Texel in de ban van EK-voetbal Wat ik zeggen wou.. Letsel jeugdige autocrosser valt mee Alcoholcontroles Ronde om Texel VVD vraagt college ontheffing spandoek F amilieberichten Landschapszorg: 'Samenwerken, maar dan wel vanaf het begin' TEXELSE J COURANT II gMttECDE BROODJES tilV. PLATES Scholieren uit Julianadorp juichen het elftal toe De aftrap van het Nederlands elftal is geweest. Ook Texel is -bevangen door de EK-koorts. Bij veel bedrijven rouleren EK-pou- les, flatscreens verkopen als nooit tevoren en in veel cafés staat de TV non-stop aan. Verkopers van flatscreen TV's varen wel bij het kampioenschap. 'Het EK is voor velen het excuus om een nieuwe TV te kopen,' vertelt Dimitri Helleman van EP Voordeelland. Hij is erg tevreden over de verkoop van flatscreens. 'Het is boven ver wachting, het loopt erg hard!' Vol gens hem schaffen mensen nu een grotere en duurdere TV aan dan in andere EK-jaren. Liefhebbers willen toch 'groot kij ken.' Ook Peter Schoorl van Expert is te spreken over de run op TV's. Hij deelt de mening dat de klanten meer en groter willen dan voorheen. Wel relativeert hij de groei in ver koop: 'Als mensen worden bestookt met aanbiedingen van broodroos ters, weet ik zeker dat we daar ook een groei in zien.' Toch hoopt hij van harte dat de verkoop nog even aan houdt. 'Ik ben zeer tevreden!' Bij IBS Oele Schoo wordt in de kof fiepauze druk gespeculeerd over het EK. Bijna iedereen doet mee De een wat fanatieker dan de ander. Medewerker Guido Schuijl heeft de poule opgezet en houdt in de avonduren de score bij. 'Vrouwen doen net zo fanatiek mee', vertelt Patrick Pronk van de Gamma. Hij heeft samen met col lega Sylvia Krugers de poule voor het personeel opgezet. In totaal doen 17 mannen en vrouwen mee. Gespreksstof in de pauzes is het nóg niet. 'Het moet nog een beetje opbloeien.' Aan de klanten in de bouwmarkt is ook gedacht. Verrichtingen van de spelers zijn via een groot scherm in de zaak te volgen. Bikini's Naast welpjes, Trom-Petten en vlag gen sieren ook andere EK-gadgets het straatbeeld. Bij Zegel Lingerie aan de Binnenburg hangen oranje bikini's, zwempakken en rokjes bij de deur. De verkoop van de oran je strandkleding moet echter nog op gang komen. 'Winnen en mooi weer', zijn volgens medewerker Rita Ran de sleutelwoorden voor succes. Ook Bakker Timmer speelt in op de oranjekoorts. In de koeling liggen zogeheten EK-taarten. Een moeder rekent er net een af. 'Als papa en mama voetbal kijken, krijgen jullie een stuk taart.' Om mannen en vrouwen (of voet balliefhebbers en mensen die er niets om geven) tevreden te stel len en beiden een leuke avond te bezorgen, biedt Cinema Texel een duo-concept. Een avond voetbal op groot scherm in de ene zaal en een film in de andere. Om invulling te geven aan een avond 'samen uit', wordt gestart met een driegangen diner. Marijn Jedema, medewerker bij Cinema Texel vertelt dat ze voor de eerste wedstrijd circa twintig aanmeldingen hebben. 'Een paar groepjes van zes, mannen én vrou wen. Verder nog wat tweetallen en we rekenen op aanloop. De man nen gaan zoals we hadden gehoopt inderdaad naar de voetbalzaal en de vrouwen kruipen in de andere zaal.' Sportcafé De Steenenplaats doet tij dens het EK zijn naam eer aan. Een groot spandoek kondigt de kam pioenschappen aan en oranjevlag getjes wapperen in de wind. In het sportcafé worden ook wedstrijden van andere landen uitgezonden. De Koog blijft niet achter en laat zich ook van zijn meest oranje kant zien. De hele straat hangt vol vlaggen, nagenoeg elk café zendt de voet balwedstrijden uit. Diverse gevels EK-vrij Het is niet alleen 'EK wat de klok slaat. Aan de gevel van La Cas serole in de Dorpstraat hangt een poster met de tekst: Dit restaurant is EK-vrij. Willem Brons van Hotel Restaurant Tesselhof en La Cas serole wil gasten de mogelijkheid bieden een avond EK-vrij door te brengen. In het restaurant daarom geen TV-scherm en geen enkele wedstrijd van het EK. 