Texel Darts Trophy toernooi op Krim 'Gefascineerd door weidsheid' Vi°o1 en pian°in do°psgezmde kerk TEXELSE 2 COURANT Jubileumquiz Natuurwijzer Agenda Collectie Bloks bij Klif ART TES O Gery Lap wint prijs Oranjestraat DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl VRIJDAG 8 AUGUSTUS 2008 galerie Melk In de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg wordt dinsdag een concert gegeven door Hans Rijkmans (viool) en Arnaud Rosdorff (piano). Uitge voerd worden werken van onder meer Leclair, Fauré en Milhaud. Hans Rijkmans studeerde viool bij Bouw Lemkes aan het Sweelinck Conservatorium Amsterdam. Hij was concertmeester bij het Nederlands Studentenorkest, het VU-orkest en Projectorkest Utrecht. Voorts speel de hij bij de Amsterdamse Bachso- listen, Combattimento Consort en als remplacant bij het Nederlands Kamerorkest en het Vlaams Radio orkest. Hij maakte met een trio een toernee door Japan en gaf les in Ulan Batar in Mongolië. Naast viool speelt hij altviool en is hij actief als begeleider op de piano. Arnaud Rosdorff kreeg pianolessen van Daniel van Zweden en Gerard Hengeveld. Na het winnen van Jokt Zijlemaker exposeert de komende weken Het liefst werkt ze buiten, mid den in de landschappen die ze op het witte doek zet. Toen ze nog werkte, kwam het er lang niet altijd van, maar tegenwoordig heeft Joki Zijlemaker de tijd om zich volledig op het schilderen toe te leggen. Galerie Melk in Den Hoorn expo seert vanaf volgende week Texelse landschappen die Zijlemaker heeft geschilderd. Zij woonde in de jaren zeventig een paar jaar op het eiland (ze gaf destijds les op de Bruinvis in Oudeschild) en sinds een half jaar woont ze opnieuw op Texel. 'Als kind kwam ik al op het eiland en de weidsheid en de ruimte heeft mij altijd gefascineerd.' Die ruimte en weidsheid keren terug in de werken, waarvan ze de mees ten het afgelopen half jaar maakte. Met verf, penseel, ezel en ander schildergerei fietste ze geregeld over het eiland om landschappen vast te leggen. Landschappen die ze ter plekke zag, maar soms verschenen op het witte doek ook landschap pen die ze elders had gezien en in haar herinnering boven kwamen. 'Dan ben je bezig en zie je opeens beelden van die andere plaatsen en dan wil je daar op dat moment ook iets mee doen.' Zijlemaker schil dert ook geregeld in Frankrijk waar familie van haar woont. 'Dan schil der je soms in Frankrijk Texel en andersom.' De onbevangenheid waarmee ze schildert, is iets dat ze uit haar werk als kleuterjuf heeft overgehouden. Kleuters zijn ook heel onbevangen. hebben.' Tot vorig jaar werkte ze op een basisschool in Amstelveen en stond het schilderen op een lager pitje. Ook toen ze op Texel woonde, kwam het er nauwelijks van. De afgelopen jaren volgde ze naast haar werk al wel een opleiding aan de Wackers Academie (een kunstacademie) om zich verder in technieken te bekwamen. Het is de tweede keer dat Zijlema ker in galerie Melk in de Herenstraat exposeert. Eerder had ze al werken in galerie Langwaal van de familie Elzinga in De Waal hangen. Zijlema ker exposeert samen met de Edese kunstenaar Karei Loman met wie ze ook in zijn woonplaats eerder een tentoonstelling hield. De expositie in Melk loop van 9 tot en met 4 sep- Stappen bijvoorbeeld ook zomaar tember. De galerie is elke dinsdag. ergens op af als ze wat meer willen weten. Het is prachtig als je dat kunt