I Veel animo Skilder Kadefeest Expositie De Vries in Balcken Gasten Tesselhuus genieten met volle teugen TEXELSE J coURANT Geslaagd voor zwemdiploma O mannen moesten bij het ankertillen een anker van 15 kilo zo lang mogelijk voor zich houden De vrouwen kregen een anker van 12 kilo. DINSDAG 12 AUGUSTUS 2008 Orgelmuziek op haven Oudeschild Voor de tweede maal dit seizoen werden vrijdag bij zwembad Molenkoog examens afgenomen voor het A-, B- en C-diploma. Gadegeslagen door ouders, groot ouders, familieleden en andere belangstellenden werkten de kin deren hun verplichte examenstof af. In de week voorafgaande aan het officiële examen legden de kandi daten al een proefexamen af, om de puntjes op de i te zetten. Mede hierdoor kregen ook ditmaal alle kin deren hun diploma uit handen van examinatoren Ria Keyser en Anita van Eg mond De examenstof is overigens de afge lopen jaren flink aangescherpt. Kon vroeger worden volstaan met het A- diploma, tegenwoordig stelt het NRZ (Nationaal Platform Zwembaden) dat een zwemmer eigenlijk pas na het behalen van het C-diploma volledig 'zwemveilig' is. In 1946 bestond het examen voor het 'diploma 1(verge lijkbaar met het A-diploma van nu) uit slechts twee onderdelen, te water gaan en 125 meter zwemmen (75 meter schoolslag/50 meter rugslag), gevolgd door een minuut watertrap pen. Tegenwoordig moeten kinderen al bij het A-diploma een groot aantal Het Skilder Kadefeest heeft de nodige belangstelling getrokken. Naar schatting een paar duizend mensen bezochten het evenement op de haven van Oudeschild. Met name tijdens het Havenvistijn op zaterdag was het druk. Kottervis- sers deelden gratis gebakken vis uit die gretig aftrek vond. Aan het eind van de middag waren slechts vier kisten over die voor het goede doel werden geveild. Veel belangstelling was er ook voor de sumwing van Jaap van der Vis, Jack Betsema en Albert Schagen. Het nieuw prototype van de draag- vleugel lag uitgestald en de vissers toonden een video om te laten zien wat ze op zee met de sumwing doen. 'Ik was schor van het praten', liet Van der Vis na afloop weten. 'Er waren veel mensen die wilden zien wat het inhoudt.' Publiek kon onder meer een vergelijking zien tussen de sumwing en de traditionele manier Koffie drinken bij de SWOT De Stichting Welzijn Ouderen Texel verzorgt vanaf dinsdag 19 augustus weer wekelijks een koffie-inloop- ochtend in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Ouderen zijn vanaf 10.00 uur welkom om kof fie te drinken, een spelletje te doen of gewoon gezellig bij te praten. Uitgangspunt is dat zij elkaar kun nen ontmoeten. Of het foto's waren die in het buitenland waren genomen. Die vraag werd de afgelopen tijd meerdere malen gesteld in het hoofdkantoor van Canon Neder land waar een paar foto's van fotograaf Pieter de Vries uit Den Burg werden geëxposeerd. Het antwoord was nee. De foto's waren gewoon in Nederland gemaakt, door De Vries, vanuit een vliegtuig boven de Waddenzee. Tot half september worden de betref fende foto's tentoongesteld in de Twaalf Balcken in Den Burg. De foto's tonen onder meer het gril lige patroon van de Boschplaat op Terschelling ('net de oerdelta van Nederland als je dat uit de verte ziet') en een overzicht van Rottum- meroog. Pronkstuk is een uitvergrootte foto van een zeilschip bij Ameland. Het kielzog achter het schip loopt pre cies gelijk aan een stuk ondiepte. 'Dat zijn foto's die je maar één keer maakt', aldus De Vries. 