Een leven lang schoenen KNRM oefent met helikopter Pleidooi voor baan op Texel Nieuwe wet leidt tot veel veranderingen c Pfi P5* TEXELSE J COURANT 'Schoen is er niet beter op geworden' Kroegentocht eindigt in winkelwagentje Geknip$<f EKJ Mir. JSiflU DINSDAG 1 JULI 2008 Kleding OSG Gezelligheid en afwisseling maken het vak zo leuk volgens Kees van Osch en Ruud Barhorst 'Het is mooi om iemand met zo goed als nieuwe schoenen de deur uit te zien lopen.' Schoen maker Kees van Osch (71) stopt na jaren vakwerk. Verzolen, gaten stoppen, het maken van nieuwe hakken en het 'gezellige geouwe hoer' maken plaats voor rust en fietsen over zijn geliefde eiland. Dertig jaar lang was Van Osch schoenmaker op Texel. Zijn zaak aan de Weverstraat is een vertrouwd adres. Slechts één keer is de zaak verhuisd, naar het naastgelegen pand. En dat was volgens Van Osch alleen omdat de zaak daardoor wat groter werd. Zodoende kwam er ruimte voor nummerplaten, naam bordjes en sleutels. Verder gaat het toch voornamelijk om de schoen. 'Als een degelijke schoen weer een nieuwe hak en zool heeft, is hij weer als nieuw en dat geeft voldoening.' Maar ook gezelligheid speelt een grote rol in het werkplezier van Van Osch. 'Er wordt hier net zoveel geouwehoerd als gewerkt.' Van Osch groeide op in Waalwijk in de hoogtijdagen van de schoenin dustrie. 'Om de drie deuren was een schoenfabriek te vinden. Ik werkte in een tijd dat ik 100 gulden kreeg voor het aanbrengen van nieuw per soneel.' Van Osch is opgegroeid tussen de schoenen. Als tienja rig jochie deed hij boodschappen terwijl zijn vader de zaak runde, een schoenenfabriek. Na de lagere school ging hij naar de vakschool en daarna volgde de ene na de andere schoenmakerij. Zijn eerste eigen zaak was niet in Brabant maar in Noord-Holland, in Santpoort. 'Ik was een lastige jongen, kon goed rekenen en wilde meer verdienen dan onder een baas mogelijk was. Dan moet je voor jezelf beginnen.' In Santpoort kon hij zijn draai ech ter niet vinden. De mensen waren afstandelijk, bekakt en het NSB- verleden van zijn hospita werkte in zijn nadeel. De Brabander maakte de stap naar Texel vrij onbevangen. 'Een vertegenwoordiger wist wel een leuke uitdaging voor me, Texel. Ik ben samen met mijn vrouw gaan kijken en meteen naar de bank gestapt. We hebben geld geleend en de stap gewaagd. En we hebben het overleefd!' Hij wilde de zaak op Texel anders aanpakken dan in Santpoort. 'Ik kwam uit chaos, ik had altijd bergen schoenen om me heen en nu had ik de beschik king over een winkel met rekken en opbergruimte.' Op Texel voelt hij zich thuis. De mentaliteit van Brabanders en Texelaars ligt volgens hem dicht bij elkaar. Lekker makkelijk en gezel lig. Niet te veel gedoe. Maar het eiland heeft ook beperkingen. 'De gemeenschap is te klein om alleen met het repareren van schoenen een goed belegde boterham te ver dienen. Daarom, verkopen we ook naambordjes en sleutels.' Vooral voor de naambordjes is een markt. Volgens Van Osch leggen Duitsers zonder enig probleem €100,- neer voor een bordje omdat ze het feno meen in Duitsland niet kennen. De schoen is er volgens Van Osch door de jaren heen niet beter op geworden. In het begin van zijn Vrijwilligers van de KNRM hebben gisteravond geoefend met een search-and-rescuehelikopter uit Leeuwarden. Op de Noordzee ter hoogte van de Eierlandsche dam werd samen met de Beursplein 5 uit De Cocksdorp en de Zalm uit De Koog getraind in het overzetten van personen tus sen schip