ÏÏGÉilL Cjrozn "Zwartr jexeh in het hartL, Bemanning kotters kiest andere baan Nieuwe leverancier voor hulpmiddelen Kiezen tussen Landbouwdag en Opmeer Jongetje in hachelijke situatie Strandwacht redt negen drenkelingen uit mui Problemen door hoge olieprijs Opstand Oosterehd Present Kotters meren af aan vernieuwde kade VRIJDAG 25 JULI 2008 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12293 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De strandwacht bij paal 15 heeft dinsdag maar liefst negen zwem mers uit het water gehaald. Acht van hen konden tamelijk eenvou dig worden gered, maar voor de negende, een 12-jarig Duits jon getje, zag het er even bijzonder zorgelijk uit. Het incident deed zich rond 16.00 uur voor. toen leden van het Utrechts Studentencorps, die bij paal 15 de strandwacht vormen, ontdekten dat twee gezinnen door een hoge golf in een mui waren geraakt. Ze dreven op de zuidelijke strekdam af, zodat het gevaar bestond dat ze op de basaltblokken zouden slaan, met verwondingen als mogelijk gevolg. Dat gebeurde niet. Badmeester Sven Adriaansens liep naar het eind van de dam, waar hij acht drenkelingen de helpende hand kon toesteken. Een 12-jarig Duits jongetje was minder fortuinlijk. Hij dreef langs de dam en raakte in een onder stroom. Hij verdween onder water en raakte bovendien steeds verder uit de kust. Een tweede badmees ter, Matthijs Guichelaar, aarzelde met en sprong vanaf de dam in het water, waarna hij na een klei ne honderd meter zwemmen de drenkeling bereikte. Omdat zowel Guichelaar als het jongetje te moe was om op eigen kracht te kant te bereiken, werd besloten geen onnodige energie te verspelen. Terwijl ze zich rustig zwemmend boven water hielden, zwom Maar ten Betman met een reddingboei aan een lijn naar de twee toe. Even later bereikten redders en drenke ling opgelucht het strand. De visserij verkeert in zwaar weer. De prijs van gasolie steeg vorige week naar 69 cent per liter, bijna een verdubbeling ten opzichte van vorig jaar. Hoewel de vangs ten uitstekend worden genoemd, daalden de verdiensten naar een peil dat in tientallen jaren niet zo laag is geweest. Reden voor steeds meer opvarenden naar een andere baan uit te kijken. Alleen vorige week al namen zeven vis sers afscheid. 'Ik vind het jammer, want de vis serij is een prachtig vak. Maar deze sector heeft geen toekomst meer', meent Nils Seifert, tot vorige week opstapper op de TX29. Na bijna tien jaar visserman te zijn geweest, werkt hij met ingang van komende maand bij een baggerijbedrijf. 'Zuid- oost-Azië, Brazilië of nog ergens anders, dat hoor ik nog. Zes weken op, zes weken af. Best lang om van huis te zijn, zeker nu ik weer vader ben geworden. Maar ik moet ook aan mijn toekomst denken.' De eigenaren proberen de moed erin te houden. 'Er zijn heel veel ont wikkelingen die de visserij sterker moeten maken. Maar die zijn niet allemaal van de ene op de andere dag gerealiseerd. Kennelijk kunnen of willen niet alle bemanningsleden daar op wachten', meent Maarten Drijver, (mede)eigenaar van twee eurokotters en voorzitter van de vis serijcoöperatie CIV. Ook visserijvoorman Ben Daalder toont zich strijdbaar. Het nieuws dat steeds meer bemanningsleden de kotter vaarwel zeggen en voor een andere baan kiezen, baart hem zor gen. Wat hem betreft, is de visserij echter nog steeds een sector met toekomst. 'Er wordt vreselijk hard gewerkt aan innovaties. Onder druk van de hoge olieprijzen, dat ontken ik niet. Maar het gevolg is wél dat er van alles gebeurt en de visserij volop in beweging is.' Hoewel hij ieders keuze zegt te respecteren, plaatst hij kanttekeningen bij de keuze van de afscheidnemende vis sers. 