'Met zo'n schep is het een fluitje van een cent' Kraanmachinist Hans Witte: Finnen proeven zilte groenten 'Altijd zelf iets gewild, het is nu of nooit' Straf na mishandeling van bezoeker disco TEXELSE 5 COURANT informatieavond Van autoshowroom naar kinderopvang Officier van justitie toont begrip renté DINSDAG 9 SEPTEMBER 2008 Waddenfonds In het gebouw van Gemeentewer ken aan de Reijer Keijserstraat in Den Burg wordt maandag 15 sep tember een informatieavond over het Waddenfonds gehouden. De gemeentegeeft nadere tekst uitleg over de regels en enkele par tijen die dit jaar geld uit het fonds kregen, vertellen hoe zij vorig jaar bij hun aanvragen te werk zijn gegaan. De gemeente, het Maritiem en Jut ters Museum, Natuurmonumenten en Ecomare kregen gezamenlijk een paar miljoen euro subsidie. Texelaars die plannen hebben een aanvraag in te dienen, kunnen tij dens de informatieavond ook con tact leggen met de gemeente voor hulp en ondersteuning. Net als vorig jaar heeft de gemeente met subsi die van de provincie Noord-Holland tijdelijk een adviseur ingehuurd. Die 'Ik ben dol op kinderen, heb altijd iets voor mezelf gewild, het bruist in Oosterend van de plannen en deze ruimte komt beschikbaar. Het is nu of nooit', vertelt Angela van Kolthoorn over haar plannen voor het onderbrengen van een kleinschalig kinderdagverblijf en een buitenschoolse opvang in het pand waarin nu de showroom van Rentenaar is gevestigd. De omgang met kinderen is van Kolthoorn, net als partner Ramon Schneiders geboren en getogen in Elburg en sinds een jaar of vier woonachtig op Texel, niet vreemd. 'Ik heb jaren in de kinderopvang alleen en ga daarom op zoek naar enthousiaste medewerkers. Maar ik wil me ook zelf met de kinderen bezig gaan houden, want dat is juist zo leuk aan dit werk.' Om deze droom te venwezenlijken heeft ze met haar partner de showroom van Rentenaar gekocht, tegenover de garage. 'Een mooie grote ruimte, die veel mogelijkheden biedt. We gaan hem eerst ingrijpend verbou wen. Kinderopvang is een dienst verlenende activiteit, dus dat past prima bij de bestemming van het pand.' De opening laat nog even op zich wachten en is onder meer gekop peld aan de verhuizing van Rente naar naar Den Burg. geeft advies bij het invullen van de gewerkt. Op Texel bij Olmenhoeve in aanvraag en de benodigde project- De Waal, maar ook toen we een jaar plannen. De nieuwe aanvraagronde tje op Curagao woonden. In Elburg Hans Witte in karakteristieke houding aan de hendels van de graafmachine. Zwijgzaam en geconcentreerd, de blik naar voren gericht, ter wijl zijn twee handen subtiel de joysticks bedienen. Buiten de cabine, aan het eind van de hydraulische arm, doet de grote bak gehoorzaam zijn werk. Heen en weer, op en neer. Niet ruw, maar vloeiend en bijna op de centimeter precies wordt de modder van de bodem geschraapt. De sloot ligt diep in het land, op een afgelegen akker tussen De Waal en Oosterend. Kraanmachinist Hans Witte is er in zijn element. Terwijl de verslaggever in deze mod derige uithoek hemel en aarde moet verzetten om de kraandrijver te bereiken, kost het Witte geen enke le moeite zich te verplaatsen. De machtige wielen onder zijn machine baggeren overal doorheen en mocht hij vast komen te zitten, dan heeft hij zijn reusachtige arm binnen hand bereik om zichzelf een duwtje te geven. Deze keer is het een slootje uitbaggeren, maar straks rijdt hij zijn machine net zo makkelijk naar een verderop gelegen maïskuil om die onder te spitten, een wegberm bij te werken of een gat te graven voor de fundering van een boerenschuur. ~'lk ga het hele eiland over, van Eierland tot De Westen en van het strand tot 't Horntje. Daar heb ik nog eens een jaar gewerkt aan de dubbeldeks aanlegsteiger. Daarvoor moest een hele hoop zand worden verzet. Mijn eerste grote klus. Mooi werk en het staat er nog steeds. Toch wel een leuk gevoel als je daar vanaf de boot met je auto overheen rijdt.' Het werk van kraanmachinist is voor de man uit Oudeschild even natuurlijk als eten en drinken. 