jj 1 Hl Met ganzenvangers over Dijkmanshuizen 'Ons werk is bij meeste mensen niet populair' P*.fi Impuls Hoornder Donderdag $1 i Ondernemers treden toe tot organisatie TEXELSE 7 COURANT ~ii I! lü -4 -'L Dwergsterns op De Hors Kerkdiensten Hulpverlening Medische zorg Radio Texel 1Q6.1 VRIJDAG 13 JUNI 2008 Het vangen en vergassen van ganzen gaat met veel emoties gepaard. Maar als wordt beweerd dat het de meest diervriende lijke methode is, waarbij stress zoveel mogelijk wordt verkomen, willen we dat met eigen ogen zien. Burgemeester Joke Geldorp, die in de hoedanigheid van voorzitter van initiatiefnemer de ILG Gebiedsgroep Texel deze krant de belofte deed aanwezig te mogen zijn bij het vangen, hield woord. Een verslag. Donderdag om 4.15 uur meld ik mij bij gemaal Dijkmanshuizen, want deze ochtend zijn de grauwe gan zen in dit gelijknamige natuurge bied aan de beurt. 'Ongeveer twee honderd broedparen', vertelt Eric Menkveld van Natuurmonumenten, wat betekent dat er samen met de jonge dieren zo'n 800 ganzen rond lopen. Niet allemaal grauwe, ook verbasterde exemplaren. Het is nog pikdonker als de ganzenvangers van Duke Faunabeheer arriveren en twee mensen van de provincie, toezicht houden op de actie. Er gebeurt niets voordat inspecteur ganzen vanuit het natuurgebied het water in gaan en zo via de vangarm in de hekken lopen. Verderop strijkt een koppel grauwe ganzen neer. 'De ruiperiode valt vroeg dit jaar, deze ganzen kunnen al vliegen. Die kunnen wij niet vangen. Eigenlijk hadden we vorige week aan de slag gewild, toen zaten alle ganzen nog in de rui. Nu zie je ze al wat klap peren met hun vleugels, alsof ze aan het oefenen zijn. Gisteravond hebben we ganzen op Dorpzicht gevangen. Dat ging goed, we had den er 304, zeg maar 95 procent. Daarna de kraal afbreken, we lagen - f Wf if Jan, je drijft ze de verkeerde kant op.' De tijd van keuvelen is voor bij, concentratie is geboden, zweet parelt van de gezichten. Alsof er meer stress is bij de vangers dan de ganzen, die op het oog rus tig voor de mannen uit wandelen. Maar schijn kan hier bedriegen. Even later zien we in het kanaal naar het gemaal vele honderden ganzen rond dobberen. 'We hebben ze ingesloten, maar nog niet gevan gen. Er kan nog van alles mis gaan. Ik ben pas gelukkig als we ze in de kraal hebben gedreven.' Er wordt getelefoneerd en ik zie de eerste ganzen op de beoogde plek aan land gaan. Soortgenoten volgen en binnen enkele minuten wemelt het in de kraal van de ganzen. Maar niet allemaal willen ze die kant op. Ook niet als Den Hertog tot zijn middel in het water is gelopen. 'We moeten een keus maken', zegt Marcel van Duke. 'Deze komen later wel', rent Den Hertog het land op, om de overige ganzen in de kraal te drij ven. Honderden dieren lopen in de val en voor ze het weten wordt de kooi gesloten. Een paar dieren die al kunnen vliegen, fladderen de kraal uit. anderen gakken om het hardst. Medewerkers van Duke Faunabeheer tijdens het aanleggen van de kraal. met zoveel mensen veroorzaak je pas echt stress.' Ook Menkveld bekijkt de oogst van zo'n 400 gan zen, waarvan ongeveer de helft kui ken of nog niet volwassen is en de andere helft heeft gebroed. 'Ik heb kritisch naar eventuele onrust in het gebied gekeken. Maar ik heb zelfs geen weidevogels zien opvliegen. En ook bij de ganzen heb ik geen stress gezien.' Ook ik heb geen ver schrikte weidevogels gezien, ben wagen (waarin ze makkelijker naar binnen) biedt volgens Den Hertog ook geen soelaas. Koolzuurgas Dan vertelt Menkveld dat een kritisch en vooraanstaand natuurbescher mer de vanglocatie heeft ontdekt. 'Hij vond dat we een professionele organisatie in de arm hebben geno men.' De ganzen ('s middags nog eens 150 van Dijkmanshuizen) wor- Ganzen worden in de kraal gedreven. Piet Hem van der Kolk de papieren leeft gecontroleerd. 