'Dit is een stuk beter dan de oude Potvis' 'Parkiet fluit als we de opslag hebben' G-team wint penaltybokaal in Zwolle 'Al snel overgegaan op procedure voor asbest' Succesvol Buitentoernooi Tevoko Complex Horntje officieel geopend -s %j£ Aan het kampioenschap deden vinden. In de eindsprint slaagde ze ruim 200 atleten mee. Van Lubek erin twee concurrenten te achter- behoorde volgens de organisatie halen en daarmee het Nederlands KSV sterkste in ZDH-toernooi Door in de finale na strafschop pen van Gasselternijveen te win nen, heeft KSV zaterdag het jaar lijkse ZDH-toernooi gewonnen. Een verrassing was dat niet, want de club uit Heerhugowaard was in de reguliere competitie een flinke maat te groot voor alle con- niet tot de kanshebbers. Voor Van Lubek zelf was de uitslag ook een kampioen te bemachtigen. currenten. ZDH liep de finale net mis en speel de in de strijd om de derde en vierde plaats gelijk tegen Monnickendam (1-1). De tegenstander bleef in de beslissende serie vanaf elf meter een stuk koeler en won. Het deel nemersveld werd gecompleteerd door twee teams van Roda'46 uit Leusden en de derde elftallen van Texel'94 en Oosterend. Bij de Hoornders speelden drie van de vier nieuwe aanwinsten voor het eerst mee. Pieter Jan Eelman, Jonas Leenhouts en Fedor van Elk waren afgelopen seizoen nog actief voor Texel'94. Dat geldt ook voor Hans Berbée, die als pupil bij ZDH begon en terugkeert op het oude nest. Verder blijft de selectie in grote lijnen intact. Wim Riddennkhof is de enige die naar een andere vereni ging (in zijn studiestad Amsterdam) gaat. Nestor Joop Rommets heeft Twee vijftallen van Texel'94 heb ben zaterdag in Zwolle meege daan aan een toernooi van G- voetbaliers. De Texelaars hadden in hun wedstrijden weinig suc ces, maar het eerste team won de penaltybokaal. Het eerste team. bestaand uit kee per Martijn Verbeeke, Jos Bak ker, Paul Bakker. Twan Weijers en Simon Kramer en gecoacht door Kay Kedde, begon het toernooi met twee nederlagen. Tegen Gait Rigter Boys 2 uit het Zwolle werd het 1-0, tegen De Zwevers uit Dedemsvaart moest Texel'94 zelfs vier doelpunten incasseren. Simon Kramer redde in deze wedstrijd met een tegendoelpunt de eer. In de derde wedstrijd viel Simon Kra mer uit met een blessure. Hij werd vervangen door Brian Booy, uit het tweede team. die met een tref fer direct zijn visitekaartje afgaf. Omdat ook tegenstander Gait Rig ter Boys 1 één keer scoorde, stond het bij het laatste fluitsignaal 1-1. Daarna speelden alle teams nog maals tegen elkaar. Texel'94 begon de nieuwe reeks met een overwin ning van 4-3 op Gait Rigter Boys 2. Grote man was Paul Bakker, die drie doelpunten maakte. Ook Brian Booy wist de doelman te ver schalken. Ondanks deze opsteker gingen de slotwedstrijden verloren. Tegen De Zwevers 1 werd het 3- 4 (doelpunten Paul Bakker. Brian Booy en Twan Weijers). tegen Gait Rigter Boys 1 2-5 (doelpunten Paul Bakker en Brian Booy). Texel'94 bleef daardoor steken op vier pun ten. Evenveel als Gait Rigter Boys 2, dat een iets minder doelsaldo had. Gait Rigter Boys 2 eindigde met 16 punten bovenaan. Op het nabij gelegen kunstgrasveld speelde Texel'94 2. Dit team werd gevormd door keeper Jan Frans Haveman. Anton Staal, Brian Booy. Davey Voorend en Mitchell Kamp stra. Coach was Tim Kedde, die vorige week in de promotiewed strijd van het eerste elftal zwaar geblesseerd was geraakt en aan zijn knie moet worden geopereerd. Hij gaf zijn aanwijzingen vanuit een rolstoel. De Texelaars begonnen veelbelo vend en versloegen Driemaster uit Zwolle met 2-1. De treffers kwa men op naam van Brian