'Mijn broer Henk (de Baron, red.) zat al op de kraan toen ik nog zó was', wijst hij de hoogte van een paar turven aan. 'Ik ging regelmatig met hem mee en belandde toen ik 17 was vanzelf op de kraan. Het is leuk om dingen te maken, een sloot te maaien of wat dan ook. Met zo'n grote schep is het een fluitje van een cent. Een hoop grond zet je zomaar aan de kant.. Het werk is heel divers. Ik heb geholpen bij de rotonde Pont- weg-Akenbuurt, aan de rioolleiding naar Den Burg, je kunt het eigen lijk zo gek niet bedenken. En het verveelt nooit, maar dat komt ook omdat er steeds een ander klusje is. Je kunt zóv.eel dingen met een kraan. Het is een allround machine waar je van alles aan kunt hangen. Van een grasmaaier tot een snoeiap- paraat om de takken in te korten en zelfs een asfaltfrees. Vroeger had je wel wat kracht nodig om die hendels te bedienen, maar die joysticks van tegenwoordig hoef je amper aan te raken en de bak gaat al. Het comfort is er in al die jaren flink op vooruit gegaan. Geluidsdicht, kacheltje erbij of airco, een muziekje, zo kom je de dag wei door. Ook dat was vroeger wel anders. Dit is volgens mij geen vak dat je op school kunt leren. Je moet er gevoel voor krijgen en dat lukt alleen door het te doen. Uren maken!, zeg ik tegen die jonge gas ten. Ik denk dat ik er zelf een stuk of 30.000 op heb zitten.' Wie dat omrekent komt uit op een indruk wekkende loopbaan, die ooit begon bij Willem Bakker. 'Nu werk ik op de kop af alweer 25 jaar bij Werner Dros.' is gisteren geopend en loopt tot en met 17 oktober. De informatieavond begint om 19.00 en duurt tot 22.30 uur. Orga nisaties die vooralsnog geen aan- vraagplannen hebben, maar dat in de toekomst wel overwegen, wordt nadrukkelijk geadviseerd ook naar de avond te komen. Het Wadden fonds keert ook de komende 18 jaar honderden miljoenen uit voor projecten die bijdragen aan een duurzaam Waddengebied. Er kunnen aanvragen worden gedaan voor natuurprojecten en op beperkte schaal voor economische projecten. Op dat vlak is h.et Wad denfonds nog niet volledig geopend, omdat Nederland en Brussel geen helderheid hebben over de vraag wanneer er bij subsidiering sprake is van verboden staatssteun. Hondenafrichters doen examen Doordat het minimumaantal deel nemers kon worden ingeschreven, kon op verzoek van hondensport vereniging DOS op Texel een ABA- cursus worden gegeven. Bij deze cursus (Algemene Basisopleiding voor Africhters) lichten de docenten de lesonderwerpen toe aan de hand van voorbeelden. Daarbij wordt aandacht besteed aan onder meer dominantie, leerprincipes, het inter preteren van gedrag, stressignalen en pijn. De geslaagden zijn Mar- tine Kramer, Alma Stendert, Jolanda Heidbuurt, Alice Weevers, Tineke Hoogenbosch, Ali ter Steege, Anja Dekkers, Ada van Gelderen, Manu- ela Keijser en Marcel Siemeling. Nog meer stolpen monumentwaardig? Texel telt niet minder dan 389 (agrarische) stolpen, zo blijkt een inventarisatie (quickscan) die de gemeente heeft laten maken door Architectenburo Texel. 