Politiek moet gat acht ton dekken Discussie over Kurtax in 1957 TEXELSE 7 COURANT Asbest wordt alsnog opgeruimd Rondje na ruim dertig jaar ongekend populair Nieuwe straalbuis voor TX29 Zwemmer loopt schedelbasisfractuur op Van der Vis wint in Tour de Lasalle Jeugdteam kampioen in poule Convenant Jacobskruiskruid Afspraken om risico op vergiftiging te beperken DINSDAG 10 JUNI 2008 Een gespecialiseerd bedrijf uit Den Helder is zaterdag alsnog begonnen met het opruimen van asbest in de omgeving van Star- kenburgh. Naar verwachting moet woensdag alles weg zijn. De gemeente dacht aanvankelijk dat een schoonmaakbedrijf uit Schagen donderdagmiddag al aan de slag zou gaan. Dat bleek niet zo, dat bedrijf had pas vandaag (dinsdag) kunnen beginnen. Dat leidde vrijdag tot nieuwe gesprekken met Interpo lis, waarna de verzekeringsmaat schappij een bedrijf uit Den Helder in de arm nam. Dat kon zaterdag al beginnen. De gemeente leidde het naar eigen zeggen tot een 'groot ongenoegen' dat het aanvankelijk door Interpolis geselecteerde bedrijf op zich liet wachten. Het leidde in de buurt tot onrust en irritatie omdat de asbest maar bleef liggen, mensen hun tuin niet in mochten en het onduidelijk was wat verder te gebeuren stond. De gemeente had vrijdag al een brief klaar liggen om omwonen den te vertellen dat het opruimen pas dinsdag zou starten, maar die brief werd kort voor verspreiding onderschept omdat de situatie toch anders was geworden. Korte tijd later ging een andere brief rond om te vertellen dat het opruimen toch zaterdag zou beginnen Het bedrijf Oosterbeek Zn heeft inmiddels de tuinen" aan de Bern- hardlaan, de galerij van Star- kenburgh en het grasveld vóór het wooncomplex schoongemaakt. Gisteren waren de daken aan de beurt. Het ruimen gebeurt met een grote stofzuiger. Er kon ieder geval niet eerder dan donderdag worden begonnen, omdat eerst een inventa risatie van de asbest moest worden verricht. Dat gebeurde woensdag en was volgens de gemeente wet telijk verplicht. De Waddeneilanden wacht een belangrijke taak, als enige gebied in West-Europa waar de rustzoe- kende toerist nog terecht kan. Dan was de belangrijkste conclu sie van de causerie die ir. R. de Waal in november 1957 hield voor de twaalfde Waddenconferentie. Hij waarschuwde er tevens voor de Waddengemeenten de sluizen niet te ver open moesten zetten voor het 'sociaal toerisme' omdat dat de op rust gestelde badgast zou kunnen verdrijven. De Waal sprak namens het bureau Recreatie en Natuurbescherming van de Rijksdienst voor het Nationa le Plan en ontwikkelde een prognose op het toerisme op de Waddeneilan den. 'Op het strand tussen IJmuiden en Hoek van Holland toeven nu soms op één dag al een miljoen mensen, tegen 25.000 op de even lange kuststrook van de Waddenei landen. De Noordhollandse kust en de eilanden in het zuidwesten zul len snel hun rust verliezen (door de aanleg van de Velzer tunnel en het Deltaplan) en in het hele kustgebied van Italië tot de Noorse fjorden zul len straks alleen de Waddeneilanden door hun isolement nog niet overbe volkt zijn.' Hun taak, als 'enige rustige plek in West-Europa', zadelt de eilanden volgens De Waal op met een zware verantwoordelijkheid. 