m Beetles in actie voor Tesselhuus Gezocht: look-a-likes 'Sex and the City' Nooit eerder zo veel broedende lepelaars mSm Lezing over strobouwen Veel belangstelling voor tuinfair TEXELSE 2 COURANT Geslaagd Agenda TESO texelseScourant oPIENie www.texelsecourant.nl Open Ateliers in Den Hoorn DINSDAG 3 JUNI 2008 ho rfï-TEm De auto's de New Beetle Club Holland voor Hotel Texel. Voor de tweede keer dit jaar bracht de New Beetles Club Holland dit weekend een bezoek aan Texel. De liefhebbers van de moderne uitvoe ring van de Volkswagen 'kevers' verbleven in Hotel Texel aan de Dertig kunstenaars doen mee aan de Open Atelier Route Den Hoorn. Deze manifestatie, waar bij de deelnemers hun werkruim te openstellen, wordt zaterdag en zondag voor de derde keer gehouden. De organisatie is in handen van de uitbaters van gale rie Klif ART en galerie Melk. De Open Atelier Route heeft de bedoeling het publiek kennis te laten maken met het werk van de kunste naars uit Den Hoorn en omgeving. Een deel van hen is op professi onele basis actief. Ook is werk te zien van kunstenaars van elders, die meedoen op uitnodiging van een Hoornder kunstbroeder of -zuster dan wel een atelier. Op beide dagen wordt een grote variëteit aan disciplines en technie ken geëxposeerd. 'Zonder andere kunstenaars tekort te willen doen, wijzen we op een presentatie por selein beschilderen door Marian Schneider in Ons Huis', meldt de organisatie in een persbericht. Nieuw is het mobiele atelier van Kees Klaassen in Le Berry Impress verzorgt vrijdag een optreden in café Le Berry in De Koog. Deze formatie bestaat uit Kees Klaassen en Hester van Vliet, tevens de vocale krachten van de groep Flair, die onlangs een suc cesvolle tour door Azië en maak te en momenteel hard werkt aan een nieuw album. Naast eigen hits brengt Impress een avondvullende mix van Top 40-successen van de laatste tijd. Het concert begint rond 23.00 uur. de toegang is gratis. n De 21-jarige oud-Texelse Martine Zandee slaagde aan de Hoge school van Utrecht voor de vierjari ge HBO-opleiding voor optometrist. Zij is inmiddels werkzaam bij oogkli niek Zonnestraal in Hilversum. Haar bedoeling is dit werk de komende drie jaar te combineren met een masterstudie. Postweg in Eierland. Het bezoek pakte goed uit voor het Tesselhuus. Toen tijdens de lunch een DVD over het vakantiehuis voor mensen met een spierziekte werd gedraaid, besloot het gezelschap spon- Nicolle Schatborn, dat voor Galerie Melk staat. 'Een absolute aanrader is het werk van Ina Vader. Op een prachtige locatie op 't Horntje zijn haar objecten van email op perspex te zien', aldus de organisatie. Een overzicht van de ateliers is verkrijgbaar bij de VW in Den Burg en in dorpshuis De Waldhoorn. De locaties zijn genummerd en herken baar aan een groene vlag. De mani festatie duurt op beide dagen van 11.00 tot 17.00 uur. De officiële ope ning is zaterdag om 10.30 uur in De Waldhoorn en wordt verricht door Hoornder Nettie van de Brake. Fanfarekorpsen bij Avondvierdaagse Om de deelnemers aan de Avond vierdaagse feestelijk binnen te halen, verzorgen de gezamenlijke fanfare korpsen donderdag van 19.15 tot 20.15 uur een concert. Dat gebeurt op het plein bij de Burgemeester de Koninghal in Den Burg, vlakbij de finishplaats, schiet sportcentrum Odysseus. Traditiege trouw loopt de laatste kilometer door Den Burg. De wandelaars komen op de kruising Kogerweg-Akenbuurt het dorp binnen en lopen verder via Kogerstraat, Stenenplaats. Binnen- burg. Vismarkt, Elemert. langs de tennisbanen naar de finish. De organisatie roept familieleden, vrienden en andere belangstellen den op de vermoeide deelnemers te verlichten met applaus, bloemen, snoep of 'gewoon door er te zijn'. Enkele trouwe deelnemers, die al vele malen hebben deelgenomen, worden aan de finish extra in het zonnetje gezet. Schapendrijven In de Vakantiekrant zijn bij de demonstratie schapendrijven op boerderij Rozenhout aan het Dool hof op de Hogeberg, elke donder dagmiddag om 14.00 uur, per