Middeleeuwse taferelen aan Koningsweg Oosterender blijde klaar voor wereldrecordpoging Laatste voorbereidingen driedaags dorpsfeest TEXELSE COURANT VRIJDAG 25 JULI 2008 LANGE A TERMIJN Aëenda Voorverkoop Oosterend Oosterenders hebben zaterdag de laatste kans gereserveerde maaltijdbordjes af te halen en passe-partouts te kopen. Ook kunnen DVD's besteld worden en worden ontheffingskaarten voor de auto afgegeven. Dit alles tegen overleggen van een pasfoto of kentekenbewijs en tegen contante betaling. Het uit giftepunt is te vinden in dorps huis De Bijenkorf en geopend van 20.00 tot 21.30 uur. Meer informatie staat te lezen op www.oosterend presentnl Het contragewicht van ruim 3000 kilogram wordt op spierkracht omhoog getakeld. De blijde ontgrer Vol overgave wordt er geoefend op de jacht van een varken Woensdag 30 juli: In het centrum van Den Burg wordt van 10.00 tot 16.00 uur een folklo- remarkt gehouden. Deze staat van daag in het teken van de expositie en verkoop van kunst. Om 10.00 uur begint in het Alloo (bij Ecomare) een 'insectensafari'. Ook worden er insectenkastjes gemaakt. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. Om 12.00 en 14.00 uur begint in Ecomare een poppenkastvoorstel ling voor kinderen vanaf 3 jaar. Gra tis voor bezoekers van Ecomare. In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg wordt 13.15 uur bridge gespeeld onder leiding van J. Hoo- gerheide, tel. 313557. Oud-Oosterender Willem van den Berg opent op 14.00 uur de foto tentoonstelling 'Vier maten rust' in de voormalige doopsgezinde kerk in de Peperstraat in Oosterend. Bij eetcafé De Rog in De Cocksdorp begint om 18.00 uur een optreden van duo Deeper Shade. De toegang is gratis. De werparm zwiept en met een enorme boog wordt een beton nen kogel gelanceerd. Het pro jectiel zweeft door de lucht en landt seconden later honderden meters verder in een weiland. De afstand wordt geschat. Zou het genoeg zijn om het wereldrecord te verbreken? Tijdens Oosterend Present zal blijken of De Blij de Vrienden (DBV) een plaatsje krijgen in het Guinness Book of Records. Middeleeuwse taferelen op het land van Kees Bas bij Oosterend. waar een groepje Oosterenders van de DBV voorbereidingen treft voor de recordpoging. Alles in stijl, zelfs de koffie pruttelt op een houtvuurtje. Het zwart geschilderde gevaarte van dertien meter hoog met een gewicht van dertien ton maakt indruk. Ook op voorbijgangers, die nieuwsgierig informeren wat het is. De blijde is dan ook geen alledaagse verschij ning. Een slingerwerktuig waarmee in een ver verleden oorlogen wer- derr uitgevochten. Na afloop van de vorige Oosterend Present werden de eerste plannen gesmeed voor een historisch project waarmee de saamhorigheid op peil kon worden gehouden. En als vernuftige, prak tische en technische lieden zoals Jaap Kees Drijver, Rob Bakker, Kees-Aris Trap, Ewald Witte. Biem Vlaming en anderen met elkaar een biertje drinken, moet daar wel wat bijzonders uitkomen. Internet werd afgestruind, ze gingen op bezoek in Duitsland en Denemarken, met als de werparm krijgt snelheid en de kogel wordt gelanceerd. Aan de Achtertune werd vrijdag avond ook hard gewerkt. Jaap- Kees Drijver moest de club aan het werk zien te houden en gezien het resultaat lukte dat aardig. 