Taxeren panden op orde gesteld Geslaagd jubileum Texel Culinair Cjrocn 27warLrJexeh in het hart HEMA Geen extra toezicht meer Hengelaar vangt gevlekte lipvis Staatsbosbeheer eist hogere dwangsom van erfpachter Pieter Jan Stark zwemt naar Texel OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12308 DINSDAG 16 SEPTEMBER 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Warm water boring; Super deBoer De gemeente heeft het bepalen van de waarden van huizen en gebouwen weer op orde. Dat blijkt uit bevindingen van de Waarde ringskamer. Texel kende een flin ke achterstand in het opstellen van de zogeheten WOZ-beschik- kingen waarin de waarde van eigendommen is beschreven en waarop belastingaanslagen wor den gebaseerd. De Waarderingskamer, een toezicht houdende instantie in Den Haag, verbood de gemeente in 2006 aan de beschikkingen te blijven werken zoals het toen ging. De gemeente had grote moeite de waardebepalin gen op tijd te versturen en het lukte ook niet tijdig op bezwaarschrif ten te reageren. Texel kent 11.727 objecten waarvoor taxaties moeten worden opgesteld. Op basis daar van wordt onder meer de Onroe rend Zaakbelasting berekend. Volgens de laatste bevindingen van de Waarderingskamer voert de gemeente de wet Waardering Onroerend Zaakbelasting inmiddels goed uit. Dit jaar zijn vrijwel alle beschikkingen vóór 29 februari ver stuurd (219 objecten waren later aan de beurt), terwijl vorig jaar een groter deel te laat de deur uitging. Hoeveel was bij navraag niet te achterhalen. Het aantal bezwaar schriften is volgens een rapport van de Waarderingskamer gedaald. Dit jaar ontving de gemeente er zo'n tweehonderd (1,8 procent) tegen ruim vierhonderd stuks in 2007 (3,7 procent). Die zijn inmiddels allemaal behandeld.. De bezwaarschriften van dit jaar zijn voor de helft ver werkt. De Belastingdienst en het hoogheemraadschap hangen min der vaak aan de lijn, omdat de bestanden met de WOZ-beschik- kingen zijn verbeterd. De problemen waren terug te voe ren op onder meer onderbezetting, niet in te vullen vacatures en een niet al te gelukkige samenwerking met een bureau dat voorheen de beschikkingen opstelde. Daarnaast speelde de landelijke overgang naar jaarlijks taxeren in plaats van één keer in de vier jaar wat de gemeente extra werk opleverde. Met behulp van 'pittige gesprek ken' met het gewraakte bureau, het afkeuren van door hen opgestelde taxaties en dat werk zelf ter hand te nemen, het inschakelen van een nieuw bureau, het in de arm nemen een interim WOZ-coördinator, aan passing van software en extra taxa teurs wist de gemeente de achter standen ongedaan te maken. Naar eigen zeggen heeft de gemeen te daarbij veel gehad aan het extra toezicht en de advisering van de Waarderingskamer om de zaak op de rails te krijgen. De instantie voert inmiddels regulier toezicht uit zoals bij elke gemeente in Nederland gebruikelijk is. Volgens de gemeente is de sfeer bij het team Belastingen Vastgoed waar de WOZ in handen is door de aanpassingen een stuk verbeterd. 'Er is meer structuur ontstaan en er wordt weer gelachen.' De 11.727 zogeheten WOZ-objecten hebben een gezamenlijke waarde van 2340 miljoen euro. Lionsveiling De Lions kenden zaterdag een tegen vallende aanmelding van goederen voor de Lionsveiling. Het inbrengen leverde 230 kavels op, de helft van wat meestal gebruikelijk is. De vei ling begint vrijdagavond rond 19.30 uur. De schuur is vanaf 17.00 uur geopend om spullen te bezichtigen. Pagina 5 'Leg fietstunnel aan bij Redoute' Texelaars en toeristen waren in grote getalen aanwezig op de vijfde editie van Texel Culinair. Op de achtergrond op stelten een