Rob Maaswinkel maakt keukenprins van single TEXELSE 2 COURANT 'Eet@date': kookboek zonder zware kost Smaaklessen Durperhonk Angelina Jolie rekruteert kantoorklerk Film Aëenda WÊÊmm VRIJDAG 12 SEPTEMBER 2008 Auteur Rob Maaswinkel: 'En ik heb er op gelet dat je tijdens het diner zelf zo weinig mogelijk in de keuken hoeft te si Als zoon van een chef-kok kreeg Rob Maaswinkel uit De Cocks- dorp de kookkunst met de pap lepel ingegoten. Dat kwam hem prima van pas toen hij na een scheiding alleen kwam te staan. Inmiddels is hij weer gelukkig getrouwd, maar met Texelse hulp bundelde hij zijn ervaringen in een humoristisch receptenboek: Eet@date. Geen zware kost, maar wel met een serieuze ondertoon. Het 108 pagina's tellende kook boekje is gencht op mannen die (weer) single zijn en - hoewel ze geen held zijn in de keu ken - hun vrouwe lijke gasten tijdens een romantische date een verrassend diner willen voor schotelen. Bij de landelijke presentatie, vorige week op de boekenbeurs Manuscripta, bleek dat juist veel vrouwen er gecharmeerd van zijn. Op de stand waren zo'n 700 bezoekers afgeko men - bijna allemaal dames. 'Leuk, ik weet wel een man aan wie ik het cadeau ga geven', kreeg Maaswin kel (47) menigmaal te horen. 'Ja, vrouwen zijn volledig mijn doel groep'. lacht Maaswinkel, gezeten in zijn vakantiehuis op De Krim. De helft van de tijd brengt hij even als echtgenote Krist'l door op hun bedrijf in Amsterdam, de andere helft op Texel. Sportieve eilandbe woners kennen hem wellicht ook als zeilinstructeur of als golfspeler. Waarom een kookboek voor alleen staande mannen? 'Het blijkt dat veel mannen niet of nauwelijks kun nen koken, maar toch een vrouw thuis moeten uitnodigen voor een etentje. Na een eerste of twee de date in een restaurant zou dat immers wel eens de volgende stap kunnen zijn', luidt het antwoord. De recepten zijn verluchtigd met anekdotes; goed voor een glimlach en een portie zelfvertrouwen. De single man krijgt ook lifestyle tips, onder meer over tafelaankleding en tafelgesprek. Maaswinkel: 'Mannen kunnen heel goed alleen zijn. Aan de afstandsbediening en de ijskast hebben ze genoeg. Maar als er een vrouw komt, moeten ze het gezellig maken. Zij mag best zien dat het huis kaal is, maar door bijvoorbeeld een mooie bos bloemen op tafel begrijpt ze dat je toch je best voor haar hebt gedaan.' Nog meer tips uit het boek: zet meteen de tv uit nadat de deurbel is gegaan en vergeet niet een schoon overhemd aan te trekken na het koken. 'En koop een mooie - en dure - pepermolen', voegt Maaswinkel er aan toe. 'Zelfs als later al jouw spul letjes de deur uit gaan en de hare er in komen, verdwijnt die nooit naar een rommel markt!' Kook- groep Bewust is het boek niet zo dik. 'Ik ga er vanuit dat je na drie tot vijf diners wel weet of je met haar ver der wilt, en zij met jou. Zo niet, dan heb je slechts lekker gegeten...', klinkt het enigszins melig op de achterflap. Toch is het qua vorm, fotografie en inhoud geen snel in elkaar geflanst boekje dat slechts meelift op de populariteit van tv- koks en singleparty's. Uit honderden recepten en anekdo tes die hij in de loop der jaren ver zamelde, maakte Maaswinkel een zorgvuldige selectie. De gerechten zijn afgestemd op de wensen van vrouwen: licht, gezond en origineel. 