Dans op boot met fort als decor Cjrom TtvarLs Jexeh in het hartL Smitten ruiken nieuwe t± kans voor biovergister Steun minister voor energie gevraagd Nieuws van de provincie Motorrijder breekt been Milieuvergunning blijft overeind BE33B3 RENTENAAR IBH 8 LANGEVELD Oudeschilders steken handen uit de mouwen Eilanden praten met Cramer Wat ga jij doen deze zomer? Aanhoudingen in De Koog OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12284 DINSDAG 24 JUNI 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Nieuwe band Oude en nieuwe R&B, soul, blues, funk en combinaties van deze stijlen staan op het repertoire van Queen Bees, een nieuwe tienkoppige band, die vrijdag voor het eerst naar bui ten treedt: in Le Berry. Pagina 2 Wielerkampioen Ferry van der Vis heeft afgelopen weekend na zware strijd het kam pioenschap van Wielervereniging Texel gewonnen. Hij moest in de eindrangschikking weliswaar Jordy Vinke naast zich dulden, maar aan gezien hij zijn concurrent op het laatste onderdeel de baas was, ging de zege naar Van der Vis. Pagina 7 i Jeugd golft Golf is de snelst groeiende sport. Ook de jeugd blijft niet achter. Op golfbaan de Texelse zijn steeds meer kinderen onder de tien jaar met een golfclub en tas onder de arm te vinden. Pagina 7 Drankrijder betrapt Een 30-jarige automobilist uit Den Burg werd zondag rond midder nacht op de Keesomlaan betrapt op het rijden met drank. De man blies op het bureau 485 ug/l (microgram alcohol per liter uitgeademde lucht), ruim tweemaal de toegestane hoeveelheid van 220 ug/l. Hij gaf toe dat hij bewust het risico had gelopen om te gaan rij den. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van vijf uur. Oranje lepelaar op De Schorren Het lijkt een flauwe grap van een overenthousiaste fan van het Nederlands Elftal, maar is volgens kenners niet meer dan 'een opval lende samenloop van omstandig heden': de oranje lepelaar die op De Schorren is gesignaleerd. Over de vraag hoe de lepelaar aan zijn opvallende kleur is gekomen cir culeren meerdere theorieën. Eentje luidt dat lepelaars garnalen eten en dat daarin een oranjeroze kleurstof zit. Normaal wordt deze kleurstof bij lepelaars afgebroken, maar bij dit dier kennelijk met. Dan komt de kleur in de veren terecht. Andere vogels die gar nalen eten, zoals ibissen, flamingo's en ook de Amenkaanse lepelaars hebben altijd een roze of oranjerode kleur. Aannemelijker is de theorie dat de lepelaar zijn trendy kleur heeft overghouden aan een verblijf in een ijzerhoudende sloot bij Oosterend. met water dat oranjebruin van kleur is. Op verschillende websites (eco- mare.nl, natuurmonumenten.nl en www.beleefdelente.nl) iSL(of was) de vogel duidelijk te onderscheiden tus sen de witte lepelaars. TEXELSE'^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: OPEL-DEALER Gemini Ziekenhuis Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. ...NA VOETBAL NEDERLAAG Tegen rusland De volgende vakantiekrant verschijnt vrijdag 4 juli Oplage: 450.000 Ook adverteren in dit superactuele fullcolorblad? U kunt uw advertentie nog opgeven tot vrijdag 27 juni a.s. De strijd ronde de biomassaver- gistingscentrale die Martijn en Pieter Smit bij Oosterend willen bouwen is nog niet gestreden. De broers nieuwe kansen nu de milieuvergunning een toets door de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State heeft doorstaan. Dat betekent nog niet dat de installatie kan worden gebouwd. Vorig jaar vernietigde de RvS de benodigde bestem mingswijzing, omdat het winnen van energie niet als agrarische activiteit wordt gezien. Omwonenden, 10 voor Texel en Landschapszorg Texel waren in beroep gegaan tegen de milieuver gunning voor de installatie waar mee energie wordt opgewekt uit biomassa. Zij