'Je moet net dat ene moment hebben, want je vliegt er wel met zo'n 120 kilometer per uur voorbij.' De Vries maakte de foto's voor zijn onderneming Special Air Photo Services (SAPS) waar hij vorig jaar mee begonnen is. Met Piet Standaart vloog hij over het Waddengebied om de beelden te schieten. De foto's die in de Balcken hangen, keren terug in een Wadkalender voor 2009 waar De Vries momenteel de laatste hand aan legt. Daarop staan ook fraaie luchtfoto's van ver laten zandplaten, kwelders en de Vliehors Express die over een onder water staande Vliehors rijdt. 'Die foto is tegen de zon in gemaakt, zodat je goed de schittering op het water ziet. Je maakt, ook al zit je in een vliegtuig, een sprongetje in de lucht als zoiets gelukt is.' De lucht foto's zijn ook te bekijken op www. saps.nl. Diversen zijn van tekst en informatie voorzien. De Vries heeft eveneens de 'ramen' langs de tafeltjes in de Balcken van nieuwe foto's (met bijbehorende teksten) voorzien. Te zien zijn onder meer afbeeldingen van de voor malige smederij van Lou Witte in De Waal, de voormalige boerderij Dijkzigt bij Otterstaat, de Moksloot en een schuur nabij het Licht van Troost. De foto's achter de 'ramen' (een tegemoetkoming aan gasten die graag bij het raam willen zit ten) zijn vernieuwd omdat Co Ver- muë recent vijfentwintig jaar aan de Balcken was verbonden. n Pieter de Vries Fietser gewond bij aanrijding Een 40-jange fietser uit De Koog raakte vrijdagmiddag rond 15.00 uur gewond bij een aanrijding met een 34-jarige automobilist uit Moor drecht. Dit gebeurde op het kruis punt Pontweg-Gasthuisstraat ter hoogte van Den Burg. De fietser kwam uit de richting van De Koog en wilde oversteken, Daarbij gaf hij geen doorgang aan de achterop komende auto met aanhanger. Hij werd geraakt, maakte een val en liep verwondingen op. Ambulance personeel zorgde voor behandeling ter plekke en bracht hem naar een artS. MXttrtO.G'tfeMbMTM) Toertocht DOK DOK TOER, de toerafdeling van wielervereniging HRTC DOK uit Den Helder, verzorgt zondag 17 augustus een groepsfietstocht op Texel. Deelname staat open voor iedereen. De tocht is 90 kilometer langdeelne mers arriveren met de boot van 8.30 uur op het eiland. Halverwege wordt een koffiepauze gehouden. De route wordt gereden in groepsverband onder begeleiding van voorrijders. Zij hebben vooraf de route verkend en geven het tempo aan. Voor meer informatie: Sieb Visser (tel. 0223- 624901 of 06-20818809) of www. hrtcdok.nl. 'Echt kicken', zei Sander Jacobs uit Oisterwijk over een dolle rit in een kart die was gesponsord door Karting De Koog. Sander, die als gevolg van een spierziekte in een rolstoel zit, was één van de acht lichamelijk gehandicap ten die met volle teugen van een geheel verzorgde week in het Tesselhuus genoten. Het uitje was mogelijk dankzij de opbrengst van de benefietavond met Kees en Kasper van Koot- en en Hans en Candy Duifer, die in december op initiatief van de Ezelvereniging werd gehouden. De week werd doorgebracht met het maken van een rondvaart, een rond vlucht boven Texel, een uitje naar de disco, zwemmen en ander vertier. Hoogtepunt was voor Sander een ritje in de kartingbaan in De Koog. 'We hebben er een wedstrijdje van gemaakt.' Een tochtje met de TX10 viel ook in de smaak. Hilariteit ont stond toen een van de begeleiders de volle laag kreeg van een over vliegende meeuw. Vroeg naar bed was bepaald niet het credo in het Tesselhuus, waar ook een barbecue werd gehouden. Op de vraag of een uitje naar disco De Toekomst nog een leuke scharrel heeft opge leverd, lacht Sander geheimzinnig. 