(L Plonsen in water voor titel bommetje Commotie over recreatief opstal Onderzoek naar winkels en horeca Cjrocn rwartrjexels in het hart Inschrijvingen voor Lionsveiling gestart Valpartij op fietspad OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12297 AUGUSTUS 2008 VRIJDAG Verschijnt dinsdag en vrijdag Welke (nieuwe) mogelijkheden moet Texel bieden voor vestiging van detailhandel en horeca? Het antwoord op deze vraag moet voortkomen uit een distributie- planologisch onderzoek (DPO) waarvoor b en w opdracht heb ben gegeven. Gegevens inzake de wenselijkheid van genoemde voorzieningen in de diverse delen van Texel zijn nodig voor het pro ject Ruimte voor Ontwikkeling dat onder meer nieuwe bestem mingsplannen moet opleveren. Naast de behoefte aan winkels en horeca zal ook worden onderzocht welke ontwikkelingen gewenst zijn op het gebied van commerciële en maatschappelijke dienstverlening en andere functies. Het vorige DPO voor heel Texel dateert uit 1994. Actualisering is nodig omdat in de afgelopen veer tien jaar veel is veranderd. Van de drie bedrijven die offerte indienden, kwam het Bureau Stedelijke Plan ning BV met €27.000,- als gunstig- uit de bus en dit bureau heeft opdracht dan ook gekregen. Bij de keus werd een belangrijke rol gespeeld door een selectiecom missie die bestond uit twee lokale ondernemers, een vertegenwoor- er van de Kamer van Koophan- wethouder Nico Kikkert en een ambtenaar van de afdeling ruim telijke ordening. Een van de eisen was dat het bureau het onderzoek nog deze zomer moet uitvoeren. Ook moest het bureau ervaring heb- Oe inschrijvingen voor de Lions- veiling 2008 zijn begonnen. Goe deren kunnen worden aangemeld bij Reisbureau Texel in Den Burg (Parkstraat), Vakantiebureau Kobeko in De Koog (Nikadel) en Cees Boersen in Oudeschild (Commandeursingel 18) waar inschrijfformulieren klaar liggen. Ook via www.lionstexel.nl zijn for mulieren verkrijgbaar. Lions Club Texel houdt de veiling op donderdag 18 en vrijdag 19 sep tember in de hal van RAB aan de Vlamkast in Oudeschild. Zaterdag 13 september kunnen daar tussen 9.00 en 12.00 uur de goederen wor den ingebracht. De inschrijfkosten bedragen €10,- per kavel en moeten worden betaald tijdens het inbrengen van de spul- en. Een verkoper kan per kavel een ophoudprijs aangeven. Na verkoop gaat de opbrengst volledig naar de inbrengende partij. De kopende par tij betaalt een provisie van 15 pro- Houtverwerking mag in boerderij Het houtverwerkingsbedrijf dat Pieter Dros heeft in zijn boerderij aan de Laagwaalderweg bij De Waal kan worden gelegaliseerd. B en w willen meewerken aan vrijstelling volgens artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning omdat het bedrijf past in het beleid voor nieuw gebruik van voormalige agrarische bebou wing. Dros is sinds vier jaar in het agrari sche pand (het voormalige Castra Vetera van Plaatsman) actief met zijn kleinschalig bedrijf Hij vervaar digt vooral keukens, zowel voor Texelse als overkantse opdracht gevers. Dat is nu nog strijdig met bet bestemmingsplan, maar daar tan dus een mouw aan gepast wor den. Voorwaarden zijn onder meer dat de bedrijfsvoering geen belem meringen oplevert voor naburige agrarische bedrijven, dat de par- taerbehoefte op eigen terrein wordt gedekt, dat het bedrijf niet meer dan 10 werkplekken mag bevatten en niet meer dan 650 vierkante meter mag beslaan. Om de vrijstelling mogelijk te maken, zal de gemeenteraad nog wel een voorbereidingsbesluit moe- Uitgave van v/h Lange veld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg ben met dergelijk onderzoek en met name kennis hebben van de toeris tische en recreatieve sector. In de visie die het bureau uiteindelijk op tafel zal leggen, moet duidelijk zijn gemotiveerd welke ontwikke lingen mogelijk of wenselijk zijn en op welke locaties. Daarbij wordt rekening gehouden