mm Cjroen 'wartsjexeh in het hart ROC Nieuwbouw bij Schoolstraat? Oosterend discussieert over toekomst De Akker In De Kombuis betalen rokende klanten de boete GS open voor discussie betaalbaar vakantiehuis Vissers testen nieuwe sumwing LANGEVELD DINSDAG 12 AUGUSTUS 2008 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12298 v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Uitgave Verschijnt dinsdag en vrijdag Vakantie-huis; bos' HUIS NU EIGEN-HUIS' P.CXfcpÖTI Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Kop van Noord-Holland Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. geregeld via de provinciale struc tuurvisie waarover binnen de pro vincie nog moet worden gediscus sieerd. Die visie biedt de provincie, mede door de nieuwe Wet Ruim telijke Ordening, de mogelijkheid te sturen op ruimtelijk beleid. Een 'sociale mix' is al gebruikelijk bij de realisatie van nieuwbouwwijken. GS houdt meteen de nodige slagen om de arm. 'We moeten bekijken of invoering van een sociale mix ook mogelijk en wenselijk is, want dergelijke bepalingen grijpen diep in bij de bedrijfsvoering van verblijfsre- creatieterreinen.' Lees verder op pagina 7 van Dijk van De Toekomst, Sam- Sam en de Blauwe Piste. Volgens hem heeft één lid van de Horeca Evenementen De Koog gevraagd om hierover deze week een tus sentijdse vergadering te beleggen. Maar toen de verslaggever van deze krant zaterdag een kijkje nam in het betreffende Koger café werd er niet gerookt, stonden er geen asbakken op tafel en trokken klanten buiten aan hun sigaretjes. Lees verder op pagina 6 Werk Nederlanden van start gegaan Aannemersbedrijf Jo Vermaire Zn. BV uit Breezand heeft deze week in opdracht van Staatsbos beheer een begin gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor het natuurontwikkelingspro ject in De Nederlanden. Begonnen wordt met het klepelen (het versnipperen van de vegetatie) op het te plaggen terrein. Hierdoor krijgen de kraanmachinisten die in de loop van de komende week met het plagwerk beginnen zicht op hun werk. Ook wordt een begin gemaakt met de depots waar de af te graven grond in gestort wordt en met het tracé voor een alternatief wandel pad van het Mienterglop naar De Slufter Het pad door De Nederlan den wordt gedurende de werkzaam heden in verband met de veiligheid afgesloten. Het tijdelijke wandelpad volgt grotendeels het traject langs de westelijke rand van het toekom stige te begrazen gebied. Een nieuw gebouw buiten het dorp? Of renovatie van de bestaande school aan de Kotter- straat? Inwoners van Oosterend krijgen vrijdag tijdens een bijeen komst in dorpshuis De Bijenkorf de kans zich uit te spreken over de toekomst van De Akker. De bijeenkomst is het vervolg op die van 28 maart, toen in het kader van het project Task Force Ruim tewinst diverse plannen werden gepresenteerd om Oosterend 'vita ler' te maken. Aanvankelijk werd uitgegaan van een renovatie van De Akker, maar toen het schoolbestuur (van de Stichting Kopwerk) ter ore kwam dat er ideeën waren om hui zen te bouwen op het terrein achter de school, werd besloten de moge lijkheid van een nieuw gebouw op een andere locatie te onderzoe ken. Dat resulteerde in geheel nieuw plan, waarbij de school moet ver rijzen op een stuk land tussen het einde van de Schoolstraat en de Nesweg, vlakbij de voetbalvelden van SVO. Volgens de directie is nieuwbouw niet goedkoop, maar wél haalbaar. Bijkomend voordeel is dat op de huidige locatie ruimte ontstaat voor huizen en eventueel bedrijfsgebouwen. De school zelf heeft een voor keur voor nieuwbouw. Het huidige gebouw is verouderd en aan de klei ne kant, terwijl een nieuw pand naar eigen inzicht en alle eisen van de moderne tijd kan worden ingericht. Voordelen van de nieuwe locatie zijn volgens directeur Gea Koops de goede bereikbaarheid, parkeergele genheid en 'de groene omgeving', waarin de leerlingen veel ruimte hebben om te sporten en te spelen. 'Veel ouders waren blij verrast met onze plannen. Maar het is wel de bedoeling dat er draagvlak in het hele dorp bestaat', aldus Koops. Volgens Ankie de Klerk, voorzit ter van de dorpscommissie, zijn er naast enthousiaste reacties ook enkele bezwaren binnengekomen. 'Sommige Oosterenders vinden dat de school midden in het dorp hoort. Bovendien hebben we het idee dat nog niet iedereen zich heeft uitge sproken. De plannen leven enorm in het dorp en we willen iedereen kans geven zijn mening te geven.' Wél nieuwbouw en daarbij op dezelfde plek blijven, is geen seri euze optie, volgens Koops. 