'En ik heb er op gelet dat je tijdens het diner zelf zo weinig mogelijk in de keuken hoeft te staan', aldus de aU|teur. Ervaring is niet nodig, durf wel. Het resultaat: vijf voorgerechten, twee soepen, vijf hoofdgerechten, vijf nagerechten en diverse salades. Kortom, zeker geen volledig kook boek. Maar dat is dus ook niet het doel. Een greep: zalmmoten met roomsaus, salade caprese met verse basilicum, tagliatelle met gamba's en bleekselderij met roquefortsaus. Ook klassiekers als kaasfondue en Irish coffee ontbreken niet. Verheerlijking? Maaswinkel put niet alleen uit eigen ervaring, maar ook uit de zes jaar dat hij in Amsterdam een kook- groep leidde. Die ontstond toen een pas gescheiden vriend hem toevertrouwde dat hij ook wel zo goed zou willen koken. De kook- groep voorzag in een behoefte en was bovendien een plezierige uit laatklep, met de voortgang van de verschillende dates als voornaam gespreksonderwerp. De luchtige wijze waarop hij er over praat en schrijft, wekt de indruk dat het single zijn wordt verheerlijkt. Maaswinkel relativeert: 'Als je net gescheiden bent, is dat een heel vervelende, zwarte periode. Allerlei emoties lopen dwars door elkaar heen. Maar uiteindelijk hoef je er niet slechter van te worden. Je krijgt tijd voor verandering en dat is goed. Je maakt als 35-jarige spannende en leuke afspraakjes met vrouwen. Dus geniet daar van.' Texels product Het boekje kan een Texels pro duct worden genoemd. Maaswinkel bracht het tot stand in samenwer king met een aantal andere eiland bewoners. Edwin Boering uit Oos terend zorgde voor de vormgeving en Bob Markus uit De Cocksdorp bracht het op de markt via diens uitgeverij De Vier Windstreken. Bei den hebben net als de auteur een bedrijf aan de overkant, maar zijn verknocht aan Texel. Ze kenden elkaar niet, maar Texelaar Menno Siebinga bracht hen bij elkaar. Bij de presentatie op de boeken beurs trok hij extra aandacht door het weggeven van een origineel toetje met verse Texelse aardbeien. Voor deze gelegenheid kocht hij bij De Reuzenaardbei 10 kilo vers van het land. Eet@date is vanaf heden verkrijg baar via de boekhandel en kost €16,95. Mogelijk is het ook te koop tijdens Texel Culinair op 12, 13 en 14 september in De Koog. Frans Hopman Dit schooljaar is Rob Maaswin kel begonnen met het geven van smaaklessen op basisschool Dur perhonk in De Cocksdorp. 'Ik heb een hekel aan kindermenu's met alleen friet en kipnuggets. Met groenten kun je zoveel lekkers maken!' Uit landelijk onderzoek is gebleken dat de jeugd maar weinig weet van de verschillende smaken die er zijn. Maaltijden komen veelal standaard uit een pak, staan in een ommezien op tafel en worden al even vlug verorberd. Óm hierin verandering te brengen, heeft de universiteit van Wageningen een pakket van 10 lessen voor het basisonderwijs ontwikkeld. Maas winkel volgde een workshop en heeft inmiddels enkele lessen ver zorgd voor de kinderen van groep 5 en 6. Onderwerp van de eerste les: proeven doe met al je zintuigen. 'Je gebruikt niet alleen je mond, maar ook je neus en je oren. Kinderen zijn zich er niet van bewust, maar weten het eigenlijk wel. Want als ze horen dat je met een zakje chips frommelt, krijgen ze meteen trek.' Ook werden de leerlingen bewust gemaakt van de vijf basissmaken: zout, zoet, zuur, bitter en umami. En moesten ze proberen het antwoord te geven op de vraag hoe een product is gemaakt, wat je er allemaal mee kunt doen en - uiteraard - hoe het smaakt. Hoe zijn de reacties? Angelina Jolie en James McAvoy zijn de hoofdrolspelers in Wan ted, een spectaculaire actiefilm, die deze week in Cinema Texel draait. Het verhaal gaat over de 25-jarige kantoorklerk Wes, die bekend staat als de sloomste, meest ongeïnte resseerde kantoorklerk aller tijden. Zijn leven verandert rigoureus wan neer hij de sexy Fox tegenkomt. Zij rekruteert hem voor de Fraternity, een genootschap dat geen middel schuwt om - in het geheim - de orde te