wmm Jip?! Oud-Texelaars verdelen passie over twee eilanden TEXELSE COURANT mm Bijzonder boek over bloemen van Sri Lanka PvdA ijvert voor andere aanpak ganzenprobleem Het weer op Terschelling Zachter de schennen Ravage voor Koger kapperszaak VRIJDAG 18 JULI 2008 Jaap en Joke de Vlas op een tuunwal aan de Jan Ayeweg: 'Het is hier nog steeds prachtig. Als oud-Texelaars steken Jaap en Joke de Vlas nog meermalen per jaar het Marsdiep over om door de natuur te fietsen en te wan delen en vrienden en bekenden te ontmoeten. Wedijverend om hun liefde moet Texel het echter misschien wel afleggen tegen een ander eiland. Sinds deze week ligt een door hen samengestelde en geïllustreerde plantengids van Sri Lanka in de winkel. Ze woonden er niet eens zo lang - van 1975 tot 1982 maar koeste ren nog steeds een onlosmakelijke band met Texel. Jaap deed in die periode als bioloog onder leiding van Jan Beukema promotieonder zoek op het NIOZ, Joke werkte bij de bibliotheek in Den Burg. Hoewel bedoeling was de Texelse bij te beschermen tegen invloeden van buitenaf. Maar dat had te veel con sequenties, bijvoorbeeld voor een imker die ieder jaar met zijn bijen voor heidehoning naar het eiland lang wikken en wegen tegen elkaar afzet, moet je wel concluderen dat de bodemdaling door gaswinning acceptabel is en de kokkelvisserij veel meer schade aanbrengt.' Dat hij boze reacties kreeg, vindt hij wel Pharao-mijt is het eiland later als nog dichtgegaan, maar toen was het Texelse ras al verdwenen. Door de komst van Oostenrijkse en Itali aanse bijen hebben we hier nu een mengelmoesje. Jammer, want het was een goed ras, aangepast aan het klimaat en bestand tegen droge zomers.' Nadat hij (te) lang had moeten wachten op een vaste baan bij het NIOZ, aanvaardde De Vlas in 1982 een betrekking bij het ministerie van Landbouw en verhuisden hij en zijn veel Texelse NlOZ'ers vooral eikaars vrouw naar Groningen. 'Ik werd bio- kwam. Wegens het gevaar van de te begrijpen. 'Maar ik was niet zo extreem en zag ook de belangen van mensen die hun brood in het Waddengebied verdienden. Ik heb vaak genoeg tegen de Wadden- nog veel terug uit de VOC-tijd, zoals door de Nederlanders gebouwde kerkjes. Het leuke is ook dat er zowel gebouwen van het boed dhisme als hindoeïsme, de islam en het christendom staan.' Bij latere bezoeken richtten ze zich steeds meer op de planten- en dierenwereld. 'De natuur is er over weldigend. De eerste bewoners kwamen pas 400 jaar voor Christus vanuit India naar Sri Lanka. Het eiland is daardoor nog lang niet zo uitgewoond als India zelf. Belangrijk is ook dat veel bewoners boeddhist zijn en geloven dat dieren een ziel hebben. Het zou best kunnen dat in een dier de ziel van je overleden opa zit en daarom wordt er niet op ze gejaagd. Ze slaan er letterlijk geen vlieg dood. Daardoor zijn de vogels er zo mak als wat en kun je ze van heel dichtbij bekijken.' Jammer vonden ze wel dat ze bij hun wandelingen door de natuur niet konden beschikken over een actuele plantengids. Een bezoek aan de academische boekhandel op het eiland leerde hen dat er wel degelijk vraag naar was, maar dat er niemand kon worden gevonden die zo'n boek kon of wilde samen stellen. Jaap: 'Als we iets wilden, moesten we het zelf doen. Ik had al eerder het idee gehad zoiets te maken. Na ons bezoek aan de boekhandel hebben het er het 's avonds over gehad en een dag later zijn we teruggegaan. We wilden zeker weten dat het verkoopbaar zou zijn. Die bevestiging kregen we.' Dat was drie jaar geleden. De Vlas, toen 58, overwoog eerst met het werk te wachten totdat hij met gezelschap zochten, bouwde het echtpaar De Vlas een uitgebreide vriendenkring buiten