Enorme toeloop voor eenakter over dementie Beeld- en breinkaart helpt bij het leren Vernieuwde Pelikaan rekent af met oude voorkomen TEXELSE g couRANT Moederliefde in Ecomare 'We hebben echt keihard moeten werken' 'Straks van buiten wat we van binnen al zijn' Over beeld- en taaidenkers en gebruik hersenhelften VRIJDAG 27 JUNI 2008 met dementie te maken hebben en geregeld het Alzheimer Café bezoe ken. Opvallend was eveneens het aantal medewerkers van het Ver pleeghuis en De Gollards. Onder de bezoekers ook Aris Bremer, die het stuk in 1994 schreef in het kader van het project Dementie Texel. Hoe vaak hij het zag worden opgevoerd, had hij niet geteld. 'Maar dit is de mooiste', complimenteerde hij de acteurs, lid van de Waalder toneel vereniging 't Amateurtje. Het Gebroken Licht van Troost speelt op Texel en gaat over Maar ten de Bok, die aan de ziekte van Alzheimer lijdt. Een sluipend pro ces, waarin zijn geheugen beetje bij beetje minder wordt, totdat hij eigenlijk niet meer thuis kan wonen. Dat vindt althans zijn schoondoch ter, die dagelijks over de vloer komt en de bejaarde heer steeds verder achteruit ziet gaan. De echtgenote, Alie de Bok, wil haar man het liefst zo lang mogelijk bij zich houden en durft zich daarom niet aan haar ver sleten heup te laten opereren. De Bok, ondertussen, vult zijn dagen door de administratie van vijftien jaar geleden nogmaals te doen. Ook kijkt hij veel uit het raam. Genietend van het uitzicht meent hij nog steeds het Licht van Troost te zien, hoewel hij al jaren geleden naar de andere kant van het eiland is verhuisd. Dochter Lara, die nog maar sporadisch thuiskomt, weigert de situatie te erkennen en verwijt Tot vreugde van zijn dochter (Yolanda Legierse) heeft de demente Maarten de Bok (Jan Eelman) ii gerepareerd. Moeder De Bok (Jacomien Witte) en haar schoondochter (Mary van Exel) kijken toe. Gezien het mooie weer en de aard van het toneelstuk had het organiserende Alzheimer Café op niet meer dan honderd bezoekers gerekend, maar toen dorpshuis De Wielewaal dins dagavond open ging, bleven de belangstellenden maar toestro men. Uiteindelijk moest de tus senwand worden weggehaald, zodat ook vanuit de belendende zaal naar Het Gebroken Licht van Troost kon worden gekeken. De voorstelling werd door een bont gezelschap bezocht. Naast de 'gewone' toneelliefhebbers ook mensen die in het dagelijks leven haar moeder en schoonzus dat ze te somber zijn. Dat leidt tot een ruzieachtig sfeer, die nog verder verslechtert wanneer allerlei oud zeer op tafel komt. Wanneer ze haar vader te hulp schiet wanneer hij moet plassen en bijna wordt aan gerand, verandert Lara rigoureus van gedachte. De spelers van 't Amateurtje gaven een mooie voorstelling, waarbij ze veel inbeeldingsvermogen aan de dag legden, daarbij wellicht gehol pen doordat ze in het dagelijks leven in de (ouderen)zorg werk zaam zijn. Jan Eelman was een zeer geloofwaardige patiënt, zowel in zijn onrustige verwardheid als in de spaarzame momenten dat hij besefte dat hij ziek was. Mis schien nog wel overtuigender en aangrijpender waren de discussies tussen moeder De Bok (Jacomien Witte), dochter (Yolanda Liegerse) en schoondochter (Mary van Exel), die allemaal het beste met de oude heer voor hebben, maar niet alle maal even goed raad weten met hun eigen houding en die van de ande ren. Dat de halve zaal aan het eind met tranen in de ogen zat, was wat dat betreft zowel een compliment aan de schrijver als aan de acteurs. De regie werd gevoerd door Karin Gaasbeek en Gooitzen Kedde, Tilly Leenders stond de spelers bij van uit het