Brand verwoest boerderij Bargen Cjroen ^warts jexels in het harL, In Koger cafés weer asbakken op de bar Nieuw 'hart' alsnog financieel haalbaar 'Tabakswet is een lachtertje' Texelse visserij zwaarder getroffen dan gemiddeld Kunstenaar beschuldigt beeldentuin van fraude College start procedure voor parallelwegen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12299 VRIJDAG 15 AUGUSTUS 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den E In de meeste cafés in De Koog staan de asbakken weer op de bar. Tot deze provocatie is besloten tijdens een buitenge wone vergadering die de leden van Horeca en Evenementen De Koog woensdag hielden. Uit pro test tegen het rookbeleid mag per direct weer worden gerookt in de cafés. De meerderheid van de leden vindt de tabakswet 'een lachertje'. 'Er moeten strengere sancties komen.' Dinsdag stond in de Texelse Cou rant dat De Kombuis in Oudeschild en tenminste één ander horeca bedrijf op het eiland zich niet aan de nieuwe wet houden. Ze zet ten een spaarpot op de bar om boetes te betalen en rokers betalen grif om hun gewoonte te mogen blijven uitoefenen. 'De café houders die roken toestaan, krij gen eerst een waarschuwing en daarna een boete van €300,-, die kan worden aangevochten', zeg gen de Koger ondernemers in een persbericht. 'Zolang die procedure loopt, mag de Voedsel en Waren autoriteit (VWA) geen nieuwe boete opleggen. Het Nederlandse rechts- kop trekken dat ze niet gelijk 1 juli het rookverbod hebben genegeerd hebben. 'Het seizoen is immers bijna voorbij en de schade is al geleden.' Paul van Dijk van onder meer De Toekomst: 'Of je staat het toe, óf niet. Dit is halfwas. Er moe ten veel strengere sancties komen. Want het liefst zou ik vandaag mijn tent weer rookvrij maken.' €2.400,- boete Maar volgens de VWA heeft een eventuele rechtszaak over zo'n boete geen opschortende werking en lopen horeca-ondernemers die het roken toestaan toch de kans op meerdere bekeuringen. Wel is het zo dat zolang de rechter geen uit spraak heeft gedaan, de VWA bij de ondernemer in kwestie geen boetes mag opleggen die hoger zijn dan die in het geding is. 'Maar we kun nen wel elke dag diezelfde boete opleggen', zegt persvoorlichter Bob Kiel. De VWA heeft landelijk tot dus ver 127 bekeuringen uitgedeeld. Bij die bedrijven volgt binnen enkele weken een herinspectie. De eerste bekeuring is €300,-, als bij de vol gende controle weer een overtre- De vlammen slaan uit het rieten dak. Binnen e is niet veel meer over van de stolp en stonden het vierkant nog overeind. an Hattum/Beeldbank Texel) systeem kennende ben je dan mini- ding wordt geconstateerd, verdub- maal één jaar verder. Ook heeft de boete geen consequenties voor de exploitatie, omdat het rookbeleid onder de tabakswet valt. De rokers lachen de brave caféhouders uit en lopen lachend naar de 'concur rent', waar ze wel mogen paffen.' Dit 'onrecht' deed de Koger horeca besluiten d,e asbakken tijdelijk terug te zetten. Sommigen kunnen naar eigen zeggen de haren wel uit hun belt de boete, tot een maximum van €2.400,-. Kiel: 'We gaan er niet van uit dat we vergunningen intrekken, maar die boete van €2.400,- kun nen we wel elke week opleggen of zelfs vaker. We gaan er vanuit dat ondernemers dan eieren voor hun geld kiezen.' Overigens mag in het Proeflokaal in De Koog niet worden gerookt, maar de uitbater verklaart zich wel solidair met de actie. De werkgelegenheid in de vis serij is op Texel harder gedaald dan in andere havenplaatsen. Het aantal arbeidsplaatsen op de Nederlandse kottervloot nam tus sen 1995 en 2006 af met 28 pro cent: van 2000 naar 1400. Bijna de gehele afname deed zich voor in zes gemeenten, waarbij Urk, Goedereede, Den Helder en Texel het zwaarst werden getroffen. Dat is één van de uitkomsten van een onderzoek dat het Landbouw Economisch Instituut (LEI) van de universiteit van Wagemngen samen met Framian en Symbeyond Research Group heeft uitgevoerd naar de maatschappelijke gevolgen van de achteruitgang in de visserij op gemeentelijk niveau. Dat onder zoek vond plaats in opdracht