en heli. Ook oefenden de redders in het varen pal onder de helikopter en op de onderlinge communicatie. De helikopter landde voor het eerste overleg met de KNRM op het grasveld naast het boothuis in De Cocksdorp wat tot de nodige bekijks leidde. De brand weer was uit voorzorg bij de landing aanwezig. De KNRM oefent één keer per jaar met een search-and- De SAR-heiikopter landde rescuehelikopter. het boothuis a het eerste overleg met de KNRM op het grasveld naast de Volharding. Het trok bekijks van voorbijgangers. Veel ouders hebben de afgelopen dagen een bezoekje aan de OSG Denk weer eens aan werken op loopbaan waren schoenen voor al degelijk en sterk. Nu ziet hij steeds meer 'wegwerpschoenen'. 'Regelmatig komen er mensen met schoenen van drie dagen oud de winkel binnenlopen. Dan is de zool eraf, of de hak kapot. De klant ver wacht ook dan een stukje vakwerk. Maar geloof me, dat is een hoop gepruts.' Nog steeds vindt hij het repareren van schoenen prachtig werk. Toch vragen zijn leeftijd en gezondheid wat meer rust. Sinds 1 juni runt Ruud Barhorst de ?aak. Hij is twee jaar geleden in de zaak komen wer ken en vanaf het begin was het de bedoeling dat hij de zaak zou overnemen. Barhorst is van huis uit schilder maar kon door een bedrijfs ongeval zijn beroep niet meer uit oefenen. Toch wilde hij graag aan het werk blijven en afwisselend werk doen. 'Ik mag niet meer op ladders klimmen maar werken met mijn handen mag wel. Dit leek me daarom een ideale oplossing.' Van Osch heeft Barhorst eerst in oplei ding gehad en hem de kneepjes van het vak geleerd. Inmiddels draait Barhorst de zaak zelfstandig en is hij de hele dag open. 'ledereen is gewend dat de schoenmaker 's middags dicht is, maar ik wil de hele dag open zijn zodat mensen niet vastzitten aan de ochtenduren.' Barhorst wil eerst zien hoe het gaat. Hij sluit nieuwe ontwikkelingen niet uit. 'Eerst draaien en dan zoeken we het gat in de markt!' Vrijdag houdt Barhorst een afscheidsfeest voor Van Osch. Tus sen 15.00 en 17.00 uur zijn mensen welkom in de zaak aan de Wever straat. Tekst en foto Mieke Smid gebracht om te zien of er nog kle ding van hun kroost hing. De school had daar voor het eerst alle gevon den kleren eens in de garderobe opgehangen. Het had effect, onge veer eenderde tot de helft werd opgehaald. Voorheen, toen alles in een kist bleef zitten, werd er veel minder meegenomen. Ophalen was mogelijk tot vandaag. Alles wat over is gebleven, gaat voor het goede doel naar Jan en Paula. Brand Krimbos De brandweer van De Cocks dorp heeft maandagochtend een beginnend brandje in het Krimbos geblust. Op het fietspad tussen hotel Molenbos en De Krim was een stapel papier in brand gesto ken. De brandweer wist uitbreiding te voorkomen. Directeur verlaat TexelEnergie George van Overbeeke vertrekt zes maanden na zijn aanstelling als directeur van TexelEnergie. Van Overbeeke zegt zich op het moment niet definitief met zijn gezin op Texel te willen vestigen. Hij wil niet nader op de kwestie ingaan. Van Overbeeke, een deskundige op het gebied van energievraagstuk ken, was de eerste directeur van de vorig jaar opgerichte energieco- operatie. Hij werd gekozen uit vijftien serieuze gegadigden. De coöperatie toonde zich toen verheugd over hem, onder meer omdat hij door studie en rela tie (zijn vrouw Jonna Bakker is een Texelse) het eiland ook goed kende. Hij heeft in overleg met de Raad van Commissarissen besloten tot 1 december aan te blijven om de overdracht naar een opvolger goed te laten verlopen. De Raad van Commissarissen praat deze week over opvolging. Moge lijk wordt een beroep gedaan op mensen die zich eerder hadden aangemeld ('al hebben we de solli citatiebrieven zoals dat hoort inmid dels weggedaan'), maar het is ook mogelijk dat een nieuwe sollicitatie procedure wordt begonnen. Volgens president-commissaris Rik- us Kieft komt de continuïteit niet in het geding. 