muzikant dia het publiek vermaakte. De Koog heeft een geslaagde jubileumeditie van Texel Culinair beleefd. Met name zaterdagavond was het erg druk en gezellig in de Dorpsstraat. Devijfde editie van het culinaire evenement begon vrijdagavond in de stromende regen, maar dat weerhield veel mensen er niet van het evenement te bezoeken. Zater dagavond was het prachtig weer, waardoor het zeer druk was en wachtrijen bij de kramen stonden. Niet alleen toeristen, maar ook veel Texelaars kwamen op het evene ment af. De reacties waren over het algemeen zeer lovend. De eetwinkel van Moorman De Boer, Viscentrum Van Beek en culi naire verwennerij Bij Jef wonnen de eerste plaatsen. Voor Jef Schuur was het de derde keer dat hij eerste werd. Wouter de Waal, directeur van de VW, was de mystery guest van de jury. Hij moest beschroomd bekennen eigenlijk geen liefheb ber van lamsvlees te zijn (meer malen geserveerd), maar het vlees van Goënga had hem overtuigd dat lamsvlees toch lekker kan zijn. Tumbleweeds kreeg de prijs voor de meest gastvrije zaak en kok Joop Dekker van 't Vogelhuis won voor de tweede keer de publieksprijs. Meer elders in deze krant. Bij de kruising van de Redoute met de Pontweg zou een fietstun- neltje moeten komen. Dat stelde Ben Zegeren (CDA) voor tijdens de raadscommissie Middelen. Met een tunneltje kunnen fietsers volgens hem onder de Redoute door fietsen, waardoor de verkeers veiligheid toeneemt. Volgens Zege- ren hoeft de aanleg niet veel te kosten. Hij vroeg wethouder Peter Bakker (verkeer) het onderwerp met de provincie te bespreken. Bakker zegde dat toe, maar merkte op dat de waterkerende functie van de dijk niet mag worden aangetast. Zegeren stelde ook voor een tunnel tje aan te leggen voor het fietspad langs de Pontweg bij de rotonde Akenbuurt. Dat fietspad wordt over enige tijd doorkruist door de nieuw aan te leggen noordelijke parallel weg tussen de rotonde en het PHH- gebouw. Volgens Zegeren kan een tunneltje daar straks voorkomen dat de verkeersveiligheid in het geding komt. (Advertentie) TEXELSE0COURANT 9"" Zgn-T'»1' i" ***- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: i l Gemeente Texel Werving dorpscommissie Den Burg Onlangs zijn de ideeën van Ruimte voor Ontwikkeling voor Den Burg gepresen teerd. Een van de vele ideeën is de oprichting van een dorpscommissie voor Den Burg. Het college wil graag in contact komen met belangstellenden die een dorpscommissie gestalte willen geven. Hierbij kunt u denken aan de opbouw, de inrichting en de functie van een dorpscommissïe. Wij willen daarom graag in contact komen met geïnteresseerden. Uw belangstelling zien wij graag schriftelijk tegemoet voor 1 oktober 2008 en deze kunt u richten aan: Het College van B&W, t.a.v. de heer P. van Ree, Postbus 201,1790 AE Den Burg. Of email@texel.nl (t.a.v. de heer P. van Ree) Na de sluitingstermijn ontvangt u zo spoedig mogelijk bericht. Inrijverbod deels ongedaan Verkeer vanaf de Pontweg mag binnenkort de Gasthuisstraat weer inrijden. Dat is nodig om verkeer vanaf de provinciale weg op de zuidelijke parallelweg naar het PHH-gebouw te kunnen laten komen. Dat bleek tijdens de raadscommissie Middelen waar uitgebreid over de ontsluiting van het hulpverleningsgebouw werd gesproken. Het is nu nog verboden vanaf de Pontweg de Gasthuislaan op te rijden. De opheffing daarvan geldt straks alleen voor verkeer dat uit zuidelijke richting komt. Uit noor delijke richting blijft het verboden de Gasthuisstraat iri te rijden. Een omwonende maakte zich grote zor gen over het deels opheffen van het inrijdverbod. Hij wees erop dat het ooit is ingesteld om de verkeersvei ligheid