4 Toch 2000 man op Island Samba Bouwdorp: vooral veel fun Cjrotn rwartsJexeU in het hart Ondanks drukte huisartsen Scepsis over pleidooi terugkeer Medische Post 20 bedden Panorama mogen naar Lindeboom Blije gezichten bij bouw 'appartementenschool' 'Ik ben een barbaartje' Schilder OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12289 VRIJDAG 11 JULI 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag In 2003 was de Medische Post (MP) in De Koog voor het laatst in bedrijf. Sinds dat jaar is de druk op de huisartsen ongekend hoog. Gerbrand Poster (WD) wil dat de post volgend jaar weer wordt geopend. De politicus die destijds al ijverde voor deze zomerse voor ziening, vindt dat de gemeente hier een deel van de inkomsten uit de toeristenbelasting aan zou kunnen besteden. Wil de politiek dat en ligt de zaak niet veel gecompliceerder dan het lijkt? Tot en met 2003 was de Koger post elf seizoenen in bedrijf, een peri ode waann gedurende negen weken gemiddeld 2400 tot 3100 passan ten de praktijk bezochten, waarmee de druk op de huisartsen aanzienlijk werd verlicht. Maar de gelijknamige stichting kampte in het laatste sei zoen met een tekort van €20.000,-. zorgverzekeraar Univé kwam terug op een toegezegde garantstelling en er mocht alleen nog met basisart sen worden gewerkt. De gemeente was wel incidenteel bijgesprongen, maar wilde het gat niet blijvend dich ten. Een beroep van de stichting op logiesverstrekkers en horeca was ver geefs, die zagen het niet als hun ver antwoordelijkheid. Met als gevolg dat het doek viel en de passanten weer op de reguliere huisartsen waren aan gewezen. Dat betekende extra drukte voor de huisartsen, met een piek op maandag als de patiëntenstroom het grootst is. 'De bij ons ingeschreven patiënten en spoedeisende gevallen gaan voor, de overige patiënten moe ten maar afwachten of ze terechtkun nen', zei Jacquelien Dros in 2004. Geen loze 'belofte', ondervond een horecaondernemer uit Den Burg deze week, op wiens terras maandagmor gen een toeriste door een galaanval onwel was geworden en hevige pijn leed. Na een belrondje bij de huis artsen in Den Burg, zo vertelde de ondernemer, bleek de vrouw daar pas 's middag terecht te kunnen. Waarop hij besloot dan maar op de bonnefooi naar een arts te rijden om hulp te krij gen, waarna ze uiteindelijk wel naar binnen kon. Volgens huisarts Frank Haasdijk uit De Cocksdorp heeft de ondernemer de praktijk die hij deelt met Robbert van den Bent kennelijk niet gebeld. 'We krijgen veel telefoontjes uit alle delen van het eiland en voor zover ik weet is er bij ons tot dusver nie mand afgewezen. Natuurlijk is het zo dat nood- en spoedgevallen voor gaan, maar het is ook zo dat we een praktijk moeten runnen. En als een huisarts naar een spoedgeval moet, dan betekent dat hij gemiddeld een uur weg is en dat de andere patiën ten, in veel gevallen Texelaars, dan moeten wachten. Ook hun welzijn is onze verantwoordelijkheid. We doen onze uiterste best om als we iemand aan de telefoon hebben een goede inschatting te maken, bijvoorbeeld of het wel of met spoedeisend is. De meeste praktijken roosteren vnje gaten in voor toeristen, maar de prak tijk is dat die snel vollopen en dat de belasting van de huisartsen, zeker in deze tijd, erg hoog is. Tegen die horecaondernemer uit Den Burg zeg ik: de horeca was toen niet bereid bij te dragen aan de MR Maar voor niets gaat de zon op.Als huisartsen hebben wij de zorg over zo'n 14.000 Texelse patiënten, maar we worden niet gefaciliteerd om ook zorg te ver lenen aan zeg maar 30.000 toeristen in het hoofdseizoen.' Luchtfietserij In zijn pleidooi voor de terugkeer van de MP repte Poster over 'veiligheid en comfort en een stukje geruststel ling voorde gasten'. 