'We werken er naar toe de leden in het najaar verder te informeren over de mogelijkheden en er wordt ook gewerkt aan de eerste ledenvergadering.' Volgens hem komt het niet gelegen dat de organisatie in opbouw zijn directeur kwijtraakt. 'Maar dat lossen we op.' Aan de wandel... Op de Lancasterdijk zorgde zon dagmorgen een gezin bergeenden voor enige vertraging. Na een fikse wandeling verdween de familie in het Waagejot. <fou sik, vm> Snelle actie De KNRM kende zondag een bij zonder snelle reddingactie. De redders hoefden met de Fran- cine Kroesen niet verder dan vijftig meter de haven van Oudeschild Subsidie voor biologische landbouw Boeren die willen omschakelen naar biologische landbouw kun nen doorvoor bij de provincie subsidie aanvragen. Met deze subsidie wil de provincie de boeren stimuleren de agrarische sector duurzamer te maken. De provincie streeft naar een ver dubbeling van het percentage bio logische landbouw in 2011. Nu is 3,5 procent van de landbouw in de provincie biologisch, dat moet 7 procent worden. Noord-Holland is de eerste provincie die op deze wijze de biologische landbouw sti muleert. Er is dit jaar €250.000, - te verde- Texel na de studie. Die bood schap gaf burgemeester Joke Geldorp vrijdagavond mee aan de OSG'ers die in de Burgemeester De Koninghal hun diploma kre gen. De burgemeester wees de leerlin gen die het eiland verlaten voor een vervolgopleiding erop dat de komende jaren in veel vakgebieden op het eiland vacatures ontstaan. 'Jullie zijn de ruggegraat van de Texelse economie en Texel zal jullie nodig hebben. De klasgenoten die hier blijven, zullen jullie straks weer met open armen ontvangen.' Liefst 220 jongeren kregen vrij dag hun diploma in een afgeladen De Koninghal. De uitreiking werd omlijst met zang en cabaret. Er wer den anekdotes aangehaald en de examens, inclusief enkele bloopers, werden op het toneel nog eens dun netjes overgedaan. De voorstelling begon spectaculair met sportleraar Martin Jansen die aan een touw van bovenuit de sporthal naar beneden klom. De show werd begeleid door Maarten Kulk (één van de gedi plomeerden) die ook een drijvende kracht was geweest achter de musi cals Bugsy Malone en Penny Lane. Bloemen voor de leerlingen va Koninghal hun diploma kregen. Rector Henk de Vries liet weten dat 220 van 227 leerlingen hun examen hebben gehaald. Dat is een score van 97 procent waar hij trots op was. Er zijn 6 leerlingen gezakt en één moet nog een staatsexamen doen. De Vnes stond stil bij enkele opmerkingen die leerlingen die in het afscheidsboek had geplaatst. 