Tropische sfeer op Koger festival 'Ijsbeer' zoekt asiel TEXELSE (jeslacigd Jip?ï 2 COURANT Torentje terug op doopsgezinde kerk oPIENie Agenda TES O oud Papier Hoog bedrag na actie voor Kika DINSDAG 2 SEPTEMBER 2008 Veel publiek dit weekend in De Koog, waar het zomerse uitgaans- seizoen volgens traditie werd afge sloten met het Tropical Festival. In de cafés klonken Caraïbische en andere klanken en op straat werd Verkleed als ijsbeer baarde gedeputeerde Peter Visser vrijdag opzien in Ecomare. Naast hem directeur Just van den Broek. (Foto Gerard Timmerman/Beeldbank Texel) De zeehonden in Ecomare weten doorgaans de ogen op zich gericht. Vrijdag was het echter een ijsbeer die de meeste aan dacht trok. Geen echte, het was gedeputeerde Peter Visser die in vermomming het startschot gaf voor de klimaatactie Eureka van de provincie Noord-Holland. De ijsbeer is bij uitstek een dier dat wordt getroffen door de klimaats verandering. Als er straks geen ijs- schoten zijn, waar kan dit dier dan nog anders terecht dan in Eco mare', verklaarde Visser het verzoek om asiel. Niet dat de zeehonden blij zullen zijn met een natuurlijke vijand in hun midden, dus het bleef bij een eenmalige stunt. Met de ludieke actie vroeg Visser aandacht voor Anouk Buijsman (21) uit Oude- schild is afgestudeerd aan de hoge school van Rotterdam. Zij volgde de 4-jarige studie Communicatie S Multimedia Design. Buijsman is nu werkzaam als ontwerper nieuwe media in Utrecht. het klimaatprobleem. "Een goed kli maat maken we nu.' De provincie looft een prijs uit van €50.000,- voor het meest innovatieve idee voor het terugdringen van de uitstoot van broeikasgassen of het aanpassen aan en benutten van klimaatsveran dering. Visser: 'Daarmee moeten we dicht bij huis beginnen. Van de lan delijke hoeveelheid wordt éénzesde deel uitgestoten door Noord-Hol land. Meer informatie over de actie op de website van de provincie (www.noord-holland.nl/klimaat). Voorlichting over dialyse In samenwerking de dialyse-afde ling van Medisch Centrum Alkmaar verzorgt het Gemini Ziekenhuis vrij dag 19 september een voorlich tingsavond over dialyse. Dialyse is een kunstmatige zuivering van het bloed, die wordt toegepast wan neer de nieren de afvalstoffen niet goed kunnen afvoeren en ook medi cijnen en een speciaal dieet niet meer helpen. De bijeenkomst wordt gehouden in de Zr. Kueterzaal in het Helderse ziekenhuis en duurt van 19.30 tot 21.30 uur. De toe gang is vrij, wel wordt men verzocht zich van te voren aan te melden. Dat kan tijdens kantooruren bij het Patiëntenservicebureau, tel. 0223 696346 of via e-mail psb@gemini- ziekenhuis.nl. Jongeren Informatie Punt TESO-aandelen op Lionsveiling de sfeer opgeluisterd door tropi- de sfeer was overwegend goed, sche danseressen die bewogen op er heerste gezelligheid en afgezien het ritme van een swingende brass- van enkele opstootje werden geen band. De mooie zomeravond droeg wanklanken gemeld, eraan bij dat meer bezoekers dan (F<xoc vorig jaar een polsbandje kochten. GGZ gaat digitaal Na een lange periode van voorbe reiding, kunnen cliënten van GGZ Noord-Holland-Noord, de instel ling voor geestelijke gezond heidszorg, nu vanuit hun eigen woning digitaal contact leggen met hulpverleners, familieleden en lotgenoten. Zij doen dat via een zogenaamde 'zorgpost', die zich bevindt bij de GGZ in Den Helder. Via de zorgpost kunnen cliënten op elk gewenst moment beeldcontact maken met een