abuis de verkeerde bedragen genoemd. Volwassenen betalen €5,-, kinderen tot 10.00 jaar €3,-. Stijldansen In de voorspeelruimte van de Muziek- en Dansschool aan het Schilderend in Den Burg worden vrijdag de stijldanscursussen afge sloten. De cursisten worden daarbij op drie niveaus beoordeeld. Als afsluiting geven de docenten een demonstratie geven. Publiek, dat ook een dansje mag wagen, is wel kom vanaf 17.30 uur. taan tot een inzamelingsactie. Die leverde €915,- op, volgens Arnold Langeveld voldoende om één kind een week vakantie te bezorgen. De cheque is inmiddels overhandigd aan het Tesselhuus. Huisstijl voor GGZ GGZ Noord-Holland-Noord heeft een nieuwe website en een nieuwe huisstijl. Hiermee komt de organisatie voor geestelijke gezondheidszorg tegemoet aan de wens de cliënten en samen werkingspartners beter te bedie nen. Verder profileert de orga nisatie zich voortaan onder een naam, waardoor duidelijker wordt dat de verschillende onderdelen bij een organisatie horen. Op de nieuwe website (te vinden op het al gebruikte adres www. ggz-nhn.nl) is informatie te vinden voor de belangnjkste klantgroepen. Verder is er informatie te vinden over ziektebeelden, behandelaan bod, wachttijden, kosten, vacatu res, resultaten, arbeidsvoorwaarden en onderzoeksresultaten. De vernieuwde website is onderdeel van een wijziging in de organisatie waarbij de vier onderdelen van de GGZ zijn ondergebracht in de drie divisies kortdurende psychiatrie, langdurende psychiatrie en oude- renpsychiatrie. Deze drie divisies treden allemaal naar buiten van het vervolg treedt de organisatie GGZ Noord-Holland-Noord en voeren dezelfde huisstijl. Excursie Oosterend Immy Vlaming verzorgt woensdag 11 juni een cultuurhistorische rond wandeling door Oosterend, waarbij de bezoeker al kuierend door de pittoreske straat jes heden en verleden van het vis sersdorp beleeft. Onderdeel van de anderhalf uur durende excursie is het bezichtigen van authentieke pan den, waarvan één met Delftsblauwe tegelwand uit de 17de eeuw. De rondwandeling begint om 10.30 uur bij de Maartenskerk. Deelname kost €7,50, opgeven kan via tel. 318937 of 06-10743542. Zo'n 500 Texelaars hebben afge lopen weekend de kunst- en kit- schtuinfair in de tuin van de fami lie Koorn in Den Burg bezocht. De tuin was voor de gelegenheid aangekleed met brocante. schilde rijen, beeldhouwwerken en ande re snuisterijen. Ingrid Uitgeest gaf tekst en uitleg over bloemsierkunst, In Cinema Texel wordt woensdag 11 juni een tweede Ladies Night gehouden. Ingrediënten voor deze avond zijn de film Sex and the City, champagne en oesters, diverse stands én een look-a-like verkiezing. Volgens Irma Nieuwenhuizen van Cinema Texel wordt Sex and the City één van de topfilms van 2008. Voor haar reden om rond deze film een tweede Ladies Night te orga niseren. 'De avond is een beetje stout; we hebben zeven stands, waaronder sexclusively en lingerie.' Onderdeel van de avond is een look-a-like verkiezing. Gedurende de avond wordt gezocht naar vrou- Staatsbosbeheer en Natuurmo numenten hebben de afgelopen weken 370 paar broedende lepe laars op het eiland geteld. Dat is het hoogste aantal ooit. Het vori ge record dateerde uit 2006, toen er 348 werden geregistreerd. Het gaat goed met de lepelaar, constateert Erik van der Spek van Staatsbosbeheer. Vooral in het Wad dengebied broeden er steeds meer. Dat is al langere tijd een trend. Maar ging deze groei eerder ten koste van de lepelaars op het vaste land, die naar de eilanden vluchtten om aan de vossen te ontkomen, sinds kort stabiliseert het bestand in de rest van Nederland. Vorig jaar broedden er 1844 paren in Nederland, waar van 1220 in het Waddengebied. Op Texel lijkt de lepelaar het best te gedijen. 