Garnalenkotters blijven voor kant Skeve Huze krijgt eerste bewoner College wil beleid Texelse economie Cjrom TujartrJexeh in het hart Langere reistijd door aanpassing busdienst 'Brandbaar materiaal weghalen uit schuur' 'Boekproeverij' in herfstachtige sfeer I Verzoek Geldorp en Jongeneel X 1 1 1 L i LIH! TMIiU BLUES HAGAZINE OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12313 VRIJDAG 3 OKTOBER 2008 TEXELSE -COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg TESO, de VW en reizigersorga nisatie Rover maken zich grote zorgen over een voorgenomen aanpassing van de dienstregeling voor de bus tussen de boot en Den Helder. Vanaf 16 december neemt de bus vanaf 8.30 uur meer tijd voor in- en uitstappen, waar door de aansluiting op de trein niet meer wordt gehaald en rei zigers met extra reistijd worden geconfronteerd. Om forensen vanaf Texel een snelle reis richting Alkmaar of Amster dam te bieden vervroegt en versnelt Connexxion de eerste ritten (tot ver trek circa 8.30 uur) vanaf de veer haven. 'Deze ritten vertrekken zo snel als mogelijk na aankomst van de veerboot. Aangezien de meeste forensen in het bezit van een abon nement zijn en weinig bagage met zich vervoeren kan zowel het in- als het uitstappen in korte tijd plaatsvin den. Door deze aanpassing streeft Connexxion er naar om de directe aansluiting op de trein te realiseren. Bij eventuele vertraging van de boot wacht de bus, maar zal de overstap op de trein niet meer haalbaar zijn', schrijft Connexxion in een toelich ting op de dienstregeling. Na de ochtendspits hanteert Con nexxion een andere dienstregeling, waarbij meer tijd beschikbaar is voor het in- en uitstappen. De ver voersdienst motiveert dit als volgt: 'Dalreizigers zijn veelal toeristen met (veel) bagage en tevens is meer tijd nodig voor het afstempelen of verkopen van vervoerbewijzen. De overstap tussen bus en trein is dan ruim maar zeker.' Bedoeling is dat bus 33 bij vertrek van de haven eerst vijf minuten wacht en daarna langzamer rijd dan normaal. Hierdoor ontstaat wat Connexxion omschrijft als een 'gegarandeerde aansluiting' (van 29 minuten) op de trein. Maar dat betekent dat de trein die aansluit op de boot, net weg is. Ludolf Maat van Rover heeft scherp geprotesteerd. 'We hebben gezegd dit helemaal stompzinnig te vin den, want in het dal zijn er minder instappers en rijdt de bus snel naar het station.' Ook TESO en de VW maken zich grote zorgen over de voorgenomen regeling, VW-direc- teur Wouter de Waal: 'In de afgelo pen tien jaar is het percentage reizi gers dan met het openbaar vervoer naar Texel komt gedaald van 20 naar 10 procent. Door deze dienst regeling zorgt Connexxion ervoor dat die dalende tendens zich voort zet. Als we ergens ons toeristische product mee kunnen verbeteren, dan is het wel dor de aansluiting tussen boot en trein te optimalise ren.' TESO heeft in het verleden de vertrektijden van de boot vervroegd en probeert sneller af te meren in Den Helder. De NS laat de trein een minuut later vertrekken. Connexxion heeft aangegeven nog met TESO in gesprek te willen. De WD heeft gisteravond in een open brief het college opgeroepen samen met TESO en de provincie ten strijde te trekken tegen de plan nen van Connexxion. Volgens de liberalen is het 'in een tijd van snel heid en efficiency onverkoopbaar dat de gehele eilandbevolking wordt benadeeld door een gril van een vervoersbedrijf'. De VVD schetst dat iemand uit De Cocksdorp die op ziekenbe zoek gaat in Alkmaar straks een reistijd van acht uur heeft. 'Zoiets is voor ouderen en mindervaliden, de meest frequente gebruikers van het openbaar vervoer, nauwelijks op te brengen,en niet aanvaardbaar.' yOT De garnalenkotter TX 65 van Erik Kalf bleef afgelopen week voor de kant. De bemanning netreparatie uit. Texelse garnalenkotters zijn deze week voor de kant blijven liggen. De prijs van garnalen is tot onder de twee euro per kilo gekelderd, waardoor de vissers er bij inschie ten als ze gaan vissen. De prijs van garnalen was lange tijd hoog (tegen de tien euro per kilo) doordat er een gering aanbod was en er vorig jaar geen strategische diepvriesvoorraden zijn aangelegd. Sinds augustus worden massaal kleine garnalen aangeleverd, waar door de prijs is gedaald. Met het stilliggen hopen de vissers de prijs weer te laten stijgen. Met elkaar afspraken maken over de prijs is er niet meer bij, omdat de Nederlandse Mededingingsautori teit (NMa) op dat gebied een oogje in het zeil houdt. Volgens visserijvoorman Ben Daal der is het verstandig dat de gar- nalenvissers afgelopen week niet zijn uitgevaren. Of ze dat volgende week weer wel doen, is vooralsnog onbekend. 