H Cjrocn TmirLs Jexeh in het harL, Maatregelen moeten files TESO bestrijden Politie onderzoekt oorzaak brand stolp Sandor Mantje koopt tankstation Natuureiland Texel Texelse Media Gemeente Den Helder in actie Raadhuis blijft binnen begroting OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12291 VRIJDAG 18 JULI 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Autocross 'Sommige mensen denken dat je zeven dagen per week op Texel moet zijn om bijvoorbeeld voorzitter bij de MAB te zijn. Die mening deel ik dus niet.' Ed van der Ploeg blogt vooruit op de eerste autocross die zondag wordt verreden. Pagina 2 Eilandliefde Als oud-Texelaars steken Jaap en Joke de Vlas nog meermalen per jaar het Marsdiep over. Maar wed ijverend om hun liefde moet Texel het misschien wei afleggen tegen een ander eiland: Sri Lanka. Pagina 4 m Verzameling Op een veiling zei de moeder van Lenie van Leeuwen ooit: 'Als je een mooie pop wilt hebben, dan kan dat. Maar dan moet je zelf je vinger tje opsteken. De nu 82-jarige Ooste- rendse leerde snel en beschikt over een indrukwekkende verzameling. Pagina 7 Catharinahoeve ontsnapt aan brand Het had van dinsdag op woensdag, dezelfde nacht waarop De Wael afbrandde, weinig gescheeld of ook in Catherinahoeve was brand uitgebroken. Joost Hoogenbosch meldt dat op het rieten dak van het restaurant aan de rand van de Dennen 's morgens een flinke schroeiplek is ontdekt, vermoedelijk als gevolg van brandstichting. 'Er was benzine over het dak gegoten en waarschijnlijk geprobeerd dit aan te steken. Maar doordat het riet is geïmpregneerd en misschien door dat er regen is gevallen, is het bij een schroeiplek gebleven.' Hoogen bosch heeft de politie op de hoogte gebracht, de technische recherche stelt een onderzoek in. Eerste incident na rookverbod De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een 17- jarige jongen uit Duitsland aange houden, nadat die het aan de stok had gekregen met de portier van een discotheek in de Dorpsstraat in De Koog. De toerist was naar buiten gegaan om te roken en weigerde toen hij weer naar binnen wilde de toe- gangsstempel op zijn hand te laten zien. Hij werd agressief, schold de portier uit, schopte en sloeg wild om zich heen en eiste zijn geld terug. Uiteindelijk werd hij aange houden door de dorpswacht, die hem overdroeg aan de politie. Hij kreeg een bon wegens'het versto ren van de openbare orde. De politie tekent bij het bericht aan dat het het eerste (aan roken gerela teerde) incident in heel Noord-Hol land Noord is sinds op 1 juli roken in de horeca werd verboden. TEXELSE ^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: vakantiekrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Om het verkeer van en naar het opstelterrein van TESO in Den Helder beter af te wikkelen, komt er bij de kruising Hoofdgracht een extra verwijzingsbord en op drukke dagen een verkeersrege laar. Ook wordt onderzocht of de verkeerslichten beter kunnen worden afgesteld. Dat meldt de gemeente Den Helder op haar website. Oe maatregelen zijn een reactie op een motie van de PvdA, die onlangs unanieme steun kreeg in de Helderse gemeenteraad. De verkeerslichten zouden bij drukte met goed genoeg functioneren. Het opstelterrein raakt daardoor niet vol en dat geeft files op de route Weststraat-Zuidstraat- Binnenhaven. Ook burgemeester en wethouders van de marinestad vin den dat er snel maatregelen moeten worden genomen. De verkeerslich ten zijn echter van de provincie. Het (verzoek tot) aanpassen duurt daardoor te lang. Daarom staat er op het kruispunt sinds vrijdag 11 juli een verkeersregelaar. Deze laat op drukke vrijdagen het verkeer vanaf de Weststraat naar het opstelter rein beter doorstromen', aldus de gemeente Den Helder. Daarnaast vinden de politieke par tijen de bebording voor dit kruispunt niet duidelijk genoeg. Veel Texel- gangers zouden hierdoor een ver keerde afslag nemen. De huidige blauwe borden zijn van de ANWB. Het aanpassen ervan gaat deze zomer niet meer lukken. Daarom beeft de gemeente op het gele bord vlak voor de kruising een extra aanduiding richting