met enkele spe cifiek Texelse ontwikkelingen, zoals de 'verdunning' van de recreatieve slaapplaatsen (steeds meer recre atieve slaapplaatsen worden alleen door de eigenaar gebruikt). Ook de effecten van detailhandel op bedrijventerreinen en bij agrarische bedrijven dienen te worden aan gegeven en ook duidelijk worden in hoeverre verblijfsrecreatie op de haven van Oudeschild haalbaar en verantwoord is. Groeneplaats Het DPO zal ook duidelijk maken wat er op het gebied van horeca en winkels wenselijk is op de nieu we Groeneplaats. Op dit moment wordt aangenomen dat in dit 'hart' behoefte is ongeveer 1000 vierkan te meter winkels en horeca, maar uit het onderzoek kan blijken dat dit te veel of te weinig is. Gezien de betrokkenheid van het lokale bedrijfsleven zullen de leden van het Texels Verbond van Ondernemers en de afdeling Texel van Horeca Nederland door het gemeentebe stuur over het onderzoek worden geïnformeerd door middel van een nieuwsbrief. Ewoud Both, Kelsey Coot en Joey Mets mogen zich Texels kampioen bommetje noemen. Zij sleepten gisteren de meeste punten in de wacht bij het kampi oenschap dat in zwembad Molenk oog werd gehouden. Ondanks het slechte weer deden toch nog vijftien kinderen mee aan de wedstrijden. Zij maakten elk officieel twee keer een bommetje vanaf de startblokken en ze moch ten ook een paar keer oefenen. Een jury lette onder meer op de schoonheid van de sprong en de hoogte van het opspattende water. De bommetjesmakers namen het in drie categorieën tegen elkaar op. Ewoud werd kampioen in de leeftijdsklasse 4-8 jaar, gevolgd door Dianne Maat en Ivan Leijstra. Kelsey won de klasse 9-11Jacob Kooy en Wouter Maat werden tweede en derde. Joey was de beste in de categorie 12 jaar en ouder. Ruud Betsema en Joost Vennik eindigden achter hem. Het was redelijk droog op het moment dat de wedstrijden plaatsvonden. cent over het aankoopbedrag (voor bedragen hoger dan €450,- geldt 10 procent). De netto-opbrengst van de veiling gaat naar goede doelen; eenderde naar het Tesselhuus, een derde naar Texelse organisaties en eenderde naar (Texelse) projecten in de Derde Wereld. De Lions Club limiteert het aantal kavels op maximaal 500, zodat de veilingmeesters beide avonden de tijd hebben aandacht aan de ver koop van de goederen te besteden. Er wordt bij het inbrengen op kwa liteit geselecteerd, zodat er goede spullen worden geveild. De veilinghal is beide dagen vanaf 17.00 uur geopend. Leden van de Lions zorgen net als voorgaande jaren voor een hapje en een drankje en een gezellige aankleding van de hal zodat iedereen op zijn gemak de goederen kan bekijken, links en rechts een praatje kan maken en een hapje kan eten voordat rond 19.30 uur de veiling begint. ten nemen en Dros moet ook een planschadeovereenkomst tekenen, wat inhoudt dat hij zich verplicht te betalen als door zijn activiteit scha de wordt toegebracht aan derden. Tenslotte hebben b en w bepaald dat Dros moet stoppen met kook cursussen en dat hij alsnog ver gunning moet vragen voor reeds uitgevoerde en nog uit te voeren verbouwingen in zijn schuur. Krant verlaat Door een verwerkingsfout bij TNT Post is de krant van vrijdag 1 augustus bij de meeste postabon- nees in plaats van zaterdag pas dinsdag - en bij sommigen zelfs pas woensdag - bezorgd. Het regende klachten bij de uitge verij en de redactie, maar een tele foontje naar TNT Post gaf duidelijk heid. Een woordvoerder verklaarde dat de krant vrijdag weliswaar tij dig voor bezorging is aangeboden, maar pas maandag in behandeling is genomen. TNT Post biedt haar verontschuldigingen aan en heeft ons toegezegd er alles aan te doen om herhaling te voorkomen. Enkele buurtbewoners zijn niet te spreken over de manier waarop de gemeente heeft meegewerkt aan recreatief gebruik van een voorma lige paardenstal aan de Schilder- weg. In 1976 kreeg de toenmalige eigenaar een brief dat het pand nooit als zomerhuisje mag worden gebruikt, maar in 2005 meldde het college dat het op basis van over gangsrecht als recreatief opstal mag worden gebruikt. 