Hoornder vogelwachter geeft laatste excursie DuiN Teleurstelling en vreugde over ingreep rechtbank 'Moed zakt ons in de schoenen' m Blijde Groep Oosterend waagt recordpoging 'Groot kenner van Texelse duinen' Veroordeelde houdt vast aan onschuld TEXELSE J COURANT Barnard promoveert op aardewerk van nomaden BeHOUD Taakstraf voor diefstal en heling Brandje sporthal in kiem gesmoord DINSDAG 3 JUNI 2008 De Oosterender blijde, hier nog aan de Genteweg, wordt te zijner tijd overgebracht naar het feestterrein van Oosterend Present aan de Koningsweg. ifoio h Tijdens Oosterend Present zal een poging worden gedaan om met de Oosterender 'middeleeuwse' blijde een record te breken. De bedoeling is een 'projectiel' over een afstand van meer dan 412 meter weg te slingeren en daar mee een vermelding te krijgen in het Guinness Book of Records. Genoemde afstand staat op naam van een bevriende groep blijde fanaten uit Dronten. De Texelaars kwamen tot dusver niet verder dan 390 meter, maar hopen de reik wijdte van hun toestel aanzienlijk op te voeren. Ze willen de slingerarm versterken waardoor een zwaarder tegengewicht mogelijk is dat de kogel een grotere aanvangsnelheid kan geven. In hun vrije tijd zijn de groepsleden hier druk en enthousi ast mee bezig. Het contact met de Guinness-orga- nisatie werd gelegd door het Blijde Groepslid Richard Kortekaas. Om het eventueel gevestigde record erkend te krijgen moet aan een reeks voorwaarden worden voldaan. De door de kogel afgelegde afstand moet door een onafhankelijke land meter worden vastgesteld, er moet een notaris bij zijn en ook een lokale autoriteit, mogelijk de burgemees ter. Als dit drietal de prestatie rap porteert wordt deze voor waar aan genomen en in het bekende boek vermeld. De blijde staat nu nog op de lanceerbasis van Ewald Witte aan de Genteweg. Voor de record poging zal hij naar het feestterrein aan de Koningsweg worden over gebracht. Er wordt geslingerd in de richting van de Zwinweg, waarbij de nodige veiligheidsmaatregelen in acht worden genomen zoals het ontruimen van het schootsveld. 'De Oostelijke Woestijn en de inwoners daarvan zijn niet bevro ren in de tijd, maar hebben, net als elk ander land en volk, hun eigen geschiedenis.' Dit is een van de stellingen van het proef schrift over Eastern Desert Ware (EDW, aardewerk uit de Oostelijke Woestijn) waarop oud-Texelaar Hans Barnard woensdag hoopt te promoveren aan de universiteit van Leiden. Eastern Desert Ware is een ver zameling archeologisch aardewerk, bestaand uit handgevormde (niet op een draaischijf gemaakte) scha len en kopjes, veelal versierd met ingekerfde patronen. Het aardewerk is gevonden in het zuidoosten van Egypte en het noordoosten van Soedan, in de Nijlvallei en de woes tijn ten oosten daarvan (de oostelij ke woestijn) en dateert uit de vierde tot zesde eeuw. Het wordt altijd gevonden tussen ander aardewerk, uit Grieks-Romeins Egypte. Nubië of geïmporteerd uit het gebied rond de Middellandse Zee. Barnards onderzoek wijst uit dat het hier om een samenhangende ver zameling aardewerk gaat, scherven van potten en schalen die - gezien hun inhoud - werden gebruikt voor het serveren van de hoofdmaaltijd en olie. De meeste potten bleken resten te bevatten die door graan- Een groep familieleden en vrien den vormde zondag het publiek tijdens de laatste excursie van vogelwachter Jan Witte. De 63- jarige Hoornder, alom geroemd om zijn grote kennis van de natuur in de Texelse duinen, werkte ruim veertig jaar voor Staatsbosbe heer. 