Dijk toegankelijk bij Parade op Sail W( A 3 'Alsof ik nooit Zomerbaantjes ben weggeweest' Fontein niet meer op lijst zwakke scholen Robbin werkt in de supermarkt TEXELSE J couRANT Tandarts Noffke neemt praktijk Meuleman over www.texeIsecourant.nl DE TEVREDEN ■RokER HE-HE! KUNtlen WE o-Do rntoon Goes jcj /s-oe-aoo3 Visserij boos op Greenpeace VRIJDAG 15 AUGUSTUS 2008 Het fietspad over De Rede (tus sen de Redoute en De Dageraad) wordt zaterdag 23 augustus toe gankelijk voor auto's. Dat gebeurt naar aanleiding van de Parade of Sail die van 15.00 tot 17.00 uur voor de Rede van Texel wordt gehouden. De gemeente wil met het open stellen van de weg toeschouwers de gelegenheid geven op de dijk te komen om het spektakel van Sail Den Helder te zien. Aan de Parade of Sail doen 75 grote veelal dwarsgetuigde zeilschepen mee. wat een boeiend schouwspel moet opleveren. Het fietspad langs de Rede is bereikbaar via de Redoute. Er wordt eenrichtingsverkeer inge steld. Auto's kunnen onderaan de dijk worden geparkeerd en er geldt een snelheidsbeperking van 30 kilo meter per uur. Er worden die dag drie parkeer plaatsen bij 't Horntje geopend. Die komen aan de Noorderhaaks, de Mokweg en de Pontweg (het reser ve-opstelterrein van TESO) en zijn van 10.00 tot 18.00 uur in bedrijf. Bezoekers kunnen de auto even eens op het grote parkeerterrein bij de Waddenhaven in Oudeschild zetten en met de fiets naar de Rede van Texel rijden. Vanaf 11.00 uur laten TESO en de gemeente om het half uur een gratis bus rijden. Die vertrekt bij de Sluftervallei en rijdt via De Krim langs de parken aan de Zanddijk naar de Nikadel in De Koog en de Elemert in Den Burg. Vandaar gaat het naar 't Horntje waarbij wordt gestopt bij de zijwe gen van de Pontweg, zodat mensen naar de dijk kunnen lopen. Het is niet mogelijk de Parade of Sail vanaf de veerhaven te bekijken. Die wordt uit veiligheidsoverwegingen van 10.00 tot 18.00 uur afgesloten. Het is evenmin mogelijk vanaf de boot te kijken. TESO zit er niet op te wachten dat die in een varende tribune verandert (de veerdienst is ook gebonden aan een maximum aantal passagiers) en ziet erop toe dat iedereen na een overtocht de boot verlaat. Door de drukte op het water is het mogelijk dat de boot onregelmatig vaart. Roland Noffke zet vanaf maan dag 18 augustus de praktijk van tandarts Meuleman voort. Noffke neemt al anderhalf jaar waar voor Meuleman, die zijn werkzaamhe den wegens gezondheidsredenen heeft moeten staken. De lopende behandelingen zullen volgens afspraak worden uitgevoerd. Met de definitieve vestiging van Noffke heeft Texel er een tandarts bij met een wat bijzondere levens loop. die dankzij zijn specifieke tandheelkundige kennis volgens collega Hans de Winter een interes sante toevoeging is voor het eiland. Noffke studeerde tandheelkunde in Zuid-Afrika, waar hij in 1985 afstu deerde. Nadien bekwaamde hij zich onder meer in parodontologie (het behandelen van tandvleesontstekin gen), het aanbrengen van implan taten en het uitvoeren van kleine chirurgische behandelingen van de kaak. Vooral die laatste vaardighe den maken het mogelijk dat Texe laars, die voor dergelijke ingrepen tot dusver zijn aangewezen op een specialist aan de overkant, voort aan op het eiland terecht kunnen. Mensen uit de praktijk van Noffke, maar ook andere tandartsen kunnen Jeugdzorg biedt zorg via chatbox Jongeren en hun ouders die op de wachtlijst staan voor hulp bij een van de jeugdzorgaanbieders uit Noord-Holland, kunnen terecht op een speciaal voor hen in het leven geroepen chatbox, die te bereiken is via www.chatmate. Het instellingenberaad Jeugdzorg Noord-Holland, een samenwer kingsverband van Bureau Jeugdzorg en de jeugdzorgaanbieders, ging op 4 augustus van start met deze vorm van communicatie. 'Cliënten lijken hulp via internet vaak mak kelijker en prettiger te vinden dan telefonisch of persoonlijk contact', zeggen projectleiders Barbara Veldt en Hugo Koeman. 