Bijenkorf waardig middelpunt Oosterend Vernieuwd dorpshuis weerspiegelt ambities 'Wil niet die mevrouw worden die alleen maar dingen regelt' Duurzame excursie naar eiland Gotland Schooldirecteur betrokken bij leerlingen TEXELSE J COURANT Straten beter begaanbaar Lantaarnpaal bezweken Vervolg op reis naar Samso DINSDAG 2 SEPTEMBER 2008 De provincie kon er amper over uit. Hoe ze het in zo'n klein dorp als Oosterend voor elkaar krijgen om zo'n groot en mooi dorpshuis uit de grond te stampen, met zóveel functies? Maar de initiatiefnemers weten wat ze willen en waar hun grenzen liggen. Handen gingen uit de mouwen en hobbels werden overwonnen. Vrijdag is iedereen welkom bij de officiële opening van het vernieuwde en uitgebreide dorpshuis De Bijenkorf. Wie zich het oude dorpshuis voor de geest haalt, ziet een wat hok- kerige verzameling gebouwen voor zich, die in de loop van de jaren aan elkaar waren geplakt. Achteraan een moderne sporthal en aan de voorkant een wat gedateerd dorpshuis waarin het sanitair nog uit het bouwjaar 1968 dateerde. Een verouderde, donke re dorpskamer, een kleine keuken waarbij de beheerder geregeld met de biervaten tussen de feestende of kaartende bezoekers door moest laveren, omdat het magazijn aan de andere kant van de toneelzaal lag. Ook de staat van het dak liet te wensen over. Dat kon gebeuren door dat er bij eerdere renovaties nooit geld overbleef om de voorkant van het dorpshuis aan te pakken. Het resultaat was een accommodatie die niet meer aansloot bij de eigentijdse wensen en ambities in Oosterend en waarin bij gebrek aan ruimte zelfs in de kelder en op de tribune werd vergaderd. Geen geschikt gebouw voor een florerend dorpsteunpunt of waarin een huisarts zich geroepen voelde om er spreekuur te houden, zonder ruimte voor een fysiothera peut of andere voorzieningen. Financiering Al met al een heel pakket wensen, voldoende reden voor de dorpscom missie om architect Tjaart Hoeksema uit te nodigen wat op papier te zetten. Dat was begin 2006, toen ook werd nagedacht over hoe al die ambities moesten worden gefinancierd. Bren dan de Graaf: 'We wisten dat het een hoop geld ging kosten, alleen nog niet hoeveel.' Naspeuringen leerden dat in Haarlem een potentiële financie ringsbron kon worden aangeboord. De provincie stimuleert het opzetten van dorps- en wijksteunpunten en was bereid mee te betalen aan het renoveren van het dorpshuis. Als co- financier, want voorwaarde was dat Oosterend de helft van de kosten (€500.000,-) uit andere bronnen zou financieren. Die werden gevonden in de gemeente, de Rabobank, het VSB-fonds, het Oranjefonds, TESO en uit eigen middelen. Oosterend had een sterke troef in de hoeda nigheid van gedeputeerde Sascha Baggerman, die in haar vorige functie als ambtenaar bij de gemeente al aan het plan had gewerkt. Met veel goede wil van beide kanten wisten de provincie en de dorpscommissie uit de ingewikkelde materie te komen en toen per fax de toezegging van de financiering binnen kwam, kon de aannemer aan het werk worden gezet. Ook de gemeente krijgt een pluim uit Oosterend. 'We hebben in alle opzichten medewerking gehad', zeggen De Graaf, Marijke Stark, Ruud Timmer en Cor Eelman van de dorps- en bouwcommissie. Functioneel Het resultaat mag er zijn. De voor zijde van het dorpshuis is compleet vernieuwd, waarbij de voorgevel vijf meter naar de straatkant is verplaatst en in een modem jasje is gestoken. Aan de zijkant is een gang gebouwd, waardoor bezoekers aan de sport zaal voortaan rechtstreeks naar de dorpskamer kunnen lopen. Er is veel glas gebruikt, wat de sfeer ten goede komt. De dorpskamer is een stuk ver groot. er zijn extra toiletten gemaakt, zelfs een aparte