hulpverlener. Dat contact kan bestaan uit een ondersteunend gesprek met de ver pleegkundige, een vraag aan de psychiater, een driegesprek, maar ook beeldcontact met lotgenoten of een familielid dat veraf woont. Het beeldscherm kan tegelijkertijd dienst doen als agenda, alarmering voor afspraken en medicatie-inna me. Het eerste digitale contact vindt woensdag plaats, als een cliënt uit Den Helder contact legt met de zorgpost. Vanaf dat moment zullen geleidelijk zo'n vijftig cliënten een beeldscherm in hun eigen woning geplaatst krijgen. De verwachting is dat de cliënten hierdoor makkelijker contact met familie en lotgenoten kunnen onderhouden. Dennenoord bij Radio Texel Bij Radio Texel is morgen (woens dag) van 17.00 tot 18.00 uur een herhaling te horen van het pro gramma Even bijpraten met... van donderdag. Hierin spreekt Wijkie van den Berg met de broers Ig, Jan en Jaap van den Berg en hun jongste zus Ali Witte over zestig jaar Dennenoord. Radio Texel is te ontvangen via 106.1 FM. Hans Eelman voor Australische radio Voor de Nederlandse gemeenschap in Australië werd deze week duiker Hans Eelman geïnterviewd over zijn dak werkzaamheden voor de Texelse kust. Het contact met de Nederlandsta lige zender SBS Dutch program werd gelegd door de RACM naar aanleiding Bij de Lionsveiling die over twee weken in Oudeschild wordt gehouden, worden één en moge lijk zelfs twee TESO-aandelen verkocht. De waardepapieren horen tot de goederen die tot nu toe zijn aan gemeld voor de veiling. Die zijn gevarieerd van aard. Er zijn antieke goederen en schilderijen van Souw- tje de Wijn, Harry Tielemans en Blok van der Velden, maar ook een gewerenkast, een complete duik- uitrusting en een flipperkast gaan onder de hamer. Opmerkelijk zijn eveneens een grote collectie strip boeken en bureaustoelen voor kin deren. De veiling wordt gehouden op don derdag 18 en vrijdag 19 september in de schuur van RAB aan de Vlam- Klaverjassen In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint donderdagmid dag een nieuw klaverjasseizoen van de SWOT voor Texelaars van vijftig jaar en ouder. Er wordt vanaf 13.30 uur gespeeld. Deelname kost 50 eurocent per keer. Er wordt met losse maat gespeeld. Met behulp van de kaarten worden de koppels samengesteld. kast. Zaterdagochtend 13 septem ber kunnen daar tussen 9.00 en 12.00 uur goederen worden inge bracht. Mensen die zaken willen veilen, kunnen nog aanmeldformulieren ophalen bij het reisbureau van Joop Groen in Den Burg, Vakantiebureau Kobeko in De*Koog of Cees Boer- sen in Oudeschild. Na 14 septem ber is een volledig overzicht van de kavels te zien op de website op www.lionstexel.nl. De TESO-aandelen leveren naar verwachting het nodige op. Vorig jaar werden er liefst vier verkocht voor prijzen die varieerden van 4500 tot 5000 euro per stuk. Voeten gezocht De School voor Voetreflexologie zoekt proefpersonen die zaterdag beschikbaar zijn voor een gratis behandeling door bijna-afgestu- deerde voetreflextherapeuten. De proefpersonen krijgen een voe- tenbad en er worden hen enkele vra gen gesteld over eventuele lichame lijke klachten. Aan de hand hiervan wordt een behandelplan opgesteld en een massage gegeven onder leiding van Manda Bergsma, hoofd van de opleiding. Een behandeling kan niet gegeven worden bij zwan gerschap, kwaadaardige gezwellen en hartkwalen. Opgeven kan bij Manda Bergsma, email:voetreflexologie@hetnet.nl. De doopsgezinde kerk in Den Burg is