Texel wordt geen bananenrepubliek And ré Keijzer: 'Mond houden en zingen!' Jr Texelaars Stichting Orgelfront TEXELSE 3 COURANT ft Geslaagd Familieberichten GETROUWD Nijs Alexander VRIJDAG 8 AUGUSTUS 2008 Een bananenplant die op het win derige en koele Texel niet alleen groeit, maar ook bloeit en vruch ten draagt. Expert Art Vogel van de Hortus Botanicus in Leiden noemt het 'bijzonder' en veronder stelt dat de warme periode in het afgelopen voorjaar er wat mee te maken heeft. Harry Bakker in Den Hoorn zag de metershoge bananenplant in zijn tro pische tuin aan Diek voor het eerst bloeien op 3 oktober 2002. Dit jaar gebeurde dat maar liefst vijf maan den eerder, op 23 mei. Voor zover bekend is dat niet eerder in Neder land voorkomen. Een meevaller voor Bakker, de plant had kort tevoren danig te lijden gehad. Bij de storm van 18 januari 2007 was een nabu rige 12 meter hoge dennenboom omgewaaid. Door het wegvallen van deze beschutting ging de bananen plant bij een volgende storm (op 26 juni) ook grotendeels tegen de vlakte. Vier van de vijf stammen knakten, maar Bakker wist de plant weer op te lappen door de stammen met pvc-pijpen te spalken. Hij is niet de enige Texelaar die een bananenplant tot bloei wist te bren gen. Bij Esther Wiering aan de Bur- detstraat in Den Burg staat er ook een die dank zij beschutting, warmte en goede voeding momenteel vruchtjes draagt. Tot grote eetbare bananen zullen deze groene vruchtjes niet uit groeien. Ook in een tropisch klimaat zou dat niet gebeuren, want het gaat hier om de Japanse vezelbanaan (Musa basjo) die kleine vruchten met daarin zaden vormt, in tegenstelling tot de voor consumptie gekweek te bananensoorten uit vooral Mid- den-Amenka die grote, zaadloze en dus stenele vruchten voortbrengen. Helaas sterft een bananenplant af als hij vrucht heeft gedragen. Scheuten die uit het wortelstelsel ontspringen, De paarse mannelijke vrucht van de bananenboom, n uit de gele (vrowelijke) bloemen zijn voortgekomen. daarachter de banaantjes, die kunnen echter tot nieuwe planten uitgroeien met een hoogte tot vijf meter, als er maar genoeg warmte en bemesting is. Volgens Art Vogel is de Musa basjo de enige bananen- soort die de Hollandse winter is door te krijgen. Uit het bovenstaande mag worden afgeleid dat winstgevende productie van echt-Texelse consumptiebana nen niet mogelijk is. De kans dat Texel ooit tot bananenrepubliek zal worden uitgeroepen lijkt daardoor ook niet groot. Tenzij de klimaatver andering echt doorzet... Esther Wiering bij haar bloeiende plant. Harry Bakker bij zijn bananenboom die dit jaar al in mei bloeide. 'Een leven zonder muziek kan ik me niet voorstellen, ik ben er altijd mee bezig: zingen, fluiten, op potten en pannen slaan...' André Keijzer, dirigent van het Oudeschilder Visserskoor, raakt op dreef als hij het over zijn pas sie heeft. 'Ik heb altijd muziek op staan, of ben zelf aan het zingen. Als mensen m'n zaak binnenko men hoor ik vaak: waf is het hier een vrolijke boel.' Keijzer heeft een veelzijdig beroeps leven achter de rug: als 14-jarige stapte hij op de kotter, waar hij matroos ('tegenwoordig heet dat geïntegreerd scheepsgezel') bleef tot hij acht jaar later in militaire dienst moest. Daarna was het grondwerk, de bouw, kokkelvisserij, garnalenvisserij. 'In 1984 heb ik een cursus restaurantkok gedaan. Op ieder schip raakte ik aan het koken, ik was er gek van. Bill Visser, mijn leermeester, zei toen ik mijn diploma had gehaald: Je bent een beste kok, maar je moet in een cafetaria gaan werken, een restaurant is niks voor ie. Kennelijk was ik een beetje te rumoerig: fluiten, zingen, met potten en pannen gooien en zo.' Meer dan twaalf jaar werkte Keijzer als kok op een betonmngsvaartuig in Den Hel der. 'Leuk werk, ik was eigen baas en kon daar echt herrie maken, ritmisch koken zeg maar. Als gevolg van een nieuwe regelwetgeving kwam er op een gegeven moment een meneer met een kastje om het geluid van de motoren te meten. Die bleken 96 decibel te produceren. Ik stond lekker mee te zingen met' de radio en met potjes en pannen te gooien. Dat bleek 104,6 decibel te zijn, ik was dus de grootste geluids bron van het hele schip, 's Avonds liep iedereen met oordopjes op de kombuis in'. Toen het schip werd verkocht raakte Keijzer zijn werk kwijt. 