de veerboot Onderzoek naar effect dansfeest op openbare orde Het staat nog niet vast dat de burgemeester ook bij een volgen de Island Samba 2000 bezoekers zal toestaan. Dat zal afhangen van een nog te houden evalu atie, waarbij in aanmerking wordt genomen welk effect het dans- festijn op de totale openbare orde op het eiland heeft. Overigens zijn de instanties die over de openbare orde in De Koog waken (zoalsgemeente, politie, dorpswacht, horeca, bewoners, De Koog Badplaats, dorpscommissie, vervoersbedrijf Texeltours en Texel- campings) van mening dat het feest zelf prima is verlopen. Bezoekers kjken elders echter vernielingen te bebben aangericht. Het onderwerp was een van de gesprekspunten bij het tweede zomeroverleg dat maandag in dorps huis De Hof werd gehouden door vertegenwoordigers van genoemde instanties. Geconstateerd werd dat het ordebeeld weinig verschilt van dat van vorig jaar. Geen ernstige incidenten in de afgelopen twee weken. Aan twee jongeren onder de Sumwing Geachte heren van de TX36, TX38 en TX63, gefeliciteerd met de sub sidie die uw sumwing vlot trekt. Het lijkt me goed voor Texel, de vis serij en de vis, maar eerlijk gezegd begrijp ik er geen fluit van. Ik vind het mooi klinken, een sum met zwe vende vleugels waar de hele sec tor van profiteert. Hij roept minder weerstand op en er wordt brand stof bespaard, dat is prachtig alle maal. Maar ik heb echt mijn twijfels over het feit dat ook de beroering behoorlijk af zou nemen. Met per missie, maar daar is het toch onder andere om te doen? En hoe kan dat ding nou torderen als het tot actie overgaat? Hoe werkt dat ding? Kennelijk schiet mijn praktijkkennis tekort... Woelmuis Het nieuwe raadhuis gaat €6.839.774,- kosten, exclusief BTW. B en w spreken opgelucht van een meevaller omdat het begrote bedrag €38.654,- hoger was. De genoemde som heeft betrek king op de bouwkosten plus de installatie van water, elektra en kli maatbeheersing. De inrichtingskos ten zijn niet inbegrepen. De bouw wordt uitgevoerd door Bouwgroep Dijkstra Draisma uit Friesland, het installatiewerk is gegund aan ITTB uit Assen. Vooral de aanbesteding van het installatiewerk is moeizaam verlo pen en strekte zich uit over drie ron des. Aanvankelijk had men te maken met flink tegenvallende offertes. Er moest zeven ton af. In de laatste ronde lukte dat en ITTB kwam als laagste van de drie deelnemende bedrijven uit de bus. Genoemd totaalbedrag zal niet meer stijgen door prijsverhogingen van matenalen in de komende twee jaar. Er is rekening gehouden met een prijsindex van 8,3 procent. Er wordt van uit gegaan dat het raad huis eind 2009 of begin 2010 wordt opgeleverd, zodat kort daarna de sloop van het oude raadhuis kan beginnen. Man aangehouden na geven kopstoot Een 24-jarige man uit Zaanstad is in de nacht van woensdag op donderdag, rond 2.45 uur, voor verhoor meegenomen naar het politiebureau, nadat hij een 21- jarige man uit Groningen in de Dorpsstraat in De Koog een kop stoot had gegeven. Het incident vond plaats nadat dc Groninger en zijn vrienden een foto van hun groep wilden maken. Op het moment dat deze werd gemaakt, sprong er een vrouw voor de camera. De Groninger verzocht haar weg te gaan, waarop zij bard gemaakt. Daarnaast willen de partijen graag dat de Dijkweg, parallel aan de Kanaal weg, net als vroeger bij grote drukte wordt opengesteld voor wachtende auto's. Het afge lopen jaar bleek het opstelterrein echter groot genoeg. Wel stond er soms een wachtrij op de West- straat-Zuidstraat-Binnenhaven, ter wijl een deel van het opstelterrein leeg was. Het zou kunnen dat dit wordt veroorzaakt door de afstelling van de verkeerslichten. Het college vindt het nu niet noodzakelijk de Dijkweg open te stellen. Samen met TESO en de provincie wil het per jaar bekijken of dit wél nodig is. Verder wil het college met de Texelse collega's in gesprek over de spreiding van de openingstijden van de vakantieaccommodaties op het eiland. Op die manier moet de kans op files afnemen. Het Helderse col lege belooft de raad in de vergade ring van oktober van de resultaten op de hoogte te stellen. Naast deze maatregelen lopen nog twee onderzoeken die op langere termijn wellicht kunnen bijdragen aan de doorstroom van het verkeer van en naar de boot. Rijkswater staat onderzoekt of de onderlinge afstemming van de verkeerslichten op de N250 (Rijksweg, Binnenha ven, Zuidstraat, Weststraat) beter kan. Ook wordt bekeken of het opstelterrein kan worden aange past, zodat er meer voertuigen op kunnen. De uitkomsten van deze onderzoeken worden eind dit jaar verwacht. Eventuele maatregelen kunnen dan kort daarna worden uitgevoerd. 