i\kk Friese eilanden niet blij met koers Texel I fPRP Mfm IK2.5H SE^LBHOD Regelen verkeer bij drukte naar ander TEXELSE j COURANT prp Man ik bem g£a.wo| Negatieve publiciteit, hoe gaan we daarmee om? A N -s "5 Texelfonds kent bijdragen toe Wat vindt Wisselende reacties plan VVD 'Recht van onderzoek veel te zwaar middel' y\sipLow> [hm (MnoRk r°- a Bezoekers opgelucht na geheugentest Geen stolp bij Pelikaanweg Politie heeft geen tijd meer VRIJDAG 27 JUNI 2008 Raadsleden van de Friese eilan den verweten Texel tijdens de Eilander Raad dat het niet aan geeft hoe intensievere samen werking wel kans van slagen zou moeten hebben. Henny Festen. die sprak namens de Texelse delegatie, liet weten dat een meerderheid van de raad het plan van aanpak te mager vindt (in tegenstelling tot eerdere meer ambitieuze plannen die twee jaar geleden bij Ameland verkeerd vie len) en geen mogelijkheid zag in korte tijd het werk van onderzoeks bureau BMC over te doen. Dat had drie maanden nodig om een plan van aanpak op te stellen dat haal baar werd geacht. Besloten werd dat op 16 oktober een nieuwe Eilander Raad wordt gehouden waar de raadsleden van de Friese eilanden alsnog op de Texelse voorstellen ingaan. Voelen ze voor samenwerking in lichter ver band dan blijven de vijf eilanden bij elkaar. Zo niet, dan komt wat Texel betreft de vraag aan de orde of de Friese eilanden gezamenlijk verder willen gaan in het samenwerkings verband De Waddeneilanden. Als dat het geval is, treedt Texel uit. Willen de Friese eilanden ook niet met elkaar verder gaan, dan moet het samenwerkingsverband worden opgeheven. De Texelse raad wil in ieder geval vóór het einde van het jaar duidelijkheid, zodat het uiterlijk december een besluit over uittre ding kan nemen. De messen stonden woensdag niet helemaal geslepen op tafel. De Eilander Raadsleden van Ameland konden zich goed voorstellen dat Texel momenteel even de zwarte piet is. Ameland was dat twee jaar geleden toen zij de ambitieuzere plannen (met het gemeenschappe lijke kantoor voor de vijf eilandge meenten) afwezen. De Amelander raadsleden merkten op dat veel overleg en gesprekken toen toch tot een compromis leidden. Ook Schiermonnikoog liet blijken dat er ruimte voor nader overleg met Texel De raadsleden van Vlieland namen een stuggere houding aan. Die vroe gen na de presentatie van Festen of de Texelse voorstellen uit de notulen konden worden geschrapt, omdat ze er per se niet over wilden praten. Burgemeester Joke Geldorp, voor zitter van de Eilander Raad en het Eilander College, zei dat dat ver zoek juridisch nader moet worden bekeken. Het is hoogst ongebruike lijk om zaken die tijdens een open bare vergadering worden gezegd ui notulen te schrappen. Burgemees ter Jurrit Visser van Terschelling, lie van het Eilander College, vroeg de eilanden een 'goed nabuurschap' ir acht te nemen en met elkaar reke ning te blijven houden. Joop Groeskamp kreeg de gelegen heid toe te lichten dat slechts eer kleine Texelse raadsmeerderheic tegen intensievere samenwerkinc is. Hij liet weten dat Texels Belanc en de WD wél op de huidige voe verder willen gaan. De intensievere samenwerking is met name vooi de Friese eilanden van belang orr hun gemeentelijke zelfstandigheic te behouden. Als het mislukt, wil de provincie Friesland ze herindeler met gemeenten aan de vastewal. 