woensdag, donderdag en zaterdag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Omgaan met dementie In samenwerking met Omring Thuiszorg Kop van Noord Hol land en het DOC-team verzorgt de Gezondheidswijzer vanaf 16 september een cursus Omgaan met dementie. De cursus bestaat uit acht bijeen komsten van twee uur en wordt gegeven in het Verpleeghuis. Er wordt gepraat over de verande ringen in het dagelijkse leven en hoe de thuissituatie draaglijker is te maken. Bij de deelnemers, partners en mantelzorgers, is doorgaans veel herkenning rond de zorg voor de dementerende naaste. De bijeen komsten beginnen om 19.00 uur. Deelname kost €20,-. Aanmelden kan bij het DOC-team Kop van Noord Holland, tel 0223-648100. e-mail info1@geriant.nl. Meer infor matie over de cursus is te vinden op www.omring.nl. Vraag 1: Het programma Ter gelegenheid van de duizend ste uitzending van het program ma Natuurwijzer van Radio Texel, wordt in samenwerking met de Texelse Courant een quiz gehou den. Tot aan de jubileumuitzending op 7 september worden elke vrijdag twee vragen gepubliceerd- De antwoorden kunnen per e- mail worden gestuurd naar Adri- aan en Sytske Dijksen, e-mailadres ruigehoek@cs.com. Vermeld hierbij naam en adres en de tekst Natuurwijzer. Wie de mees te van de in totaal acht vragen goed heeft, wint. De winnaar wordt in het jubileumprogramma bekendge maakt. Welke prijs heeft het programma Natuurwijzer gewonnen en wanneer was dat? Vraag 2: Sterrenkunde Uitgaande van het volgende: Er gaan twintig zandkorrels op een rijtje jn een centimeter. Op en onder Texel ligt een laag zand van twee kilometer dik. Mijn vingerhoed heeft een inhoud van een kubieke centimeter Twee vragen: A. Gaan er meer of minder zand korrels in mijn vingerhoed dan het aantal sterren dat ik kan zien aan de nachtelijke hemel? B. Ligt er meer of minder zand op en onder Texel dan het aantal ster ren in het heelal? diverse jeugdconcoursen studeerde hij verder bij Jan Wijn en Dani elle Dechenne aan het Sweelinck Conservatorium Amsterdam, waar hij in 1992 het diploma Docerend Musicus behaalde Hij nam deel aan een Chopin Masterclass bij de Pool se pianiste Barbara Grajewska en behaalde het diploma Uitvoerend Musicus bij de Roemeense pianist/ componist Alexander Hrisanide. Orkestervaring deed hij op als assi stent-dirigent bij het Coda jeugdor kest, waarmee hij een toernee door Italië maakte. Daarnaast speelde hij in beroepsorkesten als het Concert gebouworkest en Opera Spanga. Met tango-orkest Piazzo ensemble maakte hij twee CD's en met het Stravinsky pianokwartet trad hij op in Muziekcentrum Vredenburg en de Doelen in Rotterdam. Het concert begint om 20.15 uur, de toegang is gratis. Na afloop wordt een inzameling gehouden. Bijeenkomst Oosterend In dorpshuis de Bijenkorf wordt vrij dag 15 augustus een bijeenkomst gehouden over de dorpsontwikke lingsplannen in Oosterend. Er wordt met name ingegaan op de plan nen om De Akker te verplaatsen. Bedoeling is dat de school verhuist naar een stuk land aan de rand van het dorp tussen de Nesweg en de voetbalvelden. Er wordt tijdens de bijeenkomst een concept-struc tuurvisie gepresenteerd en de ver volgstappen worden besproken. De avond begint om 20.00 uur. Yogalessen Mariëlle Glorie van Yogacentrum De Hogeberg begint op 12 augustus aan een nieuwe seizoen. De lessen, die vijf kwartier duren, vinden plaats op dinsdag- en