A 4 Als stadsjongen zie je dit niet elke dag F amilieberichten Llink volgt bereiding lamsvlees TV bij Esperantomonument 'Juist in die kleine dingen gaat vaak zoveel tijd zitten' 3 COURANT Amerikaanse VRIJDAG 25 JULI 2008 de koperen ster van de windwijzer in de top. achterover te drukken en tot na de bevrijding verborgen te houden. In 1950 werd het monument herbouwd en enkele jaren geleden door de gemeente opgeknapt De Amenkanen verbaasden er zich over dat het bouwwerk nu deels is wegge stopt achter dichte en hoge begroei ing en een rommelige fietsenstalling, zodat het onmogelijk was het vanaf de openbare weg goed in beeld te knjgen. Uiteindelijk lukte het vanuit een hoge verdieping van het gezins vervangend tehuis aan De Zes waar gebruik mocht worden gemaakt van het balkon van bewoner Dirk Grit. Fo(o Harry oeGnaft Tintelingen en nog bewegende spiertjes. Het voelt raar aan voor Damiën Hope en Horace Cohen als ze in de slachterij van Aad van Heerwaarden aan het karkas van een zojuist geslacht schaap voelen. De twee bekende Nederlanders (Cohen is acteur, Hope was pre sentator van muziekzender TMF) keken dinsdagmiddag onder het oog van twee draaiende camera's toe hoe Van Heerwaarden een schaap slachtte en hoe slager Hans Zijm (Goënga) diverse producten van het een bord ligt. vlees maakte. Dat gebeurde voor Onder leiding van de Utrechtse chef- het programma Eet Smakelijk dat de kok Leon Mazairac, die het pro- omroep Llink vanaf september op gramma presenteert, volgden Hope Nederland 3 uitzendt. Dat wil in beeld en Cohen een schaap vanaf het brengen welke weg voedsel aflegt en moment dat het nog in de wei staat, wat ermee gebeurt voordat het op De groep bezocht daarvoor de boer- ik zeggen wou... Dank Na het zeer verdrietige ongeval, 13 juli op de Krimweg, waarbij Afira Hof om het leven kwam, verdienen de eigenaren van strandpaviljoen Paal 28 alle lof voor de wijze waarop ze, voor zover dat in hun vermogen lag, alles in goede banen hebben geleid. De persoonlijke opvang van de familie van Afira. zorg om het personeel en andere betrokkenen, drie dagen hun zaak dicht etcetera: hun inzet was zéér correct. Petje af voor Stelios en Ivonne Lemonakis. Familie Jongbloed, Oosterwolde. Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Christa Bakker-Kam- minga een week lang een weblog bij over de voorbereidingen op de Landbouwdag. Over het het in elkaar steken van de prijzen, de vele vrijwilligers, het opbou wen van het terrein en het natel len van het kasgeld. Hieronder een bloemlezing. Het complete weblog is te lezen via www.texel- secourant.nl. Vrijdag Zit ik woensdagavond met de lin- tendarpes, fiet programma door te nemen, komt ineens naar voren dat een betrokken menner niet weet dat ze op de Landbouwdag wordt verwacht... Dan ga je denken. Nog wat bestuursleden van Wad en Duin gevraagd en die weten ook nergens van. Ik krijg het advies Tessa te bellen. Die weet nergens van. Ze stelt voor dat zij betrokken deel nemers benaderd en mij daarover terug belt. Vanavond kwam Tessa met het goede nieuws. Er is een vervanger gevonden voor Frido Boom (druk aan het varen natuurlijk) en er zal één boef minder zijn. Dat Frido er niet bij kan zijn, is erg jammer omdat hij samen met Tessa dit sprookje heeft bedacht. We zullen hem noemen met de Landbouw dag, want wat er wordt neergezet is echt erg leuk. Verder ben ik erg blij. dat de andere deelnemers kun nen en willen komen. Over de inzet van mensen die betrokken zijn bij de Landbouwdag wil ik een andere keer vertellen omdat dit aandeel allesbepalend is. Zaterdag Vandaag de mandjesknutselarij afgerond. Nu maar opletten of poes