'Als blijkt dat er iets nodig is, dan maken we dat gewoon.' Zo maken meters hoge ezels en grote steigers het mogelijk oud-Hollandse geveltjes nauwkeurig na te bootsen. Daan van Loenhout ontfermt zich over het schilderwerk. Als muurschilde- raar draait hij zijn handen niet om voor grote oppervlaktes. Bovendien heeft hij creatieve oplossingen om de realiteit zo goed mogelijk weer te geven. Volgens Drijver worden de bakstenen bijvoorbeeld geschil derd door vloerbedekking op een mal van een baksteen te plakken, die door de verf te halen en dan te sponzen. De structuur van de vloer bedekking geeft reliëf aan de bak stenen muur en schaduw. Stress? 'Nee hoor, het komt hoe dan ook allemaal op tijd af! Reünie Op de vooravond van Oosterend Present wordt in de feesttent een reünie georganiseerd. Op woensdag 30 juli kunnen Oosterenders, oud dorpsbewoners en sympathisanten herinneringen ophalen en bijpraten. De avond begint om 20.30 uur en is gratis toegankelijk. Tekst en foto's Mieke Smid Daan van Loenhout legt de laatste hand aan de gevels Verzetsvrouwen op de stoep aan het breien Stille straten en absolute rust achter de ramen van menig huis in Oosterend op vrijdagavond. De voorbereidingen voor Oosterend Present waren in volle gang. De derde repetitie van het historisch spel werd opgevoerd op het voet balveld, de verkoop van passe- partouts was gestart in dorpshuis de Bijenkorf en de bouw van het decor nam serieuze vormen aan. Het dorp is er na maanden van voorbereiding nagenoeg klaar voor: Oosterend Present 2008. Een kleine 150 dorpsbewoners waren bij elkaar gekomen om te oefenen. De repetitie werd serieus opgevat. Alleen volgende week maandag is er nog een generale repetitie, dan moet het Historisch Spel in ieders hoofd zitten. Op het voetbalveld markeerden rood-witte linten de verschillende decorstukken en het podium was op ware groot te nagebootst. Sommigen hadden wat attributen meegenomen om het geheel alvast sfeer te geven. Een oude koffer, een uniform, krukjes en breiwerken of een varkenskostuum. Met een beetje fantasie was de sfeer al aardig te proeven. Met scripts in handen werd door een groep kin deren op een varken gejaagd, een soldaat stapte kordaat rond en een groep vrouwen protesteerde vanaf hun stoep door al breiend verzets liederen te zingen. Marjan Brouwer en Sabine Bremer zitten voor het eerst in de commis sie van het Historisch Spel en zijn erg te spreken over het enthousi asme. Brouwer: 'Er doen maar liefst 270 mensen mee, mannen en vrou wen tussen 2 en 70 jaar. ledereen is lang bezig met het zoeken van de juiste kleding en attributen. Hanneke van De Kapper gaat zelfs een paar middagen dameskapsels watergol ven en er wordt al maanden druk genaaid voor de juiste kostuums.' De hoofdrollen worden vertolkt door personen die dat nog niet eerder hebben gedaan. Dit is heel bewust volgens Bremer: 'Via een inschrijf lijst konden mensen zich opgeven en het was bekend dat we andere hoofdrolspelers dan de vorige keer zochten. En dat is gelukt.' Soms zag de commissie in een Oosteren- der meteen een bepaalde hoofdrol. 'Sandra Bremer was volgens ons vanaf het begin een échte Geertje en dat blijkt ze ook te zijn', vertelt Brouwer. Een vertrouwde stem bij het Historisch Spel is verteller Kees Timmer. Hij vertolkt deze rol al jaren en ook deze keer neemt hij de hon neurs waar. De dames zelf zijn ver antwoordelijk voor de muziek. Ook een hele klus volgens Brouwer. 