'Daarbij komt dat mensen die op de wachtlijst staan, soms lang moeten wachten terwijl de problemen voortduren.' De chat box biedt dan een mogelijkheid om snel en anoniem vragen te stellen of advies te vragen. De hulpverle ners achter de chatbox zijn speciaal getraind om te werken via de chat. Naast het ondersteunen van men sen op de wachtlijst, verschaft het project inzicht in de vraag of chat- ten een meerwaarde heeft naast de al bestaande vormen van hulpverle ning. 'Uit de resultaten moet blijken of en in hoeverre onze cliënten het chatten waarderen. En we doen ervaringen op, die we bij de verdere ontwikkeling van digitale hulp kun nen gebruiken.' Het project loopt vooralsnog tot het einde van dit jaar. De chatbox staat open van maan dag tot en met vrijdag van 18.00 uur tot 20.00 uur. Mensen die op de wachtlijst staan, kunnen anoniem en gratis inloggen. VERVOLG VAN PAGINA 1 Fraude Toen ik om opheldering vroeg, zei hij dat ik met moest zeuren en dat hij goed geld voor me had verdiend.' In totaal verkocht Boon volgens Sampers vier beelden met een ver koopwaarde van €4600,-, terwijl hij niet meer dan €2200,- aan de eige naar uitbetaalde. 'Toen ik hem om inzage in de boeken vroeg, vertelde Boon me dat hij alles zwart heeft verkocht, zoals altijd, en dat er geen administratie omtrent de kopers en betaalde bedragen voorhanden is. Daar geloof ik niets van. Zelfs van iedereen die een workshop bij hem volgde, noteerde hij alle gegevens', aldus Sampers, die aangifte tegen VERVOLG VAN PAGINA 1 Visserij 'Deze lijkt na 50 jaar trouwe dienst door een deel van de vloot afgezwo ren te worden vanwege zijn hoge olieconsumptie. Zo lijken de hoge olieprijzen innovatie in de visserij te stimuleren.' Het onderzoek bevestigt groten deels het beeld dat naar voren kwam uit het artikel dat de Texelse Bluesband in De Worsteltent Baton Rouge, de band die zondag een optreden in De Worsteltent zou verzorgen, is op het laatste moment verhinderd. Om de blues liefhebbers toch van dienst te zijn, speelt de band Blue Revenue. Blue Revenue speelt electric blues en ballads, met bluesharp en gitaarso lo's. Naast eigen werk worden com posities van Ene Clapton, Buddy Guy. Stevie Ray Vaughan, Rory Gallagher Ouders Afira op Groeneplaats De ouders van Afira Hof, het 17- jarige meisje dat in juli op de Krimweg werd doodgereden, komen woensdag naar Texel om over de gevolgen van alcohol in het verkeer te vertellen. Ze komen op uitnodiging van Veilig Verkeer Nederland afdeling Texel naar de Groeneplaats waar de hele dag aandacht aan alcohol en ver keer wordt besteed. Dat gebeurt tegelijkertijd met de Folkloremarkt. Volgens Nico Drenth van WN afde ling Texel is het de bedoeling dat Louis en Geeske Hof meerdere keren hun verhaal doen. Zij begonnen direct na de dood van hun dochter al in het openbaar over de gevolgen van alcoholgebruik in het verkeer te spreken. De 20-jarige jongen die Afira doodreed, had zes keer de toegestane hoeveelheid alcohol achter zijn kiezen. Hij zit in afwachting van zijn veroordeling nog steeds in voorarrest. Drenth was van de week bezig kin deren uit de groepen 8 en leerlingen van de OSG naar de Groeneplaats te krijgen, zodat zij ook kunnen luisteren naar Louis en Geeske Hof. WN heeft woensdag vragenlijst en een BOB-quiz klaarliggen om de gevaren van alcohol verder onder de aandacht te brengen. BOB staat voor Bewust Onbeschonken Bestuurder en is de naam voor iemand die bewust niet drinkt om na een feestje anderen naar huis te kunnen rijden. patiënten naar hem doorverwijzen. Vóór zijn komst naar Texel had hij zestien jaar een praktijk in Stuttgart en werkte hij drie jaar in een gespe cialiseerde groepspraktijk in Berlijn. Voorlopig huurt hij nog de praktijk van Meuleman, maar over enige tijd neemt Noffke een eigen praktijk in gebruik. Protestant-christelijke basis school De Fontein in Den Burg staat niet langer te boek als 'zeer zwakke school'. De onderwijsin spectie heeft de school geschrapt van de lijst met zeer zwakke scholen. De Fontein kreeg het predikaat in 2006 omdat het onvoldoende inzichtelijk was wat de