'Men zal in de eerste plaats moeten zorgen dat bij elke verbetering van de accommo datie goed in het oog wordt gehou den dat het meest aantrekkelijk, 't natuurschoon en de rust, behouden blijft. Nieuwe uitbreidingen zullen dus met zorg gekozen moeten worden De Waddeneilanden zullen deze drie V's goed in het oog moeten, hou den: Verblijf (voldoende en naar de behoeften gedifferentieerd), Vertier (voor uiteenlopende weersomstan digheden en voor zowel overdag als 's avonds) en Vervoer.' Wat dat laat ste betreft, merkte De Waal tijdens zijn rede op (zo staat te lezen in de Texelse Courant van 6 november 1957) dat 'de afstanden tot de grote bevolkingscentra betekenen dat er practisch geen dagrecreatie mogelijk is en dat het seizoen kort blijft, waar door grote investeringen dus niet zullen renderen en de ontwikkeling tot luxe badplaats uitgesloten is.' Als antwoord op een opmerking van de heer Quint, directeur van de VW Texel, over de problemen met jonge ren, stelde De Waal de tegenvraag of 'het gebrek aan vertier, de niet bevredigde behoefte aan ontspan ning, ook oorzaak kan zijn van de misdragingen van sommige jonge Ook wat betrof het heffen van Kur tax (dat tegenwoordig toeristenbe lasting genoemd wordt) verschilde De Waal met Quint van mening. Quint was 'niet afkerig van een der gelijke 'logeerbelasting, terwijl De Waal pleitte voor aanpassing van de uitkeringsregeling van het Gemeen tefonds, zodat de voor het toerisme gemaakte extra kosten voor rekening van het Rijk zouden komen. Ook de heer Van der Weyde van de afdeling kamperen van de ANWB was fel tegen de Kurtax. Hij was van mening dat de eilanden subsidie knjgen voor het toerisme, net zoals gemeenten 'in de ontwikkelingsgebieden' een bijdrage ontvingen voor de zich daar vestigende industrie. de bezoekers was verzocht het zwembad te verlaten en er nog één tasje, met ID-kaart, bleef hangen, kon Schrama's identiteit worden De vooruitzichten zijn onduidelijk. Gistermiddag was hij nog buiten bewustzijn en werd hij vrijwel con tinu kunstmatig beademd. De gemeente moet dit jaar een gat van acht ton in de begroting dekken. Dat blijkt uit de kader nota die de politieke partijen vol gende week dinsdag bespreken. Het college heeft een dekkings plan opgesteld om de begroting sluitend te krijgen. Het gat wordt voor een deel veroor zaakt door de behoefte aan extra per soneel bij de gemeente. Het college heeft onder meer €532.000,- nodig voor een nieuw afdelingshoofd, een personeelsconsulent, enkele andere medewerkers en budgetten voor opleiding en vervanging bij ziekte. Er is €94.000,- nodig voor een tijdelijk medewerker elektronische dienst verlening, een tijdelijke medewerker WMO en urenuitbreiding voor de wettelijke leerplicht. Daarnaast moet nog een nadeel van €222.000,- uit de Voorjaarsnota wordt weggewerkt (aanschaf nieu we openbare toiletten De Koog, uit breiding economiewoningen en een project voor elektronische dienstver lening) en stond er nog een structu reel tekort van €260.000,- uit 2008 dat dit jaar éénmalig via de alge mene reserves was gedekt. Met nog wat andere tekorten (onder meer de subsidieverhoging van €60.000,- aan Pharos) en een paar voordelen (verhoging van de algemene uitke ring van het rijk) kwam het college op het tekort van acht ton uit. Burgemeester en wethouders willen dat voor meer dan de helft dekken door te snijden in de budgetten van de ambtelijke afdelingen. Voor gesteld wordt volgend jaar geen prijscompensatie op de budgetten toe te passen. Dat moet €240.000,- opleveren. Ook wordt voorgesteld te bezuinigen op de budgetten wat nog eens €240.000,- moet opleve ren. Het budget voor de Wet Maat schappelijke Ondersteuning wordt, conform het dekkingsvoorstel, met €200.000,- verlaagd. Volgens een woordvoerder betekent dat niet dat voorzieningen in gevaar komen. Er kan een beroep op de algemene reserves worden