'Dat lukt financieel niet. Bovendien is dat niet handig omdat je gedurende de bouw de school ergens anders zou moeten onderbrengen. Mocht er te weinig draagvlak zijn, dan grijpen we terug op ons oude plan voor renovatie.' De plannen voor de school staan centraal in de vergadering die vrij dag in De Bijenkorf wordt gehou den. Maar ook andere facetten van het dorpsontwikkelingsplan komen ter sprake, evenals het vervolg traject. De bijeenkomst is bedoeld voor alle belangstellenden en begint om 20.00 uur. Mysterie rond 'de Keet'; kippenhok als Peter Smedeman, vaste klant van De Kombuis en fervent roker, betaalt graag n n de boete die uitbater Ingrid Hennink riskeert. 'Roken hoort in een bruin café. Dat moet gewoon kunnen', zegt Ingrid Hennink van café De Kombuis. Rookverbod of niet, haar (vaste) klanten mogen er 's avonds (niet overdag) gewoon hun sigaretje opsteken. Daarmee riskeert de gastvrouw een bekeuring, maar haar rokende klan ten zijn solidair en stoppen graag een vrijwillige bijdrage in de boete- pot. En hoe denken collega-onder nemers erover, die wellicht rokende klanten zien vertrekken? Peter Smedeman neemt nog een flinke haal aan zijn sjekkie en blaast de rook demonstratief het café in. Als kapitein van het passagiers schip Angela Esmee meert hij met zijn bemanning en gemiddeld 65 passagiers 23 keer per jaar af op Texel. Elke maandagavond schuift hij aan de bar van Ingrid Hennink, drinkt zijn biertje en rookt zijn sjek kie. 'We doen ook Medemblik, Enk huizen, Volendam en Amsterdam aan. Maar dit is het enige café waar ik nog mag roken.' Dan haalt hij een biljet uit zijn achterzak en stopt het in de Collecte Rookpot. De andere bemanningsleden volgen zijn voor beeld. Want de kans op een bekeuring (de eerste keer €300,-, daarna loopt het bedrag op en als uiterste straf wordt de vergunning ingetrokken) is een stuk gegroeid nadat De Kom buis afgelopen zaterdag controle kreeg van de 'Voedsel en Waren wet'. 'Ze hebben me een waar schuwing gegeven. Maar die kan ik aanvechten, net zoals de eerste boete. Die heb ik nog niet, maar zolang de procedure loopt kunnen ze me in ieder geval geen tweede boete geven. Zo kan ik het nog een aardig tijdje rekken.' De cafébaas vindt het rookverbod dat de regering op 1 juli heeft uit gevaardigd onrechtvaardig. 'Ik heb geen plek om een rookvrije ruimte te maken, grote zaken wel. Dat is oneerlijk. Daarom mag in Duitsland, België en Spanje in kleine cafés ook worden gerookt. Alleen verschillen de de afmetingen per land. We zijn toch één Europa, waarom dan met meerdere maten meten?' Ze is met de enige die er zo tegenaan kijkt. 'Ik ben lid van de stichting Red de kleine Horeca, die een proces tegen de staat heeft aangespannen. Ik ben solidair en heb €250,- voor de advocaatkosten betaald. De rechter heeft ons in het ongelijk gesteld, maar er loopt nog een bodemproce dure.' De vraag is of haar collega's in Oudeschild het niet als oneerlijke concurrentie beschouwen. Hennink: 'Welnee, ze komen hier juist een sigaretje roken, wat ze in hun eigen zaak niet kunnen.' In De Koog, waar klanten in één café mochten blijven roken en de andere zaken zich zover bekend wél aan de regels hielden, wordt daar anders tegenaan gekeken. 'Het is oneerlijke concurrentie en dat geeft een hoop spanningen', zegt Paul Tesselhuus 'Echt kicken', zei Sander Jacobs uit Oisterwijk over een dolle rit in een kart die was gesponsord door Kar- ting De Koog. Sander, die als gevolg van een spierziekte in een rolstoel zit, was één van de acht lichamelijk gehandicapten die met volle teugen van een geheel verzorgde week in het Tesselhuus genoten. Pagina 5 Verjonging 'Hoe kun je de triatlonsport op Texel weer laten leven bij de jeugd?' Een hartenkreet van kersvers Texels kampioen triatlon Rob Teisman (51). Hij is trots op zijn prestatie, maar is - wijzend op zijn grijze haardos en gevorderde leeftijd - de eerste om deze te relativeren. Wat hem betreft neemt de jongere garde het stokje gauw over. Pagina 6 Naar de Spelen Een Texelaar naar de Olympische Spelen, zelfs twee. Onze voormalig- eilandgenoten Michiel Dekker en Jasper Boks zijn niet naar Peking afgereisd om gouden medailles te veroveren, maar om verslag te doen. De één voor NRC Handelsblad/nrc. next, de ander voor Sportweek. Pagina 7 Kitesurfer strandt op Razende Bol De reddingboot Francine Kroe- sen uit Oudeschild heeft zondag avond geholpen een kitesurfer in veiligheid te brengen. Die was gestrand op de Razende Bol, nadat hij zijn kite was kwijtge raakt. Met behulp van de Francine Kroesen werd de man, uit Den Hel der, overgezet op de reddingboot Christien (uit Den Helder) die de man aan land bracht. De beman ning van de Francine zocht nog een tijd naar het zeil van de onfortuin lijke kitesurfer, maar dat was niet meer te vinden. De kitesurfer was samen met twee windsurfers en een andere kitesurfer aan het sporten. De andere drie wisten op eigen kracht aan de wal te komen. TEXELSE'SÏCOURANT (jnta TtarL-Jtnlt la ka ban. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland staan niet onwelwillend tegenover een discussie over het in stand houden van betaalbare recreatiewoningen. Dat valt op te maken uit antwoorden van GS op Statenvragen van de PvdA. De Statenfractie maakt zich zorgen over het verdwijnen van betaalbare recreatiehuizen wanneer bijvoor beeld stacaravans en houten huizen op recreatieterreinen moeten wijken voor duurdere chalets. Volgens de sociaaldemocraten wordt het daar door voor mensen met een kleine portemonnee lastig om 'betaalbaar te genieten van recreatiemoge lijkheden op mooie plekken in de natuur.' GS laat weten dat de provincie geen beleid heeft om de vervanging van goedkope vakantiehuizen door duurdere chalets een halt toe te roepen. Het provinciebestuur vindt wel dat recreanten die daardoor hun heil elders moeten zoeken betere bescherming verdienen. Geopperd wordt daarom eens verder na te denken over de invoering van een 'sociale mix' in vakantiewoningen bij de ontwikkeling van nieuwe recreatieterreinen. Op die manier zouden recreatie ondernemers volgens GS kunnen worden verplicht een bepaald per centage betaalbare vakantiewonin gen te realiseren of in stand te houden. Dat zou kunnen worden was ook te zien aan de verf die niet beschadigd raakte. De opvarenden van de TX 36, waar mee wordt proefgevaren, kampten alleen met een niet-functionerende camera, waardoor ze niet onder water konden meekijken. Onder de opvarenden is ingenieur Harmen Klein Woolthuis uit Baarn die de sumwing voor de Texelaars ont wierp. Er wordt getest nabij Bergen op twaalf mijl uit de kust. Volgens Van der Vis wordt er bewust op onge lijke grond gewerkt. 'Want daar ging het de vorige keer mis.' Bedoeling is dat deze week nog traditioneel met wekkerketting wordt gevist, maar dat vanaf volgende week vissen met pulsdraden wordt gesimuleerd. Daarvoor worden de zware kettin gen vervangen door touwen. De combinatie van pulsvisserij, waarbij vis door elektriciteit wordt opgeschrikt, en de sumwing moet uiteindelijk grote brandstofbespa ringen opleveren. Met de sumwing alleen kan zo'n twintig procent wor den bespaard, maar in combinatie met pulsvisserij moet de besparing kunnen oplopen tot boven de 50 procent. Bij de CIV wordt deze dagen gewerkt aan een speciaal net dat, als alles goed gaat. volgende week achter de sumwing komt te hangen. 'Over een paar weken willen we met zowel de TX36 als de TX38 gaan vissen om de verschillen in brandstofverbruik te meten', aldus Van der Vis. De vissers gooien er momenteel de vaart in. omdat het in de zomer beter testen is dan in de winter. vakantiekrant Het nieuwe prototype van de sumwing trok zaterdag nog veel bekijks tijdens het Havenvistijn in Oudeschild. Texelse kottervissers zijn gisteren met een nieuw prototype van de sumwing de zee op gegaan. Het is voor het eerst sinds maanden dat er weer proefvaarten met de vinding worden gehouden. Initiatiefnemers Jaap van der Vis, Jack Betsema en Albert Schagen hebben het nieuw exemplaar laten maken met behulp van een subsidie voor innovaties in de visserij die het ministerie van LNV vorige maand toezegde. De nieuwe sumwing, gemaakt bij las- en machinebedrijf Bal in Hete- ren, is een verbetering ten opzichte van de eerste versie. Die zweefde met evenwichtig boven de bodem, omdat de vleugels door een con structiefout krom trokken. Die sum wing lag na vijf weken testen maan denlang geknakt en ongebruikt op de kade. 'Het nieuwe exemplaar is water dicht, zodat er niks meer in kan komen', aldus Jaap van der Vis. 'Hij is ook lichter dan de vorige. Deze weegt boven water 3 ton en onder water heeft hij een gewicht van 1500 kilo.' De eerste bevindingen waren gisteren hoopvol. Een hoek meter wees uit dat het nieuwe pro totype vrijwel evenwichtig over de bodem zweefde Dat hij niks raakte, Oplage: 450.000 Ook adverteren in dit superactuele fullcolorblad? Tel. 0222 - 36 26 00 info@lenr.nl Spinbaan 6, Den Burg U kunt uw advertentie voor de editie van vrijdag 22 augustus nog opgeven tot vrijdag 15 aug. a.s.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1