voor minder-validen, er is een modern ingerichte praktijk ruimte voor de huisartsen, voor de fysiotherapeut de pedicure, met zelfs een wachtkamer. De brede entree is voorzien van automatische schuif deuren, waarvan bezoekers die slecht ter been zijn veel gemak hebben. De keuken is uitgebreid en gemoderni seerd, met in het aangrenzende ver trek het magazijn. De peuterspeelzaal heeft een interne ingang gekregen en het tegel-, schilder- en ander werk dat in het gebouw is verricht, zorgt voor een frisse stijl. De inrichting is functi oneel en waar mogelijk zijn duurzame materialen gebruikt. Ook aan de bui tenkant is aandacht besteed. Het dorphuis oogt dankzij de daklijst als één geheel en tegel- en straatwerk benadrukken de centrumfunctie van het gebouw. Gedeputeerde Sascha Baggerman verricht vrijdag om 15.00 uur de officiële opening van De Bijenkorf, ledereen is welkom vanaf 14.15 uur. Ook 's avonds vanaf 20.30 uur is er open huis, met aansluitend een gezellige avond met onder meer biljarten en dansen. dorpshuis Oosterend op tijd klaar te krijgen. Op de foto zijn vrijwilligers tegels De gemeente trekt €100.000,- uit voor het beter begaanbaar maken van wegen, paden, stra ten en pleinen. Het gaat om een reeks merendeels kleine ingrepen die een eind moeten maken aan hinderlijke stoepranden, te steile afritten, obstakels en drempels. De aanpassingen worden verricht met het oog op de mobiliteit van mindervaliden. Er wordt gewerkt aan de hand van een inventarisatie van de Stichting Integratie Gehandi capten Texel (SIGT). Daarnaast zijn er er klachtenlijsten van de bewo- nersgroep van de Gollards en van de gemeente zelf. Enkele voorgeno- Een lantaarnpaal op de kruising aan beide zijden niet veel ruimte Georgiëweg-Nieuwlanderweg over, waardoor het in de betref- bezweek zaterdagmorgen toen een fende bocht wel vaker mis gaat. landbouwspuit achter een trek- Het landbouwwerktuig liep lichte ker in de bocht teveel naar buiten schade op. zwenkte. De verkeersgeleiders laten (Foto Gerard Timmerman/Beeldbank Texel) VERVOLG VAN PAGINA 1 Kunstcollectie Wethouder Peter Bakker wees Zegeren erop dat het voorstel om €250.000,- te reserveren is doorge schoven naar het investeringsplan condities om de kunst te bewaren.' van 2010, zodat de raadsleden nog tijd hebben om er over na te denken. Op de vraag van Zegeren in welke staat de kunst verkeert, moest hij het antwoord schuldig blijven. 'Maar het reserveren van geld heeft ook te maken met het creëren van goede Ton gemeente voor noodopstelterrein De gemeenteraad gaat unaniem akkoord met een bijdrage van €100.000,- voor nieuwe bestra ting op het noodopstelterrein van TESO. Als voorwaarde is opge nomen dat de gemeente in de toekomst geen geld beschikbaar meer stelt, 'in welke vorm dan ook'. Dat voorbehoud gaat GroenLinks te ver. 'Dat kun je nu toch nog niet zeggen. Als er ooit weer een aan vraag komt, zullen we die opnieuw bekijken', betoogde Henny Fes ten donderdag in een vergadering van de raadscommissie Middelen. Haar partijgenoot en wethouder Peter Bakker zei echter aan de voorwaarde te willen vasthouden. Hij legde uit dat TESO eigenaar is van het noodopstelterrein en dus verantwoordelijk voor het onder houd. Reden om toch eenmalig €100.000,- bij te dragen, is volgens Bakker dat het terrein is aangelegd onder verantwoordelijkheid van de gemeente. Toen TESO het overnam, was al duidelijk dat het terrein bij hevige neerslag niet kan worden gebruikt, omdat het hemelwater niet adequaat kan worden afgevoerd. B en w erkenden hun verantwoorde lijkheid en betalen daarom mee om dit probleem op te lossen. men maatregelen zijn meer onder houdswerkzaamheden dan aanpas singen. Sommige wensen