Levenswerk Niek Welboren nog lang niet voltooid Jaarlijks vijf miljoen kosten aan toerisme Moet ik vaak verver zijn, of kan ik met verve schilder zijn' TEXELSE j coURANT Lesje scherven plakken voor kinderen Bruinvis DINSDAG 10 JUNI 2008 oud, dus uit de tijd van de VOC. Heel soms compleet, meestal in brokken. De Ruiter trekt een vergelijking. 'Stel dat je drie puzzels door elkaar gooit en dan alle stukjes weer op de goe de plaats moet leggen. Zo komen de scherven uit de grond. Niet keu rig bij elkaar, maar meters ver uit elkaar verspreid. Zoek het dan maar eens uit.' De les past prima bij het vak Texelse geschiedenis, een lespakket dat is ontwikkeld door Ecomare en waar aan De Bruinvis enthousiast mee doet. Eén van de leerlingen, Kim Huysman, woont vlakbij de loods. Toen zij hierover vertelde, besloot de juf met de hele klas een bezoek te brengen. Twee ouders, Judith Orij en Candida Huysman, helpen mee. Een meisje steekt haar vinger op: 'Volgens mij past dit stukje bij die schaal.' Helaas: de kleur klopt, maar de dikte niet. De Ruiter houdt een bijna complete pot omhoog. 'Wat zou dit zijn geweest?' De kin deren raden mis. 'Een pispot. Vroe ger hadden de mensen geen WC, daarom deden ze hun behoefte op de pot.' De leden van de schervenclub hebben een grote handigheid in het puzzel- en plakwerk. Met veel geduld lukt het regelmatig om de voorwerpen compleet te maken. De leeftijd' van het aardewerk valt vaak vrij nauwkeurig te achterha len. Sommige pronkstukken worden deze zomer getoond tijdens Ooste rend Present. Overigens heeft de werkgroep de De gemeente besteedt jaarlijks €5,2 miljoen aan het toerisme. Dat is €1,7 miljoen meer dan toeristen de gemeente opleve ren. Dat komt naar voren uit het onderzoek waarop het college de voorgestelde verhoging van de toeristenbelasting (met €0,20 naar €1,05) baseert. Het college heeft voor het onder geschiedkundig interessante vind plaats vier jaar geleden netjes gemeld bij het depot voor bodem vondsten van de provincie Noord- Holland. Ze bewaren alles wat ze tegenkomen, zodat onderzoek naar de opgraving achteraf mogelijk blijft. De particuliere werkgroep staat onder leiding van Gelein Jansen. 'Wij staan open voor een gesprek met de Historische Vereniging Texel om te kijken of de vondsten - net als met fort De Schans - onder de paraplu van de HVT bewaard kun nen blijven.' Voor de kinderen van De Bruinvis maakt het niks uit. Vol indrukken gaan zij na een uurtje terug naar school, een stuk wijzer geworden over het verleden van hun eigen dorp. Tekst en foto HopText/Frans Hopman zoek alle lasten en baten van het gemeentelijk takenpakket tegen het licht gehouden. Centrale vraag was in hoeverre per taak de opbrengsten of kosten aan het toerisme kunnen worden toegerekend. Zo worden bijvoorbeeld de kosten voor het onderhoud aan wegen, straten en pleinen voor 40 procent aan het toerisme gerelateerd (toeris ten maken ook gebruik van de weg), kunst en cultuur voor 20 procent en de jaarlijkse bijdrage aan de VW wordt voor 80 procent aan het toe risme gerelateerd. Die berekening levert bij elkaar een bedrag van €5.2 miljoen euro op dat de gemeente volgens het college jaarlijks aan het toerisme spendeert. Daartegenover staat een inkomstenpost van €3,5 miljoen. Dat bedrag is opgebouwd uit €2,2 miljoen euro aan toeristenbelasting, €700.000 - aan forensenbelasting en bijna €500.000.- aan OZB en WOZ-waarde die eigenaren van vakantiehuisjes betalen. Dat levert het verschil van €1,7 miljoen op. 