Bosma's bekijken het van de positieve kant Familiebedrijf begrip op Texel TEXELSE 3 COURANT Bosma splitst in jubileumjaar G-team derde in zaaltoernooi Veel belangstelling voor hondentraining Tennisjeugd acti ef op toernooien {j eslaagd Geslaagd (jeslaagd Biotopenspel Duinen van Texel F amilieberichten Rob van Hoof Tabitha den IJzerman (28) slaagde aan de Hogeschool Inholland in Amsterdam voor de HBO-opleiding pedagogiek. Het 25-jarig bestaan is niet alleen een mijlpaal voor Bosma Woningin richting, 2008 is ook het jaar waarin het bedrijf ingrijpend wordt veran derd. In goed overleg met Charles en Karin Bosma begint broer Jos Bosma aan de Vogelenzang een winkel voor stoffering en vloerbe dekking en medewerker Olaf Witte een eigen stofferingbedrijf. Charles Bosma: 'We zijn in de loop de jaren gegroeid en nog eens gegroeid. Maar het is ook nodig dat je als ver koper steeds meer kennis over je producten hebt. De kwaliteit en keuze nemen toe, de klant weet via inter net en andere manieren ook steeds meer en wil een goed advies. Maar je kunt niet overal alles vanaf weten en daarom moet je je specialiseren. Op de huidige manier doorgaan kan niet. Daarom hebben we de koppen bij elkaar gestoken en in goed overleg besloten om de verschillende bednjfs- onderdelen te splitsen. Jos gaat zelf standig verder in het pand van de voormalige Schlecker-drogisterij aan de Vogelenzang, waar hij zich specia liseert in stoffering en vloerbedekking. Olaf blijft doen wat hij al jaren doet: stofferen. Maar voortaan doet hij dat voor zichzelf. Hij heeft een eigen bus en werkt op zijn tijd samen met broer Ab-Jan, die dat naast zijn fruitbedrijf doet. ledereen kan hem inhuren en hij heeft ook zelf stalen met vloerbe dekking.' Charles en Karin Bosma blijven in de Waalderstraat, waar ze zich verder toeleggen op bedden en woonaccessoires. Het G-team na de prijsuitreiking. Bovenste rij (vlnr): sponsor Sijbrand van der Vis (van de TX3), Kees van der Vis, Twan Weijers, Peter Breuer, coach Tim Kedde. Onderste rij: Raymond Molanus, Jos Bakker en Jan Frans Haveman. De G-voetballers van Texel'94 zijn zaterdag in een zaalvoetbaltoer nooi op Urk op de derde plaats geëindigd. Terwijl de zomer al een week is begonnen, organiseerde ZW Urk ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan een zaal voetbaltoernooi. Er deden acht teams mee, ver deeld over twee poules. Het Texelse team bestond uit keeper Jan Frans Haveman, Raymond Molanus, Peter Breuer, Jos Bakker, Twan Weijers en Kees van der Vis, waardoor steeds slechts één wisselspeler op de bank zat. Tim Kedde was coach, Sijbrand van der Vis en Willem van Leersum waren chauffeur. In de eerste wedstrijd, tegen WOG, kende Texel'94 een valse start. De ploeg herstelde zich echter knap en dankzij drie doelpunten van Ray mond Molanus stond er na het laat ste fluitsignaal (na 15 minuten) een stand van 3-1 op het scorebord. Twan Weijers en opnieuw Raymond Molanus waren de schutters in de met 2-0 gewonnen wedstrijd tegen Rode Vis 1In het derde duel waren Texel'94 en Zwaluwen'30 aan elkaar gewaagd. Helaas voor de Texelaars ging de tegenstander er dankzij een veertig seconden voor tijd gescoord doelpunt met de winst vandoor. Door het systeem van kruisfinales bleef Texel'94 ondanks de neder laag kansrijk voor een plaats in de finale. Dan moest er wel worden gewonnen van Oosthuizen, dat in de andere poule op de eerste plaats was geëindigd. Het werd een bloed stollende wedstrijd, waarin de Texe laars eerst op achterstand kwamen, maar Twan Weijers de stand weer gelijk trok. In de beslissende penal tyreeks misten Jos Bakker en Twan Weijers, waardoor Oosthuizen aan het langste eind trok. Het toernooi werd uiteindelijk gewonnen door Oosthuizen, dat in de finale na strafschoppen Zwalu wen'30 de baas was. De derde pnjs, uitgereikt door niemand minder dan de burgemeester van Urk, was voor Texel'94. Charles (links), Karin en Gijs Bosma van het gelijknamige wooninrichtinbedrijf: 'We hebben een hecht team, dat moet je op zijn tijd vieren. 