112 van deze gebouwen staan al te boek als monument, 34 lijken zo goed dat ze als 'monumentwaardig' worden beschouwd, 184 zijn twij felgevallen en van 59 staat vast dat ze niet in aanmerking komen. en w hebben besloten de monumentwaarde en de twijfel gevallen nader te laten onder zoeken, zodat de status daarvan komt vast te staan. De inventari satie waarvoor de gemeenteraad 40.000,- beschikbaar stelde, bedoeld om zoveel mogelijk stolpen op de monumentenlijst te krijgen, zodat de kans wordt ver groot dat ze voor het landschap worden behouden. Overigens is plaatsing op de lijst niet alleen een gemeentelijke aangelegen heid. Zonder instemming van de eigenaar gebeurt het niet. Healingpraktijk Healingpraktijk en Adviesbureau De Verbinding van Inge Stevenson heeft met ingang van 1 september fulltime haar deuren geopend. De praktijk richt zich op begeleiding bij levensthema's zoals verlies- en rouwverwerking, gezondheids problemen en zorgbemiddeling naar reguliere zorg. Ze ziet haar werk als aanvulling op de regu liere gezondheidszorg. Het bieden van cursussen en opleidingen voor innerlijke groei behoort ook tot de activiteiten van De Verbinding. De praktijk is gevestigd op Brink 28 in De Koog en houdt vanavond vanaf 20.00 uur open avond. Inzamelaars afval steunen Ecomare schoonhouden van de zee. Van Kids for Animals, de kinder afdeling van de Dierenbescher ming, kreeg Ecomare zaterdag een cheque van €1000,-, bestemd voor de nieuwe zeehondenbassins. De 37 kinderen van de afdeling Haar lemmermeer haalden het geld op met een sponsorloop en een spei- letjesochtend. Uit handen van voorzitter Theo Lur- sen van de vereniging van inzame laars en verwerkers van scheeps afvalstoffen kreeg directeur Just van den Broek van Ecomare vorige week een cheque van drieduizend euro. Van den Broek toonde zich zeer verheugd met de bijdrage, ook omdat het geld juist van deze ver eniging kwam, die zich op haar eigen manier bezighoudt met het Een opstootje in een discotheek in Den Burg heeft voor twee Texe laars ruim een jaar later nog een vervelend staartje gekregen. Bei den werden vrijdag door de poli tierechter in Den Helder veroor deeld voor mishandeling. Het was dinsdagavond 15 mei 2007 toen de twee (destijds bei den 19 jaar oud en woonachtig in Den Burg) samen met een vrien din in de disco waren. Het meisje stapte rond tien uur op een andere bezoeker af en begon deze jongen uit te dagen. Ze gooide bier in zijn gezicht en bespuwde hem. Daarop gaf de jongen haar 'een kleine tik', zoals hij het later in zijn aangifte zou omschrijven. De twee verdachten zagen dat en besloten in te grijpen. Ze pakten de jongen vast, duwden hem wat en gaven hem enkele klap pen. Vrijdag mochten de twee voorko men. Ze deden niet moeilijk over het ten laste gelegde en gaven ruiterlijk toe dat het was gegaan zoals in de aangifte beschreven. 'Het kwam voort uit een impuls, maar het was stom, dat begrijp ik wel', merkte een van de twee op. De ander gaf aan het slachtoffer te hebben vast gepakt en hem te hebben geslagen. 'Maar het was meer een tikje dan een klap.' Beide verdachten stonden niet voor het eerst tegenover de politierech ter. Het was zelfs zo dat beiden ten tijde van het voorval nog in een proeftijd van een eerdere straf zaten. De officier van justitie vond in eerste instantie dan ook dat eer der voorwaardelijk opgelegde straf fen nu maar ten uitvoer moesten worden gelegd. Dat zou voor de één een maand celstraf en voor de ander twintig uur taakstraf bete kenen. Maar nadat de twee hun huidige persoonlijke situatie had den toegelicht, werd de officier iets milder. De eerste verdachte is inmiddels een opleiding tot kok gestart, heeft werk gevonden en is al ruim een jaar niet meer met politie en justitie in aanraking geweest. Voor een ander heb ik stage gelopen in een opvang met kinderen van nul tot acht jaar. Ik heb er in de loop van de jaren veel geleerd, ook hoe ik het zelf graag zou willen: kleinschalig, met kleine groepen van hooguit twaalf kinde ren, zodat je veel aandacht aan de kinderen kunt besteden. Vijf dagen in de week open, zodat kinderen er elke werkdag terecht