KAARTEN 1 Mosselsector en natuurorganisaties sluiten vrede Meerdere auto's bekrast 'Beter vangstdagen beperken dan quotum' Convenant stuurt aan op duurzame visserij beeldbanktexel.nl Verkoop lima Startende ondernemer in de spotlight e huwelijk geboorte uitnodiging jubileum kerst LANGEVELD u/WW. texeIsecourant.nl Auto gezien op internet? texelseautopagina.n nr DINSDAG 28 OKTOBER 2008 TEXELSE COURANT Mosselzaadvissers op de Waddenzee, een beeld dat steeds minder vaak te zien zal zijn en straks wellicht helemaal tot het verleden behoort. Bedoeling van het convenant met natuurbeschermingsorganisaties is dat de vissers steeds meer overstappen op mosselvanginstallaties. ifok Bert Kon**; Mosselzaadvissers en natuurbeschermingsorganisaties dagen elkaar niet meer voor de rechter. Ze gaan samenwerken aan duurzame visserij en herstel van de natuur in de Waddenzee. Dat is de uitkomst van een convenant dat vorige week is gete kend in het bijzijn van minster Verburg van LNV. Het betekent dat er naar verwachting binnenkort weer mosselzaad mag worden gevist, maar ook dat de sector via een geleidelijke weg overstapt op zogeheten mosselzaadvanginstallaties. Mosselzaad yvordt in de Wadden zee tot dusver overwegend van de bodem opgevist en verplaatst naar kweekpercelen, onder andere in de Oosterschelde. Nog maar kort geleden stonden mosselvissers en natuurbeschermers lijnrecht tegen over elkaar. De Raad van State ver nietigde dit voorjaar een vergunning voor mosselzaadvisserij in de Wad denzee omdat de rechter vond dat de effecten op de natuur niet geheel duidelijk waren. Een strop voor de mosselvissers en reden voor minister Verburg met beide partijen in gesprek te gaan en aan te sturen op bindende afspra ken. Verburg had Sicko Heidoorn, burgemeester van Assen, benoemd om tot een convenant te komen. constructief samen te werken, dat verschillen van mening buiten de rechtszaal worden beslecht en dat op elkaar gerichte publieke acties worden vermeden. Het convenant beschrijft het proces naar duurzame mosselzaadvisserij en natuurherstel in de Waddenzee én roept op tot innovatie in de mosselsector waar door mosselen 'Zeeuwse roem' kunnen blijven. Eind februari 2009 is er een geza menlijk Plan van Uitvoering klaar. Daarin staat onder andere het tijds- beroerende mosselzaad visserij, in de hoop dat meerjarige mossel percelen ontstaan Deze innova tie betreft het toenemend gebruik van installaties voor het vangen van mosselzaad (MZI), zoals deze onder meer door de gebroeders Schagen worden gebruikt en op zo'n zes tien andere plekken. Hierbij hecht het mosselzaad zich op speciaal koord dat om haspels is gewikkeld. Een vangstwijze die in verhouding tot de traditionele manier veel tijd en inspanning vergt, maar waarvan volgens Hans van Geesbergen van de productenorganisatie mosselen ook de sector doordrongen is dat dit de toekomst is. Poel van het convenant is om op hiermee termijn helemaal of voor een groot gedeelte in de totale behoefte te voorzien. Minister Verburg heeft onlangs toe stemming verleend om deze vangst- vorm toe te staan op 150 hectare in de Waddenzee en 160 hectare in de Oosterschelde. 