18 jaar moest wegens misdragin gen wel een zogeheten Halt-straf (taakstraf) worden opgelegd. Het rookverbod in de horeca heeft geen problemen opgeleverd. Wel is sprake van nachtelijke over last en vernielingen door jongeren in de woonstraten van De Koog. Met veel nadruk wijst de gemeente erop dat meldingen daarover direct moe ten worden doorgegeven aan de politie. Dus met wachten tot de och tend, want dan kan er meestal niets meer aan worden gedaan. Juist dank zij een directe melding van een getuige konden onlangs enige vandalen worden gepakt. Aangifte is mogelijk via de website www. politie.nl of telefoon 0900-8844, in spoedeisende gevallen 112. Van de stolp bleef niet veel nr. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de uitslaande brand, waardoor de stolpboerderij De Wael in de nacht van dinsdag op woensdag volledig in de as is gelegd. De stolp is eigendom van Natuurmonumenten (NM) en wordt gepacht door de familie Van Heerwaarden uit De Waal. De stolp was in gebruik voor opslag en werd niet bewoond. De brand werd kort na midder nacht ontdekt. Toen de brandweer arriveerde, sloegen de vlammen al uit het rieten dak en was de hitte al dermate groot dat brandweer lieden afstand moesten houden en geen spullen meer in veiligheid kon den brengen. In de schuur stonden twee caravans, een oude trekker, een aardappelselectiewagen, stro en andere spullen. De brandweer was aanvankelijk met twee en vrij snel met drie blusploegen paraat. Ter plekke is geen brandkraan en bij gebrek aan oppervlaktewater werd via de slang van de grote dompelpomp water vanuit De Waal aangevoerd. De brandweer kon met veel anders doen dan nablussen en voorkomen dat een nabijgele gen schuur vlam zou vatten. Brand weerlieden bleven de hele nacht in actie, om 7.00 uur 's morgens werd het blussen overgenomen door een frisse ploeg. Over de oorzaak was woensdag morgen nog niets bekend, maar brandstichting wordt niet uitgeslo ten. De technische recherche heeft een onderzoek ingesteld. Het is niet bekend in hoeverre er een verband bestaat met vernielingen die vori ge week maandag zijn aangericht aan een boswachtershuisje aan de Staart, dat ook eigendom is van NM. Ramen en kozijnen werden vernield. Het wordt niet uitgèsloten dat het een wraakactie betreft voor het vergassen van ganzen. 'Maar het kan ook kwajongenswerk zijn', aldus Eric Menkveld van NM. Meer over de stolp en de brand op pagina 5. begon te schreeuwen. De verdach te, die de vriend van de vrouw bleek te zijn, probeerde de boel in eerste instantie te sussen, maar werd kort daarna agressief. Hij gaf de Gronin ger een kopstoot. Horecabeveiliging hield de man en de vrouw weg van de groep. Korte tijd later arriveerde de politie, die hen voor verhoor meenam naar het politiebureau. Milieucontroles rond De Waal Voorafgaand aan de brand in De Wael was de politie dinsdagmiddag en -avond opvallend aanwezig in de buurt van De Waal. 's Middags werd een politieauto gezien op de boe- renroute nabij de Kadijksweg. Aan het begin van de avond stopte een politieauto met twee personen op de Spangerweg en liepen twee man nen een weiland in en namen een kijkje in een sloot. Woensdagmidag vloog een helikopter van de politie geruime tijd ter hoogte van De Waal, om 's avonds naar Oudeschild te vliegen. Volgens een woordvoerder van de politie houden deze acties geen verband met de recente brand, maar betreft het milieucontroles die onder meer verband houden met de meierblis. Poëziefestival gaat niet door Het poëziefestival Circus van de geest 2, dat zaterdag 