'Als zij het hier voor het zeggen zou den hebben, zou de school er heel anders uitzien. Dan zouden er goe de leraren komen, zou er geen huis werk zijn, begonnen we om half tien en eindigen we om half één, zou er in de kantine een lopend buffet zijn, maar zouden we ook Popke van Bruggen weer aannemen (applaus van de zaal) en de leraren zouden salarisverhoging krijgen.' Veel Texelaars en oud-Texelaars verblijven in den vreemde. Om het thuisfront op de hoogte te hou den van het wel en wee hoeven door de komst van weblogs geen dure telefoongesprekken meer te worden gevoerd. Dagelijkse bele venissen, maar ook foto's zijn op de weblogs te vinden. De Texelse Courant bekeek het weblog van Evelien Duin en Fia Kooiman. Zij trokken twee maanden door Australië en zijn gisteren weer op Schiphol geland. De reis start in Sydney en voert eerst langs de oostkust naar Cairns. Als één van de hoogtepunten beschrij ven Duin en Kooiman de Whits undays; een eilandengroep voor de oostkust. Tijdens een zeiltocht maken ze kennis met de parelwitte stranden, palmbomen en 'beesten' (schilpadden, hamerhaaien en veel vissen). Na de oostkust is het tropi sche noorden aan de beurt. In Dar win moeten ze hun geliefde camper inleveren, hier hadden ze al heel wat kilometers mee afgelegd. 'Met een snik en een traan hebben we hem ingeleverd.' Darwin is vooral erg warm. Zo heeft Kooiman last van opgezwollen voe ten van de warmte en noemen ze het continent 'het zwetende eiland'. Darwin is voor hen synoniem aan gezelligheid en kroegjes. Een wil lekeurige dag in de stad begint bij voorbeeld met een pannenkoeken- ontbijt buiten de deur, een terrasje met mate Mark en een kroegentocht die eindigt in een winkelwagentje. Dat Australië naast zon, zee ven koala's ook andere zaken voor de dames in petto heeft, blijkt ook in Darwin. Een brand in een kamer in hun hostel schrikt ze op tijdens het 'uitmesten van hun rugzakken'. 'Er werd gebruld dat we naar beneden moesten komen en toen stonden we daar met een hele groep mensen. Gezellig maar ook spannend. Zijn er gewonden? Kunnen we nog terug? Staan we daar in pyjama. Uitein delijk loopt alles goed af en sluiten ze de avond af met een drankje op het terras met een stel leren. De dames zijn inmiddels terug van hun avontuur. De maanden zijn vol gens hen omgevlogen en ze hebben vooral 'erg veel lol gehad'. Kent u een (oud)-Texelaar die momenteel in het buitenland verblijft en een weblog bijhoudt? Bel dan met de redactie: 362621 of stuur een e-mail: redactie@texelsecourant.nl. Raad wordt niet kleiner Een plan om in 2010 gemeente raden te verkleinen is door de Tweede Kamer afgewezen. Dat betekent dat de Texelse raad over twee jaar niet van 15 naar 13 zetels hoeft te worden inge- krimpt. Het kabinet wiide gemeenteraden kleiner maken en het aantal wet houders terugdringen om 40 mil joen euro te bezuinigen op het openbaar bestuur. Regeringspar tijen CDA, PvdA en Christenunie en enkele oppositiepartijen willen daar op het moment echter niet aan beginnen. Volgens hen zijn raadsleden nu al overbelast en wordt dat er niet beter op als ze in aantal minderen. De coalitie partijen hadden al bepaald dat gemeenteraden niet kleiner moch ten worden, maar staatssecreta ris Bijleveld (Binnenlandse Zaken) kwam laatst weer met het voorstel op de proppen. De nieuwe Wet op de Ruimtelijke Ordening brengt veel veranderin gen met zich mee. Gemeenten worden onder meer verplicht hun bestemmingsplannen te digitali seren, er moet een structuurvisie voor het gehele grondgebied zijn en bestemmingsplannen mogen niet ouder dan tien jaar zijn. Voor de afgifte van bouw-, sloop- en aanlegvergunningen kunnen anders uit te varen om een rubberboot te hulp te schieten. Die had pro blemen met de buitenboordmotor gekregen en was noodgedwongen voor anker gegaan. Aan boord zaten een volwassene en twee kinderen. De rubberboot werd de haven ingesleept. len onder kleine en middelgrote agrarische ondernemingen. De