kinderen op het gebied van rekenen en taal leerden. Het was evenmin duidelijk welke zorg werd geboden aan leer lingen die extra zorg nodig hadden. Volgens het laatste oordeel van de onderwijsinspectie heeft De Fontein die zaken nu beter op papier staan. Volgens directeur Gea Koops is dat gebeurd door een rekenexpert erbij te halen en zijn de leerkrach ten op cursus geweest om beter met rekenmethodes om te gaan. Ook het taal- en leesbeleid is beter op papier uitgewerkt, zodat er een doorgaande lijn in het lesgeven kan ontstaan. De school blijft op dezelf de manier taal en rekenen geven en behoudt dezelfde boeken. Daar is volgens Koops niets mis mee. Om meer aandacht aan de kinderen te geven, zijn de klassen verkleind. 'We gaan dit schooljaar van 10 naar 11 groepen. Vorig schooljaar zaten we met groepen tot 32 leerlingen, nu zijn ze rond de 20.' Om de leespres taties te verbeteren, start de school met de opbouw van een eigen bibli otheek. 'Die hebben we niet door dat de openbare bibliotheek dichtbij is en we daar altijd heen gingen. Dat blijven we doen, maar we gaan er ook zelf een oprichten, zodat we de kinderen beter op een goed niveau kunnen laten lezen en daar meer op kunnen sturen.' Kopwerk, waar de Fontein onder valt, springt bij voor de aanschaf van boeken. De Fontein telt dit schooljaar 238 leerlingen en dat is minder dan het vorig schooljaar (ruim 260). De daling is deels te herleiden naar een algemene daling van het aantal kinderen en de negatieve beoorde ling heeft ook invloed gehad op de schoolkeuze van ouders. "Maar het kan goed zijn dat het over een paar jaar weer heel anders is.' De Fontein blijft vooralsnog onder extra toe zicht van de inspectie staan. Boon heeft gedaan wegens ver duistering en het ontduiken van de belasting. De beschuldigde vertelt een ander verhaal. 'Ik heb niks met hem van doen.' Volgens Boon heeft Sam pers de beelden 'voor eigen risico' bij hem in de tuin gezet. 'Nu vertelt deze meneer dat hij vier beelden mist. Daar neem ik geen verantwoor delijkheid voor.' En terwijl Sampers beweert dat hij de samenwerking beeft opgezegd, nadat hem was gebleken dat de eigenaar van de tuin niet betrouwbaar was. beweert Boon het tegenovergestelde. 'Ik heb hem gezegd dat hij zijn beel den moest weghalen, omdat ik de tuin wilde herinrichten. Hij zoekt het maar uit. En dat is het enige dat ik hierover nog kwijt wil.' Nino Khutsishvili in muziekschool In de voorspeelruimte van de Muziek- en Dansschool vindt zondag 24 augustus een con cert plaats van concertpianiste Nino Khutsishvili en violist Xan- der Wadman. Op het program ma staan werken van Francesco Maria Veracini-Corti, Arvo Part, Wolfgang Amadeus Mozart en Zdenek Fibich. De uit Georgië afkomstige Khutsish vili woonde tijdens haar studie aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam enkele jaren op Texel. Elke zomer geeft ze in Nederland les tijdens de Kamermuziekweken van de Vereniging voor Huismu ziek en verblijft dan enige tijd op Texel. Ze debuteerde op veertien jarige leeftijd met het Staatsorkest van Georgië en studeerde aan het conservatorium van Tbilisi en aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam. Ze treedt regelmatig op met The Georgian Philharmonic Orchestra en is als docent verbon den aan de Tbilisi Special Music School for Talented Students. Xander Wadman studeerde viool in Groningen en Amsterdam en is aanvoerder van de tweede violen van het Noord Nederlands Orkest. Hij studeerde samenspel bij Herman Krebbers en studeerde bij Viktor Liberman. Het concert begint om 20.15 uur, de toegang is gratis. A tribute to Elvis in cafés De Koog Courant drie weken geleden aan de situatie in de Texelse visserij wijd de. 