'Die cijfers loochenstraf- fen de gedachte dat de toeristen belasting voor de gemeente een staand zeiltje is dat alleen maar geld oplevert', aldus wethouder Peter Bakker. Het college wil de €1,7 mil joen met behulp van de verhoging terugschroeven naar €1,2 miljoen per jaar. Volgens het college wordt geen 'onevenredig groot offer' gevraagd. Texel kent een toeristische omzet van circa 250 miljoen euro per jaar, de toeristenbelasting beslaat daar circa 1 procent van. Er worden met alleen kosten aan toeristen toege rekend, ze delen ook in de winsten. Dat geldt bijvoorbeeld voor een opbrengst van 1,5 ton aan parkeer belasting. Dat wordt voor 80 procent aan het toerisme doorberekend en in min dering gebracht op de totale kos ten. De voorgestelde verhoging van €0,20 is ook bestemd om het nieu we toeristisch investeringsfonds te vullen (€2,4 miljoen in vier jaar tijd) en om de kwaliteit van het strand te verbeteren (kosten voortvloeiend uit de nieuwe strandnota). Het onderzoek leert onder meer dat de gemeente bestuurskosten voor 20 procent aan het toerisme toere kent. Voor infrastructuur geldt een percentage van 40 procent, voor kunst, cultuur en sport 20 procent, welzijnsbeleid en gezondheidszorg 20 procent, recreatie en landschap 60 procent en bouw- en woning toezicht wordt voor 40 procent aan het toerisme gerelateerd Texel (13,600 inwoners) wordt jaarlijks door zo'n 800 000 toeristen bezocht die gezamenlijk goed zijn voor zo'n 4.500.000 overnachtingen. Groep 4 van basisschool De Bruinvis nam een kijkje bij de duizenden scherven die in een voortuin in Oudeschild werden opgegraven en kreeg een prak tijklesje archeologie. De scherven - afkomstig van zeven- tiende-eeuws aardewerk - worden schoon gespoeld, verzameld en aan elkaar geplakt in een loods aan de Stoompoort. Vele tafels en kis ten vol staan er. De kinderen gaan nieuwsgierig naar binnen en verga pen zich aan de enorme hoeveel heid. 'Handjes op de rug!', roept juf Anneloes Visman. Twee leden van de 'schervenclub', die elke donderdag in de loods bijeenkomt, geven uitleg. Oud-onderwijzer Hans de Ruiter (Strijbosschool) en oud- handwerkjuf Aaf Brans (Daalder- school) verzorgen de les. De schat is afkomstig uit de tuin van Buurtje 6. Vroeger liep hier de Skilsloot, waarschijnlijk een bocht of een bre der stuk waar bootjes elkaar konden passeren. De werkgroep vermoedt dat dit gedeelte ooit met puin en oud aardewerk is dichtgestort. Uit de grond kwamen kruiken, vazen, schalen en borden van aardewerk en porselein van 300 tot 400 jaar Niek Welboren: 'Wij hebben gekozen voor onze eigen plek, daar alle energie in te steken en ons maar niet met allerlei andere dingen te bemoeien. 'Ik dacht: die ouwe school, daar timmer ik even een huisje, een atelier en een galerie in. Binnen een half jaar had ik de galerie open. Later ben ik gaan inzien dat het gebouw monu mentale waarde heeft. Het eigenlijke doel waarom ik hier ben gaan zitten, om te wonen en te schilderen, is steeds meer op de achtergrond geraakt. Ik ben van schilder ook verver geworden. Geen hoek die ik niet met mijn kwast heb aange raakt.' Precies dertig jaar geleden nam beeldend kunstenaar Niek Welboren zijn intrek in de oude school in Zuid-Eierland, die hij eerst De Scholerie noemde en later omdoopte in De Eiland Galerij. Een levenswerk dat nog lang niet voltooid is. 'Hier ligt hier nog voor jaren werk.' Kunstenaars zijn met zelden bijzon dere, soms excentrieke persoonlijk heden. Denk bijvoorbeeld aan Harry Tielemans, Souwtje de Wijn, Ad Blok van der Velden en Jan Wolkers. Niek Welboren laat zich met niemand ver gelijken. Allereerst onderscheidt hij zich door zijn kunst. Dan is daar de kunstenaar zelf, met de priemende blik achter het ronde brilletje. Een Texelaar die geen vraag nodig heeft om zijn mening te ventileren. Een scherpe visie die hem niet alleen vrienden heeft opgeleverd. Iemand die het tijdens het interview bijvoor beeld niet kan laten erop te wij zen dat de betere kunst in deze krant onderbelicht blijft en dat er wel veel aandacht wordt besteed aan 'enthousiaste liefhebberij'. Maar op de spreekwoordelijk barricades is de inmiddels 62-jarige kunste naar al tijden niet meer gesignaleerd. Met partner en keramiste Kerstin Edelmann leidt hij een wat terug getrokken bestaan in de voormaiige school en oude dienstwoning. Daar wedijveren zijn onvoltooide doeken, lekenpotloden, penselen en olie verf om aandacht met dat enorme gebouw dat zoveel onderhoud nodig heeft. Dan is er zijn fascinatie voor schoolboekjes, inktpotjes en andere schoolspulletjes en de volgestouwde zolder en de duizenden meters tuin. Een wat rusteloze schilder die zonder tv en auto leeft in een eigen wereld, timmert, bouwt, schildert (met kwast of penseel) tekent en trommelt. Een spreuk aan de muur typeert de strijd: Moet ik vaak verver zijn, of kan ik met verve schilder zijn? Het begon bij Niek Welboren alle maal in het klein. Als kind tekende hij prentjes op de stoep in de Binnen- burg, voor zijn vaders boekenwinkel. 