Jubileumtocht politie valt niet in het water Mis vriendinnen en theedrinken9 Heeft u 'm al gedaan? 0 Turners slagen voor diploma gymassistent Isolement voor bewoners Tubantia TEXELSE 7 COURANT Pool populair in Frans Guyana Zeilfamilie levert twee deelnemers Ronde JOEP WIJNAND GUUS KANTERS Nog plaats vrij in estafetteloop Hoewel de belangstelling heel behoorlijk is en diverse gerenom meerde teams zich hebben aan gemeld, kan er nog worden inge schreven voor de bedrijven- en scholierenestafette. die maan dag 23 juni op de atletiekbaan in Den Burg wordt gehouden en om 19.00 uur van start gaat. Een team bestaat uit vier atleten, die ieder 800 meter lopen. De schoolteams worden gevormd door één of twee docenten, aangevuld met leerlin gen. Zij komen uit in twee catego rieën: basisonderwijs en voortgezet onderwijs. Een familieteam mag ook bestaan uit drie lopers, waarvan er één de 800 meter twee keer aflegt. De bedrijventeams worden onder verdeeld in drie categorieën: vrou wen, mannen en gemengde teams. Alle teamleden moeten werkzaam zijn bij het betreffende bedrijf. Opgave is mogelijk via marjanne. hilhorst@hetnet.nl of tel. 316476 (Corrie de Jager), onder vermelding van de naam van het team en de deelnemers, geslacht en de cate gorie. Deelname kost €30,- voor bedrijven- €15,- voor familie- en €12.- voor scholierenteams. Deel nemers kunnen gratis meetrainen bij Atletiekvereniging Texel. De Diabetes Risicotest VRIJDAG 6 JUNI 2008 Informatiemarkt opleidingen ROC Het ROC Kop van Noord-Holland houdt zaterdag 14 juni een infor matiemarkt. Deze is breed opgezet, ledereen met vragen over opleidin gen, in wat voor vorm dan ook, is welkom. Zo kunnen volwassenen zich oriën teren op het nieuwste aanbod aan volwasseneneducatie, cursussen en trainingen. Ook is er volop infor matie beschikbaar voor VMBO'ers die nog geen keuze voor een ver volgopleiding hebben gemaakt. De markt wordt gehouden op het adres Sperwerstraat 4 in Den Helder en duurt van 11.00 tot 13.00 uur. De Texelse schrijfster Joyce Pool was afgelopen week gast op de boekenbeurs van Promolivre in Frans Guyana, waar zij bekend heid geniet als schrijver van Coeur Noir, de Franse uitvoering van haar boek S/sa. S/sa speelt in het Suriname van 1712 en vertelt het verhaal van het blanke meisje Map, dat door omstandig heden gedwongen samen optrekt met de zwarte slaaf Kwasi. Daar door komt ze in de voor haar totaal onbekende wereld van de Marrons, de weggelopen slaven terecht. Het boek, oorspronkelijk uitgegeven bij Lemniscaat in Rotterdam, werd in het Frans vertaald en nam een grote vlucht in Frans Guyana, waar grote behoefte bestaat aan jeugdboeken over de slaventijd. Voor de organi satie van de tweejaarlijkse boeken beurs voldoende reden de Texelse schrijfster uit te nodigen voor lezin gen, forumdiscussies, signeerses sies en schoolbezoek. Pool bevond zich daarbij temid den van een twintigtal schrijvers uit Frankrijk, de Verenigde Staten, Haiti, Brazilië, Cuba en de Franse gebiedsdelen Martinique, Guade loupe en Guyana zelf. Elk van hen had een druk programma. Pool signeerde tientallen boeken op de beurs in de hoofdstad Cayenne en sprak tijdens forumdiscussies over de wereld van de plantages en het schrijven als vrouw. Daarnaast bezocht zij scholen in Saint-Lau- rent-du-Maroni, aan de grens mét Suriname, en in Iracoubo, meer ih het binnenland 'Die schoolbezoe ken en de gesprekken met de kin deren maakten het meeste indruk', vertelt ze. 