souffleurshokje. Joop Rommets In Ecomare is zaterdag de eerste zeehond geboren. Er worden dit jaar zes jongen verwacht. Toen de dierverzorgers een kijk je namen bij het bassin, wachtte hen een verrassing: van de zes drachtige zeehonden had er eentje geworpen. Het is een flink jong van naar schatting 12 kilo. De drachtige zeehonden zwemmen in het kraam- bassin. Dit grenst aan een kunst matig strandje. Zeehonden werpen en zogen hun jong op het droge De webcam op www.ecomare.nl staat gericht op het strandje. Daar kan het zogen van de jonge zeehond worden bekeken. Met een beet je geluk kunnen bezoekers zelfs getuige zijn van de geboorte van een zeehond. In de natuur is al een groot deel van de gewone zeehon den geboren. In Ecomare worden momenteel twee huilers verzorgd die in het wild zijn geboren. Deze huilers zijn kleiner en lichter dan de pasgeboren zeehonden uit de vaste groep van Ecomare. De huilers heb ben namelijk gewicht verloren nadat ze hun moeder zijn kwijtgeraakt, terwijl ze nog moedermelk nodig hadden. Nu worden ze gevoed door dierverzorgers. (Foto Gerard Timmerman.'Beeldbank Texel/ Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Cor van Heerwaarden een week lang een weblog bij over het reilen en zeilen van Klif 12. Hieronder een bloemlezing. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. Vrijdag Normaal gesproken had ik natuur lijk de week voor Broadway het weblog bij moeten houden, maar toen bestond het nog niet... Maar door het vele werk dat de organi satie van Broadway met zich mee bracht, is er wel heel veel werk blij ven liggen. Maar diverse zaken staan inmiddels aardig op de rails of in de steigers. De week van Jeroen Schoo Jeroen Schoo uit De Waal is de vol gende blogger in de serie De week van... Hij is voorzitter en contactper soon van de Stichting Sommeltjes- pop, organisator van het popfestival dat zaterdag 5 juli voor de vijfde keer wordt gehouden. Zaterdag Voor veel Texelaars is Klif 12 het bedrijf dat cabaret- en theatervoor stellingen aanbiedt en daarnaast uiteraard ons diner met cabaret en natuurlijk in de zomermaanden de kindervoorstellingen. Wat velen wel licht niet weten is, dat we voor de continuïteit van ons bedrijf naast die dingen ook diverse andere acti viteiten organiseren, al was het aan vankelijk maar om niet een van de zovele cafés en/of restaurants op Texel te zijn. Dan gaan we ook een film pje maken voor ons eigen nieu we diner-cabaret programma voor de komende zomer. Wil de Leeuw heeft onze ideeën inmiddels tot een perfect filmscriptje verwerkt. Een klein stukje: 12.(medium) Mrs. Miller komt verbaasd dichterbij; ^.(medi um) De vogelverschrikker grijnst met een strak gezicht. Hij heeft de kaart op zijn buik met Klif 12 20 jaar. 14.(close) Mrs. Miller kijkt blij verrast; 15.(medium) De vogelver schrikker kijkt in de verte en wenkt; 16.(totaal) In de verte komen drie blauwe dames aan dansen. Zondag Ik dacht in het kader van het 20-jarig bestaan van Klif 12 een leuke mid dag avond te organiseren met de Texelse Big Band en daarbij gezel lig een barbecue. Dat was natuur lijk ook hartstikke leuk en al gauw zat het lekker vol op ons terras. We hebben echt keihard moeten werken, omdat achteraf bleek dat we eigenlijk wat onderbezet waren. Bovendien deden we dingen die geen dagelijkse routine waren, dus het was hier en daar ook goed puz zelen en buffelen om een en ander toch uiteindelijk in goede banen te leiden. Maandag Tijdens het beslag kloppen en het bakken van de eieren heb ik twee liedjes van deze kindervoorsteling proberen in mijn kop te stampen. Vanavond