Mas. mm Provincie steekt geld in boren naar warm water Cjroen Ttwrls JexeU in het hartL Trouwring na halve eeuw teruggevonden Provincie akkoord met plan Oosterend Onderzoek naar ruilverkaveling Miljoenen euro's opzij gezet vIM Moldavië Archief gemeente weer op orde TE^ELTOUflS OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12307 VRIJDAG 12 SEPTEMBER 2008 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Gedeputeerde Staten van Noord- Holland zijn bereid 4,2 miljoen euro te investeren in het boven de grond halen van het warme water bij De Cocksdorp voor duurzame energiewinning (geothermie). Er wordt ook geïnvesteerd in een haalbaarheidsonderzoek. De gemeente heeft plannen om boringen te laten verrichten tot een diepte van 4 kilometer. Daar moet zich volgens experts water bevinden dat 120 tot 150 graden warm is. Vol gens wethouder Peter Bakker (duur zaamheid) moet het in de toekomst mogelijk zijn dat water kokend aan de oppervlakte te krijgen, zodat er in generatoren elektriciteit mee kan worden opgewekt. 'Dan kunnen we wellicht in één keer het hele eiland volledig zelfvoorzienend laten zijn en misschien zelfs aan anderen leve ren.' De plannen bevinden zich nog in een pril stadium, maar worden serieus aangepakt. De gemeente wil bin nenkort om tafel met het ontwik kelingsbedrijf Noord-Holland Noord om nader te spreken over een haal baarheidsstudie naar de boringen. Volgens Bakker moet zoiets onder de verantwoordelijkheid van een projectmanagement vallen, omdat er veel zaken moeten worden geregeld. 'Je krijgt bijvoorbeeld te maken met de Mijnbouwwet en andere regelin gen van ministeries voordat je kunt boren.' Bedoeling is dat het haalbaarheids onderzoek in 2009 van start gaat. De provincie stelt daarvoor €50.000,- beschikbaar. Voor de langere termijn wordt 4,2 miljoen euro opzij gezet voor het geval het daadwerkelijk tot boren komt. Gedeputeerde Peter Visser (duurzaamheid) wil Texel daar mee een flinke steun in de rug geven De Stichting ter Verbetering van de Agrarische Structuur (Stivas) en de Dienst Landelijk Gebied (DLG) doen onderzoek naar de moge lijkheden de verkaveling op Texel te verbeteren. Ter voorbereiding hierop worden volgende week enkele bijeenkomsten gehouden met de betrokken ondernemers. Gedeputeerde Jaap Bond wil dat de problemen en kansen op voortvarende wijze worden opge pakt en komt volgende maand met een plan van aanpak. Stivas Noord-Holland heeft vorig jaar een agrarisch structuuronder zoek uitgevoerd waaruit bleek dat het aantal kavels per bedrijf en de verspreide ligging daarvan pro- Reclame Als de Groeneplaats het hart is, is de Steenenplaats de aorta, de hoofdslagader van waaruit vier gro te slagaders alle kanten opstromen, verder Texel in. Het is van oudsher een plek van handel en bedrijvig heid. Nu heerst daar aderverkalking. Op kale houten wanden, die grote verschrikkingen aan het oog moeten onttrekken, zijn rommelig opgehan gen borden, proletige plakkers en kliederige rode pijlen aangebracht. Deze schreeuwen om aandacht voor Hap Hum, Fase 2, een élagerij, een café en de Oudheidkamer. Is dit reclame? In ieder geval niet voor de Stenenplaats, Den Burg of Texel. Is hier wat aan te doen? Ja, maar wie voelt zich geroepen? In Den Burg werkt de middenstand niet zo goed samen als sinds kort in De Koog. Hadden we maar een dorpscom missie in Den Burg, of een gemeen tebestuur of zo. Woelmuis Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg in de verdere ontwikkeling van geo thermie. 'Het is een stevige investe ring', aldus Visser, 'maar ik vind dat je soms in één keer beter iets stevigs moet neerzetten.' De vier miljoen is volgens hem een kwart van de kos ten die naar verwachting nodig zijn om het water aan te boren. Het geld is afkomstig uit een bedrag van 760 miljoen euro dat Gedepu teerde Staten extra in de provincie wil investeren. De meevaller is gro tendeels afkomstig uit de opcen ten (provinciale wegenbelasting). In totaal wordt 50 miljoen in duurzaam heid gestoken. Texel is de enige gemeente in Noord-Holland waar voor Gedeputeerde Staten specifiek geld heeft vrijgemaakt. Volgens Visser is dat gebeurd omdat Texel veel inspanningen levert om duurzaam te worden. Het eiland is volgens hem ook zeer geschikt om elders te laten zien waf op het gebied van duurzaamheid en duur zame energiewinning van de grond kan komen. 