Cjrocn "Zwartr JexeU in het harL^ College legt advies koffiecafé terzijde Garderobe Hogeberg vol vergeten spullen Eilanden schuiven Texels plan terzijde Strijd nog niet gestreden --r 'Minder veilig en bereikbaar' Buurt Haffelderweg en Emmalaan ontevreden Hans Eelman bergt oude scheepskist BEZORGER 2E3ZZ1 cmDQ WADDEN ENERGIE KRANT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12284 VRIJDAG 27 JUNI 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Lange veld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Deugt de ruimtelijke onderbou wing voor het koffiecafé in Den Hoorn wel of niet? De rechter en de bezwaarschriftencommissie vinden van niet, maar het col lege van b en w heeft een andere mening. Burgemeester en wet houders leggen het advies van de commissie naast zich neer en hebben het bezwaarschrift van de buren ongegrond verklaard. Die zijn voornemens opnieuw naar de rechter te stappen. Het dorpscafé is opgenomen in het dorpsontwikkelings (Loodsen)plan van Den Hoorn en de notitie 'Lood sen door het landschap. Maar de voorzieningenrechter oordeelde eerder dit jaar dat het Loodsenplan niet door de raad is vastgesteld en dus geen beleid is, op basis waar van vrijstellingen kunnen worden verleend. Bovendien hebben raad en college niet uitgesproken dat het Loodsenplan leidraad is voor toe komstig beleid van de gemeente. De rechter schorste de vergunning en gaf aan dat de schorsing pas kan worden opgeheven zes weken nadat de Bezwaarschriftencommis sie zich erover heeft uitgesproken. Maar de commissie deelt de mening van de voorzieningenrechter, dat de ruimtelijke onderbouwing ontoerei kend is. Ondanks dat het college tij dens de hoorzitting aangaf waarom een dorpscafé wenselijk is, dat het merendeel van de bewoners dit zelf wil, de ontwikkelingen in Den Hoorn heeft geschetst en een link met het provinciale streekplan heeft gelegd, is volgens de commissie de relatie tussen het huidige en het toekom stige beleid onvoldoende gelegd. Maar het college van b en w heeft dit oordeel naast zich neergelegd en het bezwaar ongegrond verklaard. Met als resultaat dat als de schor sing zes weken na de uitspraak van de commissie wordt hooggeheven en het café in theorie in augustus open zou kunnen. Mits de rechter de schorsing met verlengt of op andere wijze een stokje steekt voor de ope ning. Dat laatste zal zeker gebeu ren als het aan de familie Dik ligt. 'Het college schuift de argumenten van de bezwaarschriftencommis sie net als onze andere argumen ten aan de kant. Monumentenzorg en Beschermd Dorpsgezicht vin den het café er niet passen en de voorzieningenrechter en nu ook de bezwaarschriftencommissie vinden dat de ruimtelijke onderbouwing niet deugt. Dat is toch duidelijk genoeg. Wij gaan verder', laat Ellen Dik weten in beroep te gaan tegen het besluit van het college. Ze constateert dat de gemeente al vooruitloopt op de opening. 'Het plantsoentje op het plein is op voor hand weggehaald. Op kosten van de gemeenschap, terwijl nog maar net nieuwe beplanting is aange bracht.' Maar volgens Janien de Bruijn van het Koffiecafé hebben zij en Irene Penha het werk zelf betaald en heeft de gemeente alleen de stenen beschikbaar gesteld. 'Maar die hadden ze nog liggen, van een oud stukje straat. De gemeente bespaart zich juist kosten doordat ze het plantsoen niet meer hoeven te onderhouden. Deze bestrating stond trouwens in het Loodsenplan, het pleintje ziet er nu een stuk leuker uit. Als we er straks stoelen neerzet ten, moeten we wel huur betalen.' De initiatiefnemers wachten de ont wikkelingen met spanning af. Fietsers die rare bochten moe ten maken, verkeerd geparkeerde auto's waardoor vrachtwagens en touringcars niet meer bij StayO- kay kunnen komen en ontevreden buurtbewoners. Dat zijn klachten over de aanpassing van de ver keerssituatie aan de Emmelaan en de Haffelderweg. Maar vol gens de gemeente hebben buurt bewoners en betrokkenen er zelf om gevraagd. De Bezwaarschriftencommissie boog zich woensdag over klachten. Volgens bewoners van de Haffelder weg is de verkeersveiligheid er na de herinrichting van hun straat niet groter op geworden. Om doorgaand verkeer vanuit het centrum te voor komen is aan het eind een paaltje in de weg geplaatst, maar auto's kun nen hier blijkbaar toch tussendoor, Texelaar met joint achter stuur De politie heeft maandagmiddag in Den Helder een 39-jarige man uit Den Burg aangehouden omdat hij onder invloed van drugs achter het stuur zat. De man, die werd gepakt op de Havenweg bij de Van Kinsbergen- brug, had een joint gerookt. Hij vertoonde daardoor een opmerke lijk rijgedrag wat voor omstanders