Sommeltjespop uit de schulden Succes voor organisatie geen reden voor herhalingen Dance Valley of Island Samba? Groeiende populariteit voor dansevenement TEXELSE 2 COURANT oPIENie Agenda TESO texelseScourant Popfestival Beach Live bij paal 21 Kleurrijke kunst Chileense vluchteling DINSDAG 8 JULI 2008 Het festival verliep gesmeerd, de kwaliteit van de muziek was prima, de sfeer liet niets te wen sen over en de complimenten van enthousiaste bezoekers waren bijna ontelbaar. Toch durfde de organisatie zaterdag na het laat ste optreden nog niet hardop te juichen. Na het financiële debacle van vorig jaar was het dit keer immers erop of eronder voor Som- meltjespop, dat voor de vijfde keer werd gehouden. 'Maar nadat de muntjes waren geteld, konden we ook in dat opzicht tevreden zijn. We zijn uit de schulden', meldde Jeroen Schoo gisteren opgelucht. Gezien de vele, vele uren aan voor bereiding door onbaatzuchtige vrij willigers leek er weinig mis te kun nen gaan, ware het niet dat het allemaal flink gegeten en gedronken en daarmee bijgedragen aan het financiële welslagen van het festival. Na acht uur heeft de bierkraan niet meer stilgestaan en ook cateraars Peter Haker en Eric van Etten had den het behoorlijk druk. We kregen alleen wat klachten dat er geen kof fie te verkrijgen was. Daar gaan we volgend jaar voor zorgen.' Naast de vrijwilligers en de bezoe kers was de organisatie ook dank verschuldigd aan de muzikanten. De meesten timmeren flink aan de weg en durven in het landelijke clubcir cuit flinke gages te vragen. In De Waal kregen ze echter niet meer dan een onkostenvergoeding. Ook de beloning voor de jongens van King Jack, van wie er twee een dag later in de begeleidingsband van Anouk onbestendige weer als een donkere op Rock Werchter optraden, was wolk boven het festival hing. 'Maak je geen zorgen, het blijft droog', poogde oud-visserman Sam Wonder zijn schoonzoon Jeroen Schoo en diens collega's al een week van te voren gerust te stellen. Het vertrou wen in de Waalder weersdeskundige was echter niet volledig, want nog uren na het begin van het festival liepen de organisatoren met bleke gezichten rond. Toen het tegen het einde van het middag roetzwart werd boven het terrein aan de Sommel- tjesweg leek hun vrees bewaarheid te worden, maar het viel mee. Welis waar vielen er wat dikke spatten, de toeschouwers leken zich er weinig van aan te trekken. Daarna werd het weer helder en liet de zon zich zelfs zien. Pas tijdens het laatste optreden miezerde het opnieuw, maar toen waren de zorgen wel voorbij. Bezoekers Hoeveel muziekliefhebbers het festi val precies hebben bezocht, is moei lijk in te schatten. Het waren er echter beduidend meer dan vorig jaar, toen er ongeveer 1500 werden geteld. Schoo: 'Ik denk dat het er toch wel 1700 of 1800 zijn geweest, 's Avonds zag je bijna geen lege plekken meer op het terrein. Gelukkig hebben ze punk. René SG combineerde beide genres met zoveel succes, dat de drummer tot tweemaal toe nieuwe drumstokken nodig had. Texelse en overkantse fans waren er voor Troy 'Hij speelde het nooit meer Torino, met gitarist Sidney de Haan gering. Toch hebben ze al toege zegd volgend jaar terug te komen. Ze vonden het een prachtig festi val en hadden heerlijk gespeeld', afdus een trotse Schoo. Ook voor de andere artiesten waren er com plimenten. 'Er was er niet één die slecht speelde. Band voor band, alles klopte.' Sterallures waren ook Erwin Nijhoff vreemd. De zanger die al eens met zijn band The Prodigal Sons op Pinkpop speelde, voelde zich niet te groot om een verzoekje van de organisator te honoreren. Schoo: en wist niet meer of hij nog kon, maar zijn eerste van het optreden was mijn lievelingsnummer.' Favorieten De meeste bezoekers waren even eens erg over het festival te spreken. Daarbij had iedereen zijn eigen favo rieten. Toen Jaap Dros om één uur het festival opende, waren er min der dan honderd belangstellenden. Maar toen de Texelse troubadour zijn gehoor bedankte dat ze al zo vroeg waren gekomen, riep iemand: 'We gaan straks weer weg.' Het programma bestond voor onge veer de helft uit harde rock en snelle Het duurde even voordat The