van het ministerie van LNV. De resul- Russenoorlog Wat bezielde de Georgiërs? Had den ze de Russische beer niet in de gaten, aan de andere kant van de bergen, grommend op zoek naar een aanleiding om te slaan? Die beer kenden ze toch al te goed? Waren ze verblind door nationalis tisch sentiment? Hebben ze hun knopen niet geteld toen bleek dat hun westerse vrienden het toch niet zo'n goed idee vonden om Georgië op te nemen in de NAVO? Waar mij deze tragedie aan doet denken is de 'Russenoorlog' op Texel. Achteraf gezien is het wel een heel beladen naam. In april 1945 gaven de Georgiërs hier blijk van grote moed en strijdlust, maar ook van roekeloosheid. Ook toen schatten ze de situatie volkomen verkeerd in, tot grote schade van henzelf en anderen. Van deze plaats roep ik de strij dende partijen op tot vrede, en wens hen de moed toe om in de verwrongen spiegel te kijken die vi|and heet. taten werden gisteren bekendge maakt. In 1995 werkten op Texel nog 168 mensen aan boord van een kotter, twee jaar geleden was dat aantal gezakt naar 100. Het aantal sche pen liep in die periode terug van 29 tot 19. Tussen 1995 en 2008 werden zes kotters gesaneerd. De onderzoekers concluderen dat de visserij 'in zwaar weer' verkeert. Maar ondanks de moeilijke econo mische situatie, veroorzaakt door de hoge olieprijs en de afname van belangrijke visbestanden, houdt tweederde van de kottereigenaren vertrouwen in de toekomst. 'Vissers hechten sterk aan hun beroep en aan de voortzetting van het familie bedrijf en zetten zich in om slechte perioden te overbruggen. De bereid heid om te investeren is nog steeds groot.' Opmerkelijk daarbij is volgens het LEI dat de sector vooral wil investe ren in andere vangsttechnieken dan de traditionele boomkor. Lees verder op pagina 5 Een grote uitslaande brand heeft vannacht een stolpboerderij aan Bargen bij De Waal verwoest. Zowel de stolp als het voorhuis ging in vlammen verloren. De brand werd tegen twaalven ont dekt. De vlammen sloegen eerst uit een hoek van de stolp, maar al snel stond het gehele rieten dak in lich telaaie en was er voor de brandweer ook geen redden meer aan. Die deed nog verwoede pogingen het voorhuis, eveneens met riet bedekt, te behouden, maar de brand sloeg van binnenuit over Een garagebox bleef behouden. De bewoner, die al geruime tijd bezig was met restauratie, was aan de overkant, waardoor de boerderij verlaten was. Even was er onzeker heid over hem, maar in de loop van de nacht kreeg de brandweer de bevestiging dat hij inderdaad elders vertoefde. De alarmcentrale in Alk maar had uit voorzorg een ambu lance gestuurd, maar die hoefde niet in actie te komen. De brand werd ontdekt door Cees Aris Trap en Brendan de Graaf toen zij op weg naar Oosterend waren. Zij alarmeerden de brandweer en wekten de buurvrouw omdat er van haar vijf paarden in het weiland naast de brandende boerderij ston den. De dieren werden in veiligheid gebracht. De Graaf, oud-brandweer man, en Trap sloegen ook ruiten van de stolp in, omdat op het moment van ontdekking nog de mogelijkheid bestond dat de bewoner binnen aanwezig was. De brandweer bestreed het vuur met drie tankautospuiten en de lad derwagen. Voor de aanvoer van het water werd groot watertransport vanaf het oude stoomgemaal aan de Zaandammerdijk gelegd. Er werd volgens procedure een brandweer team uit Den Helder overgevaren om tijdelijk de kazerne in Den Burg te bemannen. De brandweer was tot diep in de nacht bezig met nablus sen. De technische recherche is vandaag begonnen met onderzoek naar de oorzaak van de brand. Bliksembezoek minister Plasterk Minister Ronald Plasterk van Onderwijs, Cultuur en Weten schap komt maandag voor een kort werkbezoek naar Texel. Dat gebeurt op initiatief van gedepu teerde Sascha Baggerman van de provincie Noord-Holland en wet houder Peter Bakker van Texel. De bedoeling is de minister te infor meren over de rijke cultuurhistorie van Texel. In het Maritiem en Jut- tersmuseum zal hij tussen 15.15 en 16.15 uur het nodige te zien en te horen knjgen over onder meer de