hun werk op. Joke: 'We woonden eerst in Den Burg en later in De Westen, het huisje De Top, tegenover Linde hoeve. Onze buren waren allemaal katholiek. Al snel werd ik gevraagd lid te worden van het Katholiek Vrou wengilde. Nee joh, dat durf ik niet, heb ik geantwoord. Ik wist helemaal niet hoe dat met bidden ging Maar het bleek dat ze daar helemaal met meer aan deden. Vreemd voor mij, want in de zusterkringen van pro testantse huize die ik kende werd nog fanatiek gebeden.' loog voor het Waddengebied. Een adviserende functie, waarin ik nog vqel met Texel te maken had. Zo moest ik bijvoorbeeld advies geven over de Schorren, of het wenselijk was er de aangroei van land te bevorderen. En over de hoeveelheid grond die Flip Duinker moest krijgen voor het pierenvissen. Een interes vereniging gezegd dat ze niet zo moeilijk moesten doen', vertelt De Vlas, die later een soortgelijke baan bij Rijkswaterstaat kreeg. Jaap en Joke de Vlas komen nog de VUT zou gaan. Maar op aan dringen van de kinderen ('jullie zijn nu nog goed gezond!') werd al snel besloten met langer te wachten en het 'wildwest avontuur' te beginnen. Met behulp van oude plantenboe- geregeld op Texel. Zo logeerden ken stelden ze een grafiek samen ze afgelopen week een paar dagen met de bloeitijden van de planten bij vrienden Piet en Martha Bakker op Sri Lanka. Ze concludeerden aan de Jan Ayeweg. 'We houden dat er in februari zo'n 700 planten hier geen lange vakanties, maar bloeien en in september nog eens gaan steeds een paar dagen. Lek- 500 en besloten in twee sessies aan ker fietsen en wandelen. Het is het werk te gaan. 'We hebben een santé baan, want ik moest ieder hier nog steeds prachtig.' Sinds chauffeur ingehuurd en hem goed zijn deel geven en tegelijkertijd de natuur beschermen.' Fel betwist waren de adviezen die De Vlas twintig jaar geleden al uit bracht over gaswinning en de kok kelvisserij in de Waddenzee. 'Je weet hoe het is afgelopen. De kok- Als bestuurslid van de bijenvereni- .keivissers zijn uitgekocht, gaswin- ging pleitte Jaap voor een invoer- ning is toegestaan. Ik vind die keuze verbod van vreemde bijen. 'Onze nog steeds goed. Als je alles na ruim tien jaar verdelen ze hun liefde over Texel en Sri Lanka. Sinds ze er in 1977 voor het eerst met z'n tweeën waren en in 1993 ook hun kinderen meenamen, bezochten ze het Aziatische eiland meer dan tien keer. Reden was aanvankelijk 'alles' op het eiland: cultuur, natuur en de gastvrije en bovendien goed Engels sprekende bevolking. 'Je vindt er geïnstrueerd. Hij mocht niet harder rijden dan 20 kilometer per uur en moest bij elke plant stoppen. Dat was lachen, want we stonden om de vijftig meter stil en waren dan tijden aan het werk. Want bij elke plant zie je er meer en dat in een gebied dat zo groot is als Nederland en België bij elkaar. Met heel ver schillende biotopen, van droog tot nat en van laag tot hoog. Het hoog ste punt is er 2500 meter. En wat bij ons de kwelders zijn, zijn daar de mangrovebossen: bomen die in het water groeien. Daar voeren we met een bootje tussen. Interessant, voor mij als waddenbioloog.' Langs de weg, in de bergen of op het water, de procedure was steeds dezelfde. Jaap maakte een foto en somde de eigenschappen op, die door Joke op lange lijsten werden genoteerd. 'Locatie, kleur, lengte, al dat soort zaken, 's Avonds voerden we die gegevens in een laptop in. Gras en bomen lieten we buiten beschouwing en ook de planten zonder bloemen. Anders was het geen doen. Het ging ons alleen om de algemene soorten, die op ooghoogte en de grond groeiden. Dat zijn er in totaal ongeveer 2500. Daarvan zijn er 1050 in ons boek terechtgekomen. In totaal zijn we twee keer vier weken en daarna nog eens twee weken bezig geweest.' Eenmaal thuis moesten ze de namen van de planten achterhalen. Ze maakten daarbij gebruikt van bestaande wetenschappelijke litera tuur en oude boeken van de flora op Sri Lanka, maar ook van het inter net. 