Flora verwelkomt 30.000ste bezoeker Jongerenwerk aan slag met plannen Makelaars houden openhuizendagen Man krijgt celstraf wegens mishandeling en bedreiging '^L*<33>-Q£k za£* TEXELSE j COURANT Bruidsschat' €198.000,- voor 'vertrekkende' scholen Time Out begint nieuw seizoen Schapenboet als caravan op toernee BelSneller.nl handige hulp voor Texelaars OtPSf- EFf/f-S7Ï LIE vEWeH IKDRCHrMT^EVOOR -.pE WO rUH^ cp rig" r J VRIJDAG 3 OKTOBER 2008 verzelfstandiging van de open- iare basisscholen van Texel is in annen en kruiken. Per 1 januari porden ze niet langer bestuurd loor de gemeente, maar door >en stichting die nu nog 'Samen- verkingsbestuur' heet. B en w lellen de gemeenteraad voor m de nieuwe organisatie een I iruidsschat van €198.000,- mee geven voor het dekken van de I ;osten die met de omschakeling lepaard gaan. let gaat dus om de Thijsseschool in len Burg, Durperhonk in De Cock- idorp, Jan Drijverschool in Den toorn, de Bruinvis in Oudeschild n de Lubertischool in De Koog. Laatgenoemde school is eigenlijk niet openbaar maar 'algemeen bij zonder', maar dat maakt in de prak tijk weinig uit. In het belang van voldoende schaalgrootte was het gewenst dat ook de Lubertischool meedeed. Volgens de wet mag een Stichting Samenwerkingsbestuur zowel openbare als bijzondere scholen besturen. De verzelfstandiging van de scho len werd gewenst door zowel de gemeenteraad als door de scho len zelf. Het maakt slagvaardiger en efficiënter besturen mogelijk. De banden met de gemeente worden overigens niet helemaal doorgesne den. Het economisch eigendom van de gebouwen en de pleinen blijft bij de gemeente, die ook verant woordelijk blijft voor het onderhoud van de buitenkant. De gemeente houdt ook een toezichthoudende taak. Een der bestuursleden wordt door de raad benoemd en er vindt overleg plaats over begroting en jaarrekening. De eenmalige en structurele kosten die met de omschakeling gepaard gaan, betreffen onder meer de kosten van de notaris, werving en selectie van het bestuur en admi nistratieve ondersteuning. Hoewel daartoe niet verplicht, vinden b en w het redelijk daarvoor een 'bruids schat' beschikbaar te stellen. Overi gens staat daar voor de gemeente een besparing tegenover, want het werk dat men in het raadhuis voor het basisonderwijs verrichtte, werd slechts gedeeltelijk door de rijks overheid vergoed. Het openbare basisonderwijs van Texel beschikt over €1,19 miljoen aan reserves en voorzieningen plus een krediet van €65.300,- voor onderwijskundige vernieuwingen. Dit geld zal aan de nieuwe stichting worden overgedragen. Voor het onderwijs van de betrok ken scholen verandert er niets. Ze blijven werken volgens het vastge stelde schoolplan en blijven voor ieder toegankelijk. Voor zover de scholen een eigen identiteit heb ben, zal ook die onder het nieuwe bestuur worden gerespecteerd. de man door vier agenten in zijn woning was overmeesterd, richtte hij vernielingen aan de wand van het politiebureau aan. De politierechter confronteerde de man met de verklaring van een van de politieagenten. 'U riep: Fascist! Kale kutsmeris. Kom niet mijn huis in, want ik maak /e hartstikke dood. Daarbij hield u vanaf het balkon een mes in de richting van de agent. Ver volgens maakte u de Hitlergroet. Kunt u zich er iets bij voorstellen dat de agent aangifte van bedreiging heeft gedaan?' 'Ja, natuurlijk. Maar ik weet er hele maal niets meer vanaf', antwoordde de verdachte. Dat hij het meisje heeft geslagen, kon hij zich evenmin her inneren. 