Remones iedereen meekregen, de publiekslievelingen. waande zich mede dankzij het vir tuoze spel van de organist bij een optreden van Deep Purple. De zan ger, die bij Anouk bas speelt, ver raste met een zeer volwassen stem, die niet deed vermoeden dat hij nog en bassist Arjen Rienks, die rock met een wat log geluid voortbrachten, maar achttien jaar oud is. Publieks lievelingen bij nogal wat Texelse dat de één 'fantastisch' en de ander oudere jongeren waren The Remo- 'somber en deprimerend' vond. De leden van King Jack bewezen niet voor niets door Anouk te zijn gevraagd voor haar begeleidings band. Wie zijn ogen dicht deed. Een sfeervol optreden van de n Skrep, die hun eigen schemerlampen hadden meegenomen. (Foto joop Romntea/Beeiapank Te nes, die zich een bijzonder doel had den gesteld: de legendarische LP It's alive van The Ramones uit 1978 van de eerste tot de laatste noot naspe len. Het resultaat was even verbluf fend als vervreemdend, want bijna een uur lang was alles identiek, tot de grapjes in de aankondigingen aan toe. 'Te gek, geweldig, ongelofelijk! En dan te bedenken: ze komen uit Heerhugowaard', stamelde Ramo- nes-fan Rob Kooiman met tranen in de ogen. Door het ontbreken van Nilsson, dat door de late bevalling van zange res Marieke Eelman had moeten afzeggen, werd Skrep plotseling tot slotact gepromoveerd. Geen slechte status voor een band die pas voor de tweede keer optrad. De Texelaars beschaamden het vertrouwen niet en leverden na wat problemen met het geluid een prima optreden af. Prachtig om te zien en te horen was het geïnspireerde spel van gitarist Frits Bonne, die ondanks zijn relatief hoge leeftijd (zestig jaar) duidelijk nog niet versleten is. Line-up Ondanks de enthousiaste reacties i The Ramones groeiden daarna uit tot één van IFoto Joop Ronrneis/BeekSom TexaO heeft de organisatie inmiddels aan gekondigd volgend jaar een bijna volledig nieuwe line-up te presen teren. Alleen King Jack komt terug, terwijl Nilsson alsnog te zien zal zijn. Schoo: 'Je moet jezelf niet herhalen. Bovendien was niet iedereen hele maal tevreden. Het was erg gezellig, maar de muziek was bagger, had iemand geschreven op het brief je waarmee hij zich als Vriend van Sommeltjespop aanmeldde. Hoewel we drie singer-songwriters hadden, was rock de hoofdmoot. Het is leuk om volgend jaar ook wat funk en soul te hebben. Een coverband zou misschien ook leuk zijn, maar zulke gezelschappen zijn erg gewild op bruiloften en partijen en daardoor veel duurder. Bovendien zijn we een alternatief festival en dat willen we graag blijven. Veel bands komen graag omdat ze met rockers onder elkaar zijn en zijn daarom tevreden met een kleine vergoeding. Als je te commercieel wordt, komen ze niet meer.' Stof tot nadenken geeft ook de weer- gevoeligheid. 'Veel mensen vinden de huidige opzet geweldig en geven ons het advies niets te veranderen. Daar gaan we een eind in mee, maar we zijn wel erg afhankelijk van het weer. Een dag zulk weer als vandaag (gisteren, red.) en je bent weg. Dan kun je niet eens je podium opbou wen. We spelen daarom met het idee het hele terrein met een grote tent te overkappen en het festival te verspreiden over twee avonden. Dat is meer dan alleen een wild idee, we denken er binnen de organisatie serieus over na.' Joop Rommets Reumavereniging De Reumavereniging Texel houdt dinsdag in De Lindeboom een inloopmiddag voor leden. Aanvang 15.00 uur. In de derde week van de voorver koop voor dansevenement Island Samba dat zaterdagavond op paal 17 wordt gehouden is driekwart van de kaarten verkocht. De tel ler staat op circa 1400 kaarten. Met nog een kleine week te gaan, verwacht de organisatie wederom een uitverkocht evenement. In totaal kunnen 2000 bezoekers de lustrumeditie van het dansevene ment bezoeken. Dit jaar wordt de kaartverkoop ook deels via internet gedaan. Volgens medeorganisator Michael Driessen van De Kolonist en Bay Watch is de internetverkoop speciaal voor overkantse liefheb bers. 