'Dan ga je nadenken. Ik ging af en toe langs bij mijn overbuurman Switzer, die een zeilmakerij had. Ik moest van hem maar eens wat pro beren op de naaimachine: markie zen maken, vliegers repareren, kus sens bekleden enz. Dat had ik snel geleerd. Toen ben ik een eigen zaak begonnen, Texel Tent. Die bestaat nu precies tien jaar en loopt prima. Ik heb het zo druk as een boer met ien koe.' 'Ik zing eigenlijk mijn hele leven al. Ze zeggen wel eens: je zingt mooi, maar dat vind ik zelf niet. Ik zing wél hard en kan heel laag en heel hoog zingen. Hoewel... het hoge wordt de laatste tijd ietsje minder. Dat kan de leeftijd zijn. of misschien moet ik stoppen met roken.' Keijzer is sinds 1985 actief in het Oudeschilder Visserskoor. 'Tijdens de jaarlijkse bonte avond van Oude- schild kwamen Alfons Boom en Gré Zegers op het idee een visserskoor op te richten. We begonnen met achttien man en hadden onze eer ste uitvoering in maart 1985. Een eerste vereiste 'om lid te worden was dat je visser moest zijn en Oudeschilder. Later was dat niet meer vol te houden. Om meer leden te krijgen mochten er Oosteren- der vissers bij, daarna mannen die in aanverwante bedrijven werkten. dan maken we een DVD van onze mooiste liedjes. Dan komen ook alle visserskoren van de Waddeneilan den hier naar toe. Eigenlijk moet ik zeggen: koren die shanty's zingen. Een shanty is van oorsprong een werkliedje dat de matrozen op zee zongen als ze aan het werk waren. Door op het ritme van een liedje te werken, leek het werk makkelijker te gaan. Sommige van die liedjes gingen oneindig door, bijvoorbeeld als er een anker van 100 meter diep moest worden opgehaald. De shan ty's gingen natuurlijk meestal over drank en vrouwen'. In 1994 nam André Keijzer het diri gentenstokje over van Alfons Boom. André Keijzer, dirigent van het visserskoor Maar dat leverde ook niet zoveel leden op. Nu mag iedereen op het koor komen, maar we hebben het meest behoefte aan een bariton.' Inmiddels heeft het koor 55 leden, inclusief de drummer, drie accorde onisten en de dirigent. 'We treden zo'n zes tot acht keer per jaar op. leder jaar een keer in de Gollards en het Verpleeghuis natuurlijk. Ver der af en toe bij een bruiloft van een koorlid, een Texels feest, of zoals laatst bij Oosterend Present. En we zijn net terug van een optre den op Schiermonnikoog. Morgen, 9 augustus, zingen we tijdens het Skilder Kadefeest. om 15.00 uur op de haven. Op 13 september begin nen de repetities weer en dat duurt dan tot eind april, waarna we met zangerschapverlof gaan.' 'Om de vijf jaar maken we een nieuwe CD. Inmiddels hebben we er drie, plus een bandje. Volgend jaar bestaat het Visserskoor 25 jaar en 'Ik was al reservedirigent, en omdat ze vonden dat ik vrij muzikaal was, moest ik het maar proberen. De koorleden houden erg van gezellig heid. Sommigen komen meer voor de pauze dan voor het zingen. Ik heb ze nu wel zover dat er een beet je beweging in begint te komen. Bij vertelliedjes bijvoorbeeld moet je er niet als een zootje dooie palen bijstaan. Dan moet je ook echt iets vertellen, ie inleven in wat je zingt Dat begint langzamerhand beter te lukken.' Het totale repertoire omvat 130 liedjes. De klok van Arnemuiden, Zeeman o zeeman. Op de woe lige baren, ze zitten er allemaal in. 