'Dat ging pnma. Een paar keer hebben we de hulp ingeroepen van een specialist van het Rijks Herbari um in Leiden. Daar hebben ze enor me hoeveelheden planten uit het zuidoosten van Azië in gedroogde vorm. Uiteindelijk hebben we alles terug kunnen vinden.' Het resul taat is een lijvig maar overzichtelijk boek, van ruim 300 bladzijden. De planten zijn ingedeeld op de kleur van de bloemen. Lachend: 'Dat is niets voor biologen, die vinden dat stom. Zij delen in op plantenfa- milies, maar dat is helemaal met handig als je door de natuur loopt en een bloem tegenkomt.' Bijzonder is ook het register, met de namen van de planten in het Latijn én de drie talen die op Sri Lanka worden gesproken. 'Dat is een bewuste keuze. We willen dat het voor ieder een bereikbaar is en hopen dat de bewoners zich wat bewuster wor den van de natuurlijke rijkdom op hun eiland en hun best willen doen deze te bewaren. Want de welvaart is er de laatste jaren toegenomen, mede door de financiële hulp die ze na de tsunami uit het Westen heb ben gekregen, maar daarmee groeit ook de vervuiling.' Op Sri Lanka is het boek - onder de naam Illustra ted field guide to the flowers of Sri Lanka - te koop voor de kostprijs. Op Texel kost het €29,95 en is het verkrijgbaar bij Nauta Boek. Ook natuurliefhebbers die in het zuiden van India op vakantie gaan, kunnen er hun voordeel mee doen. Joop Rommets 'Ten onrechte zwarte piet toegespeeld De PvdA heeft onvoldoende steun gekregen voor een plan dat moet voorkomen dat Texel ook in de toekomst negatief in het nieuws komt wegens het bestrijden van ganzen. Joop Groeskamp (TB): 'Er is niets mis met onze aanpak. Wat op Texel gebeurt, gebeurt ook elders.' PvdA'er Alfred Schaatsenberg pleit te er vorige week voor dat de ILG- gebiedscommissie die het initiatief tot de ganzenactie heeft genomen in het vervolg meer deskundigheid in de arm neemt. En dat Texel dui delijk kenbaar maakt dat het zich inzet om een oplossing te vinden die de belangen van de akkerbou wers, de ganzen, de natuur en het eiland dient op een manier die meer tot tevredenheid stemt. Negatieve berichtgeving en bijna duizend e- mails en kaarten die de gemeente en raadsleden uit binnen- en bui tenland kregen gaven blijk van veel verontwaardiging. Sommige afzen ders gingen héél ver. 'Bijna bij het criminele af', aldus Martijn Eelman (CDA). Hij vond dat de raad zich er niet inhoudelijk in moet mengen. 'We moeten ons geen mening laten opdringen.' Net als Gerard Weijers voelde hij niets voor de suggestie voor meer deskundigheid in de ILG- gebiedscommissie. 'Daar is nu ju® de deskundigheid in vertegenwoor digd', doelde hij onder meer op vertegenwoordigers van natuurbe heerders en landbouw. Groeskamp had kwalijke reacties ontvangen, maar ook positieve. De economi sche schade moet volgens hem nfe worden overschat. 'Het was op ft maandagmarkt volgens mij nog ne zo druk als vorig jaar.' Frans Vis- man (D66) zag het anders: 'Beden- wel dat één procent economische schade al in de tonnen loopt.' Mas Groeskamp zag het PvdA-voorstei als een soort 'Texels excuus', ter wijl dat in zijn ogen nergens voor nodig is. Rob Heijman (GL): 'Wfe moeten ons niet laten dwingen uitspraak over iets te doen waar we geen verstand van hebben.' Mat hij zag het PvdA-plan wel als posi tief voor het imago van het eiland. Gerbrand Poster (VDD) vond elk woord dat over de ganzen wore gezegd er een teveel. 