Jubileumvoorstelling Klojo en Tante Ko Te eng wordt het nooit, anders worden we zelf bang' mm TEXELSE 2 COURANT Klojo en Ko in boekvorm Sommeltjespop hoopt op Nilsson oPIENie Agenda E TES O texelseTJcourant DINSDAG 1 JULI 2008 Als ze hun pak aan hebben, gaat de knop om bij Cor van Heerwaarden en Margriet de Graaft. Ze hebben zelf geen kinderen, maar weten als geen ander hoe je peuters, kleuters en wat oudere jeugd aan het lachen maakt Mor gen beleven ze de première van De Grote Jubelshow, het twintigste theaterprogramma sinds ze in 1989 als De Vantasjes voor het eerst het toneel van Klif 12 beklommen. Interviewer Joop Rommets maak te een afspraak met Cor van Heer waarden en Margriet de Graaff, maar trof hun alter ego's, Klojo en Tante Ko. Ze hebben elkaar verkeerd begrepen, waardoor De Graaff bij aankomst van de interviewer thuis onder de douche staat en Van Heen/vaarden nog in het restaurant loopt te redderen. De Graaff woont twee huizen verderop, zodat de fout snel is hersteld, maar de ergernis over het misverstand bepaalt aanvankelijk de sfeer. "Als ik mijn pak straks aan heb, gaat de knop om hoor', verzekert De Graaff gerust stellend. Het is geen loze belofte, want na een kopje thee en een snelle verkleedpartij staan daar plotseling Klojo en Tante Ko. Onmiskenbaar. 'We kennen elkaar nog steeds niet', antwoorden ze bijna in koor op de vraag hoe ze elkaar hebben leren kennen. 'We komen uit Zwolle en hadden we vervalst. Daarna hebben we nog jaren bij mevrouw Tulband gelogeerd. Dat kon makkelijk, want het lekkers kwam maar niet op', herinneren ze zich. Het gekke is dat mevrouw Tulband en Hugo Snoekjes pas na hun huwelijk verliefd wer- Debotel) en daarna de kamers gin gen verhuren. Sinds het vertrek van mevrouw Tulband woont het tweetal bij de Burgemeester. Of ze nu naar donker Afrika gaan (waar Klojo bijna werd opgegeten door de kannibalen), in IJsland de Klojo is mijn achterachterachterneef', zegt Tante Ko daarna. Waarop Klojo knikt en aanvult: 'En Tante Ko is mijn oudoudoudtante.' Het duo werd in 1989 geboren, een jaar na de opening van Klif 12. 'Meneer Hugo Snoekjes en mevrouw Tulband gingen trouwen en wij deden net of we familie waren. Zo konden we ook taart eten. De uitnodiging Klojo en Ko zijn er ook in boek vorm. Deze week rolde Het muse um van de Moderne Klunsen van de pers. Het is gebaseerd op de voorstellingen van De Vantasjes en geschreven door Margriet de Graaff, beter bekend als haar alter ego Tante Ko. Net als in haar debuut uit 2002 - In de ban van de Hoorndernng - beleven Klojo en Ko de vreemdste avonturen. Ze maken kennis met klunsschilder Piet Casso, die een portret van Mona Lisa probeert te schilderen, maar eigenlijk een nepschilder is. Tijdens de schilderles eet Tante Ko een stilleven op en Klojo vindt het zo moeilijk, dat hij liever gaat dansen op jumpmuziek. Onder tussen proberen twee rovers het wereldberoemde doek De Appel van Karei Appelmoes te stelen. Gelukkig loopt alles goed af. Het boek kost €7,95 en is vrij dags na de voorstellingen van De Vantasjes verkrijgbaar in Klif 12. Bovendien zit Tante Ko op de stoepenmarkt van de Hoornder Donderdag. Voor meer informa tie: - margrietdegraaff@texel.com of tel. 319568. den. 'Dat was toch met vlinders in je buik?', vraagt Tante Ko. 'Nee, dat waren geen vlinders, dat waren taartjes', meent Klojo. 