handhaven. Zonder dat Wes dat wist, was zijn verdwenen vader ook lid van het genootschap en die blijkt onlangs te zijn ver moord. Wes wil wraak nemen en besluit onder leiding van Fox zijn slapende talenten als vechter en moordenaar te ontwikkelen en te verfijnen. Een deel van de andere films is geprolongeerd. The Golden Army is het vervolg op Hellboy en wordt gekenmerkt door dezelfde mix van actie, humor en spectaculaire per sonages. Nog grotere krachtpat sers, helsere wapens en onzaligere schurken duiken op in de heroïsche fantasievisie van de voor een Oscar genomineerde regisseur Guillermo del Toro, die naast Hellboy ook Pan's Labyrinth maakte. Eddie Murphy is de hoofdrolspe ler in de komedie Meet Dave. Hij speelt Dave, ogenschijnlijk een mens, maar in werkelijkheid een technologisch meesterwerk, dat Miniaturen voor restauratie dak Om geld in te zamelen voor de restauratie van het dak, biedt Niek Welboren van de Eiland Galerij in Zuid-Eierland tijdens de Open Monumentendag miniatuurtjes te koop aan. De miniaturen dateren uit de tijd dat Welboren een woonhuis/atelier in Oudeschild had. Ze werden gete kend met potlood en ingekleurd. Het werd een serie van 24 stuks die plaats maakten voor grotere schilderijen toen de schilder naar de voormalige gemeenteschool in Zuid-Eierland verhuisde. In de loop van dertig jaar restau reerde Welboren het grootste deel van de school, een werk dat nog lang niet gedaan is, en richtte in een van de lokalen een museumklas in. Het beeldbepalende gebouw uit 1912 werd erkend als gemeentelijk monument, wat Welboren ontving een eenmalige subsidie om restau ratie mogelijk te maken. Na bijna honderd jaar wordt het echter de hoogste tijd aan herstel van het dak te gaan denken. Mosselrit MAB De MAB rijdt zondag de jaarlijkse Mosselrit. Deze gaat om 14.00 uur van start bij de firma Schoenmaker op het Wezenland. Inschrijven is mogelijk vanaf 13.30 uur. Na afloop worden er gezamenlijk mosselen gegeten. Voor dit doel zijn de miniaturen van de plank gehaald. In een nieuwe vorm - als dubbele kaart met enve lop - werden ze per serie van acht verpakt in een speciaal bewaar- of geschenkdoosje. De totale serie bestaat uit 24 miniaturen en kost €60,-. De Eiland Galerij is zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur geopend voor publiek. Jan Beijert speelt liedjes uit Kun je nog zingen, zing dan mee, die naar hartelust kunnen worden meegezongen. Skyblasters in Worsteltent In De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen vindt zondag een optreden plaats van de Skyblasters. Deze bigband uit Baarn houdt ieder jaar een repetitieweekend op het eiland, dat met een optreden wordt afgesloten. Het optreden begint om 14.00 uur en vindt als het weer het toelaat buiten plaats. De toegang is gratis. van binnenuit wordt gecontroleerd door buitenaardse wezens. Terwijl de kapitein van deze wezens model heeft gestaan voor het uiterlijk, is elk bemanningslid verantwoorde lijk voor één deel van het lichaam. Dat geheel coördineren blijkt niet gemakkelijk, zeker niet wanneer Dave geconfronteerd wordt met onze realiteit. In de minuscule con trolekamer van Dave zorgen elke ontmoeting en elke situatie voor paniek en verwarring. Iedere maandag is er een sneak preview in de Texelse bioscoop, de voorpremière van een film die nog niet officieel uit is. Om welke film het gaat, wordt tot het laat ste moment geheim gehouden. Het volledige programma staat elders in de krant én op de website www. texelsecourant.nl. Monumentendag in Oudheidkamer In verband met Open Monumen tendag zijn de Oudheidkamer en de achterliggende kruidentuin