'Iedere mosselkwe ker moet met deze methode aan de slag kunnen.' Afgesproken is ook om te onderzoeken in hoeverre het ontzien van wadplaten ertoe leidt dat er meerjarige mosselbanken ontstaan. Vooralsnog hebben mos selvissers daar weinig vertrouwen in, maar natuurbeschermers gelo ven er wel degelijk in. n de auto's, die op meerdere plekken werd bekrast. (Foto Marton Stutte; Vier Texelaars hebben bij de politie aangifte gedaan van het bekras sen van hun auto's. Dat gebeur de in de nacht van zaterdag 11 op zondag 12 oktober. De auto's stonden onder meer geparkeerd in de Molenstraat, de Golfslag, aan de Weststraat, de Hollewal en de Beatrixstraat. Volgens één van de eigenaars zijn er zelfs zeven auto's bekrast. Volgens een woordvoerder van de politie lijken de krassen sterk op elkaar en is het aannemelijk dat het om dezelfde dader gaat. Een gedupeerde eigenaresse maakt uit de krassen op haar dak op dat de dader enige lengte moet hebben. De politie roept getuigen op contact op te nemen. Uitgangspunt van het bereikte convenant is dat natuurherstel en verandering van de mosselvisse rij gelijk opgaan. Verder hebben de organisaties afgesproken om bestek waarbinnen natuurherstel plaatsvindt en ook de periode waar binnen de mosselsector de ruimte krijgt om vernieuwingen door te voeren die leiden tot minder bodem- Verkiezingen waterschap De partijën die meedoen aan de ver kiezingen voor het nieuwe bestuur van Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier zoeken hun kie zers op. Dat gebeurt zaterdag 1 november op het Julianaplein in Den Helder. Tijdens de zogenoem de WaterParade kunnen bewoners en bezoekers kennismaken met de programma's en de lijsten en in debat gaan met de mensen die kandidaat zijn voor het bestuur van het Hoogheemraadschap. Daar naast wordt informatie geboden en is er gevarieerd vermaak, met onder meer theateracts, zang en een trein tje. Alle onderdelen zijn gratis te bezoeken en elke 40 minuten wordt het programma herhaald. Meer informatie over de water schapsverkiezingen staat op de websites www.waarlatenwehetwa- ter.nl en www.hhnk.nl. Het beperken van vangstdagen is een beter middel voor het in stand houden van de visserij dan het opleggen van vangstquota. Dat bepleitte prof. dr. Adriaan Rijnsdorp van IMARES donder dag bij de aanvaarding van het ambt van buitengewoon hoogle raar Duurzaam visserijbeheer aan Wageningen Universiteit. Weliswaar zwemt er nog altijd vis in de zee, maar wetenschappelijke waarnemingen laten zien dat de vis stand is veranderd: grote vissoor ten zijn afgenomen en op sommige plaatsen verdwenen, kleine vissoor ten zijn toegenomen. De wereld voedselorganisatie FAO heeft bere kend dat wereldwijd meer dan een kwart van de visbestanden wordt overbevist of zelfs is uitgeput en dat het plafond van de visproduc- tie is bereikt. Overbevissing doet zich voor als de visserijdruk zo hoog is dat vooral kleine vis wordt gevangen die nog niet maximaal is gegroeid. Als de visserijdruk nog verder toeneemt, kan een visbe stand 'instorten', waardoor het aan tal volwassen vissen te laag is om nog een normale hoeveelheid jonge vis te kunnen voortbrengen. Duurzaam visserijbeheer is een moeizame aangelegenheid, legde Rijnsdorp uit, maar is zeker noodza kelijk. Het afsluiten van gebieden, al of niet tijdelijk, kan ertoe bijdragen, maar beperking van de visserijin- spanning levert nog het beste effect op. In de praktijk blijkt het bestaan de systeem van quotering vooral voor bodemvis - zoals tong en schol - niet te leiden tot beperking van de vangst. Quotering kijkt naar de hoeveelheid vis die aan land wordt gebracht en dwingt vissers waarde volle vis terug te gooien in zee. Die vis is doorgaans dood en dat leidt weer tot fouten in de wetenschap pelijke schattingen, waardoor de geloofwaardigheid van de betrok ken partijen - vissers, wetenschap en overheid - wordt ondermijnd. Volgens Rijnsdorp zou het beter zijn het aantal vangstdagen als uit gangspunt te nemen. In zijn oratie sprak Rijnsdorp ver der over een onverwachte mogelijke invloed van de visserij. Voor ver schillende