Booy en Frits Vreeker, die van de tegen stander werd geleend. Het bleek het hoogtepunt van de dag, want in het vervolg werd met 4-2 verloren van Rontex uit Zwolle (doelpunten Brian Booy en Mitchell Kampstra), met 3-2 van Rode Vis 2 (twee keer Brian Booyen 3-2 van De Zwevers 2 (Mitchell Kampstra en een gast- speler). Het toernooi werd besloten met een doelpuntloze remise tegen Steenrots. Bij de strijd om de penaltybokaal kwam elk lid drie keer in actie. Omdat Texel'94 1 door de bles sure van Simon Kramer één speler minder telde dan de andere teams, mocht Martijn Verbeeke zes pogin gen wagen. Texel'94 2 scoorde zes keer, Texel'94 1 negen keer. Dat bleek voldoende voor de hoofd prijs. besloten het wat rustiger aan te doen en wordt oproepkracht. De voetbalcarrière van Peter Eelman is door een ernstige knieblessure seri eus m gevaar. Ook Erik Wuis, Ruben Boogaard en Ruud Hof waren lang uit de roulatie, maar verwachten er in het nieuwe seizoen weer bij te zijn. Keurrrterk voor GVT Gymnastiekvereniging Texel (GVT) is door de landelijke gymnastiek- bond KNGU onderscheiden met het kwaliteitskeurmerk IKGym (integrale kwaliteitszorg). Met dit instrument worden verenigingen beoordeeld op sporttechnische en bestuurlijk-organisatorische kwaliteiten. GVT scoorde een ruime voldoen de op sporttechnisch gebied en hoog op bestuurlijk-organisatorisch gebied. De accommodatie werd weliswaar in zeer veel opzichten ontoereikend geacht voor de trai ningen van de wedstrijdselectie, maar dit punt woog minder zwaar in het eindoordeel omdat het buiten de schuld van de vereniging ligt. Sandra Bremer van Sportservice Texel analyseerde aan de hand van het IKGym de situatie van alle Texelse gymnastiekverenigingen met als doel het opstellen van een totaalplan om de knelpunten aan te pakken. Dat plan is nog niet klaar, maar de resultaten van het onder zoek bleken voldoende om GVT het IKGym-keurmerk te verlenen. De vereniging mag dit keurmerk drie jaar lang gebruiken. Daarna worden de kwaliteiten opnieuw doorgelicht. jes terugkeerden van het stappen.' Bij verschillende teams verraadden kleine oogjes overigens dat het in de nacht van zaterdag op zondag ook gezellig was geweest. Het Buitentoernooi kende één team uit het buitenland, dat kwam uit het Engelse Lowestoft. 'We komen hier al voor het vijftiende jaar', aldus Keith Sykes. 'We zijn ooit via iemand die op Texel werkte hier mee in contact gekomen en sinds dien komen we altijd een weekend naar het eiland om aan dit toernooi mee te doen.' Er had zich ook nog een Duits team aangemeld, maar dat kwam niet opdagen. Het team Goeiemoggel uit Den Helder ging zondagmiddag met de wisselbeker naar huis. Die werd uitgereikt door Andrew Albers. één van de organisatoren van het eerste uur. De Texelse ploegen deden het goed. Dames 1 van Tevoko pakte onder de naam 'Zal het gebeuren' de eerste plaats in de klasse regio/ promotie. Het team Vooruyt uit de eilandcompetitie werd eerste in de derde klasse dames B, gevolgd door Tevoko Jeugd. Het team Mei den van Tevoko werd tweede in de derde klasse dames A. In de eerste klasse heren A pakte team Leo een tweede plaats, CVI Texel werd tweede in de derde klasse A Het Koetshuis werd derde in de derde klasse heren C, Sportshop Texel 1 pakte de derde plaats in de tweede klasse dames A. V ^•*11161 VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21 1796 BP De Koog Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73 360 TEXELSE y coURXNT DINSDAG 3 JUNI 2008 De brandweer kreeg gisteren aan vankelijk een doorsnee brandmel ding, maar dat werd al vrij snel een 'middelbrand' toen de eerste rookwolken van de schuurbrand aan de Bernhardlaan zichtbaar werden. De vlammen kwamen metershoog en aan het ploffen van de dakbe dekking was te horen dat er asbest vrijkwam. 