weer compleet. Nadat het torentje' in juni voor een grote onderhouds beurt werd verwijderd, keerde het maandagmorgen weer terug op zijn plek. In de tussentijd had timmer man Kees Kooij in de werkplaats van bouwbedrijf Frans Zegel van duurzaam hout een nieuw torentje gemaakt en waren de klok, de kle pel, de windwijzer, lagers en andere delen vakkundig gerestaureerd. Het haantje is voorzien van een vergulde buitenkant. Volgens het kerkbestuur moet het torentje er weer een halve eeuw tegen kunnen. van het initiatief van minister Plasterk om een historische wrakkenkaart van de rede van Texel te maken. Een (deel van) het telefoongesprek tussen Eel man en verslaggever Jopie Witzand is te horen via de website van de krant, www.texelsecourant.nl. Doorgelicht Zestien raadsleden tegen het licht gehouden en open en bloot ten toongesteld met hun hebbelijk- en onhebbelijkheden, kwaliteiten en minder sterke kanten. Eng hoor, om zonder eigen bijkleuring zo te kijk te staan. Ik vraag me dan altijd af hoe de doorgelichte per sonen zelf tegen hun rönigenfoto aankijken. Zijn ze het ermee eens, zijn ze verrast, teleurgesteld of juist blij met het plaatje? Hoeveel zelfkennis bezitten ze? Het artikel bracht me op het idee ook mezelf eens door te lichten. Ik had even de bibbers, maar ik moet zeggen het eindresultaat viel me heel met tegen. Te roze bnl, sluierbewol- king, mist en te weinig licht of ben ik gewoon echt aardig? Wie zal het zeggen. Voor een beet je totaalbeeld moet doorlichten eigenlijk door anderen gebeuren Het kan mee-, het kan tegenval len, maar heilzaam is het wel. Getsie, ben ik echt zo tegen de ketting springerig, in de pen klim- merig, protesteerderig? Ben ik echt zo lastig voor buren, buurt of familie? Praat ik zo vaak voor mijn beurt? Sorry, heel vervelend, maar goed dat je het zegt. Mis schien moet ik daar dan maar eens wat aan doen. Hè? Kom ik werkelijk zo vlot, zo resoluut, zo prettig en behulpzaam over? Vond je het leuk toen ik laatst... Gunst, wat aardig dat je dat zegt. Doet me goed om eens te horen, want ik dacht nog wel.... Dank je. Doorlichten eng? Best wel, maar wanneer je met de uitkomsten weet om te gaan, levert het vaak veel winst op. Pien Verberg Een uitgebreid overzicht met excur sies, rondleidingen en andere toe ristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die geregeld wordt verspreid met deze krant en op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Raadpleeg ook de agenda op www. texelsecourant.nl. Dinsdag 2 september: De Texelse Modelspoorclub aan de Emmalaan 65 (in Schietcentrum Odys seus tegenover de VW) in Den Burg is van 19.30-22.00 open voor publiek. Entree €1,50. Om 19.00 uur vertrekt vanaf de ingang aan de weg naar paal 9 een rond wandeling door de Bollekamer onder leiding van een gids van het IVN. In de kelder van Bosch en Zee aan de Dorpsstraat in De Koog komt om 19.30 de linedancegroep van De Koog bijeen, ledereen is welkom. In de Maartenskerk in Oosterend begint om 20.15 uur een concert van mannenkwintet La Notte. De toegang is gratis, na afloop wordt een inzame ling gehouden. Cinema Texel vertoont Dark Knight (14.30), Mamma Mia (15.00). Get Smart (20.00) en Meet Dave (20.30). Woensdag 3 september: Door Dogger verzorgt in de Zelfpluk- tuin nabij Oudeschild een schildermid- dag voor kinderen van verschillende leeftijden. Deelname €7,50. In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg wordt 13.15 uur