'De grondge bruiker, in dit geval een pachter ran NM, moet schriftelijk toestem ming hebben gegeven.' Nadat Arie jen Hertog van Duke de verklaring heeft getoond, mag hij met zijn col- :ega's het land op. Zo vroeg op de ochtend, omdat dit zo min mogelijk pottenkijkers trekt en afkeurende reacties voorkomt. 'Ons werk is bij de meeste mensen niet populair, we krijgen wel eens wat naar ons hoofd geslingerd.' Mijn verwachting dat ik mijn obser- vatietaak na het plaatsen van een paar hekken kan starten, blijkt niet juist. Nadat de hoge hekken waarin de ganzen worden opgevangen zijn geplaatst, komen er uit de autobus rollen met groen gaas en raster- palen. Den Hertog en zijn twee collega's maken een begin met het plaatsen van de vangarmen, die ganzen vanuit het natuurgebied naar de kraal moeten geleiden. Het wordt langzaam licht en het klaart op. Dan blijkt dat het bloemrijke weiland volledig is kaalgeschoren en bezaaid ligt met ganzenkeutels. Het is een kunst om er niet in te stappen. 'Zo erg heb ik het niet vaak gezien', vertelt Den Hertog. Hij wijst in de verte. 'Zie je ze, het moeten er wel een paar honderd zijn.' Een koppel grauwe ganzen lijkt de ontwikkelingen af te wachten. Duke bouwt verder aan de kraal, die doorloopt tot aan de tocht naar het gemaal. Het is de bedoeling dat de om half twee in bed. En om half vier stonden we er weer naast. Elk uurt is er nu een.' Beweging De kraal nadert zijn voltooiing en er is overleg met de mensen van Natuurmonumenten. Waar zitten hier nog meer ganzen? Ze blijken in groepjes bij elkaar te zitten, maar wel verspreid over het 90 hectare grote natuurgebied. Aan het gegak in de verte is te horen dat ze onraad ruiken. Twee drijvers stappen in de auto om achter de verste kolonie te komen. Ik word naar een ander gedeelte gebracht, waar ik in de verte tuur of de ganzen al onderweg zijn. Rechts zien we een koppel van zeker twintig stuks op de vlucht slaan. Die ontspringen de dans. Er wordt in de verte gewezen, waar we ganzen in de goede richting zien beweging. Rustig wandelend. Honderden meters daarachter loopt Den Hertog. Hij wenkt en ik sluit aan, met de camera in de aanslag. 'Stoppen!', zo maak je ze aan het schrikken', roept hij. Tegen een col lega: 'Jij naar die sloot om ze te blokken.' Via zijn mobieltje geeft hij twee andere drijvers instructies. Het ene moment moeten ze de ganzen naderen, het andere een paar stap pen opzij doen. 'Ganzen zijn nu op hun hoede en schrikken snel.' Bukken! Een moment later: 'Bukken Mark- Een brandgans, die toch moet wor den vrijgelaten, ontsnapt. Buiten de kooi, maar wel in de buurt, houdt zich een grauwe gans op. Waar schijnlijk zit de familie gevangen. De drijvers nemen afstand en na verloop van tijd wordt het lawaai minder en beginnen sommige gan zen te grazen. Geen pottenkijkers 'De rust en de zorgvuldigheid waar mee deze mensen te werk gaan, daar heb ik grote bewondering voor', zegt inspecteur John Klip- pel, die vanaf de dijk de verrichtin gen heeft gevolgd. Met zijn collega houdt hij toezicht op het welzijn van de dieren en eventuele ongewenste bezoekers van het land. 