'Dat is op Texel veel beter zichtbaar dan in bijvoorbeeld Amsterdam.' Gedeputeerde Staten willen volgend jaar in totaal €720.000,- extra iin duurzaamheid op Texel nvesteren. Daarvan is €230.000,- bestemd voor de Energievisie die de gemeente raad eerder dit jaar vaststelde. Er wordt €40.000,- uitgetrokken voor onderzoek naar een getijdencentrale in het Marsdiep, €50.000,- voor de haalbaarheidsstudie naar het warme water en dé resterende 4 ton is bestemd voor 23 duurzame projec ten die de Waddeneilanden geza menlijk willen aanpakken. Wethou der Bakker zegt erg blij te zijn met de steun van de provincie. De totale investering van 760 miljoen euro moet nog door Provinciale Staten worden goedgekeurd. Na al meer dan tien jaar hulptrans porten naar Roemenië te hebben verzorgd, heeft de Texelse werk groep Hulp aan Oost-Europa vorige maand voor het eerst goederen naar Moldavië verstuurd. Een deel was voor het buurland Transnistrië bestemd. Pagina 5 i Gastvrijheid 'Texel is gastvrij', dat verkopen we aan de toerist. Maar hoe is het gesteld met de gastvrijheid en de service op het gemiddelde terras op het hoogtepunt van het seizoen? De redactie nam de proef op de som en testte de bediening onder meer op serviceniveau en vakkennis. Alie Boon en Jan Jaap Waverijn op het stuk land aan de Rommelpot halve eeuw opdook. Inzet: de inscripties laten weinig reden voor twijfel. (Foto's Jan Jaap Wavenln en Joop RoirmetsfBeelaoank TexelI Anne Boon uit Den Hoorn was nog maar een half jaar getropwd toen hij in het voorjaar van 1952 zijn ring verloor bij het strooien van kunstmest. Ondanks uren speurwerk bleef het kleinood weg. Sinds vorige week is de ring terug bij zijn weduwe, Alie Boon- Haker, die in het blad van de Historische Vereniging een artikel van de vinder las. Vinder is Jan Jaap Waverijn, die er geregeld met een metaaldetector op uit trekt. Hoewel hij vooral geïnteres seerd is in (metalen) voorwerpen uit de Middeleeuwen en eerdere perio den, zoals de Romeinse tijd, wordt hij ook wel eens gevraagd verloren trouwringen te zoeken meestal lukt dat wel, maar soms kom je er zó maar eentje tegen. Deze vond ik vlak bij Den Hoorn, langs de Rom melpot. Er staat Alie in gegraveerd', schreef Waverijn in zijn artikel, dat in juni verscheen en waarin hij het ver moeden uitsprak dat de ring, die hij vorig jaar had gevonden, 'minstens honderd jaar oud' zou zijn. Het artikel trok direct de aandacht van Alie Boon, die als lid van de Historische Vereniging een trouw lezer van het blad is. Ze verschoot ervan toen ze de bijbehorende foto zag. 'Ik dacht: het zal toch niet... Ik wist wel zeker dat deze ring geen honderd jaar oud kon zijn. Pas in de jaren twintig of dertig begon nen mensen hun dochter Alie te noemen. Daarvoor was het Aaltje of heel deftig Aleida. Mijn grootmoe der heette Aaltje, maar mijn moeder vond dat te ouderwets voor mij.' De twijfelende Boon reageerde niet direct. Ze was niet de enige Alie in Den Hoorn en bovendien was haar man de ring niet kwijtgeraakt aan de Rommelpot, maar aan de Wit- teweg, vlakbij de plaats waar de schuur van Bert en Rob Bruijn staat. 