Uit Actief mmmmm TXÏO] TEXELSE 2 COURANT Hoogwater te Oudeschild TEXEL 44 Expositie over vermaak op Hogeberg 'We haalden altijd ijsje bij Jaap Teil' Vier nieuwe films in Cinema Texel Film Agenda TES O Zeehonden zien tv ia en wadlopen orion Prins Hendrik Gamalenvissen en zeehonden kijken VRIJDAG 27 JUNI 2008 Bedbankje in historisch blad In de jongste uitgave van het blad van de Historische Vereniging vertelt Wilma Eelman de geschiedenis van een bedbankje. Dit bankje kwam in 2007 in het bezit van het Cul tuurhistorisch Museum in De Waal en was mogelijk een huwelijksge schenk aan Jan Kornelis Boersen en Vrouwtje Jans Reij. Zeker is het jaartal 1739, dat op het bankje staat geschilderd. Het meubelstuk is één van de vier bedbankjes die in het bezit van een Texels museum zijn. De andere zijn verdwenen, opgege ten door de houtworm of als brand hout gebruikt. Verder in het blad het verhaal van Frans Tjallingi, leerling van de Zee vaartschool in Den Burg, en een verhaal over in de grond gevonden ringen. Het blad is voor €5,- te koop bij de Texelse boekwinkels. Blaaskwintet in hervormde kerk In de hervormde kerk van Den Burg vindt dinsdag het derde concert plaats in de serie zomer avondconcerten van de Raad voor het Zomerwerk. Het concert wordt gegeven door een blaaskwintet bestaande uit Else Schaaij (fluit), Helen Tilmanns (hobo), Ingrid Slangen (klarinet). Boukje Jonkheer (fagot), Christiaan Poel (hoorn). Medewerking wordt verleend door Wim Leising (piano). Op het programma staan werken van Klughardt, Poulenc en Ibert. De musici hebben allen een oplei ding genoten aan een conservato rium en zijn werkzaam als muziek docent. Enkelen van hen hebben daarnaast een concertpraktijk in kamermuziekensemble of een gro ter orkest. Het concert begint om 20.15 uur, de toegang is gratis. Na afloop wordt een inzameling gehouden ter bestrijding van de kosten. Strenderpop Voor de zeventiende keer wordt zaterdag 23 augustus Strenderpop gehouden. Plaats van handeling is het terrein bij de muzieknis aan de Oranjestraat in Oosterend. De organisatoren hebben inmiddels uitnodigingen verstuurd naar de hen bekende bands. Wie geen brief heeft gehad en toch graag mee wil doen, kan zich tot 15 juli aanmelden bij Biem Vlaming, Mulderstraat 22, 1794 AB Oosterend. Tel. 318561; e- mail biem.annet@texel.com. Vr. 27 01.40 en 14.45 u. Za. 28 02.20 en 15.25 u. Zo. 29 03.10 en 17.20 u. Ma. 30 05.07 en 18.27 u. Di. 1 07.00 en 19.35 u. Wo. 2 08.05 en 20.45 u. Do. 3 09.20 en 22.06 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Donderdag 3 juli nieuwe maan. Zaterdag 28 juni doodtij Zondag 29 juni zon op 5.23. zon onder 22.04 uur www.texel44.nl Rondvaarten naar de zeehonden en de marinehaven in Den Helder Vertrek om 10.30 uur en 14.00 uur voor een tocht van 2 uur, óók op zondag om 11.30 uur en 14.00 uur Reserveren: 06 -51105775 Ons schip heeft een ruime, verwarmde salon, consumpties verkrijgbaar. €8,00pp, /3- 10jaar€7 - g Ook voor feesten en partijen beschikbaar. Info en boeken: A. Hutjes, Haven 10 Kaartverkoop bij souvenirshop 't Haventje GARNALENVISSEN EN- NAAR DE ZEEHONDEN Dagelijks om 10.30 en 14.00 uur. Zondag's om 11.30 uur afvaart (haven Oudeschild) Plaatskaarten: verkrijgbaar a/h loket op de haven Voor info en reserveringen: 0222-313S4S of 06-51528174. J. Hutjes privé: 06 2074 0665. boot 06 462 voor Texelaar en toerist De tentoonstelling Teetjestied in de Oudheidkamer toont onder meer spullen die met Bossiesdag te maken hebben. IFoio Jeroen ran Helium/Beekman* Texel) Bessensap, boompje verwisselen en een ijsje eten. Het zijn herken bare herinneringen aan vroegere Bossiesdagen die Door Boogaard- Witte dinsdag ophaalde bij de opening van de nieuwe expositie 'Teetjestied, vertier en plezier op de Hoge Berg' in de Oudheidka mer in Den Burg. De Hogeberg als plek van ontspan ning en plezier door de eeuwen heen staat centraal op de