'Kort en bondig. En een groot ken ner van het gebied'. Aldus typeerde opzichter Bart Witte zijn collega bij diens afscheid. Jan Witte stond bij menigeen bekend als zwijg zaam en schijn baar stug. Zijn weigering om voor de krant te worden geïnter viewd, lijkt in dat ;beeld te passen. Maar wie de moei te nam hem op een excursie te ver gezellen, ontdekte een heel andere persoonlijkheid, die hartstochtelijk kon vertellen over zijn grote passie, :de natuur. .Witte trad op 13 december 1965 l>ij zijn werkgever in dienst als hrbeider klasse I. Voor een periode "van viereneenhalve maand werd hij belast met het planten van helm. •Op 1 januari 1970 kwam hij in vas te dienst, voor 'bewaking broed- terrein en het leiden van excursies, benevens enig boswerk', zoals in zijn functieomschrijving stond. In datzelfde jaar ging hij zich ook bezig houden met het opsporen van (en optreden bij) houtdiefstal, beschadiging, het lopen op verbo den grond en het verstoren van de vogelstand. 'Ongetwijfeld lag voor Jan de prioriteit in de omgekeerde volgorde', aldus collega Erik van der Spek in het artikel dat hij ter gelegenheid van Wittes afscheid in het Infobulletin van Staatsbosbe heer Texel schreef. Al snel werd Witte vogelwachter. In die functie was hij aanvanke lijk vooral actief in de Bollekamer. Later werd dit het hele duingebied ten zuiden van het Jan Ayeslag. Bij zijn pensioen stond hij op de loonlijst als 'veldmedewerker voor lichting en recreatie'. Binnen de groep Texelse vogelwachters, en waarschijnlijk binnen heel Staats bosbeheer, was hij de eerste die bij het natuurbeheer ook aandacht aan insecten besteedde. Het lukte hem bijvoorbeeld de dienstleiding ervan te overtuigen dat bij het onderhoud van wandelpaden steile randjes langs het pad niet meer moet worden afgevlakt, om de nestgelegenheid van solitaire bijen en wespen te bevorderen. Bart Witte: 'Vroeger bepaalde de leiding wat er gebeuren moest en voerden de medewerkers in het veld alleen maar uit wat hen werd opgedra gen. Tegenwoordig hebben zij veel meer eigen verantwoordelijkheid en wordt er ook eigen initiatief verwacht. Dat geeft meer binding. Bovendien hebben zij de mees te kennis over het gebied, méér dan de mensen op kantoor. Niet iedereen kon die omslag aan, Jan wél. Zo adviseerde hij bijvoorbeeld over het tijdstip en de manier van maaien in de gebieden waar hij werkte. In samenspraak beslo ten we dan hoe dat aan te pak ken.' In de laatste maanden voor zijn afscheid was Witte nog eenmaal actief in alle Texelse duingebieden. In de Slufter inventariseerde hij onder meer de locaties waar de weidevogels nestelen. Bart Witte: "Die kennis hebben we nodig bij de herinrichting van De Nederlanden. Daar worden na de zomer stukken grond afgeplagd. om het terrein natter te maken. Dankzij Jans werk kunnen we nu beter bepalen waar dat precies moet gebeuren.' Ondanks zijn pensioen gaat Wittes kennis niet verloren. Ten behoeve van een groot landelijk onderzoek gaat hij zich als vrijwilliger onder meer bezig houden met het in kaart brengen van de kikkers en andere amfibieën op het eiland. Van der Spek: 'Zo blijft hij actief betrokken terreinen.' bij het beheer van zijn Joop Rommets producten werden achtergelaten. Veel schalen bevatten een residu dat waarschijnlijk door vlees, vis of melk was veroorzaakt en een kom met een tuit bleek plantaardige olie te hebben bevat, Dit is in overeen stemming met het huidige dieet van de woestijnbewoners. Gezien de resultaten van de verschil lende onderzoeken (macroscopisch, microscopisch en massaspectro- metrisch) lijkt het waarschijnlijk dat het aardewerk in de Oostelijke Woestijn werd gemaakt en gebruikt, geproduceerd door nomaden, daar waar de noodzaak of de gelegen heid zich voordeed. Dat een noma dische gemeenschap potten kan produceren bleek onder meer uit het deel yan Barnards onderzoek waann getracht werd het gevonden aardewerk te imiteren door potten te vormen van klei uit het Qaroen- meer in Egypte, deze te drogen, te polijsten en in een open vuur te bakken. In zijn proefschrift pleit de promovendus dan ook voor meer onderzoek naar de geschiedenis van de nomaden. De openbare verdediging van het proefschrift vindt plaats in de Lok- horstkerk in Leiden, woensdag om 16.15 uur. Oefening met nieuw vliegtuig Reddingboten Beursplein en Zalm van de KNRM hebben gisteravond voor het eerst geoefend met één van de twee nieuwe vliegtuigen die de Kustwacht sinds een paar maanden in