'De kinderen waren héél erg open en ondanks de taalbarrière ontstond er contact naar twee kan ten. Op een gegeven moment kwq- men ze naar me toe met een foto van een onlangs overleden klasge nootje. Of ik daar ook mijn handte kening op wilde zetten, dan was Ze er toch een beetje bij. En natuurlijk is het altijd leuk en leerzaam zoveel andere schrijvers te ontmoeten. De kinderen'waren erg benieuwd naar het vervolg op S/sa 'Ik heb min óf meer moeten beloven een tweede deel te schrijven.' Of dat op korte termijn staat te gebeuren, valt te bezien. De schrijf ster, die daarnaast lerares maaf- schappelijleer is op De Hogeber^. is momenteel druk met andere boe ken. Van haar jongste boek. Groe ten uit Londen, verschijnt binnen kort een vertaling in het Deens. Het boek heeft bovendien belangstelling getrokken van scholen in Engeland Avond Ecomare over zoogdieren Ecomare verzorgt donderdag 12 juni een avond over zoogdieren. Dat gebeurt naar aanleiding van een verzoek van Richard Witte van Zoogdiervereniging WZ. De oud-Texelaar wil een boekje te schrijven over de zoogdieren van zijn geboorte-eiland en vraagt om zoveel mogelijk gegevens. Naast een zo compleet mogelijk beeld over de verspreiding en aan tallen vraagt Witte ook om anek dotische informatie, zoals van een slapende hazelmuis tussen aan gevoerde kersttakken. Texel heeft een unieke zoogdierenfauna, met naast egel en hermelijn ook bij zondere soorten, zoals de op het eiland geheel zwartkleurige water spitsmuis en de zwaar beschermde noordse woelmuis. Er is echter vrij weinig bekend over hun aantal len en verspreiding op het eiland In tegenstelling tot vogels worden maar weinig waarnemingen van zoogdieren geregistreerd Witte houdt op de avond een lezing en geeft daarbij een beeld van de gegevens die hij tot nu toe heeft verzameld. Ook gaat hij uitgebreid in op hoe je zoogdieren kunt inveri- tanseren. Na de pauze vertelt Pierrle Bonnet van Ecomare over vleermui zen op Texel. Aansluitend worden nabij Ecomare inloopvallen gecon troleerd op aanwezige muizen. De bijeenkomst begint om 19.3b uur. Deelname is gratis: opgave bij Ecomare, tel. 317741 Voedende moeders Bij Rachel Kruk aan de Comman deurssingel in Oudeschild wordt woensdag 11 juni een bijeenkomst gehouden voor voedende moeders. Er is voor deze avonden, georga niseerd door de Vereniging Borst voeding Natuurlijk, geen vast pro gramma. het gaat vooral om h$t uitwisselen van informatie en erva ringen. Deelname kost €1,50, deelnemers wordt verzocht zich van tevoren aan te melden via tel. 322734 of e-mail vbn@texel.com. Meer informatie js te vinden op www.vbn-texel.nl rf wton De familie Wijnand uit Oudeschild is goed vertegenwoordigd tijdens de 31ste editie van de Ronde om Texel. Twee gezinsleden verschij nen morgen aan de start, ieder op een eigen catamaran. Zoon Joep (20) racet mee met een Hobie 16 met spinnaker en dochter Julié (16) vaart de race met een Dart 16. Beide zijn serieus met de sport bezig. Joep heeft de Ronde al eerder gevaren en won in 2006 in de jeugd- klasse. Als topsporter zeilt hij voor het Nederlandse Hobie Cat team en heeft hij diverse Europese wedstrij den succesvol afgesloten. Recent behaalde hij een vierde plaats op de Dutch Open in Workum en wist hij een vierde plaats te bemachtigen tijdens de toonaangevende North Sea Regatta in Scheveningen. Toch gaat hij zaterdag niet voor