zouden we - Bas en ik - nog even aan de gang met de 'Nieuwe Carmen', maar de drukte van de dag en het mooie weer bracht ons uiteindelijk naar Paal 9 naar eindelijk weer eens een echte zonsondergang. Dinsdag Tante Ko en Klojo mochten van morgen eerst nog even praten met Joop Vandekrant, want die wilde graag een stukje schrijven over het twintigjarig bestaan van het kinder theater in Klif 12 voor de Texelse Courant. Hij dacht heel even dat dit niet helemaal klopte, omdat er in het eerste jaar - 1988 - een andere groep een kindervoorstelling speelde. Maar toch klopt het wel, wist Klojo hem snel voor te reke nen. Want als je in 1989 begint en je speelt dan in 2008 nog steeds, dan is dat toch voor de twintigste keer! Nou, dan besta je ook twintig jaar! Donderdag Daarna hebben we nog het feit 'gevierd' dat Janko voor de eerste keer het bakken van de appeltaar ten heeft overgenomen. Dat kon mooi diezelfde avond, omdat we zo vroeg met het dinercabaret klaar waren. En toen de oven het sein gaf dat de taarten klaar waren, zijn we naar huis gegaan, nog even AbFab gekeken en naar bed. En zodoende de weblog vergeten... Vanmiddag gaan we weer repeteren aan het nieuwe kinderstuk. Nu nog een tekening, maar wanneer alles volgens plan verloopt krijgt De Pelikaan straks ook in het echt een heel andere aanzien. Dan heeft het wat hokkerige voorkomen van het hotel, restaurant en appartementencomplex aan de rand van de Dennen plaatsgemaakt voor een gebouw met een eigentijds uiterlijk waarin eenheid en gastvrijheid worden weerspiegeld. 'Dan stralen we ook aan de buitenkant uit wat we al jaren van binnen zijn: een luxe en gastvrij driesterren hotel', zeggen uitbaters Rob en Wendy Vos. Een hotel waarin van binnen alles op orde is en dat een goede bezet tingsgraad heeft, maar dat aan de buitenkant niet smoelt. Dat is in het kort het verhaal van De Pelikaan. Rob Vos streek er elf jaar geleden neer, nadat hij de Hogere Hotel school had voltooid. Eigenlijk met de bedoeling om er één zomer aan de slag te gaan. Maar hij voelde zich er als een vis in het water, werd in 2001 huurder van het hotel, om het in 2005 te kopen. Elf jaar waarin hij samen met echtgenote Wendy de kwaliteit naar een hoger niveau bracht. Een driesterrenho tel met een familiaire, warme uit straling. niet te hoogdravend en vooral niet te stijf. En dat een heel gemêleerd publiek ontvangt. Want de 68 appartementen die worden verhuurd trekken gemiddeld geno men andere gasten dan de hotelka mers, waarvan er straks 58 zijn. 'De appartementen trekken een publiek dat doorgaans wat langer op vakantie blijft en die veel bewuster naar accommodatie zoeken, terwijl de hotelkamers populair zijn bij 50-plussers. Vooral gasten die een verblijf zoeken voor hooguit een dag of twee, drie.' Maar ook een bedrijf dat groepen ontvangt, waar vergaderingen, bruiloften, party's en andere feestjes worden gehou den en dat in trek is voor conferen ties. En waar gezinnen, senioren en andere gasten en gebruikers elkaar tegen kunnen komen maar elkaar niet voor de voeten lopen. 