Voorzitter Dirk Koning roemt betrokkenheid van collega's 'Sfeer sinds eerste editie Texel Culinair puur verbeterd' TEXELSE 2 COURANT Champagne voor Texel Culinair oPIENie Schoolkinderen openen dorpshuis Agenda E TES O Smiley's voor Gemini Ziekenhuis DINSDAG 9 SEPTEMBER 2008 Voor de verdiensten hebben ze het niet nodig, toch zien Dirk Koning en Dirk Rozeboom er geen been in vele uren in de voorbereiding van Texel Culinair te investeren, ook al gaat dat soms ten koste gaat van hun eigen bedrijf, res taurant De Taveerne. 'Het is een prachtig evenement. Bovendien zorgt het voor verbroedering. De sfeer onder de horeca-onderne- mers in De Koog is sinds de eer ste editie puur verbeterd.' Ze hebben de avond ervoor nog tienduizend setjes bestek inge pakt. 'We waren met een man of tien. Flesje wijn erbij, gezellig wat praten, muziek op de achtergrond. Het moet ook leuk blijven', vertelt Dirk Koning. Als voorzitter van de Stichting Texel Culinair beleeft hij drukke tijden. 'De komende dagen moeten we nog eens tienduizend setjes inpakken. Dat doen we tus sendoor. Met allemaal vrijwilligers Zonder vrijwilligers zou Texel Culi nair met kunnen bestaan. Er valt zó veel te regelen. Wat dacht je van het inpakken van de muntjes, om een maaltijd mee te betalen? We hebben er tachtigduizend, in zakjes van tien. Vorig Jaar waren ze na de eerste avond allemaal op. Toen moesten we alle deelnemers langs om de bakjes te legen en te tellen, zodat ze opnieuw konden worden uitgegeven.' Samen met Anton van der Vis, Rein Stam, Jan-Wolter Timmerman en Joke de Boer stond Koning aan de wieg van Texel Culinair, dat komend weekeinde z'n vijfde editie beleeft. 'We wilden iets organiseren waarbij de nadruk nu eens niet op de natte horeca lag, maar op wat er in de restaurants - in De Koog en op de rest van het eiland - allemaal te koop is. We wilden af van het imago dat je hier alleen maar tot diep in de nacht kunt stappen. Bovendien was het altijd zo dat eind augustus alles in De Koog afliep. Na de laat ste braderie was er niet veel meer te doen.' Na zich te hebben georiënteerd bij succesvolle vergelijkbare festijnen in Den Bosch en Maastricht ging Texel Culinair vier jaar geleden van start. Met vallen en opstaan. 'We moesten alles nog ontdekken. In het eerste jaar kwamen we maan denlang misschien wel elke week bij elkaar om te vergaderen. En nóg ging er van alles mis', geeft Koning toe. 'Bij het inrichten van de straat vonden we de stands wel erg kaal. Toen hebben we nog snel allerlei lampen en andere spullen van ons zelf opgehaald. Toen we 's nachts thuis kwamen, was ons hele huis leeg', vertelt Konings partner Dirk Rozeboom. Na het eerste jaar werden draai boeken aangelegd en gaandeweg is het evenement steeds professio neler geworden. Koning: 'Dat komt ook doordat het veel gewoner is de mededelingen per e-mail te ver sturen Het aantal vergaderingen is daardoor veel minder geworden. Dat werkt veel efficiënter, maar ik moet zeggen dat ik die vergaderin gen ook wel eens mis. Bovendien waren ze ook wel ergens goed voor. Want met gezelligheid kom je tot veel ideeën.' Koning is gepokt en gemazeld in de Texelse horeca. Al in de jaren zeven tig runde hij café-restaurant-hotel De Zeven Provinciën in Oudeschild. Zijn cliëntèle bestond in het week end uit feestende kottervissers, ter wijl hij op doordeweekse dagen bouwvakkers (van de waterfabriek) en dijkwerkers in de kost had, die eveneens wel te porren te waren Rozeboom veranderde De Taveerne al snel in een restaurant. Afwijkend van de gewoonte in De Koog bleven Dirk en Dirk, zoals ze door menig een worden genoemd, ook buiten het seizoen open. 