'onBRR WROR' 3t1bR0E]< Faunabescherming roept toeristen op naar aanleiding van het vergas sen van ganzen Texel te vermijden. Een oproep die is overgenomen door regionale en landelijke media, zonder dat daarbij andere partijen in deze kwestie aan het woord zijn gelaten. Hoe ervaren Texelaars deze negatieve aandacht in de media en moet er actie worden onder nomen? Van alle kanten Wouter de Waal, directeur van VW Texel: 'Dit wordt in het extreme getrokken en dat trekt de aandacht van de media. Faunabescherming zou er beter aan doen om de strijd op inhoudelijke en juridische argu menten te voeren en niet over de ruggen van de Texelse onderne mers. Ik hoop dat Faunabescher ming weet wat ze doet. Texel, dat voor tachtig procent afhankelijk is van het toerisme, heeft een hart stikke goed imago en zij probe ren dit willens en wetens kapot te maken. Ik zou graag met ze in gesprek gaan. Maar ik denk niet dat Texel nu de publiciteit moet zoeken met een tegenactie. Dat roept weer publiciteit op en ik denk niet dat Texel daarbij gebaat is. Voor zover ik weet hebben wij nog maar een paar reacties binnen en ik heb het gevoel dat dit iets is dat wel weer overwaait.' Pauline de Jong van Faunabe scherming: 'Met deze actie willen we bereiken dat toeristen gaan nadenken over welke bestemming ze kiezen.' Geconfronteerd met de stelling dat ze daarmee niet zozeer de initiatiefnemers van de actie treft, maar vooral veel Texelse onder nemers die het van het toerisme moeten hebben en die dit Faunabe scherming niet in dank zullen afne men: 'Ik verwacht niet dat veel men sen na onze oproep daadwerkelijk van hun vakantie naar Texel zullen afzien. Velen hebben al geboekt. Maar we hopen wel dat ze ver ontwaardigd en kwaad worden en Sanne Brügemann, voorlichter van de gemeente Texel: 'Laat duide lijk zijn: niet de gemeente heeft het initiatief genomen, maar de ILG Gebiedscommissie. Wij krijgen hier wel veel vragen over, ook van de pers. En mensen maken hun mening kenbaar. In totaal 150 kaarten en 25 e-mails. Zodra deze maand voorbij sn aritu'sr Ansichtkaart over Texel, zoals deze hierover vragen zullen stellen. Zodat vogeleiland Texel, ook omdat het zó afhankelijk is van het toerisme, tot het besef komt dat dit nooit meer mag gebeuren. Ondernemers moe ten niet kwaad op ons zijn, maar op de burgemeester van Texel.' wordt verspreid. is en Duke Faunabeheer zijn werk heeft gedaan, treedt de ILG hierover naar buiten. Vragen beantwoorden we zoveel mogelijk en meningen nemen wij ter kennisgeving aan. We zeggen onder meer dat de rech ter hierover een uitspraak heeft gedaan en dat dat betrekking heeft op Texel.' De Stichting Gemeenschaps fonds Texel (het 'Texelfonds') heeft subsidies toegekend aan de Historische Vereniging, de Stich ting Dorpsherstel en het IVN, voor projecten die als waardevol voor de Texelse samenleving worden beschouwd. Viverra Films uit Hil versum krijgt een bijdrage voor een documentaire over het tuin- wallenlandschap. De Historische Vereniging krijgt €5.000,- voor de aankoop van 4879 oude ansichtkaarten. De verza meling, waarin diverse zeldzame exemplaren zitten, is getaxeerd op €13.000,-, de Historische Vereni ging kan hem voor €10.000,- over nemen. De collectie is oorspronke lijk afkomstig van wijlen Jan Bruin van hotel Zeerust in De Koog. De Stichting Dorpsherstel Texel is bezig met de voorbereiding van de restauratie van de muur rond het kerkhof van De Waal. Voor het financieren hiervan worden diver se geldbronnen aangeboord. Als het niet lukt hiermee de kosten te dekken, is het Texelfonds bereid maximaal €15.000,beschikbaar te stellen. Het betreft dus een garant stelling. Ook voor de afdeling Texel van het IVN (Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie) is een garantstel ling beschikbaar. Als de vereniging er niet in slaagt de dit jaar te hou den natuurgidsencursus financieel ond te krijgen, kan zij rekenen op €2.000,- uit het Texelfonds. De cur- Stelling deze week: Nu de energieprijs snel stijgt moe ten de regels voor het bouwen van windmolens op Texel worden ver soepeld. Geef uw mening op www.texelsecourant.nl Vorige stelling: De toeristische slaapplaatsen in Panorama mogen worden verplaatst naar De Lindeboom. Mee eens (44%) Niet mee eens (56%). 