Bijdehand zijn goed voor vernieuwingen Oosterender familie centraal in hoogst informatief boek Cornelis Drijver viste al vroeg met motorschip Cocky Penha veertig jaar kapster TEXELSE 7 COURANT Hoge series bij librespel DVO Woonkracht 7 geeft interieur nieuw elan Verfrissende kijk op wonen >•- - VRIJDAG 3 OKTOBER 2008 Als één van de eerste vissers in Nederland durfde Cornelis Drijver in 1917 een door een motor voortgedreven schip te laten bouwen. Een moedig besluit, genomen in een onzekere tijd. Het zou hem echter geen windeieren leggen. Want waar zijn zeilende collega's afhankelijk waren van de wind, kon de Oosterender vissen wanneer hij maar wilde en daarmee een goede boter ham verdienen. Dat staat te lezen in Kuilen in de golven van Jacques van Harten, dat onlangs bij uitgever Aprillis is verschenen. Het is in meerdere opzichten een bijzonder boek, dat een schat aan informatie over de visserij bevat, maar hier en daar ook wel erg wijdlopig is. Het begin van de twintigste eeuw was een moeilijke en verwarrende tijd, waarin slechte vangsten en de gevolgen van de Eerste Wereldoorlog en de economische crisis de vissers zwaar op de proef stelden. Boven- •i dien liet de natuur zich een paar maal van haar meest meedogenloze kant zien. 'Een aantal zware stormen, met vaak dramatische afloop, had behartigen. Hij werd al wat ouder en was bovendien bang niet te kunnen wennen aan de overgang 'van zeil naar motor'. Zijn oudste zoon Jan volgde hem op als schipper. Om de kosten van het inhuren van een derde bemanningslid te besparen, werd zoon Maarten op 11 -jarige leeftijd uit de schoolbanken geplukt. Hij kreeg geen loon, maar zakgeld, dat door zijn moeder werd beheerd. Aan boord was hij een soort duvelstoejager, die aanvankelijk vooral koffie zette en voor het eten zorgde. Het menu bestond onder meer uit pannenkoeken, Jan in de afslag, het verwerken van vis en de markt. Bijzonder is het boek ook omdat hij de zakelijke beschrijving soms inruilt voor een bijna roman tische benadering, vol fictieve ele menten. Bij de besprekingen tussen vader en moeder Drijver en zoon Jan over de aankoop van een nieuw schip kruipt Van Harten als het ware in de huid van Maarten, die nog te jong is om mee te praten en al in bed ligt. 'Als hij zich wat uit de bedstee boog, kon hij net zijn vader zien zitten, gebogen over een sta pel papieren en ondertussen nippend De TX33 werd na 1960 opgeknapt en als charterschip voor groepsreizen gebruikt. de [Texelse] vloot teruggebracht tot enkele tientallen schepen en veel vis sers waren hierbij op zee gebleven. Het was daarbij regelmatig voorge komen dat verschillende mannen uit één gezin niet meer terugkwamen van zee. Armoede, armenzorg en bedeling, zo die er was, resteerden dan voor moeder en kroost die ach terbleven', schrijft Van Harten. Dat er zoveel slachtoffers vielen, werd ook veroorzaakt door gebrekkig materi eel. De vloot bestond hoofdzakelijk uit slecht onderhouden houten bla zers. Investeringen waren eigenlijk hard nodig, maar door de slechte verdiensten ontbraken daarvoor de middelen. Bovendien werd al tijden gesproken over de afsluiting van de Zuiderzee, waarmee belangrijke vis gronden verloren zouden gaan en die het vertrouwen van de visser geen goed deed. Een enkeling - zoals Cornelis Drijver - durfde het risico te nemen en werd daarvoor beloond. Maar de meesten stelden hun beslis sing eindeloos uit en modderden voort, zo goed en kwaad als het ging, of stopten helemaal. Van Harten schetst niet alleen de gro tere (bedrijfs)economische ontwik kelingen, maar geeft ook een mooi beeld van de gang van zaken in een vissersgezin. Drijver senior besloot na de komst van het nieuwe schip de