'Dat hangt van diverse factoren af, maar straks zijn de gar nalen weer wat groter en dan wordt er hopelijk ook weer een betere prijs voor betaald. En het is nu slecht weer en dat is ook een reden om in de haven te blijven.' Texel telt zeven garnalenkotters, waarvan een deel voor de kant bleef liggen. In andere kustplaatsen voe ren de garnalenvissers eveneens in groten getale niet uit. Op Wieringen bleven ze zelfs vrijwel allemaal voor de kant. Onder meer door de hoge brandstofprijzen is het niet rendabel te gaan vissen. Laat geen brandbaar materiaal in schuurtjes of garages staan. Die algemene oproep hebben burge meester Joke Geldorp en brand weercommandant Dick Jonge neel deze week gedaan. Zij doen dat naar aanleiding van de brand die begin juni woedde in een schuurtje achter een woon huis aan de Bernhardlaan in Den Burg. Die ontwikkelde zich, door de aanwezigheid van veel brandbaar materiaal, in korte tijd tot een zeer felle brand midden in een woonwijk. 'Ruim schuren en garages op en voer al het overbodige veilig af.' Het in opslag hebben van brandbare gassen en vloeistoffen is bij particu lieren zeer beperkt toegestaan. Jongeneel en Geldorp geven een algemene advies om asbestdaken op schuren en garages te vervangen door ander (onbrandbaar) materiaal. Tijdens denbrand in Den Burg kwam asbest vrij. Het ruimen daarvan nam veel tijd in beslag wat tot irritaties in de buurt leidde, omdat wegen en tuinen dagenlang waren afgezet. FNV Vrouwen naar de raad De vergadering van de raadscom missie Welzijn komende woensdag avond kan op veel publiek rekenen. Leden van FNV Vrouwen zijn uitge nodigd om als Gast van de Raad naar het gemeentehuis te komen. Degene die dat willen kunnen om 19.30 uur verzamelen op de trap van het raadhuis. De vergadering begint om 20.00 uur. Op de agenda staat onder meer de verzelfstandiging van het openbaar basisonderwijs. De commissiestukken en agenda kunnen tevoren worden ingezien via de website van de gemeente (www.texel.nl). Op de volgende bij eenkomst van FNV Vrouwen op 4 november praat raadslid Frans Vis- man (D66) hierover door en blikt vooruit op de algemene beschou wingen. De brandweerlieden stonden tijdens het blussen bloot aan de risico's van het abest en het brandbare spul in de schuur. Volgens Geldorp en Jongeneel wordt weinig gerealiseerd wat de persoonlijke gevolgen voor buurt bewoners en brandweermensen bij dergelijke branden zijn. Zij hopen dat het opruimen van brandbaar materi aal en verwijderen van asbestdaken herhaling voorkomt. Lees verder op pagina 9 In december zal de eerste huur der zijn intrek kunnen nemen in de Skeve Huze aan de Pont- weg bij Den Burg. Hierin kunnen maximaal zes mensen in even veel tijdelijke units kunnen wor den gehuisvest. Gemeente, stich ting Woontij en de Geestelijke Gezondheidszorg (GGZ) zijn het eens geworden over de financie ring, beheer en begeleiding van het vijfjarig project. De Skeve Huze is bedoeld voor de opvang van mensen die in hun woonomgeving zoveel overlast ver oorzaken dat zij daar niet zijn te handhaven en daardoor op straat gezet kunnen worden. Onder stren ge begeleiding krijgen zij. hier een laatste kans om zich te beteren zodat zij uiteindelijk weer terug kun nen naar een normaal huis. De te selecteren kandidaten zijn in eerste instantie huurders van Woontij maar ook (andere) op Texel wonende klanten van GGZ kunnen in aan merking komen. De units komen op het gemeente lijke opslagterrein waar zich vroe ger de rioolzuivering van Den Burg bevond. Om het voor de Skeve Huze geschikt te maken is €79.400,- nodig. Verder zou de gemeente voor het gebruik van de grond huur in rekening moeten brengen: €780,- per uoit per jaar. Als al deze kos ten op Woontij worden verhaald, is het project financieel onhaalbaar, ondanks de huur van ongeveer €400,- per maand die de bewoners zelf moeten betalen. Woontij zou er jaarlijks €3.214,- op moeten toeleg gen. Gezien het maatschappelijke belang dat hier in het geding is, zal de raad daarom worden gevraagd de kosten van bouwrijp maken van het terrein voor gemeenterekening te nemen en geen huur te vragen. Het geld kan worden gehaald uit de pot die de gemeente heeft voor maatschappelijke hulpverlening, het zogeheten WMO-budget. Begeleiding Het project Skeve Huze zal worden gerund door een begeleidingsteam, een beheersgroep en een stuur groep, gericht op goede en eendui dige samenwerking. In het begelei dingsteam zitten medewerkers van GGZ en een daartoe aangewezen buurtbeheerder en overlastbestrij- der van Woontij, de woonconciërge. De beheersgroep bestaat uit de manager van het begeleidingsteam, de woonconsulent van Woontij, de buurtregisseur