Auteur wekt Rembrandts buurmeisje tot leven Educatief en spannend jeugdboek Plagwerk Nederlanden krijgt vorm Harde kern Maartenhuis jubileert TEXELSE 2 COURANT oPIENie Agenda oud Papier TES O DINSDAG 28 OKTOBER 2008 Rembrandt van Rijn, of eigenlijk het buurmeisje van de beroemde schilder, is hoofdpersoon van het nieuwe boek van Joyce Pool. Anna en het meesterstuk maakt deel uit van de serie Terugblikken, vijf tig boeken die elk over één van de vijftig 'vensters' van de geschie deniscanon van Nederland gaan en zijn bedoeld voor kinderen van 9 tot en met 12 jaar. Anna en het meesterstuk vertelt het verhaal van een meisje dat opgroeit in het Amsterdam van de zeven tiende eeuw. 'De tijd van regenten en vorsten', heet dat tijdperk tegen woordig in de lesboeken voor de basisschool. Anna is kind van een rijke familie. Ze heeft een eigen lera res. Een strenge dame. die haar leert lezen en schrijven en probeert disci pline bij te brengen. Heel anders is de nieuwe buurman, die Rembrandt van Rijn blijkt te heten. Hij kan niet alleen prachtig schilderen, maar is ook aardig, joviaal en zit vol grap pen en mooie verhalen. Wanneer hij via Anna's vader de opdracht krijgt de schutterscompagnie van kapitein Frans Banning Cocq te portretteren, neemt Rembrandt zich voor zijn mooiste schilderij ooit te maken. Anna is in de wolken, want hij belooft haar een plaatsje op het meesterwerk. Joyce Pools nieuwste werk is een uitgave van Delubas, een educa tieve uitgeverij die inspringt op de vraag naar boeken die leerlingen van de basisschool op een boei ende manier vertrouwd maken met de geschiedenis. Een kolfje naar de hand van Pool, die al verschillende (jeugd)boeken heeft geschreven waarin historische gebeurtenissen als achtergrond fungeren van een spannend - fictief - verhaal. Ook in dit boekje gebruikt ze die ingredi ënten op succesvolle wijze Hoewel de auteur aanvankelijk de suggestie wekt dat het meisje in de goudgele jurk (even links van het midden op de Nachtwacht) Anna is, onthult ze later dat het personage is bedacht. Maar dat meisjes uit haar milieu een eigen huislerares hadden die hen voorbereidden op hun taak als volwassen vrouw is wel degelijk historisch. Gebaseerd op de realiteit is ongetwijfeld ook de geschiede nis van de schutterscompagnie van Frans Banning Cocq, burgers die de stad beschermden bij een aanval en de orde handhaafden bij branden, rellen en andere calamiteiten en die er zó trots op waren dat ze de erewacht vormden bij het bezoek van de Franse koningin Maria de Medici dat ze zichzelf na afloop wil den laten vereeuwigen. Ze vroegen daarvoor Rembrandt, een schilder die in die tijd sterk in opkomst was door zijn spel met licht en donker. Revolutionair was zijn werk omdat het opvallend 'levende' schilderin gen zijn ('bijna zoals op een actie foto'. schrijft Pool), in tegenstelling tot de staatsieportretten van zijn tijdgenoten. De verdiensten van Rembrandt wor den helder uitgelegd in een apart hoofdstuk, dat achterin het boekje is opgenomen en waarin naast foto's en (fragmenten van) schilderijen ook een korte biografie van hem is opgenomen. Jonge lezers die er nog meer van willen weten, wordt een bezoek aan het Rijksmuseum, het Stedelijk Museum in Alkmaar en het Rembrandthuis geadviseerd. Er is sprake van een wisselwer king, want het Rembrandthuis heeft Joyce Pools Anna inmiddels laten weten aandacht aan het boek te zullen besteden, onder meer in de Rembrandtkrant. De serie Terugblikken bestaat naast de vijftig leesboeken verder uit his torische prentenboeken en informa tieve boeken, die allemaal aanslui- i