'Met zure slag room', knikt Tante Ko. Waarop Klojo de dialoog pesterig besluit: 'Dat heb je op oude taarten. Dat moet jij toch weten, Tante Ko', Toen zijn acteur (Bennie den Haan) naar de overkant verhuisde, ver dween ook Hugo Snoekjes uit beeld. Tot de vaste kern van De Vantasjes behoorde eveneens mevrouw Tul band, maar toen Janien de Bruijn in 2005 een andere baan kreeg, ging haar alter ego op wereldreis, om in een ver land mee te doen aan een kampioenschap koekjes bakken. 'Ze is nog steeds niet terug, dus ze zal wel heel veel succes hebben', vermoeden Klojo en Ko, die in de loop der jaren heel wat andere per sonages hebben zien langs komen. Meneer Netnieuwindebuurt, Buur vrouw Aagje, Zijvanboven, Slimme Sjoerd en Domme Daantje en de Japanse zangeres Tringtringding- dong zijn slechts enkelen van hen, gespeeld door de vele scholieren die Klif 12 door de drukke zomers hiel pen. Een blijver is wel Burgemeester Bas, gespeeld door Van Heerwaar- dens partner Bas ten Have. Hij zag lijdzaam toe dat Klojo en Tante Ko zijn huis verbouwden tot hotel (Hotel verschrikkelijke, enge, lieve Sneeuw man ontmoeten of in het oude Grie kenland aan de Olympiese Spelen meedoen, De Vantasjes beleven de spannendste avonturen. Met actuele thema's, want ze stortten zich al op het jumpen, zochten een vrouw voor een boer en raakten in de ban van de (Hoornder) ring. Hun rolverde ling staat daarbij vast. Klojo is van oudsher ondeugend, eigenwijs en dol op het plagen van Tante Ko, die op haar beurt vaak chagrijnig is en het liefst de hele dag loopt te snoepen. Komen ze er even niet uit, zoeken ze hun gelijk of hebben ze op een andere manier hulp nodig, dan schromen ze niet het jeugdige publiek erbij te betrekken. Tante Ko: 'Be/ de politie!, riepen we toen er een schilderij was gestolen. De kinderen werden bijna hysterisch.' Klojo: 'De kinderen zijn wel eens zó jong, dat ze beginnen te huilen als het een beetje eng wordt. Te eng' wordt het nooit, want dan worden we zelf ook bang. De kinderen gaan altijd Vrolijk naar huis. Met iets lekkers, want na afloop trakteren we altijd. Dat vipdt Tante Ko nooit leuk, want die wil alles zelf opeten.' Hoewel de voorstellingen er char mant rommelig uitzien, wordt weinig aan het toeval overgelaten en staan de avonturen van Klojo en Ko uit geschreven op papier. 'De eerste dertien jaar hebben we - of eigenlijk Cor en Margriet - de verhalen samen geschreven. Met z'n tweeën bedach ten we de verhaallijn, Margriet schreef het daarna uit. Eerst op de typema chine, later op de computer. Dat was soms zo leuk, dat we onder tafel rol den van het lachen. De laatste jaren doet Margriet het helemaal zelf.' Aan een grondige voorbereiding valt niette ontkomen, menen de twee. 'Je moet toch van te voren weten waar het verhaal naar toe gaat. Bovendien zitten er altijd veel taalgrapjes en daaruit voorkomende misverstanden in, waarbij de één reageert op de ander. Zulke dingen moet je wel van te voren bedenken. Maar er is ook ruimte voor improvisatie. Als we samen op het toneel staan, duurt het soms wel drie minuten langer dan gepland. Dan komt er steeds meer bij. Dat is niet erg, als je maar weet waar je naar toe moet.' De Vantasjes trekken (bijna) altijd goed gevulde zalen. Zeker in de beginjaren, toen veel Hoornder kin deren elke week kwamen kijken. 