subsidie wordt toegekend naar prioriteit, waarbij het aantal hec tares van groot belang is, maar ook de productgroep. Het meest gewenst zijn biologische volle- grondsgroenten, akkerbouw en (melk)veehouderij De subsidieverordening treedt in werking nadat zij is vastgesteld door Provinciale Staten en gepu bliceerd. De verordening staat voor 22 september op de agenda, maar aanvragen kunnen al worden inge diend. De aanvraagtermijn sluit op 15 oktober. Meer informatie is te vinden op www.noord-holland.nl. Een minuutje Liz Gedikink, tassenontwerpster Liz Gedikink woont op Texel en ergert zich dood aan de enorme hoe veelheid 'plastic wegwerptasjes op iet eiland. De marktkoopvrouw gebruikt daarom haar creatieve talent en vermaakt bergen plastic tassen tot eigentijdse Lizzies, haar nieuwe tassenlijn. geen leges meer worden gehe ven. Tot nu toe gold alleen voor het bestemmingsplan Buitengebied dat het uiterlijk na tien jaar moest zijn geactualiseerd. De gemeente heeft, vooruitlopend op de nieuwe wet, de afgelopen jaren al veel bestemmingsplannen consta terend bestemd (alles min of meer gelaten zoals het was), zodat Texel niet veel verouderde plannen meer kent. Een volgende stap is dat de plannen 'ontwikkelingsgericht' wor den, zodat ze meer mogelijkheden bieden. Het digitaliseren van het bestem mingsplan wordt afgehandeld via een project egemom de gemeentelijke dienstverlening te digitaliseren. De structuurvisie wordt via het project Ruimte voor Ontwikkeling aange pakt. Ook nieuw is dat de gemeente voor de wijziging van een bestem mingsplan geen goedkeuring van de provincie meer nodig heeft zoals tot nu toe altijd het geval was bij zwaar dere vrijstellingsprocedures. Daar tegenover staat dat de pro vincie en het rijk de mogelijkheid hebben gekregen de gemeente te 'overrulen'. Zij kunnen beide een eigen bestemmingsplan op Texels grondgebied loslaten als er in hun ogen sprake is van een 'bovenlo kaal belang Zij hebben volgens de wet beide de mogelijkheid gekregen eigen structuurvisies op te stellen op basis waarvan ze bestemmingsplan nen op gemeentelijk grondgebied kunnen loslaten. Provincies en rijk kenden tot nu toe streekplannen en planologische kernbeslissingen om planologie te regelen, maar die zijn dgor de nieuwe wet vervallen. De provincie, die sinds het voorjaar bezig is een eigen struc tuurvisie op te stellen, liet eerder weten dat het niet haar streven is tegen lokale processen in te druisen. De provinciale structuurvisie wordt gebaseerd op het streekplan Noord- Holland Noord, dat een paar jaar geleden werd vastgesteld. Onder de vervallen wet konden provincies nog geen eigen bestemmingsplannen maken, maar konden ze alleen lokale bestemmingsplannen toetsen aan de streekplannen. Dagblad Metro besteedde op 18 juni aandacht aan een nieuwe initi atief van Liz Gedikink: het vervaar digen van nieuwe tassen uit plastic wegwerptasjes. 'Ik verknip de tas sen tot lange plastic repen die ik vervolgens aan elkaar haak tot een tas. Ik heb er tot nu toe onge veer 60 gemaakt en mensen kunnen ook speciale bestelingen opgeven.' Meer informatie over de tassen is te vinden op www.lizzies.nl. Beroep aangenomen De Doopsgezinde Gemeente Texel heeft zondag met een zeer grote meerderheid ds. Hans Marseille beroepen als nieuwe voorganger. Marseille is 48 jaar en thans werk zaam in Veenwouden. Samen met zijn vrouw en drie kinderen verhuist hij in oktober naar Texel.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5