3 J Groot onderzoek naar meierblis Cjrocn \7tmrLr Jexels in het hart HEMA Champagne na succesvolle recordpoging Slechte beurt email Tent op camping in vlammen op lnlail.-l. Geen belemmering voor parkeerkelder Zeiljacht strandt op strekdam Toekomst staat ter discussie OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12296 DINSDAG 5 AUGUSTUS 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Pieter-Jan Koorn 'Al zal ik alleen de straat op moeten, het zal doorgaan!' Een gevleugelde uitspraak van Pieter-Jan Koorn, die bijna 75 jaar lid was van KTF. Zater dag werd de dinsdag overleden muzikant in zijn fanfare-uniform ten grave gedragen, begeleid door de klanken van zijn geliefd Koninklijk Texels Fanfarecorps. Pagina 3 m Niet uitbreiden Opnieuw hebben b en w een ver zoek om uitbreiding van een recre atieparkje waarbij een beroep wordt gedaan op de zogeheten 25 pro centregeling, van de hand gewezen. Deze keer gaat het om de acht recreatieappartementen in en bij hoeve Anja op de hoek Westerweg- Bakkenweg Pagina 5 Koger café moet uur eerder dicht Een horecabedrijf in De Koog moet vier weken lang een uur eerder sluiten. De burgemeester heeft de sanctie opgelegd omdat het bedrijf de sluitingstijden her haaldelijk overtrad. Het horecabedrijf heeft op 9 juli 2008 een waarschuwing gehad van de burgemeester wegens het over treden van de sluitingstijdenrege ling. Recentelijk is bij het horeca bedrijf opnieuw een overtreding van de sluitingstijden geconstateerd. Conform het convenant Veilig en Leefbaar Texel, waarin de horeca afspraken met gemeente, politie en justitie heeft gemaakt, heeft de poli tie proces-verbaal opgemaakt en is de burgemeester in kennis gesteld. Als de ondernemer opnieuw in de fout gaat, riskeert hij een sluiting van drie maanden. Aanhouding na wangedrag De politie heeft zondagmorgen om half vier in de Dorpsstraat in De Koog een 22-jarige man uit Utrecht aangehouden. Hij had een barkeeper en een meisje in het gezicht geslagen en een vrouw klaagde dat hij haar onzedelijk had betast. De man was na het siaan van de barkeeper uit het cafe gezet. Agen ten spraken hem aan toen hij weg liep. omdat hij met een gedeeltelijk ontbloot bovenlijf liep. Hij reageerde niet en vervolgde zijn weg. Dezelfde agenten werden even later aan gesproken door een dorpswacht. Die meldde dat zojuist een meisje in haar gezicht was geslagen door een man met hetzelfde signalement. Toen de agenten hem zagen lopen en wilde aanhouden, ging hij er vandoor. Een passant liet de man struikelen, waarna hij in de kraag werd gegrepen. Een vrouw vertelde de politie dat hij haar onzedelijk had betast. Hij is zondagmiddag in hechtenis genomen. (Advertentie! TEXELSE -'COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. N MIJN DNA-BOL VALT TE LEZEN DAT deze Texelse man... Er bleef weinig OftOdUOK «MCC0.M «M «IK«TM 1 op de 6 gemeenten antwoordt niet STTTtSSSSSSK -üÜ 1 1 i |53K8* run fcvfn fcfKjes rtrtwtwG. carcfcjdctrëfl Wet> w w tKrfcigpnvtrwel (trrwitti "re{-n atfntiaM' «pek armxxdtld. Wtbtan 1- Buigen of barsten. Die instelling van De Blijde Vrienden liet zater dag niet aan duidelijk te wensen over. 'We gaan tot het uiterste', zei Jaap- kees Drijver. Het recordschieten met de blijde maakte diepe indruk. Op de burgemeester,, die het eerste schot mocht afvuren en op de vele toeschouwers die zagen hoe de betonnen bal honderden meters werd weggeslingerd. Het oude record werd verpulverd. Meer over het record elders in deze krant. het blad Computer Easy, slecht bij de De gemeente is niet best uit de bus gekomen bij een landelijk onderzoek naar de afhandeling van emailtjes. Er werd totaal niet op een vraag gereageerd. Webdam. een organisatie die onderzoekt hoe gemeenten digitaal Kérken, stuurde alle Nederlandse gemeenten een vraag over het Leer lingenvervoer. Een vader, die zich voorstelde als Henk Duursma, wilde zogenaamd weten hoe hij kon uit dokteren of zijn zoon daarvoor in aanmerking kwam. Bij circa 60 van de 443 gemeen ten in Nederland, waaronder Texel, gebeurde niks met de email. Bij de overige gemeenten werd er binnen acht dagen iets mee gedaan. In veel gevallen werd een bevestiging gestuurd, maar wat het vervolg zou zijn bleef volgens Webdam vaak onduidelijk. Een woordvoerder van de gemeen te zegt 'niet blij' met de uitslag te zijn. 