'Hoeveel waarde mag je hechten aan een officiële brief van de gemeen te?', verwijzen drie buurtbewoners naar het schrijven uit 1976. 'Het te bouwen schuurtje mag slechts voor opslag/staldoeleinden. en nimmer als zomerhuisje of iets dergelijks worden gebruikt', stond daar onder meer in. Reden voor de toenmalige eigenaar de schuur van de hand te doen. Vrij snel daarna werd er toch, al dan niet tijdelijk, in gewoond en nadat Jan Eigenhuis uit Velserbroek het in 1992 kocht, verhuurde hij het en ver blijft hij er zelf regelmatig. Waar veel andere recreatieve opstallen in het plan buitengebied als zodanig wer den bestemd, bleef dit aan de Schil- derweg achterwege. Maar toen de eigenaar in 2004 aankaartte dat het al vele jaren voor recreatiedoeleinden wordt gebruikt, bepaalde het college in mei 2005 dat het op basis van het overgangsrecht als recreatief opstal mag blijven gebruikt. 'Niemand van de buurtbewoners is echter van deze wijziging op de hoogte gebracht en er heeft toen, voor zover bekend, niets over in de krant gestaan', schrijft Gerbrand Poster (WD) in een open brief aan het college van b en w. Buurtbewoners die verhaal gingen halen bij de gemeente, werden naar eigen zeggen met een kluitje in het riet gestuurd en nadat het gerucht de ronde deed dat de eigenaar zich er permanent wilde vestigen, verzoch ten ze de gemeente handhavend op te treden. Hoewel een woordvoerder van de buurtbewoners (dne huishou dens) stelt dat de actie met tegen de eigenaar is gencht, maar tegen de gemeente, valt het Eigenhuis tegen dat de betreffende buurtbewoners (andere buren maken er geen pro bleem van) niet eerst met hem in contact zijn getreden. 'Er valt namelijk niets te handhaven. Ik doe mets ille gaals. heb zwart-op-wit toestemming dat ik dit als recreatief opstal mag gebruiken en ik ga er zeker niet per- Jongen verdacht van aanranding Een 19-jarige jongen uit Overberg wordt verdacht van aanranding van twee meisjes in een disco theek in De Koog. Hij is aange houden. De jongen kwam volgens de meis jes (16 en 17) maandagnacht op de dansvloer naar hen toe, waar na hij hen onzedelijk betaste. Hij kwam met zijn hand bij intieme delen. De meisjes stapten naar het beveiligingspersoneel dat de politie inschakelde. Buiten werd de jon gen op aanwijzing van de meisjes opgepakt. Zij deden aangifte van aanranding. De jongen, die volgens de politie behoorlijk dronken was, werd ter ontnuchtering opgesloten in het bureau en later verhoord. Er wordt een dossier opgemaakt. Jus titie bepaalt aan de hand daarvan of de jongen zich voor de rechter moet verantwoorden. manent wonen.' Eigenhuis gaat zich wel elders op Texel permanent ves tigen. 'Ik heb het huis van buurman Bertus Bos gekocht. In dat huis ga ik wonen. Het vakantiehuisje op het erf en het recreatieve opstal (de voorma lige paardenstal) ga ik verhuren.' Bij de gemeente was gisteren nie mand aanwezig om het besluit van b en w toe te lichten. Bij een ongeval op het fietspad langs valpartij ontstond. Personeel van de Pontweg zijn woensdagmid- de ambulance ontfermde zich over dag twee Duitse meisjes gewond de meisjes. Naar het zich in eerste geraakt. De twee hoorden bij een instantie liet aanzien, vielen de ver- groep toensten die een fietstocht wondingen mee. maakte. Ze kwamen te dicht met de (Foto Jeroen ran Hattum'BeelOOank Texel] fietsen bij elkaar, waardoor er een Zwemmers uit mui gehaald De Texelse Reddingsbrigade moest dinsdagmiddag bij paal 28 tweemaal kort achter elkaar in actie komen om zwemmers in veiligheid te brengen. Rond 14.00 uur was een vader met een zoon van 8 jaar en een dochter van 6 op ca 300 meter van het strand in een gevaarlijke