'Vorig jaar waren we voor het eerst op de dag zelf al uitverkocht Oogst Maak je toch niet zo druk', zei mijn vriendin achteloos. Nou dat deed ik wel. Een merel belaagde mijn bessenstruik. Vorig jaar was ik te laat om de oogst te redden, maar dit jaar was ik voorbereid en vast van plan mijn oogst te red den. Ik spande een groot zwart net als een tent over de struik. Vat had je gedroomd', dacht de merel. 'Ik heb een gezin te voeden en lust zelf ook wel wat'. V/e deden een soort wedstrijd wie nu wie te slim af zou zijn. De wind werkte ook mee en wel aan de kant van de merel. Even niet opge let en ja hoor, zodra met behulp van zwiepende takjes weer een stukje van het net een ietsiepietse was losgekomen van de grond hipte mevrouw weer triomfantelijk met een bes in haar snavel onder mijn al maar kaler wordende stmik vandaan. Ik er weer een steen op leggend, zij weer waakzaam haar kans afwachtend. De dame had meer pijlen op haarboog. Speed- diving was haar specialiteit. Met een aantal in volle vaart uitge voerde duikvluchten vloog ze met net en al naar binnen, klapte de snavel behendig om de roodste bes, veerde met dezelfde vaart weer terug en roofde zo de bui tenkant van de struik langzaam maar zeker leeg. Ik had bewonde ring voor haar inventiviteit, maar bleef haar bevechten. Van de week was het eindelijk zover dat ik tot jam maken over kon gaan. Emmertje erbij, tak na tak van de bessen ontdaan. Op de schutting van de buurtuin zat de merel en sloeg het allemaal gade. Wat ging er door het beest heen? Ik keek naar haar en keek nog eens. Het ging me aan het hart. We hadden een band gekregen in het gevecht van de afgelopen weken. Vooruit dan maar; naar oudtestamentisch gebruik liet ik de aren liggen, die de maaiers strooiden bij de graan oogst. Oftewel vertaald naar de bessenstruik: ik zorgde dat zo hier en daar een paar trossen bleven hangen. Voor jou, dappere merel en voor je soortgenoten. Die me al maandenlang iedere morgen ver blijden met verrukkelijk gezang. Pien Verberg en moesten we noodgedwongen mensen naar huis sturen. Wat voor mensen van de overkant die er spe ciaal voor komen extra vervelend is. We moesten daarom kijken naar een manier om dat te voorkomen.' De kaartverkoop via internet komt volgens Driessen aardig op stoom. Van de 500 beschikbare kaarten zijn er bijna 300 verkocht. Wel moet het wat hem betreft vooral een Texels feestje blijven. Er is daarom voor gekozen slechts 500 kaarten op internet beschikbaar te stellen.Op Texel zelf zijn inmiddels bijna 1100 kaarten verkocht. En dat is tegen de verwachting van de organisatie in. 'We zijn gewend dat we in de laatste week de meeste kaarten verkopen, nu zijn we al driekwart van het totaal kwijt.' In de afgelopen jaren fë Island Samba in populariteit gegroeid. Vijf jaar geleden was het maximum aan tal bezoekers 1000. Inmiddels is dat verdubbeld. Onder de bezoekers zijn veel fans die jaarlijks terugkomen. Maar ook de DJ's komen graag spe ciaal naar Texel. Zo is DJ Roog een vast gezicht op het feest en sluit hij steevast af met de vraag wanneer het volgend jaar plaatsvindt. Dries sen vertelt trots dat het dansfeest in één zin genoemd wordt met bekende evenementen als Dance Valley. 'Je ziet op internet discussies ontstaan tussen feestgangers die moeten kie zen tussen Dance Valley of Island Samba, beide aanstaande zaterdag. Dit was vorig jaar ook zo en dan wint Island Samba het regelmatig!' Island Samba kan in de toekomst nog verder doorgroeien. Toch vindt Driessen dat je daar voorzichtig mee moet zijn. 'Het feest is door de intieme sfeer zo populair, als je gro ter wordt verlies je dat. We willen die sfeer juist behouden.' Zelf gaat hij regelmatig naar feesten in de rest van Nederland. Om te kijken wat de mogelijkheden zijn en om de sfeer te proeven. Vorig jaar bezocht hij een 'waanzinnig' feest in Noordwijk. Maar met 15.000 man kwam het vol gens hem niet op gang en was het te massaal. 