LED's verdienen zich snel terug Kunst, vis, koeien en gezelligheid Straks 'verlichting op maat' op verfraaide veerhaven? Body sugaring en Hot stones. In Den Hoorn! TEXELSE yy COURANT Met Beauty in Balance stralend de zomer door ~r Kei"kdiensten Hulpverlening Medische zorg J oud Papier JL Werk aan de W6g Radio Texel !Q()J g k s s d n d Vijfde editie Texel Culinair De Dorpsstraat in De Koog is het tweede weekend van september voor de vijfde keer het decor van Texel Culinair. Van vrijdag 12 tot en met zondag 14 september kunnen er gerechten worden geproefd. Bijna dertig restaurants, cafés en ambachtelijke bedrijven hebben een stand gereserveerd om gerechten te bereiden. Volgens de organisatie zijn de beschikbare plaatsen daardoor bijna drie maanden voor aanvang al vol. Texelse producten voeren de boventoon en echt Texels lam wordt in uiteenlopende culinaire creaties aangeboden. Er is ook aandacht voor de Waddengarnalen en een oester man is aanwezig. Mimespelers en straatartiesten zorgen voor vermaak. De jury staat net als voorgaande jaren onder leiding van meesterkok Leon Ribbens. De juryleden worden mogelijk versterkt met een beken de Nederlander. Ereburger Harry de Graaf, vorig jaar de mystery guest, is dit jaar betrokken bij de ojoening. Hap jes en dranken zijn net als voorgaande jaren te betalen met Kogertjes (€1,30) die tijdens de drie dagen bij diverse verkooppunten verkrijgbaar zijn. De Kweker, die vorig jaar hoofdsponsor werd, heeft zich voor de komende vier jaar aan het evenement verbonden. Door het vervangen van de huidige natriumlampen op de veerhaven van 't Horntje door superzuinige LED's kan jaarlijks voor €10.000,- worden bespaard. Bovendien zal de omgeving er door het verdwij nen van de negentig lichtmasten een stuk fraaier uitzien en komt een eind aan Texels grootste bron van lichtvervuiling. De energie besparing (van meer dan negen tig) procent past verder prachtig bij het streven om Texel in 2020 energieneutraal te hebben. Voor het haventerrein kan die ideale situatie al direct intreden, want de weinige stroom die voor de LED-verlichting nodig is, kan met enkele zonnecelpanelen worden opgewekt. Het lijkt allemaal te mooi om waar te zijn, maar de student industri eel ontwerpen Pepijn Lijklema (27) van de Technische Universiteit Delft heeft het allemaal uitgerekend en een plan gemaakt dat al menige kri tische beoordeling heeft doorstaan. Hij maakte er een afstudeerproject van dat hij op dinsdag 8 juli zal presenteren en verdedigen, waarna hij zijn bul in ontvangst hoopt te kunnen nemen, zodat hij verder als ingenieur door het leven kan gaan. In verband met zijn project woont Lijklema al sinds januari op Texel, in De Potvis op 't Horntje, die toevallig uitzicht biedt op zijn 'proefgebied'. Feitelijk is hij ingehuurd door de gemeente, die de opdracht voor het onderzoek deponeerde bij de TU. Die opdracht was welkom, want de technische universiteiten zijn in samenwerking met het Cartesius Institute in Leeuwarden op zoek naar duurzaamheidprojecten op het gebied van elektriciteit en water. Lijklema: 'Ik meldde mij direct. Ik ben erg bezig met duurzaamheid en als natuurliefhebber leek het mij geweldig zo'n onderzoek op Texel te kunnen uitvoeren.' Bij zijn werk kreeg hij te maken met begeleiders, onder wie professor Han Brezet (die banden onderhoudt met het eiland en er een woning heeft, hoofd Gemeentewerken Peter van Ree en Bert Dennenberg die als medewerker van Gemeentewerken, team Infra en Bouw, deskundig is op het gebied van verlichting. Lijklema legt er de nadruk op dat zijn plan heel wat meer inhoudt dan het simpel vervangen van alle lichtmasten door LED-verlichting. Hij maakt onderscheid tussen de verschillende delen van het terrein. Op het stuk waar auto's worden geparkeerd is een ander soort licht nodig dan op het deel waar mensen uit de bus stappen, wachten, aan boord gaan, elkaar ontmoeten of het restaurant bezoeken. En op de toeleidende wegen is eigenlijk hele maal geen verlichting nodig, maar kan worden volstaan met reeksen kleine LED's die ter weerszijden in het wegdek of op korte paaltjes ('studs') worden geplaatst. Deze markeren de rijbaan, echter niet voortdurend, maar alleen als ver keer nadert. Dat betekent dat ze na aankomst van de laatste boot praktisch niet meer branden, wat op zichzelf