gebruik heeft. Er werden op ver schillende plekken voor de Noord zeekust oefendoelen in het water gelegd die de reddingboten en de Kustwacht moesten opsporen. De Graaf van Bylandt en Huibert Dijkstra van Vlieland deden ook mee. KIJK OP DE KUST Familieleden en vrienden vergezelden Jan Witte zondag op zijn laatste Word donateur. Bel 071 5160490 of surf naar www.duinbehoud.nl In sporthal Ons Genoegen in Den Burg is zaterdagmiddag een beginnend brandje in de kiem gesmoord. In de kantine was hout in het plafond gaan smeulen door problemen met een TL-balk. De transformator was kapot gegaan, waardoor het hout rond de lichtbak werd verhit. Op het moment dat dat gebeurde zaten leden van honden club DOS voor een cursus in de kantine. 'We hoorden een luide knal en even later zagen we rook uit het plafond omlaag komen', aldus één van hen. De brandweer rukte uit voorzorg met groot materieel uit. Ter plekke kon verdere schade worden voorko men. 'We hebben de plafondplaten eruit gehaald, de stroom afgezet en de TL-balk uit elkaar gehaald', aldus officier van dienst Martijn van Hengel. De leden van DOS verlieten tijdelijk de sporthal om buiten te wachten. Een 28-jarige oud-Texelaar is vrij dag door de politierechter in Den Helder schuldig bevonden aan medeplichtigheid bij diefstal en heling van gestolen goederen. De man, die tegenwoordig in Anna Paulowna woont, kreeg een taak straf van 80 uur en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Een eerder opgelegde voorwaar delijk celstraf van drie maanden werd omgezet in een extra taak straf van 180 uur. Het Openbaar Ministerie had de man op het matje geroepen voor betrokkenheid bij een inbraak in de Jan Drijverschool in Den Hoorn, Daarbij was een geldkistje ont vreemd, met zo'n vijftien euro aan kleingeld én een pinpas met bijbe horende pincode. Met die pas werd kort na de inbraak tot twee keer toe geld opgenomen, in totaal €1.250,-. De hoofddader was een 13-jarige jongen, waar de verdachte destijds mee omging. De verdachte had de diefstal niet zelf gepleegd, maar was er volgens de rechter wel van op de hoogte. Toen de eerste keer geld werd gepind (voor een bedrag van €1000,-) stond de man op de uitkijk. De heling bestond er vooral uit dat hij geld uit het kistje kreeg om sigaretten te kopen. De verdachte, die vier jaar op Texel heeft gewoond en in die periode vooral werkzaam was in de horeca, ontkende alle betrokkenheid bij de feiten. 'Ik heb juist geprobeerd die jongen op het rechte pad te hou den. Ik heb hem meermalen gezegd dat hij het niet moest doen, maar hij luisterde niet', liet hij politierechter Francke weten. 'Ik heb hem zelfs meegenomen naar een voorma lig politieagent en contact gelegd met jeugdzorg. En nu worden mij zijn strafbare feiten in de schoenen geschoven, terwijl ik helemaal niet met dit soort zaken wil worden geassocieerd!' De rechter noemde het vreemd dat de man zegt mets met de feiten te maken te willen hebben, maar wel steeds de jongen opzocht. Of in ieder geval in zijn buurt was op het moment dat er dingen gebeurden die niet door de beugel kunnen. Ze was het met officier van justitie Haneveld eens dat de verdachte wel degelijk bij de zaken betrokken was. Positief vond de rechter wel dat hij een nieuwe start in zijn leven lijkt te hebben gemaakt. Hij is vertrokken van Texel en woont nu samen met een vriendin en haar vier kinderen in Anna Paulowna. Dat de man zelf aangaf professionele hulp nodig te hebben ('Ik heb geen innerlijke rust, ben eigenlijk toe aan psychische hulp') werd ook als positief gezien door de rechter. De officier eiste tachtig uur werk straf, een maand cel voorwaardelijk en verplicht contact met de reclas sering. De rechter ging hier volledig in mee, maar besloot op een ander punt haar eigen koers te varen. Het OM vroeg namelijk ook een eerdere voorwaardelijk opgelegde celstraf van drie maanden nu daadwerkelijk ten uitvoer te leggen. De verdachte had zich immers opnieuw schuldig gemaakt aan strafbare