'Ik had in ieder geval niets tegen het meisje, ik kende haar niet eens. Het had net zo goed iemand anders kunnen zijn.' De man werd twee nachten in de cel gezet en beloofde zich na vrijlating te zullen gedragen. Maar op 24 augus tus ging hij opnieuw in de fout. Nadat hij stomdronken terugkeerde van een muziekfestival moest zijn ex-vnen- din, die tijdelijk nog bij hem woonde, het ontgelden. Ze kreeg een harde schop, werd bedreigd en ontvluchtte de woning. De volgende dag belde hij haar voortdurend. Op haar voicemail stonden later vele bedreigingen aan het adres van haar en haar moeder. Ook van dit voorval wist de man zich in de rechtbank weinig te herinneren. 'Ik weet nog dat ik de hele dag heb gebeld en gescholden, maar niet wat ik heb gezegd. Ik was opnieuw dron ken, alleen dan zou ik zoiets doen. Normaal ben ik niet agressief.' De officier van justitie eiste een zware straf. De mishandeling van het meisje en de doodsbedreiging van de agent gaven daar al reden toe. Dat hij zich vier maanden later opnieuw misdroeg, gaf volgens officier aan dat er maat regelen moeten worden getroffen. Ze eiste vier maanden gevangenisstraf, waarvan één voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De advocaat van de man pleitte voor een lichtere straf. Agenten zijn in zijn ogen getraind in het omgaan met bedreigingen en kunnen meer verdra gen. Bovendien achtte de advocaat het niet bewezen dat de wand in het politiebureau door toedoen van zijn cliënt is vernield. Ook de ontoere keningsvatbaarheid door de alcohol speelde bij de bedreigingen en mis handeling een grote rol. De advocaat stelde een straf voor in de vorm van hulpverlening en een langere proef periode, van drie jaar. De politierechter achtte de verdachte schuldig aan alle feiten, maar maakte uit diens woorden op dat hij zijn lesje inmiddels heeft geleerd. 'Omdat het zeer ernstige incidenten betreft, moet er toch een passende straf komen. Naast de gevangenisstraf van veertig dagen moet u daarom een reclas- seiïngstraject volgen. Ik denk bijvoor beeld aan een agressiecursus. Zodra u zich nog eenmaal misdraagt of de aanwijzingen van reclassering niet volgt, keert u direct terug de cel in.' De verdachte kon zich goed vinden in de straf: 'Ik sta helemaal open voor deze cursussen. Ik hoop dat het helpt, want ik ben mijn eigen leven zat zo. Ik heb er absoluut geen zin in dat het weer misgaat.' Omdat de man al 38 dagen voorarrest achter de rug had, hoefde hij na de zitting nog maar twee dagen te zitten, zodat hij vandaag vrij komt. Het idee om een zoekmachine voor Texelse telefoonnummers te ontwik kelen, ontstond jaren geleden: 'Het irriteerde mij dat de online Tele foongids vaak met rare zoekresulta ten komt. Met nummers en namen van mensen in andere gemeenten bijvoorbeeld. Omdat de meeste mensen lokale "telefoonnummers zoeken, leek het mij handig daar voor iets te bedenken.' Al in 2005 legde hij namen vast als skyper.nl en telefoongidstexel.nl. 'Toen was het concept nog niet uitgewerkt. Dit voorjaar had ik opeens de goede naam: BelSneller.nl.' Hoe werkt BelSneller.nl? 'Hel uitgangspunt is dat mensen snel een Texels telefoonnummer kunnen zoeken. Inmiddels telt de database circa zesduizend nummers. In het eerste zoekvak vul je de achternaam in en in het tweede vakje de straat of het dorp. Dan volgen de zoekresulta ten. Computergebruikers die Skype hebben geïnstalleerd, kunnen direct via hun pc of laptop het nummer van hun keuze bellen. Verder kun je op. trefwoord zoeken of omge keerd, dus met een telefoonnummer naar een naam. Bij elke vermel ding staan naast info ook eventuele Vóór het betreden van Flora zei Fred Ruigh uit Haarlem nog voor de grap tegen zijn familie dat ze 'de honderdduizendste bezoeker' zouden worden. Niet veel later had jutter Jan Uitgeest van het schipbreuk- en juttersmuseum een serieuze mededeling voor hem. Ruigh en zijn gezelschap waren niet de honderdduizendste, maar wel de dertigduizendste bezoekers van dit jaar. Dat werd gevierd, omdat de mijlpaal volgens Uitgeest drie maanden eerder dan verwacht al is gehaald. Ruigh, zijn vrouw Wil Dam en hun beider moeders Nel Dam