'Schilderen of verven, dat is een heel verschil' Afscheid na dienstverband 45 jaar jONZE blunders op het weblög'zetten wéI) Wat vindt TEXELSE J COURANT Knappe vloer nodig? Olaf Witte legt hem! School in appartementengebouw Aanbod cabaretvoorstellingen Klif 12 Weilanden worden weer duinvalleien QHTOON Goes zoo 8 Trimctal taniit vinyl laminaat mamuMeum p" De reacties op de berichten op de website van de Texelse Courant voegen waarde toe. Geef uw mening op www.texeelsecourant.nl Vorige stelling: De WD moet ophouden met het bijeenroepen van extra raadsvergaderingen. Ja (58%) Nee (42%) 99 stemmen 5 reacties Buienradar Na dertien jaar bij Bosma Woning inrichting is Olaf Witte voor zichzelf begonnen. De naam van het bedrijfje: Olaf. Kort en krachtig. 'Zo kent ieder een op Texel me.' Olaf ïs gespecialiseerd in het leggen van vloeren. Of het nou gaat om tapijt, vinyl, laminaat, marmo- leum of pvc. Zijn glanzend witte bestelbus is mooi visitekaartje. De naam 'Olaf prijkt in grote letters op de zijkant. 'Mijn rijdende tapijtwinkel', wijst hij grijzend op zijn klussenbus. Olaf Witte (35) heeft geen showroom, maar kan wel alle genoemde vloermaterialen bestellen én leggen. In zijn bus heeft hij diverse stalen, waaruit men een keuze kan maken. Bij Bosma vormde Olaf samen met zijn broer Ab- Jan een gouden koppel. Ze leerden er de kneepjes van het vak en kwamen op het hele eiland letterlijk overal over de vloer. Toen Charles Bosma te kennen gaf zich verder te specialiseren en te stoppen met de vloerafdcling, besloot Olaf voor zich zelf te beginnen. Humor Per 1 juni jl. was het zo ver. Olaf inves teerde in diverse nieuwe spullen, zoals een fluisterstille compressor (voor trap pen en ondervloeren) en een wals (voor marmoleum). 'Ik stond op het punt: wat ga ik doen? Maar ik was er snel uit, want vloeren vind ik het leukst.' Bovendien zijn op Texel niet zoveel volleerde stof- Olnf Witte trots voor zijn klussenbus feerders. 'Tja, ik ben groot geworden met de 'Bosma-norm'. Ik maak het zoals ik het thuis ook wil hebben. En als dat ook niet helpt, gooi ik gewoon al mijn charmes in de strijd....' Humor is het handelsmerk van Olaf. Wie hem in huis haalt, weet dat het niet saai wordt. De grapjes vliegen in het rond. Laatst zei iemand dat hij zulk snel werk leverde. Het gevatte antwoord van Olaf: 'Ja, dit is een vliegend tapijt!' Spontaan bedacht. Maar zonder gekheid: 'Het moet er wel knap uitzien.' 'Het knapt altijd op!' Veel mensen zien er tegenop op om zelf vloerbedekking te leggen. 'Vooral op een (Foto Frans Hopman/Hoptext trap. Zeil komt ook heel nauw bij, dat mag niet bollen en moet precies passen. 'Mooi dat je dat durft', hoor ik soms.' Momenteel heeft hij veel werk bij Texel se particulieren. Zijn vorige werkgever Charles Bosma helpt hem daarbij een belangrijk handje door hem regelmatig in te schakelen bij klussen. 'Een mooi gebaar. Maar iedereen kan mij inscha kelen, hoor.' Anderhalve maand na de start is Olaf blij met de nieuwe weg die hij is ingeslagen. 'Het is erg afwisselend werk en hel leuke is: het knapt altijd op!' Haal Olaf in huis: tel. (0222) 322143 Johan Ran: 'Het leuke van dit werk is dat je bij veel mensen over de vloer komt. Eenmaal wat goeds gevonden, nooit meer iets anders. Schilder Johan Ran zou het gezegd kun nen hebben. Al 45 jaar werkt hij voor hetzelfde bedrijf: schilders bedrijf firma Graaf uit De Cock- sdorp. 