'De ene keer zus, de andere keer zo. Tij dens de Ronde om Texel zat hier bijvoorbeeld de hele crew van de Tros, inclusief allerlei artiesten. Al die verschillende gasten en gebrui kers gaan prima samen. En die breedheid, de afwisseling en het huiskamergevoel maakt het voor ons juist aantrekkelijk. Een beetje reuring hoort erbij.' Binnen dus volop ontwikkelin gen en ook aan de buitenkant, het terras, is het nodige gedaan om het bedrijf aantrekkelijker te maken. Maar het voorkomen van het hotel bleef. Die weerspiegelt de ontstaansgeschiedenis van De Pelikaan. Het in 1934 gebouwde hotel dankt zijn naam aan een gelijknamig vliegtuig, waarvan de vormen nu nog herkenbaar zijn in het gebouw. De neus daarvan is de huidige Peli Bar aan de voor zijde, dwars daarop onder meer de vergaderzaal als vleugel en daar- Zeven kinderen die een tekening maken. Er wordt gekleurd, gelachen en de sfeer is ontspannen. Niets wijst er op dat hier wordt gestudeerd. Schijn bedriegt. Na afloop dreunt het groepje in het bijzijn van ouders allerlei kennis op over het menselijk gebit. Óver tandmerg, cariës en noem maar op. En dat terwijl deze kinderen er niet om bekend stonden dat ze makkelijk leren. Hun tekening is een 'beeld- en breinkaart' en zit vol kennis. 'Waar denk je aan bij het horen van de woorden: acht minuten voor acht?', vraagt Rozemarijn Veldhuis aan de verslaggever van deze krant. Bij hem doemt het beeld op van een klok. Volgens de theorie denkt hij primair in beelden. Wie de getal len 19.52 voor zich ziet, denkt in de eerste plaats in cijfers en woorden. Maar ooit is iedereen een beeld denker geweest. 'Jonge kinderen ruiken, voelen, proeven, zien, horen en doen. Taal is er nog niet, ze den ken in beelden', vertelt Veldhuis, die als remedial teacher kinderen met leerproblemen gndersteunt. 'Den ken in woordenj taal en cijfers en elkaar. Dat zijn de beelddenkers. Zij gebruiken vooral de rechter hersen helft en denken vooral in beelden en gebeurtenissen. Beelden van situ aties, en handelingen. Hoewel de overgang van beeld- naar taaiden- ken hen als kind veel moeite kost en problemen oplevert, zijn ze bepaald met dom. Veldhuis: 'Ze zijn vaak volgens Veldhuis vooral kinderen die goed met taal om kunnen gaan goed scoren, regelmatig tegen problemen aanlopen. 'Teksten zien ze als één grote brij, ze weten niet hoe ze het moeten oppakken en ze geven een eigen interpretatie aan wat ze lezen. Ze hebben ook moeite met stilzit ten en luisteren. Ze willen wat doen. Wat je ook ziet is. als ze een vraag krijgen of voor een probleem wor den gesteld, is dat ze de oplossing direct voor zich zien. En de desbe treffende handelingen die daar voor nodig zijn in gedachten al hebben gedaan. Daardoor vergeten ze nogal eens de opdracht daadwerkelijk uit te voeren. Het is geen onwil, maar onmacht. Nadeel is dat doordat de creatief, ze associëren razendsnel, wat tot originele oplossingen kan lei- daarmee het gebruiken van de linker den. Ze kunnen heel intelligent zijn. hersenhelft, begint als de kinderen op school rekenen, taal en lezen leren. Een overgang die bij zeven van de tien kinderen zonder pro blemen verloopt, twee van de tien krijgen het met wat hulp en doorzet- Problemen tingsvermogen ook onder de knie, maar dat ene kind krijgt het niet voor i zogeheten beeld- en breinkaart hoeft te zijn, is de heilige overtuiging van Veldhuis. Ze leert de kinderen om in teksten hoofd- en bijzaken, argumenten en andere elementen te selecteren en van deze informatie een zogeheten beeld- en breinkaart te maken. Bij deze methode maakt het kind zelf combinaties. Daarbij wordt de te leren stof die uit details is opgebouwd en waar de beeldden ker geen gnp op krijgt, door middel van woorden, kleuren en tekenin gen tot een samenhangend geheel gemaakt. 'Hierbij gebruikt het kind al zijn of haar sterke kanten en kan daardoor veel beter leren en onthou den. Als de leerling een proefwerk of tentamen moet maken, hoeft hij of zij maar de beeld- en breinkaart voor de geest te halen om associaties te maken, waarbij de benodigde kennis vanzelf opkomt.' Handig In de praktijk blijkt dat kinderen deze systematiek niet alleen leuk vinden, maar dat het ook echt werkt. 