'Het gaat erom dat het schoon is tussen de oren' m 'Koning' Schoorl versus 'keizer' Witte Getrainde atleten snel in estafette Texeltour voor bijzondere oldtimers TEXELSE 7 COURANT Vrouwenkoor geeft gevoelig zomerconcert Steun voor nieuwe subsidieverordening gr VRIJDAG 27 JUNI 2008 Sinds bijna een kwart eeuw is Henk Witte, ook wel bekend als De Baron, de onaantastbare kei zer van handboogvereniging De Eilandschutters. Maar als het aan koning Gert-Jan Schoorl ligt, komt er dinsdag een einde aan zijn heerschappij. De keizerver- schieting, waarin beiden 32 pijlen schieten, belooft een zenuwslo pende gebeurtenis te worden. 'De techniek hebben we allebei, het gaat erom dat het schoon is tus sen de oren, anders kun je beter thuis blijven.' Het imago van Witte bij De Eiland- schutters is dat van een onaantast bare. In het oprichtingsjaar 1974 moest hij de eer nog aan zijn broer Gerard laten, maar daarna veroverde hij driemaal op rij de titel van koning, waarmee hij het recht verwierf zich keizer te noemen. Een sterke titel, want de keizer mag alleen worden uitgedaagd door de schutter die driemaal op rij de koningverschie- ting wint (waaraan de keizer niet meedoet). In al die jaren dienden zich niet meer dan twee troonop volgers aan. De vorige week over leden Sieme de Porto had in 1981 succes, maar moest in 1984 alweer het onderspit delven tegen een op revanche beluste Witte. Bijna twee decennia later deed Ronald Witte een poging, maar hij faalde. Schoorl lijkt een geduchte uitdager. Hij begon tien jaar geleden met boogschieten en had al vrij snel succes. Na vijf jaar werd hij voor het eerst koning. Die titel moest hij een jaar later afstaan aan Peter Keijser, maar in de jaren erop won hij driemaal op rij. Schoorl is er trots op: 'Het is een lastige wedstrijd, die wordt ervaren als de belang rijkste van het jaar. Je kunt het hele jaar de beste zijn, maar het gaat om die ene dag. Dan moet je het goed voor elkaar hebben. En je moet geconcentreerd blijven tot het eind. De verschillen zijn vaak zó klein, dat de laatste pijl het verschil kan maken. De laatste keer had ik maar twee punten voorsprong op Johan Tromp.' Witte is het met hem eens. 'Je moet je zenuwen de baas blijven. Dat is makkelijker gezegd dan gedaan. De ene mens is nu eenmaal stressbestendiger dan de ander. Ik zelf blijf altijd vrij rustig. Als ik een misser schiet, raak ik niet zomaar van slag.' Schoorl: 'Dat geldt voor mij ook. Ik geef niet op.' Hoewel Witte heeft bewezen goed met spanningen te kunnen omgaan, is hij niet favoriet. Door een hard nekkige schouderblessure stond hij twee jaar op non-actief. Pas nadat Schoorl een paar weken gele den voor de derde maal op rij de koningstitel had verworven en dui delijk was dat er een keizerverschie- ting in het verschiet lag, is Witte weer voorzichtig begonnen. 'Nood gedwongen schiet ik nu met een boog die vijftien pond lichter is dan mijn oude. Het is wel even wennen. Ik ben mijn routine kwijt. Bovendien had ik vroeger eelt op mijn vingers én is mijn baard eraf. Dat is trou wens geen nadeel, want het contact met de boog is nu beter.' Witte verraste op zijn eerste training door direct een gemiddelde van 8,67 bij elkaar te schieten. Dat is wat minder dan Schoorl, die op goede dagen met 30 pijlen scores van 270 punten realiseert. Van zijn eigen top is Witte nog verder verwijderd. Vóór zijn blessure was 280 punten geen uitzondering. Zijn persoonlijk top- score (en het clubrecord) bedraagt zelfs 292 punten. Bescheiden: 'Dat Gert-Jan Schoorl (links) hoopt Henk Witte te onttronen als keizer van De Eilandschutters. was