vissoorten is aangetoond dat zij op steeds jongere leeftijd en met steeds kleinere lengte volwas sen worden. Het is zeer aannemelijk dat dit een gevolg is van verande ringen in de erfelijke eigenschap pen. Het gevolg is in ieder geval dat de productiviteit afneemt omdat de lichaamsgroei van de vis afneemt. Rijnsdorp constateerde dat duur zaam visserijbeheer daardoor in een heel ander perspectief komt te staan, omdat de snelheid waarmee de eigenschappen van vissen onder invloed van de visserij veranderen vele malen sneller gaat dan het herstel. Inaugurale rede Han Lindeboom Prof. dr. Han Lindeboom is door Wageningen Universiteit benoemd tot buitengewoon hoogleraar Mariene Ecologie. In de aula van de universiteit spreekt hij donder dag 30 oktober zijn inaugurele rede uit, met als titel De veranderlij ke zee in het Antropoceen - Over regime shifts, menselijk gebruik en bescherming. Lindeboom is werkzaam bij Wagenin gen IMARES, de leerstoel is ingebed bij de leerstoelgroep Aquatische eco logie en waterkwaliteitsbeheer van prof. dr. Marten Scheffer. De benoe ming geldt per 1 mei van dit jaar. In zijn onderzoek richt Lindeboom zich op de dynamiek van het mariene eco systeem en de effecten van verande rend ruimtegebruik. Daarbij staat de vraag centraal hoe te komen tot een wetenschappelijk onderbouwd duur zaam gebruik, beheer en bescher ming van de zee. Han Lindeboom (Borne, 1952) stu deerde in 1975 af aan de Rijksuni versiteit van Groningen en deed zijn promotie-onderzoek naar de stikstof cyclus in een pinguïnkolonie op Mari on Eiland in Sub-Antarctica. Vervol gens werkte hij aan de koolstofcyclus in de bodems van het Grevelingen- meer en de Oosterschelde. Ervaring met beleid deed hij op bij de Direc tie Noordzee van Rijkswaterstaat. In 1986 verhuisde hij naar Texel, waar hij als afdelingshoofd bij NIOZ en Alterra werkte. Momenteel is hij directielid wetenschap van Wageningen IMA RES. Zijn belangstelling gaat vooral uit naar de natuurlijke variatie en het toenemend menselijk gebruik, die voor een snel veranderend marien ecosysteem zorgen. Als projectleider is hij betrokken bij vele projecten over onder meer de effecten van visserij, olie- en gasplat- forms en windmolens. Zijn voorstel uit 1990 om delen van de zee voor de visserij te sluiten om het belang van zeereservaten te onderzoeken, kreeg veel publiciteit en ook nu is hij volop betrokken bij de ruimtelijke planning van de Noordzee. Ook is hij betrokken geweest bij adviezen over gaswinning en schelpdiervisserij in de Waddenzee. Hij is actief binnen diverse wetenschappelijke commis sies en voorzitter van de Nederlandse commissie voor Poolonderzoek en de Commissie voor het Internationale Polaire Jaar. Meer informatie is te vinden op www. wur.nl. Een foto uit deze krant die door ons is gemaakt kunt u vanaf morgen bestellen op Heeft u geen internet? Kom dan langs bij Mediabureau L&R, Spinbaan 6, Den Burg Siemens draadloze telefoons mobiele telefoons accessoires Kosper Koster ImiddenI wordt in het zonnetje gezet door Musse Froi, bednjvenodviseur Rabobank (rechts) en René de Visser, manager BedrijvenAdvies De heer Koster van het pas opgestarte bedrijf De Glazenwasser NHN is als startende ondernemer in het zonnetje gezet bij Rabobank Noord- Holland Noord, Hij is de eerste startende ondernemer die goedverzeketd de deur uit gaat met de Zeker van je Zaak Polis. Toen de adviseur van Rabobank Noord-Holland Noord de heer Koster de voorwaarden en met name de voordelen van deze polis had uitgelegd, was deze gelijk onder de indruk van dit nieuwe verzekeringsproduct. De heer Koster merkte op dat hij als