de droge lamsworst er niet probeert uit te halen. Toch maar kijken of ik plek kan maken in een kast. Op dit soort dagen is ons leuke huisje toch ietwat aan de kleine kant. Zo staat er een doos met boekjes, een doos met rosetten en linten, een doos met mandjes en dan staat het dressoir ook nog vol knutsels. Het akelige is dat er alleen maar meer bijkomt. Binnenkort weer de manden voor de lintendames in de schuur zoeken, de doosjes voor de kassa's, de tasjes voor de parkeer wachten en dat allemaal weer op de greep in de keuken parkeren. Zondag Het lijkt wel dat als je zelf in de orga nisatie van een buitenevenement zit, je dan extra begaan bent met de weersomstandigheden van ande re evenementen^ Als het regent, valt niet alleen je evenement in het water, het betekent ook dat er een hoop kosten zijn gemaakt die niet uit kunnen. Volgens mij is het bij de cross vandaag helemaal goed gekomen. Maandag Maar goed. Ondertussen wordt het veld in gereedheid gebracht door de mannen. Zo wordt uitgemeten waar de grote ring moet komen en de rest daaromheen, de fietsenstalling wordt gemaakt en zo zijn er noch een aantal van die dingen (waar ik eerlijk gezegd met zoveel weet van heb). Wat ik nog even wil vermelden is dat Kees Zijm erg goed schijnt te zijn in het opsporen van de oude gaten van de grote ring. Het schijnt dat hij deze op kousevoeten zo kan opsporen. Waar ik wel weer heel trots op ben is dat ik een programmaatje heb gemaakt waarmee de compu ter uitrekent hoeveel er na uitgifte in kas moet zitten. Ik vertrouw er natuurlijk niet op omdat het de eer ste keer is dat ik met zoiets werk, dus het gaat weer dubbelop. Op papier en invoeren in de computer. Als het wel werkt,, heb ik dezelfde avond alle uitgaverfduidelijk op een rijtje. Klinkt te mooi om waar te zijn. Donderdag zullen we het weten. Dinsdag Nog één dag te gaan en dan is het zover. Nu begin ik altijd te twijfelen of ik overal en aan iedereen heb gedacht. De grap is altijd dat ik alles onder controle heb tot het zover is en dan loop ik als een kip zonder kop rond. De enveloppen gevuld (vergoe ding en consumptiebonnen). Klopte de kas niet meer. Ik natuurlijk twijfe len aan mijn computerprogramma. Rekenmachine erbij en alles invoe ren. De computer had het (natuur lijk) goed. Weer tellen. Kom ik er na drie keer achter dat ik consequent een rolletje muntgeld niet heb mee geteld. Echt blond dus. Wel weer volop vertrouwen in mijn computer programma. In Den Burg gelijk maar inko pen gedaan voor het ringsteken van volgende week (de Hoornder Donderdagen gaan namelijk na de Landbouwdag gewoon door). Natuurlijk zijn er tussendoor nog wat van die kleine dingen geregeld en gebeurd. Maar eerlijk gezegd ben ik er niet goed in om alles tot in detail bij te houden. Ik denk ook niet dat mensen op al die prietpraat din gen zitten te wachten. Wat wel zo is, is dat er juist in die kleine dingen vaak zoveel tijd gaat zitten. Woensdag Vanmorgen kwam al vrij snel de vraag of we nog naar het strand zouden gaan. Het was per slot van rekening eindelijk strandweer. 'We gaan naar het strand, maar dan wordt het vanmiddag, want mamma moet eerst nog het een en ander regelen.' Zo gezegd, zo gedaan. Eindelijk zover om naar het strand te gaan... dikke wolk voor de zon. Wieger boos. 