'Nu begint ft discussie weer opnieuw.' Schaat senberg: 'Het is jammer dat Texe de zwart piet krijgt toegespeeld Hij nam geen genoegen met de uit komst van de discussie en opperde na de zomer met een gewijzigo voorstel te komen. Zang en piano in doopsgezinde kerk Sopraan Christy Steele en pianist Ineke Canté treden dinsdag 22 juli op in de doopsgezinde kerk in Den Burg. Het is het zesde zomer avondconcert in de serie die wordt georganiseerd door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse ker ken. De in Florida in de Verenigde Staten opgegroeide Christy Steele (1974) kreeg op haar achttiende haar eerste zangles. Aan het New England-con- servatorium in Boston studeerde ze hedendaagse operamuziek. Tijdens haar studie leerde ze Ineke Canté kennen en vertolkte ze rollen in ope ra's als Rita, Le nozze di Figaro en Cosi fan Tutte. Nadat ze was afge studeerd, speelde ze als master in de operamuziek in Die Fledermaus. The Crucible en Madame Butterfly. Daar naast heeft ze ervaring met musicals, muziek uit de renaissance en orato ria. Sinds ze met haar man in Den Haag woont, heeft ze masterclasses gevolgd bij Ton Hartsuiker en Nienke Oostenrijk en geeft ze geregeld con certen met Canté. Canté leerde als zesjarige de begin selen van het pianospel en won al op jeugdige leeftijd diverse prijzen, onder meer op het Prinses Christina Con cours, waar ze ook de prijs van de gemeente Den Haag kreeg voor ft beste vertolking van een Nederlandse compositie. Na het gymnasium stu deerde ze aan het Sweelinck Conse-- vatorium en later aan het conserva torium in Boston. Tijdens deze stuft gaf ze concerten, onder meer m? premières van stukken van heder- daagse componisten. In dezelfde tic werd als docente bijvak piano as- het conservatorium in Boston aar- gesteld. Terug in Nederland behaalde ze in 2001 het diploma Uitvoerenj Musicus aan het conservatorium in Rotterdam. Sindsdien heeft ze zich gespeciali seerd in de hedendaagse muziek, onder meer als lid van het Chiffre Tno Ook geeft ze soloconcerten in hei hele land. waarbij ze een veelzijdig repertoire ten gehore brengt, waan de grote klassieke componisten wer den gecombineerd met moderne' werk. Samen spelen Steele en Cant werken uit de wereld van klassieke en lichte muziek. Op het prograir- ma in Den Burg staan composities van onder anderen Fauré, Debussy Duparc, Bacharach, Weill en Roc- gers (Sound of Music). Het optreden begint om 20.15 uur. De toegang s gratis. Na afloop wordt een inzame ling gehouden voor een bijdrage in de kosten. LANGE A TERMIJN /\genda Dat politici kunnen uitweiden was mij bekend, maar dat ze het weer op Terschelling erbij halen is ook voor mij nieuws. Het gebeurde tij dens de laatste gemeenteraadsver gadering. Van 20.00 uur tot 23.00 uur, precies drie uur, hadden de politici werk over 21 agendapun ten, een paar moties, een cere moniële overhandiging, een paar aanvaringen en wat kwinkslagen. Alleen die laatste twee laat ik hier de revue passeren. Het weer op Terschelling als onder werp te berde brengen voor het onderzoeksrecht waarvoor Ger brand Poster quasi-serieus zijn mederaadsleden enthousiast pro beerde krijgen, pakte totaal ver keerd uit. 'Ik vind het verschrikkelijk dat u de politiek zó naar beneden haalt. Ik wil dat u dat terugneemt', beet Henny Festen de VVD'er toe. Ironisch genoeg was zij de enige die Poster steunde in zijn voorstel. Maar de overige raadsleden waren tegen en als de dood dat de WD, in navolging van de extra raadsver gaderingen, om de haverklap naar zo'n onderzoek zal grijpen. Ook de opmerking van Poster dat hem dan niets anders zou resten dan een extra raadsvergadering, was tegen het zere been. 