'De laatste twee jaar zijn er vijftien nieuwe liedjes bijgekomen. Die dra gen we met z'n drieën aan: onze hoofd-accordeomste Corrie Witte, onze voorzitter Willem Snoek en ik. Corrie speelt een nieuw liedje in de computer in, daarna ga ik met een \fy'at ik zeggen De restauratie van het Proper orgel van de Stichting Orgelfront gaat de laatste fase in. Het resultaat is nu al verbluffend, zowel qua klank als qua uitstraling. Het Proper orgel uit 1908 van de gereformeerde Kerk te Oosterend dat de Stichting Orgel front in 2006 aankocht is in de slotfase van een grondige restau ratie. Na 98 jaar ais kerkorgel te hebben fungeert, begint dit instru ment thans aan een nieuwe levens fase als concertinstrument. Charles Janko is momenteel bezig met de afronding van het schilderwerk van de orgelkas. Het orgel is geschil derd in een nieuwe kleurstelling met verschillende kleurtinten en blad goud die profiellijsten accentueren. Ook zijn door Charles Janko ver scheidene panelen van de orgelkas verfraaid door middel van speci ale verftechnieken, waarbij diverse soorten marmer zeer realistisch wordt geimmiteerd. Tegelijk met de werkzaamheden aan de orgelkas heeft orgelmaker Sander Booij alle ca. 750 orgelpijpen grondig geres taureerd. De drastische klankveran dering van 1959 resulteerde in een zeer scherpe en indringende klank. Orgelmaker Sander Booij bracht het klankbeeld door middel van intona tietechnieken uit de bouwtijd, naar de situatie van 1908. De toege voegde orgelpijpen uit 1959 wer den met dezelfde intonatiechnieken computerprogramma verder aan de gang en maak er meer stemmen bij. Daar ben ik wel bijna iedere avond mee bezig. Ik studeer ze dan natuurlijk ook zelf in, om ze te kunnen overbrengen op de mannen van het koor.' De dirigent bekent dat hij weieens vloekend voor het koor staat, voofal als het slecht weer gaat worden 'Dan zijn ze snel door het dolle heen. Gein maken en overal dwars doorheen lullen. Maar als ik dan hard brul of even hard op mijn standaard sla, krijg ik ze weer allemaal in het gareel. Voor zolang het duurt, tenminste.' 'Het koor betekent veel voor me. Niet echt mijn levenswerk, maar Sonja Vrijdag uit Den Burg heeft haar diploma SPW-4 (sociaal peda gogisch werk) gehaald. Ze gaat na de zomervakantie verder met een opleiding Toegepaste Psychologie aan de Hogeschool Leiden. veranderd, waardoor deze 'nieuwe' pijpen thans klinken als het pijpwerk uit 1908. De Mixtuur uit '59 is omge werkt tot Sesquialter, In de toekomst zal er op het bovenklavier een zgn. tongwerk worden geplaatst, waarbij er orgelpijpen moeten van elders moeten worden aangekocht. Het resultaat van de werkzaamheden door Charles Janko en Sander Booij is verbluffend, een oog- en oorstre- lend geheel, een ware eenheid qua uiterlijk en klank, waarbij het werk van Proper uit 1908 in alle opzichten is gerespecteerd en waar nodig is verbeterd. Voor de financiering van de aankoop, de verplaatsing en de restauratie van dit bijzondere instru ment is gebruik gemaakt van giften en tevens van diverse subsidies, o.a. van het Prins Bernhardfonds, Leader en de Gemeente Texel. Al het ontvangen geld is gebruikt voor restauratie van dit instrument. Berichtgeving in de pers dat de Stichting Orgelfront haar schulden niet zou kunnen betalen is gelukkig onjuist! Wel kunnen we uiteraard bij dragen gebruiken voor het realise ren van onze laatste wensen, zoals het aanschaffen van een tongwerk, het aanbrengen van bladgoud op de labia van de frontpijpen en het aanschaffen van stapelbare stoelen. Over de eerste concerten die na de oplevering op het orgel gegeven zal nader worden bericht. Herman Bakker en Charles Janko van de Stichting Orgelfront, Den Hoorn. Vrij in visnet Vol vuur en vreugde is vernomen dat de vuurtoren voor velen toegankelijk wordt. Maar al in de eerste alinea van het artikel wordt de vreugde getemperd. Omwille van vermeende veiligheid moet een netje om de omloop. Trap op, trap op, trap op, uitziend naar uitzicht en de wind fns door de haren, na meer dan honderd treden aan de top. Hoog bij de vogels en dichtbij de zon, 's avonds sterren plukken, dromend dat dat kon. Staand in het maanlicht is de ont goocheling groot, als het zicht wordt ontnomen door een gesluierde waas, veroorzaakt door aangebracht fijn mazig gaas. Veiligheid boven alles kan ook al te dwaas. Volgens de eisen van de scheep vaartinspectie is een reling van één meter hoogte voldoende om op een slingerend zeeschip mensen bin nenboord te houden. Het is verwon derlijk dat op een vaste toren, die bij windkracht acht hoogstens een paar centimeter heen en weer gaat, een betonnen muur van een meter hoog niet voldoende zekerheid biedt dat mensen