en Jenny Ruigh kregen een mandje met Texelse producten en een gratis rondleiding van Uitgeest langs de gejutte materialen. Uitgeest toonde zich trots op de mijlpaal. Hij verwacht dit jaar te eindigen op zo'n 36.000 bezoekers. Een rondgang langs de Texelse musea levert over het algemeen een wisselend beeld op. Ecomare verwacht eind dit jaar op het gebrui kelijke aantal van iets meer dan 300.000 uit te komen. Tot eind sep tember zijn de bezoekersaantallen licht achtergebleven ten opzichte van vorig jaar. Het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild ontving tot nu toe 45.000 bezoekers en verwacht eind dit jaar iets onder de 60.000 te eindigen. Bij de Oudheidkamer in Den Burg staat de teller op 3600 en dat is onder de verwachtingen. 'We gaan er vanuit dat in de herfst vakantie nog veel mensen komen', aldus directeur Esther Banki, 'maar we moeten het momenteel meer van het naseizoen dan van het hoogsei zoen hebben.' Het Luchtvaart- en Oorlogsmuseum bij het vliegveld zit volgens Bram van Dijk iets boven de bezoekers aantallen van 2007. Het museum rekent erop dit jaar op het gemid delde van 14.000 tot 15.000 uit te komen. Het Cultuurhistorisch Museum in De Waal kent volgens Klaas Eelrnan een aantal dat gelijk loopt aan 2006. 'Vorig jaar hadden we de quiltten toonstelling en je merkt dat je dan meteen 1000 man meer trekt. Dat zijn Texelaars die dan komen kij- Bij slecht weer zijn mensen eerder ken.' Het museum verwacht eind dit geneigd van de fiets af te stappen jaar tussen 6500 en 7000 bezoekers en binnen te komen. Als het mooi is, te hebben ontvangen. zie je de negen van de tien fietsers Eelrnan: 'Je kunt merken dat we een doorrijden. Maar over het algemeen echte slechtweervoorziening zijn. zijn we niet ontevreden.' Wil Dam krijgt van Jan Uitgeest een mandje met Texelse producten. Met haar man Fred Ruigh en hun moeders Jenny Ruigh en Nel Dam was ze de 30.000ste bezoeker Open huis jongerencentrum Time Out in Den Burg begint vanavond met een nieuw seizoen. Het jongeren centrum is elke woensdag-, don derdag- en vrijdagavond geopend voor jongeren van 12 tot en met jaar. 1 onderkomen in d'Ouwe Ulo s afgelopen zomer opgeknapt en geschilderd, zodat het er weer als nieuw uitziet. Er zijn zithoekjes inge licht, er is een ruimte waar de jeugd gratis kan internetten en de geluids installatie is vervangen. Komende vrijdag is er van 20.00 tot 24.00 uur een heropening, waarbij zowel jon geren als ouders een kijkje kunnen nemen. Time Out is onderdeel van het jon gerenwerk dat sinds een paar jaar onder de hoede van Pharos valt. brede welzijnsstichting zegt tomend jaar het nodige te willen ondernemen op dat gebied. Ver nieuwing van het skatepark aan de Elemert in Den Burg staat op de 2007 goed jaar Rabobank 2007 heeft Rabobank Noord-Hol land Noord geen windeieren gelegd. De bank boekte een nettowinst van €3,76 miljoen, in vergelijking met 2006 een stijging van 43 procent. 2007 was in financieel opzicht een turbulent jaar. De Amerikaanse kre dietcrisis liet de Nederlandse beurzen niet onberoerd, ING Bank maakte bekend dat de naam Postbank ver dwijnt en ABN-AMRO werd verkocht aan een bankenconsortium met For- tis. Voor veel klanten reden om voor de Rabobank te kiezen. Noord-Hol land Noord had economisch gezien het tij mee. Toerisme, offshore en detailhandel profiteerden van de hoogconjunctuur. Minder was de stemming in de bloembollensector en de visserij, waar de situatie ronduit zorgelijk is door de hoge brandstof kosten. 