'Zakelijke instelling met ideële bedrijfsvoering' Dieren en oude ambachten op De Bonte Belevenis TEXELSE 2 COURANT Activiteiten rondom Aagje Luijtsen oPIENie 'Op zoek naar de verdwenen kapitein Agenda TESO texelseTIcourant DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl DINSDAG 22 JULI 2008 landgoed De Bonte Belevenis zaterdag open kan. De foto werd afgelopen donderdag Er moet nog heel wat werk worden verzet genomen. Al wekenlang wordt met man en macht gewerkt aan de transforma tie van funfarm De Mient in land goed De Bonte Belevenis. Hoewel er nog heel wat moet gebeuren en timmerlieden en stratenmakers overuren maken, komt het einde van de werkzaamheden in zicht, zodat de deuren zaterdag voor het eerst open kunnen. Eigenlijk hadden ze al aan het begin van de zomer open gewild, maar doordat de benodigde vergunningen vertraging opliepen, moesten Joscha Schoots en Inge Yntema meer geduld opbrengen dan hen lief was. Toch is er, sinds ze in januari hun ambacht centrum in Den Burg hebben geslo ten, heel veel werk verzet aan de Rommelpot nabij Den Hoorn. Meest in het oog springend is de sloop van de voormalige varkensstal, waar voor gangers Willem en Maatje Kikkert een klein restaurant annex binnenspeel tuin hadden. Dankzij systeembou wers uit Raamsdonksveer verrees er binnen een paar dagen een groot, nieuw gebouw, dat vrijwel volledig van hout is. "We gunnen het werk het liefst aan Texelse bedrijven, maar ont kwamen er niet aan dit door HAHBO te laten doen. Zij zijn gespecialiseerd in dit werk en bouwen bijvoorbeeld ook strandpaviljoens. We zijn heel blij met het resultaat. Hout leeft, er zit gevoel in. Het mooie is dat we veel matenaal uit het ambachtcentrum hebben kunnen hergebruiken. Voor de tweede keer, want een deel kwam daan/óór bij Drijver Bouw vandaan. De vloerbedekking bestaat uit gere- cycelde pvc-pijpen', vertelt Schoots. Het nieuwe gebouw bestaat uit diver se ruimtes. Bezoekers komen er bin nen, daarnaast is er een bakkerij, een winkel en een theeschenkerij. Zoals in de theeschenkerij onder meer brood en koek uit eigen bakkerij wordt geserveerd, zo worden in de win kel vooral eigen producten verkocht. 'Zeep, kaarsen, papier, bier, drankjes uit onze distilleerderij. Waar mogelijk gemaakt met Texelse grondstoffen.' De meeste producten kunnen ook jaardag vieren, een schoolreis of als bedrijfsuitje.'Het buitenterrein is flink opgeknapt, maar voor trouwe bezoe kers van de funfarm nog steeds goed herkenbaar. Enkele oude speeltoe stellen hebben plaatsgemaakt voor moderner materieel, de hokken voor de kippen zijn vernieuwd en de dicht geslibde vijver is open gegraven en een stuk groter geworden. De ballen bak is verdwenen, maar het circuitje voor de skelters en de midgetgolf- baan zijn er nog steeds. 'De meeste bezoekers vinden het prachtig om een rondje te rijden of een balletje te slaan. We hebben het daarom maar zo gelaten. Je moet niet te rigoureus willen veranderen.' Ook de veestapel is nog volop aanwezig: 'De meeste dieren hebben we van de familie Kik kert overgenomen. We hebben wel andere adressen gezocht voor een deel van de kippen en pauwen, want daar waren er wel heel veel van. En er zijn wat andere dieren bij gekomen, zoals wat soorten schapen. Verder hebben we geiten, varkens, konijnen, cavia's, parelhoenders, kippen en kalkoenen. De grootste verandering is dat we aparte gedeelten voor de dieren, de speeltoestellen en de tuin hebben gemaakt. Daardoor is het overzichtelijker geworden en kunnen vaders en moeders hun kleine kinde ren beter in de gaten houden.' lavendel in zeep verwerken. We heb ben bijvoorbeeld ook plannen voor het maken van mosterd. Bovendien kan iedereen zien hoe het hier alle maal groeit. Stadskinderen hebben daar vaak geen idee van.' Schoots en Yntema hebben een warm wel kom gekregen in Den Hoorn. 