'Na twee of drie keer kenden ze het ver haal uit hun hoofd en verraadden ze tijdens de voorstelling hoe het verder ging. Dat was wel eens vervelend. De entree was toen nog gratis, na afloop gingen we met de pet rond. Je had soms bijna geen omzet. De kinderen uit het dorp kregen een dubbeltje mee om na afloop in de pet te doen en gingen direct na de voorstelling weg', vertelt Klojo - of is het nu Cor van Heerwaarden? Ze zijn in negentien jaar 'wereldbe roemd op Texel in Den Hoorn in Klif 12' geworden, zeggen Klojo en Tante Ko trots. 'Kinderen houden spreek beurten over ons, vragen om inter views. Gaan we naar Klojo?, vragen ze aan hun vader en moeder als ze op vakantie gaan.' Van Heerwaarden was eens in een parkeergarage in Arnhem op zoek naar zijn auto, toen hij achter zich hoorde gillen: Kijk mam, daar heb je Klojo!' Glimmend: 'Wij zijn eigenlijk wel echte Texelpro- motors geworden.' Tante Ko: 'En dat terwijl we uit Zwolle komen.' Klojo: 'Maar dat hebben we verzonnen.' Tante Ko knikt: 'Ja, dat is niet echt.' Joop Rommets Voorstellingen op vrijdag In de nieuwste voorstelling van De Vantasjes - De Grote Jubelshow - komen alle hoogtepunten van de afgelopen negentien jaar voorbij. Zo gaan Klojo en Ko terug naar de oertijd, reizen ze naar IJsland en zingen de meiden van K3 een liedje. Bovendien is er koninklijk bezoek. Als de voortekenen niet bedriegen, komen zowel koningin Bea als prin ses Maxima naar Den Hoorn. Om niet in het gedrang te komen met de Hoornder Donderdag, vin den de voorstellingen deze zomer op vrijdag plaats. Ze beginnen zoals gebruikelijk om 17.00 uur en duren ongeveer een uur. Entree €6,-, inclu sief een flesje fris naar keuze. Aan sluitend is een (kinder)diner moge lijk. Elke dinsdag is er - eveneens onder leiding van Klojo en Ko - KinderTheaterfeestRestaurant, een drie uur durende 'interactieve voor stelling' voor het hele gezin, inclu sief uitgebreid kinderbuffet. Entree €17,-. Reserveren is in beide gevallen gewenst: tel. 319633 of via www. klif12.nl. Bingo No smoking Vanaf vandaag is roken in de horeca taboe. Eindelijk. Opge lucht haal ik adem. Zo niet de uitbater van de kroeg waarheen ik met enige regelmaat mijn schre den richt. Hij vreest omzetdaling. Wat zeg ik? Een regelrecht fail lissement bedreigt hem. 'Wie wil er met deze belachelijke, bevoog dende wetgeving nog gezellig komen bijpraten hiero? Zonder peuk is er toch geen klap aan?' Ik voelde met hem mee, maar zag een lichtpuntje opgloeien. Piepklein, maar toch. 'De buiten lucht is nog vogelvrij man; als je daar nu eens...' 'Ja ja, die kenne we, wacht jij maar tot het winter wordt. Dan wil jij daar ook niet zitten, Pien Verberg. Let op mijn woorden, dat rookverbod is het begin van mijn einde.Wat moest ik daarop zeggen? Logisch gere deneerd is iedere dag een dag verder naar zijn einde, naar het einde van iedereen, maar om daar op dit moment nou zo dramatisch over te doen. Artikelen in lande lijke kranten maken al melding van uitgestelde einden in landen als Scandinavië en Italië, waar het rookverbod al langer is ingevoerd, omdat er minder sterfte is aan longkanker en hartklachten. In die langere levenstijd kan de afge kickte roker met zijn herwonnen conditie kwiek op de fiets naar het café. 