de prij zen. Volgens zijn vader Pieter maakt een Hobie met spinnaker weinig kans om hoog te eindigen. Zijn zoon ziet het als test zichzelf tegenover de andere collega's van Hobie Cat te meten. Het is volgens Joep een mooie oefening voor de Europese Kampioenschappen die in augustus in kopenhagen worden gehouden. Fanatiek Julié doet deze editie voor het eerst mee. Vorig jaar was ze nog te jong. Ze is echter niet minder fanatiek dan haar broer. Na haar eindexa men wil ze in Utrecht of Amster dam studeren om in de buurt van het trainingscentrum van Hobie Cat Holland te zijn. Ze zeilt vanaf haar achtste en houdt de inschrijvingen van andere vrouwen voor de Ronde goed in de gaten. Haar doel is fini shen, bij voorkeur in de buurt van de andere vrouwelijke deelnemers. En ze wil 'de boel heel houden'. Ze doet mee met vriendin Anneloek Rauwerdink. De zeilkoorts van Joep en Julié is niet verwonderlijk. Pieter is in zijn studententijd jarenlang zeilinstruc- teur geweest en heeft zelf veel wed strijden gezeild. Zijn vrouw Cecile heeft ook een zwak voor de sport, Hij leerde haar kennen op de zeil- school. 'Genetisch klopt het wel dat daar zeilende kinderen van komen!', vertelt Pieter. Vanaf de geboorte zijn de kinderen al vertrouwd gemaakt met het water en gingen ze mee op de zeiljacht van hun ouders. Ook de jongste telg, dochter Mytza (13), zeilt inmiddels een jaar of vier. Twaalf kinderen, lid van de gym- Texelse verenigingen kent drie stent-leider en gymnastiekleider. Na zijn cursisten in staat zelfstandig verenigingen uit Den Burg, Oude- opleidingen: juniorassistent, assi- het volgen van de laatste opleiding trainingen te verzorgen, schild en Oosterend, mogen zich sinds deze week juniorassistent noemen. Zij werden opgeleid door Sandra Bremer, in het kader van haar plan de Texelse verenigingen een nieuwe impuls te geven. Al 24 jaar was er tijdens de jaar lijkse Texeltoertocht van de poli tie geen druppel regen gevallen. Uitgerekend bij de 25ste keer, afgelopen dinsdag, stonden de hemelsluizen wagenwijd open. Maar zoals het doorgewinterde agenten betaamt, lieten de circa honderd deelnemende fietsers zich niet kisten. Als beloning werd zij onderweg getrakteerd op een nasimaaltijd en na afloop op een speciale fles Best Tessels Spul. 3g 'Dit hebben we nog nooit meege maakt', zegt organisator Rein Slik ker. 'Ik maak er zelfs altijd reclame voor: op Texel schijnt de zon. Wel stond er een keer zó veel wind dat de mensen de berm inwoeien en we J voortijdig moesten omkeren. Maar j regen, nee, dat nooit.' J Slikker, geboren en getogen op het j eiland maar nu wonend in de Friese plaats Balk. is al 25 jaar de stuwen de kracht achter de Texeltoertocht. r- Het evenement gaat uit van de personeelsvereniging van de Politie Noord-Holland Noord, waar Slikker I lang heeft gewerkt - eerst in Den Helder en later in Alkmaar. Hij fietst zelf niet meer mee, maar heeft in dochter Linda, financieel consulent bij de politie in Alkmaar, een waar- j dig opvolger. ,der- Het uitstapje naar Texel was vooral 2 48 in de beginjaren razend populair. In die tijd telde het peloton soms wel ■146 400 fietsers en kwam de korpschef •naar Den Helder voor het startschot. Om die enorme groep veilig te laten I oversteken, zorgde de Texelse poli tie hier en daar voor escorte. De J deelnemers gedroegen zich niet 1 allemaal als voorbeeldige dienaars der wet 'Als cowboys vlogen ze over de weg, ze maakten er een race van. Vooral terug naar de boot. We hadden twee ziekenwagens van de marine en EHBO-broeders erbij, dat was wel nodig ook. Door valpar tijen belandden sommige deelne mers zelfs in het ziekenhuis.' In de loop der jaren trok de toertocht enkele duizenden agenten naar het eiland. 