2007 kenmerkte zich ook door veel nieuwe bedrijvigheid in de Noordkop, wat zich vertaalde in vele startende ondernemers. De Rabo bank speelde hier onder meer op in door een netwerk van ondernemers te starten, voor het uitwisselen van kennis en andere diensten. Exacte cijfers over de Texelse economie ver meldt het Verkort financieel verslag 2007 niet, directievoorzitter Ronald Bleeker hield voor het Texels Verbond van Ondernemers wel een presentatie over wereldwijde trends en ontwikke lingen. De bank verwacht in 2008 een omzetgroei van Nederlandse bedrij ven van 5,7 procent. Op de hypotheekmarkt breidde de Honderdtwintig dagen gevangenis straf, waarvan tachtig voorwaarde lijk, met een proeftijd van twee jaar. Daartoe werd een 32-jarige inwoner van Den Burg woensdag veroordeeld door de politierechter in Alkmaar. Hij moet zich boven dien houden aan de aanwijzingen van de reclassering. Reden: mis handeling, beledigingen en bedrei gingen, eerder dit jaar begaan in Den Burg. De misdragingen van de man start ten op 16 april. Na een ruzie met zijn vriendin ging de dronken man in zijn woonplaats Den Burg de straat op. Een 16-jarig meisje dat hij tegen kwam, werd op de grond geduwd en ontving enkele rake klappen in het gezicht. De gealarmeerde politie trof de 32-jarige man op het balkon van zijn woning. Hij schold de agen ten uit, gooide een plantenbak naar beneden, zwaaide met een mes en bedreigde hen met de dood. Nadat Rabobank in 2007 het markaandeel in de Noordkop uit van 20 tot 22 procent. Het balanstotaal groeide van €1.118 miljoen naar €1.241 miljoen. Voor 2008 verwacht de bank een economische groei van 2,75 procent. Met daarbij de aantekening dat Neer land last krijgt van stijgende inflatie, krapte op de arbeidsmarkt, waardoor de economische groei gedurende het jaar langzaam zal teruglopen. In 2007 onderging de bank in Den Burg een interne verbouwing, nadat de Ledenraad ('de oren en ogen van de leden') had aangedrongen op aan passing van de hal. hebben met het eiland. Zij mogen gratis een vermelding opgeven.' planning en er wordt aan gewerkt in de buitendorpen jeugdhonken te openen. In het beleid van Pharos staat dat in elk dorp een jeugdhonk' moet zijn. Volgens jongerenwerkster Esther Duinker wordt de komende tijd bekeken welke behoeften er zijn. Er wordt rekening gehouden met al bestaande activiteiten voor jongeren in de buitendorpen. De dorpscommissie van Den Hoorn heeft Pharos gevraagd mee te wer ken aan het realiseren van een klein skatepark in het loodsendorp. Een groep jongens had daar een tijd je geleden om gevraagd. Volgens Duinker wordt onder meer beke ken of dat skatepark aan de Stolp- weg kan komen (daar wordt nu al geskated op een hoop grond die afkomstig is van werkzaamheden aan de Herenstraat) of naast de Jan Drijverschool. Bij het skatepark aan de Elemert wil Pharos twee nieuwe ramps plaat sen en er zijn plannen voor een piramide waar de jeugd op ver- Het opgeknapte Time Out is voorzien van diverse zithoekjes. Langs de muren wil het jongerenwerk er een wand met foto's van jongeren en een wand met alleen maar klokken inrichten. schillende manieren overheen kan skaten of fietsqn. Bedoeling is dat de vernieuwingen in het voorjaar van 2009 zijn gerealiseerd. Pharos is bezig subsidies voor het skate park aan te verwerven. 'Dat bepaalt straks wat er wel en niet kan', aldus Duinker. Het jongerenwerk is ook in gesprek met de dorpscommissie van Oudeschild om te zien wat daar voor (hang)jongeren kan worden georganiseerd. Time Out is op woensdag en don derdag geopend van 19.30 tot 22.00 uur en op vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur. Pharos heeft plannen vanaf november op zaterdagen avonden te organiseren voor jongeren van 10 tot en met 15 jaar oud. 