stelden onder meer dat de gemeente geen onderzoek had gedaan naar nut en noodzaak van de centrale en dat onder meer geen rekening is gehouden met de 'risicocontouren'. Maar deze beroepsgronden zijn volgens de RvS in dit geval niet relevant. Vol gens bezwaarmakers is het uitrijden van digestaat, het vaste eindpro duct van de vergisting, ten onrechte niet getoetst aan de Wet ammoniak en veehouderij. Maar volgens de RvS valt het uitrijden van het dige staat niet onder de werking van de Wet ammoniak en veehouderij. Ook aangevoerde bezwaren vanuit de zogeheten Habitatrichtijn falen vol gens de RvS. Lees verder op pagina 3 Een opmerkelijk buurtinitiatief in Oudeschild, Waar bewoners van de De Ruyterstraat en omstreken zater dag de handen uit de mouwen sta ken. Op eigen initiatief en met goed keuring van de gemeente werd het basketbalveldje op het Boeienlandje nabij de haven van tegels voorzien. Want basketballen op gras met een kleiige ondergrond valt, zeker als het heeft geregend is, niet mee. Het veldje is een welkome speelvoorzie- ning voor de jeugd uit de buurt en voor jongeren van de bruine vloot die er volgens omwonenden vaak gebruik van maken. Genoeg reden om er iets moois van te maken. Dat vond ook de gemeente, die na een gesprek dat werd gehouden op initiatief van de buurtcommissie toestemming gaf en tegels en ander materiaal beschikbaar stelde. Zater dag werden ook een paar doeltjes opgeknapt en andere werkzaam heden verricht, zodat de speelgele- genheid er voor jaren tegen kan. Tel. 0222 - 36 26 00 info@lenr.nl Spinbaan 6, Den Burg De schorren: oranje Lepelaar volledig In de rui... N oord-rilland Kijk in deze krant! Klarina Combé danst op de voorplecht v; n fluisterboot tijdens de eerste Midzomerschans. Een tocht met een fluisterbootje was zondag één van de vele bele venissen bij het Midzomerschans- festival op fort De Schans. De bezoekers konden varen door de gracht. Als extra kregen ze aan boord een voorstelling van Klarina Combé. Niet gehinderd door de harde wind en schommelingen van het water danste zij, met De Schans, het water en de wallen als decor, op de voorplecht. De dans van Combé was één van de tientallen acts waar de bezoe kers verspreid over het fort van kon den genieten. Zowel op het gebied van zang, dans, dichtkunst, litera tuur, schilderen en beeldhouwkunst waren voorstellingen. Saluutbatterij Rijdende Artillerie uit Abcoude deed oude tijden herleven door gekleed in kleding uit de Franse tijd een kampement op te slaan en zo nu en dan kanonschoten te laten horen. Het Midzomerschansfestival, dat voor het eerst werd gehouden, kende vierhonderd bezoekers. Het concert dat zaterdagavond op het binnenterrein werd gegeven telde veertig belangstellenden. Dat laat ste viel de organisatie wat tegen, over de zondag heerste volop tevre denheid. Meer over het festival op pagina 2. Texel moet de ruimte krijgen in het Marsdiep een getijdenen- ergiecentrale te realiseren. Dat heeft wethouder Peter Bakker (duurzaamheid) zaterdag bepleit bij minister Jacqueline Cramer (VROM). Namens de Waddenei landen vroeg hij ook om meer begeleiding bij het aanvragen van subsidies voor duurzaamheid. De minister was op eigen initiatief naar Den Helder gekomen om met bestuurders van de Waddeneilan den te praten over het Ambitiemani- fest 2020. Daarin staat beschreven dat de vijf eilanden over 12 jaar voor 100 procent volledig zelfvoor zienend moeten zijn op het gebied van duurzame energie en water huishouding. De realisatie van een getijdenen- ergiecentrale wordt gezien als één Vrouw uit mui gered Nog voordat het bewakingssei zoen is begonnen, heeft de Texel se reddingsbrigade (TRB) een redding uitgevoerd. Een jonge Duitse vrouw was zater dag bij het zwemmen 150 