'Er wordt vreselijk hard gewerkt aan innovaties. Onder druk van de hoge olieprijzen, dat ontken ik niet. Maar het gevolg is wél dat er van alles gebeurt en de visserij volop in beweging is', meldde voorman Ben Daalder daarin. Het lijvige rapport van het LEI, dat 103 pagina's telt, is in z'n geheel te lezen via de website www.texelse- courant.nl. en Jimi Hendrix ten gehore gebracht, zowel up-tempo als slowblues, bal lads en bluesrock. De band bestaat uit Frank van Iwaar- den (leadguitar, zang), Dolf Evers (bluesharp. guitar, zang), Dick Ooms (bass, bluesharp, zang) en Geert van der Meulen (drums). Het optreden begint om 14.00 uur en vindt als de weersomstandigheden het toelaten buiten plaats. De toegang is gratis. Ter herdenking van de sterfdag van Elvis Presley, zaterdag 31 jaar geleden, vinden in De Koog twee optredens plaats. In Samsam is 'Dick Presley' uit België te horen, in café De Kuip speelt Elvis-imita- tor Fons van Helden. De Belgische Dick Presley speelde ook vorig jaar al in De Koog. Hij is zeventig jaar oud en lijkt als twee druppels water op Elvis. Vooraf gaand aan het optreden, dat op 22.00 uur begint, worden originele clips van Elvis vertoond. Fons van Helden, wiens optreden om 22.30 uur begint, werd meer dere keren uitgeroepen tot beste DJ Wazza in Blauwvinger DJ Wazza draait vandaag en mor gen in café De Blauwvinger in De DAGELIJKS TEXELS NIEUWS WEEf? 0P6ELUCHT. ADEP1 MALEN Asbak in ere hersteld Fietsdriedaagse duurde twee dagen De Fietsdriedaagse die deze week werd gehouden, duurde maar twee dagen. De organiserende Toerclub Taxi 312000 besloot de tocht de derde dag af te blazen in verband met de westerstorm die het de deelnemers wel érg zwaar maakte. Al tijdens de eerste twee dagen van het evenement stond er een behoorlijke bries. Maar het was droog en niet al te koud en de route voerde door de beschutting van het bos. De deelnemers aan de kortste routes hadden tot De Koog de wind in de rug. Echte problemen waren er alleen op het Waal en Burger dijkje, waar fietsers moeite hadden op het smalle fietspad te blijven. De route voerde op de derde dag langs de dijk naar 't Horntje en Den Hoorn, waar de deelnemers tegenwind zouden moeten rijden Dit vond de organisatie te ver gaan, waarop werd besloten de tocht af te gelasten. Een enkele deelnemer waagde zich nog wel aan de kortste route (10 kilometer), maar achteraf viel het ook hen tegen. Alle deelnemers kregen de medaille. Ook kregen zij de route van de der de dag mee naar huis om deze bij een andere gelegenheid - en onder andere weersomstandigheden - als nog te rijden. 'Het zijn terroristen' 'Regelrechte terroristen.' Dat zegt visserijvoorman Ben Daalder over Greenpeace, dat brokken steen ter grootte van één kubieke meter op de zeebodem stort van het zogeheten Sylt Buiten Rif. De natuurorganisatie wil hiermee het natuurgebied ten noordoosten van Groningen beschermen. Volgens Greenpeace herbergt het gebied een grote diversiteit aan zeeleven, van bodemorganismen die op de rotsen leven tot aan zee honden en bruinvissen. Het heeft een beschermde status, maar toch mag er worden gevist. 'Zeeleven wordt elke dag verder aangetast.' In het gebied zijn ook Nederlandse bodemvissers actief. 'Een criminele daad van een actie groep die zich de arrogantie aan meet zich milieuorganisatie te noe men', trekt Daalder fel van leer. 'Er wordt daar op een legale manier gevist. We zijn via Brussel in overleg om spelregels voor dit soort vis serij reservaten op te stellen. Green peace maakt niet uit wat wel of niet mag.' Daalder voert, vooralsnog vergeefs, druk uit op de overheid om te zorgen dat Greenpeace de actie per direct beëindigt en dat de rotsblokken worden verwijderd. 'Er wordt daar vooral met kleine re schepen gevist. Ze maken niet alleen het vissen onmogelijk, dit is levensgevaarlijk.' Greenpeace voert aan dat, ondanks de beschermde status, bescherming door de over heid vooralsnog achterwege blijft. Onderzoek naar oude fruitbomen Gelein Jansen is op zoek naar Texelaars die stokoude fruitbo men op het eiland weten te staan. Hij is specifiek op zoek naar appelbomen. Jansen werkt mee aan het maken van een overzicht van oude fruitbo men op Texel. 