'Ik maakte tekeningen voor toeristen. Er kwam eens een man die zich er bij mijn vader over beklaagde. "Dat kan toch niet, een kind van dertien dat vijf gulden vraagt voor dat ding." Toen heb ik ze bij Frits van der Kooi gezet in de Binnenburg (nu de Witte Engel) en die verkocht ze voor twaal- venhalve gulden. Ik zou er goud voor geven om zo'n plaatje van toen te bemachtigen.' Het tekenen en schilderen zat er dus al heel jong in. Er zat talent in de familie, Harry Tielemans was bijvoor beeld een neef van zijn moeder. Wel boren ging niet naar de kunstacade mie, maar gaf zijn ogen goed de kost en leerde zichzelf de fijne kneepjes van het tekenen en schilderen. Hij ging werken als etaleur, maar bleef tekenen. Verkocht prenten, maakte zijn werk op andere manieren te gelde en hakte in 1975 de knoop definitief door: 'Nu wil ik van mijn kunst leven.' 'Ik had een klein huis in Oudeschild, met daarin een prentenwinkeltje. Alles was klein, ook mijn tekeningen en schildenjtjes. Deze school in Eier- land stond toen al een paar jaar leeg. Ik dacht: daar kun je een schitterend atelier in maken. Binnen een half jaar had ik de galerie geopend. De eer ste tentoonstellingsruimte op Texel. Ik was pionier. Mijn verhuizing naar Eierland leek in de ogen van veel Texelaars op emigreren. De Krim was nog een camping. Mensen zeiden dat ik gek was om daar in mijn eentje te beginnen.' De nieuwe omgeving was van invloed op zijn werk. 'Hier is veel ruimte en ben ik steeds groter gaan werken. Nu breekt dat me dat een beetje op. Ik werk lang aan grote doeken die moeilijker verkopen.' Het polderland schap gaf nieuwe inspiratie. 'Ik maak nauwelijks tekeningen meer van het oude land. De echte uitdaging is om het meanderende gebied van de Slufter, de duinen en de wolken te schilderen. In wat meer realistisch werk uit zich dat in polderland- of duinschappen, met veel vloeiende lijnen, met daarboven wolkenpartijen, dat alles in zachte tinten.' Maar Wel boren heeft ook een abstracte kant. 'De polder is plat en geeft het gevoel tief onderdeel ter versterking van de hebben. Zo ben ik meer conserva tor van de historie van dit gebouw geworden en daar kwam de tuin nog eens bij. Bezoekers zeggen wel: "Elke hoek is bezield, het is met liefde opgeknapt." Ik heb hier een eigen sfeer gecreëerd. Ik ben me ook gaan interesseren voor de historie van deze school. Er was eigenlijk niets meer. Toen de woning hiernaast vrij kwam en ik hier niet meer hoefde te wonen, heb ik een historisch lokaal kunnen inrichten We nemen een kijkje: een decor van schooibankjes, vitnnes, met allerlei memorabele spullen. In een vitrine spulletjes die nog van meester Klimp zijn geweest, die hier ooit les gaf. Hij was zeg maar de voorloper van mees ter Laan van de Landbouwschool. In de jaren twintig schreef Klimp al over de kunstmest Super. Verder nog tal van andere herinneringen. Op een oude deur zelfs nog schuttingwoor den, die er ooit door de Eierlandse leerlingen in zijn gekerfd. Buiten het lokaal nog veel meer. De zolder staat vol met onder meer oude boeken over natuurkunde en wat al niet meer. Van alle Texelse scholen is er wel wat terechtgekomen en Uit de privé-ver- Niek Welboren in zijn atelier, een voormalige schoollokaal, zameling van mensen. 