Plannen om gebruik energie te minderen College presenteert Energievisie Ruim vier ton nodig voor Energievisie Gasten leren omgaan met brand 'Ik wist niet eens dat er blusdekens waren' Raad wil geen extra geld voor graskeien Texelaar niet blijvend in bestuur Kompas Man krijgt werkstraf voor diefstal broeken TEXELSE C CouRANT Onderzoek naar warmwaterbron DINSDAG 24 JUNI 2008 der unde van InterSate geen gasten woutershok tekst en uitleg Brandweerman Frank Gasten van camping 't Wouters- hok beleefden woensdag een bij zondere dag. Ze kregen op het kampeerterrein gezamenlijk les in het voorkomen en bestrijden van brand in tent of caravan. Het was voor het eerst dat zoiets daar gebeurde. 'Het was een leerzaam dagje.' Hij pakt het acuut verkeerd aan en daar maalt vakantiegast Henk Meijn- te uit Uithoorn absoluut niet om. Bij het blussen van een vlam in de pan wil hij de blusdeken te snel over de brandende pan gooien. Instruc teur Frank van der Linde van Intersafe cor rigeert meteen. De deken moet juist rustig over de brandende pan worden gelegd, anders kan er een opeenhoping van zuurstof ontstaan. Daarna moet Meijnte de pan met de deken rond om afdekken, zodat er geen nieuwe zuurstof bij de brand kan komen. En het allerbelangrijkste: 'Sluit eerst het gas af, anders blijf je toevoer tot de brand houden.' Het zijn vooral praktische zaken die de gasten tijdens de cursus te horen krijgen. Instructeurs Van der Linde en Martijn Eelman gaan op het kampeerterrein in de Dennen uitgebreid in op soorten brandblus sers, beginnende branden in tent of caravan en slangen van gasflessen. In de container kunnen de gasten oefenen in het blussen. Buiten wor den gedemonstraties van vlam in de pan gegeven en Eelman en Van der Linde laten in een stalen kooi zien wat voor vlammenzee een ontplof fend gasflesje teweeg kan brengen. Schoenmaker was aanwezig voor nadere tekst en uitleg over onder houd aan caravans. De gasten, van wie er tientallen de bijeenkomst bezoeken, wordt één ding zeker duidelijk in de oren geknoopt: poederblussers zijn funest. 'Daar zit zout in. Als je dat gebruikt, tast het op den duur al je elektrische apparaten aan', vertelt Van der Linde. Beter is het een blus ser met een sproeischuim paraat te hebben. Hij wijst de gasten op de letters A (met een afbeelding van een kampvuurtje) en B (met plaatje jerrycan) op de aanwezige blussers. Blussers waar alleen een B op staat, zijn alleen geschikt voor brandende vloeistoffen. Blussers met een A zijn geschikt voor vaste materialen, blussers met een A én een B kun nen voor beide materialen worden gebruikt. 'Let daar op voor je begint met blussen.' De bijeenkomst leidt tot het nodige instemmend geknik. 'Dit is leer zaam', merkt er één op. Mensen die hun brandblusser eens nader bekijken, komen geregeld met een poederblusser terug. Theo Frank uit Zwaag zegt in de caravan met een de slangen van de gasfles na te gaan lopen. Hij krijgt bijval van Willem Roodenberg uit Aalsmeer die jarenlang in het gas werkte. 'De slangen moeten na twee of drie jaar worden vervangen omdat ze poreus en hard worden. Daar moet je secuur mee zijn, maar dat wil nog wel eens vergeten worden als de spullen jaar in jaar uit in de opslag gaan.' Het gebruik van de blusdeken krijgt ook de aandacht. Voordat Meijnte ermee aan de slag gaat. leert Van der Linde hem eerst met de deken zijn eigen han den en armen af te schermen, zodat hij bij de bestrijding van vuur zelf geen brandwonden hoeft op te lopen. En hij leert de deken over de lengte vast te houden. 'Dan loop je minder risico erover te struikelen.' Meijnte is enthousiast over wat hij allemaal opsteekt. 