'Het is spijtig dat het zo gelopen is. Hopelijk komen we vol gend jaar beter uit het onderzoek.' De gemeente is al een tijd bezig de digitale dienstverlening naar een hoger niveau te tillen. Op de plek waar nu het raadhuis staat, zou een parkeergarage gemaakt kunnen worden. Dit ter rein - plus een twee meter brede zone eromheen - is bij de bouw van het raadhuis tot een zodanige diepte uitgegraven of 'geroerd' dat geen resten van archeologische waarde meer in de weg zitten. Een souterrain van voldoende hoogte is mogelijk. Daarmee kan voor een belangrijk deel in de parkeerbe- hoefte van de toekomstige bewo ners van het centrum worden voor- Dit is een van de conclusies van het archeologisch boor- en bureauonder zoek dat in opdracht van de gemeente werd uitgevoerd door bureau Vestigia in samenwerking met de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM). De hellen de toegang die voor de parkeerkelder nodig is, valt mogelijk wel binnen het gebied waar resten kunnen zitten, maar is onder bepaalde voorwaarden toch mogelijk. Een toegang vanaf de Elemert lijkt het meest logisch. Andere stukken van de Groeneplaats en directe omgeving bevatten wel resten die niet aangetast mogen wor den, maar in zijn algemeenheid kan worden gezegd dat er geen archeo logische belemmeringen zijn voor de aanleg van het nieuwe 'hart' volgens de door de gemeenteraad vastge stelde ontwikkelingsvisie. Opmerkelijk is dat de grachten die hier ooit waren anders liepen dan bij eerder onderzoek werd verondersteld. Bovendien werd duidelijk dat centraal over het burgterrein een gracht heeft gelopen, wat de indruk wekt dat dit terrein in de vroege middeleeuwen uit twee omgrachte delen heeft bestaan: het gedeelte rond de kerk uit 860 en de hof ten zuiden daarvan. Het zeilacht maakte Hoofdwond Een 45-jarige automobiliste uit Lei den zag maandagmiddag op de Nikadel te laat een 8-jarige jochie uit Duitsland op zijn fietsje achter bos- |es vandaan komen en reed deze aan. Het jongetje liep een hoofd wond op die door een huisarts werd behandeld. Op camping Loodsmanduin bij Den Hoorn is zondagochtend een tent in vlammen opgegaan. Er brak brand uit toen de eigenaar aan het inpakken was en de gas fles ontkoppelde. Wat er misging kan Peter Groes- kamp uit Doetinchem, een broer van Joop Groeskamp uit Den Hoorn, niet zeggen. 'Ik was de fles aan het los draaien en opeens stond de tent in lichtelaaie. Er waren geen vonken of sigaretten bij betrokken.' De fles bleek bij nader inzien ook dicht te zijn. Van alle kanten kwamen kam peerders met blusmiddelen aanzet ten, maar het vuur greep zo snel om zich heen dat er geen redden aan was. Op wat verbrande haren op zijn arm en een blaar na kwam Groes kamp er zonder letsel vanaf. Hij stond buiten toen de tent vlam vatte. 'Mijn grootste zorg was dat het vuur zou overslaan naar andere tenten, maar dat is gelukkig niet gebeurd.' Hij was onder de indruk van de snel heid waarmee andere kampeerders te hulp schoten. De brandweer blus te de restanten na. De Groeskamps kregen van de camping meteen ver vangende huisvesting aangeboden, maar dat was niet nodig omdat ze op het punt stonden naar huis te gaan De tent was circa acht jaar oud. De Utrechtse badmeesters Joost Nagelmaeker en Tjade ter Borg hebben donderdagmiddag bij paal 12 vier kinderen van een zeiljacht gehaald dat rond 17.00 uur op een strekdam was gevaren. Het vaartuig liep vast op de stenen en maakte behoorlijk slagzij. Red ders van de KNRM namen twee andere opvarenden aan boord en hebben het jacht naar een veilige plek gesleept. Het overkantse jacht en de opva renden, vier zusjes, een broer