'Ik heb altijd zelfstandig kunnen werken, dat vond ik wel zo prettig. Schilderen is een mooi vak. Je laat iets achter waar men sen blij van worden.' Deze week maakte hij zijn kwast voor het laatst schoon. De 60-jarige Dur- per zwaait vervroegd af. Ran is een schilder die zijn vak met toewijding uitoefent. 'Je moet een product leveren dat goed is. Het meeste werk zit hem in de voor bereiding. Schuren, plamuren, etc. Niet het leukste onderdeel, maar het hoort er wel bij. Daarna de kwast erover. Een timmerman laat wat achter, maar uiteindelijk heeft de schilder het laatste woord.' Iemand die het beroep al zó lang uitoefent, hoef je niets wijs te maken. En een vak is het, al denkt menigeen daar wel eens wat makkelijk over. 'Wij schilderen, mén verft. Daarmee bedoel ik dat de vakman schildert en iemand die op zaterdag zijn huisje doet, verft. Ik ben niet degene die dat zal afkraken, want met een likje verf knapt het al snel op. Je hebt ook secure doe-het-zelvers, maar toch zie je zo welk huis door de vakman is geschilderd en wélk huis door een amateur. Ik snap het best. Want in een goede schilder beurt gaan veel uurtjes zitten en Blije gezichten woensdagmorgen, toen rechtor Henk de Vrie9 plaats nam in de telekraan met enige hulp van René Boon de laatste dakplaat van het drie verdiepin gen hoge gebouw op zijn plek legde. Een symbolische hande ling om de samenwerking tussen school en Woontij te benadruk ken. 'Het kwam ons wel goed uit', ver klaarde directeur Jan van Andel de bereidheid om het gebouw met 24 appartementen voor jongeren eerst als school te verhuren. Aan dat telt best door. Maar je moet niet vergeten dat het wel het behoud van je woning is. Wie bezuinigt op het schilderwerk, krijgt uiteindelijk de rekening gepresenteerd. Niet iedereen kan het, je moet het in je vingers hebben. En er is kennis voor nodig. Over het product, want de ene pot verf is de andere niet. Als je dat niet weet, dan ga je de mist in. En elk object vergt een andere aanpak.' Affiniteit Toen Johan Ran in 1962 van de LTS kwam kwam, raakte hij aan het werk bij de firma Beumkes in Den Burg. Tot in het najaar. Kort daarna brak de strenge winter aan en hielp hij zijn moeder met het rondbrengen van vleesproducten uit de ouder lijke slagerij. In datzelfde jaar begon schilder Jan Graaf in De Cocksdorp een eigen schildersbedrijf en toen het werk hem boven het hoofd groeide, vroeg hij of Ran hem wilde komen helpen. 'Dat aanbod was plezierig, want het was een heel verschil of ik op de fiets naar Den Burg moest of dat ik het net buiten het dorp kon redden.' Hij haalde de overkant van de weg zijn nog eens tien jongerenwoningen (tot 23 jaar) in aanbouw en als die in één keer op de markt zouden komen, is dat teveel van het goede. Voor alle appartementen zijn huurders gevon den, maar veel meer zou volgens Van Andel een probleem zijn. 'Dit is een goede en voordelige oplossing, waardoor er zoveel mogelijk geld aan de nieuwbouw van de school kan worden besteed.' Wethouder Marian Merkelbach (Woningbouw en Huisvesting) was zo mogelijk nog blijer. 'Omdat er straks betaal bare woningen voor jongeren aan de overkant zijn vakdiploma's en het mondde uit in een langdu rig werkverband. 'We hebben het jaren met z'n tweeën gedaan en dan ontwikkel je veel affiniteit met het bedrijf.' Ook na de overname door schoonzoon Gerrit Wessels bleef hij het bedrijf trouw. 