'Goed ondernemerschap is ook op je tenen lopen. Maar je kunt het niet alleen. Als iedereen in dit bedrijf op z'n eigen eilandje was blijven zitten, dan was het niets geworden. We doen het met elkaar.' Aan het woord is Char les Bosma van het gelijknami ge wooninrichtingbedrijf aan de Waalderstraat. Dit jaar bestaat het familiebedrijf een kwart eeuw. Bosma is een begrip op Texel. Op het gevaar af dat andere bedrijven tekort wordt gedaan, kun je over dreven gesteld nergens binnenstap pen of er ligt of hangt wel wat van Bosma. 'We komen overal op het eiland. Bijvoorbeeld in grote vakan tieparken, zoals De Krim. We heb ben ook in het Verpleeghuis en De Gollards vloerbedekking aangelegd, in hotels, het gemeentehuis, doen bijvoorbeeld alle basisscholen en noem maar op.' Het verhaal van een opmerkelijke ondernemersfa milie, die begon met mets en in 25 jaar flink de vleugels flink heeft uitgeslagen. Het ondernemersschap zat er bij Charles Bosma al vroeg in. Als jochie bracht hij bijvoorbeeld kran ten rond. 'Het begon met een paar straten, maar als snel had ik de hele wijk te pakken.' Als kind deed hij ook handel. Hij ventte klerenhanger- tjes uit die overbleven bij de firma Lunter, de werkgever van zijn vader. En ook zijn zelfgemaakte honing raatkaarsen vonden gretig aftrek. 'Toen ik op de middelbare school zat, wist ik al wat ik later wilde: in de handel.' Het was aan het begin van de jaren tachtig, toen zijn vader Sjoerd Bos ma net voor zichzelf was begonnen. Jarenlang had senior gewerkt bij de firma Lunter, het textielbedrijf waar mee hij vanuit Friesland naar Texel was gekomen. Ze verkochten hier onder meer handdoeken, onder goed en werkkleding. In het begin werd dat nog met de bakfiets uit gevent, in de jaren zestig vestigde het bedrijf zich in de Warmoesstraat en breidden de zaken zich onder meer uit met stoffering. Bosma senior kwam als stoffeerder bij veel Texelaars over de vloer en bouwde een grote klantenkring op. Aan het dienstverband kwam een eind toen de economie begin jaren tachtig in zwaar weer kwam en Lunter van het eiland vertrok. Bosma begon in 1983 voor zichzelf en kon daar bij terugvallen op een uitgebreid netwerk. 'Mijn vaders grote kracht was zijn bekendheid op het eiland', vertelt Charles. Als scholier hielp hij direct mee in het ouderlijk bedrijf. 'Als de LTS uit ging, stond mijn vader me bij de uitgang op te wachten om met z'n tweeen vloerkleed te leggen of een andere klus te doen,' Een win kel hadden ze met, Bosma senior verkocht zijn waren via een kraam op de markt en in de zomer op de folklore. Een werk- en opslagruimte werd gevonden in een schuur aan de Weststraat, maar daar kwam na de grote brand in de super markt van Maas een eind aan. 'Een ambtenaar kwam vertellen dat we moesten vertrekken. We huurden het en hadden niets te vertellen. Op een dag liep ik door de Waalder straat en zag dat het pand van de voormalig Texelse advocaatfabriek te koop stond. Het zag er niet uit, maar ik keek daar doorheen en we hebben het gekocht. Albert Heijn was er al, maar voor de rest zat er in de Waalderstraat nog nauwelijks middenstand. We hebben de zaak verbouwd en opgeknapt en in mei 1985 geopend.' 'Mijn moeder bloeide in de win kel helemaal op. Het rechtstreekse contact met klanten vond ze gewel dig en ze kon goed met mensen omgaan. De verhalen die ze tot die tijd alleen via mijn vader had verno men, hoorde ze nu rechtstreeks. We hadden tapijt, gordijnen en zonwe ring. Om klanten in de zaak te krij gen namen we de stomerij erbij.' Wind mee Het bedrijf aan de Waalderstraat floreerde. 'We hadden de wind mee. De Mars werd gebouwd en,al die huizen moesten worden ingericht. De economie leefde op en er kwa men steeds meer vakantiehuizen.' Er moest ook hard worden gewerkt en er waren meer handen nodig. Broer Jos kwam de gelederen ver sterken, evenals Ab-Jan en Olaf Witte, die naast hun vakbekwaam heid met hun opgeruimde persoon lijkheden de aandacht op zich ves tigden. Bosma kocht en verkocht panden en de winkel aan de Waal derstraat werd uitgebreid. Toen moeder Bosma zich eens bles seerde, meldde haar zoon zich bij bedrijfsleider Wies Hendrix van AH. Daar werkte vriendin Karin, met wie hij nu alweer jaren getrouwd is. 