'Later kwamen die vaak met hun gezin terug voor een vakantie.' Tegenwoordig is het aantal deel nemers ruim honderd en is het - hoewel er nog stevig moet worden getrapt - meer een recreatief uitje met een vaste maximumsnelheid. Naast agenten zijn ook de partners en andere aanhang welkom. Dins dag waren er zelfs drie Australiërs van de partij, die toevallig een paar dagen op Texel logeerden. De ver schillende groepen werden begeleid door ervaren Texelse voorrijders, die het eiland op hun duimpje kennen. Op het vasteland scheen de zon nog, maar toen de fietsers dinsdag de boot af reden, zag het er plots somber uit. Het zou een gedenk waardige rit worden, alleen met zo zonnig Letterlijk en figuurlijk druppelden de fietsers een paar uur na de start binnen bij de tussenstop in café restaurant De Toren tegenover de vuurtoren. Al sinds de eerste jaren krijgen de fietsende agenten daar een uitgebreid nasibuffet voorge schoteld. Nu waren het echter niet alleen de borden waar de damp vanaf kwam. Ook de fietsers, nadrui- pend van zweet en regen, droegen hun steentje bij. Eenmaal aan tafel De gymverenigingen startten in april met de opleiding tot juniorassistent, waaraan twaalf kinderen van 10 tot 14 jaar deelnamen. Zij leerden hoe een les wordt opgebouwd, hoe de materialen ingezet kunnen wor den en hoe kinderen bij verschil lende onderdelen geholpen moe ten worden. Naast het theoretische gedeelte moesten de cursisten sta geopdrachten uitvoeren tijdens de verenigingstrainingen. Deze varieer den van het geven van een spel, het begeleiden van een groepje kinde ren tot het aanleren van een hand stand. Tijdens het examen moesten zij in tweetallen een spel klaarzet ten. uitleggen en begeleiden. Alle twaalf deelnemers slaagden voor het diploma. Twaalf kinderen van drie gymvereniging slaagden voor het examen juniorassistent en ontvingen het It's your tum-T-shirt. Het plan tot verbetering van de ,k»g kwamen de sterke verhalen los. Over de lekke banden onderweg, het gerommel van onweer en anek dotes van vroeger. Het lastigste moment moest echter nog komen: het weer aantrekken van de nog halfnatte plunje. Na de groepsfoto zette organisator Slikker de eigenaar van het pavil joen, Frans Hopman senior, nog even in het zonnetje. Voor zijn jaren lange gastvrijheid kreeg Hopman een wapenschild. Hij beloofde het een mooi plekje te geven in het restaurant. Voor de deelnemers had de orga nisatie eveneens een verrassing in petto: een jubileumfles met het krui denbitter Best Tessels Spul, voor zien van een feestelijk etiket. Na afloop nam iedereen deze gretig in ontvangst. En ja hoor: de boot was amper bereikt, of de wolken trokken weg en de zon kwam weer tevoor schijn. 'Toch ben ik dik tevreden, hoor', glimlacht Slikker, 'ledereen is wel aan zijn trekken gekomen. Soms met natte voeten, maar deze 25ste keer is beslist niet in het water gevallen!' Als het aan de organisatie ligt, prijkt de toertocht nog vele jaren op het programma. 