'De wedstrij den zijn rond etenstijd en niet ieder een wil naar een TV scherm kijken terwijl ze lekker zitten te dineren. In de Dorpstraat is het ene scherm nog groter dan het andere en elke wedstrijd is te zien. De Nederlandse wedstrijden, de wedstrijden uit de poule, maar ook toeristen willen hun land zien spelen. Voor je het weet draait de TV continu tot het einde van het EK. Dat is prima en voor veel mensen leuk, maar diegene die rustig willen eten, kunnen hier terecht.' Brandweer en ambulance moesten zaterdagmiddag even voor vijf uur naar het crossterrein in Eierland, waar de 13-jarige Naomi Hin uit Den Burg tijdens trainingswedstrijden de macht over het stuur had verloren en met haar auto was gelanceerd. Omdat ze bekneld zat, moest de brandweer de auto opensnijden. De situatie liet zich aanvankelijk nogal zorgelijk aanzien. Het meisje was buiten kennis en bovendien werd gevreesd voor nekletsel, reden om de traumahelikopter om assistentie te vragen. Toen ze later bijkwam, werd besloten haar per ambulance te vervoeren en de helikopter terug te sturen. In het ziekenhuis werd geconstateerd dat het slachtoffer niet meer dan een hersenschudding had. Ze moest een nacht ter obser vatie blijven, maar mocht zondag weer naar huis. (Foto Hmy 0G™'/8eak®an» Texel) Boer weert Vogelwerkgroep De gebroeders Lap signaleren dat de natuurbeschermers alleen staan in hun standpunt ten aan zien van de ganzen. 'De boeren, de gemeente, Staatsbosbeheer, Natuurmonumenten en de provin cie trekken één lijn in het plan om de ganzen te vergassen. Slechts enkele splinterpartijen zijn tegen. Het zijn de fundamentalisten onder de natuurbeschermers die nu de vergunning aanvechten', schrijven Lap en Lia Duinker Duinker in een brief aan de provincie. Lap: 'We hebben ons verhaal voor gelegd aan Bernard Spaans, maar die reageerde nogal laconiek. Jam- Twee opeenvolgende alcohol controles aan de Ruijslaan nabij De Koog leverden vrijdag- en zaterdagnacht volgens de politie Noord-Holland Noord geen veras singen op. In totaal werden vier mensen aangehouden. Een man uit Utrecht moest zijn rijbewijs inleveren. Publiek dat na afloop het feestge druis bij paal 17 verliet, werd vrijdag en zaterdagnacht links de Ruijslaan op geleid. Bij de afslag naar de Peli- kaanweg stond een tiental politie mannen klaar om alcoholcontroles uit te voeren. Vrijdagnacht verliep rustig. Een jonge bestuurder blies om 00.10 uur 145 ug/l. Omdat hij een beginnend bestuurder is zijn de regels scherper en is een promillage van 90 ug/i toegestaan. Dit leverde de bestuurder een kleine boete op en een rijverbod van een uur. Zaterdagnacht waren de overtredin gen zwaarder. Een man uit Utrecht moest rond half één zijn rijbewijs inleveren nadat hij was aangehou den. Hij blies 750 ug/l, drieënhalf keer de toegestane hoeveelheid van 220 ug/l. Het rijbewijs wordt bij 570 ug/l ingevorderd. Naast inname van het rijbewijs kreeg de man een forse boete en een proces verbaal. Een vrouw uit De Meern blies om 1.42 uur 435 ug/l, tweemaal de toege stane hoéveelheid. Zij kreeg een proces verbaal, een boete en een rijverbod van vier uur. mer, zeker omdat een minderheid binnen de Vogelwerkgroep deze houding inneemt. Nu hadden we de oplossing binnen handbereik, en steekt Faunabescherming, die in dezelfde hoek zit dan de Vogel werkgroep, via de rechter een spaak in het wiel. Eerst geen eie ren prikken, nu dit. Wij hebben het vertrouwen in de Vogelwerk groep verloren. Eerst een afdoende oplossing, dan mogen ze het land weer op.' Volgens Lap gaat het ver bod met ten kosten van de nesten. 