'Bij dit werk kun je geen pottenkijkers gebrui ken die de rust verstoren. Daarom mocht er niet meer pers bij. Want wel een haas tegen gekomen en heb een paar jonge ganzen onder water zien duiken, wat er volgens een kenner op wijst dat er toch onrust is geweest. Die ontstaat in ieder geval als er een grote trekker met aanhanger bij de kraal parkeert. De nekken worden gestrekt en de ganzen worden via de achterklep naar binnen gedreven. Veren vlie gen in het rond, gesnater, enkele dieren steken hun kop door het hek en moeten later geholpen worden om er uit te komen, ganzen kruipen over elkaar heen de wagen in en enkelen worden naar binnen gedra gen. Het duurt kort, zodra de klep dicht gaat, wordt het rustiger, al blijft het gegak nog wel even hoor baar. Fijner gaas in de kooi, waar geen koppen doorheen kunnen, is volgens Duke geen optie want dat schrikt de ganzen af, en een lagere A» r de aanhangwagen i den overgebracht naar een schuur op Texel. Daar worden ze in een aparte ruimte gelaten, met zaagsel op de grond en drinkwater. Enkele dieren hebben rode ruggen, die wat rouw lijken, alsof er overheen is gelopen. Marcel legt uit dat deze donzige ruggen nauwelijks bedekt zijn. Enkele ganzen hebben blijk baar wat in de verdrukking gezeten en worden naar buiten gedragen. Donderdagmiddag gaan ze met tweehonderd tegelijk de container in, waar koolzuurgas naar binnen wordt gelaten en de dood binnen enkele minuten intreedt. Pijnloos, verzekert Den Hertog. Tijd om dat af te wachten, heb ik niet. Marcel: 'Het is ontwikkeld tijdens de vogelgriep epidemie. Efficiënt en de meest diervriendelijke methode die ik ken. Als jij een betere weet. hoor ik het graag.' Hij wil weten wat ik er van vind. Nu ik deze kaalgevreten en met ganzenpoep bedekte weilan den heb gezien, begrijp ik nog beter dat boeren en natuurbeheerders een probleem met de ganzen heb ben. Maar ik heb ook begrip voor natuurbeschermers, die zich mach teloos voelen en erbij betrokken willen worden. Leuk is het allerminst om te kijken naar zo'n olijk koppel ganzen, dat een paar uur later in de gascontainer eindigt. Wat mij betreft had het nooit zover mogen komen, al zou ik met weten hoe het anders moet. Maar van alle methodes om ze te ruimen, lijkt deze mij wel de meest diervriendelijke. Tekst en foto Gerard Timmerman Faunabescherming krijgt ongelijk De schade aan landbouwgewas sen, de omvang en groei van de populatie grauwe ganzen en het feit dat de toegepaste maatrege len onvoldoende zijn, behoren tot de overwegingen waarom voor- zieningenrechter mr. I.M. Ludwig liet verzoek tot voorlopige voor ziening van de stichting Faunabe scherming heeft afgewezen. Landbouwers en natuurbeheerders nadden wel gehoopt, maar niet echt neer verwacht dat de rechtbank *i Haarlem de schorsing van de ontheffing voor het vargassen van ganzen tijdig ongedaan zou maken. Maar uit de toelichting van de uit spraak van woensdag blijkt dat de provincie op juiste gronden heeft gehandeld. De rechter vindt het aannemelijk dat er sprake is van een correlatie' tussen de omvang van de populatie overzomerende grauwe ganzen en de omvang van de schade. De populatie Is gegroeid met 20 tot 26 procent per jaar, jaarlijkse schade door grauwe ganzen nam toe van €60.000,- in 2004 tot €90.000,- in 2007. Waarbij ze constateert dat het gros van de overzomerende ganzen nu jaarrond op Texel verblijft Ze stelt vast dat het bepalen van de schade door overzomeraars gecompliceerder is dan die door overwinteraars. Verder is de onjuistheid niet aangetoond van de bewering van de provin cie dat de genomen en mogelijk gemaakte maatregelen onvoldoen de effectief zijn geweest om de schade te beperken. De onthef fing om de populatie te beperken 200 broedparen vindt de rech ter niet onredelijk. Dat aantal is genoemd in het Faunabeheerplan van 2004. Ook op andere punten is Faunabescherming in het ongelijk gesteld. Financiële hulp, frisse ideeën en hand- en spandiensten van de ondernemers uit het dorp moe ten de Hoornder Donderdagen een nieuwe impuls geven. Het eve nement trok de afgelopen jaren nog wel veel kraamhouders, maar afgezien van de Landbouwdag liet de publieke belangstelling gere geld te wensen over. 