te verbeteren. Gewond door defecte vouwfiets Een 56-jarige man uit Wilnis is zon dagmiddag gewond geraakt toen zijn vouwfiets plotseling in elkaar klapte en hij de macht over het stuur verloor. Het ongeluk deed zich rond 14.40 uur voor op één van de fietspaden langs de Pontweg, in de buurt van De Koog. De man liep letsel aan zijn linkerenkel op en moest per ambulance naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder worden vervoerd. Een hengelaar aan boord van de MS Rival ving donderdag in de Texelstroom, net buiten de haven van Oudeschild, een gevlekte lipvis. Deze soort komt normaal gesproken op rotsige zeebodems voor. Gevlekte lipvissen behoren tot een omvangrijke familie, die meer dan 500 soorten omvat. Ze kunnen tot 60 cm lang worden en wegen dan ongeveer 3,5 kilo. Het zijn snelle roofvissen, die vooral kreeftachti- gen eten. Het ligt daarom voor de hand dat de hengelaar, met een pier aan de haak, eerst een krab heeft gevangen die daarna door de lipvis werd gepakt. Gevlekte lipvissen leven in de winter in warmer zeewater, maar trekken in de zomer naar de Noordzee. Meestal blijven ze dan wel in de buurt van rotskusten. De vangst van een gevlekte lipvis (zeker met een hengel) in de Waddenzee is daarom uitzonderlijk. Ander concert in RK-kerk Den Burg In verband met een ernstige arm- blessure van pianist Wijnand van Klaveren zal het concert van Karin van Arkel, Wijnand van Klaveren en Ties Mellema vanavond geen doorgang vinden. In plaats daar van wordt een concert gegeven door Rachel Vroom uit Den Burg. De Texelse pianist speelt sonates van Domenico Scarlatti, een tijdge noot van Johann Sebastian Bach. Scarlatti werd beroemd met de vele sonates (bijna 600 stuks) die hij schreef voor klavecimbel en die uit blinken door een rijkdom aan ritmi sche, melodische en harmonische vondsten. Rachel Vroom-Barnard werd gebo ren in Oosterend, studeerde piano aan het Sweelinck conservatorium te Amsterdam en kamermuziek aan de Christelijke Hogeschool voor de kunsten Constatijn Huygens te Zwolle. Zij haalde haar Mas ter's Degree bij Tonie Ehlen aan de hogeschool Zuyd te Maastricht met als specialisatie contemporaine muziek. Momenteel studeert zij orgel en kerkmuziek bij Reitze Smits aan de hogeschool voor de Kunsten te Utrecht. Het concert begint om 20.15 uur, de toegang is gratis. Na afloop wordt een inzameling gehouden. Ingrid van Lubek wint EK triatlon Ingrid van Lubek is zaterdag Euro pees kampioen offroad triatlon geworden. De oud-Texelse sleepte de titel in de wacht op Ameland waar de triatleten zich door een parcours van duinen, strand en zee moesten begeven. Staatsbosbeheer eist dat de dwangsom die eerder tegen erf pachter Cor Westdorp van hoeve Dorpzicht is opgelegd, wordt ver hoogd. De rechter verbood de 59-jarige agrariër al eens de boer derij aan toeristen te verhuren, maar deze bleef daarmee door gaan. Van de dwangsom, €500,- per dag, heeft hij nog geen cent betaald, terwijl het maximum van €25.000,- inmiddels is bereikt. De zaak tussen Staatsbosbeheer en Westdorp sleept zich al jaren voort. De man is sinds 1995 erfpachter van enkele hectaren grond, waarop onder meer Dorpzicht staat. De hoe ve mag officieel alleen voor agrari sche doeleinden worden gebruikt. Toen Staatsbosbeheer merkte dat Westdorp zich niet aan deze regels hield, stapte het naar de rechter. 'Ik sta met mijn rug tegen de muur', betoogde Westdorp gisteren in de rechtbank van Alkmaar. Volgens hem moet hij de woning wel ver huren. omdat hij anders onmogelijk kan rondkomen. 