'Daar kunnen we zelf ook wel goed op passen.' Voor het EK-spandoek aan de gevel van sportcafé De Stenen plaats is een vergunning nodig. Dit meldde de gemeente afge lopen donderdag aan Richard Segers. Reden voor de WD-frac- tie het college een open brief te sturen met de vraag ontheffing te verlenen. In de brief staat dat de fractie bekend is met de regels voor reclame-uitin gen en dat de stalen constructie van het sportcafé en de bevestiging aan de gevel èen vergunning vereist. Toch roept de fractie in de brief op tot het verlenen van ontheffing omdat 'het hele EK-gebeuren op 29 juni weer voorbij is'. De reactie van de fractie op de mel ding van de gemeente was voorba rig. Volgens de gemeente is Segers inderdaad meegedeeld dat er nor maal gesproken een vergunning voor moet worden aangevraagd, maar is met gesproken over verwij deren van het spandoek of eventu ele vervolgstappen. Live wedstrijden op de Stenenplaats Oranje bikini's bij Zegel Lingerie <3 EEN BETER MILIEUBEGINT BIJ JEZELF Er zijn zoveel dingen in het leven die je steeds verbaasd doen staan maar het mooiste dat je elkaar kunt geven is meuw leven, uit liefde ontstaan Geboren om voor altijd van te houden onze zoon en broertje Mike Mike is geboren op 7 juni 2008 Marcel, Sandy Melanie en Wesley Smit Klimpstraat 37 1795 AN De Cocksdorp ■C 0222-316690 Wilt u komen kijken naar onze kleinste, dan vinden wij dat in de kraamtijd het fijnste. Nee ze wil het niet weten, maar wij zijn het niet vergeten! Deze Beauty ziet 14 juni Sarah. Brieven van lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Voedselbank Met verbazing las ik in de Texelse Courant van vrijdag 6 juni de reac tie van Gerbrand Poster en Marian Merkel bach op de actie van de Leidse school voor de voedselbank. Het inzamelen van producten door de protestants-christelijke school De Zwaluw uit Leiden voor de Texel se voedselbank zou 'te gek voor woorden' zijn en 'volstrekt onnodig'. Hierbij gaan raadslid en wethouder r gemakshalve van uit dat we op Texel geen voedselbank hebben. Of komt het feit dat we er wel een heb ben hen niet zo goed uit? Deze raad heeft al jaren prestige objecten op stapel staan die de gemeente Texel 'op de kaart moe ten zetten'. Zoals het PHH-gebouw, waarbij moet worden opgemerkt it men wel het gebouw heeft ont worpen, maar de ontsluitingswe gen maar even op de lange baan heeft geschoven. Zoals het er nu voor staat, moeten een sportveldje voor de jeugd, die daar lekker kan bewegen, en een bosschage, die lawaai en stof tegengaat, daar het veld voor ruimen. Net als het nieuwe raadhuis en de OSG prestigeobjec ten. Wordt het geen tijd dat deze gemeenteraad oog krijgt voor de werkelijke problemen van Texel eri zijn sociale gezicht laat zien? Of hebben ze dat met? Als een christelijke school zijn chris telijke grondslagen op deze wijze tot uitdrukking brengt, vind ik dat getui gen van meer sociaal gevoel dan onze raadseden tonen. Zeker van een CDA-wethouder zou je meer mogen verwachten, al is in den lande van het sociale gezicht van de CDA ook mets terug te vinden. K. Breeuwer, Den Hoorn. Voedselbank (2) In de Texelse Courant van vrijdag zegt wethouder Merkelbach dat een voedselbank niet nodig zou moeten zijn. Aannemend dat zij hierbij doelt op de Stichting Broodnodig Texel (SBT), die de voedselbank organi seert, kan de SP met anders dan het met haar eens zijn. Voedselbanken zouden niet nodig moeten zijn. De trieste waarheid is echter anders. i voedselbank is hier op Texel broodnodig, zoals de naam van de stichting al zegt. Elke week krij gen 25 huishoudens een voedzaam voedselpakket van de SBT. Dankzij deze pakketten tellen 25 huishou- s mee. Hun leven is ietwat dra gelijker door dit initiatief. Kinderen kunnen rekenen op zeker twee war me maaltijden per week, een appel Dit stuk gaat niet over het ganzen beheer zelf. Wel over de behan deling van het onderwerp in de gemeenteraadsvergadering van afgelopen week. Er zijn daar uitspra ken gedaan die aanleiding geven tot enkele opmerkingen. Nog geen maand geleden wisten zicht te onttrekken. 