ÏÏISPIL (jvocn 5Twartsjexels in het hart 'Uitzondering TESO is juridisch haalbaar' Keukencentrum Texel wil naar Bernhardlaan Harde rock en snelle punk op Sommetjespop Commissie adviseert minister over erfpacht LANGEVELD Opvallende rol criticaster SBB Subsidie trekt ontwikkeling Sumwing vlot TEXELSE0COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super de Boer jTJvj Gemeente Texel informatie folder Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Island Samba In de afgelopen jaren is dansfes- tival Island Samba in populariteit gegroeid. Vijf jaar geleden was het maximum aantal bezoekers 1000. Inmiddels is dat verdubbeld. Onder de bezoekers zijn veel fans die jaar lijks terugkomen, zoals ook komen de zaterdag. Maar ook de DJ's komen graag speciaal naar Texel. Pagina 2 mTexel Tornado Marcel Duinker, bijgenaamd de Texel Tornado, is als Suspen sion Engineer verbonden aan het team van Kawasaki. Met zijn broer Alex en tientallen andere collega's zorgt hij ervoor dat de motorcou reurs voor elke race over optimaal materiaal beschikken. De Texelse Courant nam een kijkje achter de schermen van de MotoGP. Pagina 5 Vals brandalarm Catharinahoeve 'Brandend rieten dak' was het alarmerende bericht dat de brand weer er in de nacht van vrijdag op zaterdag, even voor half drie, toe bracht uit te rukken naar res taurant Catharinahoeve aan de Rozendijk. Inderdaad leek er rook uit het dak te komen, maar het lukte niet direct de brandhaard te vinden. Ook de onlangs aangeschafte warmte- beeldcamera werd ingezet. Daar mee kunnen temperatuurverschillen in beeld worden gebracht. Het leek er even op dat er vuur woedde tussen het riet en een dakplaat, zodat werd besloten een boeideel weg te halen. Ten slotte ontdekte een brandweerman dat een plastic bloempot die buiten tegen de muur stond als asbak was gebruikt en vlam had gevat, waardoor rookont wikkeling was ontstaan. vakantiekrant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12288 DINSDAG 8 JULI 2008 Oplage: 450.000 Ook adverteren in dit superactuele fullcolorblad? Staatssecretaris over concessiewet: Staatssecretaris Tineke Huizinga van Verkeer en Waterstaat gaat er van uit dat het juridisch haalbaar is TESO uit te zonderen van de concessiewetgeving. Dat blijkt uit een vergaderverslag van de vaste commissie voor V&W van 24 juni jl. TESO-directeur Cees de Waal reageert gematigd positief en durft pas te juichen wanneer hij 'zwart op wit' de bevestiging ontvangt dat de gewenste uitzondering aan TESO is toegekend. De staatssecretaris hield tijdens het overleg een kleine slag om de arm, omdat op dat moment niet alles was uitgezocht. 'Als een uitzonderingspo sitie voor Texel juridisch niet mogelijk blijkt te zijn, zal zij de Kamer voor het zomerreces hierover informeren', vermeldt het verslag. Aangezien de Kamer niets heeft vernomen en het reces is begonnen, mag er van uit worden gegaan dat bij Huizinga ook de laatste twijfel is weggenomen. Ze past het Besluit personenvervoer 2000 zodanig aan dat de overige vier alanden - zoals ze zelf willen onder de concessiewetgeving vallen. Door Texel niet aan te wijzen valt TESO hierbuiten en wordt geen conces- siesystematiek voor deze verbinding geïntroduceerd. Het debat maakte duidelijk dat de Texelse actie en de lobby om TESO buiten de concessie te houden suc cesvol is geweest. 'Doordat TESO in handen is van de bewoners zelf, kan het zorgen voor belangen, zoals bereikbaarheid, pnjs en betrouwbaar heid. Dit particuliere initiatief lijkt sterk op een maatschappelijke onderne ming en verdient dan ook lof', pleitte CDA'er De Rouwe. 