gedaan als er toch meer dan begroot moet worden uit gegeven. Die kans is niet groot, in 2007 hield de gemeente drie ton over op het budget voor de WMO (€1,8 miljoen) en naar verwachting wordt dit jaar evenmin alles uitge geven. Daarnaast wil het college voor de WMO een ton extra uittrek ken om het eiland toegankelijker te maken op basis van voorstellen van de Stichting Integratie Gehandicap ten Texel. Er wordt voor €125.000,- een beroep gedaan op de leningen die de gemeente voor de kanjerpro jecten (23 miljoen euro) is aange gaan. Volgens het college is het verantwoord daarvan drie jaar lang €125.000,- anders in te zetten. Het dekkingsplan kent één opmerkelijk plan. Voorgesteld wordt de WOZ- waarden niet meer in de tarieven voor de OZB te compenseren. De gemeente houdt tot nu bij de jaar lijkse (trendmatige) verhoging van de OZB-tarieven rekening met de stijging van de WOZ-waarden. Stijgt die meer dan trendmatig, dan gaan de tarieven omlaag zodat Texelaars over het algemeen nooit meer dan een trendmatige verhoging hoeven te betalen. Voorgesteld wordt dat systeem los te laten en de stijging van de WOZ-waarde voortaan als autonoom feit te beschouwen. Dat betekent in de praktijk dat Texe laars meer aan OZB gaan betalen. Dat moet volgend jaar €39.000,- extra opleveren. Een boekhoudkun dige aanpassing van het budget draait pas vanaf 2010 als structurele kostenpost in de begroting mee. Overschot Ondanks het nog te dekken gat zit de gemeente niet krap bij kas De jaarrekening van 2007 vertoont een overschot van €1,9 miljoen. Dat kan echter niet zomaar één op één worden gebruikt om het tekort te dekken. Het college stelt voor €1.527.000,- daarvan in de algeme ne reserve te stoppen, €385.000,- wordt bestemd voor onderhoud aan het dak van de OSG en €40.000,- voor het project Bouwen voor en door Texelaars De gemeenteraad had voor het dak al een krediet beschikbaar gesteld, maar de manier waarop kon door verande rende voorschotten in de ogen van de accountant geen genade meer vinden. Voor Bouwen voor en door Texelaars moest nog dekking voor het al beschikbaar gestelde kre diet worden gevonden. Het college stelt voor, met het overschot binnen handbereik, de ondergrens van de voor inhuur van extra krachten voor algemene reserve op te trekken van vergunningen en milieu moet een bedrag van €150.000,- opleveren. Dat bedrag wordt dit jaar nog als incidenteel beschouwd (en éénmalig gedekt via de algemene reserves) en €1,8 naar 2 miljoen. 'Dit onder het motto dat het dak gerepareerd moet worden als de zon schijnt.' In totaal zit er nu €2.387.000,- in de alge mene reserves. Tijdens de Ronde om Texel hield de kopgroep in het eerste rak naar de vuurtoren verschillende tactie ken op na. In een poging zoveel mogelijk wind te vangen, voer de ene boot vlak bij het strand, terwijl een ander de zee opzocht. Dercksen en Bulkeley bleven ver van de kant en leken daarmee goede zaken te doen. Nadat ze overstag waren gegaan, kruisten ze echter 120 meter achter de voorste boten langs. Pols en Veenstra namen niet teveel risico. 