'Ik ben van huis uit opgegroeid met een eigen bedrijf en heb de stap naar zelfstandigheid wel eens overwo gen. Het heeft voor- en nadelen, ik heb gekozen voor de voordelen van een vast dienstverband. Toch heb ik hier altijd heel zelfstandig kunnen werken. Ik ging met een opdracht van huis en daar moet je zelf iets van maken.' Kleuren 'Het leuke van dit werk is dat je bij veel mensen over de vloer komt. We werken voornamelijk voor particu lieren. Het gebeurde wel dat als ik ergens kwam, ik eerst even moest gaan zitten om bij te praten. Als we dan de families hadden doorge nomen, kwamen we vanzelf uit op de vraag wat er moest gebeuren. Heel prettig om op die manier te werken.' komen en omdat de school tijdelijke huisvesting heeft.' Ze beloofde dat omwonenden niet bang hoeven te zijn voor hangjongeren en verwees daarbij naar het hoge percentage geslaagden op de OSG. 'Dat lukt niet als ze zich zouden gedragen als hangjongeren.' De Vries: 'Ik hoop dat we er zo snel mogelijk weer uit zijn. Want dat betekent dat de bouw van de OSG voorspoedig verloopt.' Hij noemde het een heel gepuzzel, maar een goede oplossing. De jeugd komt in een wat bijzonder schoolgebouw. De appartementen die een oppervlakte hebben van 40 vierkante meter, beschikken bij voorbeeld wel over een sanitaire Schilders werken buiten. 'Prachtig als het mooi weer is, maar je moet hier altijd wel rekening houden met de wind. En als ik heel eerlijk ben dan kan het in het vroege voor jaar en in het najaar best koud zijn. Beneden de tien graden is het niet altijd even fijn. Maar ook dat hoort er bij. Het is mooi als je dan naar binnen kunt, maar dan moeten er wel voldoende opdrachten zijn. Regen, daar zijn wij als schilders niet blij mee, want dan moeten we stoppen. Maar komt die bui of niet? Dat was voorheen wel eens gissen. Tegenwoordig heb je buienradar, mijn collega kan het zelfs op zijn telefoon ontvangen. Daardoor kun nen we het werk beter plannen.' Wat klopt er van het spreekwoord Verf na vieren versmeerd beter in de kroeg verteerd? Ran: 'Daar zit een kern van waarheid in. Later op de dag wordt het wat vochtiger en dan droogt de verf minder goed op. Het is wel gebeurd dat ik dacht dat het nog wel ging, maar als ik de volgend dag terugkeerde, bleek de dauw er in geslagen. Kon het weer over. Maar op zomerse dagen moet je ook rekening houden met de zon.' Zó lang met verf wer ken, heeft zijn gezondheid daar niet onder geleden? 'Veel collega's heb ben er last van gekregen, maar mijn gezondheid is nog prima. Ik ben blij dat ik het heb gehaald. Ik merk wel dat ik iets van mijn reukvermogen ben kwijtgeraakt. Maar als thuis de aardappels aanbranden, dan merk ik dat meteen.' Woensdagavond werd Ran verrast op een afscheidsfeest in Hotel Oran- gerie Molenbos, ook een gebouw waarvam hij zelf het schilderwerk heeft gedaan. Tekst en foto Gerard Timmerman ruimte en een aparte meterkast, maar de tussenmuren ontbreken, zodat er voldoende ruimte is om les te geven. Het gebouw zal wor den gebruikt door leerlingen van HAVO en VWO en er worden enkele stafdiensten in gevestigd. Tijdelijke huisvesting wordt ook gevonden in containers die bij de school wor den geplaatst. De laagste klassen pendelen alleen voor vakken als verzorging en techniek naar het voormalige LTS-gebouw. De hoge re klassen gaan onder meer voor biologie naar een ander gebouw. De 'appartementenschool' wordt gebouwd door Bouwcombinatie De Volmolen VOF. J f f VOOft 3E HET WEET MB KEN 2E EU 6EH CRWOOH VBnT) Ran is niet zomaar schilder gewor den, hij heeft altijd veel gevoel voor kleuren gehad. 