'De wijze waar op de veerverbinding naar Texel is geregeld, is een historisch gegeven', constateerde PvdA'er Roefs, die het positief vond dat de staatssecretaris een juridische weg heeft gevonden om de uitzonderingspositie van Texel te borgen. Ook Cramer (Christen Unie) zag de noodzaak van aanbe steding niet in. Roemer (SP): 'Terecht komt er vanuit Texel massale steun voor deze bijzondere onderneming, die in handen is van de bewoners van Texel.' Hij is het ermee eens dat een vervoerder die het goed doet, dat vervoer dient te kunnen blijven verrichten.' Ook de PW sprak steun uit voor de uitzonderingspositie van TESO. Kamerlid Madlener vertouwt erop dat de aandeelhouders van TESO het geld in het bedrijf laten om de kosten zo laag mogelijk te houden in plaats van te kiezen voor winst.' Krom (WD) toonde zich kri tisch: 'Leidt het toestaan van een uit zonderingspositie voor TESO tot pre cedentwerking elders in Nederland? Op basis waarvan acht de staatsse cretaris een uitzonderingspositie van TESO juridisch houdbaar?' In haar antwoord gaat Huizinga inhoudelijk niet in op de juridische kant van de zaak. Wel gaf ze aan dat voor zover zij weet, er in Nederland geen situ atie is die vergelijkbaar is met die van TESO. Ze gaat er daarom vanuit dat van de uitzonderingspositie geen precedent schept. Keukencentrum Texel aan de Maricoweg is uit haar jasje gegroeid. Het bedrijf van Mar- jet van de Vis wil uitbreiden en heeft hiervoor een locatie aan de Bernhardlaan op het oog. Dat kan alleen als de gemeente hiervoor een vrijstelling verleent. Om het proces niet onnodig te vertragen komt de raadscommissie Grond gebied hierover vanavond in een extra zitting bijeen. De familie Van der Vis showt, ver koopt en installeert al meer dan veertig jaar keukens. Sinds 18 jaar wordt het bedrijf gerund door Mar- van der Vis. 'We kampen al een lijd met ruimtegebrek. We willen groter, maar kunnen op onze hui dige plek geen kant op.' Plannen voor nieuwbouw bestaan al jaren. De benodigde bouwgrond in de bocht aan de Bernhardlaan heeft de familie Van der Vis al enige tijd gele den verworven. Bedoeling is dat er bedrijf wordt gebouwd die een stuk ruimer is dan nu het geval is. 'Het is de bedoeling dat een keukenshow room wordt gebouwd waarin we neer keukens kunnen laten zien en ruimere opstellingen kunnen maken. Een eigentijdse zaak met kookeilan- den en waarin we onze creatieve ideeën kwijt kunnen.' Het plan voor set ook in een bedrijfswoning. Het beoogde perceel heeft de bestemming bedrijfsdoeleinden, maar die staat geen volledige detailhandel toe. Toch wil het colle ge er aan meewerken. Een soortge lijke afweging werd eerder gemaakt bij de verplaatsing van Woonhuys Moerbeek naar het bedrijventer rein. Ook daar wordt detailhandel gedreven. Daarbij werd gebruik gemaakt van een nieuwe mogelijk heid in het bestemmingsplan, die toestaat dat er volumineuze pro ducten mogen worden verkocht. Met keukens is dat zeker het geval, want daar kun je door de grootte in het winkelcentrum geen kant mee op en daar zou ook de bereikbaar heid problemen geven. Vandaar dat de aanvraag volgens het college van b en w binnen de vrijstelling past. De vestiging heeft volgens het college geen nadelig effect op de bestaande bedrijvigheid in het centrum. Wel moet worden voldaan aan de minimale parkeernorm van twee parkeerplaatsen per 100 vier kante meter bedrijfsvloeroppervlak (minimaal tien parkeerplaatsen). In de voorschriften is opgenomen dat de commissie Grondgebied eerst advies moet uitbrengen, vandaar dat die vanavond voorafgaand aan de reguliere raadsvergadering om 19.00 uur in een extra zitting bijeen komt. Minder regels bij gemeente De gemeente wil graag weten op welke punten de dienstverle ning kan worden verbeterd. Op de website