donderdagavond en op vrijdagochtend. Aanmelden kan via tel. 315782 en e-mailadres yoga@hogeberg.nl. Meer informatie is te vinden op www.yogacentrum- dehogeberg.nl. Aanmelden Zonnebloem Ouderen en mindervaliden die op 10 september willen deelnemen aan de Zonnedag van De Zonnebloem kunnen zich daarvoor opgeven bij Thea Witte (te. 314305) en Truus Zoetelief (tel. 312890). Er wordt met een bus een rondrit over Texel gemaakt. Deze begint om 9.30 uur en eindigt om 16.00 uur. Deelname kost €10,-. Jan en Zwaan in Samsam Workshop Droomdekentje Els Kruk uit Oudeschild verzorgt dit najaar een workshop Droom dekentje. Uit blokken van dertig bij dertig centimeter wordt een dekentje gemaakt dat geschon ken wordt aan de Stichting Regenboogboom. In de workshop worden eerst enke le basistechnieken aangeleerd, die worden gebruikt bij het maken van de deken. Deelname kost €45,-, data en tijden worden in overleg vastgesteld. Opgeven kan via www. echtleukespullen.nl of tijdens de Cursusmarkt, die op 23 augustus in de De Koninghal wordt gehouden. De dekentjes worden geschon ken aan de Stichting Regenboog boom die droomdekentjes geeft aan kinderen met een chronische of levensbedreigende ziekte, een trauma of handicap (zie www.regen- boogboom.nl). Galeriehouder Herman Bakker bij een aantal werken van Blok van der Velden. (Foto Gerard Timmerman/Beeldbank Texel) Galerie Klif ART houdt van donder- formaat, hebben veelal Texel tot dag 14 tot en met zondag 24 augus- onderwerp, maar er is ook vroeg tus een verkooptentoonstelling van werk en niet-Texels werk bij, van werken van Blok van der Velden, stillevens tot stadsgezichten. 'Blok' De expositie wordt gehouden in maakte ze in verschillende perio- samenwerking met enkele particu- den en ze geven een aardig beeld lieren en omvat ruim veertig werken van de ontwikkeling die de schilder van de bekende Texelse schilder. Er heeft doorgemaakt. Van traditioneel Het optreden van 27 juli moest wor- wordt werk aangeboden in allerlei tot de stijl die hij vanaf 1950 han- den afgezegd in verband met een technieken, van etsen en tekenin- teerde en die wat meer aan die ziekenhuisopname van zanger Jan. gen tot aquarellen en olieverfschil- van Van Gogh doet denken. Wie Maar het tweetal maakt zal dit meer derijen. De werken, in groot en klein alleen een kijkje wil nemen, is ook dan goedmaken met het optreden welkom. van zondag, waarmee Samsam het bouwvakseizoen wil afsluiten. Jan Liefhebbers die al kaartjes had den gekocht voor het concert van 27 juli, kunnen deze zondag alsnog gebruiken als het bekende duo Jan en Zwaan optreedt in café Samsam in De Koog. Vrijdag 8 augustus Skilder Kade Feest: 14.00 tot 18.00 uur - Echt Texelse Productenmarkt. 19.00 uur - havenfeest met muziek en karaoke. Op de Nikadel in De Koog beginnen om 15.00 en 20.00 uur voorstellingen van circus Althoff. In Cinema Texel draaien de volgende films: Snuf de Hond (11.00 uur), Wall- E (13.30. 16 00 uur). The Mummy 3 (19.00. 21.30 uur), Kung Fu Panda (11.30,14.00 uur), Brief voor de Koning (16.15 uur), Mamma Mia (19.15 uur), The Strangers (21.45 uur). Zaterdag 9 augustus Skilder Kade Feest: 14.00 tot 18.00 uur - Havenvistijn, overzichtsmarkt van alles wat met de visserij te maken heeft. 