'We zijn al na een paar minuten overgegaan op de pro cedure voor asbest', aldus Martijn van Hengel die als eerste leidingge vende van de brandweer ter plaatse was. 'Dat betekende dat we met ademlucht te werk gingen en dat iedereen volledig afgedekt moest zijn.' Toeschouwers werden met lin ten op afstand gehouden en kleding van de brandweerlieden moest na afloop voor reiniging worden inge leverd. Het vuur werd bestreden met behulp van twee tankautospuiten. In ver band met de omvang van de brand en het vrijkomen van de asbest werd volgens commandant Dick Jonge- neel opgeschaald naar GRIP 1Dat betekende dat de burgemeester en de gemeente erbij werden betrok ken, zodat het incident gecoördi neerd kon worden aangepakt. Dat leidde 's avonds meteen tot het onderzoek van de besmetting en de opruimwerkzaamheden Bewoners van omliggende straten kregen een paar uur na de brand een brief van de gemeente met tekst en uitleg over de omvang van de besmetting en het oprui men van de asbestdeeltjes. De brief bevatte het verzoek in verband met de gezondheid niet voorbij de afzet tingen te gaan. ledereen die in de buurt van de brand was geweest, kreeg het advies meteen de kleding te wassen. Voor nadere informatie werd naar de gemeente verwezen. De brandweer deed gisteren ook onderzoek naar asbest in de Wever straat nadat ondernemers uit voor zorg hun verkoopwaren hadden binnengehaald. Er is volgens de gemeente daar geen asbest terecht gekomen. Hetzelfde gold voor tui nen van huizen aan de Weverstraat. In de tuinen van twee woningen aan de Bernhardlaan werd wel asbest gevonden. Dat wordt eveneens van daag opgeruimd. Van het schuurtje bleef weinig over Ingrid van Lubek Ingrid van Lubek is zondag in Nieuwkoop Nederlands kampioen triatlon midden afstand gewor den. Na 3 kilometer zwemmen, 81 kilometer fietsen en 20 kilometer zwemmen kwam ze in 4.17.31 uur over de finish, genoeg voor de titel. wint NK triathlon verrassing. Ze zag de wedstrijd als een opwarmer voor het NK off-road triatlon, dat op 8 juni in Nijverdal wordt gehouden. Ze deed mee voor de oefening en wilde testen hoe het met haar conditie gesteld was. Na het zwemmen kwam ze als tweede uit het water, bij het hardlopen was ze voortdurend in de voorhoede te De opmerkelijkste prestatie van het 37ste Buitentoernooi van Tevoko werd afgelopen week end misschien niet op, maar bui ten het volleybalveld geleverd. Martien Witte reed zaterdag het gehele stuk tussen paal 17 en het Vierkante Stuk in de Dennen achteruit met een shovel om een nieuw aggregaat te leveren. De rit was met gepland, maar wel nodig, nadat het aggregaat van Tevoko 's middags was gaan hape- Met tus senkomst van Eric Heijenk (van HSS) en Mark Röpke (Paal 17) kon de organisa tie meteen een vervangend exemplaar lenen dat HSS voor de Ronde om Texel op het strand bij paal 17 had geplaatst. Witte had de eer het apparaat met de shovel te halen. 'Hij heeft daarna het hele stuk achteruit gereden omdat dat de beste manier was het aggregaat te vervoeren', aldus Heijenk. De vlotte wijze waarop de één de ander uit de brand hielp, was tekenend voor de sfeer rond het Buitentoernooi. Het ging er sportief aan toe, er hing een gezellige sfeer en ook organisatorisch verliep alles soepel. De teams wisten ze waar ze aan toe waren en de standen werden traditioneel met de hand bijgehouden. Met 144 deelnemen de ploegen (waarvan 16 van het eiland) was het toernooi net als voorgaande jaren volgeboekt. 