bedrijfszaken vanaf de wal te Informatiedag over kanker In samenwerking met het Integraal Kanker Centrum Amsterdam houdt het Gemini Ziekenhuis donderdag 30 oktober een informatiemarkt over 'Toekomst na Kanker'. De centrale hal en de Zr. Kueterzaal staan van 10.00 tot 16.00 uur in het teken van informatie, activiteiten en ontspanning. In de Zuster Kueterzaal is een ver wenplein ingericht, waar bezoekers zich kunnen aanmelden voor een handpakking, een voetmassage en adviezen over de verzorging van haar, huid en make-up. Daarnaast worden een sieradenworkshop en een schil- derworkshop 'Geef kleur aan je toe- Biljarter Frans Bik deed van zich spreken door tijdens de libre-avond van biljartclub DVO zijn benodigde 80 caramboles vanaf de acquit- stoot te maken. Zijn tegenstander, Piet van der Slikke, moest verbijs terd toezien hoe hij er in de partij in het geheel niet aan te pas kwam. De hoogste series in de donder dagcompetitie werden gespeeld door John Sessink en Hans Beverdam, die ieder 22 caramboles wisten te maken. De librepratijen van DVO worden op twee avonden gespeeld, op maan dag en donderdag. Tijdens de alge mene ledenvergadering werd beslo ten de competitie in vier periodes op te delen, elke periode met een eigen kampioen. Omdat daardoor niet al in een vroeg stadium duidelijk is wie zich aan het eind clubkampioen mag noemen, blijft de competitie tot het eind toe spannend. De ranglijst van advertorial Eindelijk heeft Texel het: één adres waar je terecht kunt voor alles op het gebied van woninginrichting. Tegels, tapijt, laminaat, pvc, novi- lon, gordijnen, maar ook sanitair, binnenzonwering, raamdecoraties en woonaccessoires. Woonkracht 7 heeft het. In de prachtig ingerichte winkel aan de Vogelenzang. De zaak wordt gerund door Twan Krafften Jos Bosnia. Beiden beschik ken over jarenlange ervaring in de woninginrichting. Krafft vestigde zijn naam als tegelzetter en eigenaar van De Tegelboet in Oudeschild, Bosnia werkte 20 jaar lang in het familiebedrijf aan de Waalderstraat. Vorig jaar ontstond hef plan om de krachten te bundelen tot een sterk woonconcept, waarin de klant onder één dak vindt wal hij zoekt en ook terecht kan voor aanleg of installatie. Hel voormalige pand van Schlecker is verbouwd tot een sfeervolle, laag drempelige woonwinkel met een uit gebreid assortiment en regelmatig wisselende collecties. 'Alle bekende merken voeren we. Interfloor, Para de, Bonaparte, Quick-Step, Meister, noem maar op. Bijzonder is dat wij als enige op Texel Inspiration-dealer zijn van Luxaflex. Dat betekent dat wij naast het basisassortiment ook de speciale collecties van dit merk mogen verkopen', vertelt Bosma. Tegels Krafft heeft Oudeschild vaarwel gezegd en zijn tegelcollecties onder- Krnfft en Bosnia bicden ook bijzondere collecti gebracht in het nieuwe Woonkracht 7. 'Het werd voor mij steeds moeilij ker om het tegelwerk te combineren met de showroom. Nu is dat probleem opgelost.' De afdeling tegels komt: goed tot: zijn recht in het nieuwe onderkomen. Naast de 'standaardtegels' heeft de klant ruime keuze uit onder meer. Portugese tegels, Hollandse witjes en cottategels. Ook sanitair blijft in het assortiment en wordt desge wenst door de vakmannen geïnstal leerd. Scheiding De start van Woonkracht 7 valt onge veer samen met de beslissing van Charles Bosma om met zijn bedrijf Bosma Woninginrichting een andere weg in te slaan. 