19.00 uur - havenfeest met muziek en karaoke. In de straten rond de Maatenskerk in Oosterend wordt van 11 00 tot 14 00 uur rommelmarkt gehouden. Op de Nikadel in De Koog beginnen om 15.00 en 20.00 uur voorstellingen van circus Althoff. In Cinema Texel draaien de volgende films: Snuf de Hond (11.00 uur), Wall- E (13.30, 16.00 uur), The Mummy 3 (19 00. 21.30 uur), Kung Fu Panda (11.30.14 .00 uur). Brief voor de Koning (16.15 uur), Mamma Mia (19.15 uur). The Strangers (21.45 uur). Zondag 10 augustus Op de parkeerplaats van Calluna aan de Schumakersweg wordt van 9.00 tot 13.00 uur kofferbakmarkt gehou den. Een standplaats kost €7,-. Voor meer informatie: tel. 317652. In Den Burg zijn van 11.00 tot 15.00 uur de winkels open. In de hervormde kerk van De Burg begint om 13.30 uur een concert van Diana Jipa (viool) en Gerard Boeters (piano). Toegang €12,-. Op de Nikadel in De Koog begint om 14.00 uur een voorstelling van circus Althoff. Bij De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen begint om 14.00 uur een optreden van zanger Paul Martin. De toegang is gratis. Hoogwater te Oudeschild 8 01.16 en 9 01.17 en 10 01.50 en 11 03.00 en 12 04.26 en 13 05.25 en 14 07.20 en 13.46 u. 13.45 u. 14.36 u. 15.20 u. 16.34 u. 17.45 u'. 19.40 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Vr. 8 augustus eerste kwartier. Zo. 10 augustus doodtij. Zo. 10 augustus zon op 6.16, zon onder 21 14 In Cinema Texel draaien de volgen- I de films: Snuf de Hond (11.00 uur), j Wall-E (13.30, 16 00 uur). The Mum my 3 (19.00, 21.30 uur), Kung Fu Panda (11 30, 14.00 uur), Brief voor de Koning (16.15 uur), Mamma Mia (19.15 uur), The Strangers (21.45 uur), Zomerhitte (19.00 uur). Maandag 11 augustus In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje, i Op de Nikadel in De Koog beginnen om 15.00 en 20.00 uur voorstellingen van circus Althoff. Bij het terras van De Lindeboom aan de Groeneplaats in Den Burg wordt tussen 18.00 en 19.00 uur gestart voor de Fietsdriedaagse van Fiets Toerclub Taxi 312000. In Cinema Texel draaien de volgende films: Snuf de Hond (13.30 uur), Wall- E (16.00 uur), The Mummy 3 (19.00 uur), The Strangers (21.30 uur), Bnef voor de Koning (16.15 uur). Mamma Mia (19.15 uur) en een sneak preview (21.30 uur). Dinsdag 12 augustus Terwijl vrouwen er spullen verkopen voor het goede doel zingt koor De Zingende Zeeman zeemansliederen in de Zeemanskerk in Oudeschild. De kerk is open van 14.00 tot 17.00 uur. Op de Nikadel in De Koog beginnen om 15.00 en 20.00 uur voorstellingen van circus Althoff Bij het terras van De Lindeboom aan de Groeneplaats in Den Burg wordt tussen 18.00 en 19.00 uur gestart voor de Fietsdriedaagse van Fiets Toerclub Taxi 312000. In de doopsgezinde kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een concert van Hans Rijkmans (viool) en Arnaud Rosdorff (piano). De toegang is gra tis, na afloop wordt een inzameling gehouden. In Cinema Texel draaien de volgende films: Snuf de Hond (13.30 uur), Wall- E (16.00 uur), II ya longtemps que je t'aime (19.00 uur), The Mummy 3 (21.30 uur), Kung Fu Panda (14.00 uur), Mamma Mia (19.15 uur), Stran gers (21.45 uur). Voor een uitgebreide agenda verwij zen wij naar de Vakantiekrant, die op vrijdag wordt verspreid In verband met de te verwachten drukte onderhoudt veerdienst TESO vrijdag en zaterdag tussen 9.30 en 16.00 uur een halfuursdienst. Zon dag wordt tussen 14.30 en 20.00 uur met twee boten gevaren. Desondanks worden vrijdag wachttijden tot een half uur verwacht. Meer informatie is te vinden via