al een interessante bespa ring oplevert. Ook op de gedeelten van het haventerrein waar 'sociale veiligheid' gewenst is, hoeft geen licht te zijn als er niemand is. Als het licht alleen aanfloept als iemand dit terrein oploopt, houdt dat waar schijnlijk beter onraad tegen dan permanente verlichting Samen vattend komt het erop neer dat de verlichting in de eerste plaats de veiligheid moet dienen, maar afge stemd moet zijn op het gebruik van de omgeving. Lijklema spreekt van 'licht op maat'. In elk geval bestrijdt hij dat extra licht automatisch extra veiligheid en comfort betekent. Het kan zelfs andersom zijn. De nu nog in gebruik zijnde natrium lampen zijn ongetwijfeld de meest efficiënte van de traditionele lamp typen, omdat ze tegen naar verhou ding weinig stroom veel licht geven: 200 lumen per watt. Als ze zouden worden voorzien van een bewe gingsschakeling en alleen branden bij naderend verkeer, zou al veel gewonnen zijn. Maar dat kan niet omdat het na het inschakelen ette lijke minuten duurt alvorens ze echt volop branden. Ook kunnen ze niet worden gedimd. Een ander nadeel is de monochrome (oranje-gele) kleur van het licht. Daarbij kunnen geen kleuren worden waargenomen, wat op een fabrieksterrein of parkeer plaats niet zo erg is, maar op een plek waar mensen elkaar willen her kennen en ontmoeten is het lastig en draagt het bij aan een weinig gezellige sfeer. Witte LED's kennen deze problemen allemaal niet. Lijklema raamt de aanschaf- en aan- legkosten van het nieuwe systeem op maximaal €100.000,-. Door de besparing wordt dit in minder dan tien jaar terugverdiend, zelfs zonder rekening te houden met de bespa ring op onderhoud. De huidige lam pen van elk 90 watt moeten elke vier jaar worden vervangen terwijl LED's 'eeuwig' meegaan. Uitvoering? De student denkt dat er een goede kans is dat zijn plan ook zal worden uitgevoerd. De gemeente heeft het in deze niet voor het zeggen, omdat het terrein van Rijkswaterstaat is en de toeleidende weg van de pro vincie. De gemeente zal het project daarom als adviesplan presenteren aan Rijkswaterstaat en de provin cie, in de hoop op korte termijn tot uitvoering te komen. Lijklema heeft vorige week contact gehad met Rijkswaterstaat en daaraan een optimistisch gevoel over gehouden. advertorial Mooie haven... Schoonheidssalon Beauty in Balance kan nog meer voor u betekenen. Denk daarbij aan een Hot stone-massage. Studiebegeleider Bert Dennenberg van de gemeente Texel en Pepijn Lijklema. Schoonheidssalon Beauty in Balance Irma de Wit" Kooij Naalrand 57, 1797 AP Den Hoorn Tel. 0222 -319 859 e-mail: irma.dewit@hotmail.com en verbetert de conditie van uw huid. Is geschikt voor iedere huidsoort en elke leeftijd. Wimpers en wenkbrauwen accentueren? Een cosmetische hand- of voetverzorging? Schoonheidssalon Beauty in Balance! Beauty in Balance werkt met Declaré, een verzorgende crème, speciaal ont wikkeld voor de gevoelige huid. In diverse varianten, want de ene gevoelige huid is niet de andere. Kom naar Den Hoorn en laat uzelf eens optimaal verwennen. Of verras een vriendin met een Verwen-cadeau bon van Schoonheidssalon Beauty in Balance. Hoewel Lijklema's plan uitsluitend is gericht op een maximaal efficiënte en functionele verlichting van het haventerrein, hoopt hij dat er ook oog zal zijn voor de esthetische en landschappelijke voordelen die het oplevert. 'Het is mooi dat al die lichtmasten worden opgeruimd. Eigenlijk zou het maken van de nieuwe verlichting moeten samen vallen met andere maatregelen om het terrein op te knappen. Die veer haven ziet er nu vreselijk uit. Een industrieel ogende enclave temid den van mooi natuur- en agrarisch gebied, totaal niet passend bij een Waddeneiland. Toch is het de poort van Texel waar elke toerist minstens twee keer komt. Hier ligt volgens mij een prachtige uitdaging. Zomerzon, zomerkleding en een zonni ge look. We willen het optimaal. Maar dan ineens valt ons oog op de eerste ontsierende haar. En warempel, daar nog één. Scheerapparaat? Harsen? Nee, mooier, effectiever en bovenal plezie riger is Body sugaring. Een compleet nieuwe en vooral vriendelijke manier van ontharen met een weldadige sui kerpasta. Voor mooie gladde benen en oksels en de perfecte bikinilijn. Schoonheidssalon Beauty in Balance In Den Hoorn is het adres voor deze moderne en