zaterdag de gehele dag gratis toegankelijk. Zowel in het huis als in de tuin zijn medewerkers aanwezig om vragen te beantwoorden en bezoekers rond te leiden. Aansluitend bij het the ma van de Open Monumentendag, sporen, is er voor jong en oud een zoektocht uitgezet naar sporen van vroeger. Ideeënmarkt met stofjes In de Witte Burcht aan de Molen straat in Den Burg wordt woens dag een uitwisselingsbijeenkomst gehouden voor ideeën met stof. Bezoekers kunnen met elkaar spre ken over werkwijzen en patronen en laten zien wat ze van een lapje stof hebben gemaakt. Dat kan verrassin gen opleveren, want van hetzelfde stofje kan zowel nette als juist heel hippe kleding gemaakt worden. De bijeenkomst duurt van 13.30 tot 17.30 uur, deelname is gratis. Mensen die echt een modeshow willen geven, doen er goed aan dit van tevoren even door te geven. Dat kan via tel. 310300 of e-mailadres info@tbontebiesje.nl. Odile Lemstra in Galerie Melk In Galerie Melk aan de Heren straat in Den Hoorn is tot en met 2 november werk te zien van de Amsterdamse kunstenaar Odile Lemstra. Lemstra studeerde aan de Rietveld Academie en is sinds 1989 werk zaam als zelfstandig beeldend kun stenaar. Daarnaast heeft ze een ont werpbureau dat zich specialiseert in beeldmerken voor (internationale ondernemingen. In haar werk is ze op_ zoek naar de randen van de hedendaagse com merciële cultuur. Daarbij probeert ze de vraag wat de welvaart oplevert te beantwoorden door rondslingerend afval in natuurgebieden te verzame len en te fotograferen. De foto's wek ken bevreemding: is het zwerfvuil of een campagne van de fastfoodin- dustrie? Galerie Melk is geopend van dinsdag tot en met donderdag en op zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie: www.galeriemelk.nl. In de rooms-katholieke kerk van Den Burg vindt dinsdag een con cert plaats van Karin van Arkel (sopraan), Ties Mellema (saxofoon) en Wijnand van Klaveren (orgel en piano). Op het programma staan werken van Bach, Brahms, Schu bert en Hooning. Karin van Arkel studeerde solozang aan het Koninklijk Conservatorium Den Haag. Al tijdens haar studie ver tolkte zij diverse opera- en operet- terollen, waaronder Lady Billows in Albert Herring van Benjamin Britten en Dido in Dido en Aeneas van Henry Purcell. Zij volgde masterclasses bij Christina Deutekom en Elly Ame- ling en nam deel aan de prestigi euze belcantocursus van Dame Joan Sutherland en Richard Bonynge aan de Britten Pears School of Music in Aldeburgh, Engeland. Zij is te horen in opera's, operaconcerten en liedre citals, alsmede bij oratoriumuitvoerin gen. Als soliste werkte ze samen met meerdere ensembles en ze verzorgt liedrecitals. Ties Mellema voltooide zijn studie met onderscheiding bij Arno Born- kamp aan het Conservatorium van Amsterdam. Naast zijn studie volgde hij lessen bij de Franse saxofoonpi onier Jean-Marie Londeix. Ook stu deerde hij bij Christer Johnsson aan de Hogeschool voor Muziek in Stock holm. Mellema gaf diverse concerten met het mede door hem opgerichte Amstel Saxofoonkwartet, dat een aantal belangrijke prijzen won. Ook speelde hij met het Escher Ensem ble. met Wijnand van Klaveren, Hans Dulfer, de DJ's Nubian en Laid Back Luke en verschillende Nederlandse orkesten. Componisten in binnen- Een uitgebreid overzicht met excur sies, rondleidingen en andere toe ristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die geregeld wordt verspreid met deze krant en op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Raadpleeg ook de agenda op www. texelsecourant.nl. Vrijdag 12 september: Tot en met zondag wordt in de Dorps straat in De Koog de