muistroom terecht gekomen zodat ze zeewaarts wer den meegesleurd. De brigade ging er met een boot op af en bracht het drietal veilig aan land. Direct daarop kwamen twee Duitse jongens in dezelfde mui in moei lijkheden. Ook zij werden per boot in veiligheid gebracht. Een van de jongens vertoonde onderkoelings- verschijnselen, maar kwam in de bewakingspost weer snel op ver haal. De op de Schorren ontdekte zeealant. (Foto EckartJ Boot) Nieuwe plant op Schorren Medewerkers van Natuurmonu menten hebben op de Schorren de voor Nederland zeldzame zee alant ontdekt. Het is de derde keer sinds 2006 dat de zuidelijke zoutminnende plant in Nederland is aangetroffen. De plant komt oorspronkelijk voor aan het zuidoosten van de Engelse kust, de Franse kust in Bretagne en zuidwaarts tot aan de Middellandse Zee Hij dook in 2006 voor het eerst op Goeree-Overflakkee op en vorig jaar ook op Griend. Volgens Natuurmonumenten moet de plant via transport van een plan- tenzaadje of een wortelstok over de Noordzee aan de .Nederlandse kust terecht gekomen. Door de ver andering van het klimaat heeft de plant waarschijnlijk meer kans te overleven. De zeealant lijkt van een afstand een beetje op een paardenbloem en doet van dichtbij meer den ken aan een vetplant met viezige gele blaadjes. De plant groeit over het algemeen op hoge kwelders of duinvoeten op de overgang van zout naar zoet water. Inbraak Bij strandpaviljoen paal 9 is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. Er werd een raam geforceerd en de kassa werd open gebroken. Exploitant René Jager meldt dat kleingeld is weggenomen. Er worden geen andere spullen ver mist. Bananen Een bananenplant die op het win derige en koele Texel niet alleen groeit, maar ook bloeit en vruchten draagt. Het is realiteit, maar een winstgevende productie van echt- Texelse consumptiebananen lijkt met mogelijk. Pagina 3 'Kwartje' Texel Ze is van plan 'een beetje te stop pen met de topsport', maar toch zit de agenda van tri-atlete Ingrid van Lubek dit jaar boordevol en staan het WK Lange Afstand in Almere en het EK Off The Road op Ameland in haar programmaboekje. Maar eerst komende zaterdag het 'kwartje Texel'. Pagina 5 Beursplein drie weken uit vaart De Beursplein uit De Cocksdorp is naar verwachting nog zo'n drie weken uit de vaart. De reddingboot moest twee weken geleden met motorpech van het water worden gehaald. De motor was oververhit geraakt.Volgens een woordvoerder van de KNRM in IJmuiden zijn enkele nieuwe onder delen nodig, waardoor de reparatie een paar weken duurt. Station De Cocksdorp beschikt tot die tijd over De Heek, een kleiner type reddingboot dan De Beursplein. De reddingmaatschappij had een groter type in De Cocksdorp willen neerleggen, maar er is volgens de woordvoerder op het moment geen alternatief voorhanden. Een idee om het groot onderhoud- van de Beurs plein, gepland in 2009, naar voren te halen wordt volgens de KNRM niet uitgevoerd. Trouwen Acht koppels hebben vandaag de bijzondere datum 08-08-08 aange grepen om met elkaar in het huwe lijksbootje te stappen. Dat zijn iets meer huwelijken dan gebruikelijk op een vrijdag worden gesloten. Eilandbezoek erotiseert Uit onderzoek onder 420 bezoekers van de waddenkrant Over 't Wad blijkt een bezoekje aan een eiland bij veel mensen erotische gevoe lens op te roepen. Driekwart van de respondenten geeft aan op een eiland extra geprikkeld te raken. De eilandelijke romantiek is verbonden aan zee, strand en de geborgenheid van het licht van de vuurtoren. TEXELS E^COU RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Voordeelland vakantiekrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Ruud Betsema en Nino Koenen springen in zwembad Molenkoog om te oefenen op hun 'bommetje', iFoto Jemen ran Hattum/Beeiaoant Texel)

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1