'Alsof de maritieme sector of de baggerij het paradijs vormen. Daar geloof ik niks van.' Meer over de visserij op pagina 5. KP |gj Gemeente Texel Minder regels bij de gemeente Texel. Geregeld hoort de gemeente Texel dat de hoeveelheid regels en de wijze van uitvoering ervan wordt ervaren als een grote last. Vergunningen zijn lastig te verkrijgen, het duurt vaak lang, het is met duidelijk waarvoor je allemaal een vergunning nodig hebt. Kan het niet makkelijker, sneller, goedkoper, eenvoudiger? De gemeente Texel denkt van wel. Laat uw mening horen! Vul voor 15 augustus 2008 het formulier in via de website www.texel.nl. Ook kunt u een formulier ophalen bij de balie van het gemeentehuis.' - rf - Slager op tv Tintelingen en nog bewegende spier tjes. Het voelt raar aan voor Damiën Hope en Horace Cohen als ze in de slachterij van Aad van Heerwaarden aan het karkas van een zojuist geslacht schaap voelen. De twee bekende Nederlanders (Cohen is acteur, Hope was presentator van muziekzender TMF) keken dinsdagmiddag onder het oog van twee draaiende came ra's toe hoe Van Heerwaarden een schaap slachtte en hoe slager Hans Zijm (Goënga) diverse producten van het vlees maakte. Pagina 3 Een bezoek dat Chanique Gulde- mond uit Den Burg een paar jaar geleden met haar opa Co en oma Reina Vermeulen aan het Lucht vaart- en Oorlogsmuseum bracht, was de aanleiding. Chanique raakte onder de indruk van de Georgische Opstand, maakte er voor groep 8 van de basisschool een werkstuk over en sinds deze week ligt dat werkstuk als boekje in het museum. Pagina 5 a Guinness Book De werparm zwiept en met een enor me boog wordt een betonnen kogel gelanceerd. Het projectiel zweeft door de lucht en landt seconden later honderden meters verder in een weiland. De afstand wordt geschat. Zou het genoeg zijn om het wereld record te verbreken? Tijdens Ooste rend Present zal blijken of De Blijde Vrienden (DBV) een plaatsje krijgen in het Guinness Book of Records Pagina 6 Beursplein eruit voor rood licht De Beursplein is dinsdagavond uitgevaren, nadat mensen in De Cocksdorp een rood licht hadden gezien en dachten dat dat een rode vuurpiji was. De reddingboot uit De Cocksdorp zocht anderhalf uur lang om te zien of ergens een schip in nood was, maar dat bleek niet het geval. Volgens een woordvoerder is het goed mogelijk dat de rode lichten van een helikopter voor een rode vuurpijl zijn aangezien. 'Mensen die dezelfde avond bij de vuurtoren waren, hadden geen rode vuurpijl gezien.' De wippertruck van de KNRM in De Koog heeft woensdag geholpen een gewond geraakte badgast van het strand bij paal 19 te halen Die bleek een gebroken teen te hebben. (Advertentie) TEXELSE-'COU RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: vakantiekrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. De gemeente heeft een nieu we leverancier voor rolstoelen, scootmobielen, driewielfietsen en andere soortgelijke WMO-voor- zieningen in de arm genomen. Hulpmiddelen Centrum Friesland (HCF) neemt het stokje over van de Thuiszorg Kop van Noord (Omring). De gemeente verwacht met de nieu we leverancier goedkoper uit te zijn. Kosten voor het verstrekken van voorzieningen voor gehandicapten zijn voor rekening van de gemeente. De wisseling is het gevolg van een gezamenlijke Europese aanbeste ding van negen gemeenten in de Kop van Noord-Holland. Die werd uitgevoerd nadat Schagen had laten berekenen dat het allemaal goedko per moest kunnen. Voor Texel verandert er niets. HCF heeft het bedrijf Revatech/Jan Jis- sink in Dirkshorn als onderaannemer in dienst genomen en die organisa tie leverde al de hulpmiddelen aan de Thuiszorg. Ook het telefoonnum mer voor service en reparatie blijft hetzelfde. Volgens Lauw Meijers van Revatech is het de bedoeling elke woensdag op het eiland te zijn voor reparaties. 