vijfde editie van Texel Culinair gehouden. Van 16.00- 22.00 uur bereiden en serveren koks van meer dan 25 bedrijven culinaire hoogstandjes. In café De Kuip in De Koog treedt de Texelse band Poundcake op. De toe gang is gratis. Cinema Texel vertoont Wall-E (14.00), Brief voor de Koning (16.15), Wanted (19.00,21.45), Kung Fu Panda (13.30), Hellboy 2 (16.00), Meet Dave (18.45), Mamma Mia (21.15). Zaterdag 13 september: In de schuur van Rab aan de Vlamkast in Oudeschild kunnen van 9.00 tot 12.00 uur goederen voor de Lionsvei- ling worden ingebracht. In het kader van Open Monumenten dag zijn op het eiland verschillende gebouwen voor bezoek geopend. Bezoekers van de roomskatholieke kerk in Den Burg kunnen tussen 14 00 en 16.00 uur het orgel bespelen. Opgeven: tel. 313493. Tot en met zondag wordt in de Dorps straat in De Koog de vijfde editie van Texel Culinair gehouden. Van 16.00- 22.00 uur bereiden en serveren koks van meer dan 25 bedrijven culinaire hoogstandjes. Op het circuit van de kartingbaan aan de Akenbuurt nabij Den Burg houdt Model Racing Texel vanaf 20.00 uur een clubavond. In restaurant Bosch en Zee. Pontweg 233 in De Koog wordt vanaf 20,00 uur een 501 darttoemooi gehouden. Deel name is gratis. Informatie tel. 317610. In café De Kombuis op de haven van Oudeschild begint om 21.00 uur een optreden van Douwe de Allroundzan ger. De toegang is gratis. In café De Kuip in De Koog treedt de Texelse band Poundcake op. De toe gang is gratis. Hoogwater te Oudeschild Vr. 12 06.25 en 19.20 u. Za. 13 07.56 en 20.30 u. Zo. 14 08.46 en 21.26 u. Ma. 15 09.25 en 22.11 u. Di. 16 10.16 en 22=56 ui Wo. 17 10.45 en 23.15 u. Do. 18 11.25 en 23.40 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Ma. 15 september volle maan. Woensdag 17 september springtij Zondag 14 september zon op 7.12, zon onder 19.58 uur Cinema Texel vertoont Wall-E (14.00), Brief voor de Koning (16.15), Wanted (19.00, 21.45), Hellboy 2 (18.45), Meet Dave (16.00), Mamma Mia (21.15). Zondag 14 september: Op de atletiekbaan in Den Burg begint om 10.15 uur een training, verzorgd door German Silva, tweevoudig win naar van de marathon van New York marathon. Deelnemers van de Texelse halve marathon mogen gratis mee doen. Bij de firma Schoenmaker op het Wezenland in Den Burg gaat om 14.00 uur de jaarlijkse Mosselrit van de MAB-club van start. Inschrijven kan vanaf 13.30 uur. Bij De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen begint om 14.00 uur een optreden van The Skyblasters. De toegang is gratis. In de Dorpsstraat in De Koog wordt van 15.00 tot 20.00 uur de laatste dag van Texel Culinair gehouden. Cinema Texel vertoont Wall-E (14.00), Brief voor de Koning (16.15), Wanted (19.00, 21.45), Kung Fu Panda (13.30), Hellboy 2 (16.00), Meet Dave (18.45), Mamma Mia (21.15). Maandag 15 september: In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13 30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. De afdeling Texel van de NBvP Vrou wen van Nu houdt vanaf 14.00 uur j een bijeenkomst in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Elly Har- zing vertelt over Aboriginals. Bij Gemeentewerken aan de Reijer i Keijserstraat in Den Burg wordt van 19.00 tot 22.30 uur een informatie avond over het Waddenfonds gehou den. In dorpshuis De Wielewaal in De Waal begint om 19.30 uur een open bridge drive Deelname kost €2,50 per per soon. Cinema Texel vertoont Brief voor de Koning (16.15), Wanted (19.00, 21.45), Meet Dave (16.00), Hellboy 2 (18.45) en een sneak preview (21.15). Dinsdag 16 september: In de kelder van Bosch en Zee, Dorps straat 233 in De Koog begint om 19.30 uur