105 stemmen sus is bedoeld om dertig bij het IVN aangesloten vrijwilligers te scholen in het leiden van natuurexcursies, wat eraan bijdraagt dat de Texelse natuur bij een breed publiek onder de aandacht wordt gebracht. Het IVN kreeg al een subsidie van de gemeente en ook de leden leveren een bijdrage, maar er is nog een tekort. Cineast Manfred van Eyk van Viver ra Films uit Hilversum krijgt van het Texelfonds €10.000,- als bijdrage in de kosten van een documentaire over het tuinwallenlandschap van Texel. De film maakt deel uit van een serie over Nederlandse cultuur landschappen en zal worden uitge zonden door de NCRV. Daarnaast zullen DVD's van de film beschik baar zijn voor educatief gebruik op en buiten Texel. In de omgeving van Den Hoorn zijn intussen de eerste opnamen gemaakt met Maarten van Rossum als presentator. Het bestuur van het Texelfonds denkt dat de film ingezet kan worden bij het stre ven naar meer overheidssteun bij het behoud van het tuinwallenland schap en de schapenhouderij. Meer informatie over het Texelfonds (met onder meer een opsomming van eerder toegekende bijdragen) is te vinden op www.texelfonds.nl. Texels gedicht op tuinkalender Het gedicht Primavera van Karin Beumkes wordt opgenomen in de literaire Tuinscheurkalender van 2009. De kalender wordt uitgege ven door uitgeverij Contact en staat onder redactie van Romke van der Kaa en tuinspecialist Paul Geerts. De kalender bevat onder meer recepten, literaire anekdotes, afo rismen, wetenswaardigheden over tuinevenementen in binnen- en bui tenland en klimatologische gege vens. Beumkes zegt zeer verrast te zijn dat haar gedicht is uitgekozen. 'Contact is niet de minste uitgeve rij. Ze geven bijvoorbeeld boeken uit van Midas Dekkers. Je weet nooit waar dit toe leidt.' De kalender wordt gedrukt in een oplage van 10.000 en zal onder meer via inter net worden verkocht. Het gedicht is te lezen op de literatuurwebsite Meander. Een voorstel van de WD om het zogeheten het recht op onder zoek voor de gemeenteraad te laten vastleggen, roept wisse lende reacties op bij de politieke partijen. Gemeenteraden kennen sinds de invoering van het dualisme in 2002 een recht op onderzoek. Dat biedt raadsleden de mogelijkheid om, net als de Tweede Kamer, een commis sie in te stellen die onderzoek doet naar vermeende misstanden en ver antwoordelijken kan ondervragen. Veel gemeenteraden, waaronder die van Texel, hebben dat recht formeel nog niet vastgelegd omdat het een zwaar middel is. De WD wil dat nu wel doen. Com missielid Jos de Wolf zei tijdens de raadscommissie Middelen dat de liberalen alleen gebruik van het recht willen maken als het echt nodig is, maar de mogelijkheid al wel op de plank willen hebben lig gen. 'Het zal de noodzaak om extra raadsvergaderingen aan te vragen kleiner maken.' Texels Belang, D66 en Fractie Weijers zagen het plan absoluut niet zitten. Zij vonden het een veel te zwaar middel om in te zetten. Frans Visman (D66) merkte op dat er ook nog een lokale rekenkamercommis sie is die onderzoek kan doen. De PvdA en GroenLinks zagen er wel wat in om het recht het vast te leg gen. 'Maar het recht van onderzoek is iets waar je wel integer mee moet omgaan', aldus Rikus Kieft (Groen Links). Hij plaatste kanttekeningen bij de link die de WD legde tussen het invoeren van het onderzoeks recht en de plannen om dan min der extra raadsvergadering aan te vragen. Burgemeester Joke Geldorp riep de politieke partijen op het recht van onderzoek los te zien van de WD. Zij wees de commissieleden erop dat het een democratisch grond recht is van de gemeenteraad. Het onderwerp wordt op 8 juli nader besproken in de raad. Dirk Kuip uit De Koog krijgt van b en w geen medewerking voor het verplaatsen van zijn woning aan de Pontweg naar een andere plek op zijn terrein. Volgens het college wordt niet voldaan aan de voorwaarden waaronder een dergelijke verplaatsing toelaat baar is. De woning - een bungalow - staat vlak bij recreatiepark 't Langebosch, dat bestaat