'Een voorziening zonder spreekuur, waar toeristen zo naar binnen kunnen lopen.' Haasdijk: 'De MP is een zegen geweest, maar financieel was het niet haalbaar. Ook organisatorisch kwam er veel voor kijken en er waren problemen met de huur. ledereen wilde het, maar wij moesten het doen. De politiek, de verzekeraar, de horeca en de logies verstrekkers hebben het laten afwe ten. Daar heb ik echt geen trek meer in. Ik neem het pas serieus als Poster met een mooi plan komt, het gebouw en de acquisitie van het personeel goed is geregeld. Tot die tijd is het luchtfietserij.' Poster: 'Wij komen met een voorstel, maar de hele raad moet er over beslissen.' Twintig toeristische bedden in Panorama mogen worden ver plaatst naar De Lindeboom. Dat is de uitkomst van een debat dinsdagavond in de gemeente raad. Tegen het advies van wet houder Nico Kikkert stemden alle fracties in met de verhuizing. De raad stemde ook in met de bouw van twee woningen, maar aan de vraag hoe groot die mogen wor den wilden de politici hun vingers niet branden. 'Ik begin het zat* te worden', beklaagde Henny Festen (GL) zich over de wisselende cijfers die over Panorama naar buiten kwamen. 'Eerst 20 bedden, nu weer 140. Wat ons betreft gaan ze naar de Lin deboom.' Als enige raadslid vond ze het jammer dat de voormalige herberg op de Hogeberg verdwijnt. Maar een politieke meerderheid is blij dat het gebouw - en daarmee de slaapplaatsen - tegen de vlakte gaat en een eind komt aan het gekis sebis. Want over de vraag hoeveel slaapplaatsen er nog op rusten, blijven de meningen verdeeld. Vol gens b en w zijn ze 'bevroren', vol gens Joop Groeskamp (TB) mogen ze alleen voor een groepsverblijf worden gebruikt en VVD'er Frank Kingma had 'echt begrepen' dat er zo een bedrijf kan worden gestart. Maar als er geen nieuwe verras singen uit de hoge hoed komen, verdwijnen ze straks wel definitief. Over de vraag wat er terug mag komen, toonde de raad zich niet van haar meest krachtige kant. Wet houder Kikkert liet een memo rond gaan, waarin stond dat alleen als een stolp wordt gebouwd, de groot te 250 vierkante meter mag zijn. 'Betutteling', verwoordde Marijke Eelman (CDA) de mening van de raad. die vindt dat de gemeente zich niet met de vorm moet bemoei en. Het woord stolp werd dan ook uit het besluit geschrapt, maar tot teleurstelling van Krugers ook de maximale oppervlakte van 250 meter. 'De indieners moeten hun aanvraag onderbouwen en komen de regelgeving wel tegen', zei Fes ten. Daarmee legt de raad de bal in feite bij de provincie neer, want die zal uiteindelijk beslissen over de aanvraag. Een zwak besluit, want als lokaal bestuur hoor je dit soort afwegingen zelf te maken, zo viel in de wandelgangen te horen. German Silva geeft hardloopciinics Ter voorbereiding op de Texel Halve Marathon, die op 28 sep tember wordt gehouden, verzorgt German Silva loopclinics in Den Helder en op Texel. Silva is tweevoudig winnaar van de marathon van New York en verzorgt in Mexico hoogtestages voor topat leten. Daarnaast is hij ambassadeur voor de Texel Halve Marathon. Op donderdag 17 juli verzorgt hij een training op de atletiekbaan van SV Noordkop aan de Ruyghweg in Den Helder. Hierbij wil hij ver schillende trainingsvormen behan delen om de techniek van het lopen te verbeteren. De clinic begint om 18.45 uur. Zaterdag 19 juli ver zorgt hij een heuveltraining vanaf het parkeerterrein bij paal 21Deze begint om 10.15 uur. Deelname is gratis, aanmelden kan ter plaatse. Ook lopers die niet zijn ingeschre ven voor de Texel Halve Marathon kunnen deelnemen. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Aannemer Klaas Veenbaas begeleidt bovenin de laatste dakplaat, terwijl beneden hem de kraan wordt bediend door OSG-rector Henk de Vries. (Foto t Les krijgen in een appartement bouwing van de school begint, waar je misschien later gaat wonen, hun intrek nemen een apparte- Het is niet ondenkbaar voor scho- mentengebouw in De Volmolen, lieren van OSG De Hogeberg die Voor maximaal anderhalf jaar, aldus omstreeks november, als de ver- OSG-rector en huurder Henk de Vries, maar verhuurder Jan van Andel van Woontij houdt het op twee jaar. Ze hebben er een flesje wijn om verwed. Toen vrijdag de laatste dakplaat van de 'apparte mentenschool' werd gelegd, waren er veel blije gezichten. Meer hierover op pagina 3 Island Samba mag morgen toch 2000 mensen verwelkomen op het strand. Dit in tegenstelling tot de vorige week verleende vergunning waarin 1500 bezoekers het maxi mum was. Een week voor het evenement ont ving de organisatie de vergunning van de gemeente. Voor 1500 memsen in plaats van de aangevraagde 2000. De organisatie vroeg eind vorig jaar de vergunning aan bij de gemeente. In de organisatie van het evenement is van 2000 uitgegaan. De lustrumeditie van Island Samba wordt groots aan gepakt. Een line-up van bekende DJ's en lichtshows maken daar onderdeel van uit. Maar ook de logistiek om het dansfeest heen is op 2000 man geba seerd. Beveiliging, EHBO, personeel en vervoer voor publiek dat 's nachts het strand verlaat. Na een bezoek aan de gemeente in mei om de sta tus van de vergunning te controleren, bleek het volgens Röpke nog slechts 'een kwestie van uittikken'. Met deze informatie zijn de voorbereidingen de laatste fase ingegaan, waaronder het maken van een veiligheidplan en de start van de verkoop van 2000 kaar ten. Het nieuws dat het er maar 1500 mochten worden, was voor de orga nisatie een tegenvaller. Volgens de gemeente is vorig jaar na afloop afgesproken dat 1500 het maximum was. Daar was bij de aan vraag vanuit gegaan. Bij de afhande ling van de vergunning bleek het om 2000 man te gaan. Dit verbaasde de gemeente. Deze afhandeling vond plaats in mei, na het ontvangen van het veiligheidsplan. Een gesprek dins dagmiddag tussen gemeente en de organisatie bood duidelijkheid. Er zijn 2000 mensen welkom, mits aan de veiligheidseisen van de politie wordt voldaan. Röpke is tevreden. 'We heb ben in goed overleg afgesproken dat we 2000 mensen mogen verwelko men, we krijgen van de politie de veiligheidseisen te horen en als het evenement goed verloopt, is dat de norm voor de toekomst.' Aanleiding was een opstootje in een café in de Dorpsstraat. Volgens eigen zeggen kreeg de man, een 42-jarige inwoner van Oosterend, een klap en werd zijn keel dichtge knepen. Dader zou een eilandge- noot zijn. Daarop ging de Oosteren- der naar buiten, waar hij hulp zocht bij twee patrouillerende agenten. Toen die weg waren, werd de man opnieuw belaagd, ditmaal door een groepje mannen dat zich rond de eerdere dader had gevormd. Ten slotte vluchtte het slachtoffer een in de buurt staande politieauto in. Om escalatie te voorkomen, besloten de agenten de man mee te nemen naar het bureau, waar een taxi voor hem werd gebeld en hij het advies kreeg aangifte te doen. Dat deed hij een paar dagen later bij de politie in Kennemerland. Waarom hij het daar deed en niet op Texel, kon de woordvoerder niet zeggen. Ze wilde evenmin reageren op het gerucht dat het opstootje een lange voorge schiedenis heeft. Volgens haar heeft de politie een onderzoek ingesteld. Elke ochtend een toneelstuk, waterspelletjes, zwemwedstrij den, kostuums maken en het bou wen van grote hutten en bruggen. Bouwdorp is ook dit jaar voor ruim 270 kinderen heel veel fun. De voorbereidingen voor donder dagmiddag zijn in volle gang. Dan mogen familie, vrienden en andere belangstellenden een kijkje komen nemen. Spijkers, balken en doeken worden gepakt voor een finishing Volledig in zijn rol rent een 'barbaar1 op hpt veld rond. touch, kostuums worden afgemaakt voor het Romaanse toneelstuk en scènes worden alvast geoefend. Een jongen met zwaard en schild rent uitdagend rond. 