'We hadden wat moeite met het stuk naar de VC, omdat we voor zichtig waren. Vorig jaar brak daar het zwaard. Met de spinnaker ging het weer goed.' Niet alle deelnemers haalden op tijd de vuurtoren. Tussen de zestig en zeventig boten keerden terug, waarvan een deel gelijktijdig met de snelste zeilers bij paal 17 arriveerde. Achter het duo Samama en Buyse, die dus later werden gediskwalifi ceerd, ontstond op de Waddenzee een spannende strijd. De Zweden Knstian Malmsjö en Pontus Johns- son, varend in een oudere versie van de M20, voeren op de Waddenzee officieel aan de leiding, met Pols en Veenstra en Dercksen en Bulkeley in hun kielzog. Pas bij de Hors, op driekwart van de race, wisten de Nederlandse 20-voet carboncats hun Zweedse rivalen in te halen. Malmsjö: 'Dat is waar we de wedstrijd verloren, want de Nederlanders kozen voor de kust en wij voor de zee. Dat moet lokale kennis geweest zijn, maar het was toch een mooie strijd.' Terug op de Noordzee gingen Pols en Veenstra extreem ver door naar het strand. Pols: 'We namen daar een enorm risico mee. We zijn zelfs een keer tussen de golfbrekers overstag gegaan, wat de gouden klap bleek. Het was echt een waanzinnige race.' Dat het erg spannend was, bleek ook uit de eindklassering. Het verschil tussen de nummers één (Pols en Veenstra) en drie (Malmsjö en Johns- son) bedroeg maar iets meer dan een minuut. Ook op de vierde plaats eindigden twee Zweden: Marmström en Persson. De eindzege, na ver rekening van handicap, ging naar Malmsjö en Johnsson. Net als Pols en Veenstra voeren ze in een M20, zanger van Racoon, zijn publiek. Voor de organisatie is er dus weinig reden het in de komende jaren over een andere boeg te gooien. Een mooie opsteker kwam van Zwitser leven, dat zaterdagmiddag tijdens een speciale persconferentie bekend maakte ook de komende twee edi ties hoofdsponsor te willen zijn. 'Dat is heel goed nieuws', beves tigde Ronde-voorzitter Sidny van Zon. 'Zwitserleven is kort geleden in andere handen overgegaan. Een tijd lang was het onzeker of ze wel door wilden gaan met de sponsoring. Het bedrag hoeft niet in de krant, maar onze hoofdsponsor neemt een sub stantieel deel van de onkosten voor maar hun exemplaar was minder z'n rekening. We waren al in onder die kon nog geen zekerheid geven. Toen Zwitserleven dat vrijdag wél kon, zijn we opnieuw met elkaar in zee gegaan.' Resultaten Texelaars: 1 Mark Owen Kennedy (Nieuw-Zeeland) en Dorian van Ri|sselberghe, <1.20.51; 2 Edu- ard Zanen/Willem Houwing 4.24 14. 3 Dirk Pool.5.56.59; 4 Bart Boon. 6.03.28; 5.Hans Malschaert/Evert Malschaert. 5.0323. 6.Mar- tin Maat. 5.19.08. 7 Kees Bakker/Bas Bakker. 6.01.09: 8.Arnold Boomstra. 5.37 36; 9.Niko Nagtegaal, 5.12.52. lO.Robert Zijm/Peter Zijm. 6.08.06; 11 Geraro NakkerVWillem Anton Schagen. 5.31.08; 12.Michiel ParrVDanièl Bon ne, 6.00 34; 13.Robbert de Jong/Sander Boon. 5.19.31; 14.Willem Maarten Oosterhaven/Bas Oosterhaven. 5.50.31: 15.Casper de Graaf, 6.09.50, i6 Erwin van der Linde/Kees Dros. 5.38.22; 17 Jan H Venema/René Guldemond, 6.29.31. geavanceerd, zodat hun prestatie als beter werd beoordeeld. Het andere Zweedse duo eindigde als derde, de tweede plaats was voor Reindert van der Meulen en Carina Knol (in een Formule 18 met spinnaker). Populair Opvallend is dat het Rondje dertig jaar na de eerste race onvermin derd populair blijft. Deelnemers lieten enthousiaste reacties horen en ook de toeschouwers blijven graag naar paal 17 komen. Een gezellige boel was het ook in de feesttent, waar drie avonden lang bekende artiesten en DJ's het publiek vermaakten. Ook zaterdagmiddag, toen de race nog volop aan de gang was, was het er een drukte van belang. 