meter ten zuiden van paal 28 in een mui terecht gekomen. Door de sterke stroom was ze niet meer in staat naar het strand terug te keren. Strandexploi- tant Nico de Graaf sloeg alarm en andere badgasten snelden toe met de haspel met reddingslijn die vast staat opgesteld bij de grens van het naaktstrand. Het toeval wilde dat brigadeleden Rene Knegt, Christa van de Ven en Simon Telling juist bezig waren met het opbouwen van de bewakingspost, die de volgende dag in gebruik zou worden geno men. Zij wisten de drenkeling met de lijn te bereiken en behouden naar het strand terug te brengen. van de mogelijkheden voor Texel om in de eigen energiebehoefte te voorzien. De bouw wordt echter niet toegestaan in de PKB Wad denzee. Bakker: 'We hebben de minister gevraagd voor de Wad deneilanden een status aparte in te voeren, zodat we toch kunnen experimenteren met dergelijke vor men van duurzame energie. Lees verder op pagina 3 Klipper heeft last van harde wind De harde wind heeft zondagmid dag een zeilklipper in de pro blemen gebracht nabij De Bol len. Het schip, de 23 meter lange Viking uit Zeeland, kon door een tekort aan motorvermogen niet meer draaien waardoor ze vast dreigde te lopen. Reddingboten Francine Kroesen uit Oudeschild en Joke Dijkstra uit Den Helder schoten te hulp nadat de schipper alarm had qeslaqen. De Francine Kroesen wist het schip met behulp van een sleepverbinding (én de motor van de Viking) ach teruit tegen de wind in naar dieper water te slepen. Opstappers Dennis Eelman en Björn Witkamp waren aan boord gegaan om de klipper met de boeg in de wind te houden. Eenmaal in De politie heeft op zondagmorgen verschillende verdachten aange houden op verdenking van mis handelingen in De Koog. Bij één van de mishandelingen raakte een 19-jarige Texelaar gewond. Op zondagmorgen werden een 39- jarige Amsterdammer en een even eens 39-jarige man uit Haarlem aan gehouden wegens het mishandelen van een 25-jarige man op de Nika- dieper water nam de Joke Dijkstra de sleep over en bracht de klipper naar Den Helder. De Viking, actief voor de chartervaart, had achttien personen aan boord. De vrijwilligers van de KNRM stelden hen gerust en gaven een enkeling het advies warme kleding en een regenjas aan te trekken. del. De mishandeling werd gezien door dorpswachten die vervolgens de politie waarschuwden. De man nen werden nagenoeg ter plaatse aangehouden. In dezelfde nacht werd een 24- jarige man uit Zwolle aangehou den wegens mishandeling van een 19-jarige man uit Den Burg in de Dorpsstraat. Hier kreeg het slachtoffer meerdere stompen van de verdachte. Deze had een bos sleutels als een boksbeugel in zijn hand, waarbij de sleutels tussen zijn vingers door naar buiten staken. Het slachtoffer liep hierdoor meer dere diepe verwondingen op. Het slachtoffer werd voor behandeling overgebracht naar een huisarts. De verdachte is voor verhoor ingeslo ten. De reden voor beide mishande lingen is niet duidelijk. Motorrijder ten val op de kruising Nieuwlanderweg Oude Dijkje Op de kruising Oude dijkje met de Nieuwlanderweg is vrijdag aan het einde van de middag een Texelse motorrijder ten val geko men. Dat gebeurde als gevolg van een inschattingsfout. De motor rijder brak zijn been. De motorrijder, een 28-jarige man uit De Cocksdorp, reed op een motor fiets over het Oude Dijkje in De Koog. Hij wilde de Nieuwlanderweg oprijden en meende voor een auto mobilist langs te kunnen. Hij trok daarom het gas open. Even later besloot hij de gok met te nemen en remde krachtig. Hierdoor raakte hij de macht over het stuur kwijt en kwam ten val. De motornjder liep een open beenbreuk op. Hij werd voor behandeling overgebracht naar het Gemini.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1