'Ik ben een bar- baartje, pak me dan!' De rolverdeling voor donderdag is kristalhelder. Julia Hesselman (9) licht toe: 'Alle meiden zitten bij de infobalie en de jongens bewaken de brug.' 'Onze hut is het mooiste, kijk maar naar alle kinderen die bij ons willen zitten', roept Julia vol overtuiging. Ze is voor de derde keer bij bouwdorp en is voorlopig nog niet uitgekeken. Of ze volgend jaar weer van de partij is? 'Ja, ja ja!' Ook Joyce Langeveld (10) is hier niet voor de eerste keer. Het leukste aan bouwdorp vindt ze de nachtwandeling op de slotavond. Waarom? 'Omdat het zo lekker don ker is en je gekke opdrachten krijgt. Soms moet je wel honderd keer een liedje zingen...' Even verderop staat een jong meisje. Net nog enthousi ast, nu enigszins beduusd: 'Lekker donker?' Sinds maandag zijn ze aan het bou wen en hun hut is indrukwekkend, vooral de brug is groot. 'Maar die heeft de leiding eigenlijk gemaakt', glimlacht Julia. Naast de hutten, bruggen en netten blijkt ook de brie venbus populair. Bijna iedere hut heeft een eigen brievenbus en de groepen sturen elkaar post. Geliefd onderwerp is, zelfs voor de klein tjes. de liefde. 'Brieven over verliefde begeleiders en stiekeme afspraak jes zorgen voor veel hilariteit', ver telt begeleider Morten Eschweiler. De tweede week van Bouwdorp is in vergelijking met de eerste week regenachtig en koud, maar daardoor niet minder gezellig. De eerste week hebben 140 kinderen meegedaan, deze week waren het er 135. Dit is volgens Eschweiler een gemiddeld aantal. Veel van de kinderen komen jaren achtereen en spreken van te voren af welke week ze naar bouw dorp gaan. Ook de leiding kent een harde kern. Zo is Boite Witte vol gens Eschweiler onderdeel van de inboedel. Hoewel veel ingrediënten jaarlijks terugkeren zijn dit jaar voor het eerst bouwtekeningen en ver gunningen geïntroduceerd. 'Voordat we aan de slag gaan moet eerst een bouwtekening worden ingeleverd. Dan verlenen de begeleiders een vergunning en dat zorgt voor meer structuur. Anders rende iedereen op maandagochtend tegelijk naar dezelfde balken en nu moeten ze eerst nadenken, dat werkt wel goed. 'Ja, ja, alleen waren onze bouwte keningen verregend en zag je alleen maar verlopen kleurtjes', mompelt Hesselman. [EXE LS E COlj RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant: vakantiekrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Gemeente Texel Minder regels bij de gemeente Texel. Geregeld hoort de gemeente Texel dat de hoeveelheid regels en de wijze van uitvoering ervan wordt ervaren als een grote last. Vergunningen zijn lastig te verkrijgen, het duurt vaak lang en het is niet duidelijk waarvoor je allemaal een vergunning nodig hebt. Kan het met makkelijker, sneller, goedkoper en eenvoudiger? De gemeente Texel denkt van wel. Laat uw mening horen! Vul voor 1 augustus 2008 het formulier in via de website www.texefnl Meer informatie zie bekendmakingenadvertentie elders in deze krant. 'Een timmerman laat wat achter, maar uiteindelijk heeft de schilder het laatste woord.' Een uitspraak van Johan Ran, die na 45 jaar bij Schildersbedrijf Firma Graaf te heb ben gewerkt deze week afscheid nam. Pagina 5 m Dag van het paard Een bont programma, waarin vele facetten van de hippische sport aan bod komen. Dat biedt menvereni ging Tussen Wad en Duin zondag met de Dag van het Paard. Het eve nement, dat de hele middag duurt, wordt gehouden op het terrein bij manege Akenburg nabij Den Burg. Pagina 7 Man vlucht politieauto in Bij een achtervolging in De Koog, in de nacht van zaterdag 28 op zondag 29 juni, is een 42-jarige man om aan zijn belagers te ont komen een politieauto ingevlucht. Dat heeft een politiewoordvoer der gisteren bevestigd. Gemeente Texel Groeneplaats 1 Postbus 200 1790 AE Den Burg www.texel.nl

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1