veilige manier van ontha- Deze massage, waarbij 'hete' basaltste nen op verschillende delen van het lichaam worden gelegd, zorgt in com binatie met geurende olién voor een ontgiftende, afvoerende en ontspan nende werking. U voelt direct die wel dadige warmte door uw spieren lopen. De stenen zijn zorgvuldig geselecteerd op vorm, gewicht, warmtegcleiding en energieniveau. Mini Lift is een andere verwenbehan deling van Beauty in Balance. Voor gezicht, handen en lichaam. Het werk zame bestanddeel aloë vera geeft al na ren. De Sugaringpasta is een mengsel van natuurlijke ingrediënten zonder chemische toevoegingen. Het mengsel wordt bij het aanbrengen op huid- temperatuur gebracht, glijdt om de haar heen en neemt deze in zijn geheel mee naar buiten. In een natuurlijke beweging, met de haarrichting mee. Het gangbare en meestal nogal pijn lijke harsen strijkt 'tegen de haren in' en breekt deze ruw af. Gevolg: sneller terugkomen van de haren en dikkere haarpunten. Sugaringpasta kleeft bij het aanbrengen niet aan de gezonde huid maar aan de dode huidcellen en neemt deze en passant ook mee. Uw huid krijgt daardoor een glad en stra lend uiterlijk. één behandeling een duidelijke verbe tering. Het verstevigt de huidspiertjes De mogelijkheid om kennis te maken met het project begeleid wonen van Stichting Blied in de Burgerhoutstraat was een succes. Bewoners, begeleiders en ouders gaven voortdurend een uitgebreide rondleiding, de gebakken visjes waren vóór de middag uitverkocht en de eigengemaakte kunst vond gretig aftrek. Bewoner Mark van Vliet liep de hele dag rond om mensen het huis te laten zien. Enthousiast vertelde hij doe ze samen koken, dat hij gek is op toeien en dat ze ook schoonmaken af boodschappen doen. Niet alleen de bewoners gaven een rondleiding, ook de ouders lieten zien hoe het systeem achter het project begeleid wonen werkt, leder heeft zijn eigen <amer met douche, toilet en zithoek. Zodoende kan iedereen zich terug trekken. De ene kamer is voorname lijk roze, een ander is heel modern, er is een echte voetbalkamer en de kamer van Mark van vliet is vol met koeien. Op verschillende plaatsen hangen roosters en schema's. Ze vertolken de routine en het systeem. Er is een rooster voor het boodschap pen doen, een schema met wat er de hele week wordt gegeten en een lijst die aangeeft wie van de begeleiders er 's avonds is als ze uit hun werk of van school komen. Inclusief pasfoto. In de kamer met wasmachine en dro ger heeft ieder een eigen plank met kleding. De zitkamer, eetkamer en keuken zijn gezamenlijk. Yvonne Vitalli, één van de begelei ders, is trots op de bewoners. 'Je ziet ze groeien. In het begin is alles wen nen en doe je als begeleiding heel veel. Nu komen ze thuis, hangen hun jas op en wisselen verhalen uit van het werk in de zitkamer. De gesprek ken zijn soms zo serieus dat ik me als begeleider terugtrek. Ze ruimen zelf de kopjes op, halen een doekje over de tafel en bemoeien zich met de boodschappen. Ik werd laatst zelfs terecht gewezen. Of ik wel wist dat ze zelfstandig wonen...' Buiten in de tuin was volop bedrijvig heid. Verschillende kraampjes werden bemand door ouders en bewoners. Er werden rommeltjes verkocht, spel letjes gespeeld en aan eten was geen gebrek. De appeltaart was tegen de middag bijna op, oliebollen waren het alternatief. Gebakken vis was zelfs Kraampjes uitverkocht rond lunchtijd. Hiervoor werden gehaast nieuwe gehaald. Bin nen in huis moest de kunst aan de muur er zelfs aan geloven. De kraam met zelfgemaakte schilderijen, bor den en ansichtkaarten was continue populair. Bewoonster Petra Eelman had de ansichtkaarten gemaakt en was enigszins onder de indruk van de enthousiaste kopers. Naast de kennismaking met het project en de bewoners wilde de stichting ook geld inzamelen voor extra activiteiten met de bewoners. Dit is volgens de Stich ting ruimschoots gelukt. VRIJDAG 27 JUNI 2008 in de Doopsgezinde kerk te Den Burg Zondag 29 juni 2008 Kogerstraat. Den Burg: 10.00 u. ds H. Marseille, op beroep aansluitend korte ledenvergadering Hervormde gemeente Den Burg: Julianastraat, Den Burg. 10.00 u. ds H.A. Wesseling. Gereformeerde kerk Den Burg: Den Burg: 10.45 u The Gospeltrain. Hervormde gemeente Waal, Koog, De Koog: vrij. 19.30 u.; zon. 11.00 u. De Cocksdorp: zat. 19.30 u. De Waal 10.00 u. dhr: M D. Kuiper. Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Barmhartigheid, een overheersende eigenschap van ware christenen: Wachttorenstudie, 11.20 Den Burg, 19.00 u. drs. J.H. Boon uit De Cocksdorp. 11.00 u. drs. J.H uit Den Burg. in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste- GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de vol gende telefoonnummers informatie te knjgen over het pijnspreekuur op zater dagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalderstraat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223-696969, www.gemim-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 16.00 tot 19.30 uur. Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp. zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Meld- OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordhol land-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a. Den Burg Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www.dieren- pensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223- 642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Verslavings zorg Texel, Tubantia, Pontweg 133, De Koog. Voor inlichtingen, advies, consul tatie en preventie, tel. 0223-620541 of In verband met de zomervakantie haalt Scouting Texel geen oud papier op. Oud papier kan wel worden gestort m de containers naast het clubgebouw aan de Bernhardlaan in Den Burg TEXELSE ^COU RANT Uitgave van LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 - 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertenliecontraden en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor hel Advenonilewozen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd W| de Kamer van Koophandel en Fabrieken Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar 37.95 36,25 inoiomanscni Per jaar €74.10 71.75 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnfteli|k en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Nabestelling foto's: www.beeldbanktexel.nl punt Thuiszorg 0223-650222. Voor hulp bij het huishouden: Omring Thuisser- vice, Schoonoordsingel 44, Den Burg. tel. 321461. Omring Jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel 0900-4636549. Telefonisch spreek uur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging - Omring Thuiszorgwinkel: Schoon oordsingel 44, Den Burg, tel. 314887 Geopend elke werkdag tussen 13.00- 14.00 u. - Omring diëtist: voor afspraken elke werkdag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650222 Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor gingshuis: Centrum Indicatiestelling Zorg Opvragen via tel. 0229-206955. Opname op advies van huisarts of specialist. Mondhygiëniste: Natasja Bottema, tel 320104 Apotheek: Weverstraat 95. Den Burg tel. 312112. Maandag t/m vrijdag 8 00- 17.30 u.; zaterdag 10.00-13.00 en 15.00- 17.00 u.: zon- en feestdagen 11 00-12.00 06-30215211peter.molenaar@brijder Psychologenpraktijk: M Spi|ker en Y. Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog. tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarmering, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. Alzheimer café: elke laatste dinsdag van de maand van 19.15 tot 9.30 uur in De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 316270. BRON GEMEENTE TEXEL Van 29 juni tot 5 juli zijn de volgende straten en wegen afgesloten in verband met werkzaamheden: Den Burg: Burgwal ter hoogte van num mer 20 (doorgaand fietsverkeer is moge lijk). Oost: Loswal (op dinsdag 1 en woensdag 2 juli) Nabij De Koog: fiets pad tussen Californiëweg en Pijpersdijk (oostzijde). Nabij Den Hoorn: Hemmer weg (op maandag 30 juni). Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) 18.00 u. Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit baptistenge meente Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëziel 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (Nederlandstalig) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 17.00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. Hervormde kerk Den Burg 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21.00 u Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. 20.00 u. Radio Noordholland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl, rubriek Om te Onthouden

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 11