'Of Wies haar niet kon missen, want wij hadden haar nodig.' Karin met een knipoog: 'Veel keus had ik niet.' Het ondernemerschap van de Bosma's nam verder toe. Er werden kin derbedjes, buggy's en andere pro ducten aan het assortiment toege voegd. Dit groeide uit tot een winkel voor kindermode in de Weverstraat en zelfs de oversteek naar Den Hel der werd gemaakt. Niet voor lang. alweer geruime tijd is B-Kids. geleid door Ruud van Holland, een begrip in de Hogerstraat. Inmiddels ook de straat waar grote ketens C&A, Scapino en Shoeby Fashion winkels hebben gevestigd. 'Het was eerst even slikken. Maar wij bekijken het van de positieve kant. Het versterkt elkaar. Mensen worden aangetrok ken door die bekende uithangbor den, maar dan komen ze-eerst langs onze zaak en stappen even binnen. Je moet je natuurlijk wel onder scheiden.' Karin: 'Wij doen dat met betaalbare kinderkleding, die er leuk en vlot uitziet. Ruud is een expert op dat gebied.' Gouden Boltje Het gaat de Bosma's nog steeds goed. Charles: 'Maar we moeten niet vergeten dat we hier op het Gouden Boltje zitten. Dat het lang niet overal in het land zo goed gaat, hoor ik wel van vertegenwoordigers. Succes is niet vanzelfsprekend. We moeten met z'n allen zorgen dat we kwaliteit leveren. Ook dat is onder nemerschap. Het betekent ook dat je vaak op je tenen moet lopen. En je kunt het met alleen. Wij hebben gelukkig een hecht team. Dat moet je op zijn tijd ook vieren, zeker als je 25 jaar bestaat. Daarom zijn we laatst met zijn alleen naar Vene tië geweest. Heerlijk. Zo'n team, dat voelt als een warme deken.' Een mooi bruggetje naar het slaap comfort waarop Bosma zich steeds meer is gaan richten. 'Bedden en matrassen. Het maakt niet uit waar je bent, maar je moet wel goed kun nen slapen.' Tekst en foto Gerard Timmerman Jeugdtennissers van het eiland deden afgelopen weken mee aan het Zuurbier Voulon Schager Jeugdtoernooi in Schagen en het Animo Open Jeugd Toernooi in Den Helder. Uit praktisch oogpunt kozen negentien spelers voor Den Helder. Drie jeugdleden van Deuce speelden in Schagen. In Den Helder waren diverse par tijen een Texels onderonsje. In de finale van de klasse JE12 won Mathijs Duin vrij eenvoudig van Mike van Veen (6-3, 6-3). Jesper List en Jesper Arkenbout streden in de JE14 om de eerste plaats, waarbij laatstgenoem de in een kwalitatief hoogstaande partij won. In de JE17 ging de strijd tussen Ruben Legierse en Jesper Arkenbout. Legierse won de eerste set met 6-4 en hoewel Arkenbout in de tweede set op een voorsprong van 4-0 kwam, won Legierse ook de tweede set en daarmee de partij. In een spannende finale wonnen Thijs van Veen en Duco Trap in de JD14 van Robin van der Heide en Perry Koorn. Debutanten Britt Polderman en Manon List vielen op door hun goede spel. In de jongens JE12 (categorie 8-9) eindigden Timo Polderman en Imme van der Velde als eerste en tweede. Cheryl Koning was de sterk ste in de ME 14, cat. 8-9. Eva van der Velde en Bntt Polderman behaalden de finale in de MD12 (cat. 8-9). Sanne en Ilse Brand en Sterre Kiltz boekten uitstekende resultaten in Schagen. Sanne Brand werd eerste in de ME12. Sterre Kiltz en Milou Starke uit Heerhugowaard behaalden de eerste plaats in de MD10 en in MD12 ging de eerste plaats naar de zusjes Brand. Met een bus cursisten zes keer naar Utrecht voor een Algemene Basisopleiding Africhters (ABA) of de training naar Texel halen. Dat was de keus waarvoor hon denvereniging DOS zich gesteld zag. De animo voor de opleiding was in vergelijking met de rest van Nederland dusdanig groot dat een training op Texel haal baar werd. Jan Markus Vlaming (21) uit Den Burg is aan het Horizon College in Heerhugowaard geslaagd voor de opleiding Middenkader Bouwkunde niveau 4. Hij vervolgt zijn studie aan de Hogeschool Inholland in Alkmaar. Martina Barhorst (24) uit Den Burg is aan de Hogeschool Inholland in Amsterdam geslaagd voor de HBO- opleiding Pedagogiek. Wilde Ganzen De vrouwen van de interkerkelijke contactgroep zijn op de folklore- woensdagen in Den Burg actief voor een waterproject van de Wilde Ganzen. Zij verkopen in de kerk aan de Binnenburg daartoe koffie, thee en frisdrank. Het is de eerste keer dat de trai ning niet in het centrum van het land plaatsvond maar op Texel. Trainer Debbie Rijnders was ver baasd over het aantal aanmeldin gen van Texelaars. 