'Ik wist tot een paar jaar geleden eigenlijk niet eens dat er blusdekens bestonden, totdat de kinderen er een keer mee kwamen aanzetten.' Het was de eerste keer dat de gas ten van 't Woutershok les kregen in de bestrijding van brand. Het initia tief ontstond toen eigenaar Ger de Graaf EHBO-lessen bij het bedrijf van Eelman volgde. Hij was tevre den over hoe het uitpakte. 'We gaan dit in het najaar waarschijnlijk nog een keer doen.' Verlaging van de OZB bij duurza me maatregelen, een fonds voor duurzaamheid en cursussen zui niger rijden voor Texelaar. Het zijn enkele voorstellen uit de Energie visie die burgemeester en wet houders hebben gepresenteerd. Liefst 44 plannen telt het stuk dat donderdag door de politieke par tijen is besproken. Ze moeten er op korte termijn voor zorgen dat het energieverbruik op Texel tempert en op den duur vermindert. Op langere termijn moeten ze bij dragen aan het streven het eiland over 12 jaar volledig zelfvoorzie nend te hebben op het gebied van energie- en watervoorziening, zoals verwoord in het gezamenlijke Ambi tiemanifest 2020 van de vijf Wad deneilanden. Texel kent een jaarlijks verbruik van 63 miljoen kilowattuur elektriciteit, 83 miljoen kuub gas en circa 12 miljoen liter brandstof. Ongeveer 3 tot 5 procent van die behoefte, die naar verwachting in 2030 is verdubbeld, wordt duur zaam op het eiland opgewekt. Om het energieverbruik te minde ren, wil het college de komende jaren inzetten op meer isolatie van huizen, de aanleg van meer vloer verwarmingen en de komst van meer warmtepompen in al bestaan de huizen. Er wordt gedacht aan het aanbieden van energiebespa ringscursussen voor bedrijven en particulieren, het stimuleren van de inkoop van duurzame energie en het bevorderen van de koop van energiezuinige apparaten. Het college wil onderzoek doen naar de mogelijkheid de Onroe rend Zaakbelasting te verlagen als mensen 'aanzienlijke energiebespa rende maatregelen' in hun woning treffen. Ze wil eveneens onderzoe ken of korting op gemeentelijke bouwgrond mogelijk is bij de bouw van zogeheten energienulwoningen. Dat zijn huizen die evenveel ener gie opleveren als ze nodig hebben, waardoor bewoners niet tot nau welijks een energierekening krijgen. Bekeken wordt of een fonds in het leven kan worden geroepen om tegenweer lage rente leningen voor duurzame maatregelen te verstrek- Deskundigen van uiteenlopende organisaties waren vorige week op Texel om te praten over de kan sen voor de winning en exploitatie van aardwarmte. Ze hadden onder meer een bijeenkomst in hotel Den Burg en brachten een bezoek aan een stuk grond in Eierland, nabij de kruising van de Hoofdweg en de Hollandseweg. Daar werd in de jaren zestig tijdens een proefbo ring naar aardolie een warmwaterre- De aanwezigheid van een Texe laar in het nieuwe bestuur van de Kompasschool in Den Burg is minder hard dan aanvankelijk aangenomen. Een permanente vertegenwoordiging zit er niet in. De Kompasschool, nu nog bestuurd door burgemeester en wethou ders, wordt na de zomervakantie onderdeel van de Stichting Samen werkingsschool in Den Helder. In november kregen de politieke par tijen te horen dat na de overdracht een bestuurszetel voor een Texelse vertegenwoordiger zou worden ingeruimd om de band met Texel in de benen te houden. Tijdens de raadscommissie Welzijn werd opgemerkt dat in de aan gepaste statuten niets meer over een Texelse afvaardiging was terug te vinden. Wethouder Marian Mer- kelbach (onderwijs) beaamde dat. Volgens haar wil de stichting wel plaats bieden aan een Texelaar, maar is bestuursdeelname op basis van eilandafkomst statutair niet vast te leggen. ken. Bedoeling is bij de toezicht op de bouw van nieuwe huizen meer te letten op de naleving van de ener gieprestatienormen. Windmolens Een gevoelig en oud plan dat uit de kast wordt getrokken, is de rea lisatie van windmolens in polder Het Noorden. Dat riep donderdag tijdens de behandeling in de com missie Middelen meteen verzet op. Het college wil het