:Yauze Yauze' alweer vijfde CD Jug Bros Kwajongens denken ook over het leven na Mysterieuze brief voor de koning TEXELSE 2 COURANT Barokconcert in kerk Den Hoorn E Agenda TES O Cursusmarkt krijgt vervolg j Film VRIJDAG 11 JULI 2008 Ze houden wel van een feest je, spugen niet in een biertje en spelen het liefst in een gezellig café. Tegelijkertijd benaderen ze hun hobby alsof het hun werk is. 'ledereen denkt dat we alleen maar gein hebben. Maar we zijn ook best serieus. Dat moet ook wel, want een band hebben is hard werken', menen de leden van Jug Bros, die zaterdag alweer hun vijfde CD presenteren. Het imago van drinkebroers zullen Hannes van Angeren en Ewout Adri aans wel nooit van zich afschudden. Wat wil je ook, als je je band Jug Bros ('broeders van het vat') noemt, de interviewer bij aankomst direct een biertje aanbiedt en de zoete rook van tabak met iets erdoor al snel door de ruimte kringelt? Illu stratief is ook de manier waarop gitarist Eric Wissenburg vorig jaar lid van de band werd. Van Angeren: 'Hij kwam altijd al kijken als we in café Het Vooronder optraden. Tot Ewout zei: je kunt beter meespelen, dan hoef je niet te betalen voor je bier.' Wissenburg, al een kwart eeuw lang actief in allerlei bands, kan er zelf om lachen. Hij prijst echter de professionaliteit van zijn collega's. 'Mijn eerste groep was Miss Betty. Een punkband, waar Gijs Keijser, onze nieuwe drummer, ook bij zat. Later speelden we samen met een paar muzikanten uit Den Helder in Negative Youth. Ik heb allerlei projecten met de familie Schafer gedaan, bij Madmen gespeeld en samen met Bart Laan in Slam Jam op Texelpop. Jug Bros is de eerste band waar ik echt op een volwas sen manier in sta. Ewout is een goede bandleider. Hij zet echt de lijnen uit en denkt met je mee hoe het beter zou kunnen.' Adriaans: 'ledereen speelt binnen zijn eigen beperkingen. Ik ook. Samen heb je het er over hoe je bijvoorbeeld een bepaalde sfeer kunt vasthouden. Dat lukt ons steeds beter. Een oog opslag is soms genoeg om elkaar te begrijpen De band heeft in de loop van haar bestaan nogal wat wijzigingen ondergaan. Muzikanten als Hans Vlaming (drums) en Frits Bonne (gitaar) kwamen en gingen. Ger Scheeve (mondharmonica) speelde geregeld mee, maar werd nooit een vast bandlid. Bassist Rikus Kloos terhuis - die de techniek van de opnamen van de CD voor zijn reke ning nam - was lange tijd een vaste kracht, maar onderhoudt sinds een paar jaar een soort LAT-relatie met de band. 'Inderdaad, een indruk wekkend lijstje. We laten een spoor van vernielingen achter', grijnst Adriaans. Maar dat leden zouden afhaken omdat ze het drinktempo van de anderen niet kunnen volgen, is volgens hem niet waar. 'Je hoeft niets bij ons. Ja, op tijd komen, ledereen is welkom om mee te spelen. Punt is wel dat we soms wel twee of drie keer per week optreden en er niets mee verdienen. Daar heeft niet iedereen tijd voor of zin in.' Yauze Yauze is hun vijfde CD. Waar bij ze trots aantekenen dat Naked Truth een dubbel-CD was, zodat ze eigenlijk al aan hun zesde toe zijn. Ze hebben het schijfje in meerdere sessies ingespeeld. Noodgedwon gen, omdat Kloosterhuis geen eigen maken met de sfeer.' Er werd soms flink gesleuteld aan de opnamen, net zolang tot ze helemaal tevreden waren. 