'Die schuur was toen in aanbouw, het huis ernaast stond er nog niet. Anne werkte bij Iwen, de vader van Bert. Die had bollen en koeien. De kunstmest strooide hij tussen de bietenplanten, ik zie ze nog staan, 's Avonds zijn we nog gaan zoeken, maar het hielp niets.' Een paar weken later besloot Boon alsnog contact met Waverijn te zoe ken. Lees verder op pagina 3 Deense kotter maakt water Reddingboot Beursplein 5 uit De Cocksdorp is gisteren een zinken de Deense kotter te hulp gescho ten. Het schip, de L1 Ingerlis, maakte water op circa 35 mijl ten noordwesten van Den Helder. De Joke Dijkstra uit Den Helder en marineschepen verleenden even eens hulp en wisten te voorkomen dat kotter zonk. Het schip had ver moedelijk een lekke koelwaterleiding, waardoor water in de machinekamer kwam. De Beursplein lag volgens schipper Charles Douma standby met een pomp voor het geval extra hulp nodig was. De Beursplein bleef eveneens standby toen de Joke Dijkstra begon met het terugsiepen van de kotter die vier personen aan boord had.De Francine Kroesen uit Oudeschild voer woensdag tever geefs uit nadat de Kustwacht mel ding had gedaan van een schip dat vast lag op de Bollen. Ter plekke troffen de vrijwilligers niets aan. Via de radio werd wel vernomen dat het bootje inmiddels los was en dat de schipper geen hulp meer nodig had. blemen opleveren voor duurzame bedrijfsvoering. De opdracht die Stivas en DLG nu hebben is om uit te zoeken welke agrariërs het oplos sen van deze problemen als het meest noodzakelijk ervaren en hoe zij denken dat zo efficiënt mogelijk te doen. Daartoe worden van 22 tot en met 24 september bijeenkomsten gehouden, waarbij elke ondernemer wordt gevraagd naar de problemen en kansen van zijn bedrijf. Nu al is duidelijk dat de meeste onderne mers zelf grip op de ontwikkelin gen willen houden. Om een snelle aanpak succesvol te laten zijn, is een actieve inzet op vrijwillige basis noodzakelijk. Een kleine werkgroep zal aan de hand van de ideeën een plan van aanpak voorstellen en dat aan de provincie voorleggen. Eind augustus zijn uitnodigingen verstuurd aan alle grondeigenaren die meer dan vijf hectare grond in bezit hebben. Wie geen uitnodiging heeft ontvangen, kan contact opne men met Stivas Noord-Holland, tel. 072-5766990 of e-mailadres info@stivasnh.nl. Meer informatie is te vinden op www.stivasnh.nl. Enquête onder ondernemers Koninklijke Horeca Nederland en het Hoofdbedrijfsschap detailhan del roepen de Texelse ondernemers op mee te werken aan een schrif telijke enquête die duidelijk moet maken welke horeca- en detailhan delsvoorzieningen er in de toekomst in de diverse dorpen nodig zijn. De resultaten van het onderzoek worden verwerkt in een detailhan- del-horeca-structuurvisie die door de gemeente wordt gebruikt voor het project Ruimte voor Ontwikke ling dat onder andere een nieuw bestemmingsplan moet opleve ren. De ondernemers kunnen erop rekenen dat individuele gegevens geheim zullen blijven Hoewel de besluitvorming op lokaal niveau nog moet plaatsvin den, staat vrijwel vast dat Gede puteerde Staten akkoord zullen gaan met het dorpsontwikkelings plan voor Oosterend. De provinci ale commissie voor Ruimtelijke Ordening en Grondbeleid (ROG) heeft positief geadviseerd. Dat betekent onder andere dat de nieuwbouw van de protestants- christelijke basisschool De Akker in nu nog open gebied bij de Nes- weg-Schoolstraat vyat de provincie betreft geen probleem is. In Oos terend zelf is daarover het laatste woord nog niet gezegd en ook niet over de mogelijkheid om tot een combinatie te komen met de (open bare) Jacob Daalderschool. Geen asbest in lucht OSG Er zweven op de OSG aan de Haf- felderweg geen asbestdeeltjes in de lucht. Dat blijkt volgens rector Henk de Vries uit de eerste bevin dingen van de luchtmonsters die maandag zijn genomen. De lucht werd gemeten (met behulp van snuffelpalen), nadat .bij eerder onderzoek op verschillende plekken asbest was gevonden. Daar wordt onderzoek naar gedaan in verband met de naderende sloop van een Tractor in brand Bij rooiwerkzaamheden op een stuk land aan de Nieuwlanderweg is gis teravond laat een tractor in brand gevlogen. De brandweer was snel ter plaatse en bluste het vuur. De schade is nog onbekend. Stichting Kerken en Minima Texel Hulp aan Texelaars in financiële nootI I deel van het gebouw. Kennis over de aanwezigheid van asbest moet voorkomen dat tijdens de sloop de werkzaamheden zou den moeten worden stilgelegd. Er zit onder meer asbest in de kozij nen, tussen de muren en achter