een training van de line- dance groep van De Koog. ledereen is welkom. In het raadhuis begint om 20.00 uur een openbare vergadering van de gemeenteraad. In de RK-kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een concert door sopraan Karin van Arkel, Tie's Mellema (saxo foon) en Wijnand van Klaveren (piano). De toegang is gratis. In café De Kombuis op de haven van Oudeschild begint om 21.00 uur een optreden van de formatie Wad Zou 'T. De toegang is gratis. Cinema Texel vertoont Wanted (15.00, 20.30). Mamma Mia (14.30, 20.00). Gemeente Texel Zang en saxofoon in katholieke kerk en buitenland schreven werken voor Mellema en zijn ensembles en hij trad op in het voorprogramma van het Prinsengrachtconcert. Wijnand van Klaveren studeerde pia no en orgel aan het Conservatorium van Amsterdam, en won prijzen op het Bilderberg Improvisatie Concours rond Louis van Dijk en het Nationaal Orgel Improvisatieconcours. Hij com poneerde en bewerkte muziek voor Arno Bornkamp, Ivo Janssen en het Utrecht String Quartett, het Amstel- en Aurelia - Saxofoonkwartet, Louis van Dijk en Jasperina de Jong. Voor 2009 ontving hij de opdracht tot het schrijven van een opera van stichting Opera aan het IJ. Het concert begint om 20.15 uur, de toegang is gratis. Na afloop wordt een inzameling gehouden. Kombuis In café De Kombuis op de haven van Oudeschild is zaterdag een optreden te horen van Douwe de Allroundzanger. Het optreden begint om 21.00 uur, de toegang is gratis. Dinsdag speelt er vanaf 21.00 uur de formatie Wad zou't. Orgel spelen Anders dan eerder aangekondigd, kan zaterdag het orgel in de her vormde kerk van Den Burg niet bespeeld worden. In verband met een uitvaartdienst is de kerk geslo ten voor publiek. Belangstellenden kunnen wel tus sen 14.00 en 16.00 uur het orgel in de rooms-katholieke kerk in de Molenstraat bespelen. UITNODIGING VOOR WADDENFONDS INFORMATIEBIJEENKOMST Overweegt u een project in te dienen of heeft u een goed idee voor het Waddenfonds? Of heeft u ondersteuning nodig bij het opstellen van een goed projectplan of het indienen van een aanvraag? Dan nodigt de gemeente Texel u van harte uit voor een informatieavond over het Waddenfonds. De bijeenkomst is op Maandag 15 september 2008 om 19.00 uur in de kantine van Gemeentewerken Reijer Keijserstraat 12 te Den Burg Programma: 19.00 uur Ontvangst met koffie 19.30 uur Opening door wethouder Peter Bakker 19.35 uur Programma t^oor gespreksleider Rolf Bossert 19.40 uur Het Waddenfonds, de regeling, door Jeroen van Dongen (DLG) 20.00 uur Succesvolle aanvraag: Getijdencentrale door Luc Hamilton 20.20 uur Succesvolle aanvraag: Gouden Driehoek door Esther Bénki 20.40 uur - pauze - 21.00 uur Vragen aan de inleiders en ondersteuners in een panel 21.20 uur In groepen kennismaken met eikaars ideeën en formuleren ondersteuningsvraag 21.45 uur Individuele vragen en afspraken met ondersteuners 22.00 uur Einde Wilt u hierbij zijn, geef dan uw naam, adres, telefoonnummer, e-mailadres en de naam of korte omschrijving van uw project door aan: Mevrouw S.J.M. van der Werf, telefoonnummer 362 283, email sjmvanderwerf@texel.nl. Line-dance senioren In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg beginnen maandag 15 september twee nieuwe series lessen country line-dance voor vijf tigplussers. De eerste groep, waar in de dansen in een rustig tempo worden aangeleerd, is actief van 19.30 tot 20.00 uur, de gevorderden dansen van 20.45 tot 21.45 uur. Meer informatie is verkrijgbaar bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel, tel. 312696.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2