'De ondernemers uit Den Hoorn mopperden al jaren dat de Hoornder Donderdagen niet meer zoveel voor stelden. Nu was het tijd met z'n allen de schouders eronder te zetten. Want het zou zonde zijn als evenementen maak heeft gedaan en spullen wil ver kopen. kan er gaan zitten, Hoornder of niet. Mits hij of zij zich van te voren even meldt bij de organisatie, want we willen wel dat er voor iedereen een plekje is. Het zou het mooist zijn als zo iemand alle keren komt, maar één of twee keer mag ook', vertelt Van Heerwaarden. Het aantal professionele kraamhou ders is dit jaar kleiner. Stichtings voorzitter en marktmeester Leen Bouthoorn: 'We willen het liefst onder nemers met Texelse producten. Voor de uitstraling van de markt, maar ook omdat ze niet weg hoeven te vliegen om de boot te halen. Daarom hebben als de Landbouwdag met meer zou den bestaan', vertelt Cor van Heer waarden van Klif 12, die samen met René Jager van Paal 9 en galeriehou der Herman Bakker is toegetreden tot de organisatie. Samen met de zit tende bestuurders - Leen Bouthoorn, Christa Bakker-Kamminga, Klaas de Ridder en Jan.ien de Bmijn - organise ren ze dit jaar acht 'gewone' Hoornder Donderdagen en de Landbouwdag. Spectaculair anders wordt het niet, een kramenmarkt en wekelijks een ander avondprogramma vormen de hoofdmoot van het festijn. Daarnaast moeten enkele nieuwe elementen de aantrekkelijkheid verhogen. Zo is er op twee plekken (in de Herenstraat en op Klif) live-muziek. Meest in het oog springend is de stoepenmarkt, die een plaats moet krijgen op Klif en waar iedere niet-professionele kraam- houder mag aanschuiven. 'We hopen op hobbyisten, mensen met creatieve uitingen. Maar ook wie grote schoon- we dit jaar geen uitnodigingen naar de overkant verstuurd. Alleen een aantal vaste gasten komt terug. Zo'n 75 procent van alle kraamhouders komt van het eiland. Zij betalen €65,- voor een standplaats. Eenmalig, maar dan moeten ze wel beloven dat ze er alle markten zijn.' Het terugdringen van het aantal overkantse verkopers gebeurt op verzoek van de Hoorn der ondernemers. Het verlies aan inkomsten compenseren zij met een financiële donatie. In tegenstelling tot voorgaande jaren begint de markt om 15.00 en loopt deze door tot 20.00 uur, waardoor deze naadloos overgaat in het avondprogramma, dat tussen 19.00 en 21.00 uur plaats vindt. Aan de opzet wordt niet te veel gesleuteld. Zo zijn er de Texelse kam pioenschappen schapenscheren en -melken (10 juli), ringsteken (31 juli), solexrace (7 augustus) en touwtrek ken (14 augustus). Nieuw op 17 juli is De boer op, een programma vol excursies door Den Hoorn en omge ving, verzorgd door 'boeren en bos wachters'. De Landbouwdag wordt op 24 juli gehouden. Wat er op 21 en 28 augustus gebeurt, staat nog niet helemaal vast. De sene Hoornder Donderdagen wordt 3 juli geopend met de Lams- vleesdag, waarop restaurants Texels lamsvlees promoten. Dat gebeurt onder meer door het bereiden van kleine, vernieuwende gerechtjes, die tegen een bedrag van ten hoogste vier euro kunnen worden geproefd. Van Heerwaarden: 'Dit evenement werd vorig jaar in verband met honderd jaar TESO in Oudeschild gehouden, maar hoort eigenlijk in Den Hoorn. Wij zijn er hier mee begonnen. Dat vond ook de stichting Waddengoud, waarmee we de organisatie doen. Voorwaarde was wel dat de Hoorn der horeca zou meedoen.' Naast de Hoornders restaurants geven onder meer Opduin, Bos en Duin, Paal 15 en Vincent acte de présence. Bedrijven en particulieren die een plaats op de markt willen, kunnen contact opnemen met Cor van Heer waarden (info@klif12.nl), René Jager (info@paal9.nl) of Leen Bouthoorn (tel. 319587). Ook suggesties om de Hoornder Donderdag nog leuker te maken, zijn welkom. Vogelwerkgroep Het woord fundamentalisme in de kop boven het stukje over boeren die de Vogelwerkgroep