www.teso.nl en tel. 369600. Marian Smit bij Licht aan Zee Op de Oude Rijkswerf Willems oord in Den Helder wordt van 15 augustus tot en met 21 sep tember de tentoonstelling Licht aan Zee gehouden. Tussen divers werk van enkele tientallen kun stenaars, is ook een object te zien van Marian Smit uit De Cock- sdorp. De Krim staat in november drie dagen lang in het teken van dar- en Zwaan (van de Belt) staan al ruim ten. Van vrijdag 21 tot en met zon dag 15 augustus, om 21.00 uur. De 45 jaar op de Nederlandse podia en dag 23 november wordt op het volledig naar de Doe Een Wens Stichting Nederland. Die stichting vervult wensen van kinderen tussen de 3 en 18 jaar die een levensbe- een optreden van Big Band Texel. Een volledig overzicht van tentoon stellingen en activiteiten is te vinden op www.lichtaanzee.nl. Ierse ballads in De Worsteltent Het geplande optreden dat Herman - aPouderoyen zondag in De Worstel- slagzinwedstrijd gewonnen die was Vrijheid is wat mensen nodig tatie, waaraan wordt meegewerkt tent zou geven, is twee weken ver tijdens Oosterend Present werd hebben. Uit de goede inzendingen door beeldend kunstenaars en lite- zet en vindt plaats op zondag 24 gehouden in de Oranjestraat. Zij werd maandag het formulier van ratoren, maar waarin ook ruimte is augustus. In plaats daarvan is zon- ontving de prijs, een rondvlucht Lap getrokken. De trekking werd voor theater, dans, muziek en mode. dag gitarist/zanger Paul Martin te boven het eiland, uit handen van verricht door Els van Asperen, die De manifestatie is ontstaan uit een horen. Martin speelt en zingt Ierse straatcommissarissen Nisheetha ook de prijs beschikbaar stelde. samenwerking tussen verschillende ballads en drinking songs, afgewis- De slagzin werd bedacht door Alma culturele organisaties uit Den Heler seld met liederen uit Amerika en Mulder en Sjukkie Zwaan. Op de en speelt zich voornamelijk af rond Engeland. Het optreden begint om foto de winnares met haar klein- de oude Rijkswerf. Maar ook bij 14.00 uur en is gratis toegankelijk, zoon en straatcommissaris Bar- Triade, in het Marinemuseum, op de Als het weer het toelaat, vindt het opening wordt vooraf gegaan door scoorden met name in de jaren '79 vakantiepark bij De Cocksdorp dreigende ziekte hebben. Deelname en '80 enkele grote hits. Mede door de vele piratenfeesten en de jubile umsingle zijn de zangers nog altijd graag geziene gasten. Het optreden begint om 22.00 uur, de toegang bedraagt €5,-. het Texel Darts Trophy toernooi gehouden. Gery Lap uit Den Hoorn heeft de zin vormden. De juiste oplossing Licht in Zee is een grote manifes- Barnard en Nathalie Doornik. Tijdens Oosterend Present stonden in de tuinen van de Oranjestraat let ters opgesteld, die samen een slag- nard. Nollen en in het Churchillpark. De officiële opening vindt plaats op vrij- Jan Zijm wint met gemak De strandloop bij De Krim was woensdag een gemakkelijke prooi voor Jan Zijm. Onder ideale omstan- optreden buiten plaats. Strandduincross Bij paal 21, ten noorden van De Koog, gaat zondag om 10.30 uur de vijfde strandduincross van het seizoen van start. Deelnemers kun nen kiezen uit de afstanden 5,3 en 9,3 kilometer. Jeugd tot en met 12 kost €15,- voor de singlepartijen op zaterdag en €15,- voor de kop pelwedstrijden. Jongeren tot 16 jaar Het evenement, dat voor het eerst betalen €5,-. Deelnemers kunnen wordt gehouden, wordt groots