'Charles wil zich volledig richten op het slapen en de verkoop van woonaccessoires. Toen hij aangaf te willen stoppen met de woninginrichting en mij aanbood om dit deel van het bedrijf over te nemen, heb ik alle opties bekeken en ben ik er uiteindelijk met Twan in gestapt', vertelt Bosma over de 'scheiding' met zijn broer. Woonkracht 7 is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 18.00 uur, op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Woonkracht 7, Vogelenzang 11, Den Burg, tel. 0222-313023, www.woonkracht7.nl de zak (een koek van melk, meel en eieren) en koolwormes (een pap van kool, uien, spek en kruiden). 'Door de snelcursus koken van moeder was hij ondertussen een specialist geworden in eenpansgerechten, want er moest gekookt worden op de kleine kachel in het vooronder. Gestookt werd op turf, hout of kolen, al naar wat er maar voorhanden was.' De vissers leidden een zwaar leven. Bijna alles aan boord moest met de hand worden gedaan. Het duurde wel even voordat de jon ge Maarten daar aan gewend was. 'Zijn handen waren ontveld, nagels afgebroken en gescheurd, zijn benen en knieën deden zeer. De huid van zijn polsen was geschramd en open geschuurd door het zware oliegoed dat gedragen moest worden tijdens slecht weer en bij het binnenhalen van de netten. Zout water en dat stugge, stinkende oliegoed bleken in de praktijk een vreselijke combina tie. Na een paar uur werken in deze zware kleding werd hij geplaagd door een alles overheersende schroeiende pijn op plekken waar het oliegoed in aanraking kwam met zijn tot bloe dens toe open geschaafde huid.' Naast de bedrijvigheid aan boord gaat de auteur ook in op de verschil lende schepen en vismethoden, de werking van de motor, het werk op aan een dampende kop koffie. Vader was vooral aan het woord en tijdens het praten maakte hij berekeningen en tekeningen. Hun kleine huisje liet nauwelijks geheimen bestaan, want vanuit Maarten zijn bedstee kon het gesprek aan de kamertafel van a tot z worden gevolgd.' De auteur heeft zichzelf niet gemakkelijk wil len maken. Want naast het verhaal van de familie Drijver en de blazer TX33 gaat hij ook uitgebreid in op de ontwikkeling van de dieselmotoren en de rol die de werf 't Kromhout in Amsterdam daarin heeft gespeeld. En zoals hij de lezer meeneemt naar de huiskamer van de familie Drijver, verzorgt hij bij de Kromhouts 'live' verslag van een vergadering van de eigenaar van de werf en diens oudste zoon. Kromhout junior ligt in dit geval niet in bed, maar wacht boven op zijn kamer wat zijn vader en grote broer over hem beslissen. Maar nog was Van Harten kennelijk niet tevreden, want naast de complete geschiede nis van de werf vertelt hij in aparte hoofdstukken ook die van het Noord hollands Kanaal, het Noordzeekanaal, de Afsluitdijk ende restauratie van de TX33 (die tegenwoordig in Makkum ligt). Bovendien gaat hij in kortere fragmenten in op werf De Hoop in Workum, de TX11, een stormnacht De broers Maarten (links) en Jan Drijver in 1893 waarin 83 Friese vissers het leven lieten en de inspiratiebron van Pieter Kuhn, geestelijk vader van stripheld Kapitein Rob. Vermakelijke uitweidingen, maar die het gevaar met zich meebrengen dat de lezer de draad van het verhaal kwijt raakt en in het slechtste geval zelfs afhaakt. Het valt Van Harten niet echt aan te reke nen. Met Kuilen in de golven maakte hij zijn debuut als schrijver, nadat hij een leven lang als bassist aan het Noordhollands Philharmonisch Orkest verbonden was geweest. Maar een kundige eindredacteur had het boek nóg lezenswaardiger kunnen maken dan het al is. Kuilen in de golven - met de ondertitel Over de overgang van zeil naar motor in de vissen] en de rol die Kromhout daarin speelde - telt 176 pagina's, is geïllustreerd met 155 zwartwit foto's en kost (in een gebonden) uitgave €24,50. Joop Rommets komst'gegeven. Om 11.00 en 14.00 uur beginnen voorlichtingsbijeenkom sten en om 14.00 en 15.00 uur yoga- lessen. De activiteiten