'Jullie zijn gek. Het is buiten minstens 27 gra den en hier binnen is het nog war mer', begroette Bart van der Weide, handeling met een opvolger, maar De 55-jarige Sjaak Schrama uit Den Burg is vrijdagmiddag rond 17.00 uur met een traumaheli kopter naar het AMC in Amster dam gebracht. Dat gebeurde nadat hij in zwembad Molenkoog bewusteloos onder water was gevonden en dankzij oplettende bezoekers en personeelsleden naar de kant was gebracht en gereanimeerd. Aanvankelijk werd gedacht dat hij onwel was geworden en daar na onder water was geraakt. De gemeente, eigenaar van het zwem bad, maakte dat 's avonds ook in een persbericht bekend. De artsen in het ziekenhuis ontdekten echter dat hij een schedelbasisfractuur had, zodat hij mogelijk daardoor het bewustzijn heeft verloren. Het duurde even voordat het perso neel in de gaten had wie het slacht offer was. Niemand herkende hem, ook de dienstdoende arts niet, nota bene zijn eigen huisarts. Pas nadat Door in het afsluitende criterium de pelotonsprint te winnen, werd wielrenner Ferry van der Vis afge lopen week winnaar in de B-klas- se van de Tour de Lasalle, de jaarlijkse wielerwedstrijd in en om Den Helder. Samen met Jordy Vinke was Ferry van der Vis de enige Texelse deel nemer aan dit meerdaags evene ment. Beide renners reden voor de Intersportploeg, waarmee ze een eenvoudige winst behaalden in de ploegentijdrit waarmee dit jaar werd begonnen. Na de etappe van donderdag werd het peloton gesplitst in een A- en een B- klasse. Omdat Van der Vis op achterstand was geraakt, werd hij ingedeeld in de B-klasse. Hierin stond hij op de tweede plaats met 5 seconden achterstand. Daar in het afsluitende criterium 8.6 en 4 secon den te verdienen waren, behield hij kans op de eindwinst. Gedurende het critenum waren er diverse uit looppogingen, die alle zonder resul taat bleven. In de eindfase bleek Ramon Heistek in staat het peloton Bij dokbedrijf Visser-Texel in Oude- schild staat deze week de TX 29 Helena Elizabeth droog voor ver te ontvluchten en de overwinning te vanging van de omvangrijke straal- Een jeugdteam van tennisvereni ging Deuce, bestaande uit Kaine Briko, Danylo Griffioen, Florian Drevel en Pascal Saai, heeft in de woensdagmiddagcompetitie voor jongens tot en met 10 jaar met groot gemak de titel binnenge haald. Volgende week woensdag spelen zij in Castricum de kwartfi nale tegen de titelhouder van een andere poule in Noord-Holland. Tien jeugdteams van Deuce deden mee aan de voorjaarscompetitie. Afhankelijk van de grootte van de poule waren speelde elk team vier, zes of zeven dagen. Op woensdag, vnjdag en zaterdag deden zes teams mee aan de voorjaarscompetitie Noordwest. Op zondag streden vier teams in de competitie Perry Sport KNLTB Landelijk voorjaar jongens. In deze competitie werd gespeeld in de derde, tweede en hoofdklasse. Het meisjestam van Naomi van Boven. Esmee Daalder, Sheryl Koning, Vera Hin en Mytza Wijnand behaalde een tweede plaats in de tweede klasse op zaterdag voor meisjes tot en met 14 jaar. Op de zondag speelde het twee- pakken. Van der Vis won de peloton sprint en pakte daarmee 6 bonifica tieseconden, precies genoeg voor de eindwinst in de B-klasse. Op woensdagavond liet Vinke van zich spreken. Al in de eerste van negen ronden trok hij ten aanval, waarna hij een ronde later gezel schap kreeg van tweevoudig winnaar Mark Hulzenbosch. Zij reden lange tijd voorop en namen een maximale voorsprong van 35 seconden. Met nog twee ronden te gaan werd het duo ingelopen, waarna Vinke besloot uit de wedstrijd te stappen. Golfwedstrijd geheel volgeboekt De wedstrijd om de maandbeker van de golfclub werd met opge stoken paraplu's gespeeld. Niet tegen de regen, maar om de spe lers te beschermen tegen de felle zon. De baan was droog, maar ten gevolge van forse buien de afge lopen week toch nog vrij groen. Aan de wedstrijd nam het maxi