'Even doorbijten joh en de winst komt er weer aan,zei ik bemoedigend. Hij bleef somber kijken, terwijl ik me almaar blijer voelde worden. Hoeveel jaar kon ik al niet meer buiten een sigaret? Zelf stoppen? Uche, uche, al zo vaak geprobeerd, het vlees bleek echter te zwak. Maar nu, door de sterke arm van de wet gedwon gen zie ik een rookwolkenloos verschiet voor mij. Maak ik kans rookhatende en daardoor res- taurantmijdende kennissen weer eens aan een belendend tafel tje te ontmoeten. Lang leve de anti-rookwet, alle niet-meer-mee- hoeven-rokers, mijn stamkroeg waarvan ik de naam met durf te noemen, alle andere schone hore cagelegenheden en uw voortaan vrij ademende Pien Verberg Komen ze wel of komen ze niet? Dat is de vraag die de organi satie van Sommeltjespop dezer dagen op prangende wijze bezig houdt. Al maanden geleden heb ben Jeroen Schoo c.s. Marieke Eelman, Wilco Witte, Pinie Mari- nus, Oscar Bremer en Jan Jacob Zegel gestrikt voor een reünie optreden van Nilsson in De Waal. Voorbehoud was echter dat de zangeres er toe in staat zou zijn na de bevalling van haar tweede kind. 'We houden nog een slag om de arm. De baby is woensdag geboren en net als wij allemaal wil Marieke heel graag. Maar het is niet de bedoeling dat ze na twee nümmers moet stoppen omdat het toch niet gaat', vertelde drummer Jan Jacob Zegel gisteravond. Nilsson is de hoofdact op Sommeltjespop, dat zaterdag 5 juli wordt gehouden. Gaat het optreden inderdaad door, dan betreedt de groep om 23.00 uur het podium. Nilsson maakte ooit landelijk furore met alom geroemde CD's en fantastische live-optredens, maar stopte zeven jaar geleden toen de 'grote doorbraak' uitbleef. Hoewel vurig op de komst van Nils son wordt gehoopt, is het festival ook bij een onverhoopt afbericht nog zeer de moeite waard. 'Het is kwalitatief zo goed, dat er geen slechte artiesten tussen zitten. Eigenlijk is het de ene na de andere kwaliteitshand die optreedt', meent Jeroen Schoo. Zonder iemand te kort te willen doen, noemt hij drie persoonlijke favorieten. 'De men sen gaan zeker opkijken van Erwin Nijhoff, die vorig jaar met The Pro digal Sons bij ons optrad. Ook solo kan hij een gevoeiige snaar raken. Verder Jaap Dros. Hij wordt wel eens ondergewaardeerd, omdat hij gewoon van Texel komt. Maar hij heeft fantastische liedjes geschre ven en is ook live erg goed. Ten slotte belooft King Jack, de begelei dingsband van Anouk, een klapper te worden. Dat wordt een geweldige show, daar ben ik zeker van.' Het festival vindt plaats op het wei land tegenover dorpshuis De Wie lewaal en duurt van 13.00 uur tot middernacht. Dankzij de steun van vele sponsors en vrijwilligers is de entree wederom gratis. Organisa tor Jeroen Schoo houdt over de voorbereidingen een weblog bij, te bereiken via www.texelsecourant.nl. Veel informatie over de bands is te vinden op www.sommeltjespop.nl. Programma: 13.00 Jaap Dros 13.45 René SG 14.40 Troy Torino 15.40 Erwin Nijhoff 17.00 Unabomber 18.00 Jascha 19.00 King Jack 20.20 Man made Ivory 21.30 The Remones 23.00 Nilsson Tussen de acts door treedt ook het rock-a-billy trio The Wieners op. In dorpshuis De Hof in De Koog wordt tot eind augustus elke woens dag vanaf 20.30 uur bingo gespeeld. Donderdagavond begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Naakt bij' Noorlander Henk Noorlander uit Den Hoorn exposeert de komende maanden een overzicht van 25 jaar '(min of meer) naakt'. Te zien zijn schilde rijen en enkele tekeningen en etsen uit verschillende perioden, gemaakt in wisselende stijlen en technieken. Het is de eerste keer dat Noorlander een dergelijke overzichtstentoon stelling