de plafonds. De definitieve resultaten van de luchtmonsters zijn naar ver wachting volgende week bekend. Texelstroom weer in de vaart De Texelstroom is na een repara tiebeurt woensdagmiddag weer in de vaart gekomen. Bij scheeps werf Visser in Den Helder was een klein lek geconstateerd, ontstaan toen de loodsbotter maandagmid dag aan de grond was gelopen. Volgens schipper Peter Lock betrof het een lek aan stuurboord, dat is verholpen door er een 'lap' op te zetten. Een provisorische oplossing, maar wel afdoende. Dat blijkt ook uit de toestemming van de autoriteiten om weer het water op te gaan. 'Die geldt voor zes maanden. Komende winter gaat de Texelstroom naar dok voor een definitieve reparatie', aldus Lock, die de medewerkers van de werf en de eigen vrijwilligers lof toe zwaait voor de snelle aanpak. Lees verder op pagina 3 Gedeputeerde Staten hebben de bestuursdwang opgeheven die de gemeente was opgelegd in ver band met de slechte staat waarin de archieven verkeerden. Dankzij inspanningen van de gemeente is het historisch archief, dat stukken bevat van 1615 tot 1985, weer op orde. De provincie besloot tot het opleg gen van bestuursdwang toen bij her haalde inspectie bleek dat de his torische documenten onzorgvuldig werden bewaard in de kelder van het gemeentehuis, in een ruimte die bovendien niet aan de eisen voldeed. Fietser raakt ernstig gewond Een 61-jarige man uit Den Burg is woensdag met ernstige verwondin gen aan een heup opgenomen in het ziekenhuis. Dat gebeurde nadat hij op een fietspad in het duinge bied bij De Cocksdorp met zijn fiets achterop een andere fietser was gebotst. Deze man, een 74-jarige uit Doorwerth, sloeg linksaf zonder achterom te kijken of richting aan te geven, juist op het moment dat de Texelaar hem inhaalde. Een botsing viel toen niet meer te voorkomen. SIGT houdt informatieavond SIGT, de Stichting Integratie Gehandicapten, houdt donderdag 25 september een informatieavond in Question Plaza in Den Burg. Er wordt gesproken over de dage lijkse praktijk bij de aanvraag, de verstrekking en het onderhoud van hulpmiddelen. Na de pauze worden verschillende soorten en modellen rolstoelen en andere hulpmiddelen getoond. Ook is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Door gebrekkige klimaatbeheersing hadden unieke stukken schade opgelopen en er werd schimmel op archiefstukken geconstateerd. In oktober 2006 lieten Gedeputeerde Staten de gemeente weten het voor nemen te hebben om een dwangsom op te leggen van €10.000,- per maand met een maximum van €60.000,-. Sindsdien heeft de gemeente ade quate maatregelen getroffen om de gebreken te verbeteren en werd in overleg met de provinciale archiefin spectie de zorg voor het archief sterk aangescherpt. De ruimte onder het gemeentehuis voldoet nu weer aan de wettelijke eisen. Bovendien heeft Texel een archiefbeheerplan opge steld om de verbeteringen blijvend te kunnen waarborgen. Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6 TEXELSE@COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: 1 1 1 1 1 1 i li'IHI ilMlilt belsneller.nl Texel vakantiekrant Folder niet gehad?! Gemeente Texel Werving dorpscommissie Den Burg Onlangs zijn de ideeën van Ruimte voor Ontwikkeling voor Den Burg gepresen teerd. Een van de vele ideeën is de oprichting van een dorpscommissie voor Den Burg. Het college wil graag in contact komen met belangstellenden die een dorpscommissie gestalte willen geven. Hierbij kunt u denken aan de opbouw, de inrichting en de functie van een dorpscommissie. Wij willen daarom graag in contact komen met geïnteresseerden. Uw belangstelling zien wij graag schriftelijk tegemoet voor 1 oktober 2008 en deze kunt u richten aan; Het College van B&W, t.a.v. de heer P. van Ree, Postbus 201,1790 AE Den Burg. Of email@texel.nl (t.a.v. de heer P. van Ree) Na de sluitingstermijn ontvangt u zo spoedig mogelijk bericht. Gemeente Texel Groeneplaats 1 Postbus 200 1790 AE Oen Burg

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1