in de oude zaal (de een paar jaar geleden gesloopte Ferrever, red.) op een afstand van 21 meter. Nu schieten we op 25 meter. Maar het was inderdaad best een aardige score.' De keizerverschieting staat gepland voor dinsdag 1 juli. Hoewel de hele vereniging benieuwd is naar de afloop, zijn toeschouwers niet welkom. Om de rust niet te ver storen, mogen tijdens de wedstrijd maximaal vijf mensen in de zaal zijn, inclusief de scheidsrechter. De andere twee zijn de secondan ten. Schoorl wordt bijgestaan door Johan Tromp, Witte door Aad van Gils. Witte: 'Het is een soort ere- baan. De secondant haalt de pijlen eruit, haalt nu en dan wat te drinken en probeert de scheidsrechter te beïnvloeden wanneer hij denkt dat het nodig is. Dat gebeurt niet vaak, natuurlijk. Maar er zijn twijfelgeval len, waarbij de pijl precies op de grens van twee getallen zit. In zo'n geval heeft de secondant het recht zijn zegje te doen.' Over de uitslag valt op voorhand weinig te zeggen, al vinden beide kemphanen het leuk erover te filo soferen. Plagerijen over en weer horen daar bij. Witte: 'Ik denk dat ik het iets gemakkelijker heb dan Gert-Jan.' Zich naar zijn oppo nent kerend: 'Je krijgt 'm abso luut niet cadeau. Maar ik vind het ook niet zo erg als ik 'm kwijtraak. Dan kan ik ook weer eens aan de koningverschieting meedoen.' Hij geeft Schoorl een flinke klap op de schouder, maar die blijft uiterlijk onbewogen: 'Als-ie getraind heeft, komt het erop aan. Zo niet, dan win ik. Maar serieus: als ik 280 punten schiet en verslagen word, kan ik er vrede mee hebben. Liever dan met een score van 240 kampioen te worden.' Witte riposteert: 'Dat gaat niet gebeuren, dat verzeker ik je. Ik heb er best zin.' Grijnzend: 'Ik hoop op 'n jaarlijkse wedstrijd. Als Gert-Jan volgend jaar weer koning wordt, mag-ie me opnieuw uitda gen.' Schoorl reageert rustig: 'Ik ga er van uit dat het een eenma lige vertoning wordt.' Waarop Witte zacht voor zich uit mompelt: 'Keep on dreaming...' Joop Rommets Zuivere klanken tijdens 'Gevoelig, afwisselend en vol emo tie', was vrijdagavond een veelge hoord geluid na het traditionele zomerconcert van het jubilerende Texels Vrouwenkoor. Tempo en passie werden afgewisseld met ingetogen zang. Speciaal voor het jubileum werd het Projectkoor Texel ingesteld. Dit koor bestond uit zangers en zangeressen van verschillende koren en speelde eenmalig tijdens het zomerconcert. Beurtelings brachten de beide koren een aantal liederen ten gehore. Deze afwisseling zorgde voor een gevan- eerd repertoire. De arrangementen kwamen van klassieke en moderne componisten als Schubert maar ook van Andriessen. Het repertoire werd helder toegelicht door dirigent Arie Groen. Het vrouwenkoor startte de avond ingetogen en zuiver met twee a capella nummers. De andere num mers werden opgeluisterd met orgel en trompet van resp. Annemiek en Roxi Jasper en met cello van Naomi Rubinstein. Het spel van Roxi was verrassend maar wel een tikje zwaar voor de composities van Giordani en Caldara. Vervolgens zong het Projectkoor een aantal ingewikkelde stukken. De ver taling van Jauchzet dem Herren van Schutz werd door twee koren tege lijkertijd gezongen. Met de vertolking van het weemoedige De Profun- dis van componist Gluck wist het koor het respect van het publiek af te dwingen. Het gelegenheidskoor was slechts een paar keer samen gekomen om te repeteren. Bij het lastige stuk Beatus Vir van Monte verdi waarbij het tempo voortdurend wisselde, liep de begeleiding en de zang niet altijd parallel. Toch sloegen ze zich er kranig doorheen. Voor de pauze