bridge gespeeld onder leiding van J. Hooger- heide, tel. 313557. In dorpshuis De Bijenkorf in Ooste rend begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Aanmelden aan de zaal of bij Anja Koot (tel. 318705) of Jean Vaillant (06-52492321). Op Nederland 3 begint om 21.50 uur het op Texel opgenomen tv-program- ma 'Eet Smakelijk'. Cinema Texel vertoont Wall-E (14.00,16.15), Get Smart (20.00), Kung Fu Panda (13.30), Brief voorde Koning (16.00) en Meet Dave (20.30). Donderdag 4 september: In de Buureton in Den Burg gaat om 13.30 uur een nieuw klaverjasseizoen voor ouderen van start. Deelname kost 50 cent per keer. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Deelname kost €2,- per persoon, inlichtingen via tel. 06-28787820. Volkssterrenwacht De Jager bij Eco mare houdt een sterrenkijkavond. Aanvang 21.30 uur (alleen bij helder r, bij twijfel kan rond 18 00 uur worden gebeld met 06-45552708). Cinema Texel vertoont Meet Dave (15.00), Don't mess with the Zohan (19.00), Hellboy 2 (18.45, 21.45) en Mamma Mia (14.30, 21.15). Vrijdag 5 september: Bij Vliegveld Texel wordt tot en met zondag de European Akydiving Leaue gehouden. Gedeputeerde Sascha Baggerman opent om 15.00 uur het vernieuwde dorpshuis in Oosterend. ledereen is welkom vanaf 14.15 uur en ook 's avonds vanaf 20.30 uur. Cinema Texel vertoont Wall-E (14.00), Brief voor de Koning (16.15), Don't mess with the Zohan (19.00), Hellboy 2 (21.45), Kung Fu Panda (13.30), Mamma Mia (16.00, 21.15) en Meet Dave (18.45). Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat sen voor afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 1 Bernhardlaan, Beatrixlaan. Hoogwater te Oudeschild Di. 2 11.04 en 23.51 u. Wo. 3 11.45 u. Do. 4 00.05 en 12.04 u. Vr. 5 00.16 en 12.14 u. Za. 6 00.17 en 12.35 u. Zo. 7 00.40 en 12.57 u. Ma. 8 01.10 en 13.46 u. Di. 9 02.10 en 14.34 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water Zondag 7 september eer ste kwartier. Dinsdag 9 september doodtij. Zondag 7 september zon op 7.01zon on der 20.14 uur. TESO zet soms een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vrijdag en maan dag van 9.30 tot 16.00 uur en zondag van 14.30 tot 20.00 uur Toch moet automobilisten vrijdag in beide richtin gen rekening houden met wachttijden van een half uur. De afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zijn die dag uitslui tend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. TEXELSE^COURANT Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar 37.95 36,25 i Per jaar €74.10 €71,75i Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Schietoefeningen Vanaf fort Erfprins in Den Helder worden van woensdag 10 tot en met vrijdag 12 september schietoe feningen gehouden. Afhankelijk van de weersomstandigheden vinden deze dagelijks plaats van 9.00 tot 16.00 uur. Flowtraining Menno Siebinga begint deze maand met een flowtraining, waarin deelnemers leren hoe de mentale toestand op te roepen waarin zij volledig opgaan in hun bezigheden. In de basiscursus leren de deel nemers hoe ze een flow kunnen oproepen en vasthouden. Deze techniek kan in alle dagelijkse acti viteiten worden toegepast, deelne- Bramen plukken In verband met de werkzaamheden in De Nederlanden is het gebied waar bramen geplukt kunnen wor den beperkt. Bramen plukken mag (en kan) aan de westkant van de omleidingsroute tussen De Koog en de Slufter en westelijk van de afwa- teringssloot van het 's Hertogen- boschpad