www.texel.nl kan een formulier worden ingevuld waarin kan worden aangegeven op welke punten verbetering mogelijk is. Op de site is een overzicht te vinden van ongeveer 140 vergunningen en diensten waarop verbetering moge lijk is. Daarbij kan gedacht worden aan een kortere behandeltermijn, het verlenen van een vergunning voor een langere termijn of zelfs het afschaffen van de vergunningplicht. Bezoekers van de site kunnen tot 1 augustus hun voorkeur uitspreken voor tien verschillende diensten. Aan de hand van de reacties stelt de gemeente een overzicht samen van de 45 zaken die het eerst wor den aangepakt. Dit overzicht wordt begin september bekend gemaakt. Tel. 0222 - 36 26 00 info@lenr.nl Spinbaan 6, Den Burg U kunt uw advertentie voor de editie van vrijdag 18 juli nog opgeven tot vrijdag 11 juli a.s. De vijfde editie van Sommeltjes- pop is een groot succes gewor den. De naar schatting 1700 tot 1800 toeschouwers zorgden met elkaar voor zoveel omzet, dat de organisatie de schulden van vorig jaar kan aflossen. Het programma, voor een belang rijk deel bestaand uit harde rock en snelle punk, viel bij de meeste bezoekers in de smaak. Texelse en overkantse fans waren er voor Troy Torino uit Utrecht (zie foto), met een Texelse inbreng van gitarist Sidney de Haan en bassist Arjen Rienks, die rock met een wat log geluid voortbrachten, dat de één 'fantastisch' en de ander 'somber en deprimerend' noemde. Meer over Sommeltjespop op pagi na 2. (Foto Olivier Schilling/Texel ImagesI Tweede Kamer op 24 april leidde tot diverse moties, waarin in de indieners hun bezorgdheid over de leefbaarheid op de Waddeneilanden uitspraken. De minister heeft de commissie nu op een breed terrein advies gevraagd, onder meer welke stan- daardduur van de erfpachtcontrac ten redelijkerwijs tegemoet komt aan de belangen van zowel de erf pachters als van Staatsbosbeheer. Vraag is ook of er een methodiek is te bedenken waarmee de belangen van erfpachters op objectieve wijze kunnen worden vastgesteld. Slot vraag van Verburg is of er gebieds specifieke omstandigheden zijn die de erfpachtsituatie op de Wadden eilanden wezenlijk anders maken dan die in andere delen van Neder land. Ovengens meldt de minister dat haar uitgangspunt is dat de canon 'uiteindelijk toegroeit naar marktconformiteit'. Vandaal gepakt De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag, rond 1.40 uur, op dc Nikadcl in Dc Koog ccn jeug dige vandaal aangehouden. De jon gen, een 16-jange uit het Zeeuwse Veere, schopte al fietsend een spie gel van een auto. Dat werd gezien door omstanders, die de politie erbij haalden. De verdachte ging er vandoor, maar viel van zijn fiets en kon toen gemakkelijk worden aangehouden. Hij gaf toe tijdens het dollen met een vriend de spiegel te hebben geraakt en beloofde de schade te vergoeden. Minister Gerda Verburg van LNV heeft een commissie ingesteld die haar moet adviseren over de uitvoering van het erfpachtbeleid van Staatsbosbeheer. Dit naar aanleiding van de onvrede die op Texel en andere Waddeneilanden is ontstaan over onder meer de sterk gestegen erfpachtprijzen (canon). De commissie bestaat uit zes des kundigen, onder wie Hans Broe- ren. Een opvallende keuze, want de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Erfpachters, die een tweede huis op Texel heeft, is een bekend criticaster van Staatsbosbe heer en andere (overheids)instanties die grond in erfpacht uitgeven. In een artikel dat drie maanden geleden in de Texelse Courant verscheen. verweet hij Staatsbosbeheer 'ver- deel- en heerspolitiek' te bedrij ven en noemde hij het stelsel van erfpacht 'achterhaald en volstrekt absurd'. Net als Hans Alders, voor malig commissaris van de Koningin in Groningen, is Broeren als lid van de regeringscommissie voorgedra gen door de erfpachters en de Wad dengemeenten. Het gezelschap staat onder leiding van prof. mr. J. de Jong, hoogleraar onroerend- goedrecht aan de TU Delft. De instelling van de commissie is een volgende stap in een al maan den lopend proces. 