liet het vrouwenkoor nog vier nummers horen. Met name het nummer O Sacrum Convivium leek het publiek aan te grijpen. Mensen vergaten eerst te klappen en toen ze alsnog klapten, keken sommige toe schouwers verstoord achterom. Na de pauze was de sfeer luchtiger met nummers van John Lennon en Paul McCartney. De liedjes werden door het projectkoor a capella gezongen. De afsluiting was voor het vrouwen koor. Zij brachten een medley uit de musical Evita ten gehore. Tromep- tiste Roxi Jasper kwam tijdens de medley goed tot haar recht. Moeder en dochter Jasper genoten zichtbaar van het samenspel. Een vertolking van Don't cry for me Argentina van sopraan Dory Verschoor werd door het publiek gewaardeerd met een staande ovatie. Texel op CNN Een reportage over de Ronde op Texel is terug te vinden op de websi te van CNN, de wereldwijde nieuws zender. Aan het woord komt Mitch Booth en Xander Pols en in het bijna zeven minuten durende filmpje zijn fraaie beelden te zien van de cata marans voor de Texelse kust. Alleen de presentatrice bevindt zich wel in een heel on-Texels decor... Het film pje is te vinden via www.cnn.com. Kampioenschap gemengd dubbel Bij tennisvereniging Deuce deden de afgelopen weken 56 deelnemers mee aan de mixkampioenschappen. De wedstrijden werden over het alge meen onder goede weersomstan digheden gespeeld. In de beginnercategorieën 8 en 9 deden naast een flink aantal oud gedienden ook nieuwe leden mee. Zoveel zelfs dat in twee poules moest worden gespeeld. Ook de catego rieën 4, 5 en 6 werden in twee poules gespeeld. De categorie 7 was een aparte klas se. die in vier poules werd gespeeld. Na de kampioenschappen mixdub- bel (waann teams van man en vrouw het tegen elkaar opnemen), kan de vereniging zich opmaken voor het Tesseltoernooi, dat dit jaar plaats vindt van 13 tot en met 20 juli. Bij dit toernooi is plaats voor ervaren en beginnende tennissers. Inschrijven is nog mogelijk. Uitslagen: GD 4/5/6:1 .Ingrid Saal-Leo Saai; 2.Cobie Kooi- ker-Bremer-Henk Groen; 3/4.llse Pastoor-Riek van der Wal; 3/4.Wies Rijk-Hans Witte. GD 7: 1.Melanie Betsema-Antoine Kersten: 2.Kann van Veen-Kiltz-Gerard van Veen; 3/4.AA Voer man-Hans Bakker, 3/4.Nel Kant-Rob van der Kooi. GD 8/9: I.Marga Loos-René Verduyn; 2.Brenda Kager-Pieter de Ridder 3/4.Simone Schutjl-M3rc Schuijl; 3/4.Daisy van Leeuwen- Joost Bneko. De nieuwe subsidieverordening kan rekenen op steun van de poli tieke partijen. Dat bleek tijdens de raadscommissie Welzijn. Vraagte kens waren er over het wegvallen van het woord 'welzijn', dat heeft mogelijk consequenties. De nieuwe verordening is een samen voeging van de huidige algemene subsidieverordening en de subsidie verordening voor welzijnssubsidies. Commissielid Eric Hercules (PvdA) merkte op dat in de nieuwe veror dening het begrip welzijnsinstellin- gen niet meer wordt genoemd. Dat heeft als gevolg dat organisaties die niets met welzijn te maken hebben straks ook een beroep kunnen doen op de gelden die voor welzijnsorga nisaties beschikbaar zijn. Hij wilde daar nadere tekst en uitleg over. De andere commissieleden wilden dat ook. Wethouder Marian Merkelbach (welzijn) liet weten dat het woord 'welzijn' bewust uit de nieuwe ver ordening is geschrapt. Vóórdat die in werking treedt (1 januari 2009) wil het college nog nadere beleidsre gels aan de verordening toevoegen om meer duidelijkheid te scheppen. Ze zegde de commissieleden toe dat zij nog nader over de beleidsre gels worden geïnformeerd. Dinsdag 8 juli wordt het onderwerp behan deld in de gemeenteraad. De nieuwe verordening kent niet veel