'Het is gaan groeien en het is mijn leven bijna gaan beheersen. Ik werd in die Ot en Sienwereld getrokken. Dat moet dus weer eens op reis. niet. Nu proberen we in het lokaal vooral een verbinding te leggen met wat wij doen, zeg maar het tekenon derwijs. Met inkt, pennen en oude drukmachines. En iets vertellen over klei, wat Kerstin doet (zijn partner, die keramische kunst maakt). Educa- hikken we tegenaan. We zijn nu erg plekgebonden, maar willen ook wel h hij gelijktijdig werkt aan meerdere schilderijen. Hoe kijkt hij aan tegen de enorme op de kaart moet zetten, blijft onbe- dat je er uit wil. Ik wil veel de hoogte en de breedte in. Stijgkracht houdt me erg bezig.' Het vertaalt zich in schilderijen met horizontale en verti cale lijnen.' Hij is geen schilder die in galerie.' Te zien is bijvoorbeeld hoe een keramisch kunstwerk tot stand komt, van een doorsnede van een nog niet gebakken keramisch werk tot het eindproduct. 'Zo laten we zien Terug naar zijn kunst: In een soort kabinet bij zijn atelier hangt zijn werk in chronologische volgorde. Te zien is hoe de schilder zich heeft ontwik keld. Aan het begin een tekening van een boerdenj: 'Mijn oudste werk, van 1959: de Hermanshoeve. Nu denk ik: opbloei van kunst en creativiteit op het eiland? Workshops waar vooral dames bij tientallen gelijk met verf, klei, hout of andere materie in de weer zijn. 'Uiting geven aan je gevoel en cre ativiteit is mooi. Maar niet alles dat op linnen wordt gezet is kunst. Het is anders dan vroeger. Als zestien jarig jochie kocht ik van mijn eerst leuk voor een jongen van 13. Ik zie verdiende bollengeld in een speci- dat ik toen nog niet wist wat een raam is. Later zie je hoe de lichtval anders wordt door de constructie. Het is net als met de anatomie van een Het lokaal dat als historische schoolklas h meester Klimp, die er ooit lesgaf. ingericht, met onder n een bepaalde fase zit. In zijn atelier werkt hij gelijktijdig aan drie totaal verschillende schilderijen. In de twee genoemde stijlen, maar ook een rots formatie, geïnspireerd op Schotland. En daarnaast de vele schetsen, waar mee hij zijn ideeën op papier zet en de basis legt voor zijn schilderijen. 'Ik wil graag schilder zijn, maar ben ook tekenaar. Ik moet oppassen dat ik als schilder niet ga tekenen. Het is een gevecht met de materie. Het is een verschil of je met grote kwasten en messen met verf bezig bent, of tekent met verf. Eigenlijk ben ik altijd een tekenaar gebleven. Op Paasei land (waar hij begin jaren negentig een periode verbleef en waarvan de muai (het Paaseilandbeeld voor de Eiland Galerij) een uitvloeisel) is, heb ik 85 tekeningen gemaakt. Het zit allemaal nog in mijn hoofd.' En dan het gebouw: 'Toen ik er net zat, schilderde ik het hier en daar een beetje groen, vanuit het idee dat het dan op een oude school zou lijken. Later ben ik gaan inzien dat het gebouw een grote monumen tale waarde heeft. Ik ben van schilder ook verver geworden. Geen hoek die ik niet met mijn kwast heb aange raakt. Alles in het gebouw dat ik al eens had aangepakt, heb ik daarna opnieuw gedaan. Ik ben behoorlijk perfectionistisch ingesteld en wilde het steeds mooier, beter en anders hoe zo'n kunstwerk ontstaat.' We lopen naar buiten. Prominent onderdeel in de omvangrijke tuin is een cirkel, die wel iets mysterieus heeft. 'Toen ik hier kwam dacht ik: dit is zo'n bijzondere plek, hier moet ik een cirkel maken. Bezoekers durven er vaak niet in, omdat zc denkend dat het iets mystieks is. Die stenen, die zijn van de oude Waalder sluis. Overal zit een verhaal bij.' Alom aanwezig in de galerie, maar ook op het buitenter rein, zijn de keramische werken van partner Kerstin Edelmann. Je hoeft geen kenner te zijn om te zien dat er in beider stijl raakvlakken zijn, zoals ronde-, vloeiende- en spiraalvormige elementen. Zij: 'We zijn beiden heel erg bezig met de kern van de mate rie, het wezenlijke en oorspronkelijke vormen. Voor mij zijn dat water en stromen. We werken ieder met een andere materie, maar iedereen voelt dat het bij elkaar past.' 