'Normaal geef ik een training aan tien of vijtien man en die komen uit heel Neder land. Dertien cursisten van Texel was voldoende reden om te kijken of ik niet naar Texel kon komen.' Maar niet alleen de animo onder de Texelaars is groot, ze nemen de opleiding ook heel serieus.' Twee weekends werd het gedrag van honden bestudeerd, beoordeeld en benoemd. Met als doel beter inzicht te krijgen in het gedrag van de hond. De cursus werd afge sloten met een examen eb is vol- Een demonstratie africhten tijdens de basisiopleiding voor africhters, die dit jaar op Texel wordt gegeven. (Foto uw> smj/B«®k»an* raxeo gens Eugène Bavelaar. voorzitter van hondenvereniging DOS, een goede opstap naar de opleiding tot instructeur. Bovendien is hij blij dat er met het volgen van de cursus op Texel meer kennis over honden aanwezig is. 'Als je een hond onder alle omstandigheden kunt lezen, wordt de situatie alleen maar veiliger.' DINSDAG 1 JULI 2008 In de expositiezaal van het natio naal park Duinen van Texel kun nen bezoekers sinds kort het bio topenspel spelen. Hierbij is het zaak de juiste dieren in de juiste leefomgeving te plaatsen. Op een groot wandbord lopen ver schillende leefgebieden vloeiend in elkaar over. Door aan een grote knop te draaien, passeren verschil lende planten en dieren, waarvan er één het best in de betreffende biotoop past. Niet alleen voor kin deren, ook voor volwassenen vaak nog een heel gezoek. De expositiezaal is gratis te bezoe ken vanuit de hal van Ecomare. Ueve Rob Een mooiere vriend heb ik nooit gekend Je leefde je leven zoals het is en zoals je bent Rust Zacht ouwe reus!! 26-04-1955 1 29-06-2008 Koentje en al je vrienden van Texel Rob is overgebracht naar de strandkamer van ..Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. De crematieplechtigheid zal plaatsvinden op vrijdag 4 juli om 12.00 uur in crematorium „Schagerkogge". Haringhuizerweg 3 te Schagen Na afloop van de crematie zullen wij nog even napraten in de koffiekamer van het crematorium. Correspondentieadres: Koen Terra. Nigtevechtseweg 84, 3633 XW Vreeland, tel: 06-11860152 Diep geschokt zijn wij door het overlijden van Evy Marieke. Barry. Sanna en verdere familie heel veel sterkte toegewenst. Je collega's van k.d.v. De Buitelboet. Eveline, Ria, Anita. Anja, Desiree, Anneke, Janneke, Anita, llonka, Jos, Simone, Maria, Rehan en Jacqueline Donnay Heren t-shirt 2 voor 15,-. Mantje Life style Stores. TTxelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €6.00 tot en met 3 regels. Per regel meer: €2,00 (mcl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €14.50 excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. Mantje polo's halve prijs. Mantje Lifestyle Stores Kersen—kersen—kersen Fruitnof De Veen PC defect, wij repareren elk merk TCA Mancoweg 37a Björn Borg underwear voor dames en heren. Mantje Lifestyle Stores. Computercursus volgen, kijk op www.tcatexel.nl en meldt u aan. Geox kinderschoenen halve prijs!! Mantje Life style Stores. Auto Service Centrum. banden, uitlaten, accu's. Tel. 315588. Rijbroeken vanaf €22,50. Ruiter- en mensport Mart ha Hoeve Texel. Cursusruimte nodig voor uw bedrijf, kijk op www. tcatexel.nl Streetdance vanaf za. 5 juli 10.30 uur.Sportschool Texel tel. 315421 Texelse kaas van We- zenspyk. Gestolen fiets van Dick, rodeBI mountainbike vol gens de daders achterge laten in de berm vlakbij de nieuwe rotonde rich ting Den Burg. De eerlijke vinder kan rekenen op een mooie beloning.Tel. 06- 53875461 Rijbroeken vanaf €22,50. Ruiter- en mensport Mart ha Hoeve Texel. www.texeltoerist.nl Met de meest actuele evene mentenagenda. Heel veel jeans voor de halve prijs Mantje Life style Stores Donnay Heren polo's 2 voor 25,-. Mantje Life style Stores

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 3