'Niet het achterste van je tong laten zien', adviseert een begeleider. Ook over een spelletje poker is hij niet al te spraakzaam 'Ik heb gewonnen, maar zeg met hoevee.' Vrijdagmid dag kregen de gasten en hun vrij willige begeleiders pannenkoeken voorgeschoteld in eetcafé Sjans in De Koog. Marissa Nanninga uit Utrecht was een van de begeleiders die vorige week in actie kwamen. van boomkorvissen. Vertegenwoordigers van de Stich ting Vrienden van de Mossel praat ten zich eveneens schor om de mosselvisserij onder de aandacht te brengen. Aanleiding was het ver bod voor de Zeeuwse mosselsector om dit jaar mosselzaad te vissen in de Waddenzee. De vertegenwoor digers, die uit Tholen kwamen, hiel den uitgebreide betogen over de aard van de mosselvisserij en had den weinig goede woorden voor de 'groene maffia'. De Raad van State heeft de mosselzaadvisserij stilge legd, omdat het ministerie van LNV eerst voldoende moet aantonen dat mosselzaadvisserij geen schadelijke effecten heeft. De Texelse garnalenvissers hadden voor de gelegenheid gezamenlijk een kraam ingericht waar geproefd kon worden wat allemaal met een garnaal mogelijk is. Bezoekers kon den eveneens scheepjes in een fles bekijken en er was een optreden van het Oudeschilder Visserskoor. Een dag eerder was al een Texelse Productenmarkt tussen het Pakhuus en de Kombuis. De meeste produ centen deden goede zaken. Ruud en Christie Boom hadden 's avonds 170 deelnemers aan een gezamen lijke maaltijd met groentesoep en een vis- en runderstoofpot. Het optreden van Kink dreigde zaterdagavond door de regen even in het water te vallen, maar door extra tentdoeken neer te zetten, kon de organisatie het programma toch door laten gaan. Vrijdagavond 'Leuk en gezellig en een goede sfeer, al was het tillen soms zwaar.' Begeleider Remco Romijn uit de Zaanstreek was er voor de elfde keer bij. 'Het is leuk om de gasten dingen te laten doen waarvan ze tevoren niet dachten dat ze die konden. In Calluna dacht Barry dat hij niet kon zwemmen. Maar na een beetje op hem in praten probeerde hij het toch en het lukte. Prachtig toch. De stichting Tesselhuus heeft het allemaal goed georganiseerd. We hebben altijd een pot geld te besteden, er is genoeg eten en drinken en er zit steevast een rond vlucht in het programma. Maar het kan ook best zwaar zijn. Zowel fysiek als mentaal. Want met acht mensen moet je goed opletten wat ze allemaal uitvoeren. Maar de boog staat niet altijd gespannen. We zit ten elkaar ook wel eens te stangen. En als iemand eens niet doet wat ik wil, dan krijgt hij een straal water over zich heen.' Sander glimlacht. 'Ik schiet met mijn yvaterpistool net zo hard terug.' De Stichting Tesselhuus verzorgt dankzij giften en de inspanning van meer dan honderd vrijwilligers elk jaar tien geheel verzorgde vakantie weken voor jongeren die als gevolg van aan spierziekte in een rolstoel zijn beland. Het eten van gratis pannenkoeken in eetcafé Sjans in De Koog was één van activiteiten die gasten van het Tesselhuus vonge week ondernamen. Tijdens het Skilder Kadefeest was vrijdagmiddag voor het eerste sinds het overlijden van Peter Kaan weer orgelmuziek te horen op de haven van Oudeschild. Rinus Kuiper uit Oosterend draaide zijn orgel voor de gelegenheid en als hommage aan Kaan ten bate van de KNRM. Op het orgel stonden twee foto's van de overleden orgelman. Nico Drenth en Douwe Medema haalden met hun mansbakjes €72,23 op. Bus rijdt na Texel Culinair Bezoekers van Texel Culinair kun nen na afloop de auto laten staan. De organisatie heeft met Texel- Tours afgesproken een bus te laten rijden. Een groep bezoekers neemt het ervan tijdens een optreden van Oudeschilder Visserskoor. trad Wad zou't op Volgens Christie Boom, één van de organisatoren, verliep het gehele evenement zon der wanklanken. 