starter met een compleet pakket bij de Rabobank de deur uit gaat Voor hem had de Rabobank namelijk nog een extra verrassing. De eerste starter die met deze polis de bank uit loopt mag op kosten van Rabobank Noord-Holland Noord 2 jaar lang mobiel bellen en gebeld worden met een toestel van Rabo.Mobiel. Tk kan mi) nu volledig richten op het ondernemen'! aldus een blije meneer Koster. De bedrijvenadvlseurs van Rabobank Noord-Holland Noord wensen de heer Koster veel succes toe met zijn nieuwe onderneming. De Zeker van Je Zaak Polis is een spiksplinternieuw verzekeringsproduct van de Rabobanken Interpolis. Speciaal voor startende ondernemers en voor het MKB Tijdens het adviesgesptek geeft de ondernemer aan welke risico's voor hem of haar van belang zijn om af te dekken Zo weet hij direct waar hij wel en waar hij niet voor is verzekerd De polis verschijnt gewoon thuis op het scherm, in de emailbox. De ook wel ZeZa* polis genoemde verzekering heeft een zeer ruime dekking en heelt bovendien een meegroeigarantie met alle voordelen voor de ondernemer van dien Heeft de klant schade eten wordt dit snel en vakkundig telefonisch geregeld via de servicedesk van Interpolis, Wilt u meer weten over dit verzekeringsproduct of andere passende oplossingen voor (startende) ondernemers bij de Rabobank? Belt u dan voor een afspraak met het team bedrijvenadvnes op nummer (0223) 67 31 73. Het is tijd voor Rabobank Noord-Holland Noord. Kijkoprabobank.nl Eigen ontwerp Graag maken wij voor u een mooie, persoonlijke kerst- en nieuwjaarskaart met uw foto of tekening bijvoorbeeld. Het is tenslotte ons vak. Natuurlijk mag u ook een zelfgemaakt bestand aanleveren. Hoe dan ook zorgen wij dat het een kaart wordt om trots op te zijn! Nieuwe collecties De boeken met de nieuwe collecties kerst en nieuwjaarskaarten zijn binnen. Ook veel kaarten t.b.v. goede doelen! Kies een kaart uit het ruime aanbod en wij bedrukken hem met uw kerst- en nieuwjaarswens. Natuurlijk ook met uw bedrijfslogo. Kom langs en bestel uw kaarten voor 1 december a.s. en u krijgt 10% korting op de drukkosten! Spinbaan 6 Postbus 11 t 0222 362600 e info@lenr.nl 1791 MC Den Burg, Texel 1790 AA Den Burg, Texel f 0222 314111 w www.lenr.nl DAGELIJKS TEXELS NIEUWS Kom eens langs bij de Texelse mêrkendealer. Wij helpen u graag met een occasion voor een prijs die u past. Evt. bemiddelen we bij uw aankoop en kunt u voor service en garantie gewoon op Texel terecht! HOTEL DE COOGHEN Texel Ook eens zin in iets anders? Laat u verrassen door onze nieuwe la Carte kaart Makreel of Knoflook Zeebaars of Hert Vijgen of Chocolade Alle voorgerechten zijn 13,50 en nagerechten 7,50 Hoofdgerechten vanaf 19,95 Daarnaast serveren wij nog steeds o Menu Texel Culinair a 24,95 per persoon met de gebraden eendenborst Reserveren gewgnst. Sandton Hotel De Cooghen Dorpsstraat 10 1796 BB DE KOOG TEXEL 0222-367020 www.sandton.eu/cooghen 'T PRUTTELHUUS WEEKMENU Voorgerecht keuze uit: fr Carpaccio dun gesneden Runderhaas met toast en boter of fr Garnalen- cocktail toast en boter, Hollandse garnalen en zachte cocktailsaus Hoofdgerecht keuze uit: Varkenshaas medallions met champignon roomsaus of Grote gamba's van de grill met een knoflooksaus Hierbij serveren wij een uitgebreid garnituur. Nagerecht keuze uit: Chocolade Grand Dessert Chocolade-mousse, vanille-ijs, Tiramisu parfait en warme chocoladesaus of Italian Coffee (Amaretto) met echte slagroom €29,50 p.p. Keuken dagelijks geopend. Diverse specialiteiten, vlees- en visgerechten 't Pruttelhuus Dorpsstraat 170 De Koog Tel. 0222 - 317586

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 6