'Ja, zijn we weer te laat, nu is het geen strandweer meer.' Gelukkig verdween de wolk en was er een heerlijk zonnetje. Gezellig naar het strand verplicht zitten ontspannen. Voor mijn gevoel had ik nog wel wat anders te doen, maar ja. Waar ik op het strand wel weer vrolijk van werd waren al die roodgeblakerde mensen, die zou den morgen best wel eens op de Landbouwdag kunnen zijn in plaats van op het strand. Dan moet je als moeder ook nog wat eten in elkaar flansen. Dat eten koken moest op een of andere manier ook weer met de telefoon aan mijn oor, want ze hadden me al een paar uur moeten missen (ik zat natuurlijk op het strand). De kinderen zijn vanavond bij opa en óma te slapen, zodat moe der morgen voor dag en dauw kan opstaan en alleen met de Land bouwdag hoeft bezig te zijn. Dat is echt een klein feestje. Het eerste waar ik aan denk als Marco zijn wekker om 05.30 afgaat is Land bouwdag. En dan hoef ik alleen mezelf te verzorgen, de laatste din gen bij elkaar te pakken en gaan met die banaan. Nu maar hopen dat het een gezellige dag gaat worden zonder problemen. De week van Corina Bakker Corina Bakker is de volgende blog- ger in de serie van De week van... Als secretaris van de Stichting Oos terend Present is zij nauw betrokken bij de organisatie van dit driedaagse dorpsfeest, dat officieel van don derdag 31 juli tot en met zaterdag 2 augustus duurt, maar woensdag 30 juli al wordt geopend met de eerste opvoering van het histonsch spel (aanvang 19.30 uur). Mijn levenscyclus is beëindigd van bitterzoet tot in het licht Ik dank iedereen in liefde en vriendschap Jullie allemaal hebben mijn leven lichter gemaaktl Gerrie Kloosterman 12 februari 1947 23 juli 2008 Gerrekind sterrekind, we houden van je' Flons Smit Marije Smit Rlnkte Kloosterman Antonio Fernandez Martins Maarten Smit Wim Roskam Jorrit Daggenvoorde Het afscheid van Gerrie is op maandag 28 juli, om 14 00 uur in het kerkje van De Waal, Hogereind 2 Hier zal ook de begrafenis plaatsvinden. Daarna is er een warme samenkomst in dorpshuis de Wielewaal, Langwaal 9 Wil |e persoonlijk afscheid nemen, dan is daarvoor gelegenheid op zaterdagmiddag 26 juli van 14 00 tot 16 00 uur In "de Vlinder", Hollewal 42 te Den Burg Wanneer je wat wilt zeggen, zingen of doen tij dens het afscheid in de Waalderkerk. neem dan contact op met Litza Waanders. 06-48630167 En nu nog maar alleen het lichaam los te laten de liefste en de kinderen te laten gaan alleen nog maar het sterke licht het rode, zuivere van de late zon te zien, te volgen - en de eigen weg te gaan. Het werd, het was, het is gedaan. M. Vasalis Dag lieve Ger Irene, Janny, Mijkje, Rees, Rietje, Vreni de tijd staat stil de lach verstomde de herinnering blijft Wij verloren onze vriendin Gerrie Kloosterman Sjerry, Janny Mark, Chantal Guus Heel verdrietig zijn wij door het plotselinge overlijden van onze lieve vriendin Marianne Duijm-Kikkert Aris van Zeijlen Martha van Wijk Anneke Rienks-Koorn Marjan Zegel Met veel liefde omringd is geboren op: 07-07-8008 om: 88 18 uur Piet Prins en Anne Hottentot Rozendijk 16 1791 PE Den Burg 0888-313647 06-41767238 Als je langs wilt komen om Daan te bewonderen, bel dan eerst even Iwme Marijtje is geboren op 21 juli Gaia, Jeroen en Anna Keesomlaan 11791 DA Den Burg 'Jexelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €6,00 tot en met 3 regels. Per regel meer: €2,00 (incl. btw) FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €14,50 excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. Een goede start en kor ting voor de beginnende ondernemer! Maak ken nis met het ondernemers pakket van Langeveld de Rooy. Schoenen kids 1/z prijs, o.a. Puma, K-Swiss, Pal ladium. Gola, Nike. Teva, Yellow Cab. Geox, Merrell, Keen, Shoesmé. Mantje Lifestyle Stores. Woningruil Texel/Fries land. Aanbod: omg. Har- lingen, senioren/starters- woning, tuin op z-w, huur €271,- p.m. Gevraagd: op Texel, rand van een dorp of daarbuiten; huis met 2-3 sl.kmrs. tuin, huur tot €380,- p.m. Tel. 