hel meesterstuk' is fraai geïllustreerd door Mark Baars. ten bij de tien tijdvakken en vijftig vensters die voor de geschiedenis canon zijn opgesteld. Anna en het meesterstuk telt 95 bladzijden, is fraai geïllustreerd door Mark Baars en is verkrijgbaar bij de boekhandel voor €12,50. Meer informatie over de serie staat op de website www.delubas.nl. Joop Rommets Nacht Texel heeft weer de primeur. Waar heel Nederland één Nacht van de Nacht heeft, hadden wij er door een te enthousiaste aankon diging in de krant twee. Vorige week de enige en echte Texelse Nacht en nu de landelijke. Gewel dig, waar een klein eiland toch in voorop kan lopen. Ik was er trots op Texelaar te zijn. Zater dagnacht zouden we nogmaals ons milieubewuste gezicht laten zien én geld uitsparen, iets wat met de achtmiljoencrisis mooi is meegenomen, 's Avonds rond de klok van elven ging ik een rondje, nee niet met de fiets en dat is van mijn kant een minpuntje, sorry, maar ja het eiland toch groot en dan in het donker... Ik had met hoeven vrezen. De kruisingen bij rotondes op de Pontweg stonden als kerstbomen te stralen. Slechts één kapot lampje telde ik. Bleven er nog een stuk of vijftien over bij de ene en twaalf bij de andere. Ik had geen enkele moeite om krant erbij te lezen. Op 't Horntje was het ook feest. Meer dan vijftig brandende lampen. Kijk, dat je ze daar niet helemaal uitdoet, kan ik me voorstellen. Er komt na tienen geen mens meer van de boot, er gaat ook niemand meer heen, dus stel je voor dat Niemand dan zou struikelen over een busplateautje, wachtend op een bus die ook niet gaat. Wie is er dan .verant woordelijk? Ik zocht de Nacht. Pas op de stille wegen, waar het altijd al donker is, waar het woord lantaarnpaal een vreemd begrip is, vond ik de Nacht. Langs de Ottersaat, op de Spangerweg, de Veenselangweg, de Middellandse weg. De nachtste Nacht trof ik midden in de Dennen, waar ik zonder zaklantaarn een bospad nam. Eng? Ach nee, wie verve lend wil wezen gaat echt niet langs een verlaten pad wachten op waarschijnlijk niemand. Daar voor ga je naar het trapveldje in Oudeschild. Nacht van de Nacht? Een lachertje, tenzij je je ogen dicht doet. Pien Verberg Een uitgebreid overzicht met excur sies, rondleidingen en andere toe ristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die geregeld wordt verspreid met deze krant en op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Raadpleeg ook de agenda op www. texelsecourant.nl. Dinsdag 28 oktober In het gemeentehuis begint om 19.30 uur een bijeenkomst van de gemeen teraad. Op de agenda onder meer het dorpsontwikkelingsplan Oosterend. In het kader van de Bijbeltiendaag- se wordt in de kerk van Den Hoorn van 19.00 tot 20.00 uur Bijbellezing gehouden. In de kelder van Bosch en Zee aan de Dorpsstraat in De Koog begint om 19.30 uur een training van de linedan- cegroep van De Koog. In de Buureton aan de Beathxlaan in Den Burg begint om 19.30 uur het maandelijks Alzheimer Café. Ergo therapeut Yvon Louter spreekt over valpreventie. Om 20.00 uur komt in Tusse de Banke op de Groeneplaats de afdeling dia lect van de Historische Vereniging bijeen. In het zaaltje van de doopsgezinde kerk in Den Burg begint om 20.00 uur een lezing over muziek. Dyo Wassink spreekt over kerkmuziek. Toegang €3,-. In het televisieprogramma De Rijden de Rechter (Ned. 122.30 uur) wordt aandacht besteed aan de dubbele ontvoering van de Vleugel van Ed. Cinema Texel vertoont Bride Flight (20.00) en Twee vrouwen (19.00). Woensdag 29 oktober: In het kader van de Bijbeltiendaagse wordt in de rooms-katholieke kerk van De Cocksdorp van 19.00 tot 20.00 uur Bijbellezing gehouden. Cinema Texel vertoont Sinterklaas (13.30), Anubis (16.00), Bride Flight (20.00), Zeven van Daran (14.00), Radeloos (16.15) en Tropic Thunder (20.30). Donderdag 30 oktober: In het Gemini Ziekenhuis in Den Hel der wordt van 10.00 tot 16.00 uur een informatiemarkt gehouden over 'Toe komst na kanker'. Volkssterrenwacht De Jager bij Eco- mare houdt een sterrenkijkavond. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat sen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 1. Bernhardlaan, Beatrixlaan. Hoogwater te Oudeschild Di. 28 07.45 en 20.46 u. Wo. 29 08.30 en 21.00 u. Do. 30 08.54 en 21.00 u. Vr. 31 09.05 en 21.30 u. Za. 1 09.40 en 22.04 u. Zo. 2 10.16 en, 22.46 u. Ma. 3 10.30 en 23.10 u. Di. 4 10.50 en 23.40 u. Aanvang 18.30 uur (alleen bij helder weer; bij twijfel kan rond 18.00 uur worden gebeld met 06-45552708). In het kader van de Bijbeltiendaagse wordt in de doopsgezinde kerk van Oosterend van 19.00 tot 20.00 uur Bijbellezing gehouden. In dorpshuis De Hof aan de Nikadel 13 in De Koog begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Deelname kost €2, - per persoon. Inlichtingen. V. van Beek, tel. 06 28787820. In dorpshuis De Bijenkorf in Ooste rend begint om 19.30 uur een ken nismakingsavond voor iedereen die wil leren tafeltennissen. Deelname is gratis. Burgemeester en wethouders zijn vanaf 20.00 uur in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild voor de dorpenronde. Om 20.00 uur begint in De Kiekendief op vakantiepark De Krim de jaarverga dering van TVL. In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland begint om 20.00 uur een open klaver- jasdrive. Cinema Texel vertoont Bride Flight (20.00) en Tropic Thunder (20.30). Vrijdag 31 oktober. In de kantine van Texel'94 aan de Haffelderweg in Den Burg gaat even na 18.30 uur de jaarlijkse Weekend Amphibische Expeditie (Wampex) van start. In het kader van de Bijbeltiendaagse wordt in de gereformeerde kerk van Den Burg van 19.00 tot 20.00 uur Bij bellezing gehouden. Cinema Texel vertoont Sinterklaas (13.30), Anubis (16.00, 18.30), Bride Flight (21.00), StarWars (14.00), Rade loos (16.15, 19.00) en Tropic Thunder (21.45). TESO zet vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. De afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zijn uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Maandag 3 november kan er rond 11.00 uur op Texel enige wachttijd ontstaan voor auto's. Meer informatie over de veer dienst is te verkrijgen via tel. 369600 I EXEI SE' )l RW I Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Woensdag 29 oktober nieuwe maan. Donderdag 6 november eer ste kwartier. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Vnjdag 31 ok tober spnngtij. Zondag 2 november zon op 7.36. zon onder 17.10 uur. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Abonnementsprijzen 2008: Per halfjaar €37,95 36,25 (automatisch) Per jaar €74,10 €71,75 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Mooie scores bij De Doorstoot Cees Weel en Jaap Boon speelden met 11 caramboles de hoogste serie op de vierde speelavond van biljartvereniging De Doorstoot. Op de derde speelavond bestond de hoogste serie uit 9 carambo les. Jaap Boon behaalde op beide avonden het hoogste gemiddelde. Op de derde speelavond van het sei zoen waren meerdere spelers goed op dreef. Piet Zijm pakte het maxi- Texelse videoclip Op de site van feestband Truus Trut en de Terlenka's (www.truustrut.nl), waarin onder meer Kees (Tesselaar) Klaassen, is de videoclip van het lied Stil Verlaten te zien, met zeer herkenbaar Texelse beelden. Het lied kwam deze week op de 57ste plaats binnen in de Mega Top 100. Om verder te stijgen, roept Klaas sen de hulp in van 'familie, vrienden, collega's en oud-collega's'. Door het lied te downloaden van de site www.truustrut.nl kunnen zij de sin gle plaatsen doen stijgen. 