'Vorig jaar was er een kleine dip. Maar de grote lijn laat al jaren een gestage groei zien. Dat is te vooral te danken aan de bescher ming van de lepelaar, die ook op Europese schaal is opgepakt', aldus Van der Spek. De lepelaars die op het zuidelijk deel van Texel broeden, profite ren ook van de verbetering van de waterkwaliteit in de Kop van Noord- Holland. De sloten daar zijn schoner geworden en bevatten meer ste kelbaarsjes en voorntjes. Dat is het gevolg van inspanningen om passa- Omgaan met pubers De sector Jeugdgezondheidszorg van de GGD Hollands Noorden ver zorgt in september een cursus voor ouders van kinderen in de leeftijd van 12 tot 16 jaar. In de cursus wordt ingegaan op de veranderingen die Bezichtiging Hoornder kerk Het Hoornder kerkje is vanaf 12 juni iedere donderdag in de zomer open ter bezichtiging. Vrijwilligers geven desgevraagd uitleg over de historie van het gebouw. Bezoekers zijn welkom tussen 14.00 en 16.00 uur. Mariëtte van der Velden toonde zelf gemaakte sieraden, Majo Homburg was er met schilderijen en Sandra Niën demonstreerde beeldhouw werken. Het geheel verliep in een ontspannen en gezellige sfeer waar door veel bezoekers geruime tijd bleven hangen. Er was ook veel belangstelling voor de workshops die werden aangeboden. Annegriet wen die lijken op hoofdrolspeelster Carrie, de kortharige Miranda, de wulpse Samantha of de conserva tieve brunette Charlotte. De win nares krijgt een strippenkaart voor de bioscoop. Cinema Texel pakt deze tweede edi tie van de Ladies Night groot aan. De film draait in beide zalen en het buitenplein voor de serre wordt erbij betrokken. Er komt een overkap ping waar de stands onder kunnen staan. 'We bieden deze keer ook oesters en champagne aan', aldus Nieuwenhuizen. Reserveren is vol gens haar noodzakelijk. De Ladies Night is op 11 juni, ont vangst vanaf 19.00 uur, entree €12,50. ges van zee naar binnenwater beter toegankelijk te maken voor deze vissoorten, die paaien in zoetwater. Lepelaars voeden zich vooral in het vroege voorjaar met stekelbaarsjes, wanneer in de Waddenzee nog wei nig garnalen zwemmen. Natuurmonumenten telde op De Schorren 70 paar lepelaars. Staats bosbeheer kwam in De Muy tot 26 nesten. De grootste kolonie is te vinden in De Geul, minimaal 274 paren. Het werkelijke aantal ligt mogelijk nog iets hoger. Omdat veel nesten op moerasachtige grond lig gen en moeilijk te benaderen zijn zonder de vogels te storen, verricht Staatsbosbeheer de tellingen aan de hand van luchtfoto's. Op die manier lukt het niet alle nesten te tellen, ook al doordat sommige die ren in de wilgen om het water heen nestelen. Wel zijn de van en naar het nest vliegende vogels goed waar te nemen en zijn de roepende jongen te horen. 'Een grote groep broedt verdér naar het westen in de vallei dan gebruikelijk. Op dit moment zit een deel van de lepelaars nog op de eieren, terwijl de jongen van de vroegste paren al zijn uitgevlogen.' Lepelaars zijn op Texel goed te bekijken vanaf het uitkijkpunt aan de Mokweg. Tijdens de excursies van Staatsbosbeheer kunnen de vogels ook vanaf de rand van de vallei worden aanschouwd. de kinderen in de puberteit doorma ken, de leuke en lastige kanten van het omgaan met pubers en hoe als ouder goed contact te onderhouden en ruzie te voorkomen. De cursus bestaat uit zes bijeenkomsten, van 9.30 tot 11.30 uur, en wordt gege ven in het gemeentehuis van Den Helder. Drs. F. Bijlweg 20. De eerste bijeenkomst wordt gehouden op 11 september. Deelname kost €18,- per persoon of €25,- per ouderpaar. Voor infor matie of aanmelding: Jeugdgezond heidszorg, tel. 0224-720599 (alleen 's morgens te bereiken) of email info@ggdhollandsnoorden,nl Schietoefeningen Op fort Erfprins in Den Helder wor den donderdag 12 en vrijdag 13 juni schietoefeningen gehouden. Afhan kelijk van de weersomstandigheden duren deze' van 9.00 tot 16.00 uur. Boom-Witte ging naar huis met een schilderij dat inzet was van een prijsvraag. De bezoekers konden raden hoe duur dat was (116 euro) en Boom zat met 110 euro het dichtst in de buurt. De kunst- en kitschtuinfair werd voor het eerst gehouden. Er komen er meer. Ti Een uitgebreid overzicht met excur sies en rondleidingen staat in de Vakantiekrant, die geregeld wordt verspreid