houdt. De tentoonstelling is te zien in De Vermaning aan Diek 11a te Den Hoorn en dagelijks geopend ('tenzij ik dicht ben'). Een uitgebreid overzicht met excur sies, rondleidingen en andere toe ristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die geregeld wordt verspreid met deze krant en op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Raadpleeg ook de agenda op www. texelsecourant.nl. Dinsdag 1 juli: Bij het Maartenhuis aan de Ruijslaan bij De Koog worden van 14.30 tot 16.30 uur zelfgemaakte producten verkocht. In het gemeentehuis begint om 19.30 uur een extra raadsvergadering over de onrust rond het PHH-gebouw. Om 20.00 uur begint een reguliere raads vergadering. In de hervormde kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een concert met blaaskwintet en piano. De toegang is gratis, na afloop wordt een inzameling gehouden. Cinema Texel vertoont Hoe overleef ik mezelf (14.00,16.00), Narma 2 (18.30), Sex and the City (21.15), Zomerhitte (13.45), Indiana Jones (16.00. 18,45) en The Happening (21.45). Woensdag 2 juli: In het centrum van Den Burg wordt van 10.00 tot 16.00 uur de eerste folkloremarkt van dit seizoen gehou den Deze staat in het teken van oude ambachten. Ook worden fraaie auto mobielen geshowd In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg wordt vanaf 13.15 uur bridge gespeeld onder leiding van J. Hoogerheide, telefoon 313557. In dorpshuis De Bijenkorf in Ooste rend begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Aanmelden aan de zaal of bij Anja Koot (tel. 318705) of Jean Vaillant (06-52492321). In dorpshuis De Hof in De Koog wordt vanaf 20.30 uur bingo gespeeld. Cinema Texel vertoont Kung Fu Panda nl (14.00, 16.15), Narma 2 (18.30). Sex and the City (21.15), Hoe overleef ik mezelf (14.00, 16.00), Indiana Jones (18.45) en The Happening (21.45). Donderdag 3 juli: In de expositieruimte Tusse de Banke in Den Burg exposeert beeldend kun stenaar Roel Brakenhoff vanaf van daag t/m 9 juli schilderijen. Open van 11.00 tot 17.00 uur. Het Hoornder kerkje is van 14.00 tot Hoogwater te Oudeschild Di. 01 07.00 en 19.35 u. Wo. 02 08.05 en 20.45 u. Do. 03 09.20 en 22.06 u. Vr. 04 10.15 en 23.00 u. Za. 05 11.16 en 23.44 u. Zo. 06 11.50 u. Ma. 07 00.30 en 12.36 u. Di. 08 01.05 en 13.16 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Donderdag 3 juli nieuwe maan Zaterdag 28 juni doodtij Zondag 29 juni zon op 5.23, zon onder 22.04 uur 16.00 open voor bezichtiging. Vrijwil ligers vertellen over de historie In Den Hoorn wordt van 15.00 tot 20.00 uur de eerste Hoornder Donder dag nieuwe stijl gehouden. Deze staat vandaag in het teken van het Texels lamsvlees. In kraampjes op straat ser veren diverse restaurants kleine, ver nieuwende gerechtjes. Verder onder meer een kramen- en stoepenmarkt. Cinema Texel vertoont Kung Fu Panda nl (11.30.16.15), Zomerhitte (14.00), Narnia 2 (18.45, 21.45), Indiana Jones (10.30, 18.30), Hoe overleef ik mezelf (13.30, 16.00) en Sex and the City (21.15). Vrijdag 4 juli: In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 17.00 uur de eerste van een nieu we serie voorstellingen van kinderthe atergroep De Vantasjes. In Oosterend begint om 19.00 uur een wedstrijd om het Texels kampioen schap ringsteken. Cinema Texel vertoont Kung fu Pan da nl (11.30, 14.00, 16.30), Narnia 2 (18.45, 21.45), Indiana Jones (10.30, 18.30), Hoe overleef ik mezelf (13.30, 16.00) en Sex and the City (21.15). TESO zet soms een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vrijdag en zaterdag van 9.30 tot 16.00 uur en zondag van 14.30 tot 20.00 uur. Er worden geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advsrtenliecontracten on aanbiedingen daarli zijn ven toepassing de Regelen vo e Amsterdam onder numi restlgd te Ams 1 van Koophandel Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar 37,95 36,25 (automatisch) Per jaar 74,10 71,75 (outomatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode. Expositie over millenniumdoelen Eerlijke handel, rechtvaardigheid en hulpverlening. Dat zijn enkele onderwerpen die aan bod komen in een reizende, interactieve expositie die de Texelse kerken naar het eiland hebben gehaald. De expositie is te bezichtigen in de zogeheten JOP Wereld Express, een twaalf meter lange bus, die van af komende maandag een maand op Texel staat. De millenniumdoelen die in 2000 wereldwijd werden vastgesteld, vor men het centrale thema. Volgens die doelen moeten in 2015 honger, ziekte en armoede ver zijn terug gedrongen, krijgen kinderen overal ter wereld scholing, is er eerlijke handel en zijn er duurzame leefom gevingen. Bezoekers maken met behulp van een werkboek een ronde door de Vrijwilligers voor festival gezocht Menno Siebinga is op zoek naar vrijwilligers die hem willen helpen bij de organisatie van de Siebinga Games, het evenement dat de afge lopen twee jaar nog Martial Arts Festival heette, ledereen die het leuk vindt een kraampje te beman nen, gasten te ontvangen, coaches te begeleiden of één van de tiental len andere karweitjes te doen, is welkom. Zowel op de dag zelf, als in de aanloop is er van alles te doen. Meer informatie via tel. 322114. De Siebinga Games worden in het weekend van 2 en 3 augustus gehouden op het strand bij paal 17 en bestaan uit een combinatie van sport, muziek, dans en andere activiteiten. Zie ook www.teamsie- binga.com. bus, waarna de doelen worden aan gesneden. De expositie, een initia tief van Kerk in Actie en de protes tantse jongerenbeweging JOP, is ontwikkeld door de Stichting Vrede- seducatie. De bus komt te staan voor de gereformeerde kerk in Den Burg (aan de Elemert) en is op maanda gen en woensdagen te bezoeken. Op maandag is hij geopend van 10.00 tot 16.00, op woensdag van 10.00 tot 17.00 uur. De expositie is bestemd voor jongeren van 11 tot 15 jaar. De entree is gratis. Violet Le Roy bij Radio Texel Wijkie van den Berg spreekt donder dag in het programma Even bijpra ten met... met Violet Le Roy, auteur van Tot de bodem. Het programma begint om 19.00 uur en is te horen via Radio Texel, 106.1 FM en via www. rad iotexelnl Jazz op strand Bij strandpaviljoen De Zeester bij paal 17 treedt zaterdag 5 juli de jazzformatie Jolly Boys op. Deze groep is geen onbekende op het eiland en is ieder jaar op meer dere plaatsen te vinden. Ook dit jaar wordt op meer plaatsen gespeeld. Jolly Boys bestaat uit Wim Zwij- sen (trompet, bugel, sopraan-, alt-, tenor-, baritonsaxofoon en zang); Theo van Loon (trombone); Kees Keetels (trombone, dwarsfluit, tenor saxofoon); Cor van Berkel (karinet en altsaxofoon); Frans van Rooy (banjo); Gerard van der Put (drum en zang); Pieter de Lange (bas). Hel optreden bij De Zeester begint om 20.30 uur, de toegang is gratis.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2