'De kos ten vallen erg mee', voegt Klaassen eraan toe. mumaantal punten tegen Piet Har man en Jan Heemskerk, terwijl Jaap Boon won van Jan van der Akker en Eric Boon. Fred Klok en Jan van der Akker behaalden 6 punten. Fred Klok was de man van de vierde avond. Hij behaalde de tegen Eric Boon en Wil Homan de maximum score van 8 punten. Cees Weel won van Martin Boon en Jaap Boon en voegde 8 punten aan zijn totaal toe. Jan van der Akker had zijn avond niet en verloor allebei zijn partijen. Uitslagen: 16 oktober - Fred Klok-J.Smit 2-4, J.van der Akker-Jaap Boon 2-4, E. Boon-C. Weel 0-2, J. Heemskerk-M. Boon 0-4. J van der Akker-J. Smit 4-0. P. Harman-P. Zijm 2-4, F. Klok-W Westdorp 4-0. W. Homan-C. Weel 4-2, J. Boon-E. Boon 2-0, J. Heemskerk-PZijm 0-4 23 oktober - F Klok-E. Boon 4-0. C.Weel-M. Boon 4-2, J. Smit-P. Harman 0-4. J. van der Akker-W Homan 0-2, J. Boon-W. Westdorp 4-0. P. Zijm-J. Smit 0-2, M. Boon-J. van der Akker 4-0, F Klok-W. Homan 4-0. W. West- dorp-E. Boon 2-2. C. Weel-J. Boon 4-0 Vrijheid en kracht De cursus Vrijheid en Kracht, ver zorgd door Context Texel duurt geen twee dagen, zoals eerder ver meld, maar drie weekends, waarvan de eerste op 8 en 9 november. De kosten voor de hele cursus bedra gen €530,-. Meer informatie is te vinden op www.contexttexel.nl. Klaverjassen In buurthuis Bethel aan de Muyweg in Zuid-Eierland wordt donderdag vanaf 20.00 uur een open klaverjas- drive gehouden. Luchtfotograaf Ton Zegers liet zich ondanks de straffe wind niet uit het veld slaan. Met als resultaat een overzicht waarop is te zien hoe het plagwerk in de Nederlanden vorm knjgt. Goed zichtbaar is de kilome terslange kreek die door het natuur gebied, langs het Oorlogsschip naar de Muy loopt. foto Ton Zegos) Weekendcursus quantum touch In het Maartenhuis wordt in het weekend van 15 en 16 november een opleidingsweekend quantum touch gehouden, verzorgd door Rob Heiligers. Bij quantum touch wordt door mid del van handen, ademhaling en gerichte aandacht het zelfgenezend vermogen van het lichaam gestimu leerd. De cursus, die beide dagen duurt van 10.00 tot 17.00 uur, is zowel geschikt voor beginners als voor gevorderden. Deelname kost €275,-, all in. Deelnemers wordt wel aangeraden zelf extra brood mee te nemen voor bij de salade en de soep. Voor meer informatie en aanmel dingen: tel. 707008, e-mailadres mail@allesisnu.nl. Meer informatie is ook te vinden op www.robheili- gers.nl. Oude dansen De Dansgroep Oude Dansen repe teert tot half december elke woens dagavond oude dansen in Odysseus aan de Emmalaan. De beginners dansen van 19.30 tot 19.45, de gevorderden van 20.30 tot 22.00 uur. Belangstellenden zijn welkom een kijkje te komen nemen. Vlaams Festival op muziekschool De Muziek- en Dansschool in Den Burg houdt van vrijdag 14 tot en met zondag 16 november een Vlaams Festival. Deelnemers kunnen workshops vol gen in verschillende instrumenten, zang en dans. De laatste twee zijn toegankelijk voor iedereen, voor de instrumentale workshops is enige ervaring een vereiste. Er zijn onder meer workshops fluit, trekzak, accordeon en samenspel. De les sen wordt verzorgd door leden van de Vlaamse formatie B-boa. Bij de workshops dansen staat het 'bal- folk' centraal. Zaterdagavond is er vanaf 19.30 uur een