'Dat is een compli ment voor het dorp De avonden werden voornamelijk door Texelaars bezocht, overdag waren er veel toeristen Her en der stonden inzamelpunten voor giften voor de KNRM en Rinus Kuiper speelde met zijn orgel voor de red dingmaatschappij. Hij deed dat in vaardigheden laten zien, waaronder gekleed zwemmen, met een kop- sprong te water gaan (duiken), het soms gevreesde 'onder water door het gat' zwemmen en kunnen drijven op borst en rug. Daarnaast moeten zij over een afstand van 8 meter een beginners-borst- en rugcrawl uitvoeren. De geslaagden zijn: A-diploma - de lijn van Peter Kaan die eerder dit jaar overleed. Ankertillen Dennis Bakker en Annie Brouwer wonnen de wedstrijd ankertillen die zaterdag werd gehouden. Bakker hield 1 minuut en 19 seconden lang een 15 kilo zwaar anker voor zich uit. Dat was één seconde langer dan Frank Stolk die tweede werd. Sij- brand van der Vis werd derde met 1 Drazic Winder, Menno Evers, Bariya Boskma, Bart Ossebaar. Daniël Nieboer, Falco Veenstra, Gwendo lyn Westmaas, Immetje Kamp, Indy Esselman, Indy van Heerwaarden, Jochem van der Hoek, Luc de Wolf. Maaike van der Putten. Marllon Cor- reia dos Santos, Mascha Streek. Meianie Smit, Nienke Kikkert, Rieks Oosterhuis, Rosa Drost, Sam van der Vis, Sayonara Dias da Silva, Sem Siersma. B-diploma - Jesse Schuiling, Anne-Fleur Bus, Babette (Foto's Wannes FeyfTexeUmages minuut en 17,5 seconden. Annie Brouwer wist 24 seconden lang een anker van 12 kilo met gestrekte armen omhoog te houden. Zij versloeg daarmee Ingnd Hennink, de andere vrouwelijke deelnemer. De winnaars kregen een T-shirt met daarop de. ver melding dat zij 'kampioen ankertillen 2008' zijn. In totaal deden 29 mensen mee. Catharina Witte hield de tijd bij en Bonne Klein Woolthuis praatte het evenement aan elkaar. de Vries. Blanca van Duijn, Daniel Wassenaar, Dave Wijsman, Dianne Maat, Fleur Zegel, Ivo Zoetelief, Joost Moens, Jop van Etten, Jos Betsema, Kevin Groot, Mees Bezoet de Bie. Nikky Douma, Romy de Vries, Roos Kikkert. Rowan Veen stra, Sieb van der Vis, Suzan Pij per, Tessa Maat, Wesley Heerschap. C-diploma - Adriaan Boon, Asha Zijm, Demi Bouland, Dounia Zaame, Kelsey Coot, Mike Buysman, Myron Coot. Die vertrekt vrijdagavond 13 en zaterdagavond 14 september rond 23.15 uur vanaf de Nikadel 'We hopen op deze manier te voorko men dat mensen met een borrel op achter het stuur kruipen', aldus woordvoerder Louise van der Sluis van Texel Culinair. Vorig jaar reed TexelTours ook al een avondje na afloop, maar daar was toen nog niet veel bekendheid aan gegeven. De organisatie heeft speciaal voor de vijfde editie eigen wijnglazen laten maken. Bezoekers betalen daar één Kogertje voor, waarna ze het glas mee naar huis mogen nemen. Voor gaande jaren werkte elke deelne mer met eigen glaswerk, maar zag met iedereen aan het eind van de avond zijn eigen glazen nog terug. De speciale Culinairglazen moeten eveneens een extra tintje aan de proeverij geven. Op het Dorpsplein komt een spoelservice waar vuile glazen voor schone kunnen worden gewisseld. De flessen van de Texel Culinair-wijn die bij alle stands wordt geschon ken. worden voorzien van speciale etiketten met daarop een tekening van het Koger kerkje, gemaakt door Arend Nijkamp. Tijdens Texel Culi nair, van 12 tot en met 14 septem ber, serveren dertig restaurants, eet cafés en ambachtelijke bedrijven die drie dagen lang in de Dorpsstraat gerechten met Texelse producten.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5