de toegang hebben ontzegd, kan onbedoeld een verkeerde indruk hebben gewekt. Dat is niet de opzet geweest, ook niet van de betreffende boeren, die slechts een oplossing nastreven voor het ganzenprobleem en bij het publiceren niet op de hoogte waren van de meest recente ontwikkelin- Verdeeld over drie kolonie broe den dit jaar 82 paar dwergsterns op de Hors. Daarnaast broeden verspreid over de strandvlakte verschillende bontbekplevieren en zeer waarschijnlijk één of meer strandplevieren. Een groot deel van de dwergsterns heeft ondertussen jongen. Ook ves tigen zich er nog steeds nieuwe broedparen, mogelijk nadat ergens anders hun nest is mislukt. De grootste kolonie bevindt zich op het terrein van de mariniers tussen de strandpalen 5 en 6. De beide andere kolonies liggen dicht bij elkaar tus sen paal 7 en 8. De kolonies zijn op verzoek van Defensie door Staats bosbeheer en de Vogelwerkgroep met touwen afgezet om wandelaars op voldoende afstand te houden. De strandplevieren en de mees te bontbekplevieren broeden niet binnen de afzettingen. Hun nesten liggen verspreid over het strand, vaak op schelpenbankjes. De nes ten zijn nauwelijks te vinden, waar door afzetten meestal niet mogelijk is. Publiek wordt verzocht, tijdens wandelingen over de Hors schel- penbanken te mijden, om daarmee te kans de nesten te vertrappen zo klein mogelijk te maken. Uiteraard is het belangrijk om honden aan de lijn te houden. gen. Nu de rechter het vangen weer toestaat, is de actie tegen de Vogel werkgroep gestopt. Zondag 15 juni 2008 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u ds. J. ter Haar. Gereformeerde kerk Den Burg: 9.30 u. ds. G. Toes uit Hoorn. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. C.. Klaassen. PROTESTANTSE WADDENGEMEEN TE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. H.K. Fibbe uit Twello; 19.00 u. mw. C. Vlaming van Marken. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. H.K. Fibbe uit Twello. Oudeschild: 11.00 u. mw. C. Vlaming van Marken GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 10 00 u. en 16.00 u. leesdienst; don. 19 juni: 19.00 u. ds. J.J. van Eckeveld. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. dhr G. Moussault. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. ev. J Jansen uit Julianadorp. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. The Gospeltrain. Oudeschild: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3. Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Is hoop gebaseerd op de wetenschap of op de Bijbel; Wacht torenstudie, 11.20 u Jongelingen, zoek nu jullie Grootse Schepper. Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vnjdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143 Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalderstraat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223-696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 16.00 tot 19.30 uur. Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde Meld punt Thuiszorg 0223-650222. Voor hulp OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordhol land-noord: 072- 5644444 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is op maandag en vnjdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Tele foon: 0900-8844. In spoedeisende geval len: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www.dierenpen- siontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11 Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul) Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vra gen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Verslavings zorg Texel, Tubantia, Pontweg 133, De Koog. Voor inlichtingen, advies, consul tatie en preventie, tel. 0223-620541 of 06-30215211; peter.molenaar@bnjder.nl. Psychologenpraktijk: M. Spijker en Y Olthof. Ruijslaan 88. 