open podium waar ook niet-deelnemers naartoe kunnen TVL vergadert De Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers houdt donderdag 30 oktober in theater De Kiekendief op De Krim de jaarlijkse leden vergadering. Op de agenda staat onder meer de stand van zaken rond het Toe ristisch Investeringsfonds. Na de pauze geeft Christiaan Veldhuis, hoofd marketing en communicatie, toelichting op de marketingplannen van de VW en spreekt Esther Banki van het Maritiem en j'uttersmuseum over 'De gouden driehoek en de kansen voor het toerisme'. De vergadering begint om 20.00 uur. gaan. Er zijn optredens van cursis ten, maar ook van B-boa en Lirio (een andere band waarvan de leden workshops geven). Het Vlaams Fes tival wordt zondag afgesloten met een optreden van alle workshops. Texelaars die zich nog willen aan melden, kunnen terecht op de web site van de Muziek- en Dansschool: www.mdt-texel.nl. Volwassenen betalen €110,-, jongeren tot en met 21 jaar €55,- en studenten betalen €75,-. Leerlingen van de muziek school krijgen korting. Fanfarefestival In de Burgemeester De Koninghal zijn zaterdag 1 november alle drie de Texelse fanfarekorpsen te horen. Door Eigen Kracht, Excelsior en het Koninklijk Texels Fanfarecorps brengen een afwisselend program ma met actuele hits, sfeervolle fan faremelodieën en pittige marsen. Als finale spelen de drie orkesten samen, ditmaal onder leiding van Michiel Drijver van DEK. Het con cert begin om 20.00 uur, de toegang is gratis. Na afloop wordt een inza meling gehouden. Praiseavond Praiseband Alliance verzorgt zater dag 1 november in Stayokay aan de Haffelderweg een praiseavond. De bandleden willen met behulp van eigentijdse muziek later horen dat God niet saai is. Alliance treedt al vijf jaar op met een breed repertoire van rock, country, praise en wor- shipmuziek. Het optreden begin om 20.00 uur en is gratis toegankelijk. Voor meer informatie: tel. 313117. De jubilarissen van hel Maartenhuis werden vrijdag in hel zonnetje gezet. Boven van links naar rechts: Andre van de Wolk, Hans Galjaard, Joke Daane, Vincent Jongsma, Jan de Vos en José van der Laan. Onder Pauline Bouman, Marianne Faber, Monique de Burdet, Michiel Bollinga en Muriel Brinks. (foto Jeroen van Hatium/Boeidbank re,ei) Directeur Franck van den Broeck noemde ze vrijdag de 'harde kern' van het Maartenhuis. Liefst elf mensen tegelijk vierden hun 25- jarige jubileum in de leefgemeen schap voor verstandelijk gehandi capten bij De Koog. De directeur huldigde de groep met bloemen en gouden medaille in gemeenschapszaal Artaban. 'Nor maal staat 25 jaar symbool voor een zilveren jubileum, maar ik vind dat jullie goud hebben verdiend door zo lang met elkaar samen te wonen.' Twee van de elf, Hans Galjaard en André van de Wolk, wonen al sinds de oprichting in het Maartenhuis. De ovenge negen volgden enige tijd later. Begeleidster Janny van der Graaf stond stil bij de primitieve omstandigheden waarin de elf begin jaren tachtig begonnen. Er werd nog gewoond in barakken, voor douchen moest uitgeweken worden naar cam ping Kogerstrand en voor badderen konden de bewoners terecht in een bad op het terrein. 'Maar daar moest wel 25 man gebruik van maken.' Volgens Van der Graaf was dat ech ter ook een tijd om soms nostalgisch op terug te blikken. 'Je hoefde toen nog geen dossiers bij te houden en we deden ook nog niet aan over drachten.' De meesten van de groep zijn inmiddels achterin de veertig of begin vijftig. Donderdagavond gin gen ze gezamenlijk naar Klif 12 om het jubileum te vieren.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2