aanleiding was de politie te waar schuwen. De Texelaar gaf volgens de politie aan dat hij een joint had gerookt. Hij moest bloed afgeven dat door het Nederlands Forensisch Instituut op de aanwezigheid van drugs wordt onderzocht. Volgens de politie is de uitslag over twee weken bekend. Onderzoek van dat instituut wees eerder dit jaar uit dat het roken van één joint gelijk staat aan een alcoholpromillage van 1,1 promille. Dat is twee keer de toege stane hoeveelheid voor een ervaren bestuurder en vijf keer voor een beginnend bestuurder. Leerling Gavin van der Star kijkt tussen de vergeten kleding die in de garderobe van de OSG aan de Haffelderweg is uitgestald. Leerlingen van de OSG lijken 'soe pel' om te gaan met hun kleding en andere voorwerpen. De school heeft het afgelopen schooljaar bij na tweehonderd kledingstukken en zo'n honderd andere voorwer pen verzameld die leerlingen zijn vergeten mee te nemen. De school heeft alle gevonden voor werpen en kledingstukken voor de gelegenheid uitgestald in de garde robe. Vrijwel alle kapstokken volhan gen. 'We kunnen zo een dumpstore beginnen', zegt rector Henk de Vries schertsend. De lijst met gevonden voorwerpen is niet mis. Er zijn afgelopen school jaar bijna veertig jassen op school achtergebleven, tientallen broeken en circa vijftig T-shirts, hemdjes, truien en vesten. De collectie bevat eveneens vijftig handschoenen, ver schillende soorten schoeisel, tassen, drie portefeuilles, twee ipods, drie mobieltjes, een stopwatch, sleutels en sieraden. De meeste gevonden kleding ligt normaliter in een houten kist achter het podium van het gebouw aan de Haffelderweg, maar omdat het daar meestal blijft liggen, is het nu alle maal eens uitgestald. 'Het is zonde als je ziet wat er allemaal blijft lig gen', aldus De Vries. Leerlingen (en ouders) kunnen bij het ophalen van de rapporten langs de garderobe lopen om te zien of er nog eigendommen tussen zitten. Na 1 juli gaat alles voor het goede doel naar Jan en Paula. De OSG, waar iets meer dan negenhonderd leerlingen opzitten, kent jaarlijks dergelijke hoe veelheden gevonden voorwerpen. zodat het geen doodlopende straat is. Nu verkeer in twee richtingen rijdt ontstaan volgens de buurt bij het passeren gevaarlijke situaties, met name voor fietsers. 'Wij snap pen het niet', zei Petra van Benthum namens buurtbewoners. Maar vol gens het college van b en w zijn de gewraakte verkeersbesluiten juist op verzoek van de buurt tot stand gekomen. 'Er zijn informatieavon den belegd, waarvoor buurtbewo ners zijn uitgenodigd en die hier ook bij aanwezig waren. In één van de eerste bijeenkomsten is gevraagd om afsluiting, in een volgende zijn de plannen gepresenteerd. Nimmer heeft iemand tijdens die bijeenkom sten vraagtekens gezet bij de wen selijkheid van de afsluiting.' Volgens het college is de veiligheid er een stuk op vooruit gegaan en zijn ernst en omvang van de problemen van geringe aard, 'zeker als we ze afzet ten tegen de belangen die door de maatregelen worden gediend'. In 99 procent van de gevallen gaat het volgens de gemeente om bestem mingsverkeer, auto's van bewoners of leveranciers. Lees verder op pagina 6 Oranje zeepaardje in netten TX35 Na de oranje lepelaar is nu ook een zeepaardje met een bijzondere kleur gesignaleerd. Het dier - 'met een oranje zweem' - zat gisteren in de netten van De Zeester van Johan Hutjes. Hij ving het in de Texel- stroom, ter hoogte van 't Horntje. Meestal zijn zeepaardjes geelbruin van kleur. Arthur Oosterbaan van Ecomare stelde vast dat het een vrouwelijk kortsnuitzeepaardje was. Het dier was volgroeid, circa 10 centimeter lang. Kortsnuitzeepaard- jes (Hippocampus hippocampus) zijn zeldzaam in de Waddenzee. De laatste jaren nemen de meldingen toe. Mogelijk breidt deze soort haar areaal uit doordat de zee warmer is geworden. Hutjes heeft het dier weer uitgezet in de Waddenzee. De Friese Waddeneilanden hebben woensdag tijdens een bijeenkomst van de Eilander Raad geweigerd Texelse voorstellen te bespreken om minder intensief samen te werken. De raadsleden van de Friese eilanden wilden meer tijd om ze nader te bestuderen. De vergadering verliep niet in opper beste stemming. De Friese eilanden zijn nog steeds boos dat een meer derheid van de Texelse raad in april een plan van aanpak voor intensie vere samenwerking heeft afgewe zen. Al meteen bij het begin van de vergadering werd voorgesteld de Texelse alternatieven niet te behan delen. Henny Festen, woordvoerder van de Texelse delegatie in de Eilander Raad, bracht de voorstellen toch ter sprake. Zij verwoordde dat Texel wil blijven samenwerken, maar niet zoals