aan- tegelijkertijd tegen een gereduceerd gepakt. De organisatie heeft onder tarief een huisje huren of gratis andere Ted Hankey en Francis overnachten op de camping. Er Hoenselaar gestrikt. Hankey was in kunnen 512 heren en 128 dames 2000 winnaar van de Embassy (het meedoen. Inschrijven is mogelijk via officieuze wereldkampioenschap de website www.texeldartstrophy: darts) en Hoenselaar is dertienvou- nl. De organisatie zoekt nog spon- dig Nederlands kampioen bij de sors om een groot bedrag aan de vrouwen. Als mastercaller (omroe- Doe Een Wens Stichting te kunnen per) is Ron van de Berg, bekend overhandigen, van grote toernooien, in de arm genomen. Zowel Texelaars, overkanters als topdarters kunnen meedoen. Vrijdag staat in het teken van demonstratie wedstrijden tegen Hoenselaar en Hankey en is er een 'blind draw sin gle toernooi' waarin heren, dames en jeugd het tegen elkaar kunnen opnemen. Zaterdag zijn er apar te 501-toernooien voor de heren, dames en de jeugd. Bij de heren wordt gespeeld om een prijzengeld De week van... de strandbewaking Fietsdriedaagse Fiets Toerclub Taxi 312000 houdt van maandag 11 tot woensdag 13 augustus een Fietsdriedaagse. Deelnemers kunnen elke avond kie zen uit een tocht van 10,15 of 25 kilometer. De start is telkens tussen 18.00 en 19.00 uur bij het terras van de Lindeboom aan de Groeneplaats in Den Burg. De eerste dag gaan de van €5750,- (waarvan €1750,- voor tochten naar Oudeschild, de dagen de winnaar) en bij de dames ligt een erna zijn De Koog en Den Hoorn prijzengeld van €1700,-te wachten, aan de beurt. Inschrijven is voor- Dat wordt verdubbeld als er meer afgaand mogelijk op het terras van dan 64 deelneemsters zijn. Voor de De Lindeboom (vanaf 17.45 uur). digheden, hard zand. laag water en jaar loopt 120 meter. Het seizoens- Het weblog De week van... wordt jeugd zijn er prijzen in natura. Kinderen tot en met 13 jaar betalen bijna geen wind, snelde hij naar een record op de 9.3 km staat op 37.34 tot en met vrijdag bijgehouden door Zondag is er een dames- en heren- €1.80. oudere deelnemers €3,20. eindtijd van 31.52 minuten op de minuten. Inschrijven kan vanaf Floor Mattheijssen en Christa van koppeltoernooi dat geen prijzengeld Op de laatste avond ontvangt elke 8 kilometer. Peter ter Burg. die als tweede eindigde, moest 65 seconden prijsgeven Als derde ging Andreas Bertram over de finish (34.09). Op de 4 km was Rob ter Burg oppermach tig in 16.07. Erik Dulfer uit Schiedam finishte als tweede (16.51), Floor ter 10.00 uur in strandpaviljoen Beach de Ven van de Texelse Reddings- Inn. deelname kost €3,-(€1,50 voor brigade. Zij houden de lezer op de jeugdlopers). Voor meer informatie: hoogte van het wel en wee van de Piet Bakelaar (tel. 313843) of www. strandposten bij paal 20 en 21Van avtexel.nl. de Ven is opleider en secretaris van de Texelse Reddingsbrigade, Mattheijssen is Algemeen Strand- kent. De opbrengst daarvan gaat deelnemer een medaille. Burg was de eerste dame (20.08). Bij laatste strandloop van dit seizoen commandant. Beiden zijn al jaren de jeugd won Timo Schnitfink bij de wordt gehouden op woensdag 13 betrokken bij de strandbewaking. jongens (4.54), maar de overallwin- augustus. Alle uitslagen zijn te lezen Het weblog is te bereiken via www. nares werd Amy Dulfer (4.47). De opwww.avtexel.nl. texelsecourant.nl.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2