'Het beleid van Staatsbosbeheer heeft maatschap pelijke effecten welke op termijn desastreus zijn voor de Waddenei landen'. schreven voorzitter Joke Geldorp en secretaris Jim Ie Roux namens de gezamenlijke Wadden eilanden in februari aan minister Verburg. Vooral op Vlieland en Ter schelling, maar in mindere mate ook op Texel, heeft Staatsbosbe heer veel grond in eigendom. Voor het gebruik ervan moet steeds meer geld worden betaald. Daardoor wor den woningen, kampeerterreinen, hotels en andere voorzieningen niet alleen steeds duurder, maar vaak ook onverkoopbaar. Bezwaren zijn er ook tegen gebruiksbeperkingen die de erfpachters worden gesteld. Ten slotte is er kritiek op de erf pachtperiode van 30 jaar, die vol gens veel erfpachters te kort is en te weinig zekerheid biedt, waardoor ze niet geneigd zijn tot investerin gen. Bestuurders van de Wadden eilanden schreven in hun brief niet te ontkennen dat Staatsbosbeheer 'rechtmatig en procedureel correct' handelt, maar wezen erop dat de organisatie als 'rentmeester' ook een maatschappelijke verantwoor delijkheid draagt. Mede naar aan leiding van de brief vergaderde de vaste Kamercommissie voor LNV over deze kwestie. Een debat in de Jaap van der Vis van de TX 36 'Jan van Toon' werkte onlangs nog aan de verbetering van de Sumwing. krant, nadat de Sumwing in maart was genomineerd voor de Texel se Ondernemersprijs 2007. 'Jullie spelen in op veranderingen in de samenleving', prees juryvoorzitter Bob Verburg nadat de initiatiefne mers tot winnaar waren uitgeroepen. Proeven met het prototype waren aanvankelijk succesvol, tot de vleu gels getordeerd (opgerold) raakten en werkloos op de kade bleven liggen omdat het geld voor verdere ontwikkeling ontbrak. De hoop dat de ondernemersprijs zou helpen om subsidie los te krijgen, bleek niet vergeefs. Met het geld (maximaal €500.000,-) van de subsidieregeling 'Innovatie in de visketen' kunnen onder meer praktijkproeven worden uitgevoerd die nodig zijn om een nieuw prototype te ontwerpen. De Sumwing, een alternatief vis tuig voor de boomkor, behoort tot de acht projecten die voor subsidie van het ministerie van LNV in aanmerking komen. Voor deze innovatieve projecten heeft minister Gerda Verburg in totaal €3 miljoen beschikbaar gesteld. De Sumwing is een innovatief vis tuig, ontwikkeld door Jaap van der Vis (TX36), Jack Betsema (TX 38) en Albert Schagen (TX63), in samen werking met ingenieur Harmen Klein Woolthuis van HFK Engineering in Baarn. Het moet leiden tot een duurzame en goedkopere vorm van visserij waarvan de hele sector kan profiteren. Basis is een soort zwe vende vleugel, mogelijk voorzien van puls, voor de vangst van platvis en garnalen. Doordat in vergelij king met de boomkor met aanzien lijk minder weerstand kan worden gevist, is de verwachting dat flink (35 en mogelijk zelfs 65 procent) op brandstofkosten kan worden bespaard. Met de Sumwing speelt de visserij ook in op de toenemende behoefte aan duurzaamheid, want doordat de vleugel zweeft neemt de bodemberoering behoorlijk af. 'Het sterke punt van deze samenwerking is dat praktijkkennis, ondernemers schap en technische kennis worden gecombineerd', zeiden de initiatief nemers in een interview in deze PHH UITGERUKT Met Verkeerde SPUIT VERWARRING Rond Poli NAAST

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1