'We wilden onze gasten iets te bieden hebben. Dat was in de tijd dat als je 's winters een Duitser zag rijden je het er 's avonds met elkaar over had.' Een mooie stimulans betekende de deal met projectontwikkelaar Colt hof, die iedereen die een vakan tiewoning op De Krim kocht een etentje bij De Taveerne in het voor uitzicht stelde. 'Dat werkte, want als mensen eenmaal zijn geweest, komen ze terug.' Een grote veran dering vond plaats in 1999, toen de in 1983 gebouwde serre op de den 'Het is wel even wennen. We hebben een nieuwe kaart en met al onze vaste gasten vinden dat leuk. Sommigen bedenken vaak al thuis wat ze willen eten en als ze dan horen dat we dat niet meer heb ben, is dat even een teleurstelling. Ja, we hebben daardoor helaas gasten verloren, maar we er ook nieuwe bij gekregen. Veel Texelaars komen graag bij ons. Die willen wel uit eten in De Koog, maar niet in de hectiek van de Dorpsstraat. En ook veel gasten van de overkant komen geregeld bij ons eten.' Ondanks zijn lange ervaring is Koning de horeca duidelijk nog niet zat. Dat blijkt ook uit het enthousi asme waarmee hij over Texel Culi- ger wel eens te wensen overliet. 'Samen versier je de straat en hang je de netten op. Maar je leent ook gemakkelijk spullen aan elkaar. Er staan soms hele files voor onze afwasmachine. Komend weekeinde maakt Jef (van restaurant Bij Jef) gebruik van onze keuken, zodat hij met steeds naar Den Hoorn hoeft te rijden. Die sfeer van verbroedering is erg mooi. Anders knokt iedereen toch vooral voor zijn eigen omzet. We leven nu eenmaal in een vecht- maatschappij.' Helemaal voor de hand liggend is de betrokkenheid van de onderne mers niet, meent Koning. 'Het kost enorm veel tijd om zowel je stand als je bedrijf draaiend te houden. Bij ons regelt Dirk dat, zodat ik me op de organisatie kan richten. Want er staat wel veel vast, maar er gebeuren altijd onverwachte dingen die geregeld moeten worden. In je eigen bedrijf valt of staat het bij wat je medewerkers ervan vinden, ledereen is drie dagen druk in touw, terwijl je het voor de verdiensten niet hoeft te doen. De meeste onderne mers zijn blij als ze quitte draaien. Je moet het zien als promotie voor de horeca en het eiland.' Nóg enthousiaster is Koning over de betrokkenheid van de vrijwil ligers, van wie er velen weinig of niets met de horeca van doen heb ben. 'Sommigen nemen vrije dagen op om hier te kunnen helpen. En neem bijvoorbeeld Henk en Tineke Plaatsman, vroeger van hotel De Weal. We hebben ze ooit gevraagd één avondje de ontvangstruimte bemannen. Ze zijn nooit meer weg- voor een (nachtelijk) feestje. Het waren leuke, maar erg zware jaren, die zijn gezondheid niet ten goede kwamen, reden om naar iets anders uit te kijken. In 1979 kocht hij een pand aan de Nikadel, onderdeel van het nieuwe complex waarin ook bowling De Koogel was gevestigd. '£en onmogelijk pand, dat door de vreemde vorm niemand wilde heb ben. Maar ik vond het wel een uitdaging.' Was aanvankelijk vooral sprake van een café, onder invloed van partner bovenverdieping bij het restaurant werd getrokken. 'Tot dan waren het eigenlijk twee bedrijven in één pand, waarbij het boven iets luxer was. Nadeel was dat je met het perso neel een dubbele bezetting nodig had en dat was financieel natuurlijk niet zo gunstig.' Meest recente verandering is het afscheid van kok André Schoo, die na 29 jaar aan een nieuwe uitda ging toe was, en de komst van zijn opvolger Eric Scheidemann, die ook als firmant tot het bedrijf is toegetre- nair praat. 