onderwerp toch op de kaart hebben, omdat het de bedoeling is op het eiland zelf de nodige vormen van energie op te wekken. TexelEnergie wordt in de Energievisie genoemd als partner voor windmolens in Het Noorden. De energiecoöperatie heeft zich tot nu altijd behoedzaam over windmo lens uitgelaten. Zij wil daar alleen over beginnen als er draagvlak onder de bevolking is. Voorgesteld wordt de verouder de windmolens bij Oudeschild te vervangen door een paar grotere exemplaren (eveneens een plan dat eerder aan de orde is geweest). Weghalen van de molens is volgens wethouder Peter Bakker (duurzaam heid) geen optie. 'Ze vertegenwoor digen een economische waarde en het is een groot bedrag dat je moet compenseren als je ze weg wil heb ben.' Volgens hem is het wel een mogelijkheid nieuwe molens wat meer landinwaarts te plaatsen. Een nog op te stellen Energiepo- tentiekaart moet duidelijk maken op welke plekken met behulp van wind, zon, getijde, aardwarmte en bio massa Texelse energie kan worden opgewekt. Zo'n kaart moet die nen als kader voor nieuwe bestem mingsplannen. De Energievisie voorziet verder in een toename van zonnepanelen en zonneboilers. In 2011 wil het college 8000 vierkante meter zonnepanelen op het eiland hebben (nu 4200 vierkante meter) en het aantal zonneboilers moet stij gen van 325 naar 500 in 2011 GTL Bedoeling is dat het gebruik van GTL (Gas-to-Liquids) eveneens toe neemt. GTL is de schone diesel waarop de hulpmotor van de Dok- servoir aangetroffen. De resultaten van de bijeenkomst worden over een paar weken bekendgemaakt en daarna gepubliceerd op de web site www.texel.nl. De deskundigen waren werkzaam bij onder meer de gemeente, het ontwikkelingsbedrijf Noord-Holland Noord, TNO. Duur zaam Energie Team Terschelling, Texel, platform geothermie, ECN, Texel Energie en Stichting Duur zaam Texel. Als gebaar naar het eiland wil de stichting volgens haar voor in ieder geval één bestuursperiode een Texelaar op één van de posten indelen, maar daarna is het van de kandidaatstelling afhankelijk of er Texelaars in het bestuur van de Samenwerkingsschool plaats nemen. De commissieleden reageerden teleurgesteld. Zij hadden in novem ber tijdens de presentatie een andere indruk gekregen. Volgens de statuten worden bestuursleden van de stichting voorgedragen door de Helderse gemeenteraad, de Katho lieke Regionale Schoolraad Noord- Holland Noord, het Christelijk Spe ciaal Onderwijs in Noord-Holland boven Alkmaar en de Stichting voor Individueel Aangepast Onderwijs in Den Helder. De politieke partijen hebben inmid dels hun goedkeuring aan de overdracht verleend. Tijdens de raadscommissie Welzijn stelde het college voor de Helderse stichting ter Wagemaker vorig jaar bij wijze van proef 's nachts een tijdje heeft gedraaid. Het is een goedje dat wordt gemaakt op basis van aard gas, nauwelijks schadelijke stoffen bevat en biologisch afbreekbaar is. Het college wil in de toekomst het gemeentelijk wagenpark op GTL laten rijden en een GTL-tank realise ren waar ook anderen gebruik van kunnen maken. De plannen worden in één adem genoemd met BTL (Bio- mass-to-Liquid), dat als de opvol ger van GTL wordt beschouwd. BTL is een schone diesel, vergelijkbaar met GTL, die wordt gewonnen door organisch materiaal als stro, planten en houtsnippers te vergassen. De plannen worden niet allemaal ineens uitgevoerd, maar over meer dere jaren uitgesmeerd. Wat er alle maal van terecht komt, is mede afhankelijk van de ontwikkelingen in duurzame energie. Die gaan hard momenteel. Het was aanvankelijk de bedoeling dat een groot deel van de plannen gezamenlijk door de Waddeneilanden zouden worden opgepakt (door een nog op te rich ten projectorganisatie). Dat staat echter op een laag pitje omdat een subsidieaanvraag voor dat bureau bij het Waddenfonds is afgewezen. De