met deze krant en op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Raadpleeg ook de agenda op www. texelsecourant.nl. Dinsdag 3 juni: In de Natuur- en Beeldentuin (Oude Dijkje 4, De Koog) verzorgt de Zim babwaanse kunstenaar Teachona Muschonga vandaag, woensdag en donderdag een cursus beeldhouwen. Voor beginners en gevorderden. Info: tel. 06-22166044 In het raadhuis in Den Burg begint om 20.00 uur een openbare vergadenng van de gemeenteraad. In café Le Berry in De Koog begint om 22.00 uur een optreden van de Texelse band Wad zou 't. Op het repertoire vooral rock en wat Neder landstalig werk. Bij Cinema Texel draaien Indiana Jones (14.30, 19.00, 21.45), Zomer hitte (14.00), Dunya Desie (18.45) en What happens in Vegas (21.30). Woensdag 4 juni: In dorpshuis De Hof in De Koog vertelt Nel Vermeulen van het Rode Kruis van 10.00 tot 12.00 uur over wat te doen op extreem warme dagen. Op golfbaan De Texelse nabij De Cocksdorp begint om 11.00 uur een kennismakingsles. Opgave via tel. 316539. Bij de GGD in Den Helder begint om 12.00 uur een bijeenkomst over de nieuwe aanpak van huiselijk geweld. In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg wordt vanaf 13.15 uur bridge gespeeld onder leiding van J. Hoogerheide. tel. 313557. In dorpshuis De Bijenkorf in Ooste rend begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Aanmelden aan de zaal of bij Anja Koot (tel. 318705) of Jean Vaillant (06-52492321). Bij Cinema Texel draaien Winx Club (14.00). Indiana Jones (16.00, 19.00, 21.45), Speedracer (13.30), Zomer hitte (16.15) Dunya Desie (18.45) en What happens in Vegas (21.30). Donderdag 5 juni: In dorpshuis De Bijenkorf in Ooste rend vertelt Nel Vermeulen van het Rode Kruis van 10.00 tot 12.00 uur over wat te doen op extreem warme dagen. Op boerderij Rozenhout aan het Dool hof op de Hogeberg begint om 14.00 uur een demonstratie schapendrijven Hoogwater te Oudeschild Di. 3 08.50 en 21.10 u. Wo. 4 09.46 en 22.15 u. Do. 5 10.36 en 23.05 u. Vr. 6 11.15 en 23.44 u. Za. 7 11.44 u. Zo. 8 00.35 en 12.25 u. Ma. 9 01.05 en 13.14 u. Di. 10 01.44 en 13.55 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water Donderdag 5 juni springtij. Dinsdag 10 juni eerste kwartier. Donderdag 12 juni doodtij. Zondag 8 juni zon op 5.22 zon onder 21.57 uur. Het bouwen van huizen met behulp van strobalen. Dat onder werp staat centraal op een lezing van de Stichting Duurzaam Texel dinsdagavond 10 juni in Hotel Den Burg. René Dalmeijer van de werkgroep Strobouw van de Vereniging Inte grale Bio-Logische Architectuur (VIBA) geeft tekst en uitleg over de mogelijkheden. De VIBA is een vereniging die zich sinds de jaren zeventig inzet voor gezond bou wen en wonen. Aanleiding voor de lezing zijn plannen van een Texe laar om een huis van strobalen te bouwen. Dalmeijer informeert ook de gemeente over de voordelen daarvan. Volgens Dalmeijer kan het bouwen met strobalen leiden tot goedgeïso- leerde huizen die weinig energie ver bruiken, een prettig binnenklimaat hebben en goed geluid dempen. Het draagt ook bij aan een vermin dering van C02-uitstoot omdat er weinig energie in de productie van het bouwmateriaal hoeft te worden gestoken. Volgens Dalmeijer is strobalenbouw zeer geschikt voor zelfbouw, omdat het verwerken van strobalen tot wanden een eenvoudig en veilig proces is. De balen worden aan de binnenzijde met leem afgestuct en Kosten €5.- voor volwassenen, kinde ren tot 10 jaar €3.