9 augustus voor de schuur van Jaap Kooger aan de Laagwaalderweg zou wor den gehouden, gaat met door. Initi atiefnemers Willem Broens en Joke Witte hebben dat besloten 'wegens onvoorziene omstandigheden van zeer persoonlijke aard'. Aan het fes tival zou worden meegewerkt door zestien dichters en zeven muzikan ten. Geprobeerd wordt het op een later tijdstip alsnog doorgang te laten vinden. Chauffeur langer vast De twintigjarige Duitse automo bilist die op zondagavond op de Krimweg bij de Cocksdorp een dodelijk ongeval veroorzaakte en doorreed, blijft twee weken langer vastzitten. De rechter-commissa- ris in Alkmaar heeft dat bepaald. De man wordt verdacht van dood slag op de 17-jarige Afira Hof, die ter plekke overleed. Zijn medepas sagier, een 21 -jarige Duitser, is dins dagmiddag op vrije voeten gesteld. Volgens justitie valt hem niets te verwijten. Hij zou strafbaar kunnen zijn omdat hij niet ingegrepen heeft. Dit is volgens justitie moeilijk hard te maken en de man heeft daar volgens de politie waarschijnlijk de kans niet voor gehad. Besloten overleg bij KLV over toeristenbelasting KLV Texel, de vereniging van kleine logiesverstrekkers, houdt dinsdag 22 juli een besloten ledenverga dering. Op de agenda staat een initiatiefvoorstel inzake de toeristen belasting. Over de inhoud van dat voorstel wil het bestuur vooralsnog niets kwijt. Leden zijn vanaf 19.45 uur welkom bij Stayokay aan de Haffelderweg in Den Burg. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Sandor Mantje heeft de voorma lige benzinepompen aan weer zijden van de Pontweg nabij de veerboot overgenomen van Hiel- ke Bruining. Het bouwvallige en haveloze station bij de entree van het eiland is velen al geruime tijd een doorn in het oog. Het pompstation werd begin jaren zestig geopend door Witvliet, die daarmee zijn bedrijf vanuit Oude schild met de veerhaven mee liet verhuizen. Lange tijd stopten er veel (vracht)auto's om te tanken, tot dat pompstations in Den Burg voor concurrentie zorgden en velen het Esso-station nabij de boot pas seerden. Toen Bruining het kocht had hij aanvankelijk wel plannen met de lokatie, maar die werden naar eigen zeggen gedwarsboomd door de gemeente. 'Ik kreeg geen enkele medewerking. Ineens hadden ze de bestemming tankstation er af gehaald, maar nadat ik bezwaar had aangetekend, is dat weer terugge draaid.' Meest spraakmakend was Bruinings plan om er een sluis te maken voor toeristen, met een ont vangstruimte en waar toeristenbe lasting moest worden afgedragen. Hiermee liepen zowel verblijfs- als dagtoeristen in de fuik. Een idee door velen niet serieus werd geno men. Bruining hoopte de lokatie nadien als ruilobject voor een door hem gewenst terrein in De Koog te kunnen gebruiken. Er is wel over onderhandeld, maar ook dit ging niet door. De provincie deed hem ooit een bod om het station voor ƒ2.400,- over te nemen, maar Brui- ning ging niet op het aanbod in. De ergernis over de uitstraling van het gebouw liep intussen dermate hoog op dat Harry Wuis het op eigen kosten eens heeft laten schilderen. Wat Mantje met het gebouw en de terreinen (aan beide zijden 550 vier kante meter) wil gaan doen, houdt de ondernemer nog even voor zich. 'We hebben wel ideeën, maar nog geen plan. Als het zover is, komen we ermee naar buiten.' De vraag is wat hij er mee zou kunnen. Op grond van de huidige bestemming zou er weer een tank station mogen komen. Naar verluidt rust er wel een clausule op dat dan alleen RAB de benzine mag leveren. Omdat het station aan een provinci ale weg ligt, mag dit volgens Brui ning 24 uur per dag open zijn. 'San dor mag er ook een reclamebord van zes meter hoog zetten, zoals je dat ook bij andere tankstations ziet.' Veel benzinestations verkopen ook andere producten, wat wellicht ook een mogelijkheid is. Nog onbespro ken is de optie dat de gemeente instemt met een verandering van de bestemming, waardoor er iets anders kan komen. Het voormalige tankstation aan de Pontweg is in andere handen overgegaan. (Foto Gerard Timmerman'BeeidOank Ten

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1