onderwaterarcheologie, de VOC- waddenschatten en de voorgeno men nieuwbouw van het museum. De toelichtingen worden gegeven door directeur Esther Banki en Peter Stassen van het RACM. Aansluitend is er een informeel gesprek met Texelse duikers. Na afloop wandelt de bewindsman over de haven naar het onderzoeksschip Navicula van het NIOZ. Het gemeentebestuur hoopt dat het bezoek zal helpen bij het loskrijgen van gelden uit het Waddenfonds voor de financiering van de nieuw bouw. Stan Boon, eigenaar van de beel dentuin aan het Oude Dijkje, heeft zich schuldig gemaakt aan ver duistering. Dat beweert Johannes Sampers uit Nijmegen, die dins dag naar de politie stapte en aan gifte deed. De kunstenaar annex kunsthandelaar claimt €1480,- tegoed te hebben van Boon, die zelf echter beweert dat hem geen blaam treft. Sampers exposeerde sinds 2005 een groot aantal beelden in de Koger beeldentuin. Volgens hem zelf waren het er zo'n zestig, die hij in samenwerking met kunste- De nieuwbouw die na de sloop van het raadhuis zal verrijzen op de Groeneplaats en aan de Burgwal zal meer opbrengen dan kosten. Aanvankelijk was het tegenover gestelde het geval, maar na een haalbaarheidsonderzoek is beslo ten het beoogde winkel-, horeca- en woningcomplex van een extra bouwlaag te voorzien, waardoor het aantal appartementen wordt opgevoerd van 17 naar 29. Voor het financiële plaatje is ook van belang dat alsnog een parkeerkelder voor ongeveer 30 auto's onder het com plex mogelijk is en dat er aan de Burgwal zeven in plaats van vijf woningen komen. Dat de ontwikkeling van het nieuwe hart van Den Burg kostenneutraal Woelmuis moest verlopen, was een harde voor waarde van de gemeenteraad. Het haalbaarheidsonderzoek gaf echter aan dat op een verlies van €314.000,- moet worden gerekend. Door de genoemde planwijziging is dat nu omgeslagen in een voordeel van €1,8 miljoen. Door de extra bouw laag wordt het complex ongeveer even hoog als het huidige raadhuis. Op de begane grond komen winkels en horecavoorzieningen, waarbij wat de aantallen betreft rekening wordt gehouden met de uitkomsten van het op handen zijnde distributieplano- logisch onderzoek. Hogerop komen de 29 appartementen, waaronder drie penthouses. Volgens het college heeft marktonderzoek uitgewezen dat de 26 appartementen verkocht kunnen worden voor €310.000.- per stuk. Van elk van de drie meer luxe penthouses wordt een opbrengst van €370.000,- verwacht. De opbrengst van elk van de huizen aan de Burgwal is geraamd op €240.000,-. De voor laatstgenoemde huizen benodigde parkeerruimte wordt geboden door een afgeschut parkeerterrein ('par- keerkamer') met 30 plaatsen in het park achter het huidige raadhuis. Realisering van de totaal 36 wonin gen in het centrum veroorzaakt een groter aanbod dan volgens het laatste wonmgbehoeftenonderzoek nodig is. Toch verwacht het college ze binnen redelijke tijd te kunnen slijten. Transparante partner De bedoeling is dat de gemeente het project gaat uitvoeren in samenwer king met Ontwikkelings- en Participa- tiebednjf Publieke sector BV (OPP). Deze onderneming is een doch ter van de Bank voor Nederlandse Gemeenten (BNG). B en w vinden dat een aantrekkelijke partner omdat de OPP is opgericht om gemeenten een transparante partij te bieden, waarbij de invloed van de gemeente beter is gewaarborgd dan bij samenwerking met 'gewone' ondernemingen. B en w hebben besloten vast te houden aan het plan om het hulpverleningsgebouw aan de Pontweg bereikbaar te maken met parallelwegen ('ventwegen') vanaf de Gasthuisstraat en de rotonde Akenbuurt. De artikel 19- procedure die nodig is om de aanleg mogelijk te maken, gaat binnenkort van start. Dat er bezwaren zullen komen, staat nagenoeg vast, want het is niet gelukt de buurtbewoners van de noodzaak van deze wijze van ontsluiting te overtuigen. In juni hadden zij contact met de wet houders Kikkert en Bakker waarbij ze hun ongenoegen uitten over de gang van zaken. Afspraken werden gemaakt over verdere informatie uitwisseling. Woensdag kregen zij van de burgemeester en wethouder Bakker te horen dat de procedure in gang wordt gezet met de belofte dat met de belangen van de omwo nenden zoveel mogelijk rekening zal naars uit Zimbabwe had gemaakt en geïmporteerd. Met Boon had hij afgesproken dat deze zijn beel den mocht verkopen, tegen een commissie van twintig procent en onder voorwaarde dat de koper 'ongeveer' de vraagprijs betaalde. Volgens Sampers heeft de eigenaar van de tuin die afspraak wel erg vrij geïnterpreteerd 'Over een marge van een paar tientjes klaag ik met. maar Boon presteerde het om een beeld waarvoor ik €1750,- vroeg voor €1250.