tot het weiland. In de rest van het gebied is bramen plukken net als in de andere natuurgebieden alleen toegestaan als de bramen direct langs het pad groeien. De bramen in de rest van het gebied zijn voor de vogels, die de extra mers hoeven niet sportief te zijn aangelegd of zelfs maar in een goe de conditie te zijn. De cursus vindt plaats op vier avonden, er is plaats voor maximaal tien deelnemers. De eerste les wordt gegeven op 10 september. Deelname kost €125,-. Voor informatie en aanmeldingen: tel. 315331 of 06-14401898. voeding goed kunnen gebruiken voor hun reis naar het zuiden. Vooral lijsterachtigen maken hier massaal gebruik van. Ook vlierbessen zijn erg in trek, vooral bij kleinere zang vogels als zwartkop en roodborst. Het 'groene' wandelpad achter De Geul is per 1 september weer open- De actie van Astrid Witte uit Oos terend, die de Nijmeegse Vier daagse liep ten bate van KIKA, heet €2433,39 opgebracht. Het geld werd vrijdagochtend geteld ten kantore van notaris Dogger. De collectebussen, die enkele weken op diverse plaatsen op het eiland hebben gestaan, werden door de notans geopend, waarna de inhoud werd geteld door Witte en Marjo van Heerwaarden van het notariskantoor. KIKA (Kinderen Kan- kervrij) heeft inmiddels laten weten heel blij te zijn met de donatie. Ook nadat vrijdag de bussen waren geleegd, kreeg Witte nog geld in handen gedrukt dat nog aan het totaalbedrag moet worden toege voegd. Mensen die de stichting een warm hart toedragen, kunnen een bijdrage overmaken via giro 8118 ten name van Stichting Kinderen Kankervrij in Utrecht. Beeldhouwende vriendinnen 'Wij zijn negen vriendinnen uit het Gooi, die voor het zevende jaar op rij naar De Koog komen om een week te beeldhouwen', schrijft Bet- tie Bruin uit Laren in een mailtje aan de Texelse Courant. Ze nodigt belangstellenden uit een kijkje te nemen terwijl.de vrouwen aan het werk zijn. Bezoekers zijn ook wel kom bij de expositie van zelfge maakt werk, die vnjdag vanaf 16.00 uur te bezichtigen is. Het adres Ruyslaan 3 in De Koog is het werk terrein van de vrouwen. Volksdansen Volksdansgroep Interdans Texel begint woensdag aan het nieuwe seizoen. Elke week wordt gedanst in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. Dansleider is Henk Janssen. Begin ners (en mensen die het rustig aan willen doen) dansen van 19.45 tot 20.45 uur, de gevorderden van 21.00 tot 22.00 uur. Er worden dansen Texelaars lopen in Julianadorp Hardloper Coen Schoonheden is zondag derde geworden in een wedstrijd over het terrein van Noor derhaven bij Julianadorp. Schoon heden volbracht de afstand van vijftien kilometer in 57 minuten en 48 seconden. De organisatie had voor de negentig deelnemers een snel parcours van 3750 meter uitgestippeld, waarbij de lopers zelf het aantal rondjes kon den kiezen. Schoonheden, Jan Zijm, Theo Franchimon en George Eelman liepen er allemaal vier. 'Op som mige plekken was het smoorheet', vertelt Franchimon. Schoonheden hield vanaf de start aansluiting met de kopgroep, Jan Zijm moest hal verwege afhaken en eindigde als vierde in 1.00.22 uur. Franchimon finishte vlak achter hem als vijfde in 1.00.43. George Eelman eindigde op de 60ste plaats in 1.35.38. gedanst uit onder meer Roemenië, Griekenland en Israël. Belangstellen den kunnen vrijblijvend een repetitie bijwonen. Voor informatie: Marije Bin- sbergen, tel. 318304.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2