op de omloop blijven. Weer een voorbeeld van overtrok ken psychotisch veiligheidsbewust zijn ten koste van vrije leefbaarheid gestoeld op gezond verstand in een vertrouwensrelatie met de omrin gende natuur. Dan denk ik wel eens terug aan Harmanus Kikkert, die zeeën trotseerde voor onze wel vaart, die op een paard aan de ra meters heen en weer slingerde in de vrije ruimte. Wat zou hij hebben gedacht van zo'n veiligheidsmaatre gel om een netje over de vuurtoren te spannen? Of aan notaris Kikkert, zijn gebouw, dat we een nationaal monument noemen. Hoe zal dat staan? Gesuggereerd wordt dat het net vanaf 35 meter niet zichtbaar is. Dat moet van een bijzondere kwali teit wezen. We vrezen de Chinezen en de Koran, maar het is onze eigen angst van binnenuit, waarmee we onze vrijheid en ons welzijn verslui eren. Peter Lock, Oudeschild. Tatenhove gaat 'kantknippen' Aannemingsbedrijf Tatenhove uit Oudeschild gaat in opdracht van de gemeente de hinderlijk over de weg hangende beplanting machinaal wegknippen. Het bedrijf had voor deze klus bij de aanbesteding (waar voor twee bedrijven waren uitgeno digd) ingeschreven voor €34.370,- exclusief BTW en was daarmee de laagste. De tweede gegadigde, Loonbedrijf Dros, schreef in voor €52.500,-. HELP EEN PAPOEA NAAR SCHOOL! VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21 1796 BP De Koog Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 toch... Ik ken wel een miljoen lied jes, kan alles zingen. Maar ik ben geen liefhebber van klassieke muziek. Zelf heb ik nog een jaar of vier in een koortje gezongen, dat was een soort afscheidsbewe- ging van het Visserskoor. We wilden gewoon lekker zingen, ook in peri odes waarin het Visserskoor met kon optreden, bijvoorbeeld door de week. We noemden ons OER (Op Eigen Risico) en zongen op fees ten en partijen. Verder ben ik nog negen jaar dirigent geweest van de Waddenvogels. Daar ben ik vorig jaar mee gestopt. In september ga ik orgellessen nemen en dan wil ik ook nog een poging wagen op de gitaar. Een leven zonder muziek kan ik me met voorstellen'. Zijn vrouw Lia vult vanuit de achtergrond aan: 'André is muziek! Er móet gezongen of gefloten worden Op 96-jarige leeftijd is overleden onze lieve vader, opa en overgrootvader Jacob van Heerwaarden Wzn. weduwnaar van Magdalena Gieles Wij gedenken hem in grote dankbaarheid let van Heerwaarden Kees van Heerwaarden Thea van Lare-van Heerwaarden Frank van Lare Willibrord van Heerwaarden t Aad van Heerwaarden Thea van Heerwaarden-Schraag Agnes Snellen van Vollenhoven- van Heerwaarden Joan Snellen van Vollenhoven Klein- en achterkleinkinderen Den Burg, 6 augustus 2008 „Gollards" k. 235 Vader is op zijn kamer. Er is gelegenheid tot condoleren op zaterdag 9 augustus van 19.30 tot 20.30 uur in de carrou sel van de „Gollards", De Zes 12 te Den Burg. De uitvaartmis zal worden gehouden maandag 11 augustus om 14.00 uur in de R.K. kerk. Mo lenstraat 36 te Den Burg. Aansluitend zullen wij vader naar zijn laatste rustplaats begeleiden op de R.K. begraafplaats van Den Burg. Na afloop van de begrafenis komen wij samen in „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg, waar tevens gelegenheid is de familie te condoleren. Correspondentieadres: T. van Lare-van Heerwaarden, Bernhardlaan 96.1791 XH Den Burg. Graag bedanken wij de medewerkers van de "Thuiszorg" en de "Gollards". Zij hebben vader de afgelopen jaren uitstekend verzorgd. Familie Van Heerwaarden Op 96-jarige leeftijd is onze oudste broer, zwager en oom Jacob van Heerwaarden overleden. Hans van Heerwaarden Aat van Heerwaaarden Netty vanHeerwaarden-Koopman Door de rtloder-van Heerwaarden Neven en nichten Den Burg, 6 augustus 2008 Jannika Tromp Bram van Schijndel zijn vandaag getrouwd Ons adres: Gevers Deynootweg 1270 E 2586 HP Schevenmgen 18 juli 2008 Wij zijn In Gretna Green, Schotland Jos Huisman en Connie Bakker Lief en klein zoals hij moet zijn Zoon van An farm» Pe Ruyterstraat 1251792 AP 08-08-1923 08-08-2008 In 85 jaar 't goud al lang verdiend Ali, gefeliciteerd.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 3