'De dialogen zijn vooraf ingesproken in Oudeschild en moeten precies op tijd worden gestart, anders komt het knullig over!' Nu de beide dames in de commissie zitten, zien ze wat voor werk er bij komt kijken. Ze zijn daarom blij dat ze niet de enige jonge mensen zijn die voor een rol binnen de commissie te porren zijn. De dames zijn benieuwd of alles tijdens Oosterend Present zonder problemen zal verlopen maar ze vertrouwen op de ervaring van 'de moeder van het Historisch Spel: Ina Schrama: 'Ze doet dit al jaren en voigens haar komt alles altijd goed.' Spitfire Voor Ben Giessen was het Histo risch Spel een goed excuus om een Spitfire modelvliegtuig aan te schaf fen. In het spel stort een Engels vliegtuig neer achter de dijk, hier voor had de commissie eerst een 'huis tuin en keuken' modelvliegtuig in gedachten. Nu is ook het model vliegtuigje in stijl. Giessen kwam vrijdagavond voor het eerst kijken om te zien wat er van zijn vliegtuig wordt verwacht. 'Hij heeft alleen maandag nog om alles precies te timen, nu maar hopen dat de Spit fire het overleeft', aldus Bremer. resultaat dat bij Witte aan de Gen- teweg een blijde werd nagebouwd. Het mocht niet teveel kosten, dus werden oude palen uit de haven gebruikt, een Corsicaanse den uit het bos en andere gesponsorde of verkregen spullen waarmee de kos ten laag werden gehouden. Er werd proef geslingerd, gesteld en nog eens geslingerd. Politie Grenzen werden verlegd, het contragewicht verzwaard en het schootsveld verruimd, totdat een afstand van meer dan 400 meter werd overbrugd. Het feest werd onlangs verstoord toen de vangarm in tweeën brak. Contacten wer den aangeboord, met als resultaat dat de Oosterenders met een door RAB gesponsorde vrachtauto ver se boomstammen uit een bos op de Veluwe konden ophalen. Het Texelse transport bleef niet onop gemerkt, ook niet bij de politie. Nog maar amper op de terugweg werd het gezelschap staande gehouden. Maar alles was in orde, de reis kon worden hervat. Op Texel werd de nieuwe vangarm, bestaande uit buigzame stammen (larix en doug- laspar) gemonteerd en opnieuw beproefd. Daarna werd het gevaar te met een kraan van René Boon op een dieplader van Werner Dros gehesen en van de Genteweg naar het land van Kees Bas aan de Koningsweg gebracht. Het schoots veld ligt aan de andere kant van de weg, de blijde staat gericht op de Zwinweg. Veiligheidshalve heeft Bas zijn schapen tijdelijk elders geweid. De poging om het record te verbreken wordt zaterdag 2 augus tus een officiële aangelegenheid. De burgemeester en de notaris zijn al gevraagd er op toe te zien. Het proefschieten wordt zaterdag bijgewoond door een groep uit Nij megen die ook een blijde bouwt en de kunst komt afkijken. Ze merken dat er niet alleen precisie en vernuft bij komt kijken, maar ook spier kracht. De Oosterenders maken van de nood een deugd door de gasten dit keer het zware werk te laten doen. Aan het korte einde van de werparm zit namelijk een contrage wicht van ruim 3.000 kilogram dat 'op ellebogenstoom' omhoog moet worden gedraaid. Er wordt gezucht en gesteund, maar uiteindelijk staat de arm in de juiste lanceerpositie. Een betonnen bal van elf kilo wordt in het net gelegd dat aan het lange eind is bevestigd en dan klinkt het sein dat iedereen zich uit de voeten moet maken. De arm zwiept en de kogel suist door de lucht. Het is spectaculair te zien hoe de kogel honderden meters verder een 'kra ter' van zo'n 20 centimeter diep in het weiland slaat. De kogel stuitert omhoog en rolt tussen het riet de sloot in. Dan komt het tweede fysie ke onderdeel van deze sport: de bal moet uit de sloot gevist, wat pas na langdurig dreggen lukt. Daarna volgt een wandeling van een meter of driehonderd terug naar de blijde om de bal af te leveren voor de vol gende lancering.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 6