0517- 434070. Baby geboren? Huur een ooievaar voor in de tuin voor €1,25 per dag (€12,50 borg) bij Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600. LCD Plasma stuk 322398, EP: Voordeelland. Van daag gebelt, vandaag ge holpen. Antiek Boeken Curiosa De Bonte Hond, Heren straat 54, Den Hoorn. Open: 11-17 uur. Maandag gesloten. Wasmachine stuk 322398. EP: Voordeelland. Van daag gebelt. vandaag ge holpen. Opruiming. Damesmode Weversend, Weverstraat 104- Den Burg - maat 40- 60. Altijd leuk: Oudhollandse spelletjes Ook in combi natie met diner, barbecue of lunch. Restaurant Bos en Duin. tel. 315541. Op zoek naar een auto? Kijk dan eerst eens op www.texelseautopa- gina.nl Computercursus volgen, www.tcatexel.nl www.printservicetexel. nl Stickers belette ring, textieldruk. Tel. 06- 10711115. Satelliet storing 322398, EP: Voordeelland. Van daag gebelt, vandaag ge holpen. Houtbouw ,,lt Paradys- ke" B.V., Noordbergum Frl. Voor sierlijke autogara ges, tuinhuisjes, schuren, paardenboxen, loodsen enz. Gemaakt uit 32 mm gg vuren geimpregneerd rabat. Alle maten mogelijk, rechtstreeks vanaf de fa briek. Info en folders 0511 - 474655, fax 0511-475711. www.texeltoerist.nl. Een unieke site met plaats aanduidingen via Goo- gle-maps. Kom ook eens kijken en zoom in. w ww. texe Is eau to pa gina.nl voor iedereen die een goede en betrouwbare auto zoekt! Nieuw boek Klojo Ko! "Museum van de Moder ne klunsen"Voor kinderen van 6 tot 96 jaar. €7,95. AB Noord-Holland zoekt voor op Texel diverse nieuwe collega's, zoals hoveniers/ medew. groen voorziening, agrarisch me dew. veehouderij en stra tenmakers. Kijk voor meer info over onze actuele va catures op www.abnoord- holland.nl of bel met onze vestiging op Texel: 0222 - 319621 Tentorent heeft nu ook springkussens te huur. Tel. 06-54796617 Doorlopende verkoop ge bruikte rijwielen. Verhuur bedrijf Bruining. Nikadel 60. De Koog. tel (0222) 317333. Diverse maten kinderrijwielen. Uw drukwerk, naamsbe kendheid en presentatie in vertrouwde handen! Vraag naar het ondernemers pakket van Langeveld de Rooy. Al volgeboekt? Verhuur uw (vakantie)huis via www.aanzee.com Tel. 072-5815791. Rommelmarkt Ooste rend U kunt terecht bij de oude kleedkamers van SVO-terein a/d Vliestraat of bel Karei Dorst: 318873. Op zoek naar een auto? Kijk dan eerst eens op www. texe Iseau to pa gina.nl Bos chrysanten vanaf 0.95. Bloemisten Bert van der Wal.Vogelenzang 5. De mooiste boeketten, de mooiste cadeau's. 't zelf de maar anders. Nieuw t.o. AH. Droger stuk 322398. EP: Voordeelland. Vandaag gebelt. vandaag gehol pen. Cocky's Kapsalon is maandags gesloten. Verder kunt u vijf dagen per week zonder afspraak terecht. De Koog, tel. 317575. Natuur- en beeldentuin 'De Wije Bliek' Oude Dijkje 4 nabij De Koog Rozentuin, heemtuin, bij envolken en sculpturen Tot eind aqgustus work shops beeldhouwen onder leiding van een Zimbab waanse kunstenaar t: 06-22115641 www. texelseau to pa gina. nl voor iedereen die een goede en betrouwbare auto zoekt! Restaurant 't Pruttel- huus in De Koog. iedere dag geopend vanaf 16.30 uur. Tel 0222-317586. Opruiming Damesmode Weversend, Weverstraat 104- Den Burg - maat 40- 60. Een goede start met het ondernemerspakket van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6 in Den Burg. Voor uw feestje, groot of klein, moet u in Bowling De Koogel zijn. Tel. 0222- 317672. Bowlen en steengrillen gaan prima samen Bow ling de Koogel, tel. 0222- 317586. Woonruimte te huur m.i.v. 1 sept. a.s. in Oosterend. Eengezinswoning van ca. 80 m2 met cv, woonkamer (28 m2), 3 slaapkamers (7,5 m2, 5,5 pi2, en 5 m2), douche wc, keuken, bij keuken en tuin. Huur vol gens punten: €603,53 (136 punten). Meer info: 020- 6121754 of info@heiligers- hirschler.nl TEXELSE Chef-kok Leon Mazairac, acteur Horace Cohen t ie hij Aad van Heerwaarden een schaap slacht. i presentator Damiën Hope kijken voor het TV-programma Eet Smakelijk van Llink derij van Carlo Veeger, waarna bij Van Heerwaarden werd toegekeken hoe een schaap werd geschoten en van de huid ontdaan. Dat maakte indruk. 