'Je ziet mensen die nooit in De Koog komen. Je moet het een beetje zien als een bruiloft, maar dan op straat. Wildvreemde mensen komen met elkaar in gesprek. Ook buitenstaanders, iedereen wordt opgenomen. Leuk was het bericht van de bekende kok Leon Ribbens. Twee maanden geleden lag hij nog met een longembolie in het zieken huis. Maar ik kom naar Texel hoor, dit laat ik me niet afnemen, zei hij.' Koning roemt de samenwerking tussen de ondernemers, die vroe- Zorgen heeft Koning wel over de financiële haalbaarheid van het fes tival. 'ledereen is enthousiast over Texel Culinair. De WV js er weg van en gebruikt het gretig bij de promotie van het eiland. Maar het blijft moeilijk sponsors te vinden.' Rozeboom: 'Ik zit in een belgroep van mensen die bedrijven benade ren om honderd euro te sponso ren. Ik krijg vaak te horen: ik heb toch geen tijd om te komen. Als je dan zegt dat we dit ook voor hun gasten organiseren, weten ze het even niet en zeggen ze dat je nog maar eens moet bellen. Je wordt gewoon aan het lijntje gehouden.' Een extra bijdrage aan de deel nemende bedrijven vragen, is ook geen optie, meent Koning. 'Je kunt niet te veel vragen, anders haken ze af, want financieel is dit helemaal niet lucratief voor ze. Maar daardoor wordt het wel moeilijk, want een grote tent, leuke artiesten en andere extraatjes kosten wel gewoon geld. We moeten het hebben van de ver koop van muntjes. Tot nog toe is dat steeds gelukt, maar het houdt niet over.' Joop Rommets Cultuurhistorische rondwandeling Immy Vlaming verzorgt in sep tember en oktober vijfmaal een cultuurhistorische rondwandeling door de kern van Oosterend. Een onderdeel van de anderhalf uur durende excursie is het bezichtigen van twee authentieke panden, waar van één een museaal ingericht win keltje uit 1907. Tevens worden de Koor Melodei hervat repetities Het koor Melodei van de Stichting Welzijn Ouderen Texel hervat woens dag 17 september de repetities. Het koor. dat onder leiding staat van Hans Kievits, oefent wekelijks van 14.00 tot 16.00 uur in De Buureton en groeit nog steeds. Toch blijven nieuwe leden welkom. deelnemers getrakteerd op enkele oud-Hollandse lekkernijen. De rond leiding wordt gehouden op donder dag 18 en 25 september en 2. 16 en 23 oktober. Steeds wordt om 14.00 uur vertrokken bij de ingang van de Maartenskerk. Opgeven kan via tel. 318937 of 06-10743542. Steltloperexcursie De Vogelwerkgroep houdt vrijdag de derde (en voorlopig laatste) steltloperexcursie bij de Schorren. De excursie staat onder leiding van Vincent Stork uit De Cocksdorp en begint om 18.00 uur. Dus niet. zoals eerder aangekondigd om 19.00 uur. Deelname is gratis, vooraf aanmelden noodzakelijk. Dat kan bij Klaas de Jong via e-mailadres kdjong@zonnet. nl. of telefonisch via 06-21809865. Verzameld wordt bij hoeve Zeeburg, waar voor de gelegenheid geparkeerd mag worden. Het verdient aanbeve ling zelf een verrekijker of telescoop mee te brengen. De vijfde editie van Texel Culi nair wordt vrijdag om 16.00 uur geopend door het sabreren van de champagne voor de bezoekers door hotelier Cees den Ouden. Hij is aangesloten bij de Confrérie du Sabre d'Or en de enige Texelse hotelier die zijn flessen champagne op deze spectaculaire manier mag ontkurken. Na de officiële opening duurt Texel Culinair