- te verkopen. Hij vond het kennelijk met nodig mij te daar over te bellen. Lees verder op pagina 5 worden gehouden. De omwonen den hebben naar aanleiding van de kwestie een buurtvereniging opge richt. Voorzitter Roland Bisschop: 'We voelen ons nog steeds over rompeld. Van parallelwegen was tot voor kort totaal geen sprake. Voor ons is niet aangetoond dat dit de beste oplossing is, ook niet wat betreft verkeersveiligheid.' Het college meent echter dat de veiligheid juist wel is gediend met de nu gekozen oplossing, veel meer dan met het oude plan. Dat plan behelsde een complete reconstruc tie van de Pontweg ter hoogte van het hulpverleningscentrum met een aansluiting waarvan al het verkeer van en naar het centrum gebruik zou moeten maken. Die aansluiting wordt een 'potentieel conflictpunt' voor het verkeer genoemd met de belangrijke toevoeging dat de pro vincie (eigenaar van de weg) er ook zo over denkt en daarom geen toestemming zal geven voor de uit voering. Lees verder op pagina 3 Zelfbouw crossauto Joost van Heerwaarden had gewoon een andere auto op de kop kunnen tikken. Zelf iets in elkaar zetten was een grotere uitdaging. Met een compleet zelfgebouwde auto ver schijnt hij zondag aan de start bij de autocross in Eierland. Pagina 2 m Fietsdriedaagse De Fietsdriedaagse die deze week werd gehouden, duurde maar twee dagen. De organiserende Toerclub Taxi 312000 besloot de tocht de derde dag af te blazen in verband met de westerstorm die het de deel nemers wel érg zwaar maakte. Pagina 5 Nieuw woonwijkje aan parallelweg De Stichting Woontij wil 19 wonin gen bouwen ter weerszijden van de parallelweg ('ventweg') waar mee de gemeente het hulpver leningscentrum aan de Pontweg wil ontsluiten vanaf de Gasthuis straat. Het worden 'levensloop- bestendige' koopwoningen. Het benodigde terrein van 1,2 hec tare is overgenomen van de aan de Gasthuisstraat wonende architect Jan Pelgrim. De oprit naar zijn erf wordt iets in de richting van de Pontweg verlegd en is dan tevens het begin van de parallelweg. De afstand van de weg tot de Pontweg bedraagt ongeveer 60 meter. Dat is een belangrijk verschil met de noor delijke parallelweg, want die ligt vlak langs de Pontweg, dus zo ver mogelijk van de woonwijk erachter. De beoogde bouw is strijdig met het bestemmingsplan Omdat de aan vraag vóór 1 juli bij de gemeente is ingediend, kan nog een vrijstellings procedure worden gevoerd volgens artikel 19 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening. Baby geboren op Wagemaker Aan boord van de Dokter Wage maker is woensdag 30 juli een baby geboren. Het kind, van Achmed en Fata Nosrati uit De Cocksdorp, werd geboren in een ambulance. Dat gebeurde aan boord van de boot van twaalf uur aan de Texelse zijde van het Marsdiep. Omdat moe der en kind het uitstekend maakten konden ze meteen terug naar het eiland, waarna op het gemeentehuis in Den Burg aangifte werd gedaan. Het kind heet Abolfazl Abbas en is vernoemd naar een weldoener uit de sjiitische stroming van de islam. Hij hielp anderen in de woestijn aan water. De naam was wolgens de vader al voor de geboorte bedacht en werd extra toepasselijk na de geboorte aan boord. Abbas is het tweede kind van de familie Nosrati. Voor zover bekend had op vnjdag 7 mei 2004 voor het laatst een beval ling op de veerboot plaats. Toen was Mikki Hemelrijk van Jeroen Hemel rijk en Regina Luiken de gelukkige. TEXELSE'ïJcOURANT (jrtta (Virt T<iih h krt kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1