'Er is niets geheims aan, iedereen mag het zien', aldus Staatsbosbeheer. En in de krant van 20 mei zegt opzichter Witte over de bestrijding en vergas sing: 'Het is de meest diervrien delijke methode, die zich elders in Nederland al heeft bewezen. We b en w en gemeenteraad diverse zijn er open en transparant over.' argumenten te verzamelen en te bespreken tegen het regeringsbe leid waarin is vastgelegd dat ook de veerdiensten op de Waddenzee moesten worden aanbesteed. Nu wordt beleid van een hogere over heid gebruikt als argument om er We vernamen ook dat de plaats van vangen niet openbaar werd gemaakt omdat men bang was dat dan de vanginstallatie vernield zou worden. En zo worden mensen met een andere mening al bij voorbaat in verder met te veel aandacht aan te een negatieve hoek geplaatst. En mee naar school en gezond brood beleg. Er zit maandelijks wasmiddel in het pakket of een ander nonfood- product. Alle beetjes helpen., De spontane actie van een pro testants-christelijke school om het sociale bewustzijn bij hun leerlin gen te stimuleren en inzichtelijk te maken door de kinderen praktische hulp te laten bieden aan mensen die het minder hebben, vinden wij een heel mooi initiatief. Iets wat we in dank zouden moeten aanvaar den. Niet iets dat bekritiseerd moet worden. De heer Poster en mevrouw Mer kelbach zijn unaniem. 'Te gek voor woorden.' Dat is het ook... zoals in fantastisch. Marrigje Barnard, voorzitter SP afdeling Texel i.o. besteden in de raad. Na de actie voor de TESO is dit wel een plotse linge omslag van gemeentebeleid. Het is kennelijk maar net hoe het b en w uitkomt. De pers, zo werd verteld, mocht niet aanwezig zijn bij de vangac- ties anders zouden de dieren in de stress raken en de jongen vertrap pen. Onzin: opdrijven, samenpersen in een kleine ruimte, vastpakken, opladen en vervoeren zorgt echt al voor maximale stress. In de Texelse Courant van 9 mei wordt gezegd dat er niet zozeer op afgelegen plekken zal worden gevangen om het proces aan het Toerisme Met verbazing las ik in de Texelse Courant van 6 juni een artikel met de kop 'Gemeente legt toe op toe rist'. Dan denk je: zou de gemeente Texel dat nu echt menen? Iets waar je geld op toelegt, daar moet je natuurlijk zo snel mogelijk vanaf. Maar als er geen toeristen meer zouden komen, dan heeft Texel pas echt een probleem. Volgens mij draait de economie van Texel voor een heel groot deel op het toerisme, weet die wethouder (Peter Bakker) dat niet? In het artikel staat ook nog dat Texel aantrekkelijk moet blijven, dan moet je natuurlijk niet de toeristenbelas- iemand heeft bedacht dat het werk toch maar in het geheim moet gebeuren. Niet om die arme die ren te sparen, maar omwille van het imago van Texel. Krantenfoto's van dieren die naar 'de slachtbank' gebracht worden zijn nooit reclame en misschien kost het ons dan wel geld. De Flora- en Faunawet (FF-wet) is het Nederlandse regeringsbeleid met betrekking tot de bescherming van alle in ons land levende planten en dieren. Die mogen niet verstoord worden, bejaagd, de eieren mogen niet geraapt worden. Er zijn uitzon- ting met 24 procent verhogen. Als je dit wel doet, geef je een heel duide lijk signaal af: 