zijn gratis toe gankelijk, maar deelname kan alleen op afspraak. Aanmelden kan (één activiteit per persoon) via het Patiën tenservicebureau, tel. 0223-696346 of via e-mailadres psb@gemini-zie- kenhuis.nl. Het hele programma is te lezen op www.gemini-ziekenhuis.nl. de maandagcompetitie wordt aan gevoerd oor Cees Bonne. Tweede en derde zijn Siem Bakker en Cor Huis man. Alle drie hebben zij ongeveer even veel partijen gespeeld. Nieuw op maandag is Rint de Vries en er is nog één plaats vrij. Sylvia Sessink voert de ranglijst van donderdag aan, met Mariëlle Aubertijn als goede tweede. Doordat niet alle spelers al hun par tijen hebben gespeeld, zijn er hier ook echter grote verschillen in het aantal gespeelde partijen. Opvallend is dat Wim Vendel, erkend libre-specialist, nog geen partij heeft gewonnen. Cocky Penha knipt na veertig jaar nog steeds met plezier haar klanten. Ze viert het in stilte, maar Cocky Penha uit De Koog is dit jaar veertig jaar actief als kapster. Nog dage lijks knipt ze met plezier toerist en Texelaar, al begint ze zachtjesaan naar opvolging om zich heen te kijken. 'Bijdehand' is een term die geregeld opduikt in een gesprek met Penha. Ze is niet bepaald op haar mondje gevallen en was in de loop der jaren ook niet te beroerd tegen de stroom in te zwemmen. Iets dat in haar loop baan meermalen tot het doorbreken van vaste patronen leidde. Het bij dehand zijn kwam al naar voren toen ze als 19-jarige begon in de zaak van Henk Prins aan de Parkstraat in Den Burg. Ze leerde veel van hem. maar kreeg op den duur het gevoel dat het allemaal wel wat anders kon. In een ruimte aan de Badweg achter het toenmalige Galjoen in De Koog kreeg ze de kans op eigen kracht te laten zien hoe het zou moeten. Penha begon er met vrijwel niks. 'Stoelen, spiegels, zo'n beetje alles heb ik van anderen moeten lenen. Het was een kleine ruimte. Als er een paar men sen in kwamen, moesten een paar anderen eruit.' Penha begon meteen op haar manier van werken. Men sen hoefden geen afspraak meer te maken, maar konden zo binnenlopen. 'Dat is nu heel gebruikelijk, maar dat was toen nieuw. Dat deed niemand.' Klanten hoefden eveneens niet zelf meer een handdoek mee te nemen. Die lag voor ze klaar in de zaak. 'Was ook allemaal nieuw. Het gevolg was wel dat ik waslijnen vol handdoeken had die je vanaf de Badweg zag wap peren.' Penha was de eerste met een kapperszaak in De Koog die doorde weeks dagelijks geopend was. Prins opende een paar jaar eerder al een dameszaak aan de Brink, maar die was alleen in de zomer geopend. Na het Galjoen volgde een verblijf van meer dan tien jaar in het pand waar tegenwoordig vliegerzaak TIKO zit. Sindsdien zit Penha op haar huidige plek op de hoek van het dorpsplein en de Dorpsstraat waar voorheen een boetiek van Ruud Hamer en Ide Moerbeek was gevestigd. Sinds jaar en dag trekt de kapsalon de aandacht met de vele beelden en barokke stijl, maar dat is in het verleden anders geweest. 'In het begin stond er nog niks', vertelt Penha, terwijl ze foto's laat zien. 'Het is nu barok, maar ik heb de zaak ook bruin en beige gehad, het is paars en lila geweest, helemaal wit, we hebben nog een tijdje popart gehad en het is ook hele maal zwart/wit geweest.' Henk Bruin, muzikant bij De Toekomst, hielp bij alle drie de panden mee met de ver bouwingen. Penha groeide op in Amstelveen, maar kwam geregeld naar Texel omdat haar opa en oma in Oosterend woonde. Het gezin woonde aan de overkant omdat de vader van Pen ha verkeersvlieger was. 