kunnen. En met veel service. Ik haal kinderen voor de naschoolse opvang graag uit school, dat is makkelijk voor de ouders, ditjgeldt ook voor de bui tendorpen. Ik kan dat natuurlijk niet Angela van Kolthoorn v een kinderdagverblijf ei tor de showroom die ze met haar partner heeft gekocht o buitenschoolse opvang in te vestigen. (Foto Gerard Timmerman/Beeldbank delict heeft hij vorig jaar een maand in de cel gezeten en daarmee heeft hij naar eigen zeggen zijn lesje wel geleerd. De reclassering adviseert gezien de situatie een geheel voor waardelijke straf. Verdachte twee woont en werkt nu op de Novalis Hoeve en dat bevalt prima. Zowel zijn mentor als een teamleider verklaarde voor de rechter dat hij goed bezig is en langzaam beter leert omgaan met agressie. Verder gebruikt hij geen alcohol of drugs meer, bezoekt hij elke drie weken een psychiater en heeft hij nu andere vrienden. 'Wij zien duidelijk een positieve ontwik keling', aldus zijn mentor. Ook hier had de reclassering een volledig voorwaardelijke straf voorgesteld. 'Als ik uw strafblad zie, dan kan van een voorwaardelijke straf natuurlijk geen sprake zijn', begon officier van justitie Heij haar verhaal, 'Toch zal ik rekening houden met de adviezen en uw persoonlijke omstandighe den. Al wil ik wel benadrukken dat het te hulp schieten van een meisje erg nobel is, maar dat iemand in elkaar slaan natuurlijk absoluut de verkeerde manier is.' Politierechter Franke nam de strafei sen van de officier volledig over. Dat betekende voor de eerste verdachte (met het kortste strafblad) een voor waardelijke werkstraf van zestig uur. De eerdere voorwaardelijk opge legde straf (van twintig uur) hoeft nog niet te worden uitgevoerd, wel werd de proeftijd hiervan met een jaar verlengd. De tweede verdachte moet daadwerkelijk zestig uur aan het werk, kreeg daarbij een maand voorwaardelijke celstraf en moet verplicht een terugvalpreventietrai ning volgen, om te voorkomen dat hij zich opnieuw agressief gedraagt. Een eerder voorwaardelijk opge legde celstraf werd nu omgezet in zestig uur werkstraf. In totaal moet hij dus honderdtwintig uur, zonder betaling, aan het werk. Zowel de verdachten als de officier van justitie gaven aan de straf te accepteren en niet in hoger beroep te gaan. Informatieavond over windenergie Urban windmills en Energyballs staan centraal op een informatie avond over kleinschalige vormen van windenergie die de Stichting Duurzaam Texel donderdag 18 september houdt. Energyballs en urban windmills zijn twee soorten innovatieve, kleine windmolens waarmee bedrijven en particulieren voor eigen gebruik energie kunnen opwekken. De Ener- gyball is een bol met daarin rotoren die over een horizontale as draaien. De bol kan op daken van huizen worden geplaatst. De urban windmill lijkt qua uiterlijk op een staande schemerlamp met daarin drie verticaal draaiende rotor bladen. Het object, dat eveneens op gebouwen kan worden geplaatst, heet geluidsarm en resonantievrij te zijn en veroorzaakt volgens de makers geen slagschaduwen. Met beide systemen kunnen bedrijven en particulieren deels in hun eigen energie voorzien of stroom terug aan het net leveren. Tijdens de avond van Duurzaam Texel worden lezingen verzorgd door Steven van der Waerden van Home Energy (een onderneming voor betaalbare duurzame energie in huishoudens en bij kleine bedrij ven) en Vincent Wegner en Robert Snijder van Donqi (het bedrijf dat de urban windmills maakt). De gemeente vaardigt iemand af voor tekst- en uitleg over regel geving, omdat voor de plaatsing van dergelijke objecten soms een bouwvergunning nodig is. De infor matieavond begint om 19.30 uur in schietsportcentrum Odysseus aan de Emmalaan in Den Burg. De entree