verschillen ten opzichte van de vorige regeling. Er wordt nadruk kelijker naar gestreefd dat subsidies zoveel mogelijk worden gebruikt. Organisaties mogen volgens het nieuwe regime maximaal 25 procent van een budgetsubsidie gebruiken voor de opbouw van reserves of een weerstandsvermogen. In de huidige verordeningen worden daarvoor nog geen getallen genoemd. Het college wil met de grens voorko men dat subsidies als 'dood geld' op de plank blijven liggen. Volgens het college is 25 procent royaal. Er wordt gerefereerd aan andere gemeenten die een grens van 15 tot 20 procent trekken. In het concept wordt onder meer beschreven aan welke criteria een organisatie (veelal verenigingen en stichtingen) moet voldoen om voor subsidie in aanmerking te komen. Ook wordt beschreven aan welke spelregels het college zich houdt. De subsidieverordening kent een onderscheid in structurele en inci dentele subsidies. Tot de eerste categorie behoren de budgetsub sidies en waarderingssubsidies. Onder de incidentele worden de projectsubsidies en investerings subsidies verstaan. Een waarde ringsubsidie kan ook incidenteel worden aangevraagd (bijvoorbeeld voor jubilea). De uiterlijke termijn waarop inci dentele subsidieverzoeken moeten worden ingediend, is aangescherpt naar minstens dertien weken vóór de te houden activiteit. Structurele subsidies moeten standaard voor 1 september worden aangevraagd. Het concept wordt besproken in de raadscommissie Welzijn. Een eer dere bespreking van het stuk met verenigingen en stichtingen leverde weinig verrassingen op. De meeste vragen gingen over de mogelijk heden een eigen vermogen op te bouwen. Oudeschild was zaterdag het startpunt voor een tour over Texel met een negental Panthers, een oldtimer waarvan er in Nederland slechts 60 rondrijden. De auto's trokken dan ook veel bekijks. John en Isabel Erkemeij uit Brabant hebben een speciale band met Texel en wilden de derde georganiseerde Nederlandse rit op Texel organise ren. 'We zijn hier getrouwd en zijn gek op het eiland. Het is een prach- teiland voor een toerrit met een oldtimer. We hebben ook nog geluk met het weer!' Liefhebbers van deze auto's zijn volgens hen niet in een hokje te stoppen. 'Je wordt ver liefd op een Panther en wilt er een kopen óf niet. Dat is niet aan leeftijd gebonden.' Zelf liepen ze tijdens een vakantie in Engeland tegen een Panther aan. Elke dag reden ze er voorbij en werden steeds enthousi aster. Aan het einde van de vakantie reden ze hem naar Nederland. Van de Britse oldtimers zijn er in totaal slechts 1700 gemaakt waarvan er circa 60 in Nederland rondrijden. Er is in Nederland geen vereniging of club voor de bezitters van een Panther. 'Het moet ongedwongen en leuk blijven. Een club maakt het zo officieel. Nu kun je met een aantal liefhebbers besluiten om naar Texel te gaan en doet het er niet toe dat er maar negen kunnen.' Voor de deur bij hotel De Zeven Provinciën trok ken de Panthers veel bekijks. Het gemêleerde gezelschap liep trots rond en vergeleek de verschillende typen met elkaar. Onderwijl glimla chend naar fietsers en wandelaars die hun activiteiten staakten om te kijken en foto's te nemen. Voor de eigenaren van de oldtimers was dit de derde gezamenlijke rondrit. Twee jaar geleden was Brabant het decor van een dagtocht. Het kleurrijke geheel reed de hele dag over Texel. legen Panthers op een rij in Oudeschild Dertig teams van vier lopers deden maandagavond op de atletiekbaan in Den Burg mee aan de jaarlijk se estafetteloop. Naast teams van bedrijven probeerden ook families en scholen zo snel mogelijk te