'Op Texel moet het vooral gezellig blijven.' Weblog Meer informatie over de voorbe reidingen van Island Samba zijn te lezen op het weblog van Mark en Corina Röpke op www.texelsecou- rant.nl. Een uitgebreid overzicht met excur sies, rondleidingen en andere toe ristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die geregeld wordt verspreid met deze krant en op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Raadpleeg ook de agenda op www. texelsecourant.nl. Dinsdag 8 juli: In het gemeentehuis in Den Burg begint om 19.00 uur een extra verga dering van de commissie Grondge bied. Aansluitend, om 20.00 uur, komt de gemeenteraad bijeen. Bewonersvereniging Texel houdt van 19.00 tot 21.00 uur een inloopavond voor leden in het zaaltje bij Star- kenburgh (Thijsselaan 40A, Den Burg). Meer informatie staat op de website www.bewonersverenigingtexel.nl. In de kerk van De Waal begint om 20.15 uur een concert van Trio Melan ge (klarinet, hobo, fagot). De toegang is gratis, na afloop wordt een inzame ling gehouden. Cinema Texel vertoont Kung Fu Panda nl (11.30, 16.15), Zomerhitte (14.00), Narnia 2 (18.45, 21.45), Indiana Jones (10.30, 18.30), Hoe overleef ik mezelf (13.30, 16.00) en Sex and the City (21.15). Woensdag 9 juli: In het centrum van Den Burg wordt van 10.00 tot 16.00 uur een folklore- markt gehouden. Deze staat vandaag in het teken van dans en muziek. De Vereniging Borstvoeding Natuurlijk houdt in Oudeschild een bijeenkomst voor voedende moeders. Deelname kost €1,50, opgave via tel. 322734 of www.vbn-texel.nl. In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg wordt vanaf 13.15 uur bridge gespeeld onder leiding van J. Hoogerheide, telefoon 313557. Bij eetcafé De Rog in De Cocksdorp begint om 18.00 uur een optreden van de swinggroep Heeren van het Goede Leven. De toegang is gratis. Atletiekvereniging Texel houdt bij paal 28 een strandloop over 4 en 8 km. Deelname kost €3,-, inschrijven vanaf 19.30 uur. In dorpshuis De Bijenkorf in Ooste rend begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Aanmelden aan de zaal of bij Anja Koot (tel. 318705) of Jean Vaillant (06-52492321). In dorpshuis De Hof in De Koog wordt vanaf 20.30 uur bingo gespeeld. Cinema Texel vertoont Kung Fu Pan da nl (11.30, 14.00, 16.15), Narnia 2 (18.45, 21.45), Hancock (21.30), Indiana Jones (10.30,18.30) en Hoe overleef ik mezelf (13.30, 16.00). Donderdag 10 juli: In de Kikkertstraat in De Cocksdorp Hoogwater te Oudeschild Di. 8 01.05 en 13.16 u. Wo. 9 01.30 en 13.55 u. Do. 10 01.45 en 14.14 u. Vr. 11 02.17 en 14.54 u. Za. 12 03.10 en 15.46 u. Zo. 13 03.55 en 16.30 u. Ma. 14 04.55 en 17.15 u. Di. 15 06.20 en 18.40 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Donderdag 10 |uli eerste kwartier. Zaterdag 5 juli springtij. Zondag 6 juli zon op 5.28, zon onder 22.01 wordt van 15.00 tot 20.00 uur zomermarkt gehouden. De Koninklijke Luchtmachtkapel geeft een concert in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend. Dit ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van muziekver eniging Excelsior. Aanvang 20.00 uur. De toegang is €7,50. Kaarten verkrijg baar bij slager Maas in Oosterend en Marten Classics in Den Burg. Cinema Texel vertoont Kung Fu Panda (11.30, 14.00), Hoe overleef ik mezelf (16.30), Mamma mia (19.00, 21.30), Narnia 2 (11.00), Brief voor de Koning (13.45, 16.15), SATC (18.45) en Han cock (21.45). Vrijdag 11 juli: In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 17.00 uur een voorstelling van kin dertheatergroep De Vantasjes. Op het voetbalveld in Den Hoorn gaat om 19.30 uur de eerste crossloop van start. Met diverse afstanden en (leeftijds)categorieën. Cinema Texel vertoont Kung Fu Panda (11.30,14.00), Hoe overleef ik mezelf (16.30), Mamma mia (19.00, 21.30), Narnia 2(11.00), Brief voor de Koning (13.45, 16.15), SATC (18.45) en Han cock (21.45). TESO zet soms een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vrijdag en zaterdag van 9.30 tot 16.00 uur en zondag van 14.30 tot 20.00 uur. Vrijdag zijn de afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel uit sluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Automobilisten moeten rekening houden met wacht tijden. Vrijdag moet in Den Helder tus sen 13.00 en 17.00 uur mogelijk een half uur worden gewacht. Zaterdag is dat het geval tussen 9.00 en 15.00 uur. Maandag kunnen de wachttij den in Den Helder tussen 10.00 en 12.00 uur oplopen tot een uur. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail mfo@lenr.nl Op al onze advenentieconlracten en toepassmg de Regelen vo» Stichting ROTA. gevestigd neerd bi| de Kamer van Koophandel en Fabrieken i Amsterdam onder nummer41138699 Eenenemplaarvan de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek toegezonden. Abonnementsprijzen 2008: Per half Jaar 37,95 36,25 (outomatischi Per jaar €74,10 71,75 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode. Kleurrijke schilderijen van een door sieren de muren van de gemeente- lijke tentoonstellingsruimte Tusse 3 de Banke, waar de in Chili geboren H v A 7/ Sara Moraga vanaf donderdag 10 De 58-jarige Chileense heeft een A f vaderland was ze niet alleen moeder, V' jj| .Jjffl pelijk werker, maar leidde ze ook Cr"T*" Jfj8 theatergroepen en was ze actief als K '-Mn protestzanger. Met een groep van AjÈ}#- TOy!; A dertig mensen organiseerde ze fes- HffiHl tivals om rijst, suiker, schoenen en boeken in te zamelen voor de arme bevolking. Humaan werk, maar het militaire regime was minder enthousi ast. Ze werd opgepakt, gemarteld en enkele jaren zonder reden vastgezet. Ook nadat ze vrij kwam, bleef ze haar idealen trouw. Toen de angst en spanning, die ook haar familie teister den, te groot werden, besloot ze haar national vluchtte ze samen met haar In Nederland hervond Moraga haar land te verlaten. Dankzij de hulp van twee zoontjes naar Nederland, waar vrijheid, maar het lukte haar niet om de katholieke kerk en Amnesty Inter- ze een nieuw leven begonnen. Chili, haar familie en vrienden te ver- Op het strand bij paal 21, ten noorden van De Koog, wordt zon dag vanaf 14.00 uur Texel Beach Live gehouden, een festival waar bij iedere muziekliefhebber aan zijn trekken zal komen. Jan Hoek van strandpaviljoen Beach Inn heeft een afwisselend program ma samengesteld. De toegang is gratis. Het festival begint om 14.00 uur met een optreden van de Pepping Express (Henk Pepping, Willem Schoone, Bas Mazereeuw, John Schuursma). Deze groep brengt rock 'n' roll, blues en boogie woo gie en wordt om 15.20 afgelost door Penny Laine, met onvervalste gitaarrock. Om 16.20 uur bestijgt de Harry G. Blues Band het podium, een Groninger formatie, die bekend staat om de pure benadering van de bluesrock. Kees Klaassen en Hes ter van Vliet betreden als Impress om 17.30 uur het podium. Geen onbekend duo, met al vele hits op hun naam. De Texelse formatie Lömp speelt vanaf 18.40 rockco- vers en het festival wordt van 19.50 tot 21.00 uur afgesloten met de bluesrock van Love Bites. Na afloop van de optredens gaat het feest in het paviljoen nog even door. Kinderen kunnen zich tijdens het festival uitleven op een klimwand, trampolines en bij het schminkthe- ater. geten. al het materiële is ver vangbaar, maar door mijn keuze liet ik mijn hart en ziel achter. En lang zaam raakte ik mijn identiteit kwijt, ik raakte ontworteld', vertelde ze twee jaar geleden het tijdschrift Margriet. Nederland bezorgde haar gemengde gevoelens. 'Hier kan en mag alles. Alles is mooi en modern. Hier kan ik leven in alle rust, mag ik een eigen mening hebben. Hier ben ik vrij, maar tegelijkertijd is de discriminatie altijd en overal subtiel aanwezig. Veel col lega's hebben me soms écht pijn gedaan, ik bleef toch een beetje die buitenlandse. Een buitenstaander, ondanks de vele lieve en leuke men sen die ik in al die jaren heb leren kennen.' Jarenlang werkte ze als medisch maatschappelijk werker met ex-ver slaafden, illegalen, ex-psychiatrisch patiënten en mishandelde vrouwen. Maar nadat ze ernstig ziek werd, moest ze stoppen met werken. Om niet 'doelloos thuis te zitten en van niets doen gek te worden' is ze weer als kunstenaar actief geworden. 'Dus maak ik schilderijen die ik exposeer, werk ik af en toe aan een boek, schrijf ik mijn liedjes en zing ik soms voor goede doelen. Al schrijvend worstel ik momenteel met mijn achtergrond. Zingend en schilderend probeer ik vrede te krijgen met de gevolgen van mijn beslissingen in het verleden.' Moraga luistert de opening van haar expositie donderdag om 19.30 uur op met Zuid-Amerikaanse muziek. Ze zingt en begeleidt zichzelf daarbij op gitaar. De schilderijen zijn er te zien tot en met woensdag 23 juli.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2