uit twee appartementen, een luxe recreatievilla en een voor recreatief gebruik bestemde kleine stolp. Kuip nam onlangs alleen het huis over van de familie Kees en Elly van Heenwaarden. Het is gedateerd en aan groot onderhoud toe. Kuip wil het vervangen door nieuwbouw in de vorm van een karakteristieke stolp met een oppervlakte van 250 vierkante meter op een meer riante plek op grotere afstand van het DlpLONfl Verstrooide professoren? Nogmaals Pauline de Jong: 'Inder daad heeft de rechter uitspraak gedaan, maar daar zijn wij het niet mee eens. Die uitspraak kunnen we niet veranderen en omdat er niets illegaals gebeurd kunnen we ook de politie er niet op afsturen. Maar we zijn vrij om onze mening te uiten. We zijn blij dat we die in zoveel media teruglezen.' Renée Smal, persvoorlichter van Ecomare: 'Ik heb er nog geen vra gen over gehad, ook geen inhoude lijke. Ook niet aan de balie, wel af en toe een opmerking. Als je me vraagt hoe we hier mee om zouden gaan, dan zou ik zeggen: Ecomare geeft voorlichting en educatie. Dat boeren last hebben is duidelijk. Heel veel andere dingen zijn echter onbe kend, zoals het nut van het doden van ganzen.' Iwan Groothuis, directeur van Vakantiepark De Krim en interim voorzitter van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers: 'Ik heb niet de indruk dat dit bij ons in het park leeft en dat mensen er specifiek naar vragen. En ik krijg uit onze eigen organisatie geen signalen dat het onze bezetting negatief beïn vloedt. Ook binnen TVL heb ik er niemand over gehoord. We moe ten er zelf ook geen publiciteit aan geven. Dan blijft het doorgaan in de hoofden van de mensen. Het is wel een lastig vraagstuk. Als je daarmee aan de slag gaat, moet je dat achter de schermen doen.' Gerard Timmerman Halverwege de Wilhelminalaan kun je de bus al zien staan. Hij is zwart met gele letters, je ziet hem niet snel over het hoofd. Dichterbij komend, blijken de donkere delen uit oude foto's te bestaan. Gezichten van vroeger, van mensen door de jaren heen. Hele geschiedenissen staan er op afgebeeld. Harde realiteit is de parkeerwachter die naast de Geheugenbus staat opgesteld en niet op de hoogte blijkt te zijn van het feit dat er toch echt toestem ming is het gevaarte op de parkeer plaats bij AH te stallen. Speelt het geheugen hier parten of is er iets niet doorgegeven? Na wat heen en weer gebel parkeert chauffeur Chris Hiel uit Amsterdam zijn bus aan de zijkant van Sonnevanck. De tijd dringt, over tien minuten kunnen de eerste bezoekers zich aandienen. De bestuurder draait de luifel uit en begint met stoelen te slepen om buiten een gezellig zitje te maken. Er worden vlaggetjes opgehan gen, informatieborden geplaatst en lopers uitgelegd. Terwijl de mede werkster van De Omring en de vrij willigers van het Alzheimer Café zich binnen voorbereiden op hun taak voor deze middag, maakt de chauffeur tussendoor ook nog even koffie. Terwijl ze dat buiten onder de luifel opdrinken - het lijkt net kamperen met de caravan, jammer van al dat blik waar je op uitkijkt - komt stipt om één uur de eerste bezoeker binnenstappen. Ze wil graag wat folders mee voor een familielid. Ter wijl ze wordt geholpen een keuze te maken - er is heel veel voorlich tingsmateriaal - vertelt de chauf feur dat hij al om half vijf op pad is gegaan. 'Texel is natuurlijk een uitzondering. Verder kun je vanuit Amsterdam haast met', vertelt hij lachend. 'De Geheugenbus is een experiment waar we twee maan den geleden mee zijn gestart. Eind november wordt door de sponsoren gekeken of de bus m een behoefte voorziet. Ik rij heel Noord-Holland door. Iedere dag een andere loca tie. Ach, je komt nog eens ergens. En ik moet zeggen, de bezoekers zijn steeds anders. Dat wisselt per plaats. Vanmorgen stonden we in De Koog. De mensen op Texel zijn open, maken snel een praatje en kennen elkaar bijna allemaal. Is dat in Den Burg ook zo? Kennen jullie ook zoveel mensen hier?' Reken maar, verzekeren we hem. Vanaf dat moment is er geen tijd meer voor een praatje, de bezoekers lopen binnen. Voor informatie, voor een praatje, voor een test. Die is zonder meer favoriet. Bijna alle mensen komen opgelucht de bus uit. Volgens de vragen die ze hebben bear* "oord, is het met hun geheugen niet zo slecht gesteld als ze dachten. Een hele opluchting. 