'Heel handig', vertelt een jongen die samen met zes andere kinderen op een zaterdag wordt bijgeschoold door Veldhuis. 'Leuk en gezellig', vertelt een andere. Er wordt gete kend, gepraat, een appeltje gegeten, wat oefeningen gedaan om de wils kracht te trainen en spelenderwijs worden allerlei handige trucjes en wetenswaardigheden geleerd. Onder meer over het woord tandmerg, dat volgens de theorie in het leerboek uit bloedvaten en zenuwen bestaat. Het woord wordt op een vel papier geschreven en er worden in verschil lende kleuren symbooltjes of andere afbeeldingen bij getekend. Zo wor den ook allerlei andere woorden en begrippen getekend. Het resultaat is een kleurige beeld- en breinkaart, waarin het kind de geleerde stof feil loos in herkent en ook zonder kaart kan opdreunen. Overigens werkt deze methode vol gens Veldhuis bij iedereen goed. 'Je gebruikt beide hersenhelften door zowel taal (linkerkant) als beeld (rechterkant) te gebruiken bij het maken van je eigen beeld- en brein kaart. Daardoor kan iedereen beter en sneller leren en weet je zeker dat je je hetgeen je moet leren kent. Het geeft zowel taal- als beelddenkers meer zekerheid. Hierdoor vliegen de resultaten in het onderwijs, maar ook in het bedrijfsleven omhoog.' Wie meer informatie over dit onder werp wenst of lessen wil volgen kan contact opnemen met Rozemarijn ir kinderen die vooral in beelden denken een goed hulpmiddel bij het Veldhuis, tel. 314024. Ze is gecerti- (Foio Gerarü Vmmemar/Beeiabenx Texei/ fjceerd beeld- en breintrainer. omgeving het niet begrijpt, ze ver wijten krijgen, ermee worden gepest en er een minderwaardigheidsge- want alleen met beelden kun je snel voel aan kunnen overhouden. Terwijl denken. Je kunt namelijk 32 beelden ze best hoogbegaafd kunnen zijn. per seconden denken en maar twee Veel IT'ers zijn bijvoorbeeld beeld woorden.' denkers. Vaak maken ze als ze wat ouder zijn een inhaalslag. Beeld denkers zijn gemiddeld genomen Dat neemt met weg dat beelddenkers laatboeiers.' in het reguliere onderwijs, waarin Dat beelddenken geen probleem achter de keuken als een soort romp. In de loop der jaren is er het nodige aangebouwd, onder meer de appartementen. Een uitgebreid complex, met als nadeel dat er aan de buitenzijde weinig samenhang valt te ontdekken. In het nieuwe ontwerp gaat dat volledig verande ren. Want één van de opdrachten die de architect meekreeg, was om er een eenheid van te maken. Maar ook dat de uitstraling eigentijds moet zijn en passen bij de locatie, aan de rand van de Dennen. De huidige uitstraling verdwijnt en de gevel wordt rechtgetrokken. Het nieuwe gebouw bestaat uit drie lagen. Op de begane grond onder meer een grote congreszaal, die ruimte biedt aan 380 mensen, voor Texelse begrippen aan de grote kant. Een zaal met vouwwanden, die het gebruik ook voor kleine re gezelschappen aantrekkelijk maken. Bijvoorbeeld voor het hou den van congressen, een zakelijke markt waarmee het rendement 'ook buiten het hoogseizoen kan worden verhoogd. De serre aan de voor zijde, de boardroom, is onder meer bruikbaar voor gezelschappen die wat meer luxe willen of van iets bijzonders houden. Een bar, een lounge en andere voorzieningen maken ook deel uit van de plan nen. Op de eerste verdieping komt een beheerderswoning en 29 luxe driesterren kamers en ook op de tweede etage komen soortgelijke kamers. Er is ook accommodatie voor minder-validen. n de nieuwbouw van hotel, restaurant ei

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 9