zijn. Elke atleet liep twee rondjes van 400 meter. Velen hadden fanatiek getraind, want er werden scher pe tijden gerealiseerd. De beste individuele prestatie werd geleverd door Jaap Witte van het familieteam Witte. Hij deed slechts 2.07 minuten over 800 meter. Judith van Bleijs- wijk van het NIOZ was in 2.51 de snelste dame. Uitslagen: Scholen onderbouw: 1 Jozefschool I 12.01 - Wessel Klltz (2.50), Axel Garritsen (3.07), Patrick Nieboer (3.03), Jelle van der Duim (3.01); 2.Jozefschool II 13.26 - Amaya Vor- steveld (3.17), Mirjam Bakker (3.35), Clndy de Ridder (3.20), Isabella Schermer (3.14), 3.Thijsseschool 14 19 - Imme van de Velde (3.53), Mike (4.00), Nickay Sangers (3.04), Joop Bonnet (3.22). Scholen bovenbouw: 1.0SG II 12.26 - Doe- ke Eijzinga (3.31), Marleen Tromp (3.29), Bart Boogaard (2.48), Daniël Montesinos (2.38); 2.0SG I 12.35 - Lisa Kalf (3.06), Marit Zijm (3.18), Anna van der Duim (3.15), Marloes van Rongen (2.56). Familieteams: 1.Witte 10.40 - Koen (2.34), Erwin (2.12), Tom (2.47), Jaap (2.07); 2.Daal- der 12.42 - Chns (2.37), Rebecca (3.28), Mar lon (3.28), Ron (3.09); 3.Lohse 13.44 - Lutz (2.25), Dineke (3.46), Sarah (3.48), Michiel (3.45); 4.Van Beek 13.49 - Rose (3.37), Cees (3.24), Toon (3.22), Wally (3.26); 5.Krause 14.54 - Ben (2.49), Bo (4.02), Ara (3.42), Daan (3.19). Damesteams: 1.NIOZ 13.01 - Judith van Ble- ijswijk (2.51), Barbara Zarzycka (2.59), Petra (3.07), Angela Pitcher (3.04) 2.Gemeente Texel 14.53 - Odille Nitschze (3.15), Lynda Houben (3.25), Catharine Reij (3.29), Inge Brussee (3.44) 3.Rebotex 15.13 - Heidi (4.07), Joyce (3.17), Els de Jager (4.04), Melanie (3.45) 4 B B 16 42 - Sabine Beijert (3.21). Helena Duinker (4.23). Joan- nie Schaapman (4 31). Sigrid Slegh-Collou (4.27). Gemengde teams: 1 Maartenhuis 13.02 - Jan Gremmen (2 44). Kasper van Kraai (3.03). Yvonne Agter (3.111. Ellen Douma (3.54); 2 TNT 13 24 - Marijke Stark (3.31). Carianne (3.31), Gerrie Plaatsman (3,26), Margot van der Ven (2.56): 3 Molenbos 13.42 - Come de Jager (3 09). Annelies Graaf (3.32), Marcia (3.45), Rob Teisman (3.14). Herenteams: '.Sportshop 10.01 - Robin Schoo (2.38). Jesse Hoven (2.34). Mathiis Legierse (2.28), Sander Legierse (2 21); 2.NIOZ 10.12 - Thomas Richter (2.52), Pieter van 't Hof (2.29). Yvo Witte (2.34), Cees van der Land (2.17). 3.0SG-leraren 10 32 - Ben Bakker (2 45). Goossen Karssenberg (2.51), Ben Krause (2.32), Lutz Lohse (2.21); 4.RAB II 10.42 - Pieter (2.20), Ferry van der Vis (2.28). Damèl Oosterhof (2 56). Natascha van der Vis (2.58); 5.B B 11.00 - Piet Bakelaar (2 47). Fedor van Elk (2.53), Arco Garritsen (2.43), Cees-Jan de Jager (2 37); 6.RAB I 11.01 - Cee3 Goslmga (3 08), Dennis (5.55). Paul Krugers (2.42). Martien Witte (2.24), 7.Gemeente Texel I 11 02 - Jan Frederici (2 46), Hans van Vooren (2.56), Tome Kersten (2.42). Nico Kikkert (2.38); 8.Ecomare 11.16 - Leo (3.26), Anton Hurkes (2.54). Pierre Bonnet (2.29), Ouinten van Katwijk (2.27); 9.Kooger de Ridder 11.48 - Pieter-Jan Kooger (3 09). Jan-Dirk Vermeulen (3.01), Ruud de Ridder (3.07). Dave Pastoor (2 31): 10 Rebotex 12.26 - Wesley (3.00), Hassan (3.02), Rob (3.29), John (2.55). Herenteams met één dame: 11.De Knm 12 35 - Marianne Boekei (3.38), Simon Lap (2.56), Jonan (3.00). Jitze Beintema (3.01); 12.Super de Boer 13.17 - Hidde (3 13). Al. (3.12). Menno (3.25), Launen Bakker (3 27); 13 Gemeente Texel II 15.13 - Birgit Kuip (4.27), Maarten Smit (3.34), John Koenen (3.53), Roel Struick (3.19). Ook de jongste deelnemers zetten hun beste beentje v

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7