'Een mens lijdt het meest, door het lijden dat hij vreest', merkt een oudere heer op bij het afscheid. Als het tegen vieren loopt, hebben meer dan dertig Texelaars een bezoek aan de bus gebracht en zijn er veel vragen gesteld. Over erfelijkheid, over angsten, over twij fel. Aan de doelmatigheid en het nut van de bus kan vandaag niet worden getwijfeld. 'Maar gistermid dag stond ik ergens in de noordkop, waar niemand op de bus afkwam', meldt de chauffeur'Ja, de burge meester liet z'n gezicht even zien. Voor de vorm heeft hij nog een test ingevuld. Nee, dan liep het vandaag stukken beter. En nu snel op weg naar de boot van vijf uur. Dames, het was me een genoegen. Tot later dit jaar, als ik het eiland misschien nog een keer aan mag doen. Margreet Berndsen recreatieparkje. Door deze verplaat sing in noordwestelijke richting zou de stolp aan de Pelikaanweg komen te staan. Kuip wil bovendien dat het voor wonen bestemde bebou- wingsvlak wordt vergroot tot 5000 vierkante meter. B en w vinden het vervangen van een woning door nieuwbouw op dezelfde plek of op korte afstand daarvan aanvaardbaar en in andere gevallen is daaraan ook meege werkt via een artikel 19-procedure. Maar in dit geval staat de gevraagde stolp te ver naar voren en wordt niet voldaan aan de afstand van mini maal dertig meter van de as van de weg. Bovendien meent het college dat de beoogde bouw te weinig aansluit bij de bestaande woonlo catie en een te groot beslag legt op de agrarische functie van dit terrein. De gevraagde situering buiten het bebouwingsvlak is bovendien strij- 'Ballenactie geen flessentrekkerij' Pieter de Leeuw betreurt de com motie die is ontstaan nadat zijn bedrijf Simo Communicatie uit Rijswijk Texelse bedrijven had benaderd om voetbalverenigin gen een bal te sponsoren. Lia Duinker uit Nieuweschild waar schuwde dinsdag in deze krant dat het bedrijf ongevraagd spon sors wierf. Ze was zelf bena derd als ondernemer, terwijl ze als bestuurslid van SV Oosterend wist dat de vereniging niet op de hoogte was van de actie. Volgens De Leeuw is Simo sinds twee maanden in grote delen van het land op deze manier actief en waren nooit eerder problemen gere zen. 'Ook op Texel verliep de actie goed. Ongeveer 75 bedrijven heb ben toegezegd één van de clubs een bal te schenken. Nadat het bij jullie in de krant is gekomen, heb ben drie ondernemers gebeld om zich terug te trekken. Dat is natuur lijk hun goed recht. Achteraf was het handiger geweest de clubs van te voren op de hoogte te stellen. Maar flessentrekkerij is het zeker niet.' De Leeuw zegt zijn 'uiterste best te zullen doen om de verstoor de relatie met het bestuurslid van SV Oosterend te herstellen'. Simo gebruikt de ballenactie onder meer om reclame te maken voor Passie voor Voetbal, een elektronisch tijd schrift over amateurvoetbal dat half juli online gaat. dig met het stolpenbeleid. Ook de gevraagde uitbreiding van het voor wonen bedoelde bestemmingsvlak kan volgens het college niet door de beugel, omdat de bestaande natuurlijke erfbegrenzing (oorspron kelijke groensingel, sloten of tuin- wallen) niet wordt gevolgd. Boven dien leidt het bouwplan tot opdeling van bestaand agrarisch gebied en dus tot verdere verkaveling, wat niet goed is voor de agrarische hoofd functie van deze omgeving. Ben w komen tot de slotsom dat Kuip zijn stolp binnen het bestaande bebou wingsvlak zal moeten plaatsen. Als hij dat doet, heeft