expositie. Aandacht is er onder meer voor 'de Tent', het houten gebouw van soci ëteit Concordia dat tot 1917 op het Doolhof stond en de Bossiesdagen die er sinds de negentiende eeuw worden gehouden. Er liggen diverse goederen die met Bossiesdag te maken hebben, er is een stukje van 'de Tent' nagebouwd en er wordt veel theeservies uit de negentien de en twintigste eeuw (vroeger van Texelaars geweest) tentoongesteld omdat tijdens het verpozen op de Hogeberg vaak thee met speculaas (sukerdeprint) werd genuttigd. Boogaard opende de expositie door te verhalen hoe Bossiesdag er in haar jeugd aan toe ging. Hoe kinde ren de dag na Tweede Pinksterdag vrij hadden van school om naar het Doolhof te gaan. hoe haar moeder altijd een fles bessensap en pinda's klaarzette om mee te nemen en hoe van de Hogeberg kocht omdat hij het uitzicht op de rede er zo mooi vond. Hij maakte van de plek in eerste instantie een lusthof voor zichzelf en zijn familie, in 1786 werd Arie Kikkert er spelletjes werden gespeeld in het eigenaar. Hij legde een doolhof aan Doolhof en de Zandkuil. 'Dan deden op de Hogeberg en maakte er een we boompje verwisselen, tikkie en plaats van waar de paarden van rij- jongens namen vaak een bal mee. En tuigen uitgespannen konden worden we kregen altijd centen mee om een (een uitspanning). De naam van de ijsje te kunnen kopen bij ijscoboer uitspanning werd Engelsteen, ver- Jaap Teil (Boon). Dat was een traktatie. In mijn herin nering was het ook altijd mooi weer die dag en heel gezellig.' Een ander gebruik was kijken welke namen in bomen waren gekerfd of zelf de eigen naam in een boom kerven. Dat gebruik is bij de expositie terug te vinden. Er is een soort boom opgesteld waarop Tent' er kwam en de Bossiesdagen noemd naar een grote kei onder de Hoge berg waar van destijds aangeno men werd dat die doorliep tot Enge land. Van 1794 tot 1839 was het Doolhof in handen van burgemeester Gijsbert Reinbach. Na zijn overlijden verkochten zijn erven het voor 3500 gulden aan de gemeente, waarna 'de bezoekers met kaartjes in de vorm van een hartje hun naam kunnen achterlaten. De tentoonstelling maakt duidelijk dat de Bossiesdagen er met name voor de gewone Texelaars (uit Den Burg en Oudeschild) waren. De Tent van Concordia werd meer door de hogere Texelaars bezocht. Ze spra ken er met elkaar en deden er aan kegelen, whist, biljarten of paard rijden. Onder leiding van dominee ontstonden. De laatste zijn er nog steeds op de dinsdag na Tweede Pinksterdag en worden tegenwoor dig door diverse kerken in Den Burg georganiseerd. Dorpenliedje Teetjestied is gebaseerd op het oude Dorpenliedje waarin diverse plaatsen op Texel worden bezongen (op De Cocksdorp na) en waarin staat dat het op de Hogeberg met thee en Loos van Meijel directeur SBK Remmelt Loos van Meijel van Galerie 14-16 Posthuys Texel in De Koog is benoemd tot algemeen directeur van de Stichting Beel dende Kunst Amsterdam (SBK). Loos van Meijel, eerder financieel directeur, volgt John Loose op, die sinds 1995 directeur van de stich ting was. De SBK is met elf loca ties (waarvan zeven buiten Amster dam), 45 medewerkers en 50.000 kunstwerken van 5.000 beeldende kunstenaars de grootste non-pro- fit kunstuitleenorganisatie zonder (structurele) overheidssteun. De stichting stelt zich ten doel het werk van hedendaagse beeldende kun stenaars onder een zo breed moge lijk publiek te verspreiden. Daarnaast is de SBK oprichter en initiatiefnemer van de 40eurogale- rie, een keten van galeries, die haar naam ontleent aan een zeer gunstig betalingssysteem. Ook Galerie 14- 16 in De Koog maakt deel uit van deze keten. CD-presentatie in De Worsteltent Bij De Worsteltent aan de Smits- weg in het bos vindt zondag een optreden plaats van de Groningse folkzanger Martin Korthuis en zijn band. Tijdens het concert wordt de nieuwe CD Muze gepresenteerd. Naast Korthuis bestaat de band uit Elco