worden niet ingewilligd, bijvoorbeeld omdat de dorpsstructuur te veel zou wor den aangetast. Overigens wordt er rekening mee gehouden dat zich in de loop der tijd nieuwe knelpun ten zullen aandienen. In de 90'er jaren stond telkens een bedrag van ongeveer. €10.000,- op de begro ting voor aanpassingen van de openbare infrastructuur, maar deze post werd als'bezuinigingsmaatre gel geschrapt. Werkzaamheden op veld Texel'94 Medewerkers van de gemeente zijn druk in de weer om de nieuwe inrichting van het sportcomplex van Texel'94 in orde te krijgen. Daartoe werden in de afgelopen weken zoden gelegd voor een nieuwe trainingsveld. Met de bouw van het nieuwe gemeentehuis verdwijnt een trai ningsveld van Texel'94. Om vol doende trainingscapaciteit te behouden, wordt het bestaande Het Zweedse eiland Gotland staat begin november centraal bij een gezamenlijke studiereis van de Stichting Duurzaam Texel en de Stichting Kopwerk, waar basis scholen De Fontein in Den Burg en De Akker in Oosterend deel van uitmaken. Op het Zweedse eiland in de Oost zee worden bezoeken gebracht aan diverse projecten waarmee duurzaam energie wordt gewonnen. De reis is vergelijkbaar met de excursie die een groep Texelaars vorig jaar naar het Deense eiland Samso ondernam. Gotland is eveneens bezig stap voor stap het gebruik van fossiele brand stoffen (olie en aardgas) achter zich te laten door over te schakelen op alternatieve energiebronnen. Het eiland, 125 kilometer lang en 55 kilometer breed, heeft een paar grote windmolenparken op zee laten bouwen, is bezig warmte uit zeewa ter te winnen en haalt met behulp van biovergistingscentrales energie uit houtsnippers en landbouwrestan- ten. Die heeft Gotland in overvloed doordat het eiland veel bossen en landbouw kent. Het eiland streeft er volgens een plan uit 1996 naar in 2025 energieonafhankelijk te zijn en de uitstoot van koolstofdioxide tot nul terug te brengen. Kopwerk laat een stel schoolleiders van Texel en scholen aan de overkant meegaan. Zij gaan specifiek bekijken hoe scholen het begrip duurzaam heid permanent in het onderwijs kun nen opnemen. Scholen op Gotland hebben daar ervaring mee opgedaan. Volgens Kopwerk zet iets dergelijks op lange termijn meer zoden aan de dijk dan duurzaamheid telkens in los se projecten even onder de aandacht te brengen. Directe aanleiding zijn de plannen van De Akker om een nieuw, duurzaam schoolgebouw te bouwen. De schoolleiders bezoeken de univer siteit van Gotland om meer te horen over onderzoek naar de effecten van 'praktische milieu- en natuureducatie op kinderen met gedragsproblemen'. De rest van de groep gaat langs bij ondernemers en deskundigen op het gebied van duurzame energie. Ze worden begeleid door het ener gie-agentschap van Gotland en de plaatselijke wethouder duurzaamheid Bertil Klmtbom. Medewerkers van Duurzaam Texel hebben de afgelopen jaren al meermalen contact met hem gehad. De reis wordt gehouden van zondag 2 tot en met vrijdag 7 novem ber en er zijn nog een paar plaatsen vrij. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Petra Schut van Duur zaam Texel (tel. 320723) of Niek van Dorsen van Kopwerk (0223-672155). Jennifer Faas 50.000ste bezoeker Toen Jennifer Faas van Oost zater dag op zwemles kwam, kreeg ze tot haar grote verrassing door het personeel van zwembad Molenk oog een grote taart overhandigd. Zij was de 50.000ste bezoeker van het seizoen. Mede dankzij een goede start in de meivakantie kon het zwembad de 50.000ste bezoeker twee v/eken eerder onthalen dan vorig jaar. Als het weer de komende weken meewerkt, bestaat de kans dat het bezoekersrecord van de afgelopen jaren wordt doorbroken. Het zwem bad is nog drie weken