'Ik hoop dat dit een verspreking is', klaagde de burgemeester. Een raadsvergadering kan nog zo serieus en saai verlopen, Frans Visman krijgt krijgt altijd wel de lachers op zijn hand. Met ditmaal als aangever Gerard Weijers. die niets voor de gemeentelijke Ener gievisie voelde. 'Stort het geld maar in het rioolegalisatiefonds.' Visman: 'Ik dacht dat je zei dat je geld in het riool wilde storten.' Ook uit de rondvraag komen soms verrassende dingen. Een opmerking van burgemeester Geldorp bracht enig fronsen teweeg, toen ze na ruggespraak met haar secondant aangaf dat ze 'naar het scheen' die dag een brief over dat onderwerp had ondertekend. 'Ik wil hier niet de indruk wekken dat ik niet weet wat ik teken, ik lees altijd de laatste zes alinea's.' Soms is er berusting, zoals bij Henny Festen. die bij het vraagstuk over de bedden van Panorama koppen had geteld en aangaf dat de mening van GL er feitelijk niet meer toe deed. Er was toch al een meerderheid vóór. Maar ook wet houder Nico Kikkert had geteld, en gaf aan dat als GL samen met TB optrok, de verhoudingen anders kwamen te liggen. Joop Groes kamp reageerde fel: 'De wethouder heeft mij nog niet weten te over tuigen. En dat zou zo blijven, waaruit maar weer blijkt dat partij genoten het niet altijd met elkaar eens hoeven te zijn. Nu het zomerreces is begonnen, kunnen onze bestuurders het er even van nemen. De 'afterparty' in het raadhuis maakte duidelijk dat dit voor sommigen hard nodig is. Want al borrelend kwam mij weer eens ter ore dat het raadslidmaat schap bij velen een flinke claim op hun 'vrije tijd' legt. Sommigen zijn bijna geen avond meer thuis en besteden wekelijks meer dan der tig uur aan het raadslidmaatschap. 'Een euro per uur', rekende iemand mij voor. Drie euro dus die avond en nog geen idee over het weer op Terschelling. Gerard Timmerman Woensdag 23 juli: In het centrum van Den Burg wordt van 10.00 tot 16.00 uur een fol- kloremarkt gehouden. Deze staat vandaag in het teken van het boe renerf. Om 12.00 en 14.00 uur begint in Ecomare een theatervoorstelling over het leven van de lepelaar. Voor iedereen vanaf 6 jaar. Gratis voor bezoekers van Ecomare. In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg wordt 13.15 uur bridge gespeeld onder leiding van J. Hoo- gerheide, tel. 313557. Bij eetcafé De Rog in De Cocksdorp begint om 18.00 uur een optreden van The Small Buzz. De toegang is gratis. Atletiekvereniging Texel houdt bij paal 28 een strandloop over 4 en 8 kilometer. Deelname kost €3,-, inschrijven vanaf 19.30 uur. In dorpshuis De Bijenkorf in Ooste rend begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Aanmelden aan de zaal of bij Anja Koot (tel. 318705) of Jean Vaillant (06-52492321). In dorpshuis De Hof in De Koog wordt vanaf 20.30 uur bingo Jongeren Informatie Punt In de Zeemanskerk in Oudeschild begint om 20.30 uur de muziek theatervoorstelling 'Brieven naar Zee' van Carla Hardy, gebaseerd op het boek 'Kikkertje Lief'. Toegang €12,50. Cinema Texel vertoont Brief voor de Koning (11.30, 16.15), Hoe overleef ik mezelf (13.45), Kung Fu Panda (14.00), Mamma Mia (19.00, 21.30), Narnia 2 (11.00), Sex and the City (16.30) en Hancock (19.15, 21.45). Donderdag 24 juli: In Den Hoorn begint om 10.30 uur de jaarlijkse Landbouwdag. Entree €4,-; kinderen t/m 12 jaar hebben gratis toegang. Om 12.00 en 14.00 uur begint in Ecomare een theatervoorstelling over het leven van de lepelaar. Voor iedereen vanaf 6 jaar. Gratis voor bezoekers van Ecomare. Op het strand van Paal 17 kun nen kinderen met verf een schilderij maken op een groot paneel. Van 14.00-16.00 uur, deelname is gratis Het Hoornder kerkje is van 14.00 tot 16.00 open voor bezichtiging. Vrij willigers vertellen over de historie. Op schapenboerderij De Noord- kroon aan de Nieuwlanderweg nabij Den Burg begint om 14.15 uur een theatershow van éen boerin en vijf tig schapen. Kaartverkoop in de kraam op de maandagmarkt in Den Burg en voor aanvang aan de deur. Entree 5,- In de Kikkertstraat in De Cocksdorp wordt van 15.00 tot 20.00 uur een zomermarkt gehouden. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Deelname kost €2,- per persoon, inlichtingen via tel. 06- 28787820. In de Zeemanskerk in Oudeschild begint om 20.30 uur de muziek theatervoorstelling 'Brieven naar Zee' van Carla Hardy, gebaseerd op het boek 'Kikkertje Lief'. Toegang €12,50. Cinema Texel vertoont Kung Fu Panda (11.30, 14.00), Hoe over leef ik mezelf (16.30), Mamma Mia (19.00,21.30), Narnia 2 (11.00), Brief voor de Koning (13.45, 16.15),Sex and the City (18.45) en Hancock (21.45). Vrijdag 25 juli: In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 17.00 uur een voorstel ling van kindertheatergroep De Van tasjes. Op het voetbalveld in Den Hoorn gaat om 19.30 uur een crossloop van start. Diverse afstanden en categorieën. Inschrijven vanaf 19.00 uur in de kantine. In de Zeemanskerk in Oudeschild begint om 20.30 uur de muziek theatervoorstelling 'Brieven naar 'Het is gewoon geen doen', ver zucht Cocky Penha over de ravage die jongeren afgelopen nacht heb bed aangericht voor haar kapsalon aan de Dorpsstraat in De Koog. Eén massieve stenen leeuw die met de grond was verankerd is omgetrok ken en ook andere stenen decora ties zijn vernield. Haar medewerk ster heeft inmiddels een hele bak vol peuken bij elkaar geveegd en een andere bak zit vol bonnetjes en ander afval. Dat laatste is een terugkerende bezigheid en ook de vernielingen zijn met voor het eerst. 'Ik bel de politie tegenwoordig elke dag. Het komt door de bowling hiernaast hé, al die jongeren de er komen hangen 's avonds en 's nachts voor de ingang en maken er een bende van. Het kunnen er nacht wel honderd zijn geweest. is geen toezicht en dan krijg je Waarom zet hij met een mannetje buiten neer? Nu heb ik zijn troep, ga straks maar weer eens aangr doen.' Het lukte de redactie var morgen niet om de eigenaar van de bowling te pakken krijgen. (Foto Gerard Timmerman!Beeldbank S Zee' van Carla Hardy, gebaseerd op het boek 'Kikkertje Lief'. Toegang €12,50. Cinema Texel vertoont Kung Fu Pan da (11.30, 14.00), Hoe overleef ik mezelf (16.30), Mamma Mia (19.00, 21.30), Zomerhitte (11.00), Brief voor de Koning (13.45, 16.15), Nar nia 2 (18.45) en Hancock (21.45). Zaterdag 26 juli: Bij het Maartenhuis aan de Ruijslaan in De Koog wordt van 10.00 tot 14.00 uur een rommelmarkt gehou den. Met onder meer spelletjes en verkoop van gebakken vis. Bij paal 17 wordt vandaag de Quick silver Golfsurf Youth Tour gehouden. De hoofdprijs is een ticket voor het WK golfsurf. In de straten rond de Maartenskerk in Oosterend wordt van 11.00 tot 14.00 uur rommelmarkt gehouden. In het theater op vakantiepark De Krim begint om 16.00 uur een goo- chelshow van Wouter Weerman. In de Zeemanskerk in Oudeschild begint om 16.00 en 20.30 uur de muziektheatervoorstelling 'Brieven naar Zee', gebaseerd op het boek 'Kikkertje Lief'. Toegang €12,50. Cinema Texel Kung Fu Panda (11.30, 14.00), Hoe overleef ik mezelf (16.30), Mamma Mia (19.00, 21.301. Sex and the City (11.00). Brief voor de Koning (13.45. 16.15), Zomer hitte (18.45) en Hancock (21.45). Zondag 27 juli: Op de parkeerplaats van Calluna aan de Schumakersweg word" van 9.00 tot 13.00 uur kofferbak- markt gehouden. Een standplaats kost €7.-. Voor meer informatie: 317652.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 4