'En het was uitstekend weer om te vol- leyballen', aldus mede-organisator André van der Vliet. 'Jaap op camping Hawaii' mocht zich één van de meest in het oog springende teams noemen De spelers, afkomstig van studen tenvolleybalvereniging UvO uit Amsterdam, waren allen in Hawai- iaanse shirtjes gekleed. Ter onder steuning hadden ze een parkiet (Jaap) meegenomen. 'Elke keer als wij de opslag hebben, begint hij te fluiten', aldus speler Lars van der Loo. Het team won de eerste prijs voor het mooiste T-shirt. UvO was met liefst acht teams aanwe zig. 'We doen al zo'n beetje sinds de oprichting van de vereniging in 1996 mee aan dit toernooi', aldus Evelien de Wolf. 'Texel is een jaar lijks uitstapje geworden.' Voor BSV-Beekbergen gold het zelfde. De sport vereniging kwam een paar jaar gele den via Joannie Schaapman van Tevoko in contact met het toernooi en komt sinds dien ook jaarlijks. 'Er gaan elke keer meer mensen mee', aldus Jeannet Hartgers, 'we waren nu met vijf teams De spe lers sliepen met z'n allen in één grote tent, maar dat bleek toch een aanslag op de nachtrust. 'We hiel den elkaar teveel wakker, omdat er 's nachts telkens andere groep- Instemmend en goedkeurend liep hij rond. Simon de Porto, oud beheerder van de Potvis, was vrij dag tijdens de officiële opening van het nieuwe complex even terug op 't Horntje om te zien hoe het geworden is. 'Dit is mooi', zegt De Porto als hij één van de zes slaapzalen voor bezoekende groepen bekijkt. De laatste keer dat hij de slaapzalen zag. was in de jaren tachtig. Van begin jaren zeventig tot halverwege de jaren tachtig beheerde hij de Potvis. 'In die tijd hadden we tien tweepersoonskamers en zestien slaapzalen voor zes personen', ver telt hij. 'Daar was ik van april tot november dagelijks mee bezig van half zeven 's morgens tot half negen 's avonds. In die tijd zorgde je ook nog voor het eten De nieuwe Potvis, 38 eenkamer- appartementen, 30 tweekamerap partementen, 6 slaapzalen en 19 eengezinswoningen groot, ziet er volgens hem een stuk beter uit dan het oude groepsverblijf. 'Dat was eigenlijk niet eens een mooi gebouw. Dit ziet er kwalitatief goed uit, al mis ik een lift naar de slaapza len.' De oude Potvis liet hem overi gens niet onberoerd. Toen het oude complex in 2005 werd gesloopt, keek hij met tranen in de ogen toe Opening Het feest was onder meer bedoeld als afsluiting van de roerige peri ode die ontstond toen de buurt in opstand kwam tegen de oorspron kelijke plannen om de appartemen ten (drie lagen hoog) aan de zijde van het buurtschap te bouwen en de 19 eengezinswoningen aan de polder te laten grenzen De protes ten leidde ertoe dat het complex werd gedraaid en de 19 eengezins woningen grenzend aan 't Horntje werden gebouwd. De roerige periode werd een paar keer aangehaald tijdens de toe spraken die aan de opening vooraf gingen. De druk ging van de ketel, nadat de dorpscommissie van Den Hoorn een bemiddelende rol had aangenomen en het buurtschap en het NIOZ tot een compromis wist te krijgen. Het NIOZ liet de plannen aanpassen, waarna 't Horntje toe zegde geen bezwarenprocedures te voeren. Herman Ridderinkhof, voorzitter van de dorpscommissie (en adjunct directeur van het NIOZ), liet weten dat Den Hoorn blij is met de nieuwe bewoners. 