-. Ter gelegenheid van het slot van de Avondvierdaagse geven de geza menlijke fanfarekorpsen van 19.15 tot 20.15 uur een concert bij de Burge- meester de Koninghal in Den Burg Om 20.00 uur begint in De Buureton in Den Burg een informatieavond over de ontwikkelingen aan de Pontweg, tus sen de Gasthuisstraat en de Beatrix laan. Zaal open vanaf 19.30 uur Vrijdag 6 juni: De cursussen stijldansen van de Muziek- en Dansschool worden vanaf 17.30 afgesloten met een openbare presentatie in de voorspeelruimte. Leerlingen harp en klannet van de i Muziek- en Dansschool verzorgen een voorspeeluur in lokaal 3/4 van de school (ingang Schilderend). Aanvang 19.00 uur. Entree gratis. In Tubantia aan de Pontweg begint om 20.00 een ontmoetingsavond. Texe laars kunnen kennismaken met de j allochtone bewoners en hun culturen en gebruiken. In café Le Berry in De Koog begint om 23.00 uur een optreden van Impress, bestaand uit Kees Klaassen en Hester van Vliet. Entree gratis. TESO zet geregeld een extra boot I in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vrijdag, zon- dag en maandag van 9.30 tot 16.00 uur. Toch moeten automobilisten vrij dag rekening houden met wachttijden van een half uur. Die kunne op Texel ontstaan tussen 9.00 en 12.00 uur en in Den Helder tussen 11.00 en 16.00 i uur. Meer informatie over de veer dienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl op al onze sdvertennecomracten en aanbiedingen daan» Ij zipi van toepassing de Regelen voor het Advertentiewejen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam zoals gedeponeerd bij de Kamer .'an Koophandel en Fabnnken de Regelen voor het Advsrtentlowezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar €37,95 €36.25 <auten»:,scr» Per jaar 74,10 71,75 (automatisch) Bij verzending naai het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspériode. Nabestelling foto's: www.beeldbanktexel.nl aan de buitenkant met kalkpleis- ter. Bouwen met strobalen staat in Nederland nog in de kinder schoenen, maar is in het buitenland (onder meer in de Verenigde Staten) gangbaar. De lezing in Hotel Den Burg begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. De avond is bestemd voor zowel de Texelse bouwwereld als particulie ren. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Duurzaam Texel via faxnummer 321160 of emailadres marleen@duurzaamtexel.nl. Café Chaos wint muziekquiz Café Chaos won afgelopen week end de speciale Nederlandstalige editie van de muziekquiz Raad een lied of niet. Het team wist 92 pro cent van de vragen goed te beant woorden en behaalde daarmee de recordscore van 589 punten. Twee de werd L'Avenir (481), derde Bro- zee (416). Het team De Beste van Tante Annie's uit Oldenzaal werd laatste (286 punten) en ging met. een pot uien naar huis. De Nederlandstalige editie was tevens de afsluiting van het seizoen. Een nieuw seizoen Raad een lied of niet gaat in september van start. Gans We zijn weer doorgeslagen en met verbijstering zie ik al die voor- en tegenganzen voorbij vliegen. Wie heeft er het meeste gelijk? Ik zie door al die ganzen bijna geen vogel meer. Begrijp de com motie ook niet. Wie heeft er nu een mooier leven gehad dan die vrije gans? Iedere kip, zelfs de scharrel, zou er stinkend jaloers van worden. Door menselijk (niet) ingrijpen is de ganzenpopulatie explosief uit de hand gelopen en de boer is onvrijwillig, onbezol digd pluimveehouder geworden. Dit nekt naar verkapte slavernij. Gelukkig zijn er ook nog mensen met gezond verstand. En men sen die de oorlog hebben mee gemaakt', want kostelijk voedsel gooi je niet zomaar weg. Slechte promotie van. ons vogeleiland? Integendeel. De ganzenexplosie op zijn beloop laten, de natuur zijn werk laten doen, lijkt een mooie kreet voor wie niet verder kijkt dan zijn neus lang is. maar de natuur is minder zachtzinnig dan de hand van e slager. Evenwel, bij het eerste kunnen we natuur vriendelijke oogkleppen voordoen en onze handen in onschuld was sen. 'Maar meester, ik doe hele maal niks.Bij het tweede zijn we actief, net zoals bij onze gepro mote lamsproducten. Daar hoor ik niemand over mekkeren, inte gendeel. Texelpromotie! Van het lam naar de vrije, vrolijke gans. Niet langer als schadepost op het bord van de boer, maar als gezonde, 'onbespoten' scharrel- hap op uw eigen bord. Hoera voor Vogeleiland Texel! Daar waar gezond verstand en dierenliefde samengaan. Pien Verberg ontspannen gezellige sleer. De kunst- en kitschtulnfair verliep DAGELIJKS TEXELS NIEUWS

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2