hij wel vrijstelling nodig wat betreft de voorgeschre ven minimumafstand van vijftig meter van de as van de weg. Het is mogelijk die vrijstelling te knjgen tot 60 procent van deze afstand zodat het dertig meter wordt. Verkeersregelaars van een bedrijf uit Obdam worden de komende tijd ingezet om verkeer op de openbare weg te regelen als het druk is bij de boot. Het bedrijf neemt het werk over van de poli tie die er geen mankracht meer voor heeft. Het gaat onder meer om het leiden van autoverkeer naar het fietspad langs de Pontweg als het opstelter rein vol staat. Voorbij de stoplichten blijft TESO het verkeer regelen De politie had in 2006 al eens aan gegeven eigenlijk geen uren meer aan het werk te kunnen besteden, maar bleef het daarna toch doen omdat de gemeente er ook niet aan toekwam. Een tijdje geleden zei de politie opnieuw geen tijd meer te hebben, waarna in overleg met de gemeente en TESO werd besloten die taak alsnog naar de gemeente over te hevelen omdat het om de openbare weg gaat. Burgemeester en wethouders wil len het werk voor de rest van het jaar uitbesteden aan Noord Holland Bewaking uit Obdam dat verkeers regelaars in dienst heeft. Het college wil daarvoor €16.300,- uittrekken en ten laste laten komen van de alge mene reserves. De gemeenteraad moet in september formeel nog een besluit over die voorstellen nemen, maar vooruitlopend daarop heeft het college het bedrijf alvast ingezet om verkeer te regelen. In het week end van de Ronde om Texel was het voor het eerst actief. Er was ook nog gekeken naar de diensten van een bedrijf in Den Helder, maar dat was duurder. Op basis van inschattingen van TESO wordt bepaald wanneer de verkeersregelaars nodig zijn. De gemeente wil een bijdrage vragen aan de provincie omdaEzij nog altijd eigenaar is van de Pontweg. De gemeente doet alleen het beheer van de weg. Later dit jaar wordt bekeken hoe de verkeerszaken vanaf 2009 moeten worden afgewikkeld. Bedoeling is dat tegen die tijd de afwatenng onder het noodopstelterrein goed is geregeld, zodat daar bij drukte ook weer volledig gebruik van kan worden gemaakt. Nieuw zebrapad bij De Bruinvis Op de Loodssingel bij de krui sing met de De Houtmanstraat in Oudeschild komt een zebrapad. Dat hebben burgemeester en wethouders besloten na meldin gen van openbare basisschool De Bruinvis dat zich geregeld onvei lige situaties voordoen. Bij de kruising is het druk als de school in- en uitgaat. Er wordt geparkeerd, er rijdt veel verkeer en kinderen lopen erlangs naar school. Zowel de schoolleiding als de medezeggenschapraad trok aan de bel om het veiliger te maken. Het college heeft van de week diverse verkeersbesluiten genomen op advies van de Overleggroep Ver keerszaken. De Keesomlaan wordt een voorrangsweg ten op zichte van de Anne Frankstraat, het onver plichte fietspad langs de Krimweg bij De Cocksdorp wordt verplicht gemaakt zodat alleen nog motor voertuigen en brommers over de hoofdrijbaan rijden en de bebouw de kom van Oudeschild wordt een stukje uitgebreid. Het bord bebouwde kom dat nu nog nabij de kruising van de IJsdijk met de Laagwaalderweg staat, gaat een stuk achteren naar de noordelijke aansluiting op de haven (ter hoogte van Tatenhove). Dat gebeurt omdat er de afgelopen jaren bedrijfsge bouwen en het grote parkeerterrein langs de IJsdijk zijn bijgekomen. Het gevolg is dat een groter stuk van de IJsdijk een 50 km weg wordt. Het college heeft besloten voorlopig nog geen extra maatregelen in de Kogerstraat in Den Burg te nemen. Daar had een bewoner om verzocht. Die had het college geschreven dat de maximumsnelheid van 30 km geregeld wordt overschreden. Bur gemeester en wethouders willen eerst de aanleg van de rotonde op de kruising met de Bernhardlaan afwachten en zien wat dat voor effecten in de Kogerstraat oplevert.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5