'Dat is toch een iets jonger publiek.' Het beleid geen alcohol te schen ken, wordt voortgezet. Koffie en thee wordt gratis verstrekt. Het jon gerencentrum trekt op een avond gemiddeld tientallen bezoekers. Drie Texelse makelaars houden zaterdag open dag in tientallen huizen die te koop staan. Belang stellenden kunnen er vrijblijvend binnen lopen om rond te kijken. Makelaardij Eelrnan Van Heerwaar den sluiten aan bij de openhuizendag die brancheorganisatie NVM landelijk heeft georganiseerd. Texel Vastgoed en TM Makelaars, aangesloten bij brancheorganisatie VBO, houden een openhuizenroute. In' totaal zijn vijftig woningen te bezichtigen. De adressen zijn te vinden op de websi tes en in advertenties van de make laardijen. Volgens de makelaars is de open dag niet bedoeld om huizen die al lang te koop staan (veel op het moment) ein delijk eens aan de man te brengen. 'Er doen huizen mee die al wat langer te koop staan, maar ook huizen die nog niet lang in de verkoop zijn', aldus Joost Coutinho (Texel Vastgoed) en Paul van Heerwaarden. Het is vooral de bedoeling dat belangstellenden makkelijker over de drempel stappen om een huis te bekijken. 'Dat kan ook zonder makelaar, maar indien nodig zijn we stand-by.' Er is alleen open huis bij mensen die mee wilden doen. De makelaars polsten dat van te voren. Het bezoe ken is mogelijk van 11.00 tot 15.00 uur. In de huizen ligt informatie klaar en bezoekers wordt gevraagd hun naam en telefoonnummers achter te laten, zodat de makelaars later nog eens contact met ze kunnen opne men. 'Hopelijk krijgen we het druk volgende week', aldus Van Heer waarden. Hoe meld je aan? 'Dat gaat via aanmelden telefoon nummer-, bovenaan de website. Er verschijnt een scherm waarop je zelf de gewenste informatie kunt invul len. Bij vaste telefoonnummers is een adres verplicht, bij mobiele num mers niet. Alle aanmeldingen worden gecontroleerd op eventueel misbruik en na maximaal drie werkdagen geplaatst. Als je bestaande gegevens wilt wijzigen, gaat dat op dezelfde manier via het wijzigingsformulier.' Voor wie is BelSneller.nl bedoeld? 'Voor Texelaars, bedrijven die op Texel gevestigd zijn en voor perso nen of instanties die een nauwe band Moet je altijd de website oproepen om een nummer te zoeken? 'Nee, er is ook een desktopversie beschikbaar. Die moet je eenma lig via de website installeren op je bureaublad. Er verschijnt een klein pop-up scherm rechtsonder in beeld, waarin je snel kunt zoeken en meteen kunt bellen. Als je dit: scherm dicht klikt, verschijnt er balk een icoon tje van Bel- Sneller.nl, dat door een dubbel klik weer op te roepen is: Snel een telefoonnummer opzoe ken of kijken door wie je bent gebeld. Sinds enkele weken kun nen Texelaars dat eenvoudig online doen via BelSneller.nl. Deze digi tale Texelse telefoongids is een ini tiatief van Peter Dral, uitgever van onder meer Koopplein.nl. Het idee voor de 'Boetcaravan' is ontstaan naar aanleiding van vragen uit de sector. 'Vooral ondernemers van kleine boerencampings zochten een kampeermiddel dat landschap pelijk goed inpasbaar is, vooral in vergelijking met een rijtje witte cara- vans. En dat is met deze boet met steentjes en hout het geval. We hebben er zelf een luifel in de vorm I van een hooikap bij!' Oe schapenboet is typerend voor Texel. Maar vanaf volgend kam- oeerseizoen kunnen we deze markante bouwsels overal tegen komen, maar dan als caravan. Geen geintje, Jan Keijser van Keijbouw in Oudeschild spreekt van een een 'duurzaam en land schappelijk inpasbare accommo- datie'. gelokt. Hier zal Keijser zijn boet aan het grote publiek presenteren. De boet is voor bedrijven en particulie ren te koop. Volgens Keijser kunnen campings, groot of klein, een aantal caravans plaatsen zonder dat het landschap wezenlijk wordt aange tast. Ook misstaat het volgens hem niet op een groot park. Wanneer particulieren de caravan aanschaf fen en ermee het Marsdiep over gaan, is de Boet volgend voorjaar op campings elders in het land te bewonderen. Met het naderende einde van het kampeerseizoen worden kampeer- liefhebbers in oktober naar de Kam peer- en Caravanbeurs in Utrecht

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5