en een vriend uit Hilversum, hadden de stenen pier die bij hoog water onder het wateroppervlak ligt met opge merkt. De aanvaring ging met een flinke klap gepaard. Het jacht kwam muurvast te zitten door basaltblok ken tussen de kiel en de schroef. De badmeesters zagen het gebeu ren en ondernamen direct actie. De kinderen waren geschrokken, maar mankeerden niets. Ze zijn in de bad- hut opgevangen en kwamen op ver haal onder het "genot van broodjes en drankjes die beschikbaar waren gesteld door paviljoen paal 12. Het vaartuig liep schade op, maar is naar verluidt niet lek geslagen. NAZAAT IS VAN PRINS Hendrik, Loladze EEN de tent van Peter en Renate Groeskamp uit Doetinchem. iTco jc-oe- .3 Texels team wint veebeoordelen Voor de derde keer sinds 1992 is een Texels team kampioen vee- beoordelen geworden. Gerco Eel- man, Melroy Hin en John van Schaik nemen als afgevaardigden van de provincie deel aan de nati onale wedstrijd in Groningen. In totaal deden 85 deelnemers mee aan de provinciale wedstrijd die vrij- Dronken 17-jarige achter het stuur Een 17-jarige jongen is in de nacht van maandag op dinsdag met een auto in de berm van de Ruigendijk beland. De jongen was niet in het bezit van een rijbewijs en blies maar liefst negen keer de toege stane hoeveelheid. De jongen uit Doetinchem stapte dag werd gehouden. Na het beoordelen van de vaarzen en de oude koeien, eindigde het Texelse team bij de eerste drie. Gerco Eelman, die de vaarzen als beste geplaatst had, moest een mondelinge toelichting geven. Hij deed dit zo goed, dat zijn team werd uitgeroepen tot kampioen. Melroy Hin had de oude koeien en de vaarzen erg goed geplaatst en eindigde bij beste tien van de indivi duele wedstrijd. Na een mondelinge toelichting plaatste hij zich als een van die vier afgevaardigden van Noord-Holland voor de landelijke wedstrijd. om 4.30 uur in de auto van een kennis en reed daarmee over de Ruigendijk. Hij verloor de macht over het stuur en belandde in de berm Op het politiebureau blies hij 730 ug/l, ruim negen maal de toegestane hoeveelheid voor een beginnend bestuurder. Hij kreeg een proces-verbaal. De milieupolitie is bezig met een uitgebreid onderzoek naar de meierblissen op Texel. Sinds 2006 probeert die betere milieuafspra ken te maken vanwege het vele afval dat er volgens de politie op beland. Volgens een woordvoer der is dat tot nu toe 'tevergeefs'. Hij benadruk niet de intentie te heb- oen een traditie om zeep te helpen, maar wel betere afspraken te willen afdwingen omwille van het milieu. Het onderzoek is in volle gang. Op 1 mei heeft een milieuvlucht plaatsge vonden om de blissen beter in kaart te brengen. Van de circa 100 meier blissen waren er liefst 37 die nader onderzoek behoefden. Bij één van deze plekken bleek het zelfs om een natuurgebied te gaan. Van de restanten zijn monsters genomen die naar het forensisch instituut zijn gestuurd. De monsters bleken spo ren van metalen en verf te bevatten. 'Milieutechnisch móet het anders, het lijkt er sterk op dat particulieren en bedrijven zich van hun troep ontdoen en dat kan niet de bedoe ling zijn van een traditie. Een traditie is belangrijk, maar het milieu is belangrijker', aldus de woordvoer der. De milieupolitie streeft naar strengere regels. Als voorbeeld noemt hij bodembeschermende maatregelen, een strenger toe zicht en betere handhaving, zoals dat bijvoorbeeld in de Achterhoek gebeurt. De traditionele paasvuren worden aan strenge regels onder worpen en verlopen nu op een nette manier. Op het gebied van handhaving en toezicht vervult de gemeente een belangrijke rol: 'Die is wellicht te makkelijk geweest en ook dat moet anders.' Het handelen van de gemeente wordt ook in het onderzoek meegenomen. Naar verwachting neemt het onder zoek nog enkele maanden in beslag. Het uiteindelijke dossier gaat naar justitie, die vervolgens moet kij ken welke maatregelen er genomen moeten worden.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1