'Zoiets maak je als stadsjongen met elke dag mee', aldus Cohen. Daarna liet Van Heerwaarden zien hoe een karkas wordt klaargemaakt voor keunng door milt, nieren, hart, longen en lever zichtbaar te maken. 'Daar kun je aan zien of een dier ziek tes heeft gehad.' Hij toonde de ploeg aan de hand van het vlees dat het zojuist geslachte schaap een goed leven had gehad. 'Dit dier heeft geen stress gekend doordat het hier altijd in de wei heeft gestaan en niet veel transport heeft meegemaakt.' Dat het kadaver tintelde en spiertjes bewogen was volgens Van Heer waarden niet vreemd. 'Het vlees is kakelvers. Dat moet eerst verster ven.' Bij Zijm mochten Hope, Cohen en Mazairac de zaag in een ander karkas zetten om te ervaren hoe vleesproducten wordt bereid. Er werd gewerkt aan filet, zwezerik, lever en tong, omdat Mazairac van die pro ducten een maaltijd wil maken. 'Ik wil laten zien dat je veel met de produc ten van een schaap kunt doen.' Het zien van alle voorbereidingen had geen negatieve invloed op de eetlust van Hope en Cohen. 'Het heeft het eerder bevorderd', aldus Cohen, 'ik ga nu zeker met een andere blik naar de slager toe.' Hope zei na het slach ten 'even geen trek in eten te heb ben', maar zijn eetlust had er naar eigen zeggen niet onder geleden. 'Het was fascinerend om allemaal te zien.' De drie gingen ook langs bij Marc van Rijsselberghe voor zilte groenten en togen met Janka van de Brink naar het wad om kokkels te rapen. Met al die producten bereidde Mazairac vervolgens in Utrecht voor de camera's een maaltijd. 'Een waar geen zout bij nodig was, maar waar- Documentairemaker Sam Green (rechts) uit San Francisco en zijn cameraman Andy Black waren woensdag en gisteren op Texel om opnamen te maken voor een 50 minu ten durende documentaire over de wereldtaal Esperanto. Aanleiding om dat nu te doen was het congres van esperantisten dat deze week werd gehouden in Rotterdam. Het team had belangstelling voor Texel omdat hier in de bloeitijd van het Esperanto - de jaren dertig - naar verhouding veel mensen actief bezig waren met deze makkelijk aan te leren taal. Dat was vooral te danken aan de broers Gijs en Johan Duinker, die van de door hun uitgegeven Texelsche Cou rant gebruik maakten het Esperanto te promoten. In diezelfde krant ver schenen ook de reisverslagen van esperantist Siem de Waal, die per fiets door Europa trok en dankzij de taal overal makkelijk contacten legde. Honderden Texelaars volgden een cursus Esperanto en namen deel aan congressen en andere ontmoetingen van esperantisten. Op initiatief van de Duinkers werd in 1935 het Espe rantomonument aan de Kogerstraat gebouwd, dat in de oorlog op last van de Duitsers werd gesloopt. Zij bestre den het Esperanto omdat het een joods initiatief was. Texelaars wisten bij de sloop enkele onderdelen, zoals bij het zilte van de zee zijn werk kan doen.' Wanneer de Texelse aflevering van Eet Smakelijk wordt uitgezonden, is nog niet bekend. De serie, die zes afleveringen kent, begint woensdag 3 september en wordt wekelijks vanaf 21.50 uur uitgezonden. In de andere afleveringen staan streekpro ducten uit overige delen van het land centraal.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 3