'Het is natuurlijk de opdrachtgever die de kleur bepaalt, vaak zijn die wel blij met een goed advies. Maar soms zijn klanten eigenwijs. Dat moet je respecteren. Het is wel gebeurd dat als de verf er op zat en het geen gezicht bleek te zijn, we weer opnieuw konden. Tegenwoordig heb je computerpro gramma's waarop je tevoren kunt laten zien hoe het er uit gaat zien. Maar dat laat ik liever aan de gene ratie na mij over.' De werkzaamheden in De Nederlanden gaan in de loop van augustus van start. tFoto Ton Zegeni Theaterrestaurant Klif 12 in Den Hoorn biedt het komend seizoen een afwisselend programma van cabaret, kleinkunst en muziek. Reserveren kan via tel. 319633 of e-mailadres info@klif12.nl. Meer informatie over de voorstellingen is te vinden via www.klif12.nl Vrijdag 18 juli. 20.30 u., €12,-. After Broadway 1 - Berry Lussen- burg Lusseburg staat bekend om zijn rappe tong en gekke ingangen. Zijn teksten zijn geëngageerd en zeer scherp. Vrijdag 25 juli, 20.30 u., €12.-. After Broadway 2 - Dubbeivoorstel- ling met Erris van Ginkel en Raoul Bakker In Erris van Ginkels De verschrikkelijke moord op Winston G worden kansen eindelijk benut, slachtoffers helden en gevangenen bevrijd. Raoul Bakker vertelt in Put Your Money Where your Mouth Is over de welvaart en wat die ons zoal heeft gebracht. Vnjdag 1 augustus, 20.30 u., €12.-. After Broadway 3 - Johan Goossens Johan Goossens in zijn eerste avond vullende show, geëngageerd zon der het het publiek door de strot de duwen. Hier en daar afgewisseld met een lied waar je kippenvel van krijgt. Vnjdag 8 augustus, 20.30 u., €14,-, Herman Pouderoyen De ideale schoonzoon bestaat. Hij heeft zich alleen vermomd als Herman Pouderoyen. Hij bezingt, bijgestaan door Ronald de Jong en Henk-Jan van Minnen, de geheimen die ieder een kent, maar die niemand onder woorden durft te brengen. Vrijdag 15 augustus, 20.30 u., €14,-. After Broadway 4 - Mylou Frencken Mylou Frencken creëert een sfeer van intimiteit en verrassing. Haar werk, ook wel omschreven als 'het betere Nederlandse lied', kenmerkt zich door een prettige maar vertwijfelde kijk op de wereld. Zondag 24 augustus, 20.30 u., €14,-. Kim Soepnel Een stoere vrouw die haar 129 jaar oude contrabas bespeelt alsof het haar minnaar is en zingt met een meisjesachtige en toch doorleefde stem. Haar spetterende band SOEP zorgt voor een bezwerende ragfijne sfeer. Zondag 7 september, 20.30 u., €14.-. Ronald Goedemondt Goedemondt laat geen moment onbe nut om zijn publiek te boeien en te verrassen en bovenal rollend van de lach achter te laten. Zondag 21 september, 20.30 u., €14.-. Nathalie Baartman Onder het motto 'als ik met bij de wereld pas, moet de wereld maar bij mij passen' duvelt Nathalie Baartman uit een doosje en spettert ze uit een vaatje. Maandag 6 en dinsdag 7 oktober. 20.30 u.. €15.- Niet Schieten! De mannen van Niet Schieten! zijn in hun vorige programma Loverboys dui delijk te ver gegaan. Daarom krijgt het publiek het in Nymfomannen voor het zeggen. De toeschouwer bepaalt het verloop van de avond en welke zintui gen er gepnkkeld moeten worden. Dinsdag 14 oktober. 20.30 u.. €15.00 Micha Wertheim Hard, genadeloos, soms ontroerend, maar altijd onweerstaanbaar grappig. Dinsdag 21 oktober, 20.30 u., €15,00 Theo Nijland Theo Nijland relativeert in Master class, een theaterconert, op hilarische wijze de zwarte gedachtes die hem plagen. Soms in monologen, meestal met liedjes. Zondag 9 november. 