'De wens om zo'n paradijs te creëren en in stand te houden, daar betaal ik als schilder een prijs voor. Mijn productie is lager en de kosten zijn hoog. Neem bijvoorbeeld de nieuwe kozijnen die hier straks in gaan', wijst hij op de hoge ramen in zijn atelier, vroeger een lokaal. 'Die moeten eerst worden geschilderd. Daar kan ik wel iemand voor inhuren, maar dat kost geld. Dus doe ik dat zelf. We heb ben het al echt mooi gemaakt, maar nu moet het laatste stukje nog. Daar aalzaak in Amsterdam mijn eerste penseeltjes. Zo'n oude winkel wel allerlei iaden en vakjes. Dat had iets heiligs. Dat is er helemaal af. Je kunt tegenwoordig doeken bij de Action kopen. Het draait nu op de grote markt van de liefhebbers. De profes sionele kunstenaars, dat is maar een kleine wereld.' Over de verschillen heeft hij zich wel eens opgewonden. 'Ik heb ooit kri tiek geuit over het festival Kunst in Zee. Dat is me niet in dank afgeno- mens. Als je die niet kent, dan kun men. Sommige mensen zijn er nog je een mens niet goed schilderen.' boos over, vinden mij een arrogante Verderop de levenslijn schilderijen zak Ik heb toen gezegd: de VW en zelfs een verzameling cartoons.' maakt ook een indeling van vijf-, Welboren heeft de nodige reizen naar vier- en driesterren huisjes. Waarom Schotland gemaakt: 'Daar heb ik veel niet bij kunst? Een liefhebber kan ook geschilderd. Toen voelde ik me echt verschrikkelijk mooi werk maken, vrij.' Verderop de rotsformaties en maar of je het moet brengen als de beelden van Paaseiland. 'Hier hangt kunst van Texel? Het is wel zonde mijn verhaal.' dat Tusse de Banke zo vaak leeg staat, terwijl we een lijst van zestig tot Zijn eerste expositie had hij al in zeventig geregistreerde kunstenaars 1967, samen met Frits Drevel. In hebben Dat zegt ook iets over het het oude textielhuis van Zegel. Ruim Texelse kunstklimaat, veertig jaar later heeft Welboren op De vraag of je de Texelse kunst beter Texel en onder een schare liefheb bers van buiten het eiland aardig naam gemaakt, maar beroemd is hij niet geworden. 'Dat kan ook niet als je zoals ik zoveel tijd besteed aan het restaureren van een gebouw en cre- eren van een omgeving. Als je je ont wikkelt als timmerman, kun je geen beroemde schilder worden. Dat heb ik ook niet gezocht.' Schilderen is voor Welboren geen baan van negen tot vijf. 'Bij mij gaat het in golven, met periodes dat er heel veel ideeën opborrelen. Ik zit nu aan het begin van zo'n golf. Maar ik moet wel oplet ten dat ik het ook afmaak.' Er is ook een fysieke beperking: 'Ik heb een heel raar verschil in mijn ogen. Van - 6,5 naar +0,5. Ik ben de hele dag aan het scherpstellen. In mijn werk is dat hinderlijk en vermoeiend.' De tuin. met keramiek van Kerstin Edelmann. antwoord. 'Wij hebben gekozen voor onze eigen plek. daar alle energie in te steken en ons maar niet met aller lei andere dingen te bemoeien. Laat ons maar een beetje doorgroeien, zeiden we tegen elkaar. Goeie whisky moet ook rijpen. We zijn bijvoorbeeld geen lid geworden van kunstenaars vereniging Zout. Jaarlijks gezamen lijk exposeren vinden wij een pnma initiatief, maar wij geven de voorkeur aan een presentatie op ons eigen "kunsteiland". Dat wordt ons wel eens verweten. Dat we hier zo mooi zitten. Maar we hebben er hard voor gewerkt. En het is ons zeker niet aan komen waaien. We moeten er veel voor laten.' Maar ze hebben er ook het nodige voor teruggekregen. De Eiland Galerij is in dertig jaar van een afgedankte school veranderd in een omgeving waarin nostalgie en kunst strijden om voorkeur. Een gebouw waarin oude schoolplaten, banken, schrif ten en andere spullen herinneringen oproepen aan vervlogen tijden, de artistieke ontwikkeling van Welboren en zijn recente werk zijn te aanschou wen en waar ook de tuin, met daarin keramische werken van Edelmann, de moeite loont om tijdens de rit van en naar het noordelijk deel van Texel eens een tussenstop in te lassen. Tekst en foto Gerard Timmerman

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5