'Er is een vereniging die zoiets al in Noord-Holland heeft gedaan, maar die hebben voor zover bekend niet op Texel gezocht.' Vol gens Jansen moeten onder meer in eendenkooien nog zeer oude appel bomen staan. Mogelijk staan ze ook in de tuin van Brakestein. Jansen krijgt binnenkort bezoek van een deskundige op het gebied van stokoude fruitbomen die graag onderzoek op Texel wil doen. De man, kweker in de Noordoostpol der, ent dergelijke bomen om ze voor het nageslacht te bewaren. Volgens Jansen zou het mooi zijn als hij met tips een ronde over het eiland kan maken. Jansen is bereik baar op tel. 365972. VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21 1796 BP De Koog Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25 73.360 lookalike in Europa. Van Helden, die met zijn Memphis Elvis Revival Band meerdere grote concerten gaf in Zwitserland, Duitsland en Frank rijk. treedt solo op met een drie maal drie kwartier durende show. Zijn stem benadert die van Elvis en hij zingt zonder zijn eigen identiteit uit het oog te verliezen. De eerste set bevat nummers uit de begin periode van Elvis, de pure rock 'n' roll. In de tweede set komen de meest bekende hits voorbij, in de derde set gaan alle remmen los zoals bij de shows die Elvis in Las Vegas gaf. Beide concerten zijn gratis toegan kelijk. Koog. Zijn muziekstijl is een com binatie van house, dancehall en eclectic beatz. Het café is geopend vanaf 21.00 uur. Entree vrij. Robbin de Geest (18) is voor zijn vakantiebaantje aan het werk bij Albert Heijn. Als 'oude veteraan' zit hij deze zomer weer achter de kassa bij het bedrijf waar hij tot vorige zomer anderhalf jaar heeft gewerkt. 'Albert Heijn is dicht bij mijn huis. Ik kon zo weer beginnen. Daarnaast ken ik de werkmethode en bijna alle col lega's, dus dat is erg gezellig. Het is eigenlijk alsof ik nooit ben weg geweest.' Sinds hij in september in Groningen aan zijn studie Informatica begon, is hij gestopt met werken op het eiland. 'Het reizen duurt erg lang en ik wist al dat ik niet elk weekend terug naar Texel wou komen. Ik wil de nergens aan vast zitten.' Nu is hij voor drie weken weer op het eiland en heeft hij het werk bij Albert Heijn weer een poosje.opgepikt. 'Ik hoef de niet eens te worden ingewerkt, ik wist nog precies hoe alles hier gaat. Soms help ik de nieuwe medewer kers als die iets niet weten.' Robbin zit voornamelijk achter de kassa. Als het rustig is, helpt hij mee met vakken vullen, of hij spiegelt of veegt. Daarnaast vult hij tassen bij en het snoepgoed bij de kassa. 'Het hangt er vanaf wat voor klusjes er zijn Hij vindt het leuk weer achter de kassa te zitten: 'Omdat ik wei nig op het eiland ben, zie ik weinig mensen. Er komen nu veel mensen aan de kassa die ik anders nooit zie, het is erg leuk om dan weer bij te praten. Dat heb je met een eiland, hé. Ons kent ons.' Aan het nadeel van het zitten achter de kassa werd hij al op zijn eerste dag hennnerd: de bliepjes. 'De eer ste nacht droomde ik zelfs dat ik aan het werk was en hoorde ik die bliepjes overal. Gelukkig was dat maar één nacht. Achter de kassa hoor ik ze niet eens meer,' Tijd genoeg, weinig geld De voornaamste reden dat Robbin deze zomer aan het werk is, is van wege zijn studentenleven. 'Dat heb je met het student-zijn: je hebt tijd genoeg, maar geld te weinig. Ik wil wel leuke dingen doen, daarvoor ben ik hier. Daarnaast wil ik ook mijn vriendin die in Amsterdam woont veel zien.' Als hij tijd over heeft, helpt hij soms zijn vader met zijn bedrijf. 'Ik neem soms de telefoon op en neem pakjes aan, dat soort dingen.' Na de vakantie gaat Robbin weer naar Groningen, om zijn propedeu se te halen. 'Als ik die in februan heb gehaald, wil ik aan de universi teit Onderwijskunde gaan studeren. Ik ben er achter gekomen dat ik mijn huidige studie met zo leuk vind en dat ik Informatica mefer als hobby zie.' Van februari tot september wil hij gaan werken en een kamer zoe ken. 'In Amsterdam of Utrecht, dat maakt me niet veel uit. Het is net waar ik het eerste een goede kamer krijg. Maar dat is voor later, nu eerst vakantie vieren!'

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5