open; zon dag 21 september is de laatste dag. Tijdens de laatste weken worden elke woensdagmiddag activiteiten gehouden. grasveld, aan de andere kant van de Haffelderweg, uitgebreid. Daarbij worden de twee bestaande kleine velden aaneengesloten tot één veld. Om dit mogelijk te maken, wordt de ingang verplaatst naar een nieuwe locatie tussen de wielerbaan en het gebouw van de OSG. Omdat deze verplaatsing samenhangt met de bouwplannen van de OSG, wordt tijdelijk gebruik gemaakt van de wielerbaan. De afgelopen weken werden de toe gangsweg en de parkeerplaats bij de kantine van de voetbalvereniging weggehaald en de grond bewerkt. Vervolgens werd gras gelegd, in zoden van een meter breed, een techniek die nog niet eerder op het eiland werd toegepast. Ze stond vijftien jaar voor de klas op de Kompasschool, ontplooi de daarna tien jaar lang haar organisatorische talenten bij de Onderwijs Begeleidings Dienst, maar is met ingang van het nieu we schooljaar terug in de dage lijkse praktijk van het onderwijs. Hoewel ze als directeur van het Durperhonk zelf geen les geeft, geniet Nel Kant met volle teugen van het directe contact met de leerlingen. Met glimmende ogen; 'Een meisje dat me in de gang vrolijk begroet met hoi juf Nel En gisteren een kleuter die tegen me zei: kom eens hier. En toen kreeg ik een lekkere, dikke, natte zoen op m'n wang.' Lachend: 'Dat vind ik heerlijk.' Ze houdt zich al meer dan haar halve leven lang bezig met de scho ling van kinderen. Haar verbintenis met Texel is nog net even ouder, 'Toen ik in 1978 voor de PABO - toen nog Pedac - slaagde, ben ik voor vakantiewerk naar het eiland gegaan. Het was een slechte tijd voor het onderwijs. Banen waren er niet of nauwelijks. Noodgedwon gen ben ik een tijd receptioniste bij hotel Opduin geweest. Totdat de LOM-school in Den Helder een dependance op Texel begon, de huidige Kompasschool. De eerste tijd werkte ik er één dag in de week, als taakverlichter voor het hoofd, Ad van der Snepscheut. Na verloop van tijd kreeg ik een eigen groep.' Na enkele aanvullende studies te hebben afgerond, besloot Kant haar horizon te verbreden. In haar nieuwe werk bij de Onderwijs Begeleidings Dienst had ze diverse verantwoor delijkheden. 'Ik hielp scholen boven de lijn Hoorn-Alkaar bij nieuwe ont wikkelingen. Ook hield ik me bezig met problemen van groepen op sociaal-emotioneel gebied. Grofweg kun je stellen dat ik als leerkracht de kinderen onderwees en bij de Onderwijs Begeleidings Dienst de juffen en meesters. Het waren leer zame jaren. In de zin dat ik mezelf persoonlijk ontwikkelde, maar ook omdat ik veel heb geleerd over het onderwijs in het algemeen.' Na tien jaar besloot Kant vorig jaar haar carrière nog eenmaal een ande re richting op te sturen. 'Ik werd vorig jaar vijftig en heb me de vraag gesteld wat ik nog wilde. Je kunt je wel jeugdig voelen, maar als je nog een paar jaar verder bent, wordt het wel erg moeilijk een andere baan te krijgen. De praktijk is toch dat leerkrachten van halverwege de vijftig niet gewild zijn. Ik bedacht me dat ik nog wel directeur van een basisschool wilde worden. Het leek me leuk bij een team te horen en de dagelijkse praktijk, de kinderen, van dichtbij mee te maken. Bij de Onderwijs Begeleidings Dienst ging ik van school naar school en kwam ik ook wel in klassen, maar dat was vaak eenmalig. Dan krijg je niet de kans een band met de leerlingen op te bouwen.' Dat ze leiding mag geven op de basisschool van De Cocksdorp, komt ook voor haarzelf als een ver rassing. 