feiten. De rechter vond dat te ver gaan en besloot deze straf om te zetten in een extra taakstraf van 180 uur. De verdachte liet nadrukkelijk weten het niet volledig eens te zijn met de straf. Hij blijft van mening dat hij volledig onschuldig is. Ook zijn advocaat pleitte voor vrijspraak. De kans dat er hoger beroep wordt aangetekend, is dan ook groot. EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF ben deze operatie gepland, voor bereid en een huisje gehuurd om hier een week te zitten. Alles is in kannen en kruiken en goed gere geld. ledereen die je spreekt wil van die ganzen af, met uitzondering van een klein groepje. De dieren zitten nu in de ruiperiode, nu kunnen we ze vangen. Veel lan ger dan deze week duurt dat met. Dit is overmacht. Natuurlijk lijden wij hier schade van, want we hebben kosten gemaakt. Maar ik heb goede hoop dat we in de loop van de week toch nog aan de slag kunnen.' LTO-voorzitter Jaap Hin: 'Ik ben er ziek van. Als bestuur der ben ik met een missie bezig en weet dat het beter is om te hopen .02, 00 onder lijdt. De ganzenpopulatie rukt op, een druk waar geen weerstand meer tegen is te bieden. Dit is een teleurstelling.' Bart Witte van Staatsbosbeheer: 'Er zijn 500 ganzen gevangen, ik vind dat een respectabel aantal. We dan om te wanhopen. Dit komt zwaar hebben ons vooraf niet op aantallen aan. Op dit moment zijn de verschil lende mogelijkheden in studie, maar op basis van de uitspraak van de rechter zakt de moed ons behoorlijk in de schoenen. We weten dat er als gevolg van natuurontwikkelinggrote druk staat op akkers en weideland en dat de landbouw daar zwaar vastgepind. Meer kan altijd, er zijn er genoeg. Via een meerjarenplan pro beren we de populatie uiteindelijk tot aanvaardbare proporties terug te brengen.' Bernard Spaans van de Vogelwerk groep: 'Wij zijn blij dat de rechter hier voorlopig een stokje voor heeft gestoken, al zijn we teleurgesteld dat er naar verluidt toch nog 500 gan zen zijn gevangen. Het is afwachten hoe het nu verder gaat. Ik hoop niet dat straks alsnog al die ganzen mogen worden gevangen. We heb ben oog voor de problemen, maar vinden wel dat we het belang van de vogels moeten verdedigen. We hopen daarom op meer overleg met de betrok ken en dat we als vogelwerk groep bijvoor beeld in de Gebiedscom- missie ILG aan mogen schuiven om samen een oplossing te vinden.' Adriaan Dijksen van de werkgroep Landschapszorg: 'Dit hadden we wel verwacht. Die ontheffing is strijdig met de Flora en Faunawet. Daarin staat dat dit alleen mag bij ernstige schade, niet voor populatiebeheer. Daar heeft de rechter zich al eer der over uitgesproken. Ik denk dat gemeente, opdrachtgever in deze, dat ook zag aankomen. Er is name lijk in apnl al ontheffing gegeven. Daarop heeft Faunabescherming een voorlopige voorziening voor aangevraagd, met als resultaat de schorsing. Nu dachten ze slim te zijn door vrijdagmiddag een ontheffing af te geven, zodat ze maandagmorgen snel aan de gang konden en nog een paar honderd ganzen konden vangen. Ik ben daar behoorlijk nijdig over, want ze hebben een kunstje geflikt. Terwijl wij argumenten heb ben om het op een andere manier op te lossen. Van Staatsbosbeheer is het laag om hieraan mee te wer ken. Het haalt ook niets uit. Er blijven er veel te veel in leven. De schade treedt toch op.' De rechter heeft een stokje gestoken voor het vangen en doden van grauwe ganzen. Voor boeren een bittere teleurstelling, terwijl natuurbeschermers juist blij zijn met het besluit. De Texelse Courant peilde de reacties. Gedeputeerde Peter Visser (Flora- en Faunabeleid): 'De wet verplicht ons er alles aan te doen om te zorgen dat schade wordt voorko men, anders kunnen agrariërs deze met vergoed krijgen van het Fauna fonds. Met deze uitspraak wordt een belangrijk deel van de schadebe- strijding door de rechter onmogelijk gemaakt.' Arie den Hartog van Duke Fauna beheer: 'Een teleurstelling. We heb-

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5