Stalknecht (piano, accor deon, achtergrondzang); Albert Bar- telds (gitaar, achtergrondzang); Rick Mensink (drums, percussie, ach tergrondzang); Jeroen van Halem (contrabas, basgitaar, achtergrond zang). Het optreden begint om 14.00 uur, de toegang is gratis. Als het weer het toelaat, vindt het concert buiten plaats. Muziek bij De Rog Op het terras van eetcafé De Rog in De Cocksdorp vindt de komende maanden wekelijks een optreden plaats. De optredens beginnen steeds om 18.00 uur, het program ma is als volgt; 5 juli: popnummers van Salt Pea nuts; 9 juli: swinggroep Heeren van het goede leven; 16 juli: duo Deeper Shade: 23 juli: The Small Buzz: 30 juli: duo Deeper Shade; 6 augustus: jazzgroep Swingtij; 13 augustus: The Small Buzz; 23 augustus Salt Peanuts. Bakels werden bij de Tent ook voor sukerdeprint goed toeven is. Bij de eerst gymnastiekoefeningen gegeven. Op de expositie zijn dag boekfragmenten van dominee Hui- zinga te lezen waarin staat welke Texelaars er zoal kwamen. De soci ëteit had het gebouw gerealiseerd door aandelen van twintig gulden uit te geven. Roepel Volgens de historie is het Doolhof sinds de achttiende eeuw al een plek voor ontspanning en plezier. Dat begon toen Cornel is Roepel, een commissaris van Amsterdamse Admiraliteit, in 1764 het zuidelijk deel replica van 'de Tent' is een opname te horen van een koor van Ger- rit Gerrits waarin het couplet wordt gezongen. Volgens Esther Banki van Öe Oud heidkamer is het de bedoeling meer exposities op basis van het Dor penliedje te gaan maken. De ten toonstelling over de Hogeberg is de rest van dit jaar en volgend jaar te zien. 'We hopen dat er ook Texe laars naar komen kijken, want het gaat over het eiland.' De expositie is samengesteld door vrijwilligers van de Oudheidkamer. Cinema Texel vertoont deze week vier nieuwe films, die uiteenlopende genres vertegenwoordigen. In The Happening, science fiction met veel actie, wordt de Amerikaanse stad Philadelphia geteisterd door een apocalyptische dreiging die mensen er toe aanzet om door te draaien en soms zelfs zichzelf te doden. Veel mensen denken dat het een virus is, maar niemand weet zeker wat ze er van moeten denken. De avonturenfilm Prince Caspian is het vervolg op The Lion, the Witch and the Wardrobe, uit de serie The Chronicles of Namia. Wanneer de koningen en koninginnen terugke ren naar hun verre koninkrijk komen ze tot de ontdekking komen dat er al meer dan 1300 Narnia-jaren zijn ver streken. Tijdens hun afwezigheid is er een einde gekomen aan De Gou den Eeuw, is Namia veroverd door de Telmarines en regeert koning Miraz het land zonder genade. De hoofdpersonen ontmoeten er de jonge prins Caspian, die aanspraak maakt op de troon, maar zich schuil houdt voor zijn oom Miraz, die hem wil vermoorden om zo zijn eigen zoon te kunnen kronen. De 13-jarige Rosa is de hoofdper soon in de familiefilm Hoe overleef ik mezelf? Samen met haar acht maanden oude halfbroertje en haar moeder verhuist ze naar Groningen om bij haar nieuwe stiefvader in te trekken. Ver weg van haar vrienden, op een nieuwe school en in een onbekende omgeving worstelt zij met haar onzekerheid, haar stiefva der en haar alter ego Rooz. Wat ze ook probeert, haar problemen lijken steeds groter te worden. Vraag is: hoe zal zij dit overleven? Van de makers van Shrek en Mada gascar is Kung Fu Panda, een komi sche animatiefilm over een panda die er tijdens het werk in bamiwinkel van zijn ouders van droomt een grootheid te worden in de vecht sport kungfu. Wanneer hij door een onbegrijpelijk toeval door de ver maarde leraar Shifu wordt uitverko ren zijn leerling te worden, verandert zijn leven voorgoed. Het volledige programma staat elders in de krant én op de website www.texelsecourant.nl. Een uitgebreid overzicht met excursies, rondleidingen en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die geregeld wordt verspreid met