eilanden willen dit jaar opnieuw subsidie aanvragen. De Stichting Duurzaam Texel heeft aangeboden een deel van alle plannen uit te voeren. Het college heeft ruim vier ton nodig om tot 2011 aan verwezen lijking van de Energievisie te kun nen werken. De politieke partijen konden zich tijdens de raads commissie Middelen in grote lij nen vinden in de plannen. De raad is gevraagd €200.000,- op tafel te leggen. Dat geld kan vol gens wethouder Peter Bakker (duur zaamheid) uit de algemene reserves worden gehaald. Het college wil een bedrag van €230.000,- aanvragen bij het ministerie van VROM en de provincie en €30.000,- uit een regulier budget halen. Bedoeling is dat de €200.000 wordt gebruikt als 'vliegwiel' om elders subsidies te verwerven. Als daadwerkelijk iets met de warmwaterbei onder De Cocksdorp wordt gedaan, kunnen volgens het college subsidies wor den aangevraagd die 'een factor tien tot twintig hoger zijn' dan die €200.000,-. Gerard Weijers (Fractie Weijers) wilde geen geld voor de Energie visie uittrekken. Volgens hem is het Ambitiemanifest 2020, waar de visie mee samenhangt, veel te hoog gegrepen. Hij verwees naar onder zoek van tiet ECN dat vorig jaar uitwees dat het energie-onafhanke lijk maken van Texel in 2030 geen haalbare kaart is. 'Laten we een pas op de plaats maken en Texel houden zoals het is. Als je echt voor de burger bezig wil zijn, kun je het geld beter aan verlaging van de riooltarieven besteden.' De WD wilde nog geen uitspraken over het kostenplaatje doen. De overige partijen konden er wel mee instemmen. Eric Hercules (PvdA) zei economische mogelijk heden te zien. 'Ik heb helemaal niets met duurzaamheid, maar er zit geld in energie. Het is goud.' Rikus Kieft (GroenLinks) verwees naar een bruidschat van €22.000,- mee te geven. Dat geld is met name bedoeld voor de administratieve kosten die de overdracht met zich meebrengt. Dat voorstel kon reke nen op steun. Evenals de voorstel len om twee gemeentelijke budget ten van €129.000,- en €96.000,- aan de stichting over te dragen. De Kompasschool werkt in de prak tijk al een paar jaar samen met de Helderse stichting. De fusie heeft plaats op verzoek van de Texelse school. Bedoeling is dat de Kom passchool onder de vleugels van de Samenwerkingsschool minder kwetsbaar wordt. De fusie moet er onder meer toe leiden dat er praktijkonderwijs op de Kompas komt, zodat kinderen na groep acht niet meteen meer voor vervolgonderwijs naar Den Helder hoeven. Op die manier krijgt de Kompas een hoger leerlingenaan tal. Merkelbach liet weten dat het gebouw aan de Molenstraat eigen dom van de gemeente blijft. De Kompas is na de overdracht één Bedrijf werft ongevraagd geldschieters Lia Duinker uit Nieuweschild waarschuwt voor de praktijken van communicatiebedrijf Simo, dat ongevraagd sponsors voor sportclubs werft. Het bedrijf uit Rijswijk, dat zich telefonisch voorstelt als 'Passie voor voetbal', benadert onderne mers met de vraag of ze voor een bedrag van €55,- een bal willen kopen. In ruil wordt de naam van de sponsor op de bal gezet. Duinker ontdekte de flessentrekkerij toen ze als mede-eigenaar van Loonbedrijf Fulps Duinker werd gevraagd SV Oosterend te sponsoren, toeval lig ook de club waarvan ze zelf bestuurslid is. Volgens de verkoper was de club op de hoogte, maar navraag leerde Duinker dat nie mand van haar collega-bestuurders opdracht had gegeven. 'We zijn hier zeer verbolgen over. We hebben hier helemaal niet om gevraagd. Onze ballen kopen we al jaren bij de Sportshop. Bovendien, als we om sponsors verlegen zit ten, benaderen we die liever zelf. Natuurlijk werken we niet met dure tussenpersonen', vertelt Duinker. Naar verluidt heeft Simo ook spon sors benaderd voor Texel'94. Na Duinkers boze opmerking dat 'we hier op Texel met op zitten wachten' heeft de medewerker in kwestie beloofd 'de regio verder te zullen mijden'. Schietoefeningen De marine houdt volgende week schietoefeningen op fort Erfprins in Den Helder. Deze duren woensdag 2 en donderdag 3 juli van 9.00 tot 16.00 uur en vrijdag 4 juli van 9.00 tót 12.00 uur. de almaar stijgende energieprijzen. 