'In eerste instantie heb ik twee jaar lang gezocht naar een vaste huurder, maar die is niet te vinden. Daarom heb ik in 2007 besloten de woning te verbouwen om hem geschikt te maken voor toeristische verhuur. Dat was pure noodzaak. Wat moest ik anders?' Een vertegenwoordiger van Staats bosbeheer zei dat het de man al tij den terug het aanbod heeft gedaan om zelf met een alternatieve oplos sing te komen, maar dat tot op heden niets is vernomen. West dorp bevestigde dit. 'Onderling een oplossing zoeken is wat ik het lief ste wil. Mijn alternatieve plan hoop ik zeer binnenkort aan Staatsbosbe heer voor te leggen. Daarom vind ik het jammer dat deze zaak nu weer tussendoor komt. Lees verder op pagina 3 Kledinginzameling op 14 oktober De najaarseditie van de actie Geef ons de zak wordt gehouden op dins dag 14 oktober. Leden van Rotary- club Texel en andere vrijwilligers halen vanaf 13.00 uur op heel Texel huis aan huis afgedankte maar nog bruikbare kleding en schoenen op. De kleding wordt verkocht ten bate van goede doelen zoals het Tes- selhuus. De schoenen worden voor het grootste deel verscheept naar Suriname waar ze door oud-Texelse Nel Bakker worden verstrekt aan mensen die in armoede leven. Dat was in het voordeel van Van Lubek. Na 1500 meter zwemmen in de Noordzee kwam zij als derde uit het water en moest ze alleen de Poolse Maria Czesnik en de Zwitser se Sibylle Matter voor zich dulden. Na vijf kilometer fietsen had Van Lubek de Poolse te pakken en een paar kilometer later had ze ook de Zwit serse achterhaald, waarna ze alleen aan kop verder ging. Van Lubek had er profijt van dat ze met weinig lucht in haar banden het strand was opge gaan, Pogingen van de achtervolgers haar met stayeren (achter elkaar fiet sen om elkaar uit de wind te houden) te achterhalen, hadden geen effect. Lees verder op pagina 3 De 37-jarige oud-Texelaar Pieter Jan Stark uit Moerkapelle heeft zaterdag zwemmend het Mars diep overgestoken. Onder bege leiding van twee bootjes van de reddingbrigade uit Waddinxveen volbracht hij de 6 kilometer lange tocht in 59 minuten. Zwemmend het Marsdiep overste ken was een jongensdroom voor Ook dit jaar ruitercross Op een speciaal daartoe aange legd parcours aan de rand van het bos wordt zaterdag 4 en zon dag 5 oktober een samengestelde wedstrijd gehouden voor paarden en pony's. Naar aanleiding van het succes van vorig jaar, wordt de wedstrijd dit jaar gedurende twee dagen gehou den. Een samengestelde wedstrijd bestaat uit de drie onderdelen dres suur. springen en een hindernis senparcours (cross). In de cross zijn hindernissen opgenomen met Texelse elemepten, zoals een scha pen boet. Aan de wedstrijd nemen ruiters uit heel Nederland deel. Meer informatie is te vinden op www. sgwtexel.nl. Stark. Het was er vorig jaar bijna van gekomen, maar door organi satorische problemen moest hij er toen van af zien. Ook dit jaar leek het er bijna niet van te komen, toen twee medezwemmers besloten toch maar niet mee te gaan. Stark besloot de oversteek in zijn eentje te wagen. Na maanden training was hij goed voorbereid en met vier man (en zijn kinderen) in de volgbootjes, werd het risico tot een minimum beperkt. Lees verder op pagina 3 Dorpscommissie voor Den Burg Naar aanleiding van de vele ideeën die zijn binnengekomen voor het ontwikkelingsplan Ruimte voor Ont wikkeling wil de gemeente komen tot de oprichting van een dorps commissie voor Den Burg. Belang stellenden en mensen die ideeën hebben over vorm en functie van een dergelijke commissie, kunnen tot 1 oktober contact opnemen met Peter van Ree, postbus 201, 1790 AE Den Burg of e-mailadres email@texel.nl (t.a.v. P. van Ree). DE PIEPERS KOMEN GEKOOKT DE GROND

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1