deze krant en op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Raadpleeg ook de agenda op www. texelsecourant.nl. Vrijdag 27 juni: In zwembad Molenkoog in Den Burg wordt de slotdag van de Zwemvier- daagse gehouden (vandaag is een inhaaldag). Aanvang 18.00 uur. In café Le Berry in De Koog begint om 22.00 uur een optreden van de nieuwe Texelse band Queen Bees. Entree gratis. Cinema Texel vertoont Hoe overleef ik mezelf (14.00,16.00), Namia 2 (18.30), Sex and the City (21.15). Zomerhitte (13.45), Indiana Jones (16.00,18.45) en The Happening (21.45). Zaterdag 28 juni: Majo Hombug geeft op locatie een workshop acrylschilderen. Deelname kost €15,-, aanmelden via tel. 06- 48173700 Op de terreinen van Willemsoord in Den Helder wordt vandaag en mor gen het Historisch Weekend gehou den. De entree is gratis. Van 11.00 tot 16.00 uur zijn bij Udjat aan de Achtertune in Oosterend teke ningen, schilderijen en beelden van leerlingen te zien. Op het circuit van de kartingbaan houdt Model Racing Texel een com petitieavond. De wedstrijd begint om 19.00 uur. Cinema Texel vertoont Kung Fu Pan da nl (14.00,16.15), Namia 2 (18.30), Sex and the City (21.15), Hoe overleef ik mezelf (14.00,16.00), Indiana Jones (18.45) en The Happening (21.45). Zondag 29 juni: Op de parkeerplaats van Calluna aan de Schumakersweg wordt van 9.00 tot 13.00 uur kofferbakmarkt gehou den. Een standplaats kost €7,-. Voor meer informatie, tel. 317652. Van 11.00 tot 16.00 uur zijn bij Udjat aan de Achtertune in Oosterend teke ningen, schilderijen en beelden van leerlingen te zien. Bij De Worsteltent aan de Smits- weg in de Dennen begint om 14.00 uur een optreden van de Groningse Martin Korthuis Band. De toegang is gratis. Cinema Texel vertoont Kung Fu Pan da nl (14:00,16.15), Namia 2 (18.30), Sex and the City (21.15), Hoe overleef ik mezelf (14.00,16.00), Indiana Jones (18.45) en The Happening (21.45). Maandag 30 juni: In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Deelname kost €2,50 per persoon. In het gebouw van Kotex aan de Abbewaal In Den Burg begint om 20.00 uur een klaverjasdrive. Er wordt gespeeld met vaste maat. Deelname kost €3,50. In café De Twaalf Balcken aan de Weverstraat in Den Burg begint om 20.30 uur een schaaktoernooitje. ledereen kan meedoen. Cinema Texel vertoont Hoe overleef ik mezelf (14.00,16.00). Narnia 2 (18.30), Sex and the City (21.15), Zomerhitte (13.45), Indiana Jones (16.00,18.45) en The Happening (21.45). Dinsdag 1 juli: Anneke Berghuis vertelt in dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn over haar theaterproject 'Verhalen Vertel len'. ledereen is welkom. Aanvang 10.00 uur. Bij het Maartenhuis aan de Ruijslaan bij De Koog worden van 14.30 tot 16.30 uur zelfgemaakte producten verkocht. In het gemeentehuis begint om 20.00 uur een extra raadsvergadering Belangrijkste punt op de agenda is de onrust rond het PHH-gebouw. In de hervormde kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een concert met blaaskwintet en piano. De toegang is gratis, na afloop wordt een inzameling gehouden. Cinema Texel vertoont Hoe overleef ik mezelf (14.00,16.00), Narnia 2 (18.30), Sex and the City (21.15), Zomerhitte (13.45), Indiana Jones (16.00,18.45) en The Happening (21.45). TESO zet soms een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vandaag (vrijdag) nog tot 16.00 uur en zondag van 14.30 tot 20.00 uur. Er worden geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Indrukwekkende line-up Island Samba Cabaretvoorstelling Wouter Weerman Onder de titel Er is leven na de strop brengt Wouter Weerman van 't Horntje zondag 6 juli een try- out van zijn cabaretprogramma in theaterrestaurant Klif 12. Daarbij wordt hij muzikaal ondersteund door Daniël de Boer. Het programma bestaat uit eigen liedjes en volgens eigen zeggen uit 'heerlijk huis-, tuin- en keukenca baret met charme gebracht'. In het programma