'Zeker als volgend jaar de vuurtoren open is voor publiek. Ze willen vast allemaal die toren eens beklimmen. Dat geeft de tocht een extra dimensie.' Tekst en foto Hoptext Frans Hopman twee jaar op Texel. Hij is één van de bewoners van Tubantia en kijkt uit naar de ontmoetings avond vanavond. Vooral omdat het volgens hem moeilijk is van uit Tubantia spontaan contact te leggen met Texelaars. Maar hij vindt Texelaars wel aardig: 'Texel Dutchies zijn relaxed.' Benamed is slechts één van de weinigen met contacten buiten de andere statushouders (asielzoekers met verblijfsvergunning). In de twee jaar dat hij op het eiland woont, heeft hij een paar vriendschappen opgebouwd. Hij spreekt redelijk Nederlands en Engels en vervult de rol van tolk voor een aantal andere bewoners. Zijn ervaring met Texe laars is positief, toch merkt hij dat er een drempel is voor Texelaars om Tubantia binnen te lopen. Aan de andere kant is het voor de asielzoe kers zelf ook moeilijk om mensen aan te spreken. Ze spreken nauwe lijks Nederlands en als ze de deur uitstappen is contact minder van zelfsprekend dan wanneer je mid den in een dorp woont. Zoals bij een tiental andere asielzoe kers het geval is. Ze wonen in verschillende dorpen en heb ben minder last van een isolement. 'Zij leggen veel sneller contact, op een ontspannen manier. Even op straat bijvoorbeeld. Ze bouwen een eigen leven op', meent Rob Val kenburg, projectleider. Hij heeft veel met de asielzoekers te maken, hij Miskin Alvarez en zijn zoon Zerdad. heeft meegeholpen het pand op te knappen en is initiatiefnemer van de ontmoetingsavond Volgens hem is het voor de bewoners een hele gebeurtenis en kijken de bewoners er naar uit. Stuk voor stuk. Benamed en Azad Aziz Ahmed hebben een muurschildering gemaakt om de recreatieruimte op te knappen. Miskin Alvarez zorgt voor muziek met zijn Sas, een Koerdische gitaar. Gezamenlijk doen ze boodschap pen en kijken ze wat er voor de gasten gekookt wordt. Ubah Has san Mohammed uit Somalië is de enige vrouw in het pand. Ze gaat halal koken. 'Kip en rijst met een lekker sausje', legt Mohammed met handen en voeten uit. Ze snakt naar vrouwelijke vriendschappen. Als overtuigd islamitische is het voor haar extra moeilijk om zelfstandig op pad te gaan en mensen aan te spreken. Ze draagt een hoofddoek en is terughoudend. Verle gen geeft ze antwoord op vragen, maar bij een begrijpende knik antwoordt ze met een stralende glimlach Wat ze meeste mist? 'Gezellig bab belen met vriendinnen en theedrin ken...' Voor een paar jonge jongens is het makkelijker. Ze gaan op zaterdag avond naar De Koog en in ontspan nen sfeer worden contacten gelegd. Dit is met voor iedereen mogelijk. Het overgrote deel is moslim en mag uit geloofsovertuiging niet naar de discotheek. 'Wat ze willen is een wandeling door het bos, een cul tureel uitstapje of een kopje koffie drinken. Ze vertellen graag over hun thuisland, culturen en gebruiken', aldus Valkenburg Op Texel verblijven momenteel 39 asielzoekers. Van hen hebben 32 een verblijfsvergunning en zijn statushouder, zeven hebben eeh Generaal Pardon. Twintig asielzoe kers wonen in Tubantia en de ove rigen zijn verspreid over Den Burg, Oosterend en De Koog. De ontmoetingsavond vindt van avond plaats in Tubantia van 20.00 tot 23.00 uur. Tekst en foto's Mieke Smid JoepWijnand: 'oefenen voor Europese Kampioenschappen' (Foto Oliver Scniiimg/Texei images) Bijna alle fietsers trotseerden de regen en bereikten het traditionele keerpunt bij de vuurtoren.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7