'Wij beschouwen de toerist als melkkoe en eigenlijk zijn jullie niet welkom.' Texel is de laatste jaren toch al aan zienlijk duurder geworden. Als Texel aantrekkelijk wil blijven, prijs jezelf dan niet uit de markt. Roep het col lege tot de orde. Henk Göbel, Gouda. deringen mogelijk. Bijvoorbeeld bij landbouwschade. Dan kan er ont heffing worden gegeven. Maar zoals bij veel wetten, hoort bij het afgeven van een ontheffing de mogelijkheid tot bezwaar. Omdat de provincie uitvoerder van de FF-wet is, worden de ontheffingen en procedures door de provincie afgehandeld. Zoals bij veel wetten is er ook een mogelijk heid om bij de Bestuursrechter te vragen om een Voorlopige Voor ziening. Dat gebeurt als de behan deling van het bezwaar niet kan plaatsvinden voordat de ontheffing ingaat. Dit is een normale wettelijke proce dure. Jaarlijks maken waarschijnlijk honderden Texelaars er gebruik van en wat het aanvragen van een Voor lopige Voorziening betreft tientallen. Bovendien kan men als men meent dat de inhoud van de afgegeven ontheffing in strijd is met de wet zelf, naar de rechter stappen. Dat heeft de Faunabescherming gedaan bij de twee ontheffingen voor het vangen van ganzen met hun jon gen die de provincie dit voorjaar gegeven heeft. Niet om een proces te frustreren, maar om zekerheid te krijgen of dit wel de bedoeling van de wet is. Vorig jaar verklaarde de rechter ook al dat de ontheffingen in deze vorm niet in de wet en dus niet in het beleid pasten Er is in feite dus nog geen wettelijk passend gan- zenbeleid. Toch meent nota bene de wethouder dat deze rechtsgang 'het proces of de uitvoering van het beleid frustreert'. Een wethouder behoort naar ons idee mensen met een andere mening, die gebruik maken van wettelijke mogelijkheden in een democratisch proces, niet te kleineren. De opmerking van wethouder Kik kert dat het 'een minderheid' is, slaat vervolgens nergens op. We moeten dit wel opvatten als een poging tot gemakkelijk politiek sco ren. Immers, al zou de voltallige raad én b en w én zelfs Gedeputeer de Staten volhouden dat iets groen is, als er 1 (één) persoon is die bij de rechter kan aantonen dat het rood is (bijvoorbeeld omdat iedereen kleu renblind is), knjgt die ene persoon gelijk en niet 'de meerderheid'. Het gaat met om de meeste stemmen, het gaat om argumenten en feiten. Tenslotte roept de wethouder op tot een gezamenlijke aanpak. Prima. Natuur- en landschapsbeschermers willen altijd samenwerken. Maar dan wel vanaf het begin van de besluit vorming. Niet nadat de standpunten bepaald zijn en de werkwijze is vastgesteld, terwijl op verzoeken tot heroverweging en uitstel, duidelijk gezegd wordt dat dat met aan de orde is. Jammer genoeg wil een groot deel van de gemeenteraad dit allemaal niet weten. Dat is naast het pro bleem voor en met de ganzen, mis schien wel het ergste. Je mag toch van verantwoordelijke bestuurders verwachten dat zij de argumen ten van mensen met een andere mening in ieder geval willen aanho ren. Een en ander is uiteraard veel genuanceerder en gecompliceerder dan het in krantenartikelen gebracht is. Maar ja. we hadden het kunnen weten. Enkele jaren geleden immers stemde de raad ook al tegen het geven van een financiële bijdrage om onderzoek te doen naar de Texelse ganzenpopulatie. Ook toen wist men het al: er zijn er te veel en ze moeten dood. Zeer betreurenswaardig dat men niet luisteren wil naar hen die denken dat het anders moet en beter kan, beter voor de boeren, beter voor de ganzen en beter voor Texel. Adriaan Dijksen, Landschapszorg Texel. DINSDAG 10 JUNI 2008 vragen de aandacht. Het gevecht om de kijker is hier begonnen.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 3