'Je bent in de toekomst minder kwetsbaar als je nu de zaken goed regelt.' Volgens hem is het onmo gelijk alles bij het oude te laten zoals het is. Wethouder Peter Bak ker (duurzaamheid) verwees ook naar de oplopende energieprijzen. 'De energierekening is de afgelopen tien jaar al verdubbeld en zoals het nu gaat duurt de*volgende verdub beling geen tien jaar meer.' De visie kon ook rekenen op de nodige kritiek. Een van de voorge stelde plannen is het plaatsen van windmolens in polder Het Noorden en dat was tegen het zere been van Texels Belang en D66. 'Windmo lens in Het Noorden zijn niet aan vaardbaar', aldus Willem Vlas (TB). Volgens hem kan Texel dan beter meedoen aan een windmolenpark op zee. Bakker zei de mogelijkhe den voor windenergie op Texel niet te willen uitsluiten. Texels Belang was geschrokken van een zinsnede in de visie dat toeristen zouden moeten meebetalen om het ener gieverbruik op Texel te vergroenen. 'Zij moeten al het nodige betalen en dan zullen we ze hiervoor op Texel nog eens een keer extra pakken. Dat kan niet.' Vlas sloot zich aan bij een pleidooi van Dick Drijver. Die stelde, op per soonlijke titel, dat de kernwaarden van Texel niet in de knel mogen komen om de ambities te halen. Hij toonde zich bezorgd daarover. Bakker zei rekening te houden met de kernwaarden, maar zei toch ook ruimte nodig te hebben voor ener gie-opwekking. Vlas zette eveneens kanttekeningen bij ideeën voor een mestvergistings- centrale. 'Daar schuilt volgens onze steunfractie het gevaar in dat er in de agrarische sector een mono-cul tuur ontstaat.' van de zes scholen voor speciaal onderwijs en speciaal voortgezet onderwijs die onder de stichting Samenwerkingsschool vallen. De andere vijf scholen liggen allemaal aan de overkant. Boos op Van Basten 'Dat toch zo veel mensen van de kaart kunnen zijn, omdat Oranje met voetballen uitgeschakeld zijn! De eerste gast vanmorgen was een mevrouw die eigenlijk gewoon razend was. Hoe kon die Van Bas ten die Arjen Robben nou gewoon op de bank houden? Ze hadden nooit tegen de Roemenen van spe lers moeten wisselen! En zo waren er nog een aantal reacties... Uitein delijk ging ze met haar man en kind lekker een potje boerengolf spelen; om zich af te kunnen reageren, denk ik.' Aldus de ervaring van Cor van Heer waarden van theater Klif 12, opge tekend in zijn weblog, te bereiken via www.texelsecourant.nl. De politieke partijen voelen er niks voor een bezuiniging op berm verharding ongedaan te maken. Het college had het budget willen verhogen om het tempo op te voeren. De raad halveerde het budget vorig jaar tot €67.500,-. Dat betekent dat het dertig jaar gaat duren voordat alle daarvoor in aanmerking komen de wegen van een bermverharding met graskeien zijn voorzien. Door terug te gaan naar het oude niveau had die tijdspanne naar vijftien jaar moeten worden verkort. Het col lege stelde ook voor het budget naar €207.000,- verhogen, zodat het werk in tien jaar zou kunnen worden geklaard. De leden van de raadscommissie Middelen wezen de collegevoorstel len donderdagavond unaniem van Een 41-jarige inwoner van Den Burg is maandag door de Hel derse politierechter veroordeeld tot een werkstraf van 40 uur. Hij krijgt de straf voor de diefstal van drie spijkerbroeken, die hij in december beging bij een mode zaak in Den Burg. Verder moet hij nog 90 uur werken voor een eerder opgelegde voorwaarde lijke celstraf. De Texelaar gaf de diefstal maan dag ruiterlijk toe. 