'We hebben gesproken met mensen van het Loodsproject en die waren erg enthousiast. Ons bedrijf past goed in de opzet om de economie van het dorp te versterken, terwijl de kleinschaligheid wordt behouden. We zijn natuurlijk een zakelijke instel ling, want er moet wel gewoon geld worden verdiend, maar de bednjfs- voering is op ideële basis. Dat zie je bijvoorbeeld aan onze educatieve opzet. En ook dat we veel werken met gehandicapten en herintreders. Sommige medewerkers wonen in het Maartenhuis.' Ze hebben er voor een belangrijk deel hun financiering aan te dan ken. 'We hebben geld kunnen lenen van een stichting die ideële projec ten steunt. Daar geloven ze écht in ons. Gewone banken durven niet zo snel geld in een bedrijf als het onze te steken.'Hoewel er nog veel werk te verzetten is, vinden Schoots en Yntema genoeg tijd om te genieten. 'Drie jaar geleden begonnen we in een klein gebouw in Den Burg. In een Dubbelvoorstelling in theater Klif 12 In Klif 12 in Den Hoorn worden vrij dag voorstellingen gegeven door Erris van Ginkel en Raoul Bakker. Beiden waren eerder te zien tij dens het Broadwayfestival in mei, waar hun optreden positief werd ontvangen. Van Ginkel speelt De verschrikkelijke moord op Winston G, waarin kansen worden benut, slachtoffers helden worden en gevangenen bevrijd. Raoul Bakker won in 2007 het Amsterdams Kleinkunst Festival en brengt het pro gramma Put Your Money Where Your Mouth Is, over de welvaart en wat dat zoal heeft gebracht. 'De ene helft heeft alles en weet zich daarmee geen raad. De andere helft heeft min der en voelt zich compleet genaaid.' De voorstelling begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €12,-. Diner vooraf is mogelijk, reserveren kan via tel. 319633 of info@klif12.nl. door de bezoekers zelf worden ver vaardigd. Dat gebeurt in de ateliers uit het voormalige ambachtscen trum, die in de (inpandige) schuur van de ruilverkavelingsboerderij zijn herbouwd. Wie bij binnenkomst een strippenkaart koopt, kan onder meer zeepjes maken, een kaars gieten en papier scheppen. 'Voor wie het echt leuk vindt en er daarna meer van wil weten, organiseren we workshops. Dat kan ook in groepsverband, bij voorbeeld met kinderen die een ver- In overleg met agrarische natuurver- eniging De Lieuw is de oever van een sloot verlaagd, zodat waterminnende planten er de kans krijgen. Nieuw is ook een picknickweide, met wilde planten, vlakbij de speeltuin. Even verderop zijn fruitbomen geplant en is een eerste begin gemaakt met de aanleg van een kruidentuin, die vooralsnog echter veel te lijden heeft van de droogte. 'De kruiden willen we voor nieuwe producten gebrui ken. Zoals we nu voor de familie Lap uithoek op het bedrijventerrein. En tóch trokken we al aardig wat bezoe kers. Als je dan ziet waar we nu zijn, op één van de mooiste plekjes van het eiland, dan kun je echt zeggen dat er een droom is uitgekomen.' De officiële opening vindt in september plaats, wanneer relaties, vrienden en bekenden weer terug zijn vakantie. Tot die tijd is De Bonte Belevenis met ingang van zaterdag 26 juli iedere dinsdag, woensdag, donderdag en zaterdag