mumaantal van 39 spelers deel, leden op de wachtlijst moesten teleurgesteld worden. Ondanks het feit dat de baan er goed bij lag, waren de scores met buitengewoon hoog. De winnaars in buis. Afgelopen dagen werden op de kade al de nodige voorberei dingen getroffen. Met hulp van Jan Tinus Vlaming van Visserijcoöpe ratie bracht schipper Marco Drijver zelf de kettingen aan om de gloed nieuwe straalbuis naar het scheeps- dok te hijsen. (Foto Bert Koning/ Natuurbeheerders, landbouwers, hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier en de gemeente hebben afspraken gemaakt over het bestrijden en beperken van Jacobskruiskruid. Het convenant moet het risico op vergiftiging van vee en paarden door deze opruk kende plantensoort beperken. Het beleid om de bodem van natuur gebieden te verschralen en exten sief te beheren heeft tot gevolg dat de rijkheid aan plantensoorten toe neemt. Jacobskruiskruid profiteert hiervan en rukt op in bermen en in sommige natuurgebieden. De voor keur gaat uit naar lichte, zavelige kleigrond of zand, condities die op Texel veel voorkomen. De toename is niet zonder gevaar. De plant, een waardplant voor de Sint Jacobsvlin- der. bevat giftige stoffen die dodelijk kunnen zijn voor paarden, koeien. om schade door deze wilde plant te beperken. Want de tendens is dat de plant vanuit de natuur oprukt naar landbouwgrond. Afgesproken is dat de verspreiding nauwlettend wordt gevolgd en wordt tegengegaan daar waar het risico op vergiftiging groot is, waar het risico bestaat dat de plant zich vestigt op landbouw grond of waar wordt beweid of veevoer wordt gewonnen Hooi uit risicogebieden mag niet voor vee voer worden gebruikt of verkocht en eventuele pachters moeten op de risico's worden gewezen. Het kan zijn dat Jacobskruid moet worden bestreden of dat verspreiding wordt voorkomen. Over twee jaar wordt bekeken of de gewenste gedrags regels effect hebben gehad Hulsebos. Paul Schippers en Wim Westdorp. Hulsebos speelde een fantastische ronde met 68 slagen netto, 4 onder zijn handicap. De longest drive bij de dames was voor Maeike van der Schaaf, bij de heren voor Jan Kager. Neary's werden gespeeld door Irene van der Beesen de jongensteam de landelijke Perry en Arnold Wesselman. Piet Schuijl Sport competitie t/m 17 jaar in de werd tweede in de categorie A, de categorie A, B en C waren Derk varkens, schapen en geiten. In ver tweede klasse. Dit team, bestaande uit Bas Mulder, Mike Bosma, Thijs van Veen, Joris Beintema en Rick van der Wal. miste in de laatste wedstnjd op twee punten de eerste plaats en werd tweede. Schuijl junior sloeg een birdie. De tweede plaatsen werden ingeno men door Jan Mevius (categorie B) en Hélene van Wijhe (C). De derde plaats ging naar Dirk Boumans, Jan Bloem en Adri Huiding. se toestand laten grazers de plant onaangeroerd, maar als de vege tatie in nazomer en herfst afsterft of verdroogt en er onvoldoende aanbod is van ander voedsel, eten grazers wel Jacobskruid. Met name als de plant voorkomt in hooi of kuilvoer, vormt deze een bedreiging voor de gezondheid van de dieren. De inrichting van nieuwe natuurter reinen in de nabijheid van land bouwgebieden, zoals Dorpzicht, was voor de LTO-afdeling Texel reden om te kijken of er binnen de ILG Gebiedscommissie Texel afspraken kunnen worden gemaakt Jacobskruiskruid (Senecio Jacobaea) is een geelbloeiende plant uit de composietenfamilie. De plant bloeit van eind juni tot in oktober en wordt tussen de 30 en 90 centimeter hoog.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7