'Het was stom, ik had het niet moeten doen en ik heb er spijt van', zei de verdachte tegen rechter Vos. Hij nam de kleding weg vanaf een tafel die buiten voor de winkel stond. Een medewerkster van de winkel herkende hem, even als een ex-collega van de verdach te. Nog dezelfde avond had hij de politie thuis op bezoek en werden de broeken weer meegenomen. de hand. Volgens hen zou het raar zijn het besluit nu alweer terug te draaien. Gerard Weijers herinnerde eraan dat er een jaar geleden een advies lag dat het verantwoord was. Volgens wethouder Peter Bakker (financiën) was verhoging moge lijk omdat de gemeente momenteel goed in de financiële reserves zit. Hij vond het jammer dat de raad niet wilde meegaan. 'Dat moeten we dan accepteren.' Met het huidige budget kan jaarlijks circa ander halve kilometer berm van graskeien worden voorzien. Het college wil de komende jaren bermverharding aanbrengen bij wegen die de afgelopen jaren merendeel door dorpscommissies zijn aangedragen. De voorgenomen werkzaamheden in het Bermver- hardingsplan uit 1998 zijn intus sen voor een groot deel uitgevoerd. De man had de diefstal gepleegd om zijn vriendin toch nog iets cadeau te kunnen doen voor de kerst. De twee woonden sinds een paar maanden samen en hadden nauwelijks iets te besteden, mede doordat de belastingdienst beslag op de uitkering van de vrouw had laten leggen. Reden daarvoor was dat ex van zijn vriendin nog rond reed in een auto die op haar naam stond en de ene na de andere boe te kreeg. 'Een Robin Hood-achtige actie', vond officier van justitie Van Kooij. 'Maar wel een die niet zon der gevolgen blijft.' Alle partijen waren het er over eens dat de diefstal zeer onverstan dig was geweest, mede gezien de voorwaardelijke celstraf van 90 dagen die nog open stond voor eerdere diefstallen. Onzekerheid was er wel over de vraag of de ver wat een belangrijke verbetering aan de hoofdwegen heeft opgeleverd. Op het lijstje van wegen die nu (deels) aanmerking zouden moeten komen, staan Hoofdweg, Slufter- weg, Genteweg, Muyweg, Oost kaap, Lageveld, IJselijk, Mieland, Kadijksweg, Hallerweg. Leemkuil, Akenbuurt, Grensweg, Mienterglop, Kamperfoelieweg, Bakkenweg en Amaliaweg. Bij de selectie van die wegen is gekeken in hoeverre er sprake is van kant- en bermschade, welke functie de wegen hebben, de wegbreedte en het gebruik door landbouw- en ander breed verkeer. Volgens het college zouden ook de binnenboch- ten van diverse wegen graskeien moeten krijgen. Tijdens' de verga- denng werd de vraag opgeworpen of het verharden van de berm met inbegrepen is bij regulier onderhoud aan de weg. Volgens burgemees ter Joke Geldorp is dat met zo. Zij baseerde zich op uitspraak van de Hoge Raad uit 1928 dat bermon- derhoud geen deel uitmaakt van werk aan de weg. 'Dat arrest is nog steeds geldig.' dachte alsnog drie maanden de cel in moest. 'Nee', was het antwoord van de officier van justitie. 'Ik heb contact gehad met uw begeleider bij de reclassering en die heeft mij verteld dat het goed met u gaat. U gebruikt geen drugs of alco hol meer en bent samen met uw vrienden bezig uw leven op orde te krijgen. Dat geeft me genoeg ver trouwen voor de toekomst. Maar u heeft het dus aan uw begeleider te danken dat u niet de gevangenis in hoeft', aldus Van Kooij. Zij stelde voor in plaats van de celstraf nog 140 uur werkstraf en 20 dagen voorwaardelijke cel open te laten staan. 'Voor het geval u toch nog een keer in de fout gaat.' De rechter was het er deels mee eens, maar vond 90 uur werken voldoende. 'Er staan nu dus nog 45 dagen open, gedraag u dus verstandig', adviseerde Vos. De geëiste 40 uur taakstraf voor de diefstal van de spijkerbroeken werd eveneens opgelegd. De deskundigen poseren in Eierland, waar in de jaren zestig bij een proefboring een warmwaterreservoir werd aangetroffen. t

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5