dne dagen. Vrijdag en zater dag duurt het evenement van 16.30 tot 23.00 uur, zondag van 15.00 tot 20.00 uur. Bij de stands van de dertig deelnemende bedrijven zijn gerecht jes te koop, die betaald worden met Kögertjes, muntjes ter waarde van €1,30. Voor één Kögertje zijn speciale glazen te koop, met opdruk van Texel Culinair. Bij de spoelservice op het Dorpsplein kunnen gebruikte glazen worden omgewisseld voor schone. Voor bezoekers die de auto willen laten staan, voorziet Texel Culinair in busvervoer. Zowel op vrijdag als op zaterdag vertrekt rond 23.15 uur een bus vanaf de Nikadel voor een ronde over het eiland. Een kaartje kost €3,-. De opbrengst van het festival komt ten goede aan het Papoeafonds van Harry de Graaf, die ook zijn steentje zal bijdragen aan de opening. Veel achtergrondinformatie over het tot stand komen van Texel Culinair is te lezen in het weblog De week van..., dat deze week wordt bijgehouden door bestuurslid Louise van der Sluis. Het weblog is te vinden via www. texelsecourant.nl. SWOT-diner Bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel wordt dinsdag 23 septem ber het eerste SWOT-diner van het nieuwe seizoen gehouden. Op het menu staat lasagne met rauwkost, een nagerecht en koffie. Het diner begint om 18.00 uur, deelname kost €7,50. Opgeven bij de SWOT, tel. 312696. Geen kant op En daar sta je dan met je goeie gedrag. Met moeite ben je naar het gemeentehuis gekomen, met nog meer moeite, en niet te verge ten veel pijn, heb je je de trap op gewerkt. 'Ik zou graag in aanmer king komen voor een invaliden- parkeerkaart. Bij wie moet ik zijn?' 'Ogenblikje mevrouw, meneer... helaas, mijn collega is er vandaag niet. Maar ik geef het door en dan krijgt u een aanvraagformulier thuisgestuurd.Hoe lang gaat het dan duren voor ik die kaart krijg?' 'U moet rekenen op een maand of drie, vier. Bovendien moet u dan nog gekeurd worden door de GGD-arts, die zal verklaren of u die kaart echt nodig hebt.' Maar mevrouw, ik kan niet meer uit de voeten. Ik heb hem nü nodig! U ziet toch dat ik bijna niet kan lopen. Ik doe met alsof, ik heb hier zelfs de papieren van de specialist uit het Gemini.' Sorry mevrouw, meneer, maar zo zijn de regels. Ik kan er ook niks aan doen.En daar ga je dan weer Geen kant kun je op. Maar... er wordt aan gewerkt. Met een dag of wat valt het aanvraagformulier hopelijk in je bus, invullen, je naar de dichtst bijzijnde brievenbus martelen en maar wachten. De verklaring van je huisarts en de papieren van de specialist zijn niet voldoende om ook maar een voorlopige parkeer- kaart te krijgen. Weten die klunzen veel. de GGD-arts is de enige deskundige. En blijkt dan dat je meer dan 50 meter kunt lopen? Aha, dan kunt u ook wel te voet Den Burg in. Onze invalidenpar keerplaatsen zijn voor mensen die écht niet meer kunnen. En daar hoort u niet bij. Goedemorgen mevrouw, meneer. Lang leve het systeem. Hoe u leeft zal ons worst wezen. Pien Verberg Onder grote belangstelling heeft gedeputeerde Sascha Baggerman vrijdagmiddag het verbouwde en gerenoveerde Oosterender dorps huis geopend. Daarbij was een belangrijke rol weggelegd voor de schooljeugd van het dorp Na diverse toespraken van bouwers en kinderen. Daarna mocht iedereen gebruikers van De Bijenkorf werd die dat wilde een kijkje nemen. De het hele gezelschap getrakteerd opening werd 's avonds gevierd op een gedicht en een lied. Ook met een drukbezocht feest, de sleutel waarmee Baggerman de symbolische openingshandeling