'Op het eerste nummer, Still time, zong eerst een achtergrond zangeres mee. Maar dat was het toch niet. Op een keer kwam Rikus' broer Bart kijken. Hij speelt heel verdienstelijk keyboard. We heb ben hem gevraagd de trekzak van Hannes eens te proberen. Dat klonk mooi. Dat is het voordeel van opne- nummers zijn een stuk volwassener geworden. Ik denk wel eens: had den we ze pas nu maar opgenomen, dan waren ze veel mooier geworden. Maar het omgekeerde gebeurt soms ook. Dan keren we terug naar hoe ze bedoeld waren.' Ook in praktisch opzicht is het han dig om de nummers te hebben vast gelegd, vindt Van Angeren. 'Je kunt ze nog eens terugluisteren. Er is een tijd geweest dat Ewout de vellen Rikus Kloosterhuis, Hannes van Angeren, Ewout Adriaans e i Eric Wissenburg, op een foto in het boekje dat bij de CD hoort. (Foto Cees Hm) studioruimte heeft. Gemusiceerd men met multi-tracks. Desnoods werd onder meer in het bedrijfsver- zet je er over een half jaar nog een zamelgebouw in Oudeschild, een trompet bij.' zomerhuisje in de kop van Noord- Over het resultaat zijn ze erg tevre- Holland en de Vermaning in Den den. 'Het is een heel andere plaat van zijn vingers schreef. Om er mee op te kunnen treden, moest ik die nummers allemaal in mijn schedel krijgen. Turn around bestaat uit twee A4'tjes vol tekst. Als je niet oppast Hoorn, sinds jaar en dag het atelier van kunstenaar Henk Noorlander. Adriaans grijnzend: 'Het grappige is dat Henk altijd open huis houdt. Was je net bezig met je opnamen, stond er weer iemand in de deur opening: Hallo, zijn jullie open? Oh waf gezellig, muziek. In totaal werd zo'n drie jaar aan de CD gewerkt. Dat is goed te horen, vinden de muzikanten zelf. 'Elke opname is anders. Dat komt door de verschillende studio's. Bij Henk heb ben we bijvoorbeeld alleen akoes tisch gespeeld. Het heeft ook te geworden dan de vorige. Toen wil den we graag country spelen, zon der versterking. Nu mocht het weer wel wat steviger. Het klinkt als een echte band', vindt Adriaans. 'Het is een mooie balans tussen elektrisch en akoestisch geworden', bevestigt Wissenburg. Adriaans beschouwt de vijf CD's die in bijna anderhalf decennium werden opgenomen ook als 'referentiepunt'. 'De meeste nummers spelen we al zo lang, dat ze steeds veranderen. Het is goed om af en toe terug te horen hoe ze oorspronkelijk waren. Veel ga je hakkelen.' Adriaans schrijft niet meer zoveel als vroeger. 'Toen waren het wel eens twee nummers in de week. Of ik ging na het avondeten met een kladblok voor me zitten. Aan het eind van de avond stond het nummer niet alleen op papier, maar ook op de band. Dat lukt me nu niet meer. Maar ik krijg weer drive, het komt wel weer.' Voor zijn teksten laat hij zich inspi reren door het dagelijks leven. 'Veel is relatie-gerelateerd.' Knipogend: 'Maar wel met een hoop fantasie. Want ik heb geen slecht huwelijk.' Ook boeken die hij heeft gelezen bezorgen hem ideeen. Op de CD staan eveneens enkele nummers die naar oorlogen verwijzen. 'Door het inzetten van militairen in Irak en Afghanistan is Nederland ook verwikkeld in oorlogen. Ik steun die jongens die daar naar toe moeten, maar begrijp niet dat een welden kende regering denkt een land op deze manier op te kunnen bouwen. En wat denk je van de valse voor wendselen om een oorlog in Irak te beginnen? En als de oppositie daar dan een onderzoek naar verlangt, wordt dat weggewuifd. Ik kan me daar behoorlijk kwaad over maken.' Van Angeren grijnst: 'Ja, we raken nu toch rond de vijftig. We blijven natuurlijk kwajongens, maar denken ook over de dingen na.' De naam van de CD, Yauze Yauze, klinkt nogal exotisch. Wat het pre cies betekent, weten ze niet. Wis senburg kent het als kreet in een nummer van Frank Zappa. Volgens Adriaans en Van Angeren is het een verwijzing naar de roemruchte band Sly and the family Stone. 