van politie en iemand van de gemeentelijke WMO-afde- ling. De stuurgroep tenslotte bestaat uit bestuurlijke vertegenwoordigers van Woontij, GGZ en gemeente. Lees verder op pagina 3 Rabobank 2007 heeft Rabobank Noord-Hol land Noord geen windeieren gelegd. De bank boekte een nettowinst van €3,76 miljoen, in vergelijking met 2006 een stijging van 43 procent. Pagina 5 m Basisscholen De verzelfstandiging van de open bare basisscholen van Texel is in kannen en kruiken. Per 1 januari worden ze niet langer bestuurd door de gemeente, maar door een stich ting die nu nog 'Samenwerkingsbe- stuur' heet. Pagina 5 aBezoeker musea De bezoekersaantallen van de Texel se musea laten tot nu toe een wis selend beeld zien. Schipbreuk- en Juttersmuseum Flora zit opnieuw flink in de lift, maar de Oudheidska mer blijft onder de verwachting. Pagina 5 Cocky Penha 'Bijdehand' is een term die geregeld opduikt in een gesprek met kapster Cocky Penha. Ze is niet op haar mondje gevallen en was in de loop der jaren ook niet te beroerd tegen de stroom in te zwemmen. Veertig jaar zit ze nu in het vak. Pagina 7 Dorpscommissie ziet af van koop De dorpscommissie van De Waal ziet af van aankoop van dorps huis De Wielewaal. De dorpscom missie voerde gesprekken met burgemeester en wethouders, maar ziet financieel geen ruimte het pand te kopen. 'We zijn een klein dorp en een kleine commissie, terwijl het om een hoop geld gaat', aldus voorzitter Edo Kooiman. De dorpscommissie wil het gebouw blijven huren. Het college had het dorpshuis het liefst verkocht. Dat had de gemeente een besparing van €32.000,- moeten opleveren. Dat wordt nu gedekt uit een ander budget. Het dorpshuis biedt inmiddels plaats aan het ROC (dat zit in de lokalen waar eerst de Zonneboom was gevestigd) en praktijkonderwijs van de Stichting Samenwerkings scholen in Den Helder, waar sinds kort De Kompas in Den Burg onder deel van is. Het beheer van de ont moetingsruimte is na het vertrek van Ben Haak en Liz Gedikink in handen gekomen van Marco en Lida Witte. Normaal is de tuin van Annette van Ruitenburg een paradijselijke plek. De neergutsende regen veranderde de hof onderaan de Bomendiek bij De Waal dinsdagmiddag in een zompig oord. Maar genodigden van de eerste Texelse boekproeverij lieten zich niet kisten. Gewapend met paraplu's luisterden ze aan dachtig naar de schrijfster van het boek 'Onvergetelijke groenten' dat dinsdag werd gepresenteerd. Meer over dc boekproeverij en het boek verderop in deze krant. Terwijl de regen neergutst showt Annette van Ruitenburg de vergeten groenten (Foto tiorry de Greaf/Beetdbonk Texelf De gemeente wil samen met ondernemers beleid voor de Texel se economie opstellen. Dat moet leiden tot verbeteringen en meer samenhang tussen de diverse beroepsgroepen. Het college houdt woensdag 29 okto ber een workshop waar ondernemers ideeën op tafel kunnen leggen. Maan dagavond wordt in de raadscommis sie Grondgebied een plan van aanpak besproken. Daarin worden aanzetten voor het komen tot een economisch beleid gegeven. Het project heeft de naam 'Ruimte voor Economie' gekre gen en loopt parallel aan het project 'Ruimte voor Ontwikkeling'. Volgens wethouder Nico Kikkert is het nodig dat er een economisch beleid komt, omdat er op dat gebied nauwelijks iets is. Het moet duidelijk maken welke kant het op moet met Texel en welke rol de gemeente daarin kan spelen. Een vraag is hoe het toe risme, de grootste bron van inkom sten, zich ontwikkelt in verhouding tot de andere beroepsgroepen. Het col lege wil ook aandacht besteden aan invloeden van buitenaf (bijvoorbeeld Europese regelgeving) die effect heb ben op de Texelse economie. 'En aan bijvoorbeeld opleidingen in de bouw en de rol die bedrijven daarin kun nen spelen. Het aantal opleidingen op dat gebied is de afgelopen jaren afgenomen.' Naast een beleidsplan wil het college een lijst opstellen met concrete actie punten voor dë komende jaren. Het college verwacht dat veel zaken door ondernemers zelf opgepakt moeten worden. De gemeente kan daarin een ondersteunende rol spelen om de lokale economie te stimuleren. Bedoeling is dat een stuurgroep, aan gevoerd door Kikkert, en een pro jectgroep zich na de workshop over het beleid buigen. In beide groepen kunnen ondernemers plaatsnemen. 'Ruimte voor Economie' loopt gelijk op met 'Ruimte voor Ontwikkeling', zodat er in het nieuwe bestemmings plan Buitengebied en de daarna volgende nieuwe bestemmingsplan nen voor de dorpen rekening met het economische beleid kan worden gehouden. TEXELSE'^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: 1 i 1 1 SUUOOITHUVS Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1