verrichtte, werd aangereikt door Een uitgebreid overzicht met excur sies, rondleidingen en andere toe ristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die geregeld wordt verspreid met deze krant en op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Raadpleeg ook de agenda op www. texelsecourant.nl. Dinsdag 9 september: Bewonersvereniging Texel houdt van 19.00 tot 21.00 uur een inloopavond voor leden in het zaaltje bij Star- kenburgh (Thijsselaan 40A, Den Burg). Meer informatie staat op de website www.bewonersverenigingtexel.nl. In de kelder van Bosch en Zee aan de Dorpsstraat in De Koog begint om 19.30 uur een dansavond van de line- dancegroep van De Koog. ledereen is welkom. In het gemeentehuis begint om 20.00 uur een extra vergadering van de raadscommissie Middelen. Op de agenda staat de ontsluiting van het PHH-gebouw. In de Zeemanskerk in Oudeschild begint om 20.15 uur een concert van Ralph Rousseau Meulenbroeks (viola da gamba). De toegang is gratis, inza meling na afloop. Cinema Texel vertoont Don't mess with the Zohan (15.00). Hellboy 2 (20.00), Mamma Mia (14.30), Meet Dave (20,30). Woensdag 10 september: In de Buureton aan de Beatnxlaan in Den Burg wordt vanaf 13.15 uur bridge gespeeld onder leiding van J. Hoogerheide, telefoon 313557. In dorpshuis De Bijenkorf in Ooste rend begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Aanmelden aan de zaal of bij Anja Koot (tel. 318705) of Jean Vaillant (06-52492321). Cinema Texel vertoont Wall-E (14.00), Brief voor de Koning (16.15), Hellboy 2 (20.00), Kung Fu Panda (13.30). Mamma Mia (20.30) en Meet Dave (16.00). Donderdag 11 september: Van 9.00-10.15 uur wordt er bij het Turfveld in de Dennen een cursus nor- die walking gegeven. Voor informatie Texel Outdoor Programma's, tel. 06 12070776. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Deelname kost €2,- per persoon, Hoogwater te Oudeschild Di. 9 02.10 en 14.34 u. Wo. 10 03.36 en 15.50 u. Do. 11 04.50 en 17.20 u. Vr. 12 06.25 en 19.20 u. Za. 13 07.56 en 20.30 u. Zo. 14 08.46 en 21.26 u. Ma. 15 09.25 en 22.11 u. Di. 16 10.16 en 22.56 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water Maandag 15 septem ber volle maan. Woensdag 17 september springtij. Zondag 14 september zon op 7.12, zon onder 19.58 uur. inlichtingen via tel. 06-28787820. De verzamelaars van de Historische Vereniging houden vanaf 20.00 uur ruilbeurs in Tusse de Banke op de Groeneplaats. Cinema Texel vertoont Meet Dave (15.00), Wanted (19.00,21.45), Mamma Mia (14.30,21.15), Hellboy 2 (18.45). Vrijdag 12 september: Tot zondag is in de Dorpsstraat in De Koog de vijfde editie van Texel Culi nair. Van 16.00-22.00 uur bereiden en serveren koks van meer dan 25 bedrij ven culinaire hoogstandjes. De Vogelwerkgroep houdt een steltlo perexcursie langs De Schorren. Aan vang 18.00 uur, deelname is gratis. Aan melden verplicht, via kdjong@zonnet. nl of tel. 06-21809865. Cinema Texel vertoont Wall-E (14.00), Brief voor de Koning (16.15), Wanted (19 00, 21.45), Kung Fu Panda (13.30), Hellboy 2 (16.00), Meet Dave (18.45), Mamma Mia (21.15). TESO zet soms een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vrijdag en maan dag van 9.30 tot 16.00 uur en zondag van 14.30 tot 20.00 uur. Automobilis ten moeten desondanks rekening met wachttijden van een half uur. Die kun nen vrijdag op Texel ontstaan tussen 9.00 en 12 00 uur en in Den Helder tussen 11.00 en 15.00 uur. Zaterdag ochtend moet op Texel mogelijk een uur worden gewacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. TEXELSE'fcOURANT Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mleke Smid Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 4111 E-mail info@lenr.nl Op al onto advortontlaconlraclan en aanbiedingen daartc gedeponeerd bij da Kamor van Koophandel en Fabriek. Ie Amsterdam onder nummer ai 198699 Een exemplaar v. de Regelen vo Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar 37,95 36,25 (automatisch) Per jaar €74,10 71,75 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. De kinderafdeling van het Gemini Ziekenhuis in Den Helder kreeg onlangs twee Smiley's toege kend, een kwaliteitskeurmerk van de Vereniging Kind en Ziekenhuis. Om de officiële overhandiging op 25 september extra luister bij te zetten, worden kinderen opge roepen zelf een smiley te maken. De Vereniging Kind en Ziekenhuis kent een Smiley toe aan ziekenhui zen die zich positief onderscheiden door hun voorzieningen voor kind en ouders. Op donderdag 25 sep tember overhandigt een bestuurslid van de vereniging het ziekenhuis de smiley-vlag. Kinderen tot en met 18 jaar die een smiley maken, van klei, papier, steen, borduurwerk of wat dan ook, worden voor de overdracht uitge nodigd. De twee mooiste smiley's krijgen een plaats op de afdeling, als symbool voor het kwaliteitskeur merk. De kinderen die de mooiste smiley's maken krijgen een prijs. De smiley's kunnen tot uiterlijk 19 september gestuurd worden naar de Kinderafdeling van het Gemini Ziekenhuis, Postbus 175, 1780 AT Den Helder. Afgeven bij de receptie of op de afdeling kan ook. De kunst werken dienen voorzien te zijn van naam. leeftijd, adres en geslacht van de maker. Meer informatie over de smiley's ais kwaliteitskeurmerk is te vinden op www.kindenziekenhuis.nl. Toertocht met oude Fiats In het kader van een clubeve nement van de Topolino Club Nederland brengen in het week end van 19 tot en met 21 septem ber tweeëntwintig oldtimers van het Topolino-type van Fiat een bezoek aan Texel. De rit begint zaterdag om 10.00 Hondenproeven bij De Cocksdorp Rondom hoeve Dorpszicht aan de Stengweg bij De Cocksdorp vinden zondag voor de vijfde keer de hon denproeven van de Jachthonden Proefafdeling Texel plaats. Aan deze lustrumeditie doen 65 honden uit heel Nederland mee. Tussen 9.00 tot 16.00 uur worden de honden op een zestal onderdelen getest. Enkele proeven zijn goed door het publiek te bekijken. uur bij hotel De Strandplevier in De Koog. Rond 11.30 uur zijn de auto's te bewonderen bij de vuurtoren en na de lunch bij het Luchtvaart museum op het vliegveld. Zondag wordt rond 10.45 uur de Georgi sche begraafplaats op de Hogeberg bezocht en daarna het Maritiem en Jutters Museum in Oudesfchild. De Topolino is van 1936 tot en met 1954 gebouwd. Meer informatie is te vinden op www.topolino-club.nl. Vrouwen van Nu De afdeling Texel van de NBvP Vrouwen van Nu houdt maandag vanaf 14.00 uur een bijeenkomst in De Buureton aan de Beatrix- laan in Den Burg. Elly Harzing-Kes- sel vertelt over de Aboriginals, de inheemse bevolking van Australië. Veel van hun oorspronkelijke cultuur is verloren gegaan door de komst van de kolonisten in de achttiende eeuw. Verlies van land is daarbij het grootste probleem. Het land vormt bij de Aboriginals een volmaakte samenhang met religie en kunst. Dirk Koning (links) en partner Dirk Rozeboom: 'We wilden af stappen. het imago dat je hier alleen de nacht kunt

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2