'De meesten oriënteren zich op Den Hoorn en dat is een goed teken.' Hij wees de bewoners ik als student uit Gent naar Texel kwam. Nu veertig jaar later woon ik er opnieuw een paar dagen in de week en is de cirkel rond.' Hij noemde het nieuwe complex een aanwinst om studenten en mede werkers naar het NIOZ te halen. Wethouder Nico Kikkert liet weten dat dat ook de bedoeling was van de nieuwbouw. De gemeente hoop te een paar jaar geleden nog met het nieuwe complex Wageningen IMARES in zijn geheel naar Texel te halen, maar het eiland was voor de raad van bestuur van Wageningen Universiteit en Research toch iets te ver. Kikkert wees erop dat er niet veel duurzaamheid in het gebouw zit. "De bouwvergunning was aan gevraagd vóór 1 juni 2006 en toen waren we nog niet zo met duur zaamheid bezig. Maar het voldoet wel aan de EPC-normen die in die tijd golden.' EPC is een maat voor de energiezuinigheid. Het complex werd met behulp Jan van Andel toont één van de 30 tweekamerappartementen. van verschillende kleuren 'zee- en oceaanwater' geopend. Diverse mensen die bij de bouw betrok ken waren geweest, kregen glazen water die elk een kleur hadden die met een zee of een oceaan overeenkwam. Dezelfde kleuren zijn ook in het interieur van de Potvis verwerkt. De glazen moesten één voor één worden geleegd in een bak, zodat die zwaar genoeg werd om als hefboom te werken en een sleutelpaal te onthullen. Daarna was het aan Kikkert om met behulp van de sleutelpaal de deur te openen en officieel als eerste het complex te betreden. Van Andel, die als enige die zijn toespraak in het Engels hield zodat de buitenlandse studenten het ook konden volgen, gaf een rondleiding. Hij liet weten dat het complex op een paar ongemeubileerde appar tementen na bewoond is. Ongeveer driekwart van de bewoners werkt bij het NIOZ, de rest bij gemeente, scholen of andere non-profit-orga- nisaties op het eiland. Zij hebben de mogelijkheid nieuw personeel tijdelijk in de Potvis te huisvesten. 'Dat maakt het makkelijker nieuw personeel van de overkant naar het eiland te halen', aldus Van Andel. 'Dan hebben ze, als ze nog geen huis hebben, de tijd om rond te kij ken als ze al met hun nieuwe werk zijn begonnen.' Dat moet voorkomen dat mensen bij sollicitatiegesprekken ervan af zien naar Texel te komen. Onder meer de gemeente zag de laatste tijd meer dere kandidaten voor openstaande vacatures afvallen omdat ze geen geschikt huis konden vinden. Er geldt een termijn van maximaal vier jaar voor de tijdelijke huisvesting. Het NIOZ, dat de Potvis in 2005 aan Woontij overdroeg, heeft de eerste rechten om personen te plaatsen. tekst en foto's Jeroen van Hattum met kleine kinderen op het bestaan van de Jan Drijverschool. 'Directeur Henk Dekker is uw buurman hier op 't Horntje en hij zal üw kinderen zelfs nog wel aan huis willen inschrijven.' Hij wees de Potvisbewoners ook op het bestaan van diverse verenigin gen in het dorp en de supermarkt. De Keet Directeur Carlo Heip van het NIOZ stond stil bij de historie van het gas tenverblijf. Drie jaar na de oprich ting als Zoölogisch station van de Nederlandse Dierkundige Vereniging in 1876 in Den Helder opende het NIOZ al het eerste logeergebouw. De Keet was de naam. In 1937 werd de eerste Potvis geopend, toen een verblijf voor 12 gasten dat voor 3701,50 gulden werd gebouwd. Heip vertelde dat de naam Potvis waarschijnlijk is ontleend aan het bijbelse verhaal van Jonas en de Walvis. 'Maar dat is niet helemaal meer te achterhalen.' Volgens een andere lezing dankt de Potvis zijn naam aan een tentoon stelling van twee aangespoelde pot vissen in. Rotterdam. De opbrengs ten daarvan werden gebruikt voor het logeergebouw in Den Helder. Voor Heip zat er nog een persoonlijk tintje aan de opening. 'In 1968 heb ik nog in de Potvis vertoefd toen

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7