voorgesteld in het plan van aanpak met een zwaar opgetuigd secretariaat. Ook de Eilander Raad, waarin raadsleden van de eilanden met elkaar vergaderen, mag wat Texel Hans Eelman en Nico Tessel heb ben woensdagochtend een oude scheepskist opgedoken en in Oude- schild aan wal gebracht. Eelman had afgelopen week met de sonar van zijn schip Phileas Fogg een verstoring van de zeebodem op het scherm gezien. Dat gebeurde in een gebied in de Waddenzee waar onlangs veel zand is weggespoeld. Bij een duikinspectie ter plekke ont dekte hij enkele houten kisten, die voor een deel uit de bodem staken en kennelijk deel uitmaakten van een schip. Samen met Nico Tessel borg hij dinsdagmiddag één van de kisten voor nader onderzoek en datering. Al te stellig durfde Eelman nog niet te zijn. Maar gezien de restanten van kalkstenen pijpjes die er tussen de koperen plaatjes en ovensteentjes lagen, dateerde hij het wrak rond 1600. 'In die tijd is men begonnen met pijproken.' Eelman heeft zijn vondst met een knipoog naar de zilvervloot het Piet Hein-wrak gedoopt. Maar hij sluit ook niet uit dat er 'gewone' koperen spijkers in de met zee pokken begroeide kist zitten. Het gevaarte werd woensdagochtend met een vrachtwagen en kraantje naar het Maritiem en Juttersmu- seum gebracht, waar het woensdag 2 juli om 11.00 uur wordt geopend. Wie daar bij wil zijn, is welkom. Eelman heeft de spullen inmiddels aangemeld bij onderwaterarcheo- loog Peter Stassen van het RACM in Lelystad. (Foto Bert Koning} betreft worden afgeschaft. De meerderheid van de raad ziet meer in het voortzetten van samen werking op gebied van gezamen lijke zaken als volkshuisvesting, natuurwetgeving, openbaar vervoer, gebruik van de Waddenzee, duur zame energie en het Waddenfonds. De andere Eilander Raadsleden wil den ondanks de presentatie niet op de Texelse voorstellen in gaan. Meer op pagina 5 Gewond bij val Een 79-jarige man uit Leeuwarden is dinsdagmiddag gewond geraakt bij een fietstocht. De man viel op de kruising van de Rommelpot met de Jan Ayeweg en liep een fikse hoofdwond op. Hij werd voor de zekerheid met de ambulance naar het Gemini Ziekenhuis in Den Hel der gebracht. (Advertentie) TEXELSE ^COURANT Wij zoeken per 1 augustus die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen in de omgeving De Cocksdorp Hier wonen ongeveer 60 abonnees. De kranten worden dinsdag en vrijdag bij u thuis be zorgd. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spinbaan. Longeveld de Rooy langeveld telefoon 0222 - 362600 info@tem.nl Stolp moet blijven Dirk Kuip krijgt geen medewerking voor het verplaatsen van zijn woning aan de Pontweg naar een andere plek op zijn terrein. Volgens het college wordt niet voldaan aan de voorwaarden waaronder een derge lijke verplaatsing toelaatbaar is. Pagina 5 Nieuwe top De KPN-mast aan de Waalderstraat in Den Burg is deze week voorzien van een nieuwe top. KPN heeft er een antenne geplaatst om digitaal radio en televisie over het eiland te verspreiden. Pagina 6 m Koning vs. keizer Sinds bijna een kwart eeuw is Henk Witte, ook wel bekend als De Baron, de onaantastbare keizer van hand boogvereniging De Eilandschutters. Maar als het aan koning Gert-Jan Schoorl ligt, komt er dinsdag een einde aan zijn heerschappij. Pagina 7 Huishoudschool Bijna gelijktijdig traden ze eind jaren zestig als lerares in dienst van de Huishoudschool. Hoewel ze er beiden een tijd tussenuit waren om hun kinderen groot te brengen en hun wegen ook wel eens uiteen liepen, delen ze veel ervaringen en nemen ze vanavond tijdens de diploma-uitreiking samen afscheid. Ilian de Kleijn en Marijke Bakker blikken terug op veertig jaar school, leerlingen en een veranderende samenleving. Pagina 10 Waddenhaven toch akkoord met Slik Visser Dirk Slik zal geen bezwaar maken tegen de aanleg van het geplande strandje nabij de jachthaven. Deze toezegging heeft hij gedaan na een positief gesprek met Stichting Wadden- havenTexel. Slik en het bestuur van de Wadden haven constateren dat moeilijk is te voorspellen welke veranderingen van de zeeboden er door de aanleg het Waddenstrandje kunnen optre den en dat ook niet is te voorzien of dat mogelijk nadelig is voor de (fuiken)visserij van Slik. Wel is afge sproken dat de visser het recht krijgt om met een zeeg af en toe harders te vangen in de Waddenhaven. Het bestuur zal vragen of hij ook in de verenigingshaven mag vissen. Slik heeft aangegeven dat de water sporters hiervan geen hinder zul len ondervinden en beloofd van de vangst enkele vissen beschikbaar te stellen aan het stichtingsbestuur. TEXELSE-COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1