20.30 u., €15,-. Katinka Polderman Katinka Polderman tilt banale onder werpen naar een poëtisch niveau en is heel, heel erg geestig. Vrijdag 21 november, 20.30 u., €14,- Roy Aernouts Vlaming Roy Aernouts (winnaar Leids Cabaret Festival 2007) staat op het podium alsof hij er werd geboren. Aan het kleinste gebaar, het zacht ste woord en het meest fluisterende gitaarakkoord heeft Aernouts genoeg. Als volleerd songschrijver en thea termaker won hij in 2007 het Leids Cabaret Festival. Vrijdag 28 november, aanvang 20.30 u., €14,- Magna Carta Met zijn bijna 40-jarige historie is Magna Carta de langst spelende akoestische band ter wereld. Het duo vermengt humor in de verhalen over hun ervaringen en met een brede vari ëteit aan muzikale stijlen. Donderdag 18 en vrijdag 19 decem ber, 20.30 u., €15,-. Luider en Van Donselaar Luider en Van Donselaar balanceren in hun derde programma op de rand van cabaret en revue. Donderdag, vrijdag en zaterdag 15, 16 en 17 januari 2008, aanvang 20.30 u passe-partout €32,50. Amsterdams Kleinkunst Festival Vrijdag 13 februari, 20.30 u., €15.-. An en Jan In hun zesde project met vertaalde wereldhits kiezen Jan Rot en Marjo lein Meijers het mooiste uit de top- 100 aller tijden. Zondag 22 februari, 16.00 u., €16.-. Lenny Kuhr Trio Na veertig jaar en meer dan twintig albums en vele honderden liedjes kijkt Lenny Kuhr voor het eerst achterom. Met veertig nummers schrijft ze elke avond een muzikale autobiografie. Vrijdag 27 februari. 20.30 u., €15,-. Dubbelvoorstelling Ter Bescher ming van de Jeugd en Vincent Geers De humor van Ter Bescherming van de Jeugd (winnaars Leids Cabaret 2008) is fijn, absurd, herkenbaar en vervreemdend tezelfdertijd. Vincent Geers was de overtuigen de winnaar van zowel de jury- als publiekspnjs van Cameretten 2007. Een cabaretier met levenservaring en theaterkennis en bijzonder veel talent. Vrijdag 13 maart, 20.30 u., €16,-. Hetty Heyting Heyting pakt flink uit. Een waterval aan liedjes van een veelzijdig muzi kaal cabaretbeest. Donderdag 26 maart, 20.30 u.. €15,-. Ernst van der Pasch 'We bevinden ons aan het einde van een tijdperk. Het enige wat ons nog rest is consumeren. Laat mij u ver tellen waarom het onze ondergang wordt. En laten we kijken of we nog iets van waarde kunnen achterlaten.' Vrijdag 10 april, 20.30 u.. €16,00 Reijn en Goed Een carrièrehaai en een drinkende, rokende kroegloper. Snelle verbale krachtpatsers, die elkaar genadeloos aan de enkeltjes onderuit halen. Bij de aanbesteding van het pro ject De Nederlanden natuurlijker is Jo Vermaire Zn. als goed koopste uit de bus gekomen. Het aannemersbedrijf uit Breezand krijgt €761.000,- voor de werk zaamheden, die in de loop van augustus van start gaan. De Nederlanden natuurlijker is onder deel van het landelijke project Life Duinen, waarbij Staatsbosbeheer met Europese subsidie vanaf Wal cheren tot op Terschelling een serie 'natuurherstelprojecten' uitvoert. In De Nederlanden wordt ongeveer 65 hectare van de natte duinvalleien die in het verleden tot weilanden werden ontgonnen teruggebracht in oorspronkelijke staat. Ook wordt de ontwatering verminderd en op 'de natuurdoelen' afgestemd. De hoofdafwatering wordt voor een deel verlegd naar de laagste delen van het terrein en ondieper gemaakt. Door de bedding te ver breden kan het water in perioden met veel neerslag wel wegstromen. Overigens worden niet alle weilan den afgeplagd. Plaatsen waar veel orchideeën groeien worden onge moeid gelaten. Ook het zichtbaar houden van de cultuurhistorie van het gebied kan daarvoor een reden zijn. Tijdens het werk wordt een deel van de wandelpaden om veiligheidsre denen afgesloten. Staatsbosbeheer belooft zoveel mogelijk alternatieve routes aan te geven. Island Samba raakt gevoelige snaar

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5