geopend. Betrokkenheid troef bij Landbouwdag Vogelvereniging Op Eigen Wieken en de PR-commissie van de LTO zullen donderdag niet aanwezig zijn op de Landbouwdag in Den Hoorn. Dit omdat beide organisa ties al betrokken zijn bij Oosterend Present. Twee grote evenementen vlak achter elkaar zou teveel van de (vrijwillige) medewerkers vra gen. Dit is te lezen op het weblog van Christa Bakker-Kamminga op www.texelsecourant.nl. Rondom het leven van Aagje Luijtsen worden van 25 juli tot 2 augustus verschillende activitei ten georganiseerd. Deze activi teiten brengen het leven van de vrouw in VOC-tijd in beeld. Naast de voorstelling Brieven naar Zee die door de Karavaan in het Zeemanskerkje in Oudeschild wordt opgevoerd, worden er rondleidin gen in Den Burg gegeven. Deze voeren langs belangrijke plaatsen uit Aagjes leven, zoals beschreven in de brieven aan haar man Harma- nus Kikkert, schipper bij de VOC. Voorbeelden zijn de school waar ze leerde lezen en schrijven, de kerk waar haar kinderen gedoopt werden en de straat waar zij en haar familie woonden. In de Oudheidkamer is een ten toonstelling over de brieven van Aagje aan haar man te bezichtigen. Bezoekers kunnen bovendien met een ganzenveer en inkt zelf een brief schrijven. De mooiste brieven worden beloond. informatie over beide activiteiten is te vinden bij de Oudheidkamer. Openingstijden maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Zaterdag en zondag van 14.00 tot 16.00 uur. De rondleidingen vinden plaats van 25 tot en met 2 augustus, met uitzondering van 27 en 28 juli. De rondleiding start om 11.00 uur bij de Oudheidkamer en kost €2,- Reserveren is niet noodzakelijk. Aanmelden kan een kwartier voor vertrek. In het Maritiem- en Juttersmuseum wordt op 29, 30 en 31 juli uitleg gegeven over de Rede van Texel door bemanning van de Noord- zeebotter de Texelstroom. Er wordt speciaal aandacht besteed aan ver schillende brieffragmenten waarin Aagje schrijft over haar bezoeken aan de schepen van haar man. Een vaartocht met de Texelstroom is ook mogelijk. Dit kost €16,50. Alleen varen of het museum bezoe ken kan ook. De kosten voor het varen zijn €12,50 en de toegang tot het museum bedraagt €5,50. Reserveren voor de vaartocht kan bij de Texelstroom: 06-517949992 of 06-10607833. Op haar weblog, bijgehouden op verzoek van de Texelse Courant, spreekt Bakker haar verbazing en bewondering uit over de belangeloze medewerking die een organisatie als de Landbouwdag van alle kanten te beurt valt. 'Waar ik me dan altijd erg bewust van ben, is dat je niet meer doet dan een groep mensen mobiliseren die ieder op hun eigen gebied hun ding doen. Zo heb je de Kotex, die dit jaar met leden uit Den Helder komen met weet ik hoeveel beesten, de paardensport die wat verzint voor het concoursprogramma en de OTMV die met materiaal komen en défilé rijden. Vaak zijn er ver van tevoren al de nodige voorbereidingen nodig (veeartscontrole bij de schapen, geiten en Kotexe). Dan moet je op de Landbouwdag tijd hebben, dus moe ten veel mensen een vrije dag nemen. Voor de beesten moeten er nacontro- les door de veearts worden geregeld en dan hebben we het nog maar niet over de bijkomende papiermassa die moet worden ingevuld voor het ver voeren naar en van het terrein. Wat hieruit duidelijk wordt, is dat je als organisator van alles kunt verzinnen, maar dat je afhankelijk bent van de mogelijkheden en de bereidheid van diegenen die dit moeten uitvoeren.' Het weblog De week van... is te lezen via www.texelsecourant.nl. Haarspeld Trouwe lezers van mijn column weten zo langzamerhand wel dat ik geen sportminnaar ben. Zeker niet in het praktische gedeelte. Aan kijken of aanmoedigen, 'Pien kom ye kijken als...', wil ik me in een moment van zwakte nog wel eens bezondigen, al het moet niet te gek worden. Sportprogramma 's op TV zijn aan mij totaal met besteed, hou toch op, schei toch uit. Maar de Tour de France mag zich in mijn niet aflatende belangstelling ver heugen. Dit echter alleen vanwege de schitterende landschappen die in langdurige close-ups in beeld blijven. Ik zou er iedere keer zo naar toe willen. Zondagmiddag weer de mooiste vergezichten voorbij zien komen naar de col d'Agnel, de colle del Morte en nog zo'n eng ding. Er waren indmkwekkende haarspeldbochten in het parcours. Iedere keer wanneer ik zo'n bocht zie, denk ik weer aan het kind dat ik eens was. Nog voor ik benul had van landen en grenzen, laat staan dat ik ooit van Texel af was geweest, kende ik het woord haar speldbocht. Proef het eens op je tong, haar-speld-bocht. Het had een magische klank. Waarom weet ik nietmaar het was zo. Er groeide een diep verlangen in mij. Eén keer in mijn leven een haarspeldbocht zien, er zelf doorheen gaan... Het was zoiets als Venetië zien en dan sterven. Het leek een onbereik baar ideaal. Toen ik, jaren later, met een jongerenuitstapje ergens in Zuid-Duitsland mijn eerste haar speldbocht had beleefd, dacht ik dan ook klaar te zijn voor de grote wereld. Nu kon ik alles aan. Sinds dien heb ik meerdere haarspeld bochten genomen, maar nooit het kmdergevoel verloren dat het iets bijzonders is. Ik denk dat ik dat maar zo hou. Pien Verberg De kapiteins op het kleischip op weg naar Texel Een uitgebreid overzicht met excur sies, rondleidingen en andere toe ristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die geregeld wordt verspreid met deze krant en op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Raadpleeg ook de agenda op www. texelsecourant.nl. Dinsdag 22 juli: Terwijl vrouwen er spullen verkopen voor het goede doel zingt koor De Zin gende Zeeman zeemansliederen in de Zeemanskerk in Oudeschild. De kerk is open van 14.00 tot 17.00 uur. De vereniging van Kleine Logiesver- strekkers (KLV) houdt een besloten ledenvergadering over de toeristen belasting. Locatie is Stayokay in Den Burg. aanvang 20.00 uur. In de doopsgezinde kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een concert van Christy Steele (sopraan) en Ineke Canté (piano). De toegang is gratis, inzameling na afloop. Cinema Texel vertoont Brief voor de Koning (11.30, 16.15), Hoe overleef ik mezelf (13.45), Kung Fu Panda (14.00), Mamma Mia (19.00, 21.30), Narnia 2 (11.00), Zomerhitte (16.30) en Hancock (19.15, 21.45). Woensdag 23 juli: In het centrum van Den Burg wordt van 10.00 tot 16.00 uur een folklore- markt gehouden. Deze 6taat vandaag in het teken van het boerenerf. Om 12.00 en 14.00 uur begint in Eco- mare een theatervoorstelling over het leven van de lepelaar. Voor iedereen vanaf 6 jaar. Gratis voor bezoekers van Ecomare. In de Buureton aan de Beatnxlaan in Den Burg wordt 13.15 uur bridge gespeeld onder leiding van J. Hooger- heide, tel. 313557. Bij eetcafé De Rog in De Cocksdorp begint om 18.00 uur een optreden van The Small Buzz. De toegang is gratis. Atletiekvereniging Texel houdt bij paal 28 een strandloop over 4 en 8 kilome ter. Deelname kost €3,-, inschrijven vanaf 19.30 uur. In dorpshuis De Bijenkorf in Ooste rend begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Aanmelden aan de zaal of bij Anja Koot (tel. 318705) of Jean Vaillant (06-52492321). In dorpshuis De Hof in De Koog wordt vanaf 20.30 uur bingo gespeeld. In de Zeemanskerk in Oudeschild begint om 20.30 uur de muziekthea tervoorstelling 'Brieven naar zee' van Carla Hardy, over het leven van VOC- zeemansvrouw Aagje Luytsen. Toe gang €12,50. Cinema Texel vertoont Brief voor de Koning (11.30. 16.15), Hoe overleef ik mezelf (13.45), Kung Fu Panda (14.00), Mamma Mia (19.00, 21.30), Narnia 2 (11.00), Sex and the City (16.30) en Hancock (19.15, 21.45). Donderdag 24 juli: In Den Hoorn begint om 10.30 uur de jaarlijkse Landbouwdag. Entree €4,-; kinderen t/m 12 jaar hebben gratis toegang. Om 12.00 en 14.00 uur begint in Eco mare een theatervoorstelling over het leven van de lepelaar. Voor iedereen vanaf 6 jaar. Gratis voor bezoekers van Ecomare. Het Hoomder kerkje is van 14.00 tot 16.00 open voor bezichtiging. Vrijwil ligers vertellen over de historie. Op schapenboerderij De Noordkroon aan de Nieuwlanderweg nabij Den Burg begint om 14.15 uur een thea tershow van één boerin en vijftig scha pen. Kaartverkoop in de kraam op de maandagmarkt in Den Burg en voor aanvang aan de deur. Entree 5,- In de Kikkertstraat in De Cocksdorp wordt van 15.00 tot 20.00 uur een zomermarkt gehouden. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een open bridgedrive, Deelname kost €2,- per persoon, inlichtingen via tel. 06-28787820. In de Zeemanskerk in Oudeschild begint om 20.30 uur de muziekthea tervoorstelling 'Brieven naar zee' van Carla Hardy, over het leven van VOC- zeemansvrouw Aagje Luytsen. Toe gang €12,50. Cinema Texel vertoont Kung Fu Panda (11.30. 14.00), Hoe overleef ik mezelf (16.30), Mamma Mia (19.00, 21.30), Narnia 2 (11.00), Brief voor de Koning (13.45,16.15),Sex and the City (18.45) en Hancock (21.45). Vrijdag 25 juli: In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 17.00 uur een voorstelling van kin dertheatergroep De Vantasjes. Op het voetbalveld in Den Hoorn gaat om 19.30 uur een crossloop van start. Diverse afstanden en catego rieën. Inschrijven vanaf 19.00 uur in de kantine. In de Zeemanskerk in Oudeschild begint om 20.30 uur de muziekthea tervoorstelling 'Brieven naar zee' van Carla Hardy, over het leven van VOC- zeemansvrouw Aagje Luytsen. Toe gang €12,50. Cinema Texel vertoont Kung Fu Pan da (11.30, 14.00), Hoe overleef ik mezelf (16.30), Mamma Mia (19.00, 21.30), Zomerhitte (11.00), Brief voor de Koning (13.45, 16.15), Namia 2 (18.45) en Hancock (21.45). TESO zet soms een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel Dat gebeurt vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur, zaterdag van 8.30 tot 15.00 uur en zondag van 14.30 tot 20.00 uur. Vrijdag zijn de afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stof fen. Automobilisten moeten rekening houden met wachttijden van een half uur. Die kunnen vrijdag in Den Helder ontstaan tussen 9.00 en 12.00 uur en op Texel tussen 10.00 en 16.00 uur en zaterdag in Den Helder tussen 9.00 en 15.00 uur. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Op het strand van paal 17 kunnen kinderen met verf een schilderij maken op een groot paneel. Van 14.00-16.00 uur, deelname is gratis Hoogwater te Oudeschild Di. 22 12.01 en 23.50 u Wo. 23 12.24 en - u. Do. 24 00.07 en 12.54 u. Vr. 25 00.40 en 13.35 u. Za. 26 01.00 en 14.04 u. Zo. 27 01.20 en 14.45 u. Ma. 28 02.30 en 16.20 u. Di. 29 04.27 en 18.10 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water Vnjdag 18 juli volle maan. Zondag 20 juli springtij. Zondag 20 juli zon op 5.44, zon onder 21.48 uur Hoog water ter rede van Oudeschild: Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al «iffl advsrtonlieconiracnn en aanbiedingen daartoe njn van loepassmg de Regelen voor het Adverterncwezen van de SbcMng ROTA gevesiigd te Amsterdam zoals de K3mer van Koophandel en Fatneken de Regelen voor hot Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos loegezonden Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar 37,95 36,25 (automatisch) Per jaar 74,10 71,75 (auiomaiisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. De Zelfpluktuin was zaterdagmid dag de locatie voor de presenta tie van een cd vol liedjes, verha len en verzen voor kinderen tot 7 jaar. Tijdens mini-voorstellingen van het duo Kapitein Foske en Kapitein Lien werden liedjes en verhalen van Ga je mee met het Kleischip naar Texel? uitgebeeld. De voorstelling begon met de ver dwijning van Kapitein Foske. Kapi tein Lien riep in paniek de hulp in van de rondlopende kinderen. Van achter de aardbeien kwamen nieuwsgierige kinderen tevoor schijn. 'Wie is zoek?' Al snel hielpen de kinderen mee met zoeken naar de verdwenen kapitein. Toen die eenmaal gevonden was, waren de kinderen nieuwsgierig op de bank jes gaan zitten om de rest van de voorstelling te zien. Beide kapiteins zetten met hun Kleischip vervol gens koers naar Texel. Eenmaal op het eiland werden verschillende ver haaltjes verteld en liedjes gezongen. Allemaal over Texel. Het strand, de 'stoomboot' van Texel en vakan tie. De liedjes werden afgewisseld met weetjes. 'Wisten jullie dat zon altijd schijnt? Ook als het nacht is? Of dat je de zee kunt horen in de schelpen?' De kinderen deden actief mee en gaven, soms eigen wijs, antwoord op de vragen. 'Dan moet je wel stil zijn, anders hoor je écht geen zee!' Sommige kinderen werden dusdanig aan het denken gezet dat ze vergaten te likken aan hun ijsje. Inspiratie voor de verhalen en liedjes haalden de beide kapi teins, in het dagelijks leven Ange- lique Schipper en Foske Kleima, uit hun vakanties op Texel. Zo bestaat de geheime hut uit een liedje echt en ook de liefdeskist is niet verzon nen. 'De liefdeskist vind je bij het Maritiem- en Juttersmuseum. Er zit ten allemaal liefdesbrieven in. Het kistje is in het water gegooid toen bleek dat de vrouw aan wie de brie ven geschreven waren, er een min naar op nahield.' Waar de geheime hut zich bevindt, houden de dames geheim: 'Ergens in Dé Koog, meer vertellen we met.' Met de cd willen Schipper en Klei ma kinderen uitdagen tot een ont dekkingsreis over het eiland. Hij is te koop bij de Zelfpluktuin, Ecomare en WV. Downloaden via de website www.kleischip.nl kan ook. Acrylschilderen Beeldend kunstenaar Majo Homburg geeft zaterdag op een bijzondere locatie een workshop acrylschilde ren. Het thema is fragmenteren, maar vrij schilderen is ook mogelijk. Deelname kost €50,-, inclusief lunch en consumpties. Gebruik van mate rialen (doek, acrylverf) kost €15,-. Aanmelden via tel. 06-48173700. Historische kledingshow De verkleedgroep van de Dans groep Oude Dansen verzorgt don derdag 24 juli van 14.00 tot 16.00 uur in Cultuurhistorisch Museum Texel een kledingshow. Titel is Van Opstaan tot Slapen gaan, met kle ding uit begin 1900.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2