is gratis. Opgave is mogelijk bij Duurzaam Texel, tel. 320723 of info@duurzaamtexel.nl. Verpleegkundige en aan vakantie toe? Het Nederlandse Rode Kruis Hoe wild is Nederland? Onder de titel Hoe wild is Neder land - natuurlijk of tuinieren? ver zorgt Ecomare vrijdag 19 sep tember een symposium over de vraag hoe Nederland omgaat met z'n wilde dieren. Aanleiding is het afscheid van hoofd dierverzor ging Henk Brugge. Als opvangcentrum van het grootste roofdier van Nederland, de zeehond, speelt Ecomare al jaren een rol in de discussie over nut en noodzaak van het opvangen van wilde dieren. De ruimte in Nederland voor wilde die ren en natuur in het algemeen wordt steeds kleiner. Wat betekent dat voor de zeehonden, wilde zwijnen, ganzen, herten en alle andere wilde dieren? En welke natuur willen we wel en welke niet als het om natuur ontwikkeling gaat? Hoe verhouden natuurbeheer en publieke opinie zich tot elkaar? Dit soort vragen en de bijbehorende dilemma's wor den op het symposium besproken door onder anderen prof.dr. Theunis Piersma en prof.dr. Peter Reijnders. Hoofd dierverzorging Henk Brugge heeft 33 jaar bij Ecomare gewerkt. Hij heeft in die periode een ver schuiving meegemaakt van de zee hond als jachttrofee en slachtoffer van vervuiling naar de zeehond als knuffeldier. Tegenwoordig gaat het goed met de zeehond en nemen de aantallen in de Waddenzee jaarlijks toe. Voor het behoud van de soort is zeehondenopvang niet meer nodig. Brugge vertelt aan het eind van het symposium zijn visie over hoe hij de toekomst van de zeehonden en van de musea op Texel ziet. Het symposium duurt van 15.00 tot 17.00 uur. Belangstellenden zijn wel kom. Vooraf aanmelden is gewenst en kan via tel. 317741 of per email: infobalie@ecomare.nl. Marc van Rijsselberghe laat een groep Finnen proeven van de zilte groeten die hij sinds een paar jaar verbouwt. Een beetje voorzichtig wordt er geproefd, maar al snel verschijnen verraste gezichten. Goedkeurend en met belangstelling kauwt een groep Finnen op de zilte groenten van Marc van Rijsselberghe. De Finnen bezochten dinsdag het land aan de Hoornderweg waar Van Rijsselberghe sinds vier jaar experi menteert met de teelt van groenten op zout water. Rondleidingen wor den er normaal niet gegeven, maar voor de Finnen wordt een uitzonde ring gemaakt. Zij waren twee dagen op het eiland onder de vlag van het Europees subsidieprogramma Leader Plus dat ook de zilte teelt subsidieert. De groep was verrast dat teelt op zout water mogelijk is. Van Rijssel berghe vertelde dit jaar vooral te let ten op de groei en de ontwikkeling van ziektes, maar het is ook gelukt de gewassen eetbaar te maken. Restaurants hebben er al gebruik van gemaakt. Er wordt onder meer zeekool, zee kraal, lamsoor, strandbiet, lepelblad en rucola verbouwd. De teelt is onderdeel van een wetenschappelijk onderzoek van de Vrij Universiteit in Amsterdam. 'We spelen ermee in op de toenemende verzilting', legt Van Rijsselberge uit. 'Wereldwijd is er anderhalf miljard hectare land dat verzilt is, dus het zou mooi zijn als je daar ook groenten kunt verbou wen.' Doel is een systeem te ontwikkelen dat anderen in staat stelt op zilte gronden te kunnen werken. 'Maar daarvoor moeten we eerst een hoop uitzoeken. Het is tot nu toe een las tig proces geweest.' De groep kreeg een maaltijd van Ruud Boom voor geschoteld om te proeven wat er met de zilte groenten mogelijk is. De Finnen, waarvan een deel coördi natoren van Leader' Plus-program- ma's in hun eigen land, bezochten ook TexelEnergie, Ecomare en de activiteiten van De Lieuw. Ze gingen langs bij landgoed de Bonte Beleve nis om meer te weten te komen over oude ambachten.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5