1796 AZ De Koog. tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarmennq. klusjesdienst, huishoudelijke dienst, ver- steldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u.. De Buureton, Beatnxlaan 43. Den Burg. Tel. 312696 TEXELS F. COU RANT Uitgave van bur«»„ LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertenilecontraclen en aanbiedingen daarti zi|n van toepassing de Regelen voor hel Advcrlenliewen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, zw van Koophandel en Fabneki bij het huishouden: Omring Thuisser- vice, Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 321461. Omring Jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 0900-4636549. Telefonisch spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. - Omnng Thuiszorgwinkel: Schoon oordsingel 44, Den Burg. tel. 314887 Geopend elke werkdag tussen 13.00- 14.00 u. - Omring diétist: voor afspraken elke werkdag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650222. Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor gingshuis: Centrum Indicatiestelling Zorg Opvragen via tel. 0229-206955. Opname op advies van huisarts of spe cialist. Mondhygiëniste: Natasja Bottema, tel. 320104. Apotheek: Weverstraat 95. Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrijdag 8.00- 17.30 u.; zaterdag 10.00-13.00 en 15.00- 17.00 u.; zon- en feestdagen 11.00- 12.00 en 16.00-17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Alzheimer café: elke laatste dinsdag van de maand van 19.15 tot 9.30 uur in De Buureton. Beatrixlaan 43. Den Burg. Kustwacht Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Huiselijk geweld: Safehouse Texel, cnstsopvang huiselijk geweld, tel. 0222- 321001dag en nacht bereikbaar. Advies- en Steunpunt Huiselijk Geweld Kop van Noord-Holland, tel. 0900-2345566 (€0,10/minuut), www.huiselijkgeweldkop- vannoordholland.nl. Bureau Jeugdzorg: voor hulp aan jongeren bij problemen en voor opvoe dingsondersteuning aan ouders. Voor aanmelding, informatie en advies: 0900 2223330, elke dag tussen 10.30 tot 12.30 Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar 37,95 36,25 izuiomanschi Per jaar €74,10 71,75 iauiom»tisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 20.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogram ma) 18.00 u. Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 9.30 u. Kerkdienst vanuit De Waal 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poèzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (Nederlands talig) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 17.00 u. Sportlokaal (uitslagen en inter views) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. Gereformeerde kerk Den Burg 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u Raadscommissie. Recht streekse uitzending van de commissie Grondgebied van uit het gemeentehuis, aansluitend: Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. De keuze van. 20.00 u. Raadscommissie. Recht streekse uitzending van de commissie Werkwijze Raad vanuit het gemeentehuis, aansluitend: Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder c(e toren (geestelijk pro gramma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Raadscommissie. Recht streekse uitzending van de commissie Welzijn vanuit het gemeentehuis, aansluitend: Radio Noordhoiland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met... 20.00 u. Raadscommissie. Recht streekse uitzending van de commissie Middelen vanuit het gemeentehuis, aansluitend: Radio Noordholland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl. rubriek Om te Onthouden

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7