belicht Weerman heden daagse gebeurtenissen uit zijn eigen leven en vertelt hij anekdotes over zijn werk als kunstenaar, goochelaar, bezorger van de apotheek en markt koopman. Soms stuitte hij daarin op spannende situaties waaruit geen uitweg mogelijk leek, maar waarvoor het leven uiteindelijk toch steeds weer een originele oplossing vond. Ontroering, verwarring, humor en ernst wisselen elkaar daarbij af. De toegang tot de try-out is gratis, 'fouten inbegrepen'. Op het strand van paal 17 wordt zaterdag 12 juli de vijfde editie van dancefestijn Island Samba gehouden. Ook dit jaar is de orga nisatie erin geslaagd een indruk wekkende line-up samen te stel len, waarin Erick E en Roog niet ontbreken. Het festijn wordt ook bezocht door VJ McMotion, die zijn muziek ondersteunt met flit sende beelden. In de vijf jaar van zijn bestaan is Island Samba uitgegroeid tot het grootste dance-event van het eiland. Dit jaar wordt medewerking veleend door de DJ's Roog, Erick E, Benny Rodrigues, Baggi Begovic, Bart van Liefland, Arjen, Robert Feelgood en Greg van Bueren. MC's zijn MC Pryme en MC Rudeboy-D. Het feest begint om 18.00 uur en duurt tot uiterlijk 4.00 uur. Vanaf 1.30 uur rij den er bussen van het strand naar De Koog en Den Burg. Het aantal bezoekers is gelimiteerd op tweeduizend, de kaartverkoop is inmiddels van start gegaan. In de voorverkoop kosten kaartjes €17,50, aan de deur €20,-, maar vorig jaar was het evenement in de voorver koop al vrijwel uitverkocht. Nieuw dit jaar is dat naast de Texelse verkoop punten ook online kaarten kunnen worden besteld. De minimumleeftijd van de bezoekers is achttien jaar. Kaarten zijn verkrijgbaar bij De Kolo nist (in De Koog en Den Burg), Bay- waich in De Koog. Strandpaviljoen De Zeester en Beachcafé De Buren op Paal 17. Online zijn kaarten te bestellen via www.easyticket.nl. Meer informatie is te vinden op www. isiandsamba.nl. Vakantiekaart snel uitverkocht De totale oplage van de Vakan tiekaart voor jongeren (300 stuks) was woensdag binnen de kortste keren uitverkocht. Terwijl de ver koop om vier uur begon, stonden de eerste jongeren al om twéé uur te wachten. Vier vnjwilligers hielpen steeds een groepje van twaalf jongeren aan de felbegeerde kaart, waarmee ze tegen gereduceerd tarief kennis kun nen maken met verschillende spor tieve activiteiten. In totaal werken vijftien bedrijven en verenigingen aan de Vakantiekaart mee. De kaart is bedoeld voor jongeren van 11 tot en met 14 jaar en is de hele zomer vakantie geldig. Het initiatief wordt ondersteund door het Jantje Beton Fonds, de gemeente en TESO. Expositie Udjat Leerlingen van Klarina Combé van Atelier Udjat uit Oosterend expose ren zaterdag en zondag hun werk in het atelier aan de Achtertune. Er zijn tekeningen, schilderijen en beelden te zien. De expositie is geopend van 11.00 tot 16.00 uur. Het zomerprogramma van Udjat omvat cursussen schilderen, tekenen en beeldhouwen voor kinderen en volwassenen, workshops dansen en kunst op het strand. Op 30 juni en 28 juli wordt een kunstatelier gehouden, waar bezoekers met de verschillende disciplines kunnen kennismaken. Meer informatie is te vinden op wwW. udjattexel.nl. Vanuit haven Oudeschild vr 27 19.00 uur wo.02 12.00 uur za. 28 8.00 uur do. 03 13.30 uur ma.30 9.30 uur vr. 04 14.30 uur di. 01 11.00 uur za. 05 15.00 uur Kaartverkoop bij het loket van de TX10 Info&reserveren: 06-51044235 bgg. 0222-313639 Prinsheerlijk a la carte dineren Reserveren gewenst. Stuifweg IJ. nabij Oostcrcnd lel 0222 363020, www prins-hendrik.nl aart dagelijks (beha om 10.30 en 14.00 €8,50 per persoon, i kinderen 3-9 jr €7.50 kaarten verkrijgbaar EMMIE 1 G R z E G A R R Z T G E s M O A s T 0 G T R M A R A Z O G Deze sudoku wordt aangeboden ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn. Oplossing van de vorige sudoku: Oranjetijd.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2