'Ik heb tien jaar heen en weer gereisd naar de overkant. Bij een baan op Texel heb ik helemaal niet stilgestaan. Totdat ik hoorde dat Kor Posthumus, directeur van het Durperhonk, wegging. Ohhh Texel. dacht ik toen wel even. Ik was hier in mijn vorige functie al eens geweest. Het is een leuke, energieke dorps school, met een prachtig gebouw en veel ruimte eromheen. Boven dien spelen er allerlei processen, zoals de verzelfstandiging van het openbaar onderwijs. Dat zijn leuke ontwikkelingen, die mogelijkheden bieden. Dat sprak me allemaal erg aan en om die reden heb ik gesol liciteerd. Ik was erg blij dat ik werd aangenomen.' Het Durperhonk is een bloeiende school met 123 leerlingen, vier meer dan vorig jaar. 'Dat is tegen de verwachtingen in, want het leerlin genaantal loopt op heel Texel terug. Gelukkig hebben we soms ook tus sentijds een instroom, bijvoorbeeld van kinderen van mensen die op De Krim komen werken.' Kant plaatst wel een kanttekening: 'We hebben een flinke bovenbouwgroep, met tweeëntwintig kinderen in groep 8. die volgend jaar naar de brugklas gaan. Zo veel komen er niet bij in groep 1zodat het totaal dus wel zal teruglopen. Maar goed, dat dachten we vorig jaar ook.' De leerlingen zijn verdeeld in vier combinatiegroepen, elk met een eigen (fulltime) leerkracht. Groep acht is de enige met een eigen docent. Daarnaast telt de school enkele onderwijsassistenten en andere professionele krachten. Opvallend is dat het allemaal vrou wen zijn, meesiers werken met meer op het Durperhonk. Met z'n allen werken ze hard aan een moderni sering van de school. Kant noemt onder meer het stimuleren van eigen initiatief, interesse en betrokkenheid bij leerlingen. 'Zo bieden we som mige zaakvakken nu aan in thema's. In groep 12, 3 en 4 is dat vlinders. Rond dat thema worden allerlei acti viteiten ondernomen, met vlinders in de klas, rupsen in de klas, poppen in de klas. In de onderbouw worden er liedjes over gezongen en rupsen getekend om de motoriek van het schrijven te oefenen. In de hogere groepen worden de leerlingen uitge daagd zelf vast te stellen wat ze op dat gebied zouden willen weten. Ze moeten leren onderzoeksvragen te stellen, zoals dat heet.' In het oog springend is het toene mend gebruik van computers in het onderwijs. 'Kinderen hadden alle maal al hun gewone portfolio, waar in ze hun beste werk stoppen en die hun hele schoolcarrière meegaat, zodat je een goed zicht krijgt op hun ontwikkelingen. Dat kan nu ook digitaal. Dan moet je bijvoorbeeld denken aan filmpjes, die digitaal worden opgeslagen. Dat kan zelfs thuis. Met een wachtwoord kom je in je eigen portfolio.' Erg belangrijk in het moderne onder wijs is ook de aandacht voor soci aal-emotionele aspecten. 'Hoe ga je met elkaar om' Hoe werk je met elkaar samen? Dat zijn belangrijke vragen, zeker na zes weken vakan tie. Als kinderen op een plezierige manier met elkaar omgaan, is dat gunstig voor de sfeer en daarmee voor hun prestaties. Een mooie uit spraak is: als wij zorgen dat kinde ren zich veilig voelen op school, dan komt het leren vanzelf. Uitzonderingen daargelaten zal Kant niet snel zelf meer les geven. 'Als we bij ziekte geen vervanger kunnen knjgen. vind ik het geen enkel probleem om voor de klas te gaan staan. Maar in principe ben ik alleen directeur. Nee, dat vind ik met jammer. Ik hou nu eenmaal van managen en organiseren. Daar haal ik veel plezier uit. Maar ik heb nog genoeg met de kinderen te maken. Ik ga geregeld alle klassen langs. Dan zit ik bijvoorbeeld bij een kring gesprek. En bij ouderavonden zal ik er ook bij zijn. Want ik wil natuurlijk met die mevrouw worden die in dat kamertje alleen maar dingen zit te regelen.' Joop Rommets Nel Kant: Het leek me leuk bij een team te horen en de dagelijkse praktijk - de kinderen - van dichtbij mee te maken.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5