'Als iets niet kan wach ten, kunnen we er ook eerder zijn.' In spoedgevallen zijn Jan Zijm en Cees Schuijl van de Thuiszorgwin kel achter de hand. Volgens Meijers wordt er aan gedacht een paskamer op het eiland in te richten, zodat Texelaars voor hef aanmeten van een voorziening niet naar Dirkshorn Gasopslag voldoet niet aan de eisen De centrale opslag van Primagaz op de voormalige vuilstort aan de Veenselangweg voldoet niet aan de huidige veiligheidseisen. Manco's zijn het ontbreken van elektriciteit, een brandmeldcentrale, branddetectie, een tweede aan- rijdroute en een aanrijdbeveiliging. Verder moet de verlichting worden verbeterd, een vulpunt verplaatst, de gasdetectie uitgebreid en man keert er het nodige aan de kop peling van de waterleiding en de droge blusleiding. Om alles in orde te brengen is €146.000,- nodig. Dat bedrag komt grotendeels voor reke ning van hoofdgebruiker Primagaz, maar de gemeente voelt zich ver antwoordelijk voor de voorzieningen op het gebied van infrastructuur en besteedt daar €64.500,- aan. Als alles klaar is, moet Primagaz een nieuwe milieuvergunning aanvragen die de hele inrichting omvat. De schapenkeuringen trokken veel bekijks, zowel van kenners als leken. (Foto Joop Taxat Publieke belangstelling genoeg voor de schapenkeuringen, die als vanouds een prominent onderdeel van de Landbouwdag vormen. Met niet meer dan negen deelnemers lieten de fokkers het gisteren ogen schijnlijk echter afweten. Navraag leert dat het wat genuanceerder ligt. 'Dit is een prachtig evenement, dat we graag overeind houden. Maar als je hier meedoet, gaat je bedrijf drie weken op slot en mag je begin augustus niet naar de keuringen in Opmeer. We zitten daarom een paar weken van te voren bij elkaar en spreken af wie waar heen gaat', vertelt fokker Jan-Willem Bakker. Besloten werd de beste dieren, met de meeste kans op een prijs, naar Opmeer te sturen. 'Daar komen veel fokkers bij elkaar en kunnen we pro motie voor het eilgnd bedrijven. Op de Landbouwdag is toch een wat selecter gezelschap.' De ervaring leert dat wie hoge ogen in Opmeer gooit, daar ogenblikkelijk de vruch ten van plukt. 'Een paar jaar gele den verkocht Koos Tjepkema bijna geen dier. In Opmeer leverde hij een paar kampioenen en daarna liepen ze de deur bij hem plat.' Door de noodzaak te moeten kie zen, ontbraken op de deelnemers lijst prominente fokkers als Kees Kikkert, Piet Kooiman en Dick Kik kert, terwijl Tjepkema alleen met een paar dieren meedeed die bij een ander bedrijf stonden gestald. Gevolg was dat de erelijst er anders uitzag dan gebruikelijk. Zo leverde Ruud Bakker de reserve-kampioen bij de oudere rammen en waren drie van de beste vijf ramlammeren van Loek van Vliet. Minder ongewoon was het succes van Tjepkema, die alleen als mede-eigenaar van een paar dieren meedeed, maar daar mee wel de belangrijkste prijzen (beste oudere ram en beste ander- halfjarige ram) behaalde. Verrassend waren de keuzes van de keurmeesters niet. Wout Roden burg en Jan Zwagerman toonden een voorkeur voor de grotere dieren en trokken daarmee de lijn van de afgelopen jaren door. Een bewuste keuze, omdat als gevolg van de strenge gezondheidseisen de markt van hobbyfokkers grotendeels is ingestort. De fokkers moeten het bij de verkoop vooral hebben van de schapenhouders, die vaak hon derden dieren hebben en vooral gebaat zijn bij vruchtbare dieren, die gemakkelijk hun kroost op de wereld zetten. 