'Maar in de weekenden en de vakanties kwamen we graag naar Texel.' De liefde voor het eiland was voor Penha aanleiding zich als 19-jarige op Texel te vestigen. Ze had een kappersopleiding gevolgd in Amsterdam en werkervaring opge daan bij kapsalons in Amstelveen, Amsterdam en Aalsmeer. Penha is niet altijd onomstreden geweest. Ze kreeg ooit de herenkap pers tegen zich in het verweer toen ze behalve dames ook heren ging knip pen. Dat kon niet in de ogen van de andere kappers, omdat ze daarvoor niet over de juiste papieren beschikte. Het leidde tot een gang naar de rech ter. maar op initiatief van Penha ook tot een gang naar De Lindeboom. 'Ik heb toen iedereen uitgenodigd dit te komen uitpraten onder het genot van een borrel. Daar werd van opgeke ken, want het was niet gebruikelijk dat zoiets gebeurde.' Het kwam allemaal goed. Penha ging tijdelijk terug naar school, zodat ze haar patroonsdiploma voor herenkap per haalde en daardoor zowel dames als heren mocht knippen. 'Dat ging door elkaar heen in de zaak. Ik was ook de eerste die daarmee begon. Vroeger was dat nog strikt geschei den.' Het knippen van mannen leidde tot de befaamde coup Cocky. Penha lacht als ze eraan herinnerd wordt. Coup Cocky was bovenop kort en van achteren lang. Texelse mannen liepen en masse rond met dat kapsel. Penha nam in de loop der jaren gere geld stelling tegen het thuiskmppen, totdat de gemeente dat toestond. 'Sindsdien heb ik er geen moeite meer mee, daarvoor wel. Ik kan wel begrijpen dat mensen zich voor tien euro thuis laten knippen, maar uit eindelijk wil toch iedereen wel weer eens naar de kapper. Het is toch een andere behandeling die je daar krijgt.' Penha richt zich sinds jaar en dag op Texelaar en toerist. 'Die hebben tijdens de vakantie de tijd om eens rustig naar de kapper te gaan. In de vakanties hebben wij het smoordruk. Tegen het eind van het jaar en het begin van het jaar is het rustig, maar over het hele jaar kun je er goed van rondkomen.' Jubileum De stille viering van het veertigjarige bestaan staat in contrast met het zilveren jubileum. Dat werd groots gevierd in de Stappenlandhal (nu de indoorkartbaan) met optredens van illusionist Hans Klok en zanger Marco Borsato. Het feest werd op een door deweekse avond gehouden, maar er kwamen meer dan vijftienhonderd Texelaars op af. Penha laat de foto's van het evenement met trots zien. Ook foto's van een grote modeshow die in dezelfde tijd met Mantje in zwemparadijs Calluna werd georga niseerd, komen voorbij. 'Daar deden zeventig Texelaars aan mee die alle maal als model over een catwalk door het zwembad liepen. De show werd door honderden Texelaars bezocht. Penha sluit niet uit dat ze haar robij nen jubileum alsnog viert, maar dat hangt af van ontwikkelingen rond haar bedrijf. Haar huidige pand, heeft ze te huur gezet bij Texel Vastgoed en ze heeft plannen ruimte te huren bij Baywatch aan de andere kant van de straat om daar verder te gaan. De plannen zijn bedoeld om haar financiële toekomst te regelen. 'Het is dus niet zo dat ik ga stoppen, zoals ik ook al weer heb gehoord. Als het lukt het pand aan het dorpsplein te verhuren, dan ga ik bij Baywatch ver der, want er moet een kapperszaak in De Koog zijn.' Als het zover komt. maakt de barok volgens Penha plaats voor een strakke stijl. Last van kwalen als kapperseczeem heeft ze tot nu toe verre van zich gehouden. 'Ik knip nog steeds met net zoveel plezier als ik veertig jaar geleden deed.' Penha gaat er prat op dat sommige werk nemers al meer dan vijftien of twintig jaar bij haar werken. 'Dat zijn meiden die echt bij me willen wérken. Er zijn ook verschillende andere kappers die in de loop'der jaren het vak bij me hebben geleerd. En ik vind het mooi als ik de komende jaren nog een paar meiden de fijne kneepjes van het vak kan bijbrengen.'

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7