'Het is een uitroep. En alleen maar positief.' Aan de vormgeving is een hoop aandacht besteed. Er zit een fraai boekje bij, met foto's van Cees Hin en vormgegeven door Margo Witte. Het geheel is verpakt in een metalen doosje. 'Een boek van Henk Schiff- macher, de beroemde tattoëeerder, zat in blik. Het leek ons leuk ook onze CD in te pakken. Later ont dekten we dat André Rieux, Luciano Pavarotti en BZN hetzelfde hebben gedaan. Die hebben dat idee dus van ons.' Het schijfje wordt zaterdag gepre senteerd in café Het Vooronder in Oudeschild. Adriaans: 'Daar treden we al twaalfeneenhalf jaar op. Sinds Buks, de kastelein, er staat. We hoe ven niets te zeggen. Iedere perste dinsdag na Koninginnedag komen we voor het eerst. Tot aan het blues festival spelen we er iedere week. Op dinsdagavond, wanneer de bruine vloot binnen komt. De jeugd wordt dan met bussen opgehaald om naar de discotheken in De Koog te gaan. Wij spelen voor de schippers en hun knechten, de mannen met de roze neuzen, die een pintje komen doen.' Van Angeren: 'De laatste tijd zijn er ook vaak vrouwen bij. Mooie. En met lekkere luchtjes. Dat ruik je veel beter, nu er niet meer gerookt mag worden.' De presentatie, gecombineerd met een optreden, begint om 16.00 uur. De CD is bij die gelegenheid (en bij andere optredens) verkrijgbaar en kost €15,-, 'inclusief verwijde ringsbijdrage voor het doosje'. Een laag bedrag, want zelfs als de hele oplage wordt verkocht, lijden ze er verlies op, volgens Adriaans. 'Maar dat is niet zo erg. Hij is al betaald. Van het geld dat bij concerten door bezoekers in de hoge hoed wordt gegooid.' Joop Rommets In de kerk van Den Hoorn wordt dinsdag 15 juli een concert gehou den door Barokensemble Ferro- Forte. Op het programma staan werken van Castello, Falconieri en Frescobaldi. De toegang is gratis. FerroForte bestaat uit Jan Pieter van Eijkelenborg (blokfluit), Gregor Overtoom (barokviool), Simon Over toom (barokcello) en Pieter Rynja (clavecimbel/ orgel), allen afkom stig uit Alkmaar en omgeving. Het ensemble heeft zich gespecialiseerd in het bestuderen en uitvoeren van muziek uit de verschillende perioden Kuifje op Texel Achter een raam in de Nicolaas Wit- senstraat in Amsterdam trof fotograaf Olivier Schilling woensdag een haast antiquarisch tasje van Texel Airport, met daaronder het album van Kuifje waaruit het plaatje afkomstig was (De geheimzinnige ster, 1942), op de desbetreffende bladzijde open geslagen. Desgevraagd reageerde Mike de Bruin van Texel Airport: 'Jeetje, dat zijn historische tasjes. Ik heb ze nog wel gebruikt voor mijn voetbalschoe nen. Nu zijn het collectors items.' van de barok. Enerzijds legt FerroForte nadruk op de uitvoeringspraktijken van muziek uit de 17de en 18de eeuw, ander zijds streeft de groep naar vitali teit en gevarieerde programmering. Daarbij speelt afwisseling van stijlen en bezetting een grote rol. Er wordt gespeeld op replica's van histori sche instrumenten. Op het programma staan een vir tuoze sonate van Castello en vari atiewerken van Falconieri en Fres cobaldi. twee componisten uit de Italiaanse vroegbarok. Daarnaast wordt de enorme invloed belicht van Corelli, die de toon zette voor de sonate- en triosonatevorm in de West-Europese hoogbarok. Ook worden triosonates gespeeld van Boismortier, die Franse lichtvoetig heid koppelt aan Italiaanse schrijf wijze, en Von Westhoff, die beide stijlen beheerste en daaraan meer stemmige viooltechnieken en de vaak melancholieke klankkleur toe voegde, die gebruikelijk was in veel werken van 17de eeuwse Duitse componisten. De twee laatste trio sonates op het programma zijn van de hand van Bach en Telemann. Het concert begint om 20.15 uur, de toegang is gratis. Na afloop wordt een inzameling gehouden. Een uitgebreid overzicht met excur sies, rondleidingen en andere toe ristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die 's zomers weke lijks wordt verspreid met deze krant en op het hele eiland gratis verkrijg baar is. Raadpleeg ook de agenda op www.texelsecourant.nl. Vrijdag 11 juli: In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 17.00 uur een voorstelling van kin dertheatergroep De Vantasjes. Op het voetbalveld in Den Hoorn gaat om 19.30 uur een crossloop van start. Diverse afstanden en catego- neën. Inschrijven vanaf 19.00 uur in de kantine. Cinema Texel vertoont Kung Fu Panda (11.30. 14.00. 16.15), Hancock (19.15, 21.45), Hoe overleef ik mezelf (10.30, 16.00), Indiana Jones (13.00), Narnia 2 (18.30) en Sex and the City (21.30). Zaterdag 12 juli: In het theater op vakantiepark De Krim begint om 16.00 uur een goochelshow van Wouter Weerman. In de straten rond de Maartenskerk in Oosterend wordt van 11.00 tot 14.00 uur rommelmarkt gehouden. Op het strand bij paal 17 begint om 18.00 uur Island Samba, een groot dansfestijn met (internationale DJ's. Kaarten in de voorverkoop en aan de deur. Bezoekers moeten ten minste 18 jaar oud zijn. Meer informatie via tel. 317614. Cinema Texel vertoont Kung Fu Panda (11.30,14.00, 16.15), Hancock (19.15, 21.45), Hoe overleef ik mezelf (10.30, 16.00), Indiana Jones (13.00), Narnia 2 (18.30) en Sex and the City (21.30). Zondag 13 juli: Op de parkeerplaats van Calluna aan de Schumakersweg in De Koog wordt van 9.00 tot 13.00 uur kofferbakmarkt gehouden. Een standplaats kost €7.-. Voor meer informatie: tel. 317652. Bij paal 21 bij De Koog gaat om 10.30 uur een strandduincross voor hard lopers van start. Met diverse afstan den en categorieën. Inschrijven vanaf 10.00 uur in het paviljoen. Bij manege Akenburg nabij Den Burg wordt van 13.00 tot 18.00 uur de Dag van het Paard gehouden. Bij De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen begint om 14.00 uur een optreden van de Keltische groep Unicorn. De toegang is gratis. Hoogwater te Oudeschild Vr. 11 02.17 en 14.54 u. Za. 12 03.10 en 15.46 u. Zo. 13 03.55 en 16.30 u. Ma. 14 04.55 en 17.15 u. Di. 15 06.20 en 18.40 u. Wo. 16 07.45 en 20.00 u. Do. 17 08.45 en 20.47 u. Aan het strand s het ongeveer een uur Op het strand bij paal 21 begint om 14.00 uur popfestijn Texel Beach Live, waar tot 21.00 uur verschillende for maties optreden. Toegang is gratis. Zanger Jan Koevoet verzorgt vanaf 22.00 uur een optreden in café Sam Sam in De Koog. Toegang €5,-. Cinema Texel vertoont Kung Fu Panda (11.30, 14.00,16.15), Hancock (19.15, 21.45), Hoe overleef ik mezelf (10.30, 16.00), Indiana Jones (13.00), Narnia 2 (18.30) en Sex and the City (21.30). Maandag 14 juli: In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Deelname kost €2,50 per persoon. In het gebouw van Kotex aan de Abbewaal in Den Burg begint om 20.00 uur een klaverjasdrive. Er wordt gespeeld met vaste maat. Deelname kost €3,50. In café De Twaalf Balcken aan de Weverstraat in Den Burg begint om 20.30 uur een schaaktoernooitje. ledereen kan meedoen. Cinema Texel vertoont Kung Fu Panda (11.30, 14.00,16.15), Hancock (19.15, 21.45), Hoe overleef ik mezelf (10 30, 16.00), Indiana Jones (13.00), Narnia 2 (18.30) en een sneak preview (21.30). Dinsdag 15 juli: Op schapenboerderij De Noordkroon aan de Nieuwlanderweg nabij Den Burg begint om 14.15 uur een thea tershow van één boerin en vijftig scha pen. Kaartverkoop in de kraam op de maandagmarkt in Den Burg en voor aanvang aan de deur. Entree 5,-. Bij het Maartenhuis aan de Ruijslaan bij De Koog worden van 14.30 tot 16.30 uur zelfgemaakte producten verkocht. In de kerk van Den Hoorn begint om 20.15 uur een concert van het ensem ble Ferroforte (blokfluit, barokviool, barokcello, klavecimbel en orgel). De toegang is gratis. Cinema Texel vertoont Kung Fu Panda (11.30,14.00,16.15), Hancock (19.15, 21.45), Hoe overleef ik mezelf (10.30, 16.00), Indiana Jones (13.00), Narnia 2 (18.30) en Sex and the City (21.30). TESO zet soms een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vandaag (vrijdag) en zaterdag van 9.30 tot 16.00 uur en zondag van 14.30 tot 20.00 uur. Automobilisten moeten rekening hou den met wachttijden. Vrijdag moet in Den Helder tussen 13.00 en 17.00 uur mogelijk een half uur worden gewacht. Zaterdag is dat het geval tussen 9.00 en 15.00 uur. Maandag kunnen de wachttijden in Den Helder tussen 10.00 en 12.00 uur oplopen tot een uur. Meer informatie over de veer dienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Na de succesvolle eerste editie van vorig jaar wordt zaterdag 23 augustus voor de tweede keer een Vrijetijds- en Cursusmarkt gehouden. In de Burgemeester De Koninghal krijgen bezoekers een overzicht van wat er op het eiland aan cursussen en activi teiten wordt aangeboden. De gedachte achter de cursus markt is dat er aan de ene kant veel aanbod aan cursussen is en aan de andere kant veel vraag, maar dat het moeilijk is deze bij elkaar te brengen. Cursusaanbieders kun nen op de markt een stand inrich ten om hun aanbod te promoten en potentiële cursisten kunnen op zoek naar een opleiding die hen aanspreekt. De markt bleek vorig jaar een groot succes, reden voor de organiserende Stichting Cursus- Jan Koevoet in Samsam Jan Koevoet, bekend van Oranje TV en door de single Sprakeloos, ver zorgt zondag een optreden in café Samsam in De Koog. Het optreden begint om 22.00 uur, de toegang bedraagt €5,- Unicorn in Worsteltent Bij de Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen speelt zondag de folk- band Unicorn. De groep brengt een gevarieerd programma van zowel traditionele liedjes en dansmelo dieën als meer eigentijdse muziek. Hoewel het accent daarbij op Kelti sche muziek ligt, wordt ook muziek uit andere landen gespeeld. Unicorn speelde al vijf maal eerder in de Worsteltent. markt Texel het geheel een vervolg te geven. Naar aanleiding van de vorig jaar opgedane ervaringen zijn wel wat wijzigingen doorgevoerd. Zo vin den de proeflessen niet meer op het podium van de De Koninghal plaats, maar m een aparte ruimte. Het programma voor de proefles sen wordt vooraf bekend gemaakt via flyers en de website (www.cur- susmarkttexel.nl). Ook nieuw is een speciale hoek voor verenigingen. Door het vinden van sponsors is het mogelijk de drempel voor verenigingen laag te houden. Verenigingen die van de mogelijkheid gebruik willen maken zich aan een breed publiek te pre senteren en leden te werven, kun nen zich melden via e-mailadres carla@cursusmarkttexel.nl. De markt duurt van 14.00 tot 17.30 uur en is gratis toegankelijk. Don Kozakkenkoor Anders dan op de aanplakbiljet ten staat aangekondigd, vindt het concert van het Zwarte Zee Don Kozakken Koor niet op zondag 27 juli plaats, maar al op zondag 20 juli. Het koor zingt in de hervormde kerk van Den Burg traditionele liederen en religieus werk van onder anderen Rimsky Korsakow en Tsjaikowksy. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW en kosten in de voorverkoop €15,- 's Avonds aan de zaal kost een kaartje €17,-. Het optreden begint om 14.00 uur en is gratis toegankelijk. Als het weer het toelaat, wordt buiten in de tuin opgetreden. H 4-v *<l SS»Süüisn In Cinema Texel draait vanaf woens dag Brief voor de Koning, geba seerd op het beroemde boek van Tonke Dragt, dat in 1963 verscheen en in 2004 werd uitgeroepen tot het beste kinderboek van de afgelo pen vijftig jaar. Hoofdpersoon is de 16-jarige schildknaap Tiuri, die van een stervende ridder de opdracht krijgt een mysterieuze brief voor de koning van Unauwen te bezorgen. Hij besluit erop in te gaan en zet daarmee zijn toekomst op het spel Zijn avontuurlijke tocht leidt hem door bossen, bergen en dalen waar het gevaar altijd op de loer ligt. De meeste andere films zijn gepro longeerd. Een aanstekelijke combi natie van komedie en actie brengt Hancock. Het verhaal gaat over een superheld* (vertolkt door Will Smith), die meer schade aanricht dan dat hij goed doet en daardoor uit de gratie raakt bij het publiek. In zijn wan hoop grijpt hij naar de fles. Wanneer hij als kettingroker en alcoholist hulp krijgt van een persoon (Jason Bateman) die zijn leven aan hem te danken heeft, krabbelt hij weer op. Alles lijkt ten goede te keren, totdat hij steeds meer aantrekkingskracht begint te voelen voor de vrouw van zijn redder (Charlize Theron). De avonturenfilm Prince Caspian is het vervolg op The Lion, the Witch and the Wardrobe, uit de serie The Chronicles of Narnia. Wanneer de koningen en koninginnen terugke ren naar hun verre koninkrijk komen ze tot de ontdekking dat er al meer dan 1300 Narnia-jaren zijn verstre ken. Tijdens hun afwezigheid is er een einde gekomen aan De Gouden Eeuw, is Narnia veroverd door de Telmarines en regeert koning Miraz het land zonder genade. De 13-jarige Rosa is de hoofdper soon in de familiefilm Hoe overleef ik mezelf? Samen met haar acht maanden oude halfbroertje en haar moeder verhuist ze naar Groningen om bij haar nieuwe stiefvader in te trekken. Ver weg van haar vrienden, op een nieuwe school en in een onbekende omgeving worstelt zij met haar onzekerheid, haar stiefva der en haar alter ego Rooz. Van de makers van Shrek en Madagascar is Kung Fu Panda, een komische animatiefilm over een panda die er tijdens het werk in de bamiwinkel van zijn ouders van droomt een grootheid te worden in de vecht sport kungfu. Het volledige programma staat elders in de krant én op de website www.texelsecourant.nl. Cursus voor zwangeren In samenwerking met Jeugdgezond heidszorg en de docenten Henriëtte Timmermans (fysiotherapeut) en Mariëlle Glorie (yogadocent) ver zorgt de Gezondheidswijzer vanaf woensdag 20 augustus een cursus zwangerschapsbegeleiding. De cur sus wordt gegeven in het wijkge- bouw aan de Schoonoordsingel en bestaat uit vijftien bijeenkomsten van anderhalf uur. Er wordt infor matie gegeven over de lichamelijke veranderingen tijdens de zwanger schap, de bevalling en de periode erna. Ook leren de cursisten tech nieken voor het bevallen. Deelname kost €90.-, leden van het Servicepakket van Omring beta len €75,-. Voor aanmelden en meer informatie: tel. 0223-650135, e-mail: gezondheidswijzer@omring.nl.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2