'En dan moet je rui mere dieren, met meer ontwikkeling hebben', concludeerde een kenner. Meer over de Landbouwdag op pagina 7. Hoornder café voorlopig open Janien de Bruijn en Irene Penha hebben maandag hun koffiecafé aan het dorpspleintje in Den Hoorn geopend. Hoe lang het in bedrijf mag blijven, is de vraag. Don derdag 31 juli dient opnieuw een rechtszaak. De Bruijn en Penha hebben sinds donderdag 17 juli vergunning, maar die is (nog) met definitief. De fami lie Dik, die naast het pand woont, vindt dat de gemeente de onderne mers ten onrechte toestemming heeft gegeven en heeft daarom opnieuw een zogenoemde voorlopige voor ziening aangevraagd. De rechter kan besluiten de vergunning in te houden, in afwachting van de uitspraak van een hogere beroepsrechter. Het is dus mogelijk dat het café na 31 juli weer dicht moet. De uitbaters hebben ondertussen over belangstelling niet te klagen. Inn de Knip - een venwijzing naar de vroegere functie (filiaal van de Rabobank) en de kapsalon van firmant Penha - trekt van negen uur 's ochtends tot negen uur 's avonds veel klandizie. De clientèle bestaat zowel uit toeristen als uit Texelaars die nieuwsgierig een kijkje komen in het veelbesproken horecabedrijf. hoeven te komen. 'We streven er ook naar een kleine voorraad op het eiland te hebben.' Hoeveel de gemeente met de nieuwe leverancier bespaart, is niet bekend. Volgens het college gaat het om een 'interessant bedrag'. De gemeente had tot nu toe jaarlijks vier ton nodig voor het verstrekken van hulpmid delen. 'Daarvan werd ongeveer de helft aan scootmobielen besteed', aldus een woordvoerder. Het goed koper worden, wordt niet doorbere kend in de eigen bijdrage die sinds vorig jaar wordt gevraagd. Texelaars met een inkomen tot 120 procent van de bijstand blijven €16,80 beta len, daarboven is de eigen bijdrage afhankelijk van de hoogte van het inkomen. Wat voor gevolgen de verande ring voor de Thuiszorgwinkel in Den Burg heeft, is nog niet helemaal duidelijk. Volgens de gemeente blijft die in ieder geval werkzaamheden verrichten voor zaken die uit de AWBZ voortkomen en niet bij de WMO zijn ondergebracht, zoals het verzorgen van hoog/laagbedden. De Thuiszorgwinkel valt onder de Stichting Thuiszorgwinkels Noord- Holland Noord die aan de Omring is gelieerd. Dat is de organisatie waar ook De Gollards en het Verpleeg huis onderdeel van zijn. Voor de eerste maal meerde de vis sersvloot vrijdag af aan de geheel vernieuwde kade voor de Visse rijcoöperatie. De werkzaamheden in de Oudeschilder haven hebben lang geduurd. In oktober 2006 werd begonnen in de zuiderhaven. Naast de zuider- en noorderhaven werd ook de havenmond voorzien van een nieuwe kadewand. De visse rijkade in het nieuwe gedeelte werd als laatste afgerond. (Fotoe*tKenng Geen subsidie voor Tesselhuus Het Tesselhuus, het groepsverblijf voor ernstig gehandicapten in De Koog, heeft vergeefs verzocht om een gemeentelijke subsidie voor de op handen zijnde verbouwing en uitbreiding. B en w hebben de aanvraag van de Stichting Tesselhuus afgewe zen, omdat het hier gaat om een welzijnsactiviteit